Užitočné tipy

Neuropatia dolných končatín - príznaky a typy syndrómu

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok je spoluautorom MUDr. Troy A. Miles, MD. Miles je kalifornský ortopedický chirurg, ktorý sa špecializuje na opravu kĺbov dospelých. V roku 2010 absolvoval lekársku fakultu Alberta Einsteina, potom rezidenciu na Oregonskej univerzite zdravia a vedy a Kalifornskej univerzite v Davise.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 15. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Neuropatia nôh naznačuje prítomnosť nejakého druhu problému alebo dysfunkcie nervových vlákien v nohách. Medzi príznaky neuropatie patrí bolesť (vo forme pocitu pálenia, akoby bol zasiahnutý elektrickým prúdom a / alebo akútna bolesť), brnenie, znížená citlivosť a / alebo svalová slabosť na nohách. Periférna neuropatia sa vyskytuje pomerne často na oboch nohách, ale nie vždy. Všetko záleží na príčine neuropatie. Najbežnejšia neuropatia v nohách je spôsobená nekontrolovaným diabetes mellitus, pokročilým alkoholizmom, infekciou, nedostatkom vitamínov, obličkami, nádormi nôh, zraneniami, predávkovaním drogami a niektorými jedmi. Rozpoznaním príznakov a symptómov neuropatie dolných končatín môžete pochopiť, čo ich spôsobuje, ale správny diagnóza môže urobiť iba kvalifikovaný lekár.

Typy neuropatie

Najoptimálnejšie je oddelenie NOC podľa toho, ktoré časti nervov trpia počas choroby.

Ak degeneratívne procesy ovplyvňujú myelínový obal periférnych nervových vlákien, hovoríme o demyelinizačnej forme NNC.

V prípade deštrukcie procesov nervových buniek (axónov) ležiacich v strede nervového vlákna hovoria o vývoji axonálnej formy neuropatie.

Prejavy demyelinizujúcich NOC sa spravidla vyznačujú jednostrannou léziou dolných končatín a vlnovým priebehom choroby. Paréza a paralýza v tejto forme neuropatie zachytávajú proximálne (umiestnené bližšie k stredu tela) svalové skupiny.

Pre axonálne NOC je typický bilaterálny klinický obraz, keď sú postihnuté obe nohy. Príznaky choroby sa v tomto prípade časom zvyšujú a degeneratívny proces ovplyvňuje distálne (periférne) svalové skupiny.

Okrem toho existuje rozdelenie NOC v súlade s prevahou konkrétneho príznaku na klinike:

 • hlavne poruchy motorov,
 • senzoricko-motorické poruchy
 • výskyt autonómnych symptómov.

Pre diagnostiku a klinickú taktiku je veľmi dôležité oddelenie neuropatií podľa povahy a trvania patologického procesu. Ochorenie sa môže vyvinúť podľa troch dočasných možností:

 • akútne (do 40 dní),
 • subakútna (40 - 60 dní),
 • chronické (viac ako 2 mesiace).

Vo väčšine prípadov je NNC bolestivý proces charakterizovaný viacnásobným poškodením nervov. V niektorých prípadoch trpia vlákna určitého nervu, vyvíja sa mononeuropatia. Najbežnejšie možnosti sú nasledujúce.

V modernej neurológii zaujíma neuropatia dolných končatín dôležité miesto, pretože doteraz sa nenašli žiadne prostriedky, ktoré by túto patológiu úplne zastavili.

Tu sú diskutované príznaky a príčiny toxickej encefalopatie.

Jedným z dôsledkov alkoholizmu je alkoholická polyneuropatia. Tento článok http://neuro-logia.ru/zabolevaniya/nevropatiya/alkogolnaya-polinejropatiya.html uvádza príčiny a príznaky tohto stavu.

diagnostika

Ak sa včas zistí neuropatia dolných končatín, pomôže to rýchlo vyliečiť neuritídu nôh bez následkov. Najprv sa vykoná komplexné vyšetrenie a až potom sa predpíše liečba. Po prvé, špecialista vykoná jarné vyšetrenie a objasní, o aké príznaky sa jedná. Vykonáva kontrolu reflexov kolenného kĺbu a smeruje k diagnostike.

Môže sa predpísať analýza mozgomiechového moku, ktorá umožňuje rozpoznať protilátky, ktoré sa prejavujú pri neuropatii. Na identifikáciu rôznych zhubných nádorov, chorôb krvi, srdca a ciev sú potrebné vysoko špecializované štúdie.

Na potvrdenie presnej diagnózy môže odborník predpísať počítačovú tomografiu. Tento postup pomôže lekárovi získať informácie o stave vnútorných orgánov, svalov a kostí. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou Používa sa na určenie veľkosti svalového tkaniva a tiež na to, čo presne môže vyvíjať tlak na nervové zakončenie.

rheotachygraphy Ak sa vykonáva pomocou ihly, vstrekuje sa do svalu na meranie elektrickej aktivity svalových vlákien. Táto metóda umožňuje zistiť stav nervových uzlín a príčinu poškodenia svalov. Vykonáva sa aj nervová biopsia, pacient si zoberie nervové tkanivo. Procedúra je zriedkavo predpísaná, pretože môže ďalej zhoršovať stav pacienta.

Ak sa s lekárom včas poradíte, pomôže vám to vyhnúť sa mnohým vážnym následkom. Ak ignorujete príznaky, môže to viesť k narušeniu roztiahnutia a ohnutia kolenného kĺbu. Ochorenie sa môže zmeniť na chronickú bolesť. Často sa stáva, že pacient čiastočne stráca citlivosť dolnej časti nohy a chodidla.

Preto pri prvej malej bolesti dolných končatín musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie. Špecialista vykoná dôkladné vyšetrenie a nasmeruje komplexnú štúdiu.

 • Liečba neuropatie dolných končatín sa vykonáva predovšetkým s cieľom prekonať príznaky. Ak bolo ochorenie vyvolané diabetes mellitus, potom je na liečbu potrebné normalizovať hladinu cukru v krvi. Neuritída dolných končatín môže byť spôsobená používaním liekov. Spravidla musíte prestať brať drogy a príznaky choroby zmiznú.

 • V prípade neuropatie je potrebné do stravy pridať produkty, ktoré obsahujú vitamín B. Najlepšie je vypiť liečivo, ktoré obsahuje vitamínové doplnky B12. Fyzioterapia pomôže zlepšiť pružnosť svalov a flexibilitu kĺbov. Ak je potrebné nohu chrániť a pre jej správne fungovanie, môže odborník predpísať špeciálnu pneumatiku.

 • Ortopedické pomôcky umožnia trénovať atrofované svaly, aby sa zabránilo narušeniu pohybu. Liečba by mala byť zameraná na naučenie sa relaxácie. Robte určité fyzické aktivity, choďte na prechádzky častejšie, robte jogu. Masážne procedúry a akupunktúra pomôžu eliminovať príznaky neuropatie.

Ak dôjde k zhoršeniu patológie, musí sa pacient liečiť v nemocnici. Môže byť dokonca potrebné normalizovať dýchanie a prehĺtanie. Na tento účel sa používa kyslíková maska ​​a intravenózna výživa. Lekár môže predpísať lieky proti bolesti na liečbu neuropatie chodidiel. Ak lieky neprinášajú žiadne výsledky, pravdepodobne sa použijú antidepresíva.

 • Uistite sa, že máte fyzickú aktivitu, aj keď pacient nemôže chodiť bez pomoci bariel. Najlepšie je nainštalovať špeciálne zábradlia v kúpeľni v kúpeľni alebo na schodoch, čo pomôže predchádzať pádu. Ak dôjde ku kompresii nervového zakončenia, je potrebný chirurgický zákrok. V tomto prípade iba chirurgický zákrok pomôže eliminovať ochorenie.

 • Pravidelné prechádzky dávajú pri liečbe pozitívny výsledok. Musíte sa snažiť ísť častejšie a vykonávať potrebné cvičenia. Najlepšie je, aby ošetrujúci lekár vedel, akú fyzickú aktivitu bude vykonávať. Pomôže to zlepšiť krvný obeh a výživu poškodených nervových vlákien. Pravidelné prechádzky normalizujú hladinu glukózy v krvi.
 • Teplé kúpele nôh pomáhajú uvoľňovať svaly a zmierňujú bolesť. K tomu nalejte horúcu vodu do umývadla a pridajte tam morskú soľ. Kvapalina by nemala byť vyššia ako štyridsať stupňov. Zložte nohy do nádrže a držte ich, až kým nebudete mať pocit, že voda ochladzuje.

 • Alkoholické nápoje je potrebné úplne opustiť, pretože alkohol má toxické účinky na nervové zakončenie. Neopatia sa spravidla môže vyvinúť v dôsledku alkoholizmu.
 • Z tohto dôvodu bude potrebné úplne odstrániť alkohol a okamžite sa zlepší stav pacienta. V každom prípade je najlepšie obmedziť alkohol, pomôže vám to zabrániť nielen neuropatii, ale aj iným chorobám.
 • Prírodný pupalkový olej pomáha pri liečbe dobre. Môžete si ju kúpiť vo forme tabliet, ale v prvom rade je potrebné poradiť sa s lekárom.

 • Je dokázané, že zloženie liečiva obsahuje mastné kyseliny, ktoré zlepšujú stav pacienta. Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní odborníka, urýchli sa tým proces hojenia. Ak sa prejavia malé prejavy neuropatie dolných končatín, okamžite vyhľadajte lekára.

Prečítajte si tiež informácie o neuropatii peronálneho alebo radiálneho nervu. Rovnako ako nebezpečenstvo neurogie stredného nervu.

Femorálna neuropatia

Príčinným faktorom môže byť stlačenie nervu v oblasti jeho výstupu na predný povrch stehna nad trieslovinový väz.

Prvé prejavy sa zvyčajne stávajú znecitlivením strednej tretiny povrchu stehna a stuhnutosťou počas pohybu.

V budúcnosti sa v oblasti trieslovín objaví bolesť, ktorá sa šíri nervovými vláknami, ako aj narušenie všetkých typov citlivosti v tejto oblasti. Možná atrofia femorálnych svalov.

Peronálna neuropatia

Vzhľad je podporovaný nefyziologickým postojom „noha k nohe“, ktorý vyvoláva narušenie nervov na bočnom povrchu kolenného kĺbu.

Klinika sa prejavuje porušením funkcie ohýbačov zadnej časti chodidla a nôh, poklesom chodidla a neschopnosťou opierať sa o chodidlo pri chôdzi. Charakteristická je porucha citlivosti na bočnom (bočnom) povrchu chodidla a dolnej časti nohy.

Príčiny a príznaky

Porážka periférnych nervov sa často vyskytuje na pozadí somatických ochorení, ktoré už u pacienta existujú, alebo vplyvom vonkajších faktorov. V týchto prípadoch je NWK sekundárna.

Nezávislé ochorenie, primárna neuropatia, sa vyvíja menej často. Každý prípad patológie periférnych nervov vyžaduje dôkladné vyšetrenie na choroby vnútorných orgánov, prítomnosť traumy alebo dedičnú patológiu.

Kolagenózy (lupus erythematodes, sklerodermia, polyartritída), endokrinná patológia (diabetes mellitus, hypo- a hypertyreóza), neoplastické procesy v panvovej oblasti, metabolické poruchy (urémia, zlyhanie pečene), malabsorpčný syndróm s malabsorpciou vitamínov sa považujú za bežné etiologické faktory NC.

Často sa vyskytujú poškodenia nervov dolných končatín pri infekčných chorobách (infekcia HIV, záškrt, herpes), liečivých a iných druhoch intoxikácie (otrava ortuťou, soli ťažkých kovov).

Alkoholizmus pôsobí ako nezávislá príčina NOC. Hlavnými patogénnymi faktormi pri akútnej otrave alebo dlhodobom užívaní výrobkov obsahujúcich alkohol sú priame toxické účinky nedostatku alkoholu a vitamínu B1.

Rozvoj nervovej patológie vyvoláva všetky druhy zranení. Pomliaždenie alebo mechanické poškodenie nervových kmeňov je sprevádzané opuchom príslušnej oblasti dolnej končatiny, čím sa znižuje vodivosť nervových impulzov. V prípade traumatického NOC je do procesu zapojená jedna z končatín.

Klinický obraz NNC závisí tak od miesta poškodenia nervov, ako aj od štádia procesu ochorenia. Základom komplexu symptómov NOC je množstvo typických príznakov charakteristických pre všetky typy neuropatie:

 • silná bolesť
 • porucha citlivosti (bolesť, zmyslové vnímanie, teplota, vibrácie, hmatové),
 • svalová slabosť.

Sprievodné príznaky nie vždy priťahujú pozornosť.

Ich vzhľad by však mal nevyhnutne varovať a stať sa príležitosťou na preskúmanie:

 • vzhľad opuchu nôh,
 • mimovoľné svalové kontrakcie,
 • periodická parestézia („husacie hrbole“) v dolných končatinách,
 • kŕče,
 • porušenie biomechaniky (najmä pri chôdzi).

Trofické poruchy v oblasti chodidiel a chodidiel sú náchylné na častý výskyt kukurice a dlhodobo sa nehojacich sa rán.

Liečba neuropatie

Hlavnými zásadami úpravy NNC sú:

 • individuálny prístup
 • komplexné podávanie etiotropných, patogénnych a symptomatických látok.

Je veľmi dôležité eliminovať účinok kauzatívneho faktora, ktorý vyvolal prejav neuropatie - očistiť telo od toxínov, prevziať kontrolu nad užívaním drog, liečiť somatickú patológiu, vylúčiť výrobky obsahujúce alkohol, normalizovať hladinu cukru v krvi atď. Bez týchto prioritných opatrení nie je možné dosiahnuť úplné zotavenie.

V patogenetickej terapii sa používajú lieky, ktoré ovplyvňujú hlavné mechanizmy poškodenia nervov - antioxidanty, vitamíny, vazodilatátory a metabolity. Prípravky kyseliny alfa-lipoovej, ktoré majú komplexný účinok na prísun krvi a metabolizmus tkanív nervov, sa široko používajú pri liečbe NNC.

Vitamínovú terapiu NNC predstavujú hlavne vitamíny B a komplexné prípravky (neuromultivitída, milgamma).

Na zlepšenie trofizmu nervovej vlákniny sa predpisujú vazoaktívne lieky (trental, vazonit, kyselina nikotínová).

V takmer 50% prípadov zostáva príčina polyneuritídy nejasná. Polyneuropatia dolných končatín sa pozoruje pri mnohých chorobách a v každom jednotlivom prípade je predpísaná individuálna liečba.

Čo robiť, ak sa vaše nohy kŕčia a ako sa vysporiadať s touto chorobou, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Bolesť je indikácia pre podávanie liekov proti bolesti.

Výhodou sú nesteroidné protizápalové lieky, antidepresíva a antikonvulzíva, ako aj lokálne analgetické masti.

S ipidakrinom sa zvyšuje rýchlosť neuromuskulárneho prenosu.

Povinnou súčasťou liečby NNC sú fyzioterapeutické techniky (masáž, blato, elektroterapia, magnetoterapia). Rehabilitácia sa dosahuje fyzickou terapiou, plávaním, nordic walking.

epidemiológia

U pacientov s diabetom je výskyt neuropatie dolných končatín vyšší ako 60%. Štatistiky CDC naznačujú prítomnosť periférnej neuropatie u 41,5 milióna Američanov, čo je takmer 14% americkej populácie. Takéto čísla sa môžu zdať nereálne, ale odborníci z Národného inštitútu pre diabetes mellitus si všimnú, že asi polovica pacientov ani nevie, že majú túto patológiu, pretože vývoj choroby je v počiatočnom štádiu a ani sa nesťažujú na určité nepohodlie spôsobené necitlivosťou prstov na nohách. lekárovi.

Podľa odborníkov je periférna neuropatia detekovaná u 20-50% HIV infikovaných ľudí a u viac ako 30% pacientov s rakovinou po chemoterapii.

Dedičná neuropatia Charcot-Marie-Tooth postihuje 2,8 milióna ľudí na celom svete a frekvencia Guillainovho-Barrého syndrómu je 40-krát nižšia a diagnostikuje sa aj mnohopočetný myelóm.

Výskyt alkoholickej neuropatie (senzorická a motorická) sa pohybuje od 10% do 50% alkoholikov. Ak sa však použijú elektrodiagnostické metódy, neurologické problémy s nohami sa dajú zistiť u 90% pacientov s dlhodobou závislosťou od alkoholu.

,,,,,,,,, [= 40 rokov s cukrovkou a bez cukrovky: 1999 - 2000, národné zdravie a nutriti. - PubMed - NCBI "target =" _ blank "rel =" noopener noreferrer "> 19],

Príčiny neuropatie dolných končatín

V modernej neurológii sa rozlišujú najbežnejšie príčiny neuropatie dolných končatín:

 • zranenia, pri ktorých môžu zlomené kosti alebo ich hustá sadrová fixácia (dlhovky, dlahy) vyvíjať tlak priamo na motorické nervy,
 • stenóza (zúženie) miechového kanála, v ktorom je umiestnený kmeň miechového nervu, ako aj stlačenie jeho ventrálnych vetiev alebo zápal jednotlivých koreňov nervov,
 • traumatické poranenia mozgu, mozgová porážka, mozgové nádory (predovšetkým v oblastiach extrapyramidálneho systému, mozočku a subkortikálnych motorových jadier),
 • infekcie vrátane herpetickej myelitídy spôsobenej vírusom Varicella zoster, syndrómu Guillain-Barré (vyvíjajúci sa pri podrodine herpes vírusu typu IV Gammaherpesvirinae), záškrtu, hepatitídy C, lymskej choroby (borelióza prenášaná kliešťami), AIDS, malomocenstva (spôsobené Mycobacterium lepenephrine) etiológie,
 • metabolické a endokrinné choroby - cukrovka oboch typov, porfýria, amyloidóza, hypotyreóza (nedostatok hormónov štítnej žľazy), akromegália (nadmerný rastový hormón),
 • autoimunitné ochorenia: reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes, roztrúsená skleróza (s deštrukciou nervových puzdier myelínu), akútna diseminovaná encefalomyelitída,
 • dedičné choroby: neuropatia Charcot-Marie-Tooth, Friedreichova neurodegeneratívna ataxia, hereditárna sfingolipidóza alebo Fabryho choroba, glykogenéza typu 2 (Pompeho choroba spôsobená génovou defektom v lyzozomálnom maltázovom enzýme),
 • болезнь моторных (двигательных) нейронов – амиотрофический боковой склероз,
 • подкорковая атеросклеротическая энцефалопатия с атрофическим изменением белого вещества головного мозга (болезнь Бинсвангера),
 • множественная миелома или мультиплексная плазмоклеточная миелома (при которой злокачественное перерождение затрагивает плазматические В-лимфоциты),
 • Lambert-Eatonov syndróm (pozorovaný pri malobunkovej rakovine pľúc), neuroblastóm. V takýchto prípadoch sa neuropatie nazývajú paraneoplastické,
 • systémová vaskulitída (zápal krvných ciev), ktorá môže vyvolať rozvoj nodulárnej periartritídy s narušenou inerváciou dolných končatín,
 • ožarovanie a chemoterapia zhubných nádorov,
 • toxické účinky etylalkoholu, dioxínu, trichlóretylénu, akrylamidu, herbicídov a insekticídov, arzénu a ortuti, ťažkých kovov (olovo, tálium atď.),
 • vedľajšie účinky určitých dlhodobých liekov, napríklad anti-TB lieky, izonikotínová kyselina, antikonvulzívne lieky hydantoínovej skupiny, fluórchinolónové antibiotiká, statíny znižujúce lipidy, ako aj predávkovanie pyridoxínom (vitamín B6),
 • nedostatočné hladiny kyanokobalamínu a kyseliny listovej (vitamíny B9 a B12) v tele, čo vedie k rozvoju myelosy lanovky.

, , , ,

Rizikové faktory

Lekári jednohlasne pripisujú oslabenie imunity rizikovým faktorom neuropatie dolných končatín, ktoré ovplyvňujú odolnosť tela voči bakteriálnym a vírusovým infekciám, ako aj dedičnosť (rodinná anamnéza choroby).

K rozvoju cukrovky prispieva okrem toho obezita a metabolický syndróm, zlá funkcia obličiek a pečene, roztrúsená skleróza - cukrovka, črevné problémy a patológia štítnej žľazy.

HIV, hepatitída a herpes vírusy a zvýšená senzibilizácia tela rôznymi etiológiami sa považujú za rizikové faktory systémovej vaskulitídy. A myelóm plazmatických buniek sa ľahšie vyvíja u pacientov s nadváhou alebo závislosťou od alkoholu.

Vo väčšine prípadov nedostatok krvi v mozgu spôsobuje nekrózu jeho tkanív, ale keď v myelínovom obale nervových vlákien chýba kyslík, postupne degeneruje. A tento stav je možné pozorovať u pacientov s cerebrovaskulárnymi chorobami.

V zásade všetky vyššie uvedené choroby možno pripísať faktorom, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť neurologickej poruchy motorických funkcií.

, , , , ,

Patogenéza neurologických problémov s nohami závisí od príčin ich výskytu. Fyzické zranenia môžu byť sprevádzané kompresiou nervových vlákien, ktorá prevyšuje ich schopnosť napínania, kvôli čomu je narušená ich integrita.

Patologický účinok glukózy na nervový systém ešte nebol objasnený, avšak s predĺženým nadbytkom hladín glukózy v krvi je nesporným faktom narušené vedenie nervových signálov pozdĺž motorických nervov. A pri cukrovke závislej od inzulínu dochádza nielen k narušeniu metabolizmu uhľohydrátov, ale aj k funkčnej nedostatočnosti mnohých endokrinných žliaz, ktoré ovplyvňujú celkový metabolizmus.

Patofyziologická zložka neuropatie pri lymskej chorobe má dve verzie: baktérie Borrelia môžu vyvolať imunitne sprostredkovaný útok na nerv alebo priamo poškodiť bunky ich toxínmi.

S rozvojom amyotropnej laterálnej sklerózy hrá hlavnú patogénnu úlohu nahradenie mŕtvych motorických neurónov zodpovedajúcich mozgových štruktúr uzlinami gliových buniek, ktoré nevnímajú nervové impulzy.

V patogenéze demyelinizačných neuropatií (medzi ktorými sa za najbežnejšie považované patrí dedičná peronálna amyotropia alebo Charcot-Marie-Toothova choroba), sa objavujú genetické poruchy v syntéze Schwannových buniek z materiálu membrán nervových vlákien - myelín, 75% lipidov a 25% neuregulínového proteínu. Myelínový obal sa šíri po celej svojej dĺžke po celej svojej dĺžke (s výnimkou malých nemelelínovaných Ranvierových uzlov) a chráni nervové bunky. Bez nej - v dôsledku degeneratívnych zmien v axónoch - je prenos nervových signálov prerušený alebo úplne zastavený. V prípade choroby Charcot-Marie-Tooth (pri poškodení peronálneho nervu, ktorý prenáša impulzy do peronálnych svalov dolných končatín, extenzorovej nohy), sú na krátkom ramene chromozómu 17 zaznamenané mutácie (gény PMP22 a MFN2).

Mnohopočetný myelóm ovplyvňuje B-lymfocyty vznikajúce z germinálneho centra lymfatickej uzliny, čo narúša ich proliferáciu. A to je výsledok chromozomálnej translokácie medzi génom ťažkého reťazca imunoglobulínu (v 50% prípadov - na chromozóme 14, na lokusu q32) a onkogénom (11q13, 4p16.3, 6p21). Mutácia vedie k dysregulácii onkogénu a rozširujúci sa nádorový klon vytvára abnormálny imunoglobulín (paraproteín). Protilátky produkované v tomto procese vedú k rozvoju amyloidózy periférnych nervov a polyneuropatie vo forme paraplegie nôh.

Mechanizmus otravy arzénom, olovom, ortuťou a trikresylfosfátom je zvýšenie obsahu kyseliny pyruvovej v krvi, narušenie rovnováhy tiamínu (vitamín B1) a zníženie aktivity cholinesterázy (enzýmu, ktorý zabezpečuje synaptický prenos nervových signálov). Toxíny vyvolávajú počiatočný rozklad myelínu, ktorý spúšťa autoimunitné reakcie, ktoré sa prejavujú opuchom myelínových vlákien a gliových buniek s ich následnou deštrukciou.

Pri alkoholovej neuropatii dolných končatín pôsobením acetaldehydu dochádza k poklesu absorpcie vitamínu B1 v čreve a k zníženiu hladiny koenzýmu tiamín-pyrofosfátu, čo vedie k narušeniu mnohých metabolických procesov. Hladina kyseliny mliečnej, pyrohroznovej a d-ketoglutarovej sa teda zvyšuje, absorpcia glukózy sa zhoršuje a hladina ATP potrebná na udržanie neurónov klesá. Štúdie okrem toho odhalili poškodenie nervového systému alkoholikmi na úrovni axonálnej segmentovej demyelinizácie a stratu myelínu na distálnych koncoch dlhých nervov. Rolu zohrávajú metabolické účinky poškodenia pečene spojené s alkoholizmom, najmä nedostatok kyseliny lipoovej.

, , , , ,

Pin
Send
Share
Send
Send