Užitočné tipy

Fekálne

Pin
Send
Share
Send
Send


Každá osoba musela aspoň raz vziať stolicu na analýzu do laboratória. Rôzne štúdie trusu môžu odhaliť zápal a infekciu v gastrointestinálnom trakte, skontrolovať fungovanie dôležitých orgánov, určiť patológie, zistiť prítomnosť patogénnych mikroorganizmov a iných parazitov.

Požadované materiály

Ako sa pripraviť na stolicu? V tomto postupe nie je nič komplikované. Ako prejsť analýzou výkalov je väčšina z nás známa.

Na to budete potrebovať:

 • čistý suchý obal
 • špachtle.

Na zber trusu je vhodná sklenená alebo plastová fľaša (nevyhnutne s vekom). V lekárni si môžete kúpiť špeciálny sterilný obal. Vo veku je pripevnená špachtľa na zber materiálu, čo je veľmi výhodné. Na laboratórne testy zvyčajne postačuje 10 - 15 ml stolice, jedná sa o jednu alebo dve čajové lyžičky.

Dôležité body

Ako sa pripraviť na analýzu a zozbierať materiál? Postupujte podľa týchto pokynov:

 1. Výkaly by mali byť čerstvé.
 2. Vo vzorke nie sú povolené žiadne ďalšie látky.
 3. Pred podaním stolice sa neprejedajte.
 4. Pred analýzou prestaňte užívať lieky.

Dodržiavajte tieto požiadavky. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel vám umožní získať spoľahlivý výsledok. Podrobnejšie zvážte, ako správne vykonať fekálnu analýzu.

Najlepším materiálom je čerstvo vybraná stolica. Musíte si ju vyzdvihnúť ráno. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, uložte hmotu v chladničke až do dodania, ale nie dlhšie ako 8 - 12 hodín.

Čistota odobratého materiálu ovplyvňuje výsledok analýzy. Pred zberom trusu musíte najskôr močiť a potom umyť mydlom. Zberná nádoba musí byť suchá a čistá av niektorých prípadoch musí byť sterilná. Vo vzorke nie je povolená voda ani moč. Ženám sa neodporúča brať stolicu počas menštruácie, aby sa zabránilo krvi. V extrémnom prípade sa pred analýzou výkalov musíte dôkladne umyť a použiť tampón. Pohyb čreva sa najlepšie vykonáva v nádobe, črepníku alebo inom čistom jedle. Na tieto účely môžete položiť na toaletu čistú plastovú tašku.

Pred testom stolice dodržiavajte diétu. Jesť potraviny môžu ovplyvniť výsledok. Preto sa pred analýzou snažte nejesť jedlo, ktoré spôsobuje podráždenie gastrointestinálneho traktu. Niektoré potraviny môžu zafarbiť stolicu. Napríklad čučoriedky zafarbia čiernu stolicu a červenú repu. Je lepšie takéto výrobky odmietnuť.

Lieky ovplyvňujú výsledok testu. Je lepšie ich nepoužívať skôr, ako sa podajú výkaly. Lieky, ktoré obsahujú bizmut, železo, meď a aktívne uhlie, menia farbu výkalov. Je nežiaduce užívať antibiotiká, pretože významne ovplyvňujú životne dôležitú činnosť mikroorganizmov. Pred zberom výkalov zlikvidujte rôzne laxatíva a rektálne čapíky s tukovou bázou. Neodporúča sa tiež robiť klystír. Ľudia, ktorí berú bárium na röntgenové vyšetrenie, môžu mať výkaly po dvoch dňoch. Počas tejto doby látky obsahujúce uvedený prvok opúšťajú telo.

Ako brať výkaly na analýzu u dieťaťa

Zhromažďovanie výkalov u dospelých je oveľa jednoduchšie ako u detí, najmä u dojčiat. Mnoho matiek je mučených otázkou, ako vykonať fekálnu analýzu. Dieťa by malo byť položené na handričku alebo na čistú, žehlenú plienku. Dajte mu masáž žalúdka, aby stimuloval jeho pohyb čriev.

Dieťa môžete otočiť na brucho. Odborníci neodporúčajú škrabanie výkalov z plienok. Ak to však nefunguje inak, zozbierajte iba vrchnú vrstvu, ktorá nie je v kontakte s plienkou. V tomto prípade by sa v stolici nemal nachádzať moč. Ak má dieťa zápchu, je možné dosiahnuť pohyb čriev. Ak má dieťa voľnú stolicu, bude ľahšie zbierať výkaly z opätovne použiteľnej plienky. Olejovú utierku umiestnite pod dieťa a počkajte. Ako preniesť analýzu stolice na dieťa, si môžete overiť u detského lekára alebo zdravotnej sestry.

U starších detí je ľahšie brať materiál. Na to je vhodný hrniec. Mal by sa čistiť mydlom a vodou. Na dezinfekciu nepoužívajte agresívne saponáty.

Kde získať fekálnu analýzu

Testy stolice, ktoré si nevyžadujú zdĺhavé laboratórne testy, sa môžu vykonať na klinike v mieste bydliska. Z tohto dôvodu by ošetrujúci lekár mal napísať odporúčanie. Analýzu stolice je potrebné odovzdať laboratóriu ráno. Výsledok bude pripravený počas dňa.

Zložitejšie testy, pri ktorých je potrebné vysiať mikroorganizmy, sa odovzdávajú v osobitných laboratóriách. Existuje všetko, čo potrebujete na vytvorenie určitých podmienok pre rast baktérií. Výsledky takýchto analýz sú obvykle pripravené za 5 až 7 dní.

V súkromných zdravotníckych strediskách sa vykonávajú rôzne testy. To je veľmi výhodné, pretože môžete vykonať fekálnu analýzu pre rôzne štúdie na jednom mieste.

Poskytujeme analýzu dysbiózy

Táto analýza je potrebná na stanovenie črevnej mikroflóry. Výkaly pre takúto štúdiu by mali byť čerstvé, pretože niektoré mikroorganizmy môžu počas skladovania odumrieť. Odber vzoriek sa vykonáva iba v sterilnej nádobe, ktorú je možné kúpiť v lekárni. V niektorých laboratóriách sa takáto kapacita vydáva. Je ľahké zložiť analýzu výkalov na dysbiózu, ak dodržiavate základné požiadavky na zber materiálu. Dodržiavajte diétu, obmedzujte lieky, najmä antibiotiká.

Výkaly na analýzu okultnej krvi

Na stanovenie skrytého krvácania v orgánoch gastrointestinálneho traktu je tento typ analýzy predpísaný.

Prítomnosť krvi je určená obsahom hemoglobínu v stolici. Pred zberom fekálnej analýzy sú na tri dni vylúčené jedlá z mäsa a rýb, ako aj výrobky obsahujúce veľké množstvo železa: jablká, špenát, paprika a iné. Použitie klystýru a liekov pred absolvovaním testu je neprijateľné.

Ako zbierať výkaly na červích vajciach

Tento výskum je možno najbežnejší. Mnoho ľudí vie, ako urobiť stolicu na vajíčka červov. Z tohto dôvodu sa musí materiál zbierať do čistej suchej nádoby s vekom. Vezmite dvakrát toľko, koľko je potrebné výkaly. Materiál na analýzu je lepšie zbierať z rôznych miest. Pred podaním stolice vylúčte použitie preháňadiel. Materiál sa môže uchovávať v chladničke na krátky čas, až kým sa nedostane do laboratória.

Analýza stolice na črevné infekcie

Na stanovenie rôznych infekcií v gastrointestinálnom trakte je predpísaná nádrž na analýzu stolice. Ako to užívať, mali by ste to vysvetliť svojmu lekárovi. Takáto štúdia vám umožňuje identifikovať pôvodcov choroby, identifikovať rôzne patogénne baktérie a bacily.

Vzorka stolice bude vyžadovať sterilný obal, pretože mikroorganizmy z prostredia môžu ovplyvniť výsledok analýzy. Pred zberom materiálu je zakázané brať antibiotiká.

Zhromažďujeme výkaly pre kopológiu

Koprologická štúdia vám umožňuje skontrolovať tráviaci systém a vyhodnotiť metabolizmus, ktorý sa vyskytuje počas trávenia. Na túto analýzu je potrebné zbierať materiál z rôznych miest. Ak sa v stolici pozorujú hlien, vlákna, heterogénne časti, odoberte ich na analýzu. V ostatných prípadoch dodržiavajte všeobecné zásady zberu materiálu.

Ako vidíte, všetko je jednoduché. Stačí vedieť, na akú analýzu musíte zbierať výkaly a správne sa pripraviť. Váš lekár by mal v každom prípade vysvetliť, ako vykonať potrebné manipulácie. Ak to lekár z nejakého dôvodu neurobí, nehanbite sa, spýtajte sa ho.

Podstata štúdie

Výkaly sú konečný produkt vytvorený v dôsledku komplexných biochemických reakcií zameraných na rozklad potravín, následnú absorpciu jej zložiek, ako aj ich odstránenie z čriev. Vyhodnotenie výkalov (výkaly, výkaly, pohyby čriev, výkaly), to znamená spotrebovaný obsah hrubého čreva, má veľký diagnostický význam pre identifikáciu dysfunkcií gastrointestinálneho traktu.

Bez tohto postupu tiež nie je možné kontrolovať ošetrenie tráviacich orgánov. Štúdium výkalov vám umožní zistiť kyslú tvorbu a enzymatickú dysfunkciu žalúdka, porušenie produkcie enzýmov pankreasu, pečene.

Okrem toho je možné počas postupu zistiť prítomnosť urýchlenej evakuácie obsahu žalúdka do čriev, absorpčnej patológie v dvanástniku a tenkom čreve, zápalových procesov, dysbiózy a tiež kolitídy - spastické a alergické. Farba stolice je primárne spôsobená pigmentom sterkobilínom.

Zmena v odtieni sa týka jedného a diagnosticky dôležitých prejavov, ktoré naznačujú prítomnosť určitej patológie. Napríklad pri obštrukčnej žltačke, keď žlč prestane prenikať do čriev, stolica sa stane bezfarebnou. Čierna dechtová stolica (melena) je jasným príznakom krvácania, ktorého lokalizácia je v hornom gastrointestinálnom trakte.

Výkaly získavajú počas krvácania z hrubého čreva červenú farbu kvôli zahrnutiu nezmenenej krvi do nich. Vo výkaloch nájdete hnis, hlien, hlísty (červy), ich vajíčka, cysty a jednoduché mikroorganizmy. Mikroskopické vyšetrenie vzorky určuje hlavné zložky: svalové vlákna, rastlinné vlákna, mastné kyseliny a ich soli, črevné epitelové bunky, neutrálny tuk, biele krvinky, červené krvinky. Okrem toho môžu výkaly obsahovať rakovinové bunky.

Normálne pohyby čriev sú amorfná hmota pozostávajúca zo zvyškov stráveného jedla. U zdravého dospelého človeka tvoria polo digesčné vlákna (svaly a spojovacie tkanivá) súvisiace so zvyškami proteínových výrobkov malé množstvo. Ich zvýšenie (tvorba) indikuje pankreatickú dysfunkciu a zníženie sekrečnej kapacity žalúdka. Detekcia škrobu (amylorrhea) a nestrávenej vlákniny naznačuje patológie tenkého čreva.

Stanovenie neutrálneho tuku vo výkaloch (starea) naznačuje nedostatok lipolytickej funkcie pankreasu a neutrálne tuky a mastné kyseliny sa objavujú s problémami so sekréciou žlče. Zvýšenie počtu leukocytov vo výkaloch naznačuje vývoj zápalového procesu v hrubom čreve (ulceratívna kolitída, úplavica).

Všetky metódy na sledovanie pohybov čriev sú rozdelené do troch hlavných typov testov - klinické (všeobecné), biochemické a bakteriologické. Klinické zahŕňajú koproskopiu (všeobecná analýza výkalov), analýzu vajíčok hlíst, enterobiózy a prvokov. Biochemická je analýza okultnej krvi a bakteriologická zahŕňa štúdiu črevnej skupiny (mikroflóra) a patogénnych baktérií.

Klinická analýza

Táto diagnóza je veľmi informatívna, pretože ukazuje všeobecnú analýzu výkalov, študujú sa všetky fyzikálne vlastnosti exkrementov: kvantita, konzistencia, tvar, zápach a makroskopicky viditeľné nečistoty. Počet vylučovaných črevných pohybov za deň priamo závisí od objemu a zloženia konzumovanej potravy a môže sa meniť v rámci pomerne veľkých limitov. Pri štandardnej strave je denné množstvo trusu približne 120 - 200 g.

Zároveň klesá s prevahou živočíšnych bielkovín v potrave a zvyšuje sa pri zeleninovej a ovocnej strave. Zvýšenie denného objemu črevných pohybov (polyfekcia) nastáva s funkčnými patológiami gastrointestinálneho traktu, patologickými zmenami vo funkcii sekrécie žlče (achilia), absorpciou, chorobami podžalúdkovej žľazy, enteritídou.

So zvýšením črevnej peristaltiky, sprevádzaným znížením kvality absorpcie tekutín, sekréciou stenami čriev hlienu a exsudátom zápalovej povahy, sa stolica stáva kašou, tekutinou, to znamená, že strácajú svoj tvar. Pravidelnou zápchou, ktorá sa vytvára so zvýšenou absorpciou vody, sa získa hustota a guľovitý tvar, tzv. „Ovčie výkaly“.

Pri patológiách, ako je stenóza alebo spastické zúženie konečníka alebo dolného sigmoidu, sa často zaznamenávajú neštandardné formy pohybov čriev, ako je napríklad páska a ceruzka. Farba výkalov je spojená s prítomnosťou enzýmov mezobilifuscín a sterkobilín, ktoré sa vplyvom črevnej mikroflóry tvoria z žlčového bilirubínu a farbia sa v rôznych odtieňoch hnedej.

Kamene (kamene) žlčového pôvodu, ktoré sa tvoria v exkrementoch, môžu byť bilirubín, vápnik, cholesterol, zmiešané a ich prítomnosť je najčastejšie diagnostikovaná po obličkovej kolike. Betóny pankreatickej povahy pozostávajú z fosfátov, vápna, uhličitanov, pričom sa líšia nerovným povrchom, ktorý môže poškodiť sliznicu, a malými rozmermi.

Coprolity - tvorba tmavohnedého tieňa - pozostávajú z vrstvených minerálnych útvarov slanej povahy (najčastejšie fosfáty), nerozpustných liečiv, organického jadra, nestrávených častíc potravín atď. Zápach exkrementov je zvyčajne nepríjemný, ale skôr slabý a objavuje sa v dôsledku prítomnosti indolu, skatolu a orto- a paracreazolu, ako aj fenolu.

Tieto organické látky patriace do aromatických skupín sa tvoria v dôsledku rozkladu proteínových štruktúr. Preto je vôňa vždy zvýšená nadmerným obsahom proteínových produktov v potrave. Okrem toho je zaznamenaný silný štipľavý zápach pri hnilobnej dyspepsii a hnačke.

Oslabenie zápachu sa pozoruje pri hladovaní a zápche, ako aj pri strave mlieka a zeleniny. Pri fermentačnej dyspepsii má stolica kyslú vôňu. V študijných formách je vôňa výkalov uvedená iba v prípade, že je jasne špecifická a zreteľne sa líši od normy.

Makroskopické nečistoty vo výkaloch môžu byť vo forme hlienu, hnisu, krvi, nestrávených častíc potravy, parazitov, zubného kameňa. U zdravého jedinca by sa nestrávené jedlo (lientorea) nemalo určovať, zatiaľ čo pri znížení kvality tráviaceho a pankreatického trávenia je takáto patológia zaznamenaná pomerne často.

Detekcia hlienu v nadmernom množstve, ktorá má formu hustých formácií, šnúr, vločiek, naznačuje zápalové ochorenia črevnej sliznice. Fekálne kamene môžu byť prirodzene pankreatické, črevné (koprolity) alebo žlčové. Bez použitia mikroskopu je tiež možné detegovať hlísty vo forme celých červov alebo ich jednotlivých častí: scolexov a segmentov.

výcvik

Ak chcete, aby bol výsledok štúdie čo najosvedčivejší, mali by ste najprv správne zložiť analýzu stolice. Ak to chcete urobiť, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, keď vypíše smer štúdie, všetky možné nuansy, ktoré sa môžu stať prekážkou. Musíte sa opýtať, koľko výkalov potrebujete na analýzu, ako rýchlo by sa malo poslať do laboratória, či stojí za to sa držať diéty atď.

Pripravte sa na postup nasledovne:

 • 3 dni pred odberom biomateriálu prestaňte užívať antibiotiká a lieky, ktoré môžu ovplyvniť trávenie, a nemôžete používať rektálne čapíky,
 • počas 4-5 dní vylúčte použitie bária, bizmutu, železa, vazelíny a ricínového oleja,
 • 2 dni pred zberom trusu na analýzu by ste mali úplne opustiť paradajkovú šťavu, cestoviny, repu, paradajky a inú zeleninu a ovocie, ktoré môžu zmeniť farbu výkalov,
 • jedlo by malo obsahovať obilniny, zeleninu, ovocie, mliečne výrobky, pričom sa nezníži alebo nezvýši počet porcií,
 • v strave je potrebné prísne obmedziť mastné korenené, nakladané jedlá a údené jedlá,
 • Vzorka by sa nemala odoberať v dôsledku použitia klystírov alebo preháňadiel.

Počas menštruácie sa neodporúča ženám robiť analýzu výkalov, aby sa zabezpečila kvalita výsledku, musia počkať niekoľko dní. Pre malé deti sa biomateriál nemôže zbierať z plienok alebo plienok, ak je stolica tekutá, potom sa na odobratie vzorky môže použiť utierka alebo plienka.

Pravidlá zberu vzoriek

Na správne zozbieranie trusu by sa malo pamätať na to, že vzorka sa musí získať v dôsledku spontánneho vyprázdnenia. Je žiaduce vykonať postup doma, na tento účel je potrebné kúpiť sterilnú nádobu s vekom a lyžičkou špeciálne navrhnutú na tieto účely v lekárni.

Predtým je potrebné vyprázdniť močový mechúr, vykonať záchod análneho priestoru a pohlavných orgánov pomocou teplej vody a mydla, ktoré neobsahuje aromatické prísady. V tomto prípade musíte okamžite objasniť, koľko výkalov potrebujete na analýzu.

Pri odovzdávaní vzorky sa musí zabezpečiť, aby moč nevstúpil do sterilnej nádoby, pretože to skreslí výsledky štúdie. Študijný materiál sa musí odobrať na 3-4 miestach z rôznych strán stolice. Za týmto účelom sa spolu so sterilnou nádobou dodáva v balení špeciálna špachtle.

Odoberie sa asi 15 až 20 g (približný objem čajovej lyžičky). После чего контейнер плотно закрывается крышкой. Полученный образец доставляется в лабораторию не позже 10-12 часов после взятия, при условии, что он хранится в холодильнике при температуре 4-8°С. Результат исследования, как правило, уже готов на следующий день.

Анализ на скрытую кровь

Toto vyšetrenie je takmer nevyhnutné na odhalenie skrytého krvácania lokalizovaného v tráviacom systéme. Takéto krvácanie - sa často stáva skorým príznakom množstva závažných gastrointestinálnych patológií vrátane onkológie. Pri nepostrehnuteľnom krvácaní, a to aj na pomerne dlhú dobu, je pomerne ťažké zistiť prítomnosť krvi vo výkaloch, a to vizuálne aj mikroskopicky. To je niekedy nemožné.

Táto diagnóza sa vykonáva zmenou množstva modifikovaného hemoglobínu. Pozitívna reakcia skúmaného biomateriálu znamená, že pacient má choroby tráviaceho traktu sprevádzané narušením integrity sliznicového povrchu. Toto je charakteristické pre žalúdočné a duodenálne vredy, Crohnovu chorobu, polypy, ulceróznu kolitídu a hlístové invázie.

Diagnóza sa tiež používa na určenie prítomnosti nádorov, primárnej aj metastatickej povahy, pretože aj v počiatočných fázach vedú k poškodeniu črevnej sliznice. Spoľahlivosť analýzy sa výrazne zvyšuje, keď sa vykonáva dvakrát. Okrem toho negatívnym výsledkom nie je stopercentné potvrdenie absencie erozívno-ulceratívnej lézie alebo novotvaru v gastrointestinálnom trakte.

Pre dysbiózu

Analýza pohybov čriev pri dysbióze je štúdia črevnej flóry, ktorá obýva ľudské telo. Existuje veľa dôvodov, prečo môžu predstavitelia užitočnej flóry zmiznúť a objaviť sa alebo množiť sa rôzne typy patogénnych mikroorganizmov.

Táto analýza nám umožňuje odhadnúť kvantitatívny obsah a pomer „prospešných“ (E. coli, Lactobacillus, Bifidobacteria) a oportunistických (Clostridia, húb, Staphylococcus, Enterobacteria) mikroorganizmov. Rovnako ako prítomnosť patogénov, ako je napríklad salmonella alebo shigella a ďalšie typy mikróbov.

Analýza je predpísaná, keď:

 • nestabilná funkcia čriev (hnačka, zápcha),
 • nepohodlie a bolesť brucha, plynatosť,
 • neznášanlivosť na určité výrobky,
 • vyrážky na koži,
 • alergické reakcie
 • črevné infekcie
 • dlhodobá liečba protizápalovými liekmi a hormónmi,
 • určujúce charakteristiky porúch črevnej biocenózy.

Štúdia je nevyhnutná aj pre rizikové novonarodené deti a adolescentov, ktorí majú často respiračné ochorenia alebo sú alergickí. Príprava sa nelíši od vyššie uvedeného algoritmu, vzorku odošlite do laboratória najneskôr do 1-2 hodín po jej odbere. Čas vykonávania analýzy, ktorý zahŕňa jej dekódovanie, je 5 až 8 dní.

Pre enterobiózu

Analýza výkalov enterobiózy, alebo ako sa nazýva aj zoškrabanie, je hľadanie vajíčok pinworm (hlíst, ktorých hlavnými príznakmi je svrbenie v konečníku a črevné poruchy). Štúdia sa okrem toho predpisuje počas preventívnych prehliadok pred plánovanou hospitalizáciou, osvedčenia v zbierke alebo lekárskej knihe.

Zoškrabanie sa vykonáva nasledovne: ráno pred pohybom čriev a pohlavných orgánov musíte použiť vatový tampón navlhčený glycerínom, aby sa niekoľko škrabacích pohybov v blízkosti konečníka. Potom vložte tyčinku do špeciálnej plastovej skúmavky a zatvorte kryt. Vzorka by sa mala dodať do laboratória v ten istý deň a odpoveď bude pripravená do 1 dňa.

Na vajíčkach červov (hlíst)

Podstatou štúdie je odhalenie vajíčok červov, ktoré vedú k chorobám nazývaným hlístice (ascariasis, háďatka, trichinóza). U ľudí sa najčastejšie stávajú príčinou takýchto chorôb ploché a škrkavky. Indikácie na uskutočnenie štúdie sú rovnaké ako pri stieraní pri enterobióze.

Čo robia fekálne testy?

Pred začatím zberu trusu na analýzu musia rodičia dieťaťa alebo samotná osoba porozumieť tomu, čo dávajú, aký druh analýzy sa bude vykonávať, pretože pravidlá na prípravu a zhromažďovanie analýz budú od toho úplne závisieť.

Vykonajte analýzu trusu na:

 1. Coprogram. Študovať tráviace schopnosti tela.
 2. Okultná krv. Krvácanie sa zisťuje z tenkého čreva, ako aj z počiatočnej časti hrubého čreva.
 3. Červy. Identifikovať vajcia, segmenty alebo sexuálne zrelé červy.
 4. Spätná analýza, Stanoviť prítomnosť baktérií v črevách.

Iné stolice

V súčasnosti sú možnosti laboratórnej diagnostiky také široké, že vďaka nim je možné identifikovať choroby, ktoré boli predtým veľmi ťažké identifikovať, pomocou takých ľahko dostupných biomateriálov, ako sú výkaly. Alebo ste sa museli uchýliť k náročnejším metódam vyšetrenia.

Napríklad enzýmom spojený imunosorbčný test na kalprotektín je proteín, ktorý sa vytvára v bielych krvinkách. Jeho obsah je priamo úmerný počtu leukocytov v čreve, takže pri vykonávaní tohto vyšetrenia môžeme dospieť k záveru, že v hrubom čreve je zápal.

Tiež nie je možné spomenúť imunohistochemickú analýzu giardie, pomocou ktorej sa určujú koproantigény tohto patogénu. Vo svojom jadre pripomína mikroskopické vyšetrenie, ale v niektorých prípadoch môže byť veľmi informatívne (v závislosti od toho, aké formy a typy infekcie sú).

V súčasnosti v Moskve a ďalších veľkých mestách poskytuje ktorákoľvek z laboratórií príležitosť na úplné preskúmanie dospelým aj dieťaťom, čo pomôže zistiť príčinu zhoršenia zdravia. Stačí, keď tí, ktorí chcú odovzdať vzorku, len dodržiavajú všetky pravidlá prípravy, zistia, koľko analýz sa vykonáva, a prídu v stanovenom čase na odpoveď.

Ako zbierať výkaly pre koprogramy?

Predtým, ako začnete zbierať výkaly, musíte sa pripraviť na analýzu.

Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Vyprázdnite močový mechúr (v stolici by nemali byť žiadne nečistoty ani moč).
 2. Umyte mydlom a osušte utierkou.
 3. Nepoužívajte vlhké obrúsky ani iné hygienické výrobky.

Pred dodaním výkalov musíte tiež dodržiavať diétu niekoľko dní, čo vám umožní nezaťažovať črevá a zabrániť zápche. Kyslé mliečne výrobky, obilniny a vývary sú na to perfektné.

Kedy zbierať výkaly - veľmi dôležité informácie. Najlepšie je prejsť ráno výkaly, ale ak to nie je možné, zhromaždené vo večerných hodinách to urobia. Musí sa uchovávať v tesne uzavretých nádobách a umiestniť do dverí chladničky cez noc.

Aká je analýza - Druhá dôležitá otázka. V lekárni je najlepšie kúpiť špeciálny sterilný obal so lyžičkou. V nej môžete ľahko zbierať tekuté aj pevné výkaly. Za týmto účelom berú namiesto lekárňového kontajnera aj bežné sklo, sterilizujú ho a zbierajú analýzu.

Stačí vziať malé množstvo trusu - jednu alebo dve čajové lyžičky. Je dôležité správne brať výkaly. To je možné dosiahnuť tak, že idete na toaletu priamo do pohára.

Alebo zbierajte špeciálnu lyžicu výkalov do pohára:

 • sterilný film, ktorý sa používal na toaletu, keď sedel na toaletnom sedadle,
 • detská plienka, na ktorej bol prázdny,
 • hrniec alebo kačice vopred ošúpané.

Ak osoba nemá možnosť zbierať výkaly priamo do pripravenej nádoby, môže sa na to použiť kačica. Umyte ich mydlom a vylejte do vriacej vody. Môžete tiež rozprestrieť film na toaletnom sedadle a ísť naň.

Pre ženy bude dôležité uviesť, že správne dodanie stolice znamená nedostatok krvi z pošvy počas menštruácie v materiáli. Preto sa analýza musí odložiť, alebo použiť tampón a potom sa musí dôkladne umyť.

video

Jednou z hlavných príčin zápchy a hnačky je užívanie rôznych drog, Na zlepšenie funkcie čriev po podaní liekov potrebujete každý deň vypite jednoduchý liek .

Ako darovať výkaly okultnej krvi?

Táto analýza sa berie rovnako ako predchádzajúca. Dôležitým bodom je nasledovať stravu pred vykonaním testu. Na 3-5 dní musíte prestať jesť mäsové droby a ryby.

Je vhodné vylúčiť výrobky s vysokým obsahom železa. Pretože tieto látky dokážu zafarbiť výkaly v tmavej farbe a mäso môže prechádzať s nestrávenou krvou, je lepšie sa tomu vyhnúť, pretože po zaznamenaní krvi v stolici môže lekár urobiť nesprávnu diagnózu a podozrenie na závažnú patológiu.

Uvedenie výkalov na vajíčka červov

U detí sa takáto analýza zhromažďuje častejšie ako u dospelých. Je dôležité rýchlo zbierať výkaly a je žiaduce dopraviť ho do nemocnice v teple na analýzu (zoberte dve až tri čajové lyžičky materiálu). Je to potrebné kvôli skutočnosti, že niektoré červy umierajú a nemôžu sa nachádzať v stolici počas dlhodobého skladovania.

Je možné touto analýzou vziať večerné výkaly? Neodporúča sa. Je lepšie pripraviť šálku večer a tolerovať až do rána, pretože veľa červov opúšťa telo ráno najlepším spôsobom a môže dokonca vyšplhať z konečníka človeka v noci. Pred vykonaním takejto analýzy môžete urobiť čokoľvek.

Zaujímavé video:

Jednou z hlavných príčin zápchy alebo hnačky je podvýživa, Preto zlepšovať funkciu čriev každý deň piť jednoduché .

Ako urobiť škrabanie?

Laboratórni asistenti často počujú žiadosť o zoškrabanie výkalov dieťaťa, ktoré rodičia priniesli. Takáto otázka vždy vyvoláva iba úsmev. Škriabanie je analýza vajíčok pinworm a nie je možné ich identifikovať v truse. Ak chcete zoškrabať, musíte prilepiť malý kúsok lepiacej pásky (2 cm x 5 cm) na konečník dospelého alebo dieťaťa. Potom je táto lepiaca páska okamžite nalepená na sklo (môže to byť sklo vydané v nemocnici alebo obyčajná domáca nádoba - hlavnou vecou je jej udržiavanie v čistote). Sklo sa privádza do laboratória a vykonáva sa analýza.

video

Funkcie zbierky výkalov u detí

Je ľahšie zbierať výkaly od dospelého ako od dieťaťa, najmä ak ešte nechodí do nočníka. V tomto prípade môže pomôcť čistá nádoba, plienka. Z plienok nemôžete vziať výkaly. Pred vyprázdnením musíte dieťa na niekoľko minút položiť na brucho, zapnúť ho na chrbát a masírovať bruško a výkaly vyjdú na čistú plienku. U starších detí je to jednoduchšie - položte ich na hrniec. Ak omrvinky nedokážu ísť na záchod kvôli zápche, môžete sa poradiť s lekárom o vhodnosti užívania preháňadiel, nemôžete si ich dať sami, aby sa pokazila analýza.

Je zrejmé, že u detí nie je možné upraviť čas vyprázdnenia, ale je lepšie, ak sa stolica neuchováva dlhšie ako 12 hodín, pretože v opačnom prípade môže byť výsledok nespoľahlivý.

Pri zhromažďovaní analýzy trusu u dospelého alebo dieťaťa je dôležité dodržiavať vyššie uvedené pravidlá. Pomôže to presnejší výskum materiálu.

Nedostatok príjmu tekutín je jednou z hlavných príčin zápchy. Aby ste sa toho zbavili do 3 dní, musíte vypiť každý deň jednoduchý liek.

Dostanete spoľahlivú analýzu av prípade patológie vám bude predpísaná liečba správne. Koniec koncov, užívanie niektorých liekov bez potreby môže naopak zhoršiť zdravie. Preto je dôležité pochopiť, že správnosť výsledkov závisí predovšetkým od zhromažďovania materiálu na analýzu.

Gastroenterológ. Pracovná prax - 9 rokov na súkromnej klinike. Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku - opýtajte sa autora!

Pin
Send
Share
Send
Send