Užitočné tipy

Ako viesť konverzáciu na akúkoľvek tému av akejkoľvek spoločnosti?

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Textové správy sú pohodlným spôsobom, ako spoznať novú osobu alebo sa zhovárať so starými priateľmi. Ak je pre vás ťažké udržať takúto konverzáciu, použite niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu baviť sa a uvoľniť komunikáciu. Pýtajte sa otvorené otázky a diskutujte o zaujímavých témach. Píšte zmysluplné správy a buďte príjemným konverzacionistom, aby ste sa nenudili a pravidelne si vymieňali myšlienky.

Opýtajte sa na otvorené otázky.

Na podporu rozhovoru sa vyhnite otázkam, na ktoré je možné jednoznačne odpovedať „áno“ alebo „nie“, pretože to okamžite povedie rozhovor k zastaveniu a spôsobí ťažkosti pri ďalšej komunikácii. Napríklad, namiesto toho, aby ste sa pýtali, či sa vám film páčil, je lepšie opýtať sa, čo si o zápletke myslí druhá osoba. Podrobnú odpoveď možno získať vyjadrením vlastného názoru. Ďalšia osoba bude chcieť vyjadriť svoj názor, v dôsledku čoho sa vytvorí dialóg.

Pýtajte sa na základe odpovedí partnera

Ako udržiavať rozhovor s ľuďmi, ak je v slepej uličke? Dobrou technikou je použiť informácie od osoby, s ktorou hovoríte. Keď ste ho pozorne počúvali, vždy sa môžete na niečo držať a nájsť tému pre pokračujúcu komunikáciu. Ak sa na túto otázku nebude pamätať, stačí vyzvať osobu, aby sa o niečom podrobnejšie rozprávala.Hlavnou vecou nie je prerušiť partnera a dať mu príležitosť vyjadriť sa, dokončiť svoje myšlienky, inak by si mohol myslieť, že jeho zdôvodnenie nie je zaujímavé, a prestať to vysvetľovať.

Toto nastavenie je najlepšou témou pre konverzáciu.

Ako udržiavať konverzáciu, ak sa nepričíta od samého začiatku? Najlepšie diskutovanou témou je životné prostredie. Napríklad, ak sa zúčastňujete na všeobecnej udalosti, porozprávajte sa o tom. Počas večere v reštaurácii môžete diskutovať o atmosfére a interiéri zariadenia. Na večierku by vhodnou témou bola hudba, jedlo, scenérie.

Buďte pozitívni

Jedna jednoduchá vec na zapamätanie je, že ľudia radi komunikujú s optimistami. Preto sa nemusíte neustále sťažovať na svoje zlyhania, len to vytlačí partnera. Možno sa chce uvoľniť a zabudnúť na svoje vlastné ťažkosti a neobťažovať sa s trápením iných ľudí.
Je lepšie si spomenúť na pozitívne aspekty, dokonca môžete povedať nejaký vtipný príbeh. Ako viete, humor spája ľudí a umožňuje im nájsť spoločný jazyk.

Rozhovor s dievčaťom

Mladí ľudia majú často problémy s komunikáciou s opačným pohlavím, najmä keď sa prvýkrát stretli. Ako udržiavať rozhovor s dievčaťom, aby ju neodstrčili od seba? V tomto prípade nie je nič zložité. Môžete hovoriť o všetkom, čo je pre oboch zaujímavé. Nezabudnite rozprávať fascinujúce príbehy, pridajte do svojej komunikácie náladu humoru - dievčatá to ocenia. Dajte jej však príležitosť vystúpiť, inak sa partner jednoducho nudí z jednotvárnosti. Ak ide o prvý dátum, je vhodné zvoliť pre konverzáciu neutrálne témy. Môže to byť hudba, filmy, šport, počasie a ďalšie. Keď hovoríte, sledujte svoje vlastné výrazy tváre a gestá. Nie je potrebné energicky mávať rukami a zvyšovať hlas v emócii, používať slová parazity a slang.

Komunikácia s mužom

Pri rozhovore s mužom by si mala žena pamätať, že silnejší sex miluje, keď počúva. Je pravda, že nie vždy je možné pochopiť úvahy o automobiloch alebo počítačoch. Ako v tomto prípade viesť rozhovor s mužom? Konverzáciu môžete vždy nasmerovať správnym smerom, držať sa niečoho známeho a nájsť tému, ktorá je pre obidve zaujímavá.

Hlavnou vecou nie je prerušiť človeka vo chvíli, keď nadšene hovorí, a nie ho kritizovať. Nie dobrou témou by bola diskusia o známych. Je lepšie nechať to pre priateľov. Hovoriť o diétach je tiež vhodné nedotýkať sa.

Zamyslite sa nad tým, čo sa od vás očakáva

Partneri sú veľmi odlišní. Jeden je celkom spokojný s voľnými ušami a vzácnym kývnutím hlavy. Ale druhý bude vyžadovať, aby ste mali zmysluplnú reakciu a emocionálnu reakciu. Najprv preto musíte pochopiť, s akým typom partnera sa stretávate.

Definovanie je jednoduché. Stačí dodržať výrazy tváre a reč tela osoby, sledovať jeho reč. V knihe Marina Butovskaja „Jazyk tela: Príroda a kultúra“ nájdete veľa užitočných informácií o neverbálnej komunikácii.

Napríklad rozšírení žiaci a široko otvorené oči môžu hovoriť o zvýšenom záujme a nadšení. Mierne zdvihnuté obočie je tiež znakom sústredenia a zvedavosti. Dlhodobý kontakt s očami ukáže, že je dôležité, aby bol človek pozorne počúvaný.

Aktívne gestá v ruských a amerických kultúrach rozprávajú o energii a túžbe vyjadriť váš názor. A ak si všimnete, že sa osoba pokúša počas dialógu priblížiť k vám, naznačuje to túžbu byť vypočutý.

Je tiež potrebné sledovať, ako človek hovorí: venujte pozornosť zabarvení a intonácii.

Slávny rečník Dale Carnegie vo svojej knihe „Ako rozvíjať sebavedomie a ovplyvňovanie ľudí verejným rozprávaním“ napísal, že reč osoby, ktorá vás chce zaujímať, bude obrazná a ľahko zrozumiteľná. Môže to byť tiež rýchle, ak je človek nadšený a veľmi zanietený touto témou. Vysoký hlas alebo jeho zvýšenie bude tiež naznačovať nadšenie partnera.

Ak ste identifikovali aspoň niektoré z týchto príznakov záujmu, potom budete musieť s veľkou pravdepodobnosťou odpovedať a zúčastniť sa.

Úprimne sa snažte porozumieť účastníkovi rozhovoru

Ak je pre vás predmet rozhovoru úplne nejasný alebo nie je úplne pochopený, bude veľmi ťažké komunikovať s osobou. Zároveň je dvojnásobne ťažké vzdať sa emočnej reakcie, ktorá sa od vás očakáva. Ale ak to neukážete, môže sa vám zdať chladný a ľahostajný.

Aby ste ľahšie porozumeli osobe, môžete skúsiť nakresliť analógiu pre seba. Stačí si spomenúť na niečo podobné tým, čo vás vzrušuje a zaujíma. To vám pomôže inšpirovať sa témou a byť na rovnakej vlnovej dĺžke ako váš partner.

Napríklad váš partner hovorí, že auto, ktoré nedávno kúpil, ho sklamalo. A nemáte práva a v autách nič nerozumiete. Ale rečník očakáva, že sa zapojíte.

Pamätajte, že musíte mať tiež niečo podobné.

Možno vás zbohatlo drahé zariadenie viac ako raz. Osviežením týchto udalostí a pocitov, ktoré ste zažili, môžete lepšie porozumieť osobe a jej problému.

To je ľahké urobiť pre tých, u ktorých je empatia silná - schopnosť cítiť partnera a vcítiť sa do neho. Ak nie ste skúseným empatom, skúste sa postaviť na miesto rečníka a zamerať sa na jeho emócie. Pokúste sa nedávať odhady, vzdajte sa súdení. Počúvajte pozorne a venujte svojmu partnerovi absolútnu pozornosť.

Priznajte, že ste ničomu nerozumeli a požiadajte ich, aby na túto tému niečo odporučili

Čestnosť je najlepšia politika a stojí za to ju začať. Niečo, čo neviem, nie je hanba. Ale preukázať nadšenie a túžbu učiť sa nebude zbytočné. Takže ukážete prekladateľovi, ktorý vás zaujíma.

Keďže osoba, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou študovala predmet rozhovoru, nebude pre neho ťažké odporučiť mu čítať alebo sa na niečo pozerať. Pripravte sa preto na napísanie alebo požiadajte o zaslanie zoznamu zdrojov poštou alebo na sociálnych sieťach. Môžete sa tiež opýtať, čo je na nich zvláštne. Určite bude váš partner s radosťou zdieľať to, čo vie.

Spresnite a opýtajte sa

Ak položíte otázky a chcete vedieť názor partnera, môžete ho potešiť. Podľa štúdií Neurovedy obľúbeného témy pre všetkých, vo väčšine prípadov bude rečník radšej hovoriť o sebe pred akoukoľvek inou témou. Zároveň, ak mu dáte príležitosť hovoriť a neprerušovať, začnete vyzerať atraktívnejšie v jeho očiach.

Podobný prístup vám tiež pomôže zhromaždiť informácie, ktoré potrebujete na pokračovanie v dialógu.

Ak partner požiada o odpoveď, existuje univerzálne riešenie. Povedzme, že ste mysleli na niečo podobné, ale neviete, ako s tým súvisieť. Alebo kým k tejto otázke nevytvoria plnohodnotné stanovisko. Presuňte šípky k inej osobe. Opýtajte sa, čo si o tom myslí.

Neprerušujte

Ak prerušíte prejav hovorcu, stratíte príležitosť porozumieť téme a dozvedieť sa viac. Pritom ho môžete rozčuľovať alebo dokonca hnevať. Ako psychológ Joel Minden z Kalifornskej univerzity v Chico vysvetľuje, ako sa musí počuť, keď sa rozpráva s chronickým prerušovačom, keď sa človek preruší, nevedomky preukazuje svoju nadradenosť. Interloutor to môže vnímať negatívne a zvážiť, že chcete, aby držal hubu. Alebo že váš názor je dôležitejší. To samozrejme nepritiahne druhého účastníka konverzácie.

Požiadajte o ďalšie stanoviská k tejto téme.

Jedna z možností, z ktorých majú všetci úžitok. Ak niekto povie niečo dôležité, má spravidla vlastný názor na túto tému. A za to sa toho veľa naučil alebo získal určitú skúsenosť. Ak vás zaujímajú ďalšie aspekty problému, získate dlhý monológ. Najprv sa dozviete o ďalších uhloch pohľadu a potom - prečo sú nesprávne alebo ďaleko od pravdy.

Napríklad:

"Nemyslíš si, že táto kniha je nudná?"

- Priznávam. Ale to je váš názor. A čo o nej píšu na internete? Čo hovoria kritici? Určite ju niekto chváli.

Alebo táto možnosť:

"Myslíš si, že je dobrý?" Ešte som sa nerozhodol. A aké sú o ňom recenzie? Kúpili ste niekoho, koho poznáte?

Počas počúvania odpovede si môžete rozšíriť svoje vedomosti a úplne porozumieť téme.

Nenápadne zmeňte subjekt

Hneď, ako váš hovorca vystúpi a vydá všetko, môžete túto tému preložiť do niečoho blízkeho vám. Nemeňte to dramaticky a náhle - jednoducho ho preneste na iný kanál. Predpokladajme, že hovoríte o kúpe notebooku a výhodách a nevýhodách určitých modelov. Zároveň však techniku ​​absolútne nerozumiete. Povedzme, že si chcete kúpiť niečo iné, keď dôjde k téme. A pokojne pokračujte v dialógu.

V skutočnosti je dôležité pamätať na to, že nevedieť niečo je normálne a vôbec nie je trápne. Človek sa učí celý život. A ak ste niečo nečítali ani neštudovali, neznamená to, že nie ste pripravení objaviť niečo nové.

Firemná konverzácia

Osoba, ktorá vie, ako udržiavať konverzáciu v spoločnosti, aby nezískala negatívny postoj, sa nezúčastní na nezmyselných sporoch a nebude kritizovať ostatných. Pamätá si, že každý rečník sa snaží nájsť svojich poslucháčov. Preto sa pri komunikácii v spoločnosti pokúsi dať ticho pre svoj záujem o príbeh. Ak konverzuje niekoľko ľudí, je ľahšie si predstaviť seba ako zaujímavého konverzacionistu - niekedy stačí položiť otázky, keď nastane pauza.

Čo nestojí za to?

Ako udržiavať konverzáciu a nespôsobovať negatívny dojem ostatných? Počas konverzácie nemusíte robiť niekoľko upozornení:

  • povýšiť sa, snažiť sa ukázať lepšie, ako je v skutočnosti - takéto správanie odpudzuje ostatných a vytvára prekážky pre ďalšiu komunikáciu,
  • byť bezdotykový - ak téma nie je pre partnera príjemná, je lepšie sa ho nedotýkať, inak budú chcieť ukončiť rozhovor s vami čo najskôr,
  • používať hrubý, vulgárny jazyk so slangom a vulgárnosťou - v mnohých kruhoch to bude zamietnuté,
  • Vypáčte si osobné tajomstvá a rozmiestnite ich a oddeľujte,
  • prerušiť hovorcu, na prvý pohľad ho prerušiť - to je zlý vkus, čo môže spôsobiť dokončenie komunikácie.

Sarkasmus a vedecké výroky vo francúzštine sa tiež nebudú oceňovať. Nemá zmysel snažiť sa vyzerať múdrejší. Pre príjemnú konverzáciu musíte zvíťaziť nad osobou.

Samozrejme, môžete hovoriť so svojím najlepším priateľom o čomkoľvek, ale musíte byť tiež schopní nadviazať dialóg s cudzími ľuďmi. Okrem toho existuje veľa tém pre komunikáciu, stačí si vybrať tú najvhodnejšiu. Predpokladom príjemného a zdĺhavého rozhovoru je byť schopný vyjadriť nielen svoj názor, ale aj načúvať inej osobe. Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, nevznikne otázka, ako viesť konverzáciu.

Pin
Send
Share
Send
Send