Užitočné tipy

20 tipov na efektívne hľadanie zamestnania

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie každý z nás si môže dovoliť hľadať prácu snov mesiac po mesiaci. V živote sú situácie, keď potrebujete získať prácu čo najskôr. Superjob.ru vám povie, ako postupovať, aby ste skrátili čas hľadania práce.

Uveďte očakávané platové podmienky
Nezabudnite špecifikovať očakávania týkajúce sa platu: zamestnávatelia sa pozerajú na životopisy s platom „dohodou“ oveľa menej často ako tí, ktorých majitelia napriek tomu uviedli úroveň požadovanej odmeny. A ak je vaša skúsenosť stále nízka, potom túto postavu vezmite zvlášť kriticky: platy s veľkým počtom núl sa vyplácajú profesionálom, ktorí podstúpili seriózny výber (niekoľko rozhovorov, testovacie úlohy atď.). Tento výber vyžaduje určitý čas, ale jednoducho ho nemáte. Ak neexistujú žiadne skúsenosti, hodnotite svoje vzdelanie a zručnosti rozumne, porovnajte to všetko s priemerným platom špecialistu na vašej úrovni (s tým vám pomôžu naše hodnotenia platov) a. znížte množstvo o 10 - 15%. Nepreháňajte to, ale nenúťte náborového pracovníka, aby pochyboval o vašej profesionalite.

Znížte dopyt
Zamyslite sa nad tým, aké požiadavky ste ochotní odmietnuť pre predčasné zamestnanie. Áno, je to veľmi nepríjemná rada, ale funguje to. Naozaj nevidíte svoju budúcnosť nikde okrem medzinárodných spoločností? Dokážete si skutočne predstaviť budúcu prácu bez VHI alebo iných „výhod“ kompenzačného balíka? Ste si istí, že nie ste pripravení stráviť ďalších 15 - 20 minút na ceste do práce? Rozhodnite sa, čo môžete odmietnuť a čo je pre vás dôležité, a skontrolujte svoj životopis. Čím menej obmedzení, tým viac ponúk dostanete, a to je veľmi dôležité, ak potrebujete okamžite pracovať.

Rozšírte svoje hľadanie
Aj keď máte úzku špecializáciu, stojí za zváženie zváženie návrhov z príbuzných odvetví. Kto vie, čo zamestnávatelia ponúkajú? Dajte im teda šancu!

„Pripravený začať zajtra. aj dnes! “
Ďalšou súčasťou úspechu rýchlej práce je vaša ochota ísť do práce okamžite, zajtra. Oznámte to na pohovoroch - v niektorých prípadoch to môže byť vaša konkurenčná výhoda. Stáva sa, že je potrebné bezodkladne obsadiť neobsadené miesto a všetci kandidáti sú zaneprázdnení: jeden dokončí prácu na rovnakom mieste, druhý plánuje dovolenku. Zatiaľ čo niektoré časti práce zostávajú neskrývané, spoločnosť stráca potenciálne zisky a stáva sa ústretovejšou.

Hodnotiť svoj životopis kriticky
Chcete nájsť prácu rýchlo - ešte raz vyhodnotiť svoj životopis. Je náborovému pracovníkovi jasné, že ste profesionálny a primeraný? Sú vaše skúsenosti a úspechy prezentované primerane? Upravte životopis pre každé voľné pracovné miesto, o ktoré sa uchádzate, skúste upozorniť na tú časť vašej skúsenosti, ktorá by mohla byť pre tohto konkrétneho zamestnávateľa zaujímavá. Prečítajte si viac o tom, ako popísať svoje úspechy v životopise tu.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu
Dobré pracovné miesta sa uzatvárajú veľmi rýchlo. Ak chcete svoj životopis poslať rýchlejšie alebo pohotovo reagovať na pozvanie zamestnávateľa, použite našu mobilnú aplikáciu na hľadanie zamestnania. Aktualizujte svoj životopis a zavolajte zamestnávateľovi priamo z aplikácie:

Pracujte na hľadaní práce! Každý deň!
Toto je najdôležitejší bod. Nič z vyššie uvedeného nepomôže, ak nehľadáte prácu starostlivo a systematicky. Každé ráno si prečítajte nové oznámenia o voľných pracovných miestach, odošlite životopisy vhodným spoločnostiam, skontrolujte osud svojho životopisu v tých spoločnostiach, ktoré neodpovedali na vaše listy, v prípade odmietnutia po pohovore požiadajte náborových pracovníkov o radu, čo musíte urobiť, aby ste dosiahli ďalšiu spoločnosť úspech. Nesedajte! Len vytrvalí uchádzači o prácu nájdu prácu rýchlo!

Prečo dobrí profesionáli niekedy nemôžu nájsť prácu

V posledných rokoch sa metodika hľadania zamestnania výrazne zmenila, pretože sa zvýšil vplyv internetu a technológie. Ak človek nerešpektuje trendy, ale hľadá prácu „staromódnym spôsobom“, vytvára pre neho ďalšie ťažkosti a oneskoruje dlho očakávaný okamih zamestnania.

Pri hľadaní zamestnania však existujú aspekty, ktoré sú úplne na vás ako kandidátovi. Môžete ich ovládať a mali by ste ich kontrolovať, aby sa zbytočne nestrácal čas vyhľadávania. Ako získať čo najviac z každého zamestnania a každej konverzácie s potenciálnym zamestnávateľom sa diskutuje ďalej v článku.

Tipy pre kandidátov: ako efektívne využiť každú príležitosť

 1. Nemysli si, že dnes nájdete prácu iba cez internet a že je ľahké to urobiť. Naopak, skutočnosť, že komunikujete so zamestnávateľom v neprítomnosti, obmedzuje vašu schopnosť urobiť dobrý dojem. Preto nezanedbávajte vyhľadávanie mimo prostredia online.
 2. Kandidáti niekedy bez váhania reagujú na všetky voľné pracovné miesta v rade, kde sa im plat páčil. Pred odoslaním životopisu zvážte, či je táto pozícia, časový rozvrh, požiadavky, poslanie spoločnosti a ďalšie pracovné podmienky pre vás vhodné. Ak to nie je vaše, budete tráviť aspoň čas na pohovore a najmenej niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým pracujete na novom mieste a ľutujete nesprávne rozhodnutie.
 3. Zamyslite sa nad tým, v ktorých oblastiach sa chcete špecializovať. Vaše nové zamestnanie by malo byť miestom, kde budete rásť ako profesionál. Z toho bude mať úžitok vy aj nový zamestnávateľ. Nová pozícia by nemala byť spôsobom, ako dočasne „sedieť“ a čakať na zaujímavé ponuky. Je lepšie si nájsť čas na nájdenie skutočne žiaduceho miesta, ako zmeniť svoj životopis na zoznam náhodných kancelárií, kde ste sa jeden alebo dva roky pokúsili „sedieť“.
 4. Nestrácajte čas podozrivými reklamami „Vyžaduje sa cieľavedomí ľudia bez pracovných skúseností, plat je vysoký.“ 99% týchto reklám predstavuje podvod alebo sieťový marketing.
 5. Pokračujte vo vyhľadávaní v sobotu a nedeľu, v lete, počas sviatkov, začiatkom januára. Aj keď sa môže zdať, že v týchto obdobiach je trh práce pokojný, veľa zamestnávateľov pracuje sedem dní v týždni a je to práve váš životopis, ktorý vás upúta 2. januára, keď už prakticky neexistuje žiadny iný pracovný e-mail.
 6. Nehľadajte žiadnu prácu, iba keby platili peniaze. Urobte si čas a rozhodnite sa, kde a kým chcete pracovať. Práca je obrovskou súčasťou života, a ak je nemilovaná, potom sa človek môže nazývať šťastným? A je možné kvalitne robiť nemilovanú prácu? A ak budete pracovať napoly srdcom, ako dlho zostanete v tejto pozícii? Nejazdite do začarovaného kruhu.
 7. Dobré, ak máte životopis. Nezasielajte však rovnakú verziu všetkým nájomcom. Trvá minútu alebo dve, kým sa dokument prispôsobí konkrétnemu voľnému miestu. Prezrite si text očami zamestnávateľa, ktorému ho pošlete. Možno budete musieť odstrániť informácie, ktoré nie sú pre tento príspevok relevantné, pridať niečo užitočné atď.
 8. Neobmedzujte sa na pasívne vyhľadávanie. Skutočnosť, že ste zverejnili svoj životopis na všetkých stránkach, neznamená, že váš telefón bude roztrhnutý z hovorov. Aktívne vyhľadávanie vrátane: nájdenia popisov úloh a volaní alebo písaní autorom, ktorí ponúkajú vašu kandidatúru.
 9. Odolajte pokušeniu vyzdvihnúť svoje silné stránky, schopnosti a úspechy tak v životopise, ako aj počas rozhovoru. Skúsený personalista okamžite dômyselne rozpozná prefíkanosť a prídete o svoje miesto, pretože nikto nechce najať nečestného zamestnanca.
 10. Prestaňte bezcieľne tráviť čas na sociálnych sieťach. Namiesto toho ich použite ako užitočný nástroj: uverejnite krátke informácie o sebe, svojich schopnostiach a požadovanej pozícii. Možno, že repostovanie vašich priateľov pomôže vášmu budúcemu zamestnávateľovi všimnúť si vás. A naopak, hľadajte pracovné miesta od zamestnancov spoločností, v ktorých sú voľné pracovné miesta.
 11. Sledujte, čo na svojich stránkach uverejňujete na sociálnych sieťach. Ak máte pochybné vtipy, humor na tému lenivosti a otáľania, príspevky o úspechoch v online hrách, nie je pravdepodobné, že by to potešilo potenciálneho zamestnávateľa. A oni to uvidia, verte mi! Stačí do vyhľadávača vložiť svoje meno a priezvisko a okamžite sa zobrazí zoznam vašich stránok v sociálnych sieťach. Mimochodom, môžete to urobiť sami: určite nájdete niekoľko dlho opustených stránok, ktoré ste už roky nenavštevovali. Mali by byť tiež usporiadané.
 12. Predtým, ako uverejníte komentár na fóre, sociálnej sieti alebo inom verejnom prostriedku na internete, premýšľajte. Nikto nezrušil slobodu prejavu, ale nezneužívajte „bezplatný mikrofón“ v online svete. Váš nahnevaný alebo naopak nadšený komentár k téme politiky, náboženstva alebo akejkoľvek horúcej témy si môže prečítať váš budúci zamestnávateľ alebo kolega, ktorý bude mať opačný názor. Z tohto dôvodu sa zdržte hlasovania, pokiaľ ide o ostatné strany sporu. Je lepšie vzdať sa online bitiek.
 13. Koncept „sieťovania“ k nám prišiel zo zahraničia - budovanie mnohých sociálnych väzieb so vzájomným prospechom. To znamená, že by ste sa mali zoznámiť s čo najväčším počtom ľudí z vašej oblasti a súvisiacich oblastí, držať krok s trendmi a používať zoznamky na vybudovanie kariéry. Pamätajte však, že to nefunguje iba „jednosmerne“. Nielenže dostávajú, ale poskytujú aj: vedomosti, pomoc, rady, kontakty. Inak sa stretnete ako otravný človek.
 14. Zostaňte v kontakte s ľuďmi. Pravidelne písajte alebo volajte všetkých ľudí, s ktorými ste v minulosti trávili čas. Môžu to byť bývalí spolužiaci, spolužiaci, kolegovia, známi. Kto vie, možno vás niektorí z vás budú chcieť zobrať do práce alebo priviesť k inému zamestnávateľovi.
 15. Príďte na pohovor včas. Ak to chcete urobiť, premýšľajte pred cestou, zvážte dopravné zápchy. Ak idete po neznámej adrese prvýkrát, je lepšie ísť tam vo voľnom čase vopred, aby ste nestrácali čas rezaním kruhov a snažili sa požiadať okoloidúcich o pokyny.
 16. Pamätajte, že kompetentná, správna reč a písanie bez chýb sú potrebné nielen pri skúške z ruského jazyka. Aj keď môžete byť vynikajúci profesionál, proti vám môže hrať negramotná reč. Ak sa chcete dozvedieť, ako krásne hovoriť, pozrite si inštruktážne videá. Gramotnú písomnú reč tvoria tí, ktorí veľa čítajú. Okrem toho existuje mnoho bezplatných služieb kontroly pravopisu na internete. Nájdite si čas a skontrolujte svoj životopis alebo list potenciálnemu zamestnávateľovi. V korešpondencii sa vyhnite emotikónom, známym, vtipom. Píšte v obchodnom, ale jednoduchom jazyku. Vždy pozdraviť a rozlúčiť sa.
 17. Buďte zdvorilí - nielen s osobou, ktorá vedie pohovor, ale aj s strážcom, sekretárom, ďalšími ľuďmi v kancelárii.Pripravte sa na rozhovor: prečítajte si o spoločnosti, ak je to možné, zistite viac o voľných pracovných miestach ao osobe, ktorá s vami bude viesť dialóg (sociálne siete tu pomôžu). Nemali by ste však okamžite sprostredkovať svoje znalosti o partnerovi - namiesto toho ich uschovajte v rezerve a použite dávku, keď máte príležitosť.
 18. Počas rozhovoru nepite nápoje, aj keď ste ich naliali. Z zdvorilosti dajte pár dúškov. Vypnite telefón: Prijímanie hovorov a správ bude zlá forma. Ak sa bojíte zmeškať hovor od inej spoločnosti, na odkazovač odpovedzte príslušným textom a keď máte voľno, zavolajte späť.
 19. Ak od svojho šéfa vezmete odporúčací list na svojom predchádzajúcom pracovisku, skúste ho pravidelne kontaktovať a dajte mu vedieť, že môžu písať a telefonovať od takýchto a takýchto spoločností.
 20. Poslali ste životopis, ale nedostali ste odpoveď? Skúste napísať alebo zavolať o týždeň. Zdvorilo sa opýtajte, či spoločnosť od vás dostala správy a prečo neodpovedala. Možno sa ukázalo, že list bol „posypaný“ navrchu bežnou poštou a jednoducho sa nevidel. Potom ponuku odošlite znova. Ak je vaša kandidatúra posúdená, ale zamietnutá, skúste zistiť, prečo. Nenechajte sa uraziť vypočutím kritiky, dokonca neprimeranou. Možno sa vám váš životopis zdá byť ideálny, ale outsider v ňom videl nedostatky a nezrovnalosti. Ďakujeme za spätnú väzbu a skúste použiť informácie prijaté úpravou dokumentu. Rovnaký postup je relevantný aj po pohovore. Ale neobťažujte ľudí a volajte 2-3 krát. Stačí jeden hovor.

Hľadanie práce je vždy vzrušujúci a časovo náročný proces. Neskomplikujte to ešte viac tým, že urobíte nepríjemné chyby a strácate čas. Namiesto toho použite našu radu a čoskoro sa vo vašom zošite objaví nový záznam!

Kde začať hľadať nové zamestnanie?

Najdôležitejšou vecou je vysporiadať sa so starou prácou skôr, ako začnete hľadať novú. Musíte nájsť problém, ktorý vás núti prepustiť a pokúsiť sa ho vyriešiť. Úprimná konverzácia s vodcovskými dielami často zázraky. Môžete získať podporu od svojho šéfa alebo dokonca zvýšiť plat a potreba poslať životopisy pri hľadaní nových perspektív zmizne.

Ak sa nepokúsite problém vyriešiť, riskujete, že šliapnete na ten istý zhrabok, len pri ďalšej práci.

Čo môže skomplikovať vyhľadávanie?

Napríklad po všetkých myšlienkach a pokusoch o zlepšenie vašej pozície na súčasnom pracovisku ste odhodlaní hľadať nové. Potom by ste mali vedieť, čo môže celý proces skomplikovať.

"Jesť" veľa nervov. Človek sa zvyčajne obáva, že sa manažér dozvie o hľadaní práce a nebude chcieť mať „zradcu“ doma.

Trvá to veľa času. Nájdenie nového zamestnania v tejto situácii je vaše druhé zamestnanie. Vyžaduje, samozrejme, vašu pozornosť od 9:00 do 18:00, bude si však vyžadovať značné množstvo času a úsilia.

Odvádza pozornosť od hlavnej práce. Počnúc tým, že musíte požiadať o rozhovor a odpovedať na telefón, končiac tým, že vaše myšlienky nie sú zamestnané prácou, ale výsledkami rozhovoru.

Prečo je dobré hľadať nové zamestnanie bez toho, aby ste prestali pracovať?

Nemusíte sa ponáhľať. Nie ste vyhodení z práce, dostávate stabilné mzdy, čo znamená, že si môžete dovoliť vybrať si najvhodnejšieho zamestnávateľa.

Stávky nie sú také vysoké. Čím väčšia je túžba uchádzača získať prácu, tým väčšie je jeho vzrušenie pri pohovore. Táto podmienka sa zhoršuje, ak závisí od výsledkov rozhovoru, či bude žiť ešte niekoľko mesiacov. Ak máte prácu, vzrušenie nebude také silné, čo znamená, že sebaprezentácia na pohovore je lepšia.

Možno nebudete musieť odísť. Pri skúmaní trhu práce sa môže ukázať, že vaša spoločnosť z hľadiska podmienok výrazne zvíťazí a zatiaľ by sa pracovné miesto nemalo meniť.

Hľadanie práce vám umožňuje triezvo sa hodnotiť. Počas pohovoru budete vedieť, ako sa hodnotíte na trhu práce. Máte dostatok vedomostí a zručností na to, aby ste sa dostali na rovnakú alebo vyššiu pozíciu. Vďaka tomu môžete racionálnejšie rozhodnúť o svojom prepustení a lepšie naplánovať svoje kroky.

Mal by šéf hovoriť o svojich plánoch?

Tento prístup považujem za čestnejší. Zamestnávateľovi to poskytuje príležitosť presvedčiť sa, aby ste zostali alebo našli náhradu pred odchodom.

Toto funguje, ak máte dôverný vzťah s vodcom. Nie všetci kandidáti, ako aj zamestnávatelia, sú však na takýto otvorený dialóg pripravení. Okrem toho, ak si nie ste istí, že rýchlo nájdete nové zamestnanie, nemali by ste svojmu šéfovi hovoriť o svojich plánoch.

Šéf nič nevie. Ako urobiť všetko v poriadku?

Takže nikomu nehovoríte, že hľadáte prácu. V takom prípade postupujte podľa jednoduchých pravidiel.

Pomysli na plán správania

Ak sa o všetkom dozvie, vopred premýšľajte, čo poviete svojmu šéfovi. Nikdy som sa nestretol so zamestnávateľmi, ktorí by prepúšťali svojich zamestnancov, pretože hľadali iné zamestnanie. Ale v každom prípade budete pokojnejší, ak budete okamžite vedieť, čo povedať.

Ak sa dozviete viac o hľadaní zamestnania a hovoroch, máte niekoľko možností, ako sa správať.

Prvým je povedať, že chcete preskúmať trh práce a svoju hodnotu na ňom. Zverejnil sa životopis s cieľom zistiť, aká cenná je vaša skúsenosť na trhu.

Druhým je úprimná diskusia so zamestnávateľom o dôvodoch, prečo ste začali hľadať prácu, a pokúsiť sa rozhodnúť. Ak to nefunguje, potom vyhláste podmienky svojej práce tak, aby ste si ticho našli nové miesto a zamestnávateľ má čas na prípravu náhradníka.

Naplánujte si čas na HR komunikáciu

Buďte pripravení na volania náborových pracovníkov počas pracovnej doby. Nie je nič zlé na tom, aby ste pozvali náborového pracovníka, aby zavolal späť po 10 minútach a odišiel von na tichý rozhovor.

Aby ste nezmizli z vášho pracoviska dlho, na začiatku telefonického rozhovoru uveďte, ako dlho trvá jeho absolvovanie. Je úplne normálne položiť náborovému pracovníkovi otázku: „Prosím, orient, koľko času bude trvať na telefonický rozhovor.“

Ak ste absolvovali telefonický rozhovor a bol vám pridelený pohovor na plný úväzok, skúste si pohovor dohodnúť ráno pred začatím práce, počas obeda alebo večer po hodinách. Часто рекрутеры готовы задерживаться на работе или приходить раньше, чтобы провести интервью с интересным кандидатом. Но будьте готовы, что интервью с руководителями или топ-менеджерами будут назначаться в удобное для них время, а, значит, вам нужно будет отпрашиваться с работы.

Сформулируйте причину ухода

Продумайте убедительную причину поиска работы. О ней вас спросят обязательно.
Príklady presvedčivých dôvodov: spoločnosť nesplnila svoje sľuby (napríklad prisľúbila revidovať plat a nesplnila ho) alebo zamestnanec pozíciu „prerástol“ a spoločnosť nemá príležitosť ju rozvíjať.

V žiadnom prípade by ste sa nemali sťažovať na vedúceho a kolegov a tiež uvádzať plat z dôvodu prepustenia z niekoľkých miest v rade - zamestnávateľ bude predpokladať, že ho ľahko opustíte, ak vám bude ponúknuté viac na inom mieste.

Varujte, že stále pracujete

Pri pohovore hovorte, že stále pracujete, a požiadajte, aby sa nezískavali odporúčania súčasného zamestnávateľa. Ak je na vašom pracovisku kolega, ktorý je pripravený vám dať odporúčania, je lepšie sa na neho odvolať.

Ihneď sa porozprávajte so zamestnávateľom, že v spoločnosti budete musieť nejaký čas pracovať. To nikoho neprekvapí a ukáže vám zodpovedného zamestnanca.

Robte vedome rozhodnutie

Aj keď ste odhodlaní odísť, neponáhľajte sa prijať ponuku od inej spoločnosti, ak si nie ste istí, že táto práca stojí za to. Prechod na nové zamestnanie je vždy rizikom. A také rozhodnutia sa musia robiť vedome.

Pin
Send
Share
Send
Send