Užitočné tipy

Aké plemeno psa si vybrať: ako urobiť správny výber podľa prírody

Pin
Send
Share
Send
Send


Deň, keď sa pes objaví v dome bez preháňania, sa v rodine stane významným dňom. Stáva sa to, dospievanie a premena na nie také roztomilé nemotorné šteniatko, pre dospelých sa stáva záťaž pre dospelých. Niekedy je dospelé zviera dané inej rodine, krutí majitelia ho môžu vyviesť na ulicu. Dôvod je vo väčšine prípadov jednoduchý: keď ide o psa, budúci majiteľ vôbec nepremýšľal o výbere plemena vzhľadom na jeho vlastný životný štýl a možnosti. Pri kúpe zvieraťa sa pokúste starostlivo analyzovať finančné možnosti, stupeň zamestnania, podmienky, ktoré budete môcť šteniatku poskytnúť, a začať s výberom.

Získavanie psa

Zaujíma vás, ako si vybrať psie plemeno, analyzovať svoj vlastný rozvrh a odpovedať na niekoľko otázok, ktoré uľahčujú prístup k výberu plemena. Prítomnosť zvieraťa v dome zahŕňa:

 • Dodatočné financovanie. Posúďte svoj vlastný materiálny stav. Bude existovať dostatok financií na zabezpečenie normálneho života a správnej výživy pre novozaloženého člena rodiny.
 • Čas venovaný psovi akéhokoľvek plemena. Na každodennú starostlivosť je potrebný voľný čas. Pes čaká na opatrnú a starostlivú starostlivosť, inak sa zdravie domáceho maznáčika začne zhoršovať a vzhľad sa zhoršuje.
 • Každé šteniatko určite dáva majiteľom „radosť“ vo forme nahlodanej topánky, hromady na koberci, odizolované tapety a „aktualizovaný“ nábytok. Verí sa, že v prvých mesiacoch života dieťaťa sa posudzuje ich sila a nervové bunky v schopnosti vnímať poškodené veci.
 • Odpovedzte sami za akým účelom je pes získaný. Potrebujete spoločníka, ochranku domu alebo plánujete stať sa profesionálnym chovateľom a zarábať peniaze. Ak potrebujete spoločníka a priateľa, nemusí byť potrebné kúpiť drahého plnokrvného psa.
 • Vzhľad štvornohého priateľa niekedy vyžaduje, aby majiteľ zmenil režim dňa. Bude sa osobe toto rozhodnutie páčiť? Po dobu 10 až 15 rokov je pes povinný chodiť každý deň a prechádzky by mali byť dlhé. S domácim miláčikom musíte každý deň viesť hodiny a venovať veľa času a pozornosti hrám a vzdelávaniu.
 • Pri výbere psa pre dušu zvážte zloženie rodiny, zistite prítomnosť alergikov medzi členmi rodiny.
 • Životné podmienky (byt alebo vidiecky dom s pozemkom). Umožňuje vám obývacia časť získať veľkého plemena psa, alebo je lepšie sa obmedziť na ozdobného psa. Sotva je vhodné držať labradora alebo nemeckého ovčiaka v jednolôžkovej izbe Chruščov.
 • Je dôležité vopred zvážiť možnosť opustenia psa v inom dome v prípade nevyhnutného odchodu.

Pri výbere plemena úprimne odpovedajte na vyššie uvedené otázky a uvedomte si, že majiteľ psa by mal byť jediný. Inak zviera nedostane požadované vzdelanie, pretože nechápe, komu sa má poslúchať. Chovaný dospelý človek má bolesti hlavy pre majiteľov. Keď sa chystáte na psa, pripravte sa na chov domáceho maznáčika. Pri príprave darček - opýtajte sa osoby, či je pripravený dať polovicu času trochu nezmysel.

Ak je osoba presvedčená o želaní a správne posúdila svoje vlastné schopnosti, je okamžitý nákup nežiaduci. Od tejto chvíle začína nová etapa myslenia, ktorú si pes musí zvoliť, určiť ciele, veľkosti a plemeno. Pri výbere psa je dôležité vziať do úvahy nuansy, vrátane želaní členov rodiny. Pamätajte, že nezhody pri výbere plemena alebo iných aspektov by sa mali vyriešiť priateľsky, inak by vzhľad dlho očakávaného psa pre niektorých členov rodiny mal negatívny vplyv na ostatných. Výber plemena sa určite vykonáva spoločne.

Hostiteľská postava

Ohodnoťte sa ako človek. Aktívni športovci a pokojné ženy v domácnosti potrebujú rôzne plemená psov. Je známych veľa plemien, s ktorými sa dokážu vyrovnať iba silné a silné vôle. Populárne dekoratívne plemená si budú vyžadovať veľa času a pozornosti, ak sa niekto rozhodne osloviť milovaného majiteľa alebo milenku, môže zariadiť scény žiarlivosti.

Ak sa osoba vyznačuje vysokou mierou aktivity a je považovaná za stúpenca aktívneho zdravého životného štýlu, miluje bicykel, beh, korčule, je vhodný aktívny, agilný a mrštný zástupca plemena psov. Napríklad írsky setr, Husky, Greyhound Greyhound.

Pokojný a vyvážený budúci majiteľ mu umožní bližšie sa pozrieť na retrieverov alebo mopslíkov. Je možné, aby si podnikatelia so silnou vôľou získali nemecký ovčiak, Dobrman alebo Rotvajler.

Ak uvažujete o kúpe dekoratívneho plemena, nezabudnite, že domáce zvieratá potrebujú značnú pozornosť. Môžu byť tvrdohlaví, extrémne nervózni a citliví.

Väčšina psovodov a chovateľov odporúča vychovať malé šteňa. Pri chove a výchove sa očakávajú zrejmé ťažkosti, ale existuje veľká dôvera vo výchovu a dispozíciu domáceho maznáčika. Niektorí ľudia radšej berú dospelého psa, aby sa vyhli problémom rastu, zápasili s očkovaním, detskými chorobami.

Charakteristické črty rôznych plemien

Získaním psa získa človek nového člena rodiny. Pri výbere prevažná väčšina ľudí v prvom rade venuje pozornosť potenciálnemu štvornohému priateľovi. Málokto však berie do úvahy skutočnosť, že psy majú odlišné postavy a správanie. Pozrime sa podrobnejšie na znaky, ktoré sú dôležité pri výbere plnokrvného priateľa. Uvádzame tucet inteligentných a inteligentných plemien psov:

 1. Kólia.
 2. Pudel.
 3. Nemecký pastier.
 4. Rotvajler.
 5. Doberman.
 6. Labrador, Zlatý retriever.
 7. Bradáč.
 8. Kokeršpaniel.
 9. Belgický ovčiak.
 10. Anglický kokeršpaniel.

Zamyslite sa nad preferenciami - muži alebo ženy. V obidvoch prípadoch existujú výhody a nevýhody. Počas jarného „vánku“ sa správanie ženy značne zmení, muži sa správajú trochu pokojnejšie. Zamyslite sa nad tým, či sa plánuje rozruch s potomkami. Muži v uvedenom pláne sú menej problematickí, ale častejšie nezávislí a nezávislí.

Každý pes vyžaduje starostlivosť. Vybrané plemená si vyžadujú neustále česanie a starostlivosť. Ak plánujete nechať domáceho maznáčika v byte, pripravte sa na potrebu neustáleho čistenia vlny na kobercoch. U členov rodiny zvážte alergické reakcie na srsť psov. Škody sa považujú za nízko alergické na ľudí.

Pohlavie psa

Toto je dôležitá nuancia, muži a ženy si vyžadujú odlišnú starostlivosť. Obe pohlavia vykazujú pozitívne a negatívne vlastnosti.

Podľa psovodov sú feny často emocionálne nechránené a sú oveľa bližšie k osobe ako jednotlivci opačného pohlavia. Predpokladá sa, že dievčatá ľahšie vnímajú vzdelávacie postupy, sťažovateľky, s vhodnými dokumentmi, ktoré sa používajú na chov šteniat. Samica je priťahovaná k samcom najviac dvakrát ročne a dostupnosť prístupu otvára majiteľom možnosť šľachtenia.

K zjavným nevýhodám obsahu sučiek sa pridávajú faktory: nebezpečenstvo neplánovaného tehotenstva, estrus. Často existujú ťažkosti s falošným tehotenstvom a komplikácie na tomto pozadí. Ak nechcete šteňatá chovať, stojí za zváženie sterilizácia. O starostlivosti a zvýšenej pozornosti počas tehotenstva sa oplatí hovoriť.

Psy sú emotívne asertívnejšie, energickejšie, vyznačujúce sa bezohľadnosťou a nekontrolovanou radosťou. Sme radi, že majiteľom každý deň dávame pozitívne emócie, nie odpočinok. Medzi pozitívne vlastnosti psa patrí zvýšená aktivita a absencia ťažkostí spojených s graviditou. Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa účasti na súťažiach a výstavách, čo sa vysvetľuje najvyšším stupňom dodržiavania štandardov plemena.

Medzi nevýhody patrí zvýšený záujem o opačné pohlavie po celý rok. Vyjadrená túžba ovládnuť a zaujať vedúce postavenie. Zvýšená pozornosť by sa mala venovať chovu psa, najmä služobného plemena. So správnym a jasným prístupom sú schopní ukázať ohromujúce výsledky ako výsledok školenia.

Vek psa

Nikdy nie ste skúseným chovateľom, nikdy nezačínajte s dospelým. Najlepším psom amatérskeho psa bude malé šteniatko vychovávané vlastnými rukami. Pokúste sa vštípiť psovi správne správanie, vyhladiť ostré rohy postavy, prispôsobiť sa podmienkam pobytu v rodine.

U dospelého psa je všetko opísané problematické. Dospelý si vyvinul trvalý charakter, zvyknutý na určité podmienky zadržania. Prispôsobenie dospelého pre seba je ťažké, niekedy nemožné.

Jediné plus. Dospelé zviera (samozrejme s dobrou výchovou) sa nedovolí, aby sa v chodbe vytvorilo kaluže, okusujúce topánky a pokazený nábytok. Jedná sa o dobre vyšľachteného dospelého psa so štepenými normami správania.

Výber psa do bytu

Ľudia majú psy, aby našli najlepšieho kamaráta a asistenta v psychologických záležitostiach. So psom nie je nuda hrať šport, je zábavné chodiť na ryby alebo na lov. Ale keď si vezmete domáceho maznáčika, zriedkavý človek bude premýšľať o pohodlí psa ubytovaného v mestskom byte.

Mať veľké plemeno psa ako domáceho maznáčika v byte mestského typu je nebezpečné a ťažké. Pes bude musieť chodiť a na miestach bez ľudí a iných zvierat. Súhlasíte s tým, že v mestách sú také miesta katastrofálne malé. Po druhé, veľký pes potrebuje veľký priestor, s vlastným miestom a osobným územím. To je ťažké v apartmánoch o celkovej rozlohe 40 metrov štvorcových, kde okrem psa býva aj ľudská rodina. Stredné a malé plemená psov sú vhodné najmä na chov v mestských bytoch.

Nuansy chovu psov v byte

 • Chodiť. Dospelý pes musí chodiť 2-3 krát denne a jedna prechádzka má byť dlhá. V mestských podmienkach sa neodporúča vypustiť zviera na ulicu bez dozoru majiteľa (ako sa praktizuje v obciach a dedinách), čo predstavuje nebezpečenstvo pre psa a iné osoby.
 • Očkovanie. Ak chcete mať zdravého psa, aby ste minimalizovali riziko výskytu infekčných chorôb rodiny, budete musieť pravidelne dostávať očkovanie. Domáci pes sa často ukazuje veterinárovi, zviera je náchylnejšie na choroby a choroby.
 • Výcvik. Nezanedbávajte výchovu a výcvik mestských psov. To je oveľa dôležitejšie ako školenie vlkodlaka, ktorý sedí na reťazi v dedine.
 • Bezpečnosť. Ľudia, ktorí v byte obsahujú veľké služobné psy, sú povinní zaistiť bezpečnosť ostatných. Šľachtené a nekontrolovateľné zviera predstavuje veľkú hrozbu pre život a zdravie susedov.

Stredné plemená

Stredné plemená psov pre tento byt sú bohaté. Zvážte populárnych zástupcov podskupiny.

 • Pudel. Krásne, inteligentné a vtipné zviera sa stane obľúbeným členom rodiny. V rodinách s deťmi sa odporúča kúpiť uvedené plemeno psa. Starí slobodní ľudia si často vyberajú psie plemeno kvôli láskavosti, úprimnosti a vyrovnanosti. Jediným problémom pri udržiavaní je pravidelná starostlivosť o vlasy. Ak je to potrebné, pudel sa musí každý deň orezávať.
 • Anglický kokeršpaniel. Pes je už dlho určený na lov, ale dnes je bežný v bytoch. Je to dobré plemeno psov, dobre vychádzajúce s deťmi a inými domácimi miláčikmi. Nevyžaduje si osobitné úsilie v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy. Nenáročný a inteligentný. Pred zakúpením plemena majte na pamäti, že anglický kokeršpaniel potrebuje dlhé prechádzky a pes má tiež dosť času na beh.
 • Boxer. Inteligentný a majstrovský pes prinesie v rodinnom živote veľa radosti a šťastných chvíľ. Plemeno psa vyžaduje rešpekt. V plemene nie sú žiadne nedostatky, s výnimkou faktu, že: odchovanie šteňa, budete si musieť neustále udržiavať vedenie majiteľa.

Malé plemená

Malé psie plemená slúžia ako priatelia a chrániče bytu.

 • Mops pes Legrační psi sa dobrovoľne stávajú členmi rodiny. Sú schopní podporovať dieťa v hre, pomôcť mame sústrediť sa na kuchyňu a sledovať futbal v televízii s potešením. Nie je pravdepodobné, že by bol nájdený viac spoločnícky pes. Mopslíci sa zdráhajú byť trénovaní, ale sú schopní porozumieť osobe na prvý pohľad, pod podmienkou úplného porozumenia.
 • Škótsky teriér. V dávnych dobách to bolo poľovnícke plemeno psov, ale vďaka vynikajúcim vlastnostiam strážneho psa sa pes stal domestikovaným. Škótsky teriér je nepochopiteľný pes, nedôverujúci ostatným a zriedka vníma viac ako jedného majiteľa.

Malé psie plemená pre byt

Malé plemená psov pre byty sú dnes veľmi populárne. Psy sa kupujú častejšie ako doplnok k elegantnému vzhľadu hostesky alebo majiteľa.

 • Pekingese. Považuje sa za najlepšieho zástupcu malých plemien psov určených na bývanie v byte. Pekinčania sú nenároční v jedle, nenápadní, nie sú rozmarní a vždy sa prispôsobujú vlastníkovi. Aby bol pes vhodný, je potrebné udržiavať srsť čistú a hladkú.
 • Toy teriér. Najobľúbenejšie v súčasnosti sú malé domáce psy. Deti majú rozmarný charakter, sú nepriateľské voči cudzím osobám a často sú vystavené chorobám. Ak sa rozhodnete kúpiť tohto teriéra, mali by ste byť pripravení venovať psovi mimoriadnu pozornosť a starostlivosť.

Hladké a dlhosrsté psy

Plemená psov s hladkými vlasmi sú nepochybne vhodnejšie na dlhé vlasy do bytu. Nevyžadujú vyberavý postoj k vlne, nevyblednú a neprinášajú zachytené otrasy z chôdze. Psy s hladkými vlasmi však potrebujú tiež starostlivosť. Psy by sa mali poškriabať špeciálnymi kefami.

Pokojné plemená psov pre chov v byte sa odporúčajú častejšie ako ušľachtilé. Medzi tichých predstaviteľov psích plemien patria kólia, labradori, retrieveri.

Definovanie cieľov

Pri výbere správneho plemena psa by ste sa mali rozhodnúť o cieľoch založenia zvieraťa. Chceli by ste vidieť psa, strážcu a strážcu, buď veľkolepého a verného spoločníka, alebo len malého milujúceho štvornohého priateľa.

Analyzujte, či si želáte zodpovedajúce schopnosti. Ak chcete získať zástupcu, ktorý je predurčený stať sa ideálnym strážcom, premýšľajte o tom, či je čas trénovať vášho domáceho maznáčika.

Pri výbere malého psa pre dušu majte na pamäti, že vybrané dekoratívne plemená nie sú fyzicky schopné vydržať osamelosť. Z ustálenej osamelosti sú psi chorí, ich charakter sa zhoršuje.

Ak ste predtým psa nechovali, nezískajte predstaviteľov agresívnych plemien, ktoré si vyžadujú stálu prísnosť. Psy často začínajú spochybňovať právo majiteľa na vodcovstvo v rodine.

Strážny pes

Pokrok sa nezastaví. Napriek použitiu špičkových technológií sa človek, rovnako ako predtým, snaží získať psa, ktorý dokáže toto územie chrániť. Podľa štatistík je väčšina útočníkov oveľa viac ovplyvnená prítomnosťou impozantného strážcu vo forme psa, než poplašným zariadením proti vlámaniu a kamerami CCTV.

Stovky rokov zaujímali vedúce postavenie v oblasti ochrany pastierske psy a bojové psy, napríklad boxeri, mastifi, rotvajleri. Nemysli si, že ako strážcovia sú vhodné iba uvedené druhy. Pri údržbe bytu je lepšie zastaviť pri menej nebezpečnej a pokojnejšej palete strážnych psov. Napríklad buldog alebo sharpei sa stanú plnoprávnymi strážcami bytu a úžasnými spoločníkmi.

Pri výbere psa, ktorý bude strážiť doma, zvážte potreby a veľkosť zvieraťa. Strážne psy sú nútené neustále trénovať a pohybovať sa. Psam sa spolieha na priestor. Tieto psy nie sú držané na retiazke. Ideálnym miestom bude voliéra. Domáce zvieratá budú potrebovať veľa času pána. Bude musieť poskytnúť:

 1. Denne dlhé prechádzky, najlepšie bez vodítka.
 2. Denné cvičenie.
 3. Prísne denné postupy týkajúce sa kŕmenia.

Hlídací psi sú povinní podstúpiť socializáciu a v počiatočnom štádiu života, inak budú mať ľudia a zvieratá v okrese ťažké časy. Výber psa na stráženie doma neznamená iba získanie. Takéto psy bez zvýšenej pozornosti sa okamžite stanú nekontrolovateľnými príšerami. Zvážte skutočnosť, že strážny pes nemôže prežiť bez veľkého voľného priestoru.

Zriadenie zástupcu strážneho plemena v prostredí bytu bude vyžadovať trvalé a dlhé prechádzky od majiteľa. Okrem toho, ako miesto na prechádzky sa vyberá priestranná oblasť, oplotená alebo vzdialená od ľudí. Strážny pes by mal byť prepustený z vodítka tak, aby bežal dosť a striekal energiu. Súkromné ​​územie sa týmto ťažkostiam vyhne.

Lovecký pes

Výber psa na lov znamená výber vynikajúceho spoločníka a člena rodiny. К числу указанных собак относятся лабрадоры и ретриверы, лайки и долматинцы, спаниели и терьеры, бассетхаунды и прочие замечательные породы. Животные идеально подходят для содержания в больших семьях с маленькими детьми.

Породы не стремятся доминировать, им свойственно угождать владельцам. Представители пород нуждаются в постоянном движении. Энергичные игры с членами семьи на свежем воздухе – идеальный вариант.

Допустимо содержать в доме и в квартире. Údržba v byte však zahŕňa každodenné dlhodobé prechádzky. Lovte zvyčajných predstaviteľov loveckých druhov na neustály pohyb. Zvieratá majú často hyperaktivitu.

Ozdobné psy

Medzi ostatnými sú dnes veľmi obľúbené dekoratívne psy, ktoré mladé dámy radi nosia na svojich rukách, vytvárajú nezvyčajné roztomilé účesy a nosia neuveriteľné kostýmy. Často sa verí, že takéto psy sú veľmi málo užitočné, avšak pri správnom vzdelaní a presnom výcviku sú zvieratá schopné konkurovať veľkým psom.

Ozdobné skaly sú ideálne na udržiavanie v bytoch. Zástupcovia domácich psov sú malí. Milujúci, dobre vyjdite s majiteľmi. Pozrite sa bližšie na plemeno psov: krásne, milujúce, inteligentné.

Okrasné plemená si vyžadujú výcvik, je potrebné vštepiť zručnosti v oblasti správania. Mínus malých psov dekoratívnych plemien: často nie sú schopní vydržať predĺženú osamelosť, v dome sa vyžaduje stála prítomnosť živej duše.

Ako určiť plemeno psa

Na identifikáciu plemena psov boli vyvinuté špeciálne identifikátory identifikátorov. Plnokrvní psi sú podrobne opísaní v osobitných normách, podľa ktorých sa výber uskutočňuje na výstavách a na chov.

Algoritmus na určenie plemena podľa vonkajších charakteristík:

 1. Určite veľkosť psa - zmerajte rast v kohútiku, pomocou pásky určte formát tela.
 2. Bližší pohľad na tvar hlavy a tváre domáceho maznáčika. Určite formát trupu: pomer dĺžky trupu a výšky psa.
 3. Dôležitými znakmi sú tvar a tvar uší, tvar a poloha chvosta zvieraťa, farba a povaha srsti.
 4. Nájdite dobrý odkaz na určenie. Ak používate tlačové médiá a informácie z internetu, je lepšie kombinovať informácie: jediný zdroj neposkytne komplexné údaje.
 5. Po nájdení podobnej fotografie si pozorne preštudujte popis štandardov. Problémy s mestizami sa vyskytujú súčasne so zistením príznakov niekoľkých krvi.
 6. Ak potrebujete záruku, obráťte sa na svojho veterinárneho lekára alebo školiaci klub pre psov. Vo veľkých mestách boli vytvorené špecializované veterinárne kliniky, kde je možné objednať genetické vyšetrenie domáceho maznáčika. Spoľahlivým spôsobom je kúpiť šteňa s dokladmi od profesionálneho šľachtiteľa s dobrou povesťou.

Kde kúpiť čistokrvné šteniatko

Mali by ste si vybrať plnokrvné šteňa v špeciálnych profesionálnych škôlkach, kde sa chovajú. Na internete nájdete informácie o dostupnosti škôlok v meste alebo v okolitých mestách. Je povolené získať informácie na veterinárnej klinike, v výcvikovom klube psov.

V chovateľských staniciach sa šteniatkam spravidla poskytuje príslušná dokumentácia o pôvode, zdravotnom stave a dostupnosti preventívnych očkovaní. Skúsení a profesionálni chovatelia sa podelia o informácie o zástupcoch chovaného plemena, poradia po získaní domáceho maznáčika.

Pri nákupe šteniatka si preverte množstvo škôlok, porovnajte stav šteniat, podmienky zadržania. Ak sa vám nepáčilo žiadne z navrhovaných detí, je možné dohodnúť šteňa na objednávku. V stanovenom čase sa ukáže, že je dôkladne pripravený na nadobudnutie zvieraťa materiálne a psychologicky.

Aby som to zhrnul

Zvyčajne sú známe plemená rozdelené do 4 skupín, ktoré sú určené v spojitosti s hlavnými cieľmi reprezentantov každej skupiny plemien. Strážne psy sú dnes populárne a žiadané. Zástupcovia poľovníckej skupiny nie sú o nič menej populárni. Pri výbere plemena skúste zhodnotiť svoju prirodzenosť veľmi čestným spôsobom, potom je oveľa ľahšie zvoliť.

Napríklad leniví alebo super zaneprázdnení ľudia v práci zjavne nie sú pre superaktívneho domáceho maznáčika, ktorý si vyžaduje aktívny životný štýl. Malé dekoratívne šteniatko nemôže stáť tvrdo, energicky. Osoba s jemnou povahou nebude musieť mať zástupcu bojového plemena. Psy pociťujú najmenšiu vôľu majiteľa a výplatnú pásku využívajú vo svojich vlastných záujmoch. Zástupcovia úžitkových plemien tiež nebudú pre jemného človeka ideálnou voľbou, ktorá vyžaduje prísnosť.

Pes je priateľom človeka, často odráža podstatu majiteľa. Pokúste sa vybrať domáceho maznáčika, aby zodpovedal sebe, vašej vlastnej postave. Potom bude oveľa ľahšie nájsť spoločný jazyk so zvieraťom.

Ste pripravení na nového priateľa

Pred kričaním: „Chcem psa!“ A začnite s tým, premyslite si vopred, či máte dostatok sily, peňazí a času na starostlivosť o neho. K tomuto rozhodnutiu by sa malo pristupovať čo najzávažnejšie.

Ak to chcete urobiť, analyzujte:

 • Vaša finančná situácia. Obojok, papuľa, hračky, krmivo, vitamíny, lieky, výlety k veterinárnemu lekárovi vyžadujú značné finančné náklady. Táto položka je preto jednou z najdôležitejších v zozname. Musíte mať dostatok finančných prostriedkov na uspokojenie potrieb svojho súdruha.
 • Váš rozvrh. Domáce zviera zaberie väčšinu času. Musíte ho chodiť aspoň hodinu dvakrát denne a hrať sa s ním. Pamätajte, že rozmaznané zviera je vychovávané vy, a aby ste sa vyhli sklamaniu, musíte sa s ním vysporiadať už od útleho veku, uviesť ho do správneho správania a príkazov.
 • Vaše bydlisko. Rozhodnutie o vytvorení štvornohého priateľa ovplyvňuje aj veľký súkromný dom alebo malý byt. Analyzujte: umožňujú vám vaše životné podmienky vziať si so sebou veľkého psa alebo stojí za to zostať na dekoratívnom plemene. Veľké zviera zaberá veľa miesta, bude ho stiesnené v malej miestnosti.
 • Ste pripravení na zničenie vo vašej domácnosti. Pripravte sa: budú trpieť čižmy, oblečenie, hračky, pohovka, tapeta a ďalšie predmety v interiéri. Šteňa bude okusovať všetko, čo mu prekáža. Predtým, ako ho privediete do svojho domu, venujte pozornosť veciam, na ktoré sa môže zlomyseľná osoba dostať, vopred ich odstráňte na neprístupnom mieste.

Ak ste dospeli k záveru, že ste schopní domáceho maznáčika podporiť, ďalším krokom by malo byť určenie účelu: prečo ste to potrebovali.

Účel nadobudnutia

fotografia prevzatá z Spyderonlines.ru

Výber plemena psov závisí od cieľa, ktorý si sami určíte pri jeho kúpe. Voľný čas a životné podmienky sú hlavnými faktormi, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere zvieraťa. Niektorí naliehavo potrebujú nepretržitú chôdzu, iní nemôžu osamelosť, iní vyžadujú osobitnú kontrolu. Zamerajte sa na to.

Zvieratá rozdelíme na hlavné druhy podľa účelu ich získania a poskytneme každej charakteristike:

 • spoločník, Ich hlavnou úlohou je byť blízko svojho pána. Zvyčajne ich zapínajú starší ľudia, osamelí ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí potrebujú verného priateľa a pomocníka. Nebudete sa cítiť opustení a zbytoční vedľa tohto úžasného zvieraťa. Vychádzajú z nich skvelí poslucháči a súdruhovia, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Za najslávnejšie plemená v tomto smere sa považujú labradori, retrieveri, špici, kolie, sheltie. Vyznačujú sa jednoduchosťou starostlivosti a údržby, nenáročnosťou na jedlo, fyzickou vytrvalosťou a poslušnosťou.
 • Ochranka, Ak potrebujete spoľahlivého strážcu, pri výbere plemena musíte vziať do úvahy potreby a veľkosti domáceho maznáčika. Musíte im dať maximum svojho času, pretože bez náležitej pozornosti sa zviera môže zmeniť na skutočný problém pre celú rodinu. Budete musieť poskytnúť všetko, čo potrebujete: od dlhých prechádzok po prísnu dennú rutinu. Je potrebné ich vychovávať od útleho veku a venovať osobitnú pozornosť odbornej príprave. Pri správnom výcviku vyrastie zo šteniat veľký strážca, na ktorý sa môže majiteľ vždy spoľahnúť. Na tieto účely sú vhodné plemená služieb: pastieri, dobermani, rotvajleri, boxeri, teriéri s býčím býkom, bullmastifovia. Tieto zvieratá sú najviac vyvinuté vytrvalosť, fyzická zdatnosť, ochrankový inštinkt.
 • lovec, Tieto zvieratá sú skvelé pre veľké rodiny s dieťaťom. Chýba im túžba po nadvláde, snažia sa potešiť svojho majiteľa. Ak potrebujete pri love asistenta, nezabudnite, že bude potrebovať vysokú fyzickú aktivitu. Zviera potrebuje neustály pohyb, takže si s ním zahrajte hry alebo si utečte. Medzi poľovníctvo možno zaradiť plemená chrtov, psov, sliepky, španiel, retriever, teriéry. Majú vynikajúci čuch, bežia rýchlo, ľahko sa stretávajú so všetkými členmi rodiny, sú priateľmi s inými zvieratami a môžu byť trénovaní.
 • pecivál, Ak chcete rozriediť svoj šedý každodenný život pôsobením chlpatého kamaráta, ozdobné plemená vám budú vyhovovať. Teriéri, Chihuahua, miniatúrny pinč, pudlík, španiel, pekingský, Shih Tzu, mops - vhodné na bývanie v byte, sú malej veľkosti, milé a dobre vychádzajú s ľuďmi. Potrebujú stálu pozornosť a nemôžu vydržať osamelosť. S ich vzdelaním by sa malo zaobchádzať rovnako ako s inými plemenami a malo by sa od správneho správania zavádzať už od útleho veku.

Nezabudnite, že bez ohľadu na účel, ktorý chcete získať, nesmie byť zviera zaradené do reťazca. Ak žije na ulici - vybudujte voliéru. Toto je dôležitý aspekt pre veľké plemená, ktoré sa musia neustále hýbať. Milujú slobodu a na vodítku budú nešťastní.

Ktorý pes je pre vás ten pravý

fotografia prevzatá z Bagiraclub.ru

Psi nie sú nijako horší ako ľudia, pokiaľ ide o temperament. Je veľmi dôležité zvoliť si plemeno, ktoré vám vyhovuje. Nie každý majiteľ je schopný vyrovnať sa so silnými vôľami a silnými prírodnými zvieratami. Tiež nie každý si môže dovoliť byť vedľa neho každú hodinu, ako to vyžadujú ozdobné plemená.

Ak ste aktívni, radi jazdíte na bicykli, bežíte ráno, športujete, nemôžete sedieť - potrebujete rovnakého štvornohého priateľa. Plemená, ako sú husky, pastieri, usadzovače, jack russellské teriéry, rotvajleri, dalmatínci, podporia váš mobilný životný štýl.

Ak ste homosexuál a nesnažíte sa o neustály pohyb, večery pri krbe a čítanie kníh so strachom, budete špic, buldog, pudel, španiel, čivava a dobrú spoločnosť.

Patrí iniciatíva na získanie psa k dieťaťu? Plemená, ktoré prichádzajú s deťmi, sú dokonalé: bígli, jazvečíci, psy, sv. Bernardi, husky. Milujú deti a stávajú sa skutočnými priateľmi a ochrancami vášho dieťaťa, nemusíte sa starať o ich bezpečnosť.

Majiteľ a jeho maznáčik sa musia nevyhnutne zhodovať v temperamente, životnom štýle, bez toho, aby vzájomne zasahovali do seba samého.

Vyberte si plemeno psa pre rodinu

fotografia prevzatá z Wildfrontier.ru

Začiatočníci sa veľmi často obracajú na zdroje online s otázkou: „Pomôžte mi vybrať psa!“. Odpovede sa určujú v závislosti od podmienok, v ktorých majiteľ žije, ako aj od toho, kde bude zviera žiť priamo. Môžete si vybrať stredné plemeno, ktoré sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek životným aspektom vašej rodiny.

Ak hľadáte psa do bytu, mali by ste si vybrať medzi plemenami, ktoré vám, vašej rodine a susedom neprinášajú žiadne nepríjemnosti. Tieto zahŕňajú:

 • yorkshireteriér, Priateľský, zvedavý a inteligentný. Zastrašuje každú domácnosť, ale uznáva iba jedného majiteľa. Nenechávajte ho dlho na pokoji - bude smutný. Teriéri vyžadujú neustálu pozornosť. Ochotne prístupný k tréningu, majú flexibilný a pokojný charakter. Vychádzajú dobre s ostatnými domácimi miláčikmi a deťmi. Sú to však skutočné chyby - pri prechádzke najskôr šteká každého.
 • čivava, Dokáže sa prispôsobiť vášmu rytmu života. Sú energickí, vyznačujú sa rýchlou reakciou. Sú veľmi odvážni, čo sa zdá byť úplne netypické pre ich veľkosť. Cítia sa dobre v ľudskej nálade. Je schopný zmierniť fyzický, morálny stres a leží na boľavom mieste. Sú veľmi pozorní k svojim majiteľom, pevne pripútaní a sú jedným z najoddanejších plemien. Silne ich ovplyvňujú poveternostné podmienky - Čivava nemá zvlášť silnú imunitu, môže ľahko ochorieť. Chladné počasie a teplo rovnako ovplyvňujú ich pohodu, takže majitelia často používajú špeciálne oblečenie.
 • Mops pes, Toto plemeno je vhodné pre začínajúcich chovateľov psov. Rýchlo si zvykne na životný štýl svojho majiteľa a ľahko sa prispôsobí domácim pravidlám. Mopslíci ľahko nájdu spoločný jazyk s vaším dieťaťom. Na udržanie zdravia domáceho maznáčika je potrebné chodiť asi hodinu, pretože sú neaktívni. Podľahne školeniu a hlavnou motiváciou sú dobroty. Z chudáka však vyjde slabý strážca, zručnosti strážneho psa u tohto plemena sa nevyvíjajú.
 • Francúzsky buldoček, Majú ostré myslenie a drzý temperament. Sú láskaví ku všetkým členom rodiny bez toho, aby identifikovali vlastníka. Vychádzajú dobre s deťmi, chránia ich, zatiaľ čo dospelí nie sú v blízkosti. Francúzski buldočci sa ľahko učia, ochranné vlastnosti sú dobre vyvinuté. Minimálna komplexnosť obsahu umožňuje neskúsenému chovateľov psov získať toto plemeno. Cíti vašu náladu veľmi jemne: na jeho podporu sa môžete spoľahnúť nielen vo chvíľach radosti, ale aj vo chvíľach smútku. Tiše sa usadí pri tvojich nohách a vyjadrí pomoc so všetkým jeho vzhľadu. Venujte osobitnú pozornosť prechádzkam, mali by trvať najmenej pol hodiny denne.

Život v byte vás nezaväzuje k nákupu malého plemena. Môžete si celkom dovoliť rotvajler, airedale, Doberman.

Súkromný dom

fotografia prevzatá z climat-chik.ru

Ak potrebujete psa do súkromného domu, môžete si dovoliť akékoľvek plemeno a netrápiť sa jeho veľkosťou. Od čivavy k svätému bernardovi. Zvážte veľké plemená, ktoré sa perfektne zmestia do vášho veľkého domu:

 • Nemecpastiersky pes, Najuniverzálnejšie plemeno tých existujúcich. V ňom nájdete skvelého priateľa, spoľahlivého strážcu a verného spoločníka. Sú to veľmi inteligentní, lojálni, milujúci a citliví maznáčikovia so silným nervovým systémom, horlivý sluch a čuch. Vyznačujú sa pokojnou povahou a stabilným temperamentom, ktorý tiež vyžadujú od svojho pána. Úcta k zvieraťu as ním úplná poslušnosť dosiahne iba vyvážený a zdržanlivý majiteľ. Nezasiahnite pastiera a nekričte na to. Pamätajte si, že výcvik je úplným nadviazaním kontaktu medzi vami a vaším zvieraťom. Jedná sa o veľmi schopné plemeno s dobrým tréningom a v rukách skúseného trénera môže dosiahnuť úžasné výsledky.
 • Huskies, Majú mimoriadny intelektuálny potenciál, ktorý sa nedá na prvý pohľad povedať. Celé tajomstvo ich učenia sa skrýva v osobnom záujme. Budete sa musieť naučiť, ako premeniť vzdelávací proces na hru. To bude zaujímať domáceho maznáčika a zvyšuje vašu autoritu v očiach husky. Vedľa nich by mal byť nepopierateľný vodca a iba on ho bude poslúchať. Toto plemeno zároveň nemá inštinkt strážneho psa, nie je agresívne a veľmi milujúce, ľahko nájde spoločný jazyk s ostatnými. To vám umožní bezpečne opustiť husky s deťmi. Sú odolné a v dobrom zdravotnom stave.
 • rotvajlera, Nemali by sa podceňovať, pretože sú to veľmi inteligentní a mazaní psi. Majú vysokú inteligenciu, sú pokojní a ľahko vnímajú komunikáciu so zvieratami a ľuďmi. V rodinách sa správajú veľmi láskavo, budú s dieťaťom zaobchádzať opatrne a nikdy mu neublížia. No vzdať sa školenia, stane sa vynikajúcou strážou. Sú však veľmi leniví. Musíte sa s nimi vysporiadať a zabezpečiť školenie od útleho veku tak, aby si si na rotvajler zvykli.
 • labrador, Vysoká inteligencia a nadanie sú určujúce vlastnosti plemena. Bez ohľadu na to, aký životný štýl vediete, Labrador sa bude môcť prispôsobiť nezávisle. Vedľa psa sa budete cítiť bezpečne. Majú vyvážený charakter, takže môžete bezpečne opustiť domáceho maznáčika s dieťaťom - dieťaťu to nepoškodí. Kedykoľvek bude pripravený pomôcť, nebude sa zmiasť. Ľahko to vyjde s inými zvieratami.

Pes je právom považovaný za najlepšieho priateľa človeka, ktorý odráža podstatu jeho charakteru. Musíte si vybrať, aby zodpovedala vašej postave, pomôže vám to ľahko nájsť spoločný jazyk s ňou.

Na čo je pes?

Aby ste si vybrali správne šteniatko a následne neľutovali svoje rozhodnutie, musíte najprv úprimne odpovedať na svoju otázku: „Prečo potrebujem psa?“ V závislosti od plemena môžu psi pôsobiť ako strážcovia, strážcovia, lovci, spoločníci alebo jednoducho skutoční priatelia. Možno ste celý život snívali o chôdzi na čerstvom vzduchu so sibírskym huskym, alebo ste bližšie k večeru na gauči s miniatúrnym hračkárskym teriérom po vašej strane, alebo možno chcete stráviť kráľovský čas v spoločnosti Welsh Corgi? Niektorí majitelia sú blázni do plemien dlhosrstých, s ktorými môžete experimentovať s účesmi a kupovať im vtipné doplnky, zatiaľ čo iní majitelia uprednostňujú krátkosrsté zvieratá, ktoré nemusíte denne vysávať.

Predtým, ako dostanete psa, starostlivo zvážte klady a zápory. Uistite sa, že vaši členovia rodiny podporujú tento podnik, a psychologické podnebie v dome je celkom pokojné. Prečítajte si články o starostlivosti a údržbe psov, vyhodnotte svoju silu.

Если решение взять щенка принято, и оно непоколебимо, нужно определиться, для чего собака нужна именно вам, и, соответственно, какую породу, пол и категорию питомцев рассматривать.

Собаки любой породы делятся на 3 класса.

 • Пет. В переводе с английского pet означает «домашнее животное». Из названия следует, что к этой категории относятся простые собаки «для дома». Nemôžu sa zúčastňovať výstav a nie sú vhodné na chov z dôvodu odchýlok od štandardu plemena. Takéto zvieratá sú kastrované alebo sterilizované, aby sa manželstvo neprenieslo na potomkov. Ale neštandardné to neznamená zlé, šteňa kategórie domácich miláčikov môže vyrastať z krásneho inteligentného psa a stať sa vaším lojálnym priateľom. Šteňatá pre domáce zvieratá sú lacnejšie ako ostatné.
 • Nevesty. Plemeno sa prekladá ako „plemeno“. Plemenné psy majú dobrý rodokmeň, spĺňajú štandard plemena, ale s malými rysmi. Zúčastňujú sa výstav, na ktorých si nevyžadujú víťazstvo. Ich hlavnou úlohou je dať potomkom, v ktorých sa môžu objaviť gény významných predkov. Plemenné šteňatá sú podstatne drahšie ako domáce zvieratá.
 • Show. Slovo show nemusí byť preložené. Šteniatka šteniatok sú to najlepšie z najlepších. Špecialisti poznajú také domáce zvieratá podľa mena a na výstavách si ich nie sú rovní. Často si musíte rezervovať šampión šteniatka pred jeho narodením. Výstava je najdrahšia kategória psov.

Ako si vybrať plemeno šteňa

Každý rok je stále viac a viac psích plemien. V súčasnosti ich počet presahuje 500, počnúc klasickými nemeckými pastierskymi psami, kokeršpanielmi alebo pekingézskymi končiac exotickými labradoodle, chausus alebo pomsky. Našťastie, aby sme si vybrali správne šteniatko, nie je potrebné ich všetky študovať. Zvyčajne má každý človek rád iba niekoľko plemien psov, z ktorých si vyberie najvhodnejšie pre neho.

Plemeno určuje nielen vzhľad zvieraťa, ale ovplyvňuje aj jeho charakter, ako aj to, ako bude potrebné tráviť čas so psom, koľko jeho údržba stojí. Starostlivosť, hry a chov domácich miláčikov by nemali byť pre majiteľa veľkou záťažou, naopak, pes v dome je nevyčerpateľným zdrojom lásky a zábavy!

Plemená psov pre byt

Na bývanie v mestskom prostredí sú vhodné pokojné, priateľské, neagresívne domáce zvieratá malých a stredných veľkostí. Pes žijúci v byte by nemal byť hyperaktívny, inak začne dom ničiť. Je tiež žiaduce, aby tu nebol žiaden hrubý podsada, vďaka ktorej bude molta veľmi hojná. Dávajte pozor na „slumbovanie“ - skaly s nadmerne slinovanými špinavými stenami a nábytkom. Je dôležité, aby bol pes priateľský k ostatným, prispôsobil sa rytmu života majiteľa a mohol byť slušnou spoločnosťou na prechádzku v parku.

Plemená psov pre domácnosť

Pri výbere psa do súkromného domu sa musíte vopred rozhodnúť, či váš maznáčik strávi väčšinu času v dome a pravidelne chodí na miesto, alebo či by mal žiť vo voliére a chrániť územie. V prvom prípade sú rovnaké zvieratá vhodné ako pre byty, tak pre ich aktívnejších príbuzných, ako sú Airedale alebo Beagle. Život vo voliére bude pohodlný pre veľkých strážnych, služobných a pastierskych psov: moskovská garda, nemecký ovčiak, krviprel, alabai, border kólia, Doberman, belošský pastier.

Ak chcete, aby s vami žil skutočný dobrý človek, ktorý by varoval iba hroznú kôru pred nebezpečenstvom a vystrašil nevinných hostí svojou veľkosťou, venujte pozornosť Bernskému salašníckemu psovi, Newfoundlandu a sv. Bernardovi.

Poľovnícke plemená psov, ktoré poháňajú šialených obyvateľov „bytov“, sa cítia dobre mimo mesta a budú nepostrádateľní pre výlety v lese. Lovecké psy sú celkom nezávislé, môžu od majiteľa utekať pri hľadaní koristi. Jazvečíci, chrti, ruskí chrti a teriér Jack Russell, ktorí nemajú dostatok prechádzok, budú hľadať obeť kopaním postelí.

Za zmienku stojí aj bližší pohľad na skupinu psov severných saní. Husky, malamuty a samojedské psy majú očarujúci vzhľad, úžasnú láskavosť a urobia spoločnosť zo akejkoľvek športovej zábavy.

Dôležité: V zime na ulici môžu žiť iba severné plemená s hustou srsťou a podsadou. Zvyšok psov by mal byť v zime v dome alebo v izolovanej kabíne.

Plemená psov pre zaneprázdnených ľudí

Ak venujete značnú časť svojho času práci, ale stále snívate o psovi, prečítajte si bližšie nezávislé a relatívne nenáročné plemená. Takéto domáce zvieratá nebudú trpieť, pretože zostanú na chvíľu na pokoji, nebude sa im musieť dlho venovať „všetka ich sila“.

Čarodejnica podobná medvedíkom je veľmi trpezlivá a sebestačná. Alaskan Malamutes, sharpei a chrti si tiež môžu nájsť svoje miesto v zozname workoholikov.

Radikálnym riešením problému osamelosti psov sú dve domáce zvieratá. Ak sú z rôznych plemien, tým zaujímavejšie. Napríklad sa zistilo, že labradorský retriever sa dobre znáša s papillonami. Mimochodom, obidve plemená patria medzi 10 najinteligentnejších psov na svete.

Plemená psov pre rodiny s deťmi

Psy svojou povahou milujú deti, zatiaľ čo niektoré plemená vykazujú osobitnú úctu a priateľskosť. Boxeri a bígli sa budú hrať s deťmi celý deň. Border Collie, Husky a Samoyeds sa stanú skutočnými pestúnkami. A v spoločnosti dobrých labradorov a sv. Bernarda budú deti vždy chránené.

Rodiny s bábätkami by sa mali vyhýbať miniatúrnym plemenám, pretože dieťa môže zvieraťu náhodne zraniť. Obrovské psy typu tibetských mastencov naopak môžu dieťa náhodne tlačiť.

Chlapec alebo dievča

Po výbere plemena psa budúci majitelia premýšľať o tom, ktoré šteniatko je lepšie vziať. V tejto súvislosti odporúčame zamerať sa na osobné sympatie, avšak muži a sučky majú rozdiely vo vzhľade a správaní, ktoré treba mať na pamäti.

Klady a zápory mužov:

 • na účasť na športových súťažiach sú vhodnejší muži,
 • silnejší a väčší ako ženy,
 • lenivejší v otázkach školenia,
 • muži majú silnejšiu sexuálnu túžbu. Budete musieť kompenzovať jeho potreby pomocou dlhodobej fyzickej aktivity,
 • Počas chôdze je samec aktívny a snaží sa o svojich spolubratov. Ak je tečúca fena v blízkosti, budete ju musieť pevne držať na vodítku.

Výhody a nevýhody sučiek:

 • útulnejší a láskavejší, viac spojený s majiteľom,
 • menej agresívne a chytľavé,
 • elegantnejšie a menšie
 • poslušnejšie a ľahšie trénovateľné,
 • 2 krát do roka sa v sučkách vyskytuje teplo. Stávajú sa nervóznymi, nemravnými, zvyšuje sa riziko infekcií. Počas týchto období musí byť pes chránený pred psami a zvlášť starostlivo sledovaný, pretože sa môže pokúsiť utiecť.

Vo všeobecnosti možno poznamenať, že charakteristickým znakom mužov je nezávislosť a žena je sťažnosťou. Ale veľa záleží na povahe konkrétneho psa.

Ako nájsť dobrú škôlku

Takže, ak ste sa už rozhodli, ktoré šteniatko, ktoré plemeno a pohlavie je pre vás to pravé, je čas hľadať spoľahlivého chovateľa. Otázka nákupu psa sa neponáhľa. Zviera bude žiť s vami asi 15 rokov, takže je dôležité správne zvoliť šteniatko. Vyhnite sa spontánnemu získavaniu na trhu s vtákmi alebo prostredníctvom bezplatných inzerátov na internete. Keď dorastie, šteniatko nemusí spĺňať štandard plemena, maximálne však existuje riziko nákupu chorého zvieraťa, ktoré sa bude musieť liečiť po dlhú dobu, nákladne a bez úspechu.

Najlepšie miesto na kúpu šteňa je špecializovaná škôlka. Môžete si vybrať domáceho maznáčika spolu so šľachtiteľmi psov, ktorí rozumejú téme alebo samostatne, po zavolaní srdca. Škôlky majú spravidla svoje vlastné webové stránky, nájdete o nich recenzie zákazníkov.

Life hack: Prejdite na výstavu plemena, o ktorom snívate. Tam sa dozviete, ktorí psy sa vám najviac páčia, spoznajte ich majiteľov a zistite, kde dostali šteniatka. Milovníci psov zvyčajne radi zdieľajú tieto informácie a poskytujú cenné rady. Zástupcovia popredných škôlok sa aktívne zúčastňujú výstavných akcií a nezabudnú vám poskytnúť vizitky.

Počet škôliek závisí od popularity plemena a regiónu. Po výbere dôveryhodnej možnosti zavolajte a dohodnite si stretnutie. Počas rozhovoru sa spýtajte chovateľa na podmienky šteňa a jeho rodičov. Ak máte pocit, že šteňa sa ho snaží okamžite predať, malo by to byť na pozore. Dobrý chovateľ vám položí veľa otázok o vašej rodine, životných podmienkach, dostupnosti voľného času a dokonca aj záľubách, aby ste sa uistili, že šteniatko spadne do dobrých rúk a vyhovuje vám charakteru.

Ako si vybrať zdravé šteňa

Je čas ísť do škôlky pre svojho budúceho miláčika. Upozorňujeme, že šteniatka sa musia držať v čistej miestnosti, ktorá nemá štipľavý zápach. Chovateľ často začína preukazovať všetky svoje diplomy a uvádza zoznam výstavných titulov rodičov šteňa. Vypočujte si tieto informácie, ale nestrácajte svoju ostražitosť. Okrem potenciálneho šampióna šampiónov je veľmi dôležité, akú postavu bude mať pes.

Ak máte príležitosť spoznať rodičov šteniatka, nenechajte si ujsť. Takto bude možné hodnotiť ich správanie osobne. Ak nemôžete dohodnúť stretnutie, spýtajte sa chovateľa, či bol agresívny, násilný alebo zbabelý. Tieto vlastnosti sú zdedené, rovnako ako túžba vytie, trhať nábytok a kôru bez dôvodu. Pozrite sa na fotografie starých rodičov šteniatok, ak existujú.

Stojí za to vzdať sa nákupu chorého šteniatka ihneď. Mnohé choroby však nie sú zrejmé alebo sa môžu objaviť až v budúcnosti. Pokúste sa „hovoriť“ s chovateľom, náhodou môže uviesť chvíle, ktoré môžu nepriamo naznačovať choroby šteniat:

 • je povinná skúška na dyspláziu bedra u výrobcov obrovských plemien, jej neprítomnosť je podozrivá,
 • ak šteňa žerie zle, môže mať gastrointestinálne alebo pečeňové ochorenia,
 • u alergických psov sa často rodia šteniatka s rovnakým problémom
 • ak sa zviera bojí ohňostroja, búrok a iných hlasných zvukov, potom je jeho nervový systém nestabilný. Hysterickí rodičia pravdepodobne nebudú mať výrazné a vyvážené šteniatko,
 • psy behajúce počas prechádzok sú nežiaducimi producentmi potomkov,
 • V snahe o zisk môžu bezohľadní chovatelia chovať psy s epilepsiou, čo si nemožno všimnúť, kým nedôjde k útoku.

Zdravé šteniatko bude aktívne a priateľské. Ak si kľakneš a zavoláš mu, príde k tebe. Dieťa bude zvedavé na nových ľudí a hračky. Mal by vyzerať šťastný, bláznivý so svojimi bratmi a sestrami. V rukách šľachtiteľa je šteniatko pokojné, dáva si pat, vrátane normálneho vnímania dotykov nôh a tlamy. Odmieta kupovať zbabelé a zastrašované zvieratá, ako aj agresívnych a dominantných jedincov. S vekom sa povaha psa významne nezmení.

10 hlavných vonkajších príznakov zdravého šteňa:

 • jasný, živý vzhľad
 • v očiach nie je žiadny hnis ani iný výtok,
 • mokrý a lesklý nos
 • správne uhryznutie, počet zubov podľa normy,
 • uši sú ružové a čisté,
 • na koži nie sú žiadne rany, akné a najmä parazity,
 • lesklý hodvábny kabát,
 • chvost bez silných záhybov alebo doku,
 • lymfatické uzliny nie sú zväčšené,
 • nie opuchnuté brucho.

Veľkým prínosom v prospech šľachtiteľa by bola jeho dohoda o uzavretí písomnej kúpnej zmluvy šteniatka. V prípade odhalenia významných nedostatkov predpísaných v zmluve sa zviera môže vrátiť. Okrem toho samotná prítomnosť „poistenia“ bude odrádzať od toho, aby predávajúci chcel skĺznuť problémového domáceho maznáčika.

V akom veku si vybrať šteňa

Ruským chovateľom sa odporúča vyzdvihnúť šteniatko vo veku 8 až 10 týždňov. Do tejto doby už malo dieťa základné vzdelanie, zvyknuté na záchod, bol očkovaný.

Dôležitá informácia: šteniatko si neberte bezprostredne po odstavení od matky. Až 9 týždňov sa dieťa učí psí jazyk a stýka sa v procese komunikácie s inými šteniatkami. Nechajte ho pár dní v ústnej dutine.

Dôstojný chovateľ sa nikdy nevzdá šteniatka mladšieho ako 6 týždňov. Ak má kupujúci rozsiahle skúsenosti s chovom psov, môže počítať s dieťaťom vo veku 6 až 7 týždňov. Pre začiatočníkov nie je táto možnosť vhodná.

V akom veku je lepšie šteniatko vziať, toto plemeno ovplyvňuje. Veľké a obrie psy sa vyvíjajú pomalšie ako stredné a malé. Veľké psy sa kupujú iba za 3 mesiace. Je dôležité správne kŕmiť tieto domáce zvieratá a sledovať ich hmotnosť, aby sa predišlo náhlym skokom, ktoré sľubujú problémy s pohybovým aparátom.

Ak si chcete kúpiť šteniatko so svadbou alebo výstavou, vyzdvihnite si ho neskôr. Je možné úplne posúdiť súlad so štandardom plemena a majstrami, ktoré nie sú mladšie ako 6 až 9 mesiacov. Napriek snahe vyzdvihnúť dieťa čo najskôr, buďte trpezliví!

Poznámka: Aj pri predaji najdrahšieho šteniatka, svedomitý chovateľ nikdy nedá záruky, že sa pes stane šampiónom. Môže vyhodnotiť iba potenciál šteniatka a urobiť predpoveď. Stáva sa, že vzhľad zvieraťa sa do roka významne zmení. Tiež veľa záleží na postupoch pretekárov a na tom, ako sa majiteľ postará o psa a pripraví ho na výstavu.

Aké otázky položiť chovateľovi

Najprv nájdite pečiatku na uchu alebo v oblasti slabín dieťaťa a požiadajte chovateľa, aby predložil šteniatko (metrické). Kód značky a kód v metrike musia byť rovnaké.

Metrika je primárny dokument šteniatka, ktorý sa vykonáva, keď dieťa dovŕši 45 dní. Do škôlky prichádza cynológ, vyšetruje všetky bábätká z vrhu a opravuje nedostatky. Majiteľ psa, vo veku 6 - 15 mesiacov, si môže následne vymeniť metriku za rodokmeň, ktorá dáva zvieraťu právo zúčastňovať sa na šľachtení.

Poznámka: metrika sa neplatí osobitne, jej cena je zahrnutá v cene šteňa. Ak nedostanete kartu šteniatka, môže to byť signál, že párenie bolo neplánované. Nemá zmysel kupovať čistokrvné výstavné a plemenné psy bez metrických údajov, pretože nebudú môcť robiť výstavnú kariéru ani sa stať producentmi potomstva.

Odporúča sa vydať šteňaťu veterinárny pas so známkami odčervenia a očkovania. Ak pas neexistuje, môžete to urobiť sami.

Po kontrole dokumentov môžete pristúpiť k otázkam. Nebojte sa vyzerať hlúpo, spýtajte sa všetkého, čo vás vzrušuje. Zoberte si kontakty s chovateľom - určite po chvíli budete mať ďalšie otázky.

Nezabudnite sa opýtať:

 • Koľko šteniatok bolo vo vrhu (optimálny počet je od 3 do 7)?
 • Bol plánovaný vrh?
 • Aké vakcinácie a kedy robiť?
 • Aké jedlo jesť šteňa? Kedy a ako preložiť do nového?
 • Kedy môžem ísť na prechádzku a v akom režime?
 • Ako sa starať o domáceho maznáčika?
 • Aké tímy pozná šteniatko?
 • Bude chovateľ informovať veterinárneho lekára a poskytne ďalšiu podporu?

Ak vás prijaté odpovede uspokojia a šteniatko sa už nechce rozlúčiť - gratulujem, našli ste svoj malý zázrak!

Šteniatka z útulku alebo z ulice

Šteniatka sa vždy nedostanú do domu priamo z starostlivých rúk chovateľov. Ľudia sú niekedy pripravení psa zachrániť tak, že ho vezmú z ulice alebo z útulku. V takom prípade najskôr veterinárnemu lekárovi ukážte domáceho maznáčika, aby ste sa okamžite dozvedeli o možných chorobách.

Pri výbere psa „ušľachtilého“ plemena je dôležité si uvedomiť, že takéto zvieratá majú viac nezávislý charakter ako ich plnokrvní príbuzní. Psy žijúce na ulici sa prispôsobujú tulákovi, ich inštinkty sú vysoko vyvinuté. Šteňa môže byť zbabelá alebo naopak agresívna. Negatívom môže byť zlé učenie a časté streľby.

Na druhej strane medzi mutami sú veľmi citliví, inteligentní a láskaví psi. Zdá sa, že denne ďakujú majiteľovi za jeho láskavosť. Nezabudnite, že odrodení psi sú potomkami tých domácich miláčikov, ktorých majitelia kedysi nechali na ulici.

Správny výber šteniat pre každého človeka bude jeho vlastný. Zhodnoťte svoje materiálne a duchovné schopnosti a potom sa nebojte urobiť krok k zodpovednosti - pes sa stane vašim skutočným priateľom a predstaví veľa šťastných okamihov!

Pin
Send
Share
Send
Send