Užitočné tipy

8 spôsobov, ako dokončiť konkrétne schodisko vlastnými rukami

Pin
Send
Share
Send
Send


Schodisko zaujíma dôležité miesto pri stavbe a dekorácii budov, priestory na rôzne účely. Jeho opláštenie, ako aj konštrukčné riešenia použité v tomto procese, môžu dať interiéru jedinečné a nenapodobiteľné vlastnosti.

Vytvorenie schodísk zahŕňa použitie rôznych materiálov. Veľmi častou možnosťou v súkromných domoch, administratívnych budovách, nákupných centrách je použitie konkrétnych schodísk. A úloha prichádza do popredia, ktorej riešenie odpovedá na otázku - ako dokončiť konkrétne schodisko.

Fotografie krásne dokončeného betónového schodiska

Výhody betónových schodov

Elegantné točité schodisko, hneď nebudete hovoriť, že je konkrétny

 • Betón je žiaruvzdorný, pevný a odolný.
 • Betón má vynikajúcu odolnosť proti vlhkosti, ktorá sa používa pri stavbe schodov vo vchodoch a suterénoch budov.
 • Betónové schodiská sú upravené mnohými materiálmi. Takýmto materiálom môže byť drevo, kameň, dlaždice, rovnako ako betónová štruktúra môže byť natretá alebo pokrytá kobercom.
 • Vlastnosti dokončovacích betónových štruktúr

  Keď vyvstáva otázka, ako dokončiť schodisko z betónu, musí sa zohľadniť množstvo závažných faktorov. Medzi nimi je to, ako sa nachádza let schodov, aká je výška schodov, charakteristika celkového dizajnu miestnosti. Je tiež dôležité, kto sa bude pohybovať po tomto schodisku a samozrejme, aké budú priania majiteľa.

  Materiály použité na dokončenie betónovej konštrukcie: 1 - Drevo, 2 - Laminát, 3 - Dlaždice, 4 - Mramor.

  V prípade priamej betónovej konštrukcie je výber materiálu rozmanitý. Na takúto povrchovú úpravu je možné použiť takmer akýkoľvek výrobok, ktorý sa používa na opláštenie betónových povrchov.

  POZOR!
  Ak sú schodové stupne schodov hotové, neodporúča sa použitie materiálov vyžadujúcich obriezku na mieste.
  Patrí medzi ne dlaždica alebo kameň.
  Na dekoráciu sa naopak odporúča laminát, linoleum alebo koberec.

  Tieto materiály sú tiež vhodné pre rodiny s malými deťmi alebo staršie osoby. Schodišťový koberec môže vankúšiky padať, čo je dôležité pre naše deti.

  Pri výbere betónového obloženia schodiska sa oplatí zvážiť otázku zvukových izolácií. Laminát alebo koberec majú vynikajúcu absorpciu zvuku, výsledkom čoho nie je šírenie hluku. Porcelánové dlaždice alebo dlaždice naopak zosilňujú zvuk.

  Tip: Ak nie je dokončená výzdoba interiéru, odložte dokončenie schodiska.
  V dôsledku pádu stavebných materiálov alebo nástrojov naň sa obloženie môže rýchlo stať nepoužiteľným.

  Možnosti rozpočtu na dokončenie betónových konštrukcií

  Pri výbere, ako dokončiť konkrétne schodisko v dome, patrí dôležitá úloha do ekonomickej zložky procesu, inými slovami, cena materiálu je dôležitá. Preto je v tomto prípade najvýhodnejšou možnosťou maľovanie schodov. Prítomnosť širokej škály farieb poskytuje nádherné otvorené priestory na prejavenie fantázie.

  Natreté schody udržujú betón v chlade a zároveň majú prísny asketický vzhľad. Tento povlak sa samozrejme nemôže nazvať trvanlivý, pretože v priebehu času sa obrusovanie farby.

  Zároveň však nie je také ťažké obnoviť pôvodný stav povrchu. Stále môžete maľovať ako medzistupeň v prípade, že kroky v budúcnosti budú ukončené iným materiálom.

  dokončovacie koberec

  Betónové schodiská umiestnené v obytných oblastiach budú vyzerať skvele, ak budú pokryté kobercom.

  Tip: Pri výbere materiálu nezabudnite, že sa musí vyčistiť.
  Preto je lepšie, ak má koberec krátku hromadu.

  Akryl nemá dobrú odolnosť proti opotrebeniu, preto sa odporúča povlak obsahujúci polyamidové alebo polypropylénové vlákna. Na schodoch nie je vhodný koberec so silnou plsťou. Lepšie, ak má gumenú podložku.

  Pri výbere materiálu s osobitnou starostlivosťou sa zamerajte na tie kotúčiky, ktoré sú označené špeciálnou ikonou. Koberec s lištami a lepidlom.

  Parkety alebo laminát

  Populárne sú aj povrchové úpravy betónových schodov laminátom alebo parketami. Dizajn skončil s týmito materiálmi môžu dať pocit staroveku.

  Podobne aj tí, ktorí si cenia moderný dizajn, ich radi využívajú. Laminát aj parkety sú pripevnené k povrchu pomocou lepidla na parkety, tekuté nechty alebo samonivelačnej zmesi.

  Keramické dlaždice

  Každá budova má vchod alebo predné schodisko. Jeho dekorácia vyžaduje starostlivú prípravu a musí byť odolná proti vlhkosti a mrazu. Na tieto účely je najvhodnejšie betónové schodisko.

  Toto opláštenie je pomerne odolné a na to neovplyvňuje veľa faktorov životného prostredia vrátane ultrafialového svetla, zmien teploty a vlhkosti. Často sa stáva, že je potrebné obnoviť schody a dokončiť betónové schody dlaždicami - ide o skvelý spôsob obnovy.

  Materiál, ako sú dlaždice, má širokú škálu a rôzne farby a textúry môžu realizovať mnoho nápadov. Ak sú schody umiestnené na čerstvom vzduchu, mala by mať dlaždica vlnitý povrch, aby sa vylúčilo pošmyknutie.

  Orezať schody

  Pokyny na navrhovanie betónových schodov pomocou keramických obkladačiek vlastnými rukami:

  1. Povrch je očistený od špiny a prachu., Potom sa vykoná odhad celej dlaždice, meranie tých častí, ktoré je potrebné vyrezať a ktoré sú umiestnené pod výstupkami.
  2. Naneste vrstvu lepidlabuď na báze cementu alebo špeciálne obklady.
  3. Ak je betónová konštrukcia umiestnená vo vnútri domu, potom sa používa bežné lepidlo na dlaždice. Ak je na ulici, je potrebné použiť špeciálne lepidlo odolné voči mrazu a rovnakú zálievku.
  4. Stlačením dlaždice sa pomocou úrovne budovy skontroluje jej umiestnenie, v prípade potreby sa vykonajú úpravy pomocou gumovej paličky. Hrúbka vrstvy lepidla je stanovená prakticky a závisí od stupňa zakrivenia roviny. Čím hladší povrch, tým menej lepidla zanechá.
  5. Potom položte ďalšiu dlaždicuzanecháva medzeru, ktorej šírka závisí od veľkosti dlaždice a výsledného vzoru. Odporúčaná hrúbka medzery je 2 - 5 mm.

  Na zabezpečenie rovnakej švy po celej dĺžke použite špeciálne plastové krížiky. Lepidlo vyčnievajúce zo spojov sa okamžite odstráni mäkkou handrou.

  Položíme dlaždice na riešenie, upravíme gumovou paličkou

  Tip: Pri ukladaní obkladov na miesta, kam ľudia neustále chodia, najprv dokončia jednu časť schodov a potom, ako zaschne, druhú.

  Nezabudnite postaviť plot.

  1. Po zaschnutí lepidla sa vykoná injektáž. To sa deje pomocou gumovej špachtle a zálievka môže mať kontrastné farby s dlaždicami alebo trochu svetlejšie alebo tmavšie.
  2. Po vyschnutí škárovej malty sa musí dlaždica umyť teplou vodou pomocou mäkkej a ľahkej handričky.

  Tento proces je jednoduchý, ale starostlivý a vyžaduje si trpezlivosť a vytrvalosť.

  Konečný výsledok vás poteší

  Moderný stavebný trh predstavuje veľké množstvo dokončovacích materiálov, ktoré môžu slúžiť k uspokojeniu každého, najjemnejšieho vkusu. Vo videu uvedenom v tomto článku nájdete ďalšie informácie k tejto téme.

  Možnosti opláštenia

  Existujú dva základné požiadavky na schody vrátane betónu:

  • bezpečný pohyb
  • reprezentatívny vzhľad.

  Medzi možnosťami povrchovej úpravy materiálov existujú rôzne štruktúry: trvanlivé a pevné, tekuté a tkané. Všetky tieto požiadavky sú však spojené. Zoberme si zoznam 8 najobľúbenejších možností, ktoré sa používajú pri čelných schodoch betónových schodov:

  1. Laminátová podlaha. Povolený je len vysokokvalitný materiál (triedy 33 a 34) s dobrou odolnosťou proti opotrebeniu. Vyznačuje sa rôznymi textúrami, textúrami a odtieňmi.
  2. Korok. Zvýšená tepelná a zvuková izolácia, dobrá odolnosť proti opotrebeniu. Materiál je 100% ekologický.
  3. Koberce. Rovnako ako korok, má vysoké zvukovo izolačné vlastnosti. Povrch je mäkký a príjemný na chôdzu.
  4. Keramické dlaždice a porcelánové dlaždice. Musíte si vybrať iba podlahové modely. Veľký výber veľkostí a prevedení.
  5. Kroky slinku. Jedná sa o hotové výrobky špeciálne pre schody, ktoré sú vyrobené z pálenej hliny. Vhodný na dokončovanie vnútorných a vonkajších schodov.
  6. Kameň. Tradičný materiál na dokončovanie betónových schodov. Dáva reprezentatívny vzhľad. Na lícovanie používajte prírodné a umelé druhy kameňov.
  7. Maľovať. Tento materiál sa používa hlavne na dekoráciu uličných schodov, ako aj interných, umiestnených v kanceláriách a technických priestoroch. Lacné, ale krátkodobé riešenie.
  8. Polia z dreva. Jedná sa o klasické schodiskové obloženie. Tu je veľký zoznam pozitívnych charakteristík: prirodzenosť, teplo, zvuková izolácia, vynikajúci vzhľad, ľahká inštalácia, dlhodobá prevádzka.

  Nižšie sa budeme zaoberať všetkými týmito možnosťami podrobnejšie.

  opláštenie laminátové

  Komerčný laminát triedy 32 alebo 33 je vhodný na lícové stupne betónového schodiska a má vysokú odolnosť proti opotrebeniu. Pri výbere musíte venovať pozornosť šírke lamely. Ideálne, ak je rovná alebo väčšia ako hĺbka kroku. Je to však zriedkavé, pretože šírka laminátu je 150 - 200 mm a štandardná hĺbka schodov je 300 mm. Z tohto dôvodu nefunguje panel na pozdĺžne ukladanie panelov a schody úplne bez spojov.

  Panely sú preto narezané na kusy, ktoré sa rovnajú šírke pochodu. Napríklad, ak hĺbka kroku je 30 cm a šírka panelov je 20 cm, potom sa budú musieť na jeden krok spotrebovať 2 segmenty.

  S rovinou stúpačiek je všetko oveľa jednoduchšie: ich štandardná výška sa pohybuje medzi 150 - 220 mm, čo znamená, že môžu byť potiahnuté jedným laminátovým panelom a položiť ho pozdĺž tejto roviny.

  Teraz o tom, ako vykonať obloženie:

  1. Na fixáciu laminátu sa používa špeciálny uhlový kovový profil. K rohu schodíka je pripevnený hmoždinkami alebo skrutkami.
  2. Laminátové segmenty sa vkladajú do drážok rohu, zatiaľ čo sú vzájomne spojené zámkom pero-drážka. Inštaláciu môžete začať z ľubovoľného okraja.
  3. Do spodnej drážky rohu sa vkladá doska na približovanie.
  4. Laminát sa nevyhnutne kladie na lepidlo, ktoré sa nazýva lepidlo na laminátové podlahy. Nanáša sa na betónový povrch pomocou zubovej stierky.
  5. Rohový profil je uzavretý rohovou doskou, ktorá je vyrobená z dreva, kovu, plastu. Vkladá sa do horných drážok profilu, ktoré sú nevyhnutne spracované lepidlom.
  Princíp opláštenia s laminátom

  Rovnakým spôsobom je možné vykonať obloženie parketovou doskou.

  Korok

  Lepená podlaha sa používa na konečnú úpravu liateho betónu. Jedná sa o druh sendvičového panelu, ktorého predná časť je pokrytá dýhou z balzového dreva, základňa je lisovaná korok. Samotná dyha je navyše navrstvená vrchnou vrstvou polyvinylu, čo zvyšuje odolnosť materiálu proti vlhkosti a opotrebeniu.

  Cork je štvorcový panel s plochou 1 m2. Z toho sú kúsky jednoducho narezané na veľkosti zodpovedajúce povrchom schodov a stúpačiek betónového schodiska. Hrany sú vystužené špeciálnymi plastovými alebo kovovými profilmi. Potom sú na rovinu prilepené špeciálnym lepidlom na korok.

  Dôležité! Korok položte iba na suchý povrch.

  Obklady keramickými alebo porcelánovými dlaždicami

  Jedna z najťažších metód dokončovania. Môžete to urobiť sami vlastnými rukami, ak si vyberiete monofónnu dlaždicu, ktorej veľkosť sa zhoduje s hĺbkou schodov. Dnes je však všetko oveľa jednoduchšie, pretože na trhu sú hotové výrobky, ktoré presne simulujú schody.

  Ukotvenie obyčajných dlaždíc pomocou kapinos

  Opláštenie takýmto materiálom je jednoduchá záležitosť, pretože orezaná rovina je úplne zakrytá jedným plátom. Žiadne zárezy a záchvaty. Hlavná vec je presne vybrať dosku podľa veľkosti prvkov letu schodov. Keramické obloženie schodov sa predáva v kompletnej sade: schody, stúpačky a podlahové lišty. Všetko v jednom dizajne.

  Pokyny na kladenie dlaždíc na schody

  Inštalácia keramiky sa vykonáva, ako v prípade dlaždíc, na adhéznu kompozíciu. Je potrebné mať na pamäti, že v prvom rade je potrebné tieto kroky alebo kroky prilepiť. Všetko záleží na konfigurácii prvkov. Ak je to iba kachle, potom to nie je rozdiel. Ak sa inštalácia vykonáva so špeciálnym profilom, kroky sa nainštalujú najskôr, potom profil a nakoniec kroky. Prečítajte si podrobné pokyny na zdobenie schodov pomocou porcelánovej kameniny.

  Montáž tehlových schodov

  V zásade je technológia vyrovnania schodov s materiálom slinku rovnaká ako pri použití porcelánovej kameniny. To znamená lepivej zmesi. Pretože dlaždice slinku sú mrazuvzdorné, v porovnaní s porcelánovou keramikou a keramickými dlaždicami sa používajú aj na zdobenie uličných schodov.

  Postupnosť operácií:

  1. Lepidlo sa nanáša na rovinu priblíženia.
  2. Doska sa položí na lepiacu kompozíciu so zarovnaním v rovinách.
  3. Lepidlo sa nanáša na rovinu schodíka.
  4. Je nainštalovaná horná doska s priezorom, ktorý sám pokrýva hornú časť priblíženia.
  Proces ukladania keramických obkladačiek

  Pravidlá obkladu z kameňa

  Povrchová úprava betónových schodov kameňom je praktická a dlhá, ale veľmi drahá, aj keď sa používajú umelé materiály. Tento proces je spojený s rezaním kamenných dosiek na veľkosť schodov. A to si bude vyžadovať špeciálne vybavenie. Niekto brúsi kamenné dlaždice brúskou, ale potom už nie je potrebné hovoriť o presných veľkostiach a rovnomerných okrajoch.

  Neexistujú žiadne špeciálne platne pre schody, takže sa nemôžete obísť bez orezania. Dosky si samozrejme môžete individuálne objednať pre rozmery, ale budú drahšie.

  Inštalácia sa vykonáva na lepidlo. Technológia pokládky sa nelíši od keramiky alebo slinku. Hlavnou vecou je rovnomerné vyrovnanie prvkov opláštenia v rovinách.

  natieranie

  Toto je najjednoduchší a najúspornejší spôsob dokončenia betónových schodov. Je dôležité dať lietadlám maximálnu pevnosť a vyrovnanosť. Preto sú všetky povrchy pred natieraním pomocou brúsky zarovnané na maximum a sú ošetrené základným náterom s hlbokým prienikom. A po zaschnutí sú natreté.

  Pred nanesením laku je schodisko najprv brúsené, potom ošetrené základným náterom

  Na natieranie betónových povrchov sú potrebné špeciálne materiály na báze polyuretánu, akrylu alebo epoxidu. Vzhľad sa nelíši od bežných farieb. Majú však zvýšenú mieru odolnosti proti opotrebeniu. Tieto farby nanášajte na pripravený povrch valčekom alebo štetcom. Jedinou vecou, ​​na ktorú sa treba pripraviť, je opakovať kroky každých 5-8 rokov.

  Prírodná povrchová úprava dreva

  Úcta k objemnému betónovému schodisku môže byť daná iba drevom. Pre súkromný veľký dom alebo chalupu - to je ideálne. Na dekoráciu schodov sa vyberajú silné druhy: smrekovec, dub, buk.

  Samotný proces inštalácie je spojený s konštrukciou rámu z tyčí s kladením preglejky:

  1. Na schodoch je rám vyrobený z tyčí s prierezom 30x30 alebo 40x40 mm. Sú namontované po obvode roviny a sú pripevnené k betónovej konštrukcii pomocou samorezných skrutiek na plastových hmoždinách.
  2. Preglejková doska je orezaná na vrchu a narezaná na veľkosť rámu. Pripája sa k nemu samoreznými skrutkami. Doska je potrebná na zvýšenie pevnosti základne.
  3. Potom sa položí drevená doska s hrúbkou 25 - 35 mm, ktorá sa pripevní k základni pomocou samorezných skrutiek.
  4. Rovnakým spôsobom sú na rám namontované stúpačky.
  5. Sú nainštalované sokly.
  Opláštenie betónového schodiska s drevom

  Viac informácií nájdete v pokynoch na obloženie schodov drevom.

  Dokončovacie dlaždice

  Na opláštenie betónových schodov s obkladačkami sa zvyčajne používajú keramické výrobky alebo hotové slínkové stupne. Druhá možnosť bude stáť omnoho viac, preto zvážime keramické obklady, ktoré si budú vyžadovať:

  • konštrukčná úroveň (dĺžka najmenej 1,5 m),
  • rezačka skla
  • uhlová brúska,
  • vedro alebo iný kontajner s hladkým povrchom,
  • lopatky (pravidelné, hrebeňové a gumové rôznych veľkostí),
  • piesok, cement alebo lepidlo,
  • plastové kríže.

  Pred položením dlaždíc vyčistiť pracovný povrch a po vyschnutí pripraviť konečný materiál:

  1. Triediť a rezať dlaždice.
  2. Použite úroveň na meranie deformácií povrchu. Ak sa odhaduje, že výška roztoku bude viac ako 2 cm, potom je potrebné povrch pokryť vyrovnávacou vrstvou. Для этого широким шпателем нанесите цементно-песчаный раствор на ступени и подождите, пока он высохнет.
  3. Если бетонная поверхность не нуждается в выравнивающем слое, на нее наносятся засечки (с помощью топора или отвертки), благодаря которым плитка лучше «сцепится» с основанием.
  4. Na kroky naneste primér.

  Potom betónové schody dokončite nasledujúcou technológiou:

  1. Nainštalujte prvú dlaždicu (musí byť neporušená) z okraja schodov. Po zarovnaní môžete položku orezať. V tejto fáze je lepšie roztok neaplikovať, pretože môže byť potrebné produkt dimenzovať.
  2. Pomocou úrovne skontrolujte, či je dlaždica položená vodorovne.
  3. Ak je všetko v poriadku, naneste na keramickú dlaždicu lepidlo alebo cementovú maltu (na to použite zubovú stierku).
  4. Otočte prvok do kroku.
  5. Dlaždicu pritlačte na celý jej povrch, aby z nej vytiekol vzduch a prebytočný roztok, ktorý musíte okamžite odstrániť.
  6. Rovnakým spôsobom položte druhú dlaždicu a „choďte“ pozdĺž výsledného švu s ostrým uhlom špachtle, aby ste vyčistili „drážku“ pre budúcu injektáž.
  7. Počkajte, kým roztok úplne nevyschne a injektujte gumovou špachtľou.

  Takáto dekorácia schodov z betónového schodiska má iba jednu nevýhodu - zlú zvukovú izoláciu.

  Laminátový plášť

  Ak je pre vás dôležitým kritériom ticho, alebo ak v dome žijú starší ľudia a deti, ktorí sa môžu vkĺznuť po dlaždiciach, potom sa musí rozhodnúť, ako dokončiť betónové schodisko v dome.

  Na prácu s týmto materiálom sa tiež odporúča vyrovnať povrch schodov cementovou maltou a dreveným substrátom, ako je to znázornené na fotografii. Upozorňujeme, že výška schodov by nemala byť väčšia ako 1 cm (prvý krok je výnimkou).

  Užitočné! Okrem preglejkového substrátu sa odporúča používať polyetylén s hrúbkou najviac 2 mm. Bude zohrávať úlohu tepelnej a vodotesnej vrstvy.

  Pri výbere panelov na povrchovú úpravu betónových schodov laminátom tiež zvážte nasledujúce odporúčania:

  • Musíte zvoliť laminát podľa šírky schodiska, čo značne zjednoduší prácu.
  • Čím sú panely hrubšie, tým dlhšie dokážu odolávať mechanickému namáhaniu.
  • Šírka panelov by mala byť dostatočná, aby zámkové spoje neboli na dezéne.
  • Pretože sa pri výrobe laminátu používa formaldehyd, musíte zvoliť bezpečný materiál. Najekologickejším laminátom je trieda E1.

  Položenie laminátu:

  1. Na líniu, kde sa spájajú behúne a stúpačky, nainštalujte špeciálne podložky tesnenia tak, aby sa poťah mohol voľne posúvať pod okraj zvislého obloženia.
  2. Na stúpačku naneste lepidlo alebo tekuté nechty.
  3. Pevne pritlačte kryciu dosku pomocou dištančných klinov a zaistite ju.
  4. V prípade použitia práškového profilu je potrebné naniesť lepidlo na jeho zadnú stranu a materiál pevne pritlačiť na rohy schodíka. Potom je profil upevnený pomocou skrutiek alebo rozpier.
  5. Naneste lepidlo rovnomerne na behúň.

  1. Položte laminát. Zvyčajne začínajú dýhovať od horného stupňa. Súčasne sa musí laminátový panel pripojiť k podlahe „lock to lock“. Ak má podlaha najvyššieho podlažia iný povlak, použite formovanie.
  2. Nasaďte gumovú alebo plastovú vložku na hranový profil a zaistite vložený profil.

  Koberec má okrem laminátu dobré hlukové a tepelné izolačné vlastnosti.

  Materiálne požiadavky

  Pred výberom samotného dokončovacieho materiálu je potrebné pochopiť, že schodisko je ten prvok architektúry, ktorý má pravidelné a intenzívne zaťaženie. To platí najmä pre schody umiestnené mimo budovy. Mimochodom, umiestnenie štruktúry tiež hrá veľmi dôležitú úlohu. Preto na obkladový materiál pre vnútorné schody predkladajú sa tieto požiadavky:

  • Po prvé, nemalo by prikladať príliš veľkú váhu už tak masívnemu prvku. Zvyčajne sú schody umiestnené v dome tak, ako boli, „zavesené“ vo vzduchu. Vďaka tomu už zažívajú obrovský stres. A predstavte si, že na schody kladiete prírodný mramor? Áno, a k tomu pridajte hmotnosť lepidla ...
  • Po druhé, najčastejšie je schodisko ozdobou a takmer hlavným prvkom interiéru. Najmä pokiaľ ide o súkromný dom alebo kultúrnu inštitúciu. Preto by mal konečný materiál zdôrazňovať krásu svojho tvaru, ak je neštandardný, alebo aspoň harmonicky zapadá do celkového prevedenia,
  • Nezabudnite tiež, že schody sú traumatické miesto, najmä pre deti a staršie osoby. Preto musí byť konečný materiál bezpečný - nie protišmykový. V ideálnom prípade je potrebné pred začatím dekorácie zabezpečiť osvetlenie schodov. Toto odporúčanie má samozrejme čisto individuálny charakter,
  • Ak to stojí za to úloha uložiť čo najviac peňazí v tejto fáze práce, potom okrem udržiavateľnosti, musíte tiež premýšľať o tom, či je možné vykonať samonosenie vybraného materiálu. Mali by sa zvážiť aj náklady na nákup alebo prenájom špecifického vybavenia, ktoré môže byť potrebné v tomto procese. Napríklad brúska na kameň alebo zariadenie na rezanie tvrdých porcelánových dlaždíc,
  • Dôležitú úlohu hrá schopnosť vykonať miestnu opravu alebo výmenu náteru, napríklad v jednom prípade,
  • Za zmienku tiež stojí izolačná vlastnosť materiálu proti hluku. Najlepšie v tomto ohľade budú koberce alebo drevo,
  • Ak má dom alergie, venujte pozornosť hypoalergénnemu materiálu. Platí to však pre všetky dokončovacie materiály v tomto prípade,
  • „Teplo“ materiálu je dôležité aj pre schody umiestnené vo vnútri domu. Je ťažké a studené chodiť naboso po dlaždiciach a na lamináte je to oveľa príjemnejšie,
  • Toto odporúčanie platí nielen pre vnútorné schody, ale aj pre vonkajšie - materiál by mal mať vysokú úroveň odolnosti proti opotrebeniu a oderu.

  Pokiaľ ide o schody, umiestnený mimo budov:

  • Najdôležitejšie je, aby bol materiál odolný voči nepriaznivým okolitým faktorom: náhle zmeny teploty, mrazu, neustále vystavovanie ultrafialovému žiareniu,
  • Tiež si musíte pamätať na možnú vlhkosť. Ak sa voda absorbuje hlboko do materiálu, po určitom čase to povedie k jeho zničeniu. Vlhkosť môže prenikať cez póry. Z toho vyplýva, že povrch materiálu by mal byť hladký a holistický,
  • Pokiaľ ide o povinnú dostupnosť protišmykový povlak už sme povedali, ale okrem toho existuje napríklad keramická dlaždica, na ktorej povrchu sú špeciálne zárezy alebo rezy určené na zvýšenie účinku.

  Betónové schodiskové maľovanie

  Začnime pravdepodobne s najjednoduchším a najdostupnejším materiálom z hľadiska nákladov - farba na betón. Ak sa teraz vo vašej hlave okamžite objaví spojenie s maliarskymi krokmi v starých budovách ZSSR, neskúšajte vyvodiť závery. Odvtedy technológia pokročila vpred a lak môže dnes vyzerať nielen slušne, ale aj ukázať vysoký výkon:

  • Farbenie niekoľkými tenkými vrstvami vám umožní vytvoriť na povrchu betónu silný monolitický povlak, ktorý navyše zvyšuje pevnosť betónu. Výsledkom je, že životnosť celej konštrukcie sa výrazne predĺži,
  • Moderné kompozície lakov a lakov majú vysoké adhezívne vlastnosti, nevylupujú a sú dobre rozmiestnené na povrchu základne. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebné, aby ste betón dôkladne očistili od prachu, mastnoty a iných nečistôt. Ale z dôvodu potreby predbežného náteru základným náterom, musíte sa obrátiť na železiarstvo alebo si pozorne prečítať odporúčania výrobcu náterovej hmoty na obale,
  • Konečný náter je elastický. Tým sa zabráni možnému praskaniu a tiež sa dosiahnu malé tlmiace vlastnosti,
  • Miera oderu maľovaného povrchu je veľmi vysoká. Aj keď sa o niekoľko rokov neskôr objavia zjavné známky vykorisťovania, nebude ťažké obnoviť pôvodný vzhľad,
  • Výberom farby s určitými prísadami môžete vytvoriť povlak s protišmykovým efektom,
  • Farebná paleta kompozícií je pomerne široká. Vystavením fantázie môžete schody namaľovať tak, aby vás jeden pozrel povzbudením,
  • Niektoré formulácie môžu dokonca vyrovnať povrchové nepravidelnosti. Pokiaľ však ide o maximálny rozdiel, mali by ste sa opýtať predajcu alebo sa pokúsiť nájsť informácie o banke,
  • Povlak môže byť odolný proti mrazu a vlhkosti,
  • A najpríjemnejšia vec pre ženy v domácnosti - čistenie a umývanie schodov týmto spôsobom je potešenie. Po prvé, povlak je často odolný voči rôznym domácim chemikáliám. A za druhé, je to plynulé, čo znamená, že nemusíte tvrdo pracovať, aby ste odstránili malé zvyšky od kĺbov alebo švíkov.

  Pokiaľ ide o nedostatky potom sú iba dve:

  • Bez ohľadu na to, ako svetlé a atraktívne maľované schodisko vyzerá, je stále nežiaduce zvoliť túto metódu na čelenie hlavnému pochodu. Zjednodušene povedané, schody budú vyzerať príliš jednoducho a skromne,
  • Ak je povrch betónu taký nerovný, že ho nemôže skryť ani niekoľko vrstiev farby, môže byť potrebné ďalšie vyrovnanie. A to sú dodatočné náklady. Samozrejme to môžete nechať tak, ako je, ale buďte pripravení, že nedostatky budú viditeľné.

  Maľovanie je vynikajúcou, rýchlou a lacnou možnosťou dokončovania schodísk vedúcich napríklad do technických miestností alebo do suterénnych priestorov alebo do priestorov vo verejných budovách. O tom, ktoré formulácie sú vhodné na aplikáciu na betónový povrch, je na našej webovej stránke samostatný článok.

  Obklady dreva

  Pre drevo sa odporúča zvoliť dub, smrekovec, jaseň alebo buk.

  Rovnako ako v prípade laminátu na drevený povlak je lepšie vyrovnať povrch schodov. Potom sa na vyrovnávaciu vrstvu aplikuje základný náter.

  Betónové schodisko je ďalej obložené drevom v nasledujúcom poradí:

  1. Preložiť preglejku na schody s hrúbkou 10 - 15 cm, bude vykonávať funkciu absorbujúcu vlhkosť.
  2. Znovu použite primer.
  3. Zaskrutkujte 3 skrutky s priemerom 6 mm do dolného konca prvého stúpačky a mali by mierne vyčnievať.
  4. Odrežte viečka zo skrutiek.
  5. Vyrovnajte drevený schodík s betónom a označte umiestnenie skrutiek.
  6. Vyvŕtajte diery požadovaného priemeru a vyplňte dutiny epoxidom.
  7. Preglejku roztierajte tekutými klincami a položte na ňu lícovú dosku.
  8. Vyrežte zárez v kroku nevyhnutnom pre dosedaciu stúpačku.
  9. Pripevnite druhý stúpač ku kroku.
  10. Preglejku a drážku potiahnite lepidlom a nainštalujte prvý drevený schod.
  11. Pomocou úrovne overte, či je správne nainštalovaná.
  12. Zopakujte postup aj po ďalších krokoch.

  Okrem schodov vo vnútri domu je tiež potrebné zaoberať sa opláštením a pouličnými štruktúrami.

  Vlastnosti vonkajšieho schodiska

  Na betónové schody na ulici sú najvhodnejšie porcelán alebo iné dlaždice používané na dekoráciu exteriéru.

  Malo by sa pamätať na to, že konečný materiál a podklad lepidla musia mať dobré ukazovatele odolnosti proti vlhkosti. Odolnosť proti mrazu lepidla na dlaždice by mala byť najmenej 100 cyklov.

  Aby sa predišlo tomu, že schody sa v chladnom období nezmenia na klzisko, je najlepšie použiť dlaždice s výrazným vlnitým povrchom alebo na pokrytie bežných hladkých výrobkov špeciálnou protišmykovou látkou.

  Vyberte si koberec alebo linoleum

  Ďalším dostupným materiálom je koberec. Okrem toho výrobcovia poskytli túto možnosť použitia materiálu a vytvorili špeciálny koberec s gumenou základňou. Ľahni si a môžete materiál pripevniť na schody dvoma spôsobmi:

  • Nanášaním špeciálneho lepidla
  • Alebo pomocou ozdobných rohov, ktoré sú upevnené na spodnej časti každého kroku pomocou skrutiek, čím sa fixuje plátno a zreteľne sa opakujú kontúry.

  Výhody tento dokončovací materiál má dosť:

  • Na dotyk je veľmi príjemný
  • Povlak je teplý a pohodlný, čo oceníte najmä v chladnom období,
  • Okrem toho poskytuje správnu úroveň absorpcie zvuku,
  • Môžete si vybrať plachtu s rôznou dĺžkou hromady a jej hrúbkou. Z praktických dôvodov sa však často vyberajú odrody bez chĺpkov, to znamená, slučkové plátna. Čistenie je v tomto prípade omnoho jednoduchšie.
  • Náklady na koberec sú celkom prijateľné,
  • Rôzne farby, ako aj možnosť výberu produktov so zaujímavou potlačou, vám umožňujú dosiahnuť harmonický a atraktívny vzhľad,
  • Koberec sa hodí s rôznymi ozdobnými prekrytiami. Napríklad s rohmi, ktoré sú pripevnené k vonkajšiemu rohu schodov. Rohy v tomto prípade plnia súčasne dve funkcie - zabraňujú skĺznutiu povlaku v neprítomnosti lepiacej vrstvy a dopĺňajú celkový vzhľad,
  • Tento typ povlaku nie je príťažlivý pre rôzne mikroorganizmy, takže sa nemusíte obávať, že po položení sa „niekto pod ním“

  Položenie koberca na schody je možné vykonať nezávisle. Hlavnou vecou je vopred rozmiestniť zvitok vrstvy a nechať ho odpočívať a narovnať sa podľa vlastnej hmotnosti. Zvyčajne to trvá maximálne jeden deň. Pokiaľ ide o nevýhody:

  • Väčšina prednej časti povlaku je vyrobená zo syntetického materiálu. Z tohto dôvodu, ak náhodou pošmyknete a „jazdíte“ pozdĺž koberca, môžete ľahko prečesať hornú vrstvu pokožky a dostať sa do popáleniny,
  • Niektoré poznámky nízka odolnosť proti opotrebeniu Materiál. V tomto prípade však existuje možnosť jednoducho urobiť nesprávny výber. Koniec koncov, nie je to pre nič za to, že výrobcovia označujú triedu odolnosti proti opotrebeniu a v ktorých miestnostiach je zariadenie určené. Napríklad, ak si vyberiete z koberca pre domácnosť, musíte venovať pozornosť 23. ročník - pre miestnosti s vysokou premávkou (chodby, chodby). Môžete si tiež vybrať z možností pre komerčný koberec. Potom by ste mali venovať pozornosť 33 triedy - pre miestnosti s konštantným tokom ľudí prechádzajúcich (haly, chodby).

  Nemôžete odpísať taký druh pokrytia, ako je linoleum. Najlepšie sa hodí na pokládku na schody v interiéri. V prípade linolea je však stále lepšie použiť špeciálne lepidlo a dodatočne fixovať materiál dekoratívnymi rohmi. Tiež by ste si nemali zvoliť príliš hustý vzhľad, inak ho jednoducho neohnete vo forme krokov. A ostatné, pokiaľ ide o náklady aj prevádzkové vlastnosti, linoleum nie je v žiadnom prípade horšie ako koberec. Pokiaľ jej životnosť nemôže byť vyššia.

  Tvárou v tvár betónové schodisko s laminátovou alebo parketovou doskou

  Ďalšou vhodnou možnosťou dokončenia schodov je laminátová podlaha alebo parkety. Tieto materiály sú tiež vynikajúcimi tepelnými a zvukovými izolátormi. Laminát môže mať hrúbku dosky 6 až 12 mm. V takom prípade sa musíte pri výbere riadiť pravidlami, čím hrubšie, tým lepšie. Tým sa zabezpečí jednoduchšia inštalácia a vyššia spoľahlivosť a trvanlivosť povlaku. Ďalší dôležitý odporúčanie - Vyberte si laminát, ktorý je lepší z komerčnej série. Jeho laminovaný povrch má hrubšiu ochrannú vrstvu, ktorá poskytuje vyššie miery oderu. V ideálnom prípade bude šírka panelu rovnaká ako hĺbka kroku. Za týchto podmienok bude dokončenie seba najjednoduchšie. Ak je lišta trochu širšia, nezáleží na tom. Elektrickou skladačkou môžete ľahko dať správnu veľkosť. Ale užšie orechy v tomto prípade nebudú fungovať. Existuje niekoľko spôsobov, ako pripevniť laminát alebo parkety na schody, avšak lepenie materiálu priamo na betón sa považuje za menej časovo náročné a rýchlejšie. Pre prácu, Okrem dokončovacieho materiálu potrebujeme:

  • Profil okraja, ktorého požadované množstvo sa dá ľahko vypočítať zmeraním dĺžky kroku a vynásobením hodnoty počtom krokov,
  • Ozdobná podšívka na profile,
  • Skrutky a hmoždinky,
  • skrutkovač,
  • Špeciálne lepidlo.

  Je veľmi dôležité nechať obkladový materiál v tlačenom stave v miestnosti, kde bude obkladanie uskutočnené, najmenej jeden deň. Je to potrebné, aby znovu získal pracovnú teplotu, aklimatizuje sa, ak sa to dá povedať, stane sa flexibilnejším a nepraskne. sám proces veľmi jednoduchá:

  • Pred betónový povrch je vyrovnaný, vyčistený a základný náter,
  • Najskôr je zlepený okrajový profil, ktorý je vyrobený z hliníka. Navyše na jednom z jeho povrchov sú otvory pre skrutky. Táto časť by mala ísť do nižšej fázy. Lepidlo sa nanáša iba na okraj horného schodíka. Potom sa v mieste vyššie uvedených otvorov vyvŕtajú diery, vloží sa hmoždinka a zaskrutkuje sa samorezná skrutka. V žiadnom prípade by samovoľná hlava nemala vyčnievať nad profil,
  • Ďalej je lepidlo nanesené na laminátovú dosku, ktorá je nalepená najskôr na hornú rovinu schodíka a potom na koniec. Помимо этого на профиле имеются выступы, которые повторяют форму замка ламината. Поэтому замки на планках должны располагаться соответствующим образом. А после приклеивания их еще и необходимо защелкнуть между собой,
  • Uistite sa, že prebytočné lepidlo nikde nevyčnieva. V prípade potreby ich odstráňte navlhčenou tkaninou.
  • Nakoniec sa lepidlo nanesie na dekoratívny povlak, ktorý zakrýva hliníkový profil.
  • Pre lepšiu prehľadnosť si pozrite video:

  Výhody tento typ povrchovej úpravy:

  • Používanie prírodných, bezpečných materiálov pre zdravie
  • Možnosť vlastnej inštalácie
  • Udržiavateľnosť náteru,
  • Rôzne farby a textúry laminátu,
  • Ľahká starostlivosť
  • zvuková izolácia,
  • Nízka hmotnosť
  • Vysoké tepelné izolačné vlastnosti,
  • Dostupné náklady
  • Úplná imitácia skutočného stromu,
  • Možnosť výberu do akéhokoľvek interiéru.

  Dokončovacie schody s keramickými alebo porcelánovými dlaždicami

  Táto metóda dokončovania vhodný ako pre opláštenie schodisko pokrýva vnútri takto mimo priestorov. Okrem toho dnes veľa výrobcov ponúka hotové kolekcie špeciálne určené na kladenie schodov. Ich charakteristickým rozdielom je dostupnosť tvarované diely:

  Ak má vaše schodisko viac alebo menej štandardnú konfiguráciu, nebude ťažké vybrať prvky, ktoré sú vhodné pre veľkosť. A aj keď je jeho tvar a zložitosť, mnoho spoločností vás navštívi a vyrobí diely na objednávku. Je pravda, že náklady na takéto riešenie môžu byť hmatateľné. Napriek tomu, že dlaždice je možné položiť vonku, nemali by ste si myslieť, že absolútne všetok materiál je schopný primerane odolať rozmarom prírody. Dôkaz o tom, že vybratá séria je skutočne navrhnutá na prevádzku. Na otvorenom priestranstve bude svedčiť snehová vločka na obale. To naznačuje, že materiál je odolný proti mrazu. Aby ste niet pochýb, uprednostňujte porcelánové kameniny. Ale je lepšie odmietnuť položiť ho do budovy kvôli jeho značnej hmotnosti. Proces ukladania dlaždíc na schody sa riadi rovnakou schémou ako postup čelenia na rovnú podlahu. K výhody táto metóda dokončovania môže zahŕňať:

  • Kompatibilné s podlahovým kúrením. V skutočnosti môže byť ten istý laminát položený na horúcu podlahu, avšak kvôli veľmi nízkemu koeficientu dreva bude také riešenie nevhodné. A infračervené rohože sú lepšie pre koberce alebo linoleum. Preto v prípade použitia „tradičných“ elektrických systémov budú dlaždice najlepším riešením,
  • Trvanlivosť a odolnosť proti opotrebeniu
  • Odolnosť proti rôznym chemikáliám pre domácnosť, vďaka ktorým je proces čistenia rýchly a ľahký,
  • Možnosť zakúpenia protišmykových dlaždíc,
  • Možnosť vlastnej inštalácie
  • Odolné proti vlhkosti
  • Dostupné náklady.

  K nedostatky môže obsahovať:

  • Možné ťažkosti pri riešení krokov zložitých tvarov. V prípade samokončenia bude táto skutočnosť jednoducho predlžovať prácu a bude časovo náročnejšia. A ak ste sa obrátili na profesionálneho obkladača o pomoc, určite za to bude požadovať vyššiu odmenu,
  • Pri zdobení točitých schodísk získate veľmi vysoké percento odpadu spojeného s rozšíreným prerezávaním. Z tohto dôvodu je lepšie zvoliť iný typ povrchovej úpravy,
  • Extrémna tuhosť povrchu
  • Významné vyváženie štruktúry,
  • Nedostatok atmosféry tepla a pohodlia v dôsledku prirodzeného chladu povrchu.

  Prírodný kameň

  Toto je možno najviac nápadný ale zároveň drahý druh povrchovej úpravy. Kroky vo vnútri budov racionálne čelia akýmkoľvek prírodným kameňom, ak to zodpovedá všeobecnej koncepcii miestnosti. Okrem toho to môže byť buď prírodný mramor alebo žula, alebo obyčajný pieskovec. Všetko záleží na vašom rozpočte a preferenciách. Pokiaľ ide o mramor alebo žulu, často sa predáva vo forme už leštených dosiek s opracovanými koncami. Musíte si len zvoliť prvky optimálnej veľkosti. Mramorové dosky namontované na špeciálnom lepidle, po ktorom sú všetky spoje utreté špeciálnou zálievkou. Vždy si vyberte elastické zmesi odolné voči vlhkosti. Zvlášť, keď ide o vonkajšie schodisko. ach výhody Prípravky z prírodného kameňa pravdepodobne nestoja za zmienku. A do nedostatky dá sa pripísať iba studený povrch, vysoké náklady a značná hmotnosť.

  Betónové verandové schody

  Áno, áno, nemýlili ste sa. Bez ohľadu na to, aké zvláštne to môže znieť, niekedy je najúspešnejším a najodolnejším spôsobom dokončenia krokov betónovej verandy položenie špeciálnych vankúšikov vyrobených z rovnakého materiálu. Niektoré špecializované organizácie môžu takéto služby ponúkať. Typicky je táto metóda vybraná, ak samotné kroky sú tenkostenné a majú veľmi nerovný povrch. Tzv betónové podložky vyrobené pomocou vibračného odlievania podľa veľkosti stupňov podstavca. Súčasne sa do betónovej zmesi nevyhnutne zavádzajú rôzne spevňovacie prísady, ktoré následne významne zvyšujú pevnosť konečného produktu. Okrem toho majú betónové vložky nasledujúce výhody:

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send