Užitočné tipy

Ovocie, ktoré sa môže pestovať vo vašom byte alebo v práci

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je potrebné chodiť do obchodu na chutné zrelé ovocie, môžu sa pestovať na parapete vášho bytu. Citróny, pomaranče, mandarínky v našich domovoch dobre rastú a poskytujú dobrú úrodu.

Ak nemáte skúsenosti s pestovaním ovocia doma, je najlepšie začať s citrusovým ovocím. Sú veľmi krásne a je oveľa ľahšie z nich získať ovocie ako z ananásu alebo fíg. Za pár rokov budete piť čaj s citrónom, ovocie, z ktorého ste vyrastali sami, alebo liečiť svojich priateľov vlastnými mandarinkami. Okrem toho, domáce ovocie chutia lepšie ako mleté ​​a zahraničné, majú málo semien a kôra nie je taká silná ako u citrusových plodov.

Ako pestovať citrón

Nevhadzujte semená z pomaranča alebo citróna kúpeného v obchode, ale dajte ich do hrnca. Dostanete životaschopnú rastlinu, ale na to, aby sa mohli zozbierať, budú musieť počkať 8 až 10 rokov. Ak nechcete čakať tak dlho, kúpiť odrezky v obchode. Poraďte sa s predajcom a vyberte si pre vás ten druh citrusových rastlín, ktorý bude rásť bez problémov v neobvyklých podmienkach mestského bytu, kde je suchý vzduch a nedostatok svetla. Pestovateľov citrusov môžete kontaktovať prostredníctvom internetu a kúpiť si od nich stopku.

Najskôr vložte stopku do malej nádoby a zakryte ju čistým vlhkým riečnym pieskom. Po niekoľkých mesiacoch si všimnete, že odrezky sú úplne zakorenené a prispôsobené domácim podmienkam. Teraz môžete transplantovať rastlinu, ktorá už dala listy a bočné púčiky, do dobrej pôdy.

Pri pestovaní citróna v byte je potrebné pamätať na to, že v našich bytoch je vlhkosť iba 20 - 25% v dôsledku zahrievaných batérií ústredného kúrenia a rastliny pochádzajú zo subtropov, kde je vlhkosť vždy vysoká. Preto sa listy rastliny odparujú toľko vody, že koreňový systém začína zlyhávať a začína sa strata listov. V zime sa môžete pokúsiť pokryť strom plastovým vreckom, čím sa zvýši vlhkosť. A musíte postrekovať rastlinu teplou vodou najmenej raz týždenne. A keď strom dorastie, urobte to ešte častejšie. Takéto umelé zvýšenie vlhkosti je pre citrusy nevyhnutné.

Ak počasie nie je mrazivé, skúste okno otvárať častejšie, aby z ulice vnikal do bytu vlhký vzduch. Pôda v kvetináči by mala byť vždy vlhká, ale zároveň je pre rastlinu veľmi škodlivá nadmerná zálievka. Ak sa však zemský hrudok vyschol, dajte hrniec s citrónom alebo mandarinkou do vody a nechajte ho dostatočne navlhčiť, v opačnom prípade bude ťažké vyschnúť hrudku. Na zavlažovanie sa odporúča použiť dažďovú vodu alebo roztopený sneh.

V zime môže črepníková zemina zamrznúť na parapete a samotná rastlina môže zamrznúť. Pozorne to sledujte a nedovolte smrť vášho stromu. Mimochodom, pre citrusové plody je malá nádoba celkom vhodná, vo veľkej nádobe je možné okyslenie pôdy.

Citrón je veľmi rád slnečnému žiareniu, preto položte na slnečnú stranu bytu črepník so stromom. Rastlina potrebuje najmenej 12 hodín denne slnečné svetlo. Ale v zime je málo slnka, preto je potrebné umelé osvetlenie. Okrem toho sa vyžaduje, aby osvetlenie bolo rovnomerné. Preto napríklad v lete zasadte závod v severozápadnej časti bytu av zime na juhovýchodnej strane.

V podmienkach bytu sa zvyčajne pestujú také citrónové odrody, ako sú Mir a Pavlovsky. Svet je veľmi rád svetla a za zhoršených svetelných podmienok spadne. Rastlina sa však vyznačuje vitalitou a mnohí pestovatelia citrusov dostávajú 10 až 12 citrónov z kríka. Pavlovsky má väčšie plody a je vynikajúci na pestovanie na parapete.

Ako pestovať ananás

Medzitým je pestovanie exotického ovocia, ako je ananás, ešte ľahšie ako citrusové ovocie. Ananás je nenáročný, nepociťuje nepohodlie v dôsledku suchého vzduchu v bytoch a nevyžaduje postrek. Ovocie nie je choré a nie je ovplyvnené škodcami. A ak zabudnete na zalievanie rastliny, bude to bez problémov tolerovať.

Pestovanie ananásu doma sa môže začať odrezaním zeleného vrchu malou časťou ovocia z nakúpeného ovocia. Vyberte si neosvetlené miesto a tam usušte budúce sadenice. Najvýhodnejším spôsobom sušenia je zavesenie na lano s listami dole a rozrezanými. Po týždni vysekne rez pri výhre a budete ho musieť posypať aktívnym uhlím. Po výbere malého hrnca pripravte zmes pôdy: piliny a prach z brezy - 20%, rašelina - 20%, listová pôda - 20%, trávniková pôda - 30% a hrubý piesok - 10%. Túto zmes predpečieme v rúre. Zlomená tehla alebo riečny piesok bude vynikajúcou drenážou.

Do hĺbky 3 cm zasadte pripravený vrch, zhutnite pôdu a zalejte manganistanom draselným. Zakrytím sklenenou nádobou alebo vreckom udržujete pravidelnú vlhkosť. Ananás má rád vysokú teplotu (viac ako +25 stupňov) a netoleruje priame slnečné žiarenie. Zároveň je však pre neho tieň kontraindikovaný, v zime používa umelé osvetlenie.

Po šiestich týždňoch sa odrezky zakorenia. Mladé listy na výhonku budú prvým príznakom tvorby koreňov. Ďalším krokom by malo byť kúpenie veľkého hrnca a transplantácia rastlín. Nezabudnite na hnojenie minerálnymi hnojivami.

Korene ananásu sú plytké, takže potrebujete široké jedlo, ale nie vysoké. Na spodnej časti hrnca je potrebné rozložiť drenážnu vrstvu a urobiť niekoľko otvorov. Aby sa ananás pestoval rýchlejšie, pravidelne odstraňujte bod rastu na apikálnom výtoku. Voda v lete mierne, v zime slabá.

Bude to trvať niekoľko rokov a uvidíte výsledok: osobne pestované ananásové ovocie na okennom parapete vášho bytu a nebudete ľutovať, že ste vysadili výhonok tejto exotickej rastliny naraz.

Citrusové plody

Citrusové plody, medzi ktoré patrí citrón, mandarinka, pomaranč, grapefruit atď., Majú bohatú vôňu a môžete s nimi experimentovať takmer celý rok. Semená musia byť čerstvé. Výsadba je pomerne jednoduchá: semená umývame a zasadíme do navlhčenej zmesi záhradnej pôdy, rašeliny a riečneho piesku alebo špeciálnej pôdy pre citrusové plody. Najlepšie je okamžite vysadiť každú kosť do samostatnej nádoby alebo pohára.

Je veľmi dôležité poskytnúť rastlinám dostatočné osvetlenie, ale chrániť ich pred poludňajším slnkom a suchým vzduchom. Okrem toho je potrebné v zime obsahovať citrusové plody pri teplote 12 - 16 stupňov.

Palmu môžete pestovať dokonca aj zo sušených rias. Pred výsadbou je lepšie na pár dní predpripraviť. Vložte ho do zmesi rašeliny a piesku a nezabudnite navlhčiť z rozprašovacej fľaše každé 2 dni. Asi po mesiaci by mala stúpať budúca dlaň. Podobne ako citrusové plody, aj dáta vyžadujú veľa svetla a chladnú zimu.

Semeno Citrus

Mandarinka, pomaranč a kríženec ich klementínu, citrónu a vápna, grapefruit, pomelo (sheddock) a ich hybridná súprava (oroblanco), minerálna (odroda motýlika - hybrid mandarínky a grapefruitu), kumquat (aka kinkan alebo fortunella), vápno (hybrid kumquat) s vápnom), oranzhenát (hybrid kumquatu s mandarínkovým unshiu), calamondín (citrofortunella) atď. - Zástupcovia rodu Citrus sú krásni, voňaví, mnohovrstevní a sú k dispozícii pre experimenty takmer celý rok.

Predstavitelia rodu Citrus sú krásni, voňaví, mnohovrstevní a sú k dispozícii pre experimenty takmer celý rok.

Semená vybrané na siatie by mali byť čo najčerstvejšie: bez dodatočnej vlhkosti ich rýchlosť klíčenia klesá každý deň.

Všeobecné odporúčania na vykládku celkom jednoduché: opláchnite semená a vložte ich do dobre navlhčenej zmesi záhradnej pôdy, rašeliny a riečneho piesku (alebo do špeciálnej pôdy pre citrusové plody). Akonáhle klíčky majú 1-2 pravé listy, je potrebné ich vysadiť. A je lepšie zasiať ich okamžite do samostatných kvetináčov alebo pohárov.

Citrusové semená sú zaujímavé tým, že nikdy neviete, čo z nich vyrastie: ich sadenice, najmä hybridy, si zvyčajne nezachovávajú odrodové vlastnosti ich rodičov. Z citrusových semien vyrastie divoký vták a vy budete musieť čakať na svoju vlastnú úrodu, asi 10 rokov. Preto, ak je vaším cieľom zbierať citróny alebo pomaranče priamo z parapetu, je lepšie nájsť odrezky požadovaných odrôd a zasadiť vaše sadenice. To sa dá urobiť jeden a pol roka po výsadbe.


Ak je vaším cieľom zbierať citróny alebo pomaranče priamo z parapetu, je lepšie nájsť odrezky požadovaných odrôd a zasadiť sadenice.

Zo semien citróna, pomaranča alebo grapefruitu rastú vynikajúce zásoby - zdravé, silné a pôvodne prispôsobené domácim podmienkam. Ale kumquaty, mandarínky a rôzne hybridy sú rozmarnejšie a nie sú vhodné pre zásoby: ich koreňový systém nie je taký silný.

Napriek všeobecnej „komunite“ sa citrusové plody chovajú odlišne, keď sa pestujú zo semien. Napríklad mandarínky majú „pomalý“ rast, ale nie sú také náročné na zloženie pôdy. Prvé výhonky semien mandarínky sa môžu objaviť po 3 až 4 týždňoch. Kumquat vysadený súčasne bude „premýšľať“ najmenej 2 mesiace. Každý citrus má svoje vlastné načasovanie kvitnutia a plodu. Majú však dosť spoločných nepriateľov: suchý vzduch, roztoče, hmyz, vošky atď.

Najpopulárnejším „dodávateľom“ materiálu na experimenty s citrusmi bol a zostáva citrón. Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o osobných skúsenostiach s pestovaním citrónov zo semien.


Citrón na parapete

A všeobecné pravidlá starostlivosti o domácu citrusovú záhradu sú načrtnuté v článku Tame a bright fruit.

Tomel z kameňa

Diospyros alebo tomel je „božské“ ovocie rodiny Ebony, ktoré sa zriedka vyskytuje na parapetoch. Medzitým je tiež celkom realistické pestovať ho z kosti. Je to takto:


tomel

  • Premyté a mierne sušené semená tomel sa vysadia vo zvlhčenej pôde, prikryjú sa filmom, pohárom alebo kúskom plastovej fľaše a uložia sa na teplé miesto.
  • „Skleník“ je pravidelne odstraňovaný, vetraný a navlhčený,
  • Akonáhle sa objavia výhonky, prístrešok sa dá odstrániť.

Počkajte, kým sadenice dlho: len pár týždňov. Ale ak ste ich počas tejto doby nevideli, je nepravdepodobné, že by sa vôbec objavili. Persimmon klíčenie však nie je zlé. Napríklad z troch slnečnicových semien, ktoré som vysadil 23/23/14, dve bezpečne vzrástli. Tu je jeden z klíčkov dnes:


Kaki sadenice 2 mesiace po výsadbe. Fotografie: herbivicus

A tu je zábavný časový odstup o tom, ako sa to stane:

Aj ja som v jednej nádobe spočiatku potichu spolu pribudli dve rastliny. Potom sa však listy začali žltnúť, takže sadenice sa museli naliehavo vysadiť. Prekládka sa bude vyžadovať najskôr viackrát alebo dvakrát, napríklad persimmon má výkonný koreňový systém, ktorý sa rýchlo vyvíja a vyžaduje voľný priestor. A vlhkosť. Tomel potrebuje pravidelné zálievku a postrek. Preto starostlivo monitorujeme pôdu, pričom nedovoľujeme ani presušenie, ani pretečenie.

Skúseným persimónom sa odporúča kŕmiť rastlinu dvakrát mesačne hnojivami (striedavo minerálnymi a organickými). Akonáhle "strom" dorastie na 20-30 cm, môžete ho začať tvarovať štipkou. V lete je lepšie priviesť tomel na ulicu alebo na balkón a postupne si zvyknúť na slnko. Ale zimu potrebuje zabezpečiť v chlade (+5 ± 10 ° C): napríklad v suteréne. Ak strom žije od novembra do marca, skôr alebo neskôr uhynie.

V interiéri rastie persimmon iba na jeden a pol metra. Ak je naštepený strom (s odrezkami v zlomku v zime alebo púčikom na konci leta), môže po 3-4 rokoch priniesť ovocie. V opačnom prípade bude úroda musieť čakať toľko (a nie skutočnosť, že to bude).

Prečítajte si viac o druhoch a druhoch persimónov, o tom, ako sa o ňu starať a kde sa môžete zmocniť materiálu na sadenie a očkovanie.

Sušené ovocné rajské palmy

Vždy som mal rád sušené rande, ale minulý rok ma títo chlapci prekvapili: nevedel som, že z nich môže niečo vyrastať.

Od semien tohto dátumu môžete pestovať palmu

Ukázalo sa, ako! Dátumy sušenia nie je tepelne spracované, Takže ich semená nestratia klíčivosť. A z nich sa môžete pokúsiť pestovať palmu. Lepšie je predpovedať iba kosti. Aj keď to nie je potrebné, ak je produkt čerstvý, t.j. prišla z našej vlasti do našich regálov nedávno. Ale len pre prípad, že som bol v bezpečí a namočil rande kosti asi týždeň, meniť vodu každý deň. Je pravda, že sa nezačala trýzniť ​​a nevyhovovala iným tancom s tamburínou. Zvislo som ich nalepil do zmesi rašeliny a piesku a zvlhčil ich zo sprejovej fľaše za deň alebo dva podľa potreby. Asi o mesiac neskôr moje budúce palmy vzrástli:


Dátumové zábery

A takto vyrastali za mesiac:


Dátum dlane 2 mesiace po výsadbe

Je priskoro premýšľať o úrode) Aj keď nám nikto nezakáže snívať, v najlepšom prípade taký zázrak peria porastie od dátumu „perie“:


Dátum dlaň. Fotografie z webu dachnicam.ru

Za predpokladu, že má dostatok svetla a priestoru, a mám trpezlivosť. A dôkaz, že ona je schopná priniesť ovocie za izbových podmienok, bohužiaľ, ešte neprišiel ku mne.

Dátum starostlivosti o dlaň spočíva v pravidelnom zalievaní (bez vyschnutia hlinenej kómy av zime je zalievanie minimalizované) a striekaní, vetraní, poskytovaní dostatočného svetla a podmienkach pre chladné prezimovanie. Okrem toho v prvom „päťročnom období“ potrebuje rastlina ročnú prekládku do väčšieho hrnca. Ale aké je v pohode sedieť večer pod palmou a piť čaj!

Mango mango

V plodoch tohto významného indického hosťa sa skrývajú obrovské kosti. „Mango“ sa dokonca prekladá zo sanskritu ako „veľké ovocie“. Semená sa získavajú zo zrelého ovocia, otvárajú sa, vyberajú jadro a klíčia na ľahkom a voľnom substráte (vhodná pôda pre kaktusy alebo sukulenty). Expandovaná hlinená drenáž je umiestnená na spodnej časti nádoby - ako však vo všetkých ostatných prípadoch.


mango

Stred už otvorenej kosti sa vysadí okamžite. Nezverejnené sú starostlivo otvorené (ak je na to pripravené) - ako v tomto videu:

Ak nie je možné bez námahy zatvárať uzávery, kosť sa predbežne drží niekoľko týždňov priamo vo vode (voda sa mení každý druhý deň) alebo sa zabalí do vlhkej bavlnenej vlny / uteráka. Je to veľmi dôležité zabrániť vysychaniu, Po výskyte sadeníc sa musia pravidelne postrekovať: mango je citlivé na vlhkosť vzduchu, ako aj na svetlo a teplo. Nemôže vôbec vydržať chlad a dokonca aj pri + 18 ° C sa začína cítiť nepríjemne. Ak mu bude vyhovovať všetko, čoskoro vyrastie s vami niečo také.

Pri rozhodovaní o pestovaní manga zo semien buďte pripravení na skutočnosť, že budete musieť čakať na kvitnutie nanajvýš asi 5 alebo dokonca 10 rokov. To však vôbec neznamená, že obchod skončí ovocím: kvety tohto exotického hosťa sa veľmi opeľujú aj v prírodných podmienkach. čo môžeme povedať o parapete v zahraničných zemepisných šírkach.

V prípade feijoa (ktorá sa tiež nazýva ankka a patrí do rodiny Mirtov, ktorá pri preklade do jazyka pestovateľov kvetín spôsobuje určité ťažkosti so zimovaním) je situácia približne rovnaká ako v prípade citrusových plodov: odrody odrody sa počas množenia semien takmer nezachovávajú, čo znamená sadenice bude musieť byť očkovaný. Ak vás to nezastaví, nezabudnite, že semená na výsadbu by sa mali získavať zo zrelého a mäkkého ovocia (dokonale dozrieva na teplom mieste). Malé semená by sa mali dôkladne umyť z dužiny a vysušiť. Výsev by sa mal vykonávať povrchne, bez prehlbovania (kosti môžete miešať s pieskom).


Feijoa

Ak majú semená dostatok svetla, tepla a vlhkosti, klíčia asi za mesiac. V prvých mesiacoch sa sadenice Akka rýchlo rozvíjajú, takže potrebujú vyskladnenie a prekládku a potom ich zovretie vytvorí kompaktnú korunu.

Figovník (figy)

Semená fíg (fíg alebo ficus caricos) určené na výsadbu sa "extrahujú" rovnakým spôsobom ako z feijoa: musia sa dôkladne umyť, vysušiť a vysiať povrchom vo vlhkej vlhkej pôde. Potom zľahka „prach“ z piesku, prikryte fóliou a nájdite pre ne teplejšie miesto. Vyskytujú sa po asi 3 týždňoch, vždy je potrebné ich pravidelne navlhčiť a vetrať.


figy

Plodenie má niekedy ťažkosti, ale niektorým záhradníkom sa to podarí figa Plody už pochádzajú z troj až štvorročných sadeníc.

Mučenka (mučenka)

Vášeň, to je mučenka, je vlastne tropický liana z rodiny Passionflower.


Vášeň, ona je mučenka

Plody tejto stálezelenej krásy z Južnej Ameriky sú jedlé celé, vrátane chrumkavých semien. Ak ich však vysadíte, je tu šanca, že pestujete vinič, a jedného dňa budete obdivovať jeho luxusné kvitnutie bez toho, aby ste opustili svoj domov.


Mučenka

Nezabudnite jej poskytnúť jasné svetlo a čerstvý vzduch, teplo, priestrannosť, vysokú vlhkosť a „vylepšenú“ výživu.

Podľa legendy jeden čínsky cisár nariadil popravu jeho záhradkárov, pretože nemohli rozšíriť tento sladký zázrak.


Lichee

Nebolo to odvtedy považované za jeden z najproblematickejších kandidátov na pestovanie zo semien doma? Platí to však len preto, že „čínska slivka“ je jednou z tých vzácnych rastlín, ktoré potrebujú mykorhizu. Zvyšok je veľmi pekný tvor s úzkymi ružovkastými listami.

Kávovník

Для того чтобы вырастить такого симпатягу из зернышка, проще сразу отправиться в Африку, Азию или Южную Америку и набрать там плодов кофейного дерева. Семена, заказанные в интернет-магазине, прорастить вряд ли удастся: они очень быстро утрачивают всхожесть (говорю это по своему печальному опыту, вполне возможно, что я не права, и вам повезет больше). Vo voľnej, mierne kyslej pôde a skleníkových podmienkach s dobrým osvetlením sa zrnková káva nakoniec zmení na nádherný strom.


Kávovník

Čo iného sa dá zo semien pestovať? Veľa vecí by malo byť na experimentálne materiály a miesto! Napríklad naši kolegovia zo semien úspešne pestujú kivi, medlar a dokonca aj pepino. Čoskoro zistíte, čo sa stane, ak zasadíte semená avokáda a granátové jablko.

Na našom trhu si môžete vybrať semená ovocných drevín, z ktorých sa zhromažďujú ponuky najväčších internetových obchodov. Kultúry opísané v tomto článku sú venované osobitnému výberu. Prezrite si výber exotického ovocia, ktoré sa dá pestovať zo semien.

Pin
Send
Share
Send
Send