Užitočné tipy

Ako nainštalovať Linux Mint

Pin
Send
Share
Send
Send


Teraz bude môcť každý nainštalovať Linux Mint alebo akékoľvek iné distribučné zariadenie do počítača s MacOS, Windows alebo už nainštalovaného na úplne čistom médiu.

OC Linux je vo všeobecnosti nainštalovaný z rôznych dôvodov. Napríklad nie je možné nainštalovať novú verziu systému Windows alebo MacOS na váš veľmi starý počítač. Možno budete potrebovať jedinečné programy, ktoré sú k dispozícii iba v systéme Linux. A pravdepodobne vás nudí Windows (MacOS). Aj keď sa to stane takto: kúpili ste si počítač, ale OC nebol na ňom nainštalovaný a rozhodli ste sa uložiť na OS, pretože všetky distribúcie Linuxu sú úplne zadarmo.

Inštalácia tohto OC je hračka. Nepochybne existujú distribúcie ako Arch, ktoré sa ťažko začiatočníkom inštalujú. Ale takmer všetky nové distribúcie sa inštalujú omnoho jednoduchšie a čo je najdôležitejšie, rýchlejšie ako ich konkurenti Windows alebo MacOS.

Pred začatím inštalácie tohto OC na váš pracovný počítač: odporúča sa stiahnuť všetky dôležité dokumenty, fotografie a ďalšie súbory do cloudu, pretože pri práci s vyhradením pamäte distribučnej súpravy môžete omylom naformátovať médium a všetko, čo je na pevnom disku, budú odstránené bez možnosti obnovenia. Ale podľa našich pokynov bude všetko v poriadku. Linux môžete používať aj ako druhý operačný systém.

1. Stiahnite si distribúciu

Začnite výberom distribúcie. Tu nájdete užitočné publikácie:

Po výbere distribúcie, prostredia a bitovej hĺbky ju musíte stiahnuť. Ale ako na to?

Ruskú verziu Linux Mint si môžete stiahnuť priamo z našej webovej stránky. Vyberte kapacitu procesora a požadovanú verziu operačného systému. Odporúčame stiahnuť distribúciu pomocou torrent klienta, as prostredníctvom torrentu je to omnoho rýchlejšie ako sťahovanie priamo zo servera.

2. Napaľujte distribúciu na USB alebo CD

Na napaľovanie médií OC na CD nepotrebujete pomocné programy tretích strán, môžete použiť štandardné pomocné programy dostupné pre Windows a MacOS. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na stiahnutý súbor ISO a vybrať príslušnú kartu.

Aby ste ju však mohli zapísať na jednotku USB, potrebujete pomocný program Rufus (pre Windows) a UNetbootin (pre MacOS). Pochopiť ich nie je ťažké.

Pre okná

Otvorte ponuku Štart a napíšte „Vytváranie a formátovanie oddielov pevného disku“. Otvorte tento ovládací panel a vyberte úsek železnice, od ktorého chcete odrezať priestor pod OC. Pravým tlačidlom myši kliknite na sekciu a vyberte príkaz „Komprimovať zväzok“. Vo väčšine prípadov stačí v systéme Linux 20 GB, ale ak chcete nainštalovať rozsiahle programy a pomocné programy, zadajte ďalšie.

Tento proces bude trvať dlho, takže musíte počkať. Po dokončení kompresie zväzku sa zobrazí nové nepridelené miesto. Bude zvýraznená čiernou farbou, všimnete si to. Na tomto mieste sa nainštaluje vaša distribúcia.

V systéme MacOS je to tiež ľahké. To sa vykonáva pomocou predvoleného programu Disk Utility. Musíte vybrať disk, kliknúť na ikonu „+“ a vytvoriť oddiel.

4. Príprava zavádzača

Začnime zložitejším OC - je to MacOS. Ako pripraviť bootloader v tomto systéme? Na zariadeniach Apple je to ťažšie ako na ostatných, ale môže to urobiť každý. Najskôr vypnite SIP. Najprv stlačte Cmd + R.

Mala by sa otvoriť ponuka na obnovenie. Vyberte "Terminal" v ňom, potom zadajte tento príkaz - csrutil disable. Reštartujte zariadenie - SIP je zakázané. Potom budete musieť stiahnuť a nainštalovať program rEFInd. Tento program vám umožní spúšťať na vašom zariadení makrá, systémy Windows a Linux, pretože predvolený program zavádzacích táborov môže spúšťať iba systémy Windows a macOS.

Rozbalte stiahnutý obslužný program, potom znova otvorte „terminál“ a zadajte príkaz „diskusil list“. Vyhľadajte zoznam, ktorý sa zobrazí pre váš zavádzač EFI (väčšinou / dec / disk0s1). Ďalej zadajte príkaz - mount / dec / disk0s1 pretiahnutím súboru install.sh (ktorý sa nachádza v rozbalenom priečinku) do terminálu a nainštalujte obslužný program.

Ak ste nainštalovali systém Windows 7 alebo staršiu verziu, tento krok preskočte.

Ak máte verziu systému Windows 8 alebo novšiu, potom použijete zavádzač UEFI, nedovolí vám spustiť žiadny iný OC. Takže teraz to napravíte. Najskôr reštartujte počítač a choďte do nastavení systému BIOS, nájdite funkciu - Secure Boot a vypnite ju, všetko je hotové. Zostáva nainštalovať nový OC.

6. Začiatok inštalácie

Po spustení z média vás uvíta inštalačné okno systému Linux. Takmer všetky distribúcie používajú rovnakú postupnosť inštalácie. Vyberte jazyk systému a potom kliknite na tlačidlo Inštalovať. Postupujte podľa pokynov na snímke obrazovky.

POZOR! Ak máte zlý internet, nemali by ste si vybrať prvú položku, pretože stiahnu sa všetky najnovšie aktualizácie a pri slabom internetovom pripojení to zaberie veľa času.

7. Rozdelenie disku

V tomto kroku by ste mali byť opatrnejší. Tento krok je rozdelený na dve časti, v ktorých existujú dva typy inštalácie (automatická a manuálna).

 1. Prvá časť je pre tých, ktorí chcú nainštalovať Linux Mint ako hlavný OC.
 2. Druhá je pre tých, ktorí chcú nainštalovať Linux a opustiť hlavný OC.

Odvetvové rozdiely

Predtým sa Linux Mint mohla inštalovať s rôznymi škrupinami: Fluxbox, MATE, KDE, LXDE, Xfce. Vývojári však postupom času opustili väčšinu rozhraní a na chvíľu ponechali iba MATE, Xfce a ich škrupinu - škoricu. Je viac ako v Cinnamone, že sa vyvíja viac úsilia a pri vydaní 19 Tara je viditeľný výrazný nárast v optimalizácii.

Tento tutoriál bude používať najnovšie vydanie Linux Mint 19 Tara v čase písania, ktoré je založené na LTS (anglická podpora v čase) Ubuntu 18.04. Prvým krokom je vybrať bitovú veľkosť distribúcie, ktorú chcete stiahnuť, je ľahké to urobiť:

 • Pre staršie počítače s RAM menej ako tri gigabajty - 32-bitový obrázok
 • Pre počítače s viac pamäte RAM ako štyri gigabajty - 64-bitový obrázok.

Ako príklad bol vybraný 32-bitový obrázok.

Potom vyvstáva otázka týkajúca sa škrupiny. Ako už bolo spomenuté vyššie, vývojári postupne opúšťajú škrupiny iných ľudí a zameriavajú sa na seba. Vyberte si možnosti na základe schopností počítača. Väčšina zdrojov vyžaduje najmenej škoricu - Xfce. Je výhodnejšie nainštalovať LM s hlavným krytom, pretože je modernejšie a má plnohodnotnú pracovnú plochu. Ak to počítač neumožňuje a je potrebný Xfce, je lepšie opustiť Linux Mint a obrátiť svoju pozornosť na Xubuntu. To isté platí pre MATE. Preto sa tu bude uvažovať o inštalácii distribúcie so škrupinou.

Po stiahnutí z obrázka musíte pomocou inštalačného programu OS vytvoriť zavádzaciu jednotku Live USB Flash. Používatelia systému Linux to môžu urobiť priamo z terminálu, ale z operačného systému Windows budete musieť stiahnuť ďalší softvér. Na internete nájdete mnoho odporúčaní, z ktorých väčšina nebude fungovať. Na rok 2018 by sa mali zvážiť dva najoptimálnejšie programy: UNetbootin a Etcher.

1. Stiahnite si distribúciu systému Linux

Najprv musíte zvoliť distribúciu systému Linux. Hodnotenie DistroWatch.com vám pomôže rozhodnúť sa.

Potom musíte stiahnuť vybranú distribúciu. Na uľahčenie je jednoduché: otvorte stránku požadovanej distribúcie, vyhľadajte časť na stiahnutie a vyberte tú, ktorá vyhovuje vášmu procesoru z hľadiska bitovej hĺbky.

Distribúcie Linuxu na oficiálnych stránkach sa zvyčajne sťahujú dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je pravidelné sťahovanie. Druhý - prostredníctvom P2P prostredníctvom torrent klienta. Druhý spôsob je samozrejme rýchlejší. Vyberte si ju, ak chcete ušetriť čas.

2. Napaľujte distribúciu na médium

Po stiahnutí distribučnej súpravy vo formáte ISO ju musíte napáliť na disk CD alebo na bežnú jednotku USB Flash.

Napaľovanie na CD sa dá vykonať pomocou štandardných systémových nástrojov: „Napálenie obrazu disku“ systému Windows alebo „Disk Utility“ systému MacOS. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na stiahnutý obrázok a vybrať príslušnú položku v ponuke.

Na zapísanie ISO na USB flash disk budete potrebovať špeciálne pomôcky. Pre Windows je najlepšie zvoliť Rufus a pre MacOS UNetbootin. Tieto programy majú veľmi jednoduché rozhranie, je dosť ťažké v nich byť zmätené.

3. Pripravte diskový oddiel

Táto položka by sa mala dodržať, ak chcete, aby bol váš systém nainštalovaný a súčasne s ním používal Linux. Ak sa rozhodnete preniesť počítač do systému Linux úplne alebo nainštalovať operačný systém na prázdny pevný disk, preskočte odsek.

Otvorte nástroj Windows Disk Management Tool. Vyberte jednotku alebo oddiel, z ktorého chcete odinštalovať miesto na inštaláciu systému Linux. Väčšina distribúcií má viac ako 10 GB. Ak však plánujete nainštalovať veľa aplikácií, vezmite viac. Pravým tlačidlom myši kliknite na sekciu a vyberte položku „Komprimovať zväzok“. Zadajte veľkosť a kliknite na OK.

Tento proces môže chvíľu trvať, takže buďte trpezliví.

Keď „Nástroj na správu diskov“ dokončí zmenu veľkosti diskových oblastí, na disku sa zobrazí prázdne nepridelené miesto označené čiernou farbou. Tam nainštalujeme Linux.

Neskôr, ak nepotrebujete Linux, môžete s ním odstrániť oddiely a poskytnúť rovnaký priestor späť systému Windows pomocou rovnakých nástrojov na správu diskov.

Prostredníctvom programu MacOS Disk Utility môžete vyhradiť priestor na inštaláciu systému Linux. Vyberte jednotku a kliknutím na ikonu „+“ vytvorte oblasť pre Linux. Vytvorenie nového oddielu môže chvíľu trvať.

Manuálna inštalácia

Vyberte, iba ak chcete nastaviť veľkosť každej sekcie individuálne. Vyberte posledný riadok „Iná možnosť“.

Tu môžete svoju železnicu úplne spravovať: vyhradiť priestor pre každú časť, odstrániť časti, vytvoriť ich atď.

Ak chcete nainštalovať distribučnú súpravu namiesto svojho OC, musíte kliknúť na časť, v ktorej sa nachádza váš starý systém Windows alebo MacOS, odstrániť ju kliknutím na ikonu „-“.

Potom vytvorte nové sekcie, ktoré potrebujete. Nastavte rovnaké nastavenia ako na snímkach obrazovky, s výnimkou veľkostí si ich sami vyberiete. Nezabudnite tiež na SWAP - oddiel, ktorý je potrebný pre majiteľov počítačov s RAM do 8 GB.

V zozname súborových systémov vyberte „Odkladací oddiel“, inak sú nastavenia rovnaké ako pre oddiel pod OC.

Po kliknutí na „Pokračovať“ a potvrdení zmien sa začne proces inštalácie.

4. Pripravte zavádzač

Táto položka sa vzťahuje iba na nové počítače s predinštalovaným systémom Windows 10, 8.1 alebo 8. Tieto počítače používajú zavádzač UEFI, ktorý vám nedovolí spustiť žiadny iný systém ako Windows.

Ak chcete tento problém vyriešiť, prejdite na nastavenia systému BIOS počítača a vypnite možnosť Secure Boot. Potom reštartujte počítač. Hotovo, teraz si môžete stiahnuť a nainštalovať ďalšie systémy blízko svojho Windows.

Na rozdiel od väčšiny počítačov vyžaduje počítač Mac niekoľko ďalších krokov na inštaláciu systému Linux na duálne zavedenie systému MacOS.

Po prvé, vypnite SIP. Reštartujte počítač Mac a stlačte klávesovú skratku Cmd + R. Zobrazí sa ponuka Recovery. Vyberte "Terminal" a zadajte csrutil disable.

Reštartujte počítač Mac znova. SIP je zakázané.

Stiahnite a nainštalujte rEFInd. Vstavaný obslužný program Boot Camp vám pomôže nainštalovať iba Windows. rEFInd môže načítať MacOS, Windows a Linux. Môžete si teda vybrať, ktorý systém sa pri štarte zavedie.

Rozbalte rEFInd. Potom otvorte “Terminal” a vstúpte do diskusil zoznamu. V zobrazenom zozname nájdite názov svojho zavádzača EFI. Najčastejšie je to / dev / disk0s1.

Zadajte mount / dev / disk0s1 a spustite inštaláciu rEFInd pretiahnutím install.sh z nebaleného priečinka do „Terminal“.

8. Kompletná inštalácia

Po dokončení inštalácie sa zobrazí výzva na zadanie mesta, v ktorom sa nachádzate v okne, aby ste určili svoje časové pásmo. Potom budete musieť zadať svoje meno, meno počítača a prísť s heslom. Nezabudnite si zapamätať heslo, pretože ho budete potrebovať na vstup do systému, prácu v termináli a oveľa viac.

Po dokončení inštalácie budete musieť odstrániť inštalačné médium a reštartovať počítač. Mimochodom, nezabudnite vrátiť poradie zavádzania médií v nastaveniach systému BIOS (ak ste zmenili poradie).

Čo robiť po reštarte?

Po reštarte môžete robiť to isté ako predtým v systéme Windows a MacOS: pracovať, hrať, sedieť v sociálnych službách. sietí, sledovať filmy a podobné veci. Uistite sa, že aktualizujete prostredníctvom terminálu a sledujte, čo vám ponúka obchod aplikácií, aby ste mohli nainštalovať potrebné programy.

Nainštalujte Linux Mint

Distribúcia Linux Mint, rovnako ako akákoľvek iná distribúcia založená na Linuxe, nie je náročná na hardvér počítača. Aby ste sa vyhli zbytočným stratám času, odporúča sa oboznámiť sa so systémovými požiadavkami na oficiálnej webovej stránke.

V tomto článku bude demonštrovaná inštalácia distribúcie v pracovnom prostredí Cinnamon, ale môžete definovať akékoľvek ďalšie pre seba, hlavná vec je, že váš počítač má dostatočné technické vlastnosti. Okrem iného by ste mali mať pri sebe aspoň 2 GB disk Flash. Obraz OS sa na ňom zaznamená pre ďalšiu inštaláciu.

6. Spustite inštaláciu systému Linux

Vitajte v inštalátore systému Linux. Napríklad vezmeme distribučnú súpravu Ubuntu. Inštalačné procesy Mint, openSUSE, Fedora, Debian, Manjaro a väčšiny ďalších distribúcií sú však takmer rovnaké.

Výnimkou sú distribúcie pomocou pseudografického inštalátora. Jediný vážny rozdiel medzi takýmto inštalátorom - v ňom musíte zvoliť možnosti pomocou klávesov. Inak je všetko rovnaké.

Vyberte jazyk, ktorý chcete v systéme používať, a kliknite na tlačidlo Inštalovať. Potom začiarknite políčko „Nainštalovať softvér tretích strán“, aby mohol Linux používať proprietárne ovládače a kodeky. Možnosť „Stiahnuť aktualizácie počas inštalácie“ môžete zapnúť alebo vypnúť, ak nemáte veľmi rýchle pripojenie k internetu.

Ako nainštalovať Linux namiesto súčasného systému

Preto ste sa rozhodli nainštalovať Linux namiesto vášho súčasného systému (alebo na prázdny pevný disk). Existujú dve možnosti.

automatický

Inštalátor vymaže všetky údaje z disku, vytvorí nové oddiely a nainštaluje systém bez toho, aby vás obťažoval zbytočnými otázkami. Ak to chcete urobiť, vyberte možnosť „Vymazať disk a nainštalovať systém Linux“. Pred čistou inštaláciou uložte súbory na iný pevný disk alebo do cloudového úložiska.

príručka

Je vhodné, ak chcete sami nastaviť veľkosti svojich oddielov alebo napríklad vytvoriť samostatnú časť pre svoje súbory. Vyberte možnosť „Iná možnosť“ a kliknite na tlačidlo „Pokračovať“.

Linux zobrazí, aké oddiely máte na počítači. Môžete ich odstrániť, naformátovať alebo naopak nedotknúť sa sekcií informáciami, ktoré chcete uložiť.

Ak chcete nainštalovať Linux namiesto vášho systému, vyberte oblasť s nainštalovaným systémom a odstráňte ju pomocou tlačidla „-“. Potom vo voľnom priestore vytvorte nové oddiely.

 • Koreňový oddiel pre systémové súbory systému Linux. Vyberte súborový systém Ext4 a bod pripojenia /.
 • Odkladací oddiel alebo odkladací oddiel je užitočný, ak nemáte dostatok pamäte RAM, ale rýchly SSD. V zozname súborových systémov vyberte Zameniť oddiel.
 • Domovská sekcia, kde budú uložené vaše súbory. Vyberte súborový systém Ext4 a miesto pripojenia / domov.

Kliknite na Pokračovať a potvrďte zmeny. Inštalátor vymaže vybrané oddiely a vytvorí nové na voľnom mieste.

Ako nainštalovať Linux vedľa aktuálneho systému

Existujú dva spôsoby, ako nainštalovať Linux vedľa vášho systému.

automatický

Väčšina inštalátorov systému Linux okamžite zistí vaše nainštalované systémy. Ak ste nevytvorili samostatný diskový priestor pre systém Linux, môžete skúsiť vybrať možnosť Inštalovať vedľa systému Windows. Inštalátor vytvorí potrebné oddiely sám a nebudete musieť nič robiť manuálne.

príručka

Ak chcete určiť, koľko miesta chcete prideliť systému sami, a postupujte podľa pokynov v kroku 3, kliknite na „Iná možnosť“ a potom na „Pokračovať“. Uvidíte oddiely disku a prázdne miesto, ktoré sme pre Linux pripravili. Tam vytvorte koreňový oddiel (bod pripojenia /), ako je opísané vyššie. V tomto prípade je domovská časť voliteľná: môžete kopírovať a upravovať súbory v hlavnom systéme.

Kliknite na tlačidlo Pokračovať. Inštalátor ponechá vaše súbory na svojom mieste. Vytvorí jednoducho nové oddiely vo voľnom priestore. Môžete si vybrať, ktorý systém chcete načítať pri štarte.

8. Dokončite inštaláciu systému Linux

Potom je všetko jednoduché. Inštalátor sa vás môže opýtať, kde chcete určiť časové pásmo, a vyzve vás, aby ste vybrali preferovaný jazyk vstupu.

Potom budete požiadaní, aby ste sa predstavili. Zadajte svoje meno a vytvorte heslo. Nezabudnite na heslo, pretože ho budete neustále potrebovať na vykonávanie úloh v mene všetkých. Ak chcete, môžete svoj domovský priečinok zašifrovať.

Potom len počkajte. Po dokončení inštalácie sa zobrazí výzva na odstránenie inštalačného disku a reštartovanie systému. Nezabudnite zakázať bootovanie z externých jednotiek v systéme BIOS, ak ste ho povolili.

Krok 4: Spustite inštaláciu

Ak chcete začať inštalovať Linux Mint, musíte vykonať tieto kroky:

  Po spustení počítača z jednotky USB Flash sa pred vami zobrazí inštalačná ponuka. В нем необходимо выбрать «Start Linux Mint».

После довольно продолжительной загрузки вы попадете на рабочий стол пока еще не установленной системы. Кликните по ярлыку «Install Linux Mint», чтобы запустить программу установки.

Примечание: войдя в ОС с флешки, вы можете полноценно пользоваться ею, хотя она еще и не установлена. Это отличная возможность ознакомиться со всеми ключевыми элементами и определиться, подходит ли Linux Mint вам или нет.

На следующем этапе рекомендуется установить стороннее ПО, это обеспечит работу системы без ошибок сразу после ее инсталляции. Но если интернет-соединение у вас отсутствует, то выбор ничего не изменит, так как все ПО подгружается из сети.

Теперь перед вами стоит выбор, какой тип установки выбрать: автоматический или ручной. Если вы устанавливаете ОС на пустой диск или все данные на нем вам не нужны, то выбирайте «Стереть диск и установить Linux Mint» a kliknite na tlačidlo OK Inštalovať teraz, V článku budeme analyzovať druhú možnosť rozloženia, takže prepínač nastavte na „Ďalšia možnosť“ a pokračujte v inštalácii.

Potom sa otvorí program na označenie pevného disku. Tento proces je dosť zložitý a objemný, preto ho budeme ďalej podrobnejšie skúmať.

Krok 5: Rozdelenie disku

Manuálne rozloženie disku vám umožňuje vytvoriť všetky potrebné oddiely pre optimálnu prevádzku operačného systému. V skutočnosti, aby mincovňa fungovala, stačí iba jeden koreňový oddiel, ale aby sme zvýšili úroveň bezpečnosti a zabezpečili optimálnu prevádzku systému, vytvoríme tri: koreňové, domáce a výmenné oddiely.

  Prvým krokom je zistiť zo zoznamu umiestneného v dolnej časti okna médium, na ktoré bude nainštalovaný zavádzač systému GRUB. Je dôležité, aby bol umiestnený na rovnakom disku, na ktorom bude nainštalovaný operačný systém.

Ďalej je potrebné vytvoriť novú tabuľku oblastí kliknutím na tlačidlo s rovnakým názvom.

Ďalej musíte akciu potvrdiť - kliknite na tlačidlo "Pokračovať".

Poznámka: Ak bol disk predtým rozdelený na oddiely, a to sa stane, keď už je v počítači nainštalovaný jeden operačný systém, potom musí byť táto inštrukcia preskočená.

Otvorí sa okno Vytvorte oddiel, Mal by špecifikovať veľkosť prideleného priestoru, typ nového oddielu, jeho umiestnenie, aplikáciu a bod pripojenia. Pri vytváraní koreňového oddielu sa odporúča použiť nastavenia uvedené na obrázku nižšie.

Po zadaní všetkých parametrov stlačte "OK".

Poznámka: Ak inštalujete operačný systém na disk s už existujúcimi oddielmi, určte typ oddielu ako „Logický“.

Poznámka: množstvo pamäte vyhradenej pre odkladací oddiel sa musí rovnať veľkosti nainštalovanej pamäte RAM.

Poznámka: v domácej oblasti vyberte všetok zostávajúci diskový priestor.

Zobrazí sa okno, v ktorom sú uvedené všetky akcie, ktoré boli predtým vykonané. Ak ste si ešte nič nevšimli, kliknite na tlačidlo OK "Pokračovať"ak existujú nejaké nezrovnalosti - "Späť".

Toto označí rozloženie disku a zostáva iba vykonať určité systémové nastavenia.

Čo robiť po inštalácii

Keď sa reštartujete a vaša Linuxová pracovná plocha sa objaví pred vami, môžete urobiť to isté ako vo Windows a MacOS: surfovať po internete, upravovať dokumenty a počúvať hudbu. Nezabudnite inovovať a pozrieť sa na „Application Store“ (alebo jeho analóg v závislosti od distribučnej súpravy), aby ste preinštalovali potrebné aplikácie.

Vyskúšajte Linux a uvidíte, že v každodennom živote to nie je zložitejšie ako Windows alebo MacOS.

Krok 6: Dokončená inštalácia

Systém sa už začal inštalovať na váš počítač, v tejto chvíli sa zobrazí výzva na konfiguráciu niektorých jeho prvkov.

  Zadajte svoju polohu a kliknite na "Pokračovať", Existujú dva spôsoby, ako to urobiť: kliknite na mapu alebo zadajte osadu ručne. Váš počítačový čas bude závisieť od vášho bydliska. Ak ste zadali nesprávne informácie, môžete ich zmeniť po inštalácii Linux Mint.

Definujte rozloženie klávesnice. V predvolenom nastavení je vybratý vhodný jazyk pre inštalátora. Teraz to môžete zmeniť. Tento parameter sa dá nastaviť rovnakým spôsobom po inštalácii systému.

Vyplňte svoj profil. Musíte zadať svoje meno (môžete ho zadať v cyrilike), meno počítača, používateľské meno a heslo. Venujte osobitnú pozornosť užívateľskému menu, pretože jeho prostredníctvom získate superužívateľské práva. V tejto fáze tiež môžete určiť, či sa chcete automaticky prihlásiť do systému, alebo požiadať o heslo pri každom spustení počítača. Pokiaľ ide o šifrovanie domovského priečinka, začiarknite políčko, ak plánujete nakonfigurovať vzdialené pripojenie k počítaču.

Poznámka: Ak nastavíte heslo len niekoľkých znakov, systém zapíše, že je krátke, ale to neznamená, že ho nemožno použiť.

Po zadaní všetkých používateľských údajov sa konfigurácia dokončí a vy budete musieť počkať na dokončenie procesu inštalácie Linux Mint. Priebeh môžete sledovať zaostrením na indikátor v dolnej časti okna.

Poznámka: Počas inštalácie zostáva systém funkčný, takže môžete minimalizovať okno inštalátora a používať ho.

záver

Po dokončení procesu inštalácie vám budú ponúknuté dve možnosti: zostať v súčasnom systéme a pokračovať v štúdiu alebo reštartovať počítač a vstúpiť do nainštalovaného OS. Nezabudnite, že po reštartovaní zmiznú všetky vykonané zmeny.

Ďakujem autorovi, zdieľajte článok o sociálnych sieťach.

Ďalšie články na túto tému:

Pri prvej inštalácii na virtuálnom počítači sa vyžaduje užívateľské meno a heslo ... ale ako ich poznám? Som nový, chcem to skúsiť. Možno by ste mi mohli poradiť. Vopred ďakujem.

ahoj Radi vám pomôžeme! Po nainštalovaní systému Linux Mint (aj na počítači, dokonca aj na virtuálnom počítači) systém v skutočnosti požiada o heslo pri prvom spustení. Zadali ste ho priamo počas inštalácie. Na obrázku sa zobrazí vstupné okno. Ak sa zobrazí výzva na zadanie používateľského mena a hesla, skúste zadať údaje, ktoré ste zadali, znova pri inštalácii samotného systému. Pre presnejšie odporúčania opíšte doslova to, čo ste urobili a kde presne sa vyskytli problémy.

Zastavil som sa v kroku 7. Po kliknutí na tlačidlo Inštalovať sa teraz zobrazí správa „Koreňový systém súborov nie je definovaný“. Pomôžte mi to vyriešiť. Pokúsil som sa nainštalovať rovnakú správu na všetky vytvorené oddiely.

Dobrý deň, Oksana. Dôvod objavenia sa tejto správy môže spočívať v nepriradenom pripojovacom bode. Ak to tak nie je, skontrolujte, či sa pri položke „Formátovať“ nestane začiarkavacie políčko. Ak to nepomôže, odošlite snímku obrazovky alebo obyčajnú fotografiu z mobilu s rozložením disku, pomôže to vyriešiť problém.

Ahoj Oksane, bude pre teba jednoduchšie zmazať túto osu, ak budeš nainštalovaný a nainštalovaný len novým spôsobom, koreňový súborový systém je uvedený v sekcii: / s touto šikmou čiarou Jose a všetko ostatné, čo mi otvorí desaťkrát. aby som dal tri primárne sekcie, teraz je to omnoho jednoduchšie a skôr to bolo jednoducho nemožné, takže si prelomte trochu vytrvalosti a čoskoro to vyjde aj ja, dám to aj napriek tomu, že žijem na ulici.

Ako zničiť Linux Mint OS? Už mučený. Vopred ďakujeme!

Dobrý deň, Ruslan. Ako to chápem, musíte zvážiť situáciu, keď je Linux Mint nainštalovaný vedľa iného operačného systému, napríklad Windows. V takom prípade musíte urobiť nejaké prípravy, aby sa po odstránení Linux Mint z pevného disku spustil systém Windows.

1. Musíte obnoviť zavádzač systému Windows a odstrániť GRUB. Máme články o tejto téme na webe, ktoré vysvetľujú všetko zrozumiteľne. Tu je článok pre systém Windows XP - / windows-xp-boot-loader-restore / a pre systém Windows 7 - / restore-mbr-boot-record-in-windows-7 /. Ak používate novšiu verziu operačného systému, potom použite pokyny pre systém Windows 7 - je to bežné v prípade 8. a 10. verzie systému Windows.

2. Prihláste sa do Správa diskov. Dozviete sa, ako to urobiť z tohto článku: / disk-managementment-windows-8 /.

3. Ďalej odstráňte zväzky, ktorých priestor zaberá operačný systém Linux Mint. Kliknite na zväzok PCM a vyberte riadok „Odstrániť zväzok“. Mimochodom, na určenie toho správneho pre vymazanie sa môžete pohybovať v systéme súborov. V systéme Linux Mint to môže byť nasledovné: ext2, ext3, ext4 a swap (swap partition). dá sa tiež určiť podľa veľkosti.

Po odstránení zväzku môžete počítač reštartovať - ​​Linux Mint sa odstráni. Ak sa vyskytnú nejaké problémy počas vykonávania inštrukcie, napíšte do komentárov - pokúsime sa prísť na to spoločne.

Dobrý deň, mám jednu osu. Chcem preinštalovať systém Windows.

Potom je to ešte jednoduchšie!

1. Musíte zaznamenať bootovaciu jednotku USB Flash so správnou verziou systému Windows.
2. Spustite počítač.
3. Nainštalujte OS.

Postup nájdete v týchto článkoch:

• vytvorenie bootovacej jednotky flash: / how-to-create-a-bootable-usb-flash-drive /
• spustenie počítača z jednotky Flash: / how-set-boot-from-flash-drive-bios /
• Inštalácia systému Windows: / how-install-windows-from-flash-or-cd /

Nezabudnite, že pri označovaní pevného disku musíte najprv úplne odstrániť všetky oddiely. Je to ľahké - vyberte časť a kliknite na tlačidlo „Odstrániť“. Potom budete mať nepridelené miesto - v systéme Windows vytvorte potrebné oddiely a pokračujte v inštalácii.

Ak máte problémy - napíšte.

Dobrý deň, problém je v tom, že systém BIOS sa nespustí z jednotky Flash, hoci je všetko nastavené

ahoj Potom môžu existovať dva dôvody: nesprávne ste vytvorili zavádzaciu jednotku USB Flash alebo nesprávne nastavili nastavenia systému BIOS. A keďže ste povedali, že ste na Linuxovej mincovni, odvážim sa predpokladať, že problém je vo vytvorení. Faktom je, že inštrukcia, ktorá je dodávaná s týmto odkazom: / how-to-create-a-boot-usb-flash-drive /, je použiteľná pre Windows. Máte možnosť použiť ho na inom počítači so systémom Windows alebo na počítači so systémom Linux vykonať tieto kroky:

1. Stiahnite si špeciálny program na vytvorenie bootovacieho obrazu v systéme Linux: http://wiki.rosalab.ru/en/index.php/ROSA_ImageWriter
2. Spustite ho.
3. Vyberte predinštalovaný obrázok systému Windows.
4. Spustite proces vytvorenia bootovacej jednotky USB Flash.

Program má iba jednu možnosť, takže sa nemusíte zmiasť pre istotu :). Potom odporúčam nevstúpiť do systému BIOS, ale len pri reštarte stlačte kláves F9, kým sa nezobrazí ponuka. V ňom vyberte jednotku Flash. Potom sa spustí inštalátor systému Windows. Dúfam, že vám to určite pomôže, ak nie, napíšte dôvod - zistíme to.

Ďakujem za článok.
Tvárou v tvár problému. Mám netbook ACER Aspire ES 11 s 2 GB RAM. všetko je úspešne nainštalované. a uverejňovať zmeny pri zavádzaní spúšťacieho zdroja, tmavej obrazovke a tichu. To isté s montážou mäty Lubuntu, Ubuntu atď.
Povedz mi, čo robím zle. Jednotka Flash, respektíve z hniezda

Dobrý deň, Dmitry. Nie je jasné, čo presne máte na mysli. Podrobnejšie opíšte niektoré body:

• Je pre vás inštalácia systému Linux úspešná?
• Po reštartovaní systému sa objaví GRUB (systémový zavádzač), kde si vyberiete Linux?
• Koľko operačných systémov máte v počítači?
• Aké zmeny robíte v BOOTE?
• V akom okamihu sa objaví tmavá obrazovka? Ihneď po vykonaní zmien alebo pri štarte počítača?
• Ktoré sekcie ste vytvorili počas inštalácie?

Nainštalovaný Linux Mint 18.1 Cinnamon (64-bit): 18.1 s vytvorením 3 oddielov (výmena) root / a Home Exit s reštartovaním PC. Flash disk je odstránený. Čierna obrazovka s kurzorom hore Po vstupe do BIOSu a zmene priority z USB flash disku No loading. obrazovka s kurzorom. Vyskúšal som všetky možnosti od spoločnosti Bios, s výnimkou CD a USB USB FDD)))) Existuje sťahovanie z jednotky Flash. Prenosný počítač Acer / 1 TV 6 RAM.? Čo sa stalo? Inštalácia bola úspešná, GRUB tam nebol, One OS Linux Mint 18.1 Cinnamon „Odkaz BOOT, hneď po inštalácii reštartu som nevykonal žiadne zmeny,

Dobrý deň, Sergei. Podľa vášho popisu leží problém v zavádzači GRUB. Zmena prioritného disku na spustenie počítača nepomáha, musíte GRUB obnoviť alebo nainštalovať, ak k tomu nedošlo počas inštalácie. Postupujte podľa týchto pokynov:

1. Vložte zavádzaciu jednotku USB Flash do počítača a nastavte ju v systéme BIOS na prioritu. Informácie o tom, ako to urobiť správne, nájdete v tomto článku: / how-set-boot-from-flash-drive-bios /
2. Z ponuky inštalátora systému Linux vyberte možnosť „Spustiť Linux Mint“
3. Po vstupe na plochu operačného systému otvorte terminál. Môžete to urobiť pomocou ponuky, ktorá sa nachádza v ľavom dolnom rohu obrazovky.
4. V "Terminal" spustite príkaz "lsblk".
5. V dôsledku toho sa zobrazí zoznam všetkých oddielov vytvorených na pevnom disku. Musíte zistiť názov koreňa. Môžete to urobiť orientáciou v stĺpci „MOUNTPOINT“. Naproti koreňovej časti bude symbol „/“. Zároveň bude mať disk názov ako „sdXY“, kde namiesto X bude latinské písmeno a namiesto iskry bude číslo. Iba list je pre nás dôležitý. Predpokladajme, že máte sekciu „sda“ (k tomu často dochádza, ak je v počítači nainštalovaný iba jeden pevný disk).
6. Po získaní názvu oblasti musíte vykonať príkaz „sudo grub-install / dev / sda“ v „Terminal“. Pamätám si, že oddiel sa nemôže nazývať „sda“, ale napríklad „sdb“ alebo „sdc“.
7. Počkajte na dokončenie inštalácie GRUB a spustite posledný príkaz: sudo update-grub.

Potom vyberte USB kľúč z počítača a reštartujte ho. Musí byť nainštalovaný bootloader a v ňom musíte spustiť Linux Mint. Mimochodom, obrázky nižšie ukazujú príklad vykonávania všetkých príkazov.

UNetbootin

Pomerne starý softvér, s ktorým nemôžete stiahnuť obrázok, pretože v jeho databáze je veľa distribúcií Linux / GNU (stiahnutých a zapisovaných na samotný disk USB), nie sú však vždy najnovšou verziou. Preto je lepšie použiť váš súbor .iso. Stiahnite si ho na oficiálnej stránke Github (https://unetbootin.github.io/) výberom svojho operačného systému.

Proces nahrávania je veľmi jednoduchý, stačí urobiť niekoľko kliknutí: vyberte svoj obrázok pomocou prieskumníka a kliknite na tlačidlo «OK», uistite sa, že jednotka Flash je zasunutá do konektora základnej dosky a či je správne zobrazená v systéme.

Vymeniteľnú jednotku je lepšie naformátovať skôr, hoci väčšina softvéru to robí sama. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a vybrať formát. V zobrazenom okne nemusíte nič meniť.

Po dokončení extrahovania súborov z .iso a nainštalovaní bootloadera z USB flash disku môžete spustiť systém Live Mint Linux.

Systém Windows už nebude správne zobrazovať zavádzaciu jednotku USB Flash s operačným systémom Linux, čo znemožňuje formátovanie. Preto sa neodporúča vykonávať žiadne ďalšie manipulácie.

Vydanie stabilnej verzie Etcher bolo vydané v roku 2018. Interakcie s týmto programom tiež klesajú na niekoľko kliknutí myšou, ak však niekedy vzniknú problémy s UNetbootinom, Etcher svoju funkciu bez problémov vykoná. Softvér si môžete stiahnuť na oficiálnej webovej stránke, ktorá okamžite určí použitý OS a ponúkne správnu verziu.

Etcher má na rozdiel od zastaralého UNetbootinu pekný a moderný dizajn.

Nie je potrebné nič konfigurovať, stačí kliknúť na jediné aktívne tlačidlo „Vybrať obrázok“, vyberte obrázok v otvorenom prieskumníkovi. Potom môžete kliknúť na tlačidlo «Flash!».

Na konci nahrávania sa jednotka Flash spustí.

Formátovanie jednotky Flash po všetkých operáciách je najlepšie vykonať v systéme Linux.

Informácie o zmene priority zavádzania z pevného disku na jednotku USB Flash prostredníctvom systému BIOS nájdete tu.

Hlavné odporúčania

Po reštarte sa systém zavedie do novo nainštalovaného systému Linux Mint OS. Predtým, ako začnete systém používať, mali by ste nainštalovať všetko, čo ponúka správca aktualizácií softvéru. Ak to chcete urobiť, musíte kliknúť na ikonu štítu, ktorá sa nachádza na paneli úloh.

Potom bude ponúknutá na konfiguráciu «Timeshift» - Administračná aplikácia, pomocou ktorej môžete vytvárať záložné snímky systému. Pre väčšiu bezpečnosť je lepšie súhlasiť s nastavením. Môžete to urobiť v okne správcu aktualizácií alebo spustením sami «Timeshift», V sprievodcovi inštaláciou je lepšie kliknúť "Next", počas ktorého sa odhadne veľkosť systému a vyberie sa plán vytvárania obrázkov. Najlepšou možnosťou je denná úroveň snímok.

V sprievodcovi nastavením by sa nemali meniť žiadne konfigurácie, s výnimkou nezávislého výberu úrovne vytvárania obrázkov.

Teraz musíte urobiť aktualizácie, čo je veľmi jednoduché. Spočiatku bude k dispozícii iba jedna aktualizácia: „Správca aktualizácií mincovne Linuxu“, Po jeho stiahnutí sa zobrazia všetky ostatné, ktoré sú momentálne k dispozícii. Musia byť nainštalované, pretože obsahujú novšie verzie linuxového jadra, prehliadače, rôzne aplikácie atď.

Ak bola inštalácia úspešná, môžete reštartovať počítač a spustiť prevádzku systému.

Pozrite si video: Jak nainstalovat operační systém Linux za 15 minut (Jún 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send