Užitočné tipy

Ako určiť stupeň opotrebenia spojkového kotúča

Pin
Send
Share
Send
Send


 • Ako skontrolovať priľnavosť na aute
 • Ako nastaviť spojku MAZ
 • Ako upraviť priľnavosť

Hlavnými dôvodmi, pre ktoré je potrebné opraviť spojku, sú zvýšený hluk pri zapnutej spojke, trhnutie pri práci spojky,

neúplné zapojenie spojky (spojka sa vysunie), neúplné vypnutie spojky (spojka „vedie“).

 • VAZ 2112: základné poruchy spojky

Tip 2: Ako skontrolovať priľnavosť

Princíp činnosti tohto zariadenia je pomerne jednoduchý: dva otočné disky - zotrvačník motora a spojkový kotúč - sú spojené, rotačný pohyb motora sa prenáša na prevod (kolesá) a vozidlo sa začína pohybovať. Disky sa navzájom komprimujú pomocou špeciálnych mechanizmov a na ich povrch sa inštalujú špeciálne prekrytia. Pred sto rokmi, keď sa objavili prvé autá, bola spojka kónická a potiahnutá kožou.

Hlavné poruchy spojky sa môžu vyskytnúť pri procese „zatvárania a otvárania“, t. jednotky sú buď zle komprimované alebo nie sú rozdelené. V takýchto prípadoch skúsení motoristi tvrdia, že spojka „šmýka“ alebo „vedie“. Známky jeho zhoršenia budú vodičovi zrejmé bez akýchkoľvek špeciálnych zariadení. Ak počas cesty auto zapáli horenie a vozidlo sa zrýchli horšie, je to viditeľné najmä na vzostupe so stratou rýchlosti, potom to nie je nič iné ako „prekĺzavanie“.

V takomto prípade môžete skontrolovať spojku samostatne pri bežiacom motore a zatiahnutej parkovacej brzde. Keď sa pokúsite vystúpiť z auta, malo by stáť. Ak sa tak nestane, spojka skĺzne. Dôvodov môže byť niekoľko. To znamená veľký zdvih pedálu spojky, opotrebenie trecích obložení, opotrebenie uvoľňovacích pružín alebo poruchu hydraulického pohonu uvoľnenia spojky.

Spojku môžete skontrolovať aj sami a určiť, či „vedie“ alebo nie. Ak je motor v chode, musí byť vozidlo na prvom stupni. Pri úplne zošliapnutom pedáli spojky by zaradenie prevodového stupňa nemalo byť sprevádzané trhaním alebo nepríjemným hlukom. Všetky tieto znaky označujú poruchu spojky, t. disky sa v prevodovke úplne neodlišujú, hnací hriadeľ sa ďalej otáča a pohyblivé ozubené kolesá po zapnutí narazia na nehybné.

Toto sa najčastejšie vyskytuje, keď sa zvýši voľná vôľa pedála alebo keď vzduch vstúpi do hydraulického pohonu systému (systém je vzduchotesný). V takýchto situáciách existuje iba jeden spôsob, ako sa dostať von - kontaktujte servisné stredisko, aby ste odstránili zlomenie spojky. To, čo presne treba v zostave vymeniť, je možné zistiť až po odstránení spojky z vozidla. V domácom prostredí je tento postup dosť zložitý, takže odborníkom by mali byť zverené ďalšie práce na odstraňovaní porúch spojky.

Čo je to priľnavosť?

Väčšina ľudí používa priľnavosť slov pri odkaze na extrémne ľavý pedál, pretože verí, že automatické prevodovky nie sú vybavené úchopom, pretože majú dva pedále. Spojka je v skutočnosti určitý typ mechanizmu používaného v mnohých typoch strojov, napríklad pri vŕtaní.

Spojkový kotúč je styčným bodom medzi dvoma hriadeľmi, v prípade osobného automobilu komunikuje medzi motorom a prevodovkou. Pri zaradenej spojke sa prevodovka otáča rovnakými otáčkami ako motor. Keď je spojka vypnutá, motor beží a prevodovka sa točí. To umožňuje vozidlu bežať na voľnobeh. Ak by v aute nebola žiadna spojka, jediným spôsobom, ako zastaviť auto, by bolo zastavenie motora. Niektoré automatické prevodovky sú tiež vybavené spojkou, aj keď jej konštrukcia je v manuálnej prevodovke trochu odlišná od spojky.

Ako funguje spojka?

Spojka funguje v dôsledku trenia. Hnací disk na motore zvaný zotrvačník prenáša krútiaci moment na vstupný hriadeľ prevodovky v dôsledku kontaktu cez spojkový kotúč trecieho obloženia pripojeného priamo k pohonu prevodovky. Spojkový kotúč sa trie o zotrvačník, kým sa rýchlosť prevodovky nestane rovnakou ako rýchlosť zotrvačníka. Potom sa zotrvačník a hriadeľ prevodovky pohybujú synchrónne. Pretože nie je ťažké uhádnuť, opotrebenie spojkového kotúča nastáva v okamihu prvého kontaktu spojkového kotúča a zotrvačníka, keď nastane najväčšie trenie. V priebehu času sa spojkový kotúč stáva tak hladkým, že nemôže prenášať krútiaci moment zo zotrvačníka na hriadeľ prevodovky, t. spojka zastavená .

K najväčšiemu opotrebeniu spojky dochádza, keď je vozidlo vystavené príliš veľkému zaťaženiu, napríklad ťahaním iného, ​​ťažšieho automobilu alebo prívesu.

Znaky zlyhania spojky

«Prečo spojka prekĺzava Je jedna z najbežnejších otázok v prípade problémov s priľnavosťou. Klzná spojka je znamením, že spojkový kotúč je príliš opotrebovaný. Tento problém sa môže vyskytnúť pri spustení aj počas pohybu. ak rpm rastie, ale auto nejazdí, Šance, ktoré potrebujete . Môžete tiež naraziť na problém, keď auto prevodové stupne sa nezapínajú dobre, spiatočka sa nezapne alebo iné. Tieto značky môžu naznačovať potrebu výmeny lanka spojky alebo uvoľňovacieho ložiska a potrebu opravy prevodovky.

Výstražné značky sú teda zvuky, vôňa kapusta v kabíne alebo ak je spojka vášho vozidla stlačená tvrdo.

Vymieňate spojku vlastnými rukami alebo sa obráťte na odborníka?

Niektorí majitelia automobilov vykonávajú výmenu spojky vlastnými rukami, je to však veľmi zložitý proces, ktorý nie je možné vykonať samostatne bez špeciálneho vybavenia. Pri výmene spojky je potrebné odstrániť prevodovku, ktorá má značnú hmotnosť.

Ak máte pochybnosti, že to môžete urobiť, kontaktujte odborníka. Radi vám pomôžeme s výmenou spojky na vašom vozidle.

V súčasnosti sa každý majiteľ vozidla zaujíma o otázku, ako nezávisle skontrolovať spojku na manuálnej prevodovke. Včasnosť kontroly veľmi dôležitej jednotky ktoréhokoľvek vozidla má hlavnú pozíciu z hľadiska bezpečnosti premávky a pohodlný výlet pre cestujúcich a vodičov. Okrem toho je systém zodpovedný za správnu činnosť prevodovky a hnacej jednotky, ktorá je pod veľkým zaťažením.

Je potrebné pripomenúť, že celkový zdroj výroby spojky je dosť veľký na mnohých značkách automobilov. Pokiaľ ide o životnosť hlavných častí - je to jednoduchšie ako v automatoch, kde dokonca aj vynechaná výmena oleja vo variátore vedie k potrebe vymeniť pás - je to predovšetkým určené presnosťou jazdy, pravidelnou kontrolou a primeranou údržbou. Hlavné príznaky zlej práce sú spravidla nielen počuteľné, ale aj viditeľné. Predovšetkým je tu zvýšený a dosť nepríjemný hluk v momente lepenia / strkania, v práci sú trhavé veci, neexistuje spôsob, ako prepnúť na iný prevodový stupeň. Niekedy dôjde k neúplnému zahrnutiu (dochádza k preklzávaniu), s neúplným odstavením (zvyčajne sa zapne).

Postupné overovanie mechanickej adhézie. Najmä pred zakúpením a inštaláciou ťažného zariadenia by ste nemali byť príliš leniví na tvrdú prácu. V opačnom prípade môže byť ťažkou úlohou pretiahnuť vozík na kĺzavú spojku pozdĺž diapozitívov a semaforov. Vodič nastupuje do auta, umiestni vozidlo na ručnú brzdu. Potom vypne všetky zariadenia, ktoré môžu vytvárať ďalšie zvuky (rádio, ventilátor atď.). Aby bola kabína úplne tichá, musíte bezpodmienečne zavrieť dvere a zdvihnúť okná vozidla. Motor automobilu nie je v funkčnom stave. S nohou stlačíme spojkový pedál, plynulo klesá bez porúch a nevytvára nepríjemný zvuk hrkálky a vŕzgania. V prípade hluku musíte zistiť, odkiaľ pochádzajú. Ako ukazuje prax, cudzí hluk môže byť emitovaný vratnou pružinou (vykonať nastavovacie práce alebo jednoducho vymeniť). Ak sa v spojke použije oceľový kábel, je možné, že je zdrojom nepríjemného hrkálky alebo hluku. Toto je pre vodičov určitý náznak, že čoskoro sa oceľový kábel jednoducho zlomí a pedál spojky prestane fungovať. Správanie sa pri nastavovaní a nastavovaní nebude zbytočné.

Potom spustíme motor stroja. Radiaca páka na prevodovke je v neutrálnej polohe a znova zošliapneme pedál spojky. Ak sa počas lisovania objaví cudzí hluk alebo šuchot, zvyčajne to znamená, že uvoľňovacie ložisko v blízkej budúcnosti zlyhá. Mali by ste počúvať činnosť jednotky, niekedy je počuť šum kábla, ktorý si vyžaduje výmenu kvôli jeho zhoršeniu. Testujeme nasledujúcu metódu overovania: Môže sa vykonať iba vtedy, ak existuje pevná a silná parkovacia brzda. Štartujeme motor auta, brzdová páka je zdvihnutá. Nožu zošliapnite pedál a jemne zapnite prvú rýchlosť na skrinke. Potom jemne uvoľnite spojku a pritom nestláčajte plynový pedál. Pri tejto operácii je potrebné venovať pozornosť otáčkam motora, ak klesajú a klesajú a pohonná jednotka sa pokúša zastaviť, čo potvrdzuje vyhlásenie, že spojka je v prevádzkovom stave, nespôsobuje obavy. Zvyčajne sa nevypne úplne a je potrebná oprava uzla.

Existuje ešte pomerne jednoduchý spôsob, ktorého podstata spočíva práve v skutočnosti, že pri bežiacom motore zatiahneme ručnú brzdu a potom úplne zošliapneme pedál spojky. Po chvíli je zaradený spiatočka. Ak je rýchlosť zapnutá plynulo a bez veľkého úsilia, je spojka v perfektnom poradí. Pri bežiacom motore je vhodné vykonať niekoľko radení z prvého prevodového stupňa na spätný chod. Súčasne sa spínanie uskutočňuje bez vytvárania cudzieho hluku, pokojne, plynulo, bez krízy.

Hlavné poruchy Zvyčajne sa vyskytujú chyby v samotnom mechanizme zatvárania a otvárania. Existujúce disky sa buď úplne neodlišujú alebo sú voľne stlačené. Vďaka tomu je spojka vozidla „jazda“ alebo „šmyk“. Skúsení vodiči si to všimnú bez špeciálnych zariadení a testerov. Auto má zlé zrýchlenie najmä do kopca, prítomnosť zápachu z pálenia, výraznú stratu rýchlosti pri radení prevodových stupňov, prítomnosť skĺzavania. Po zistení týchto chýb v spojkovej prevádzke je potrebné čo najskôr opraviť spojkovú zostavu. Byť v tomto stave priľnavosti môže spôsobiť nielen vážne poškodenie vozidla, ale aj nehodu.

Každý vodič musí jednoducho vedieť, ako skontrolovať spojku na manuálnej prevodovke. Nemôžete pochopiť žiadne ďalšie veci súvisiace s opravou. Kontrola spojky na prevodovke je však svätá. Prečo je schopnosť kontroly tohto uzla taká dôležitá? Pretože ide o bezpečnú jazdu a pohodlnú jazdu. Je známe, že spojkový systém je vystavený veľmi značnému zaťaženiu. Je zodpovedná za „vzájomné porozumenie“ prevodovky a motora. Napriek skutočnosti, že životnosť spojky je pomerne veľká a pri starostlivej jazde sa stáva ešte dlhšou, pravidelná kontrola určite nebude bolieť.

Ako skontrolovať spojku na manuálnej prevodovke a nakoniec pochopiť, či auto potrebuje údržbu alebo nie? Urob to oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. Kontrola spojky na dovážaných a domácich automobiloch sa príliš nelíši. Použite tipy uvedené nižšie. Dúfame, že s ich pomocou môžete manuálnu prevodovku udržať v dobrom stave po dlhú dobu. Nesprávna prevádzka jednotky má vždy veľa nepríjemných nedostatkov a problémov.

Kľúčové príznaky zlého výkonu spojky

Pre začiatočníkov preto zvážte znaky, ktoré priamo indikujú poruchy vo spojkovom systéme. Možno ich vidieť alebo počuť. Aj pri najmenších problémoch so spojkou môžete počuť charakteristický a nie príliš príjemný hluk pri strká, silné trhnutie pri práci. Prepnutie na iný prevodový stupeň je ťažké. Prípady, keď začína skĺzavanie, to znamená neúplné zaradenie. Môže riadiť (neúplné vypnutie).

Mimochodom, príznaky pošmyknutia spojky sú veľmi charakteristické - nemôžu sa zamieňať s inými poruchami. Napríklad pri vysokých rýchlostiach začne motor vášho vozidla bzučať. Akonáhle stlačíte „spojku“, bzučiak ustane. Šmykľavka spojky sa tiež môže vyhlásiť:

 • Strata dynamiky počas zrýchlenia.
 • Nepríjemný zápach horenia, keď sa rýchlosť prudko zvyšuje.
 • Zvýšte hru bez pedálov.
 • Každé stúpanie je ťažké.

Krok za krokom skúška mechanickej adhézie

Hneď ako za volantom automobilu budete musieť zdvihnúť ručnú brzdu. Odporúčame vypnúť všetky nepotrebné a rušivé zariadenia, ako je ventilátor, hudba atď. Urobte všetko možné, aby v kabíne vládlo ticho. Ani cudzie zvuky by nemali rozptyľovať. Stačí len nadvihnúť okná automobilu a zatvoriť všetky dvere.

Je motor vypnutý? Výborne - stlačte spojku až na doraz. Hladko stlačte, vyhnite sa náhlym pohybom. Ak ste počuli hrkálka alebo vŕzganie, cítili ste nejaký „pokles“, mali by ste ich počúvať. Zachytil hluk? Pokúste sa pochopiť, odkiaľ to pochádza. Je možné, že vratná jar je na vine za všetko. Preto bude potrebné ho nahradiť.

V domácich automobiloch (nápadným príkladom je ukrajinská „Tavria“) sa používa kábel. Ak ovládate taký stroj, môže hrešiť on. Rachot a hluk pokračujú, ale nerobíte nič? Buďte pripravení na to, že jedného dňa sa kábel napriek tomu zlomí a pedál prestane stláčať. Je čas premýšľať o úprave.

Krok číslo 2 - naštartujte motor. Už nezařazujeme prevodové stupne, naštartujeme iba motor. Ďalej, na neutráli, sa pokúsime stlačiť pedál zodpovedný za spojku. Niekedy môžete počuť veľmi špecifický šum alebo dokonca hluk. To znamená, že uvoľňovacie ložisko je pripravené spievať chvály a odísť do dôchodku. Ak opäť pracujeme s domácim autom, kábel môže vydávať zvuky. Vykonávame výmenu, pozrite sa na výsledok.

Alternatívna skúšobná metóda

Existuje aj iný spôsob kontroly spojky, je však vhodný iba pre motoristov, ktorých autá majú silnú ručnú brzdu. Naštartujte motor, nezabudnite zabrzdiť parkovaciu brzdu. Potom pomaly stlačte spojku a na skrinke zaraďte prvý prevodový stupeň. Opatrne uvoľnite pedál, ale ešte nestláčajte plyn. Ak otáčky motora začnú klesať a motor sa pokúsi zastaviť, spojka stroja funguje ako hodiny - nie je potrebná žiadna oprava.

Existuje tretí spôsob kontroly. Na jeho implementáciu musíte naštartovať motor a zdvihnúť ručnú brzdu. Potom sa zošliapne pedál spojky až na podlahu. Vodič zaradí na spiatočku. Všimnite si, ako hladko sa drží? Gratulujeme - spojka je skutočne v poriadku. Pri bežiacom motore môžete prepínať z prvého prevodového stupňa na zadný. Ak postup prebehne bez komplikácií, drvenia a hluku, návšteva servisnej stanice môže byť zrušená - spojka funguje skvele.

Dobrý deň, milí motoristi! Každý z nás sa vždy obáva otázky, ako dlho vydrží konkrétna časť alebo systém automobilu. To je prirodzené. Najmä s ohľadom na kvalitu niektorých výrobkov, „zručnosť“ pracovníkov atď.

Tento problém sa plne vzťahuje na automatickú spojku. Na fórach motoristov je veľmi často nevyvrátiteľná otázka, kedy treba zmeniť spojku a ako zistiť, či nastal čas na jej výmenu. Skúsme spolu teda zistiť, aký je skutočný život spojky a či vôbec existuje.

Existuje konkrétny zdroj priľnavosti

Ste naštvaný alebo nie, keď zistíte, že výrobca neuvádza konkrétne údaje o životnosti spojky. Ak je napríklad v brzdovom systéme jasne uvedené, že by malo byť také a také, prečo to neplatí pre spojku.

Faktom je, že opotrebenie spojky závisí od mnohých dôvodov a predovšetkým od toho, ako vodič vyrába a v akom režime sa spojka používa.

A hoci nie je možné zmerať hrúbku spojkového kotúča, existujú rovnako ako hrúbka brzdového kotúča s posuvným strmeňom metódy merania. Existujú dve z nich.

 • Prvý spôsob merania hrúbky spojkového kotúča je pomocou špeciálneho meradla. Tento spôsob nevyžaduje demontáž spojky, vykonáva sa na výťahu. Je však nepravdepodobné, že by ste ho použili.
 • druhý spôsob je jednoduchší na vykonanie a umožňuje vám určiť opotrebenie spojkového kotúča, aby ste ho mohli vymeniť. Výmena slave jednotky je postup predpísaný výrobcom, napr riadený disk - spotrebný materiál. Kontrola sa vykonáva nasledovne: pri bežiacom motore musíte zaradiť najvyšší prevodový stupeň, uvoľniť a ak vozidlo nie je zastavené, znamená to, že hnaný disk je opotrebovaný a je potrebné ho vymeniť. Нужно помнить, что подобная проверка толщины диска сцепления не является технологически правильной, но она эффективна, и позволяет предельно точно определить состояние диска.

Как уже говорилось, ресурс любого сцепления определяется условиями его эксплуатации. Bez toho, aby ste prešli na technické podrobnosti interakcie častí spojky, mali by ste pochopiť, že životnosť spojky a miera opotrebenia diskov závisí v zásade iba od vodiča.

Spojka rovnakej kvality a výrobcu, jeden vodič môže vydržať 5 000 km., A ďalších 100 000. Účasť na pretekaniach, časté skĺzavanie, náhle vytrhávanie pri vysokých rýchlostiach, cudzie kvapaliny a predmety, nekvalifikovaná inštalácia a - To všetko skracuje životnosť spojky.

Testovanie spojov sa vykonáva už overenými a spoľahlivými ľudovými metódami, a to iba nimi. Prirodzene, okrem demontáže spojky. Je to o tom, ako môžete nezávisle skontrolovať spojku vášho vozidla, a potom sa rozhodnúť, či potrebujete podrobnejšiu diagnostiku s demontážou spojkového mechanizmu.

Začnime teda kontrolovať spojku v hlavných bodoch.

Klzná spojka. tj opäť hovoríme o opotrebení poháňaného disku, keď netlačí úplne proti zotrvačníku, čo znamená, že nie je žiadna úplná spojka.

 • dáme auto na parkovaciu brzdu a naštartujeme motor,
 • radenie vyššieho stupňa: 3. alebo 4.,
 • pomaly stláčajte spojku a „dávajte“ plyn,
 • Kedy by sa mal motor vozidla zastaviť. Ak sa tak nestane, je na čase zamyslieť sa nad výmenou spojkového kotúča.

„Vedie“ spojku , t.j. nevypne sa úplne. Táto porucha je sprevádzaná ťažkým radením prevodových stupňov alebo pri radení prevodových stupňov. A tu nie je na vine. Kontrola priľnavosti.

 • motor na voľnobeh,
 • úplne zošliapnite pedál spojky a zaraďte prvý alebo spiatočný stupeň,
 • ak prenos zaberá s netypickou silou a zároveň budete počuť cudzie zvuky, potom sa poháňaný disk úplne neodchýli od zotrvačníka, t. spojka „vedie“
 • musíte načerpať hydrauliku a nastaviť voľnú hru spojkového pedála,
 • znovu skontrolujte, či sa nič nezmenilo, potom je čas ísť do servisu, aby ste získali podrobnejšiu diagnostiku spojky.

Pomocou týchto jednoduchých metód môžete nezávisle vykonať test spojky skôr, ako zlyhá v najnepriaznivejšom okamihu. Včasná diagnóza a ešte lepšie - správna prevádzka zvýši životnosť spojky alebo podnikne včasné opatrenia na odstránenie porúch.

Veľa šťastia na ceste.

Spojka je systém na spojenie kľukového hriadeľa a zotrvačníka motora s prevodovkou, ktorý umožňuje vozidlu naštartovať a zastaviť pohyb pripojením a naopak odpojením prevodového systému od motora. Je zrejmé, že auto vyžaduje pravidelnú kontrolu spojky, pretože priamo závisí od toho, či bude auto schopné normálne jazdiť. V tomto článku nájdete najúčinnejšie spôsoby kontroly spojkového systému.

Ako skontrolovať priľnavosť bez spotrebičov

Pred kontaktovaním servisnej stanice - servisnej stanice si môžete sami skontrolovať spojkový systém a vykonať jeho počiatočnú diagnostiku. Najčastejšie sa vyskytujú poruchy pri zatváraní / otváraní kotúčov spojky. Disky nie sú buď dobre a pevne uzavreté, alebo naopak, problémy vznikajú, keď sú oddelené. V prvom prípade je to vyjadrené skutočnosťou, že vozidlo sa približuje alebo iba zastavuje a v druhom prípade jazdí, čo má zlý vplyv na jeho ovládanie - najmä v ťažkých podmienkach na cestách. V týchto prípadoch sa samozrejme nevyžaduje špeciálna kontrola spojky, pretože všetko je zvyčajne jasné a tak.

Kontrola trakcie

Najprv sa porozprávajte o pošmyknutí automobilu, pričom stlačte pedál spojky, a potom o jazde, pretože k týmto dvom situáciám vedú rôzne poruchy. Pokiaľ ide o pošmyknutie, vidno to nasledujúce značky. Pri lezení, dokonca aj na malom kopci, vozidlo zrýchľuje, alebo dokonca úplne stráca rýchlosť. V kabíne sa môže vyskytnúť aj zápach horenia, čo naznačuje, že disky nie sú dostatočne stlačené. V tejto situácii vám odporúčame vykonať nasledujúcu kontrolu. Zatiahnite parkovaciu brzdu a naštartujte auto. Počas normálnej prevádzky spojky, akonáhle sa pokúsite pohybovať, motor zhasne. Ak sa tak nestane, potom sa spojka prekĺzne. Toto sa zvyčajne deje z nasledujúcich dôvodov:

 • poruchy fungovania hydraulického ovládača zapojeného do rozpojenia spojky,
 • opotrebenie uvoľňovacích pružín spojky,
 • opotrebenie trecích obložení spojky,
 • pedál spojky s veľkým zdvihom.

Presnejšiu diagnostiku môžete získať v autoservise, tu sme však uviedli najbežnejšie príčiny pošmyknutia - takže viete.

Kontrola spojenia

Za týmto účelom naštartujte motor a po úplnom stlačení spojky zaraďte prvý prevodový stupeň. Ak je všetko so spojkou v poriadku, nezaznamenáte žiadne škubnutia ani cudzí hluk. Ak budete počuť hluk alebo pocit trhania, znamená to, že spojka nefunguje správne, pretože disky sa úplne neotvoria, čím sa hnací hriadeľ naďalej otáča a pohyblivé ozubené kolesá v konštrukcii zasiahnu nehybné. Táto situácia sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov:

 • vzduch sa dostal do hydraulickej spojky
 • zvýšila sa voľná hra na pedál spojky.

Preto je skĺznutie a jazda hlavnou situáciou, keď je výmena spojky nevyhnutná. Okamžite sme si všimli, že pri skĺzavaní aj pri jazde je mimoriadne ťažké odstrániť problém so spojkou sami, takže najlepším riešením by bolo kontaktovať špecialistov na čerpacej stanici - autoservis, ktorý presne diagnostikuje príčinu poruchy. Okrem toho iba majster dokáže správne opraviť zlomenie spojky. Upozorňujeme tiež, že na výmenu niektorých častí systému je potrebná presnejšia diagnostika, ktorá je možná iba v prípade, že je spojka odstránená zo stroja, preto dôrazne odporúčame kontaktovať špecialistov, ak pre motoristov nemáme osobitné znalosti a zručnosti. Profesionálne vybavenie a kompetentné úkony pri výmene častí spojky vám umožnia zachovať plný výkon tejto kritickej jednotky vášho vozidla.

Ako pochopiť, že je čas zmeniť priľnavosť

Ak v momente vypnutia spojky zaznie silný hluk, ktorý vytvára uvoľňovacie ložisko, znamená to, že je opotrebovaná. Zhoršenie spojky vedie k zvýšenej neekonomickej spotrebe paliva v dôsledku významnej straty energie z motora na tejto automobilovej jednotke.

Jednou z porúch spojky je kĺzanie diskov s uvoľneným pedálom. Pri vzájomnom kĺzaní sú disky veľmi horúce, čo vedie k rýchlej deformácii alebo poškodeniu diskov. Trecie obloženia sú spálené a v priestore pre cestujúcich je počuť špecifický zápach.

Ako môžem skontrolovať problémy v spojkovom systéme sám bez toho, aby som sa uchýlil k čerpacej stanici, ako sa hovorí, ľudovým spôsobom? Vodič si môže najskôr všimnúť skĺznutie diskov pri vysokých rýchlostiach. Súčasne sa otáčky motora zvyšujú, ale rýchlosť sa nezvyšuje. Po zaznamenaní tohto stavu vecí je potrebné prijať opatrenia, pretože tento proces sa vyvíja, zintenzívňuje a nakoniec dôjde k záveru, že auto jednoducho nemôže začať jazdiť, keď je na prvom rýchlostnom stupni.

Ako dlho je spojkový mechanizmus? Odpoveď na túto otázku je nejednoznačná. Životnosť tohto mechanizmu v skutočnosti nezávisí iba od kvality výroby, ale aj od skúseností a techniky jazdy samotného vodiča. Podľa nevysloveného pravidla motoristov sa výmena disku uskutoční po uplynutí 80 až 90 000 kilometrov. Tieto ukazovatele sa však môžu líšiť akýmkoľvek smerom.

Ako inak zistíte, či je čas vymeniť spojku

Môžu byť uvedené tieto „príznaky“:

· Vedie spojka, t. J. Dochádza k neúplnému vypnutiu spojky. Je to vidieť na silnej kríze počas radenia prevodových stupňov stacionárneho stroja,

 • · Auto sa prudko pokazí, aj keď je pedál uvoľnený dostatočne hladko,
 • · Pedál spojky je stlačený až do konca, ale nevráti sa do svojej pôvodnej polohy,
 • · Pri zatiahnutí spojky je cítiť silné vibrácie.

Bude škoda dostať sa niekde uprostred zamýšľanej cesty, takže neodkladajte výmenu spojky v dlhej zásuvke.

Ak máte nejaké skúsenosti, potom opotrebenie spojky pomôže zmerať špeciálny nástroj - kaliber. Podľa pokynov, ktoré majú výťah, môžete zmerať hrúbku disku bez demontáže.

Výmena spojky si často vyžaduje odstránenie prevodovky. Všeobecne by sa malo poznamenať, že výmena spojky je dosť časovo náročný proces, takže ak nemáte čas, skúsenosti, túžby alebo čokoľvek iné, musíte ísť do servisnej stanice. Postup bude drahý. Neodporúčame vám však šetriť. Môže byť lacnejšie a lepšie vymeniť spojku v komplexe (kôš, disky, ložiská) a namazať vidlicu na uvoľnenie spojky. Vyberte si dôveryhodných výrobcov a spoľahlivých predajcov náhradných dielov.

Pin
Send
Share
Send
Send