Užitočné tipy

Viazanie kníh pre domácich majstrov: pokyny pre začiatočníkov krok za krokom

Pin
Send
Share
Send
Send


Chcel by som hovoriť dosť o dvoch jednoduché spôsoby viazania časopisov a kníh, ako aj jednotlivé listy rôznych časopisov s článkami, ktoré potrebujete napríklad o varení. Časom časopisy, ako sú knihy šité na knihy, vytvoria vynikajúcu knižnicu. Počas rokov stagnácie, keď chýbali dobré knihy, som zbieral „sci-fi“ uverejnené v časopisoch „Technika mládeže“ a „Ural Pathfinder“, v ktorých boli príbehy a príbehy, ktoré ma zaujímali, vytlačené s pokračovaním. Metódy viazania, ktoré tu chcem ponúknuť, som sa v literatúre nikdy nestretol. Samozrejme, že som ich nevymyslel sám, ale špehoval som jedného špecialistu z mesta Priuralsk.

Ako zviazať knihu doma


Obr. 1. Blok (stoh listov) vložený medzi dve dosky.

Zvyčajne sa pri viazaní ukladajú jednotlivé listy, do ktorých sa po krokoch dozadu od okraja chrbtice dierujú, vŕtajú alebo prepichujú otvory a pomocou týchto otvorov sa šíri. V dôsledku tejto technológie je však ťažké prečítať časť textu, najmä na tých listoch, na ktorých je text umiestnený veľmi blízko okraja listu na strane chrbtice budúcej knihy.

Kniha, vytvorená z hárkov podľa technológie navrhnutej nižšie, je do určitej miery ušetrená z tejto nevýhody. V počiatočnej fáze viazania kníh vykonávajú v obidvoch prípadoch rovnaké operácie: ukladanie listov do stohu, orezávanie pozdĺž spodných a predných okrajov, horný okraj sa môže neskôr orezať. Koniec koncov, ako viete, listy aj z jedného časopisu, ale z rôznych čísel, sa obvykle nezhodujú vo formáte. Potom sa stoh stlačí pomocou lisu, zveráka alebo svorky. Najjednoduchšou verziou svorky sú dve ploché dosky (dva kovové rohy), ktoré sú na obidvoch stranách pritiahnuté skrutkami. Stoh (zo strany chrbtice) upnite do zveráka tak, aby najužší list vylial zo zveráka asi 5 mm (pozri obrázok 1). Potom pomocou veľkého súboru vyčistia koreň, odstránia silne vyčnievajúce okraje hárkov a potom pílou prechádzajú pílou s kovovou alebo skladačkou v koreni priečnych drážok (počet drážok podľa vášho uváženia) do hĺbky 1,5. 2 mm. Toto je hlavný rys navrhovanej technológie viazania. Ak sa plechy dierujú alebo vŕtajú v takej vzdialenosti od okraja, potom sa nite, ktoré sú zaskrutkované do otvorov, nevyhnutne prelomia okrajmi plechov. Takto môžete umiestniť otvory od okraja bloku do vzdialenosti najmenej 1,5 cm, čo nevyhnutne povedie k „zachyteniu“ textu.


Obr. 2. Upevnenie dosiek bloku pomocou závitových segmentov (a) vložených do drážok chrbtice a tiež ako výsledok utiahnutia dosiek jedným vláknom (b).

Po vykonaní rezov sa blok (balík) inštaluje s chrbticou hore. Ďalej je koreň rozmazaný PVA lepidlom (alebo bustilátom), zriedeným riedidlom tak, aby prenikol do medzier medzi listami, ako aj do rezov. Potom sa do zárezov odrežú rezy kaprónu alebo iného silného vlákna tak, že konce sa rozprestierajú mimo chrbtice asi o 2,3 cm (obr. 2, a) alebo (ako sa vám páči) dotiahnite chrbticu jedným dlhým vláknom (obr. 2, b). Na záver je celá chrbtica opäť pokrytá lepidlom. Keď lepidlo zaschne, konce vlákien sa odrežú a do bloku sa vytvorí ľahký kryt, to znamená, že na chrbticu sa prilepí len hrubý papierový obal a prilepí sa. (Knihy sú prvým aj posledným dvojitým listom bloku, ktorý ho spája s obalom. - Poznámka editora.) Tabule nevyskočia z takej knihy, ako by to boli z lacných kníh v brožovaných brožúrach. Rozpadajúce sa vyššie uvedené knihy kníh sa posilňujú podobným spôsobom. V obidvoch prípadoch je však lepšie vytvoriť tvrdý kryt namiesto mäkkého krytu.


Obr. 3. Príprava bloku (stohu) na pripevnenie k tvrdému obalu:
1 - captal, 2 - radiálny materiál.

Pri výrobe tvrdého poťahu sa kus látky alebo gázy prilepí na chrbticu bloku pomocou emulzie polyvinylacetátu, takže časti kusu tkaniny šírky 2,3 cm sa rozprestierajú cez bočné okraje chrbtice. (Vhodné sú aj dvojité pestrofarebné kúsky látky). Nemôžete to však urobiť. Ďalej sú z lepenky vyrezané dva krycie kryty. Šírka každého krytu by sa mala rovnať šírke lepenej jednotky. Na výrobu obálok existuje veľa rôznych možností, ale ja chcem čo najviac ponúknuť, zdá sa mi, najjednoduchšie. Keď odrezávam lepenky, vyberiem krásnu látku, handričku, pokrývku hlavy atď. Z väzobného materiálu sa vyreže prázdne knižné oblečenie, nezabudnite však zabezpečiť okraje s okrajom 3 centimetre od horného, ​​dolného a predného okraja. Vzdialenosť medzi krytmi sa rovná šírke chrbtice plus 2x8 mm (obr. 4, a). Medzi obalmi na obrobku vyrobenom z materiálu môže byť zlepená medzera - pás z hrubého papiera alebo z papiera Whatman (šírka pásu sa rovná šírke bloku). Poťahy sú dôkladne potiahnuté PVA a prilepené k obrobku, ktoré sa dobre vyhladia tak, aby nevznikali bubliny. Potom sa okraje obrobku omotajú na viečka (obr. 4, b), prilepia na ne a hotový kryt sa vysuší pod lisom.


Obr. 4. Pevná väzba:
a - distribúcia krycích prvkov na polovýrobku z kníhviazačského materiálu, b - lepený obal, 1 - kryt, 2 - blank, 3 - nevybavené.

Ďalej vložíme predtým vytvorený blok listov do stredu krytu a prilepíme okraje látky pripevnenej k chrbtici k krytom krytu.


Obr. 5. Vloženie bloku (stohy listov) do obalu:
1 - captal, 2 - radiálny materiál.

Pripravujeme dve knihy, z ktorých každá je bielym listom papiera ohnutým na polovicu. Prilepte jednu polovicu listu na kryt a druhú na vonkajšiu vrstvu bloku. Lietajúci list nie je úplne prilepený k listu, takže pruh šírky 1 cm bez lepidla prilieha k záhybom listu.


Obr. 6. Lepenie muchotrávky.

To je všetko, väzba je ukončená a kniha je umiestnená pod tlač. Samozrejme nepoznám odborné výrazy, ale zdá sa mi, že som všetko jasne uviedol.

Chcem tiež ponúknuť spôsob viazania časopisov do copybooku. Trochu sa líši od tradičného postupu, keď sa pozdĺž radiálnych okrajov zásobníkov, napríklad dierovačom, vytvoria diery a zásobníky sa pritiahnu kordom. Je zrejmé, že v tomto prípade nie je vždy možné prečítať si časť textu. Moja metóda písanky nemá túto nevýhodu, pretože celá väzba sa robí na vonkajšej strane chrbtice.

Najskôr dali všetky časopisy do hromady a podľa pravítka označili miesta budúcich vpichov.


Obr. 7. vpichy (označené bodkami) v koreňoch časopisov pripravené na viazanie. Uzly sú tiež zviazané na miestach vpichu, čím sa zásobníky priťahujú k sebe.

Potom vezmú posledné číslo časopisu a prešijú ho stredom s veľkou ihlou pri značkách, čím vytvoria tri alebo päť stehov (obr. 8, a). Všimol som si, že s týmto firmvérom môžu byť „natívne“ kovové klipy pre časopisy odstránené. Ďalší zásobník, ktorý je naskladaný hore, je zošitý presne rovnakým spôsobom, ale v opačnom smere. Po vytiahnutí každého vlákna firmvéru odstráňte vôľu (uvoľnite). Po dokončení firmvéru druhého zásobníka sa niť (s ihlou) spojí s koncom závitu, ktorý vyčnieva zo spodného zásobníka (obr. 8, b). Je zrejmé, že tretí čap je prešitý podobne ako prvý a na konci švu je jeho niť priviazaná k švíku druhého čapu, pričom prvý steh švu tohto čapu je napichnutý ihlou.


Obr. 8. Časopisy sú teda naskladané.

Kvôli pevnosti plette švy všetkých časopisov v miestach ich vstupu a výstupu (pozri obr. 7). V zásade sa také spojivo môže už použiť. Je však lepšie držať prešívanú hromadu v lisu (zverák) a natrieť chrbticu lepidlom PVA. Po sušení sa získa pevný blok. A samozrejme je lepšie urobiť tvrdú väzbu pre zásobník, ako je opísané vyššie. Je žiaduce orezať okraje, ale ak sú časopisy rovnaké, nemôžete to urobiť. A potom bez tréningu sa plátok ukáže ako krivka.

-->

Túto stránku odporučte svojim priateľom alebo ju označte ako záložku:
Ďalšie nápady a tipy:
Ako zabaliť knihu - obálku knihy
Sklopná knižnica
Ako vyrobiť do-it-yourself knižnicu

hlavná
Posledné publikácie, nové na webe.

Opravy a výstavba
Dom a byt, dizajn a architektúra, návrhy domov. Recenzie, tipy.

Záhrada, usadlosť
Záhradníctvo a záhradníctvo, statkárske hospodárstvo.

Dekoratívne a úžitkové umenie
Rezbárstvo, pálenie, honenie, tkanie a oveľa viac.

Nápady pre majstra
DIY, rôzne originálne a užitočné domáce výrobky.

Nábytok pre domácich majstrov
Nábytok vyrobený na mieru, kresby, schémy.

Naučte sa robiť vysoko kvalitné viazanie kníh vlastnými rukami v majstrovskej triede

Knihy sú zošité a zlepené. Samočinne blikajúca kniha je doma veľmi náročná úloha. Preto ponúkame majstrovskú triedu vo výrobe viazania pre lepené knihy.

Vytlačíme knihu na tlačiarni, ktorú plánujeme zviazať. Prijatý stoh papiera zarovnajte pozdĺž okraja a jeho konce jemne poklepte na plochý povrch stola. Je potrebné pristupovať k procesu s maximálnou zodpovednosťou, pretože vzhľad budúcej knihy bude závisieť od toho.

Opatrne položte na stôl stoh papiera tak, aby chrbtica smerovala k vám tak, aby okraj stohu vyčnieval mierne za okraje pracovnej dosky a položte naň pomerne veľké zaťaženie. Pomocou kefy husto naniesť lepidlo PVA na povrch a nechať niekoľko minút zaschnúť. Potom odstránime záťaž a posúvame stoh listov o niečo ďalej od okraja stola. Zhora veľmi opatrne položte dosku a výslednú štruktúru zovrite pomocou svoriek.

Po 3-4 hodinách vyberte svorky a znova posuňte stoh listov spolu s doskou tak, aby presahovali povrch stola asi o 2 - 3 mm. Pomocou ceruzky urobte priečne značky na konci stohu listov v rovnakých intervaloch (v našom prípade 2 cm). Potom, podľa získaných značiek, pomocou kovového pilníka urobíme rezy s hĺbkou asi 1 mm. Musí sa zabezpečiť, aby boli presne kolmé na listy papiera.

Na chrbticu pripravujeme gázu a špeciálne valčeky. Gáza sa odreže tak, aby jej dĺžka bola asi o 1 cm menšia ako dĺžka chrbtice a aby bola šírka o 4 cm viac (2 cm na každej strane). Rovnakým spôsobom sme vystrihli dva valce, ale ich šírka by sa mala presne zhodovať so šírkou chrbtice. Okraje valčekov sú starostlivo namazané lepidlom.

Podobne vyrobíme prázdny pás papiera, ktorý sa prilepí na chrbticu. Jeho šírka by sa mala rovnať šírke chrbtice a dĺžka je o 7-8 mm menšia.

Koreň knihy je hojne namazaný PVA, takže sa lepidlo dostane do každého vyrobeného rezu. Nite navlhčené lepidlom vkladáme do zárezov tak, aby ich konce vyčnievali z každej strany o 2 až 3 cm. Namažte chrbticu opäť niťou lepidlom a gázu zafixujte zhora, potom valčeky a v neposlednom rade prúžok papiera, pričom každú vrstvu pritlačte čo najpevnejšie. Výsledná konštrukcia sa nechá schnúť 8 až 12 hodín.

Po zaschnutí lepidla odstráňte svorky a odrežte prebytočné časti lán.

Ďalej pokračujeme výrobou záložiek. Vyrobíme ich z hrubého papiera, ako je papier Whatman (biely alebo farebný). Vyrábame medzery vo veľkosti budúcej knihy. Vonkajší okraj knihy je potrebné trochu orezať, aby sa uľahčilo prilepenie.

Prúžok namažte v ohybe lepidlom (asi 3 - 4 mm) a prilepte ho na plechový blok. Potom otočíme prázdne miesto knihy a podobne prilepíme ďalšiu knihu. Štruktúru sme na chvíľu umiestnili pod tlač.

Vystrihli sme tri časti z lepenky: chrbticu a dve kôry. Kôry by mali byť o 8 mm dlhšie ako slepý slepý pokus a mali by mať rovnakú šírku. Chrbtica by sa mala rovnať výške kôry a šírkou - hrúbkou bloku.

Potom vyberieme papier, ktorý je vhodný pre farbu, a polotovary nakreslíme nasledovne:

  • šírka jednej časti sa rovná šírke chrbtice + 8 mm na oboch stranách,
  • šírka ďalších dvoch častí sa rovná šírke krusty + 2 až 3 cm na oboch stranách.

Výslednú štruktúru nalepíme a rohy rozrežeme diagonálne. Hrany papiera natierame PVA, ohýbame ich a prilepujeme na lepenku, zvlášť opatrne pritláčame rohy krytu.

Na navrhnutie krytu môžete použiť hotový prachový plášť, použiť nápis pomocou šablóny alebo vytlačiť a vložiť papier s potrebnými informáciami podľa vlastného uváženia. Pri dizajne obalov kníh sa často používa technológia scrapbooking: zdobenie výrobkov ozdobnými alebo rezanými prvkami dekoru, papier s neobvyklou ozdobou a jemné okraje.

Lepíme vnútornú jednotku a kryt. Predbežne skúšame na obidve časti a až potom začneme lepiť. Chybu urobenú v tejto fáze bude takmer nemožné napraviť.

Namažte jednu hranu gázy lepidlom a pritlačte ju na povrch knihy. Potom potierame PVA celú knihu pomocou gázy. Otočte knihu s omietnutou zarážkou nadol a pripevnite knihu ku krytu, počnúc jej okrajmi. Maľovinu namažte lepidlom na hornej strane a prilepte na flyľový list, potom druhý celý list potrite a rovnakým spôsobom prilepte. Aby sa zabezpečilo, že prebytočné lepidlo nešpiní knihu, mala by byť položená nepotrebným väčším papierom. Pri spájaní každého slepého pokusu je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo tvorbe vzduchových bublín a vrások.

Kniha je pripravená! Po výrobe je vhodné dať knihu cez noc pod tlač.

Proces spájania je značne zjednodušený, ak sa spájanie dielcov uskutočňuje pomocou tavného lepidla. V takom prípade je potrebné zakúpiť špeciálny stroj na tepelné viazanie a samotné tavné lepidlo. Všetky výrezy (kryt, chrbtica kníh a knižky) sú spolu s potlačeným blokom papiera vložené do písacieho stroja a zalisované. Kryt sa potom rukou prilepí. Ak však neplánujete neustále pracovať s knihárskymi produktmi, nákup písacieho stroja nebude vhodný.

Viazanie kníh pre domácich majstrov

Samozrejme, že dosiahnutie takej kvality, ako v profesionálnej tlačiarni nebude fungovať, takže ak potrebujete zviazať knihu na predaj, je lepšie obrátiť sa na odborníkov o pomoc. Ak potrebujete na domáce použitie alebo ako darček, potom potrebujete náš workshop o tom, ako zviazať knihu sami. Kto nemá rád prácu na mieru - to zvyšuje hodnotu daru. A takáto ručná výroba môže slúžiť aj ako nový zaujímavý dekor.

Ak vytvoríte knihu, môžete si svoju fantáziu zadarmo oddýchnuť, hrať sa s farbami obálky, základným materiálom, ozdobiť podľa svojich predstáv. Okrem toho, ak vás zaujíma, ako zviazať starú knihu doma, potom je náš workshop skvelým spôsobom, ako obnoviť svoju obľúbenú literatúru.

Viazané publikácie pre domácich majstrov sú veľmi zaujímavé, cenovo dostupné a nie príliš komplikované koníčky, ktoré si môže majster so skúsenosťami dovoliť. Domáce viazané knihy navyše nie sú tak drahý podnik. Nevyžaduje si sofistikované vybavenie, drahé nástroje ani veľký pracovný priestor.

Potrebný materiál

Predtým, ako sa zoznámime s majstrovskou triedou, ako zviazať knihu doma, porozprávajme sa, aké materiály a nástroje budú pre nás užitočné.

Najprv musíte na lepenie použiť lepidlo PVA, ktoré dokonale kombinuje papier, látku a hrubú lepenku. A tiež na šitie budete potrebovať biele nite, jemné vlnené alebo iris značky sú perfektné. Ak nie sú, zoberte tenké biele lano.

Hustá gáza alebo kúsok bavlny vytvára pevný a pevný koreň.

Kartón akejkoľvek farby na spevnenie krytu. Vyberte si veľmi hustý materiál, aby sa sotva zohol. Získať ho môže byť ťažké, ale môže byť nahradené. Na tento účel prilepte 2 - 3 listy lepenky.

Na zakrytie obalu môžete použiť farebný papier aj látku: vyberte si podľa svojho vkusu alebo v závislosti od dizajnu knihy. Obrázok môžete stále tlačiť na papier, ktorý nie je príliš hrubý.

Kapitánom chrbtice je malý látkový valec. Aby ste pochopili, o čo ide, pozrite sa na chrbát pravidelnej viazanej knihy. Jeden si môžete kúpiť v obchodoch na vyšívanie alebo na internete. Materiál môžete nahradiť hustým plátnom. Captal je všeobecne dekoratívny detail, ktorý pokrýva škaredú chrbticu a vnútorné strany knihy, takže sa bez nej môžete obísť.

Potrebné nástroje

A samozrejme, skôr ako budete viazať knihu doma, musíte pripraviť potrebné nástroje. Je ich málo, ale určite budú v tomto procese užitočné.

Na tieto účely budete potrebovať:

  • dve dosky
  • dve svorky
  • pilník na kov,
  • papierový nôž (kancelársky),
  • nožnice,
  • lepiace kefy pevne zabalené do hromady.

Po príprave všetkých materiálov a nástrojov pre túto prácu sa môžete začať oboznámiť s tým, ako knihu sami zviazať.

Než začnete

Predtým, ako sa kniha pustí do väzby, zoberte zvyšok materiálu, ktorý, ak zlyhá, nebude škoda vyhodiť ho. Po oboznámení sa s majstrovskou triedou sa pokúste na nich urobiť prvú pevnú väzbu - pracovnú verziu, aby ste nepoškodili dobrý materiál a tlačenú knihu.

Aby ste pochopili princíp zostavenia knihy s pevnou väzbou, dôrazne vám odporúčame starostlivo skontrolovať tlačoviny z obchodu. Если есть книга, которую не жаль выбросить, то разберите ее, осмотрите корешок, обложку, пощупайте плотность, чтобы иметь представление, что нам необходимо сделать с готовой распечаткой.

Подготовка книги или работа с листами

Распечатать книгу можно любого размера, оптимальным же является формат А5. Распечатав стопку (или, быть может, вы хотите отреставрировать старое издание), ее необходимо выровнять. Ak to chcete urobiť, poklepaním na dosku alebo plochu zo všetkých strán, zhromaždite všetky listy do rovnej hromady. Predtým ich nezabudnite dôkladne skontrolovať, aby boli hladké, krásne a úplne vytlačené.

Keď sú hrany podľa vášho názoru rovnomerne, položte komín na dosku veľmi opatrne, aby budúca chrbtica mierne vyčnievala o niekoľko milimetrov. Je vhodnejšie nanášať lepidlo. A tiež jemne položte na vrch stohu druhú dosku - tlač. Vyčnievajúci okraj knihy namažte lepidlom v niekoľkých vrstvách. Nechajte zaschnúť, stačí 2-3 minúty, ale je lepšie počkať 5-7.

Existuje ďalší spôsob, ako vytvoriť pevný a silný koreň. Táto metóda sa najčastejšie používa v tlačiarni. Hovorí sa tomu „notebook“. Je pravda, že v tomto prípade budete musieť urobiť trochu viac práce. Každý notebook (stoh 6 listov) bude musieť byť zošitý ručne alebo na vysokokvalitný šijací stroj.

Okrem toho, aby kniha nevyzerala štvorcovo, budete musieť okraje orezať, čo je takmer nemožné doma.

Po zaschnutí lepidla je možné obal premiestniť. Opatrne však vyberte hornú dosku a pomaly zatlačte chrbticu späť na stôl. Budúcu knihu držte medzi doskami dvoma svorkami. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín. V ideálnom prípade zaschnutie lepidlom PVA trvá 12 hodín, ale po 3-4 hodinách môžete pokračovať v práci.

Upnutie knihy svorkami bez dosiek nie je možné, inak zostanú stopy.

Počiatočné zlepenie listov je potrebné, aby zväzok pevnejšie držal, nepohyboval sa a je vhodnejšie s ním neskôr pracovať. Toto je dôležitá fáza majstrovskej triedy, ako si knihu vyrobiť doma.

Tvorba chrbtice

Prejdeme k druhej etape majstrovskej triedy, ako vytvoriť knihu vlastnými rukami. Po vysušení svorky odstráňte. Posuňte knihu znova k okraju stola 3 centimetre. Pri upínaní produktu pomocou svorky použite ceruzku na chrbticu, aby ste sa vyznačili každé 2 cm. Pri značkách urobte rovnomerné rezy s hĺbkou najmenej 1 mm. Mali by byť rovné a kolmé na chrbticu.

Vložte biely povraz do zárezov, mal by ho veľmi pevne zasunúť. Toto je rovnako dôležité štádium vytvárania chrbtice, pretože vlákna pomôžu spevniť knihu a neumožnia jej rozpadnutie alebo rozpadnutie. Natiahnite chrbticu spolu s niťou pomocou lepidla PVA a uistite sa, že sa dostane do zárezov.

Počas sušenia materiál pripravte. Kus gázy by mal byť o 1 cm menší ako koreň, ale šírka je rovnaká a na oboch stranách pridať 2 cm. Pripravte si časť kapitána.

Okrem toho bude pre chrbticu potrebný malý kúsok papiera, ktorého veľkosť je o 7 až 8 mm menšia ako jeho dĺžka.

Hrubo prilepte okraj knižného bloku lepidlom, namočte gázu a zachytíte pomocou nej. Neprilepujte nadbytočné okraje látky k okrajom knihy, mali by voľne visieť. Pripojte gázu na chrbticu, hornú a spodnú časť pozdĺž časti hlavy a hornú časť papiera. Vytlačte gázu aj kus papiera pevne na hromadu. Produkt nechajte sušiť cez noc.

Ďalšou fázou seminára, ako si sami zviazať knihu s viazanou knihou, je vytvorenie najtvrdšej obálky.

Vezmite niekoľko listov hrubého papiera, vyberte nie nevyhnutne bielu, môžete použiť akúkoľvek farbu. Zložte zarážky na polovicu. Ak je kniha vo formáte A5 a A4, jej okraje sa budú musieť mierne orezať, aby už viac neboli knihou.

Po zložení muchotrávky to vyskúšajte na knihe a potom prilepte prúžok v ohybe (4 mm) lepidlom a prilepte ho na blok. Otočte knihu, prilepte druhý flyfeaf a vložte pod lis, aby ste ho nechali zaschnúť pol hodiny.

Teraz môžete vytvoriť obálku.

Najprv odrežte lepenku. Viazaná kniha sa skladá z troch častí. Zmerajte rozmery bloku a potom ich označte na listoch kartónu. Dve identické kôry by mali byť o 8 cm dlhšie ako váš blok listov a mali by mať rovnakú šírku. Chrbtica by sa mala rovnať dĺžke kôry a šírka je silnejšia ako blok.

Potom vyberte papier príslušnej farby a orežte ho. Na výšku by mal vyčnievať za kôry o 2 až 3 cm na každej strane. Na jeho zadnej strane urobte také označenie, počínajúc od stredu: rozmery lepenkovej chrbtice, krivku na oboch stranách, zarážky 8 mm na každej strane a 2 až 3 cm po okraj.

Potom lepidlo a papier zlepte. Na označenie nalepte chrbticu a dva kôry.

3 až 4 mm od rohu lepenky, rohy papiera priečne orežte. Vyčnievajúce hrany vysuňte po stranách budúceho krytu a prilepte ich na lepenku.

Vložte lis na kryt a nechajte ho hodinu.

Potom pokračujeme v práci na dekorácii obálky. Knihu môžete podpísať ručne nakreslením obrázka alebo prilepením výtlačku, nálepky. To je záležitosť vkusu.

zlúčenina

Zostáva nám iba spojiť blok a kryt. Pripojte knihu k obálke a uistite sa, že nie je hore nohami. Potom prilepte koreň lepidlom a pritlačte ho k bloku. Namažte lepidlom a zaveste niekoľko centimetrov gázy. Prilepte ho na lepenku - kôra knihy. Pri nanášaní opatrne pritlačte diely k sebe. Potom pripevnite bočný okraj knihy k kartónu, čím zakrývate tenká a bočné časti papiera.

Zatvorte knihu, nakreslite na chrbticu vzor alebo roh pravítka, aby bola ostrá.

Položte knihu cez noc pod tlač a ráno bude pripravená.

Naša majstrovská hodina, ako točiť knihu doma, je dokončená. Po niekoľkých dňoch môžete vydať ľubovoľnú zbierku, vlastnú knihu alebo knihu vytlačenú z internetu, bez toho, aby ste v tlačiarni vynaložili značné množstvo peňazí. Dúfame, že vám bude užitočné vedieť, ako knihu správne zviazať, pretože touto metódou môžete vytvoriť mnoho ďalších užitočných vecí, napríklad albumy, skicáre alebo poznámkové bloky.

Ako zviazať knihu

Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 34. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Rozhodli ste sa vytvoriť nezabudnuteľný album, cestovný časopis alebo osobný denník? V obchode je samozrejme možné vždy kúpiť vhodný notebook, ale ak potrebujete niečo špeciálne, možno je čas pripomenúť si úplne nezabudnuté metódy ručného viazania kníh. Metódy viazania siahajú od jednoduchých po pomerne zložité: svoju knihu si môžete pripevniť zošívačkou a lepiacou páskou, vyraziť dieru a zviazať listy bežnou stuhou alebo ich dokonca preblikať.

Pin
Send
Share
Send
Send