Užitočné tipy

Ako správne nosiť novorodenca doma?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho žien verí, že na jeseň by sa deti mali nosiť čo najteplejšie. Tento inštinkt siaha až do jaskynných období, keď matky museli akýmkoľvek spôsobom otehotňovať svoje deti. Predtým neexistovalo „normálne“ oblečenie a v jaskyniach bolo chladno, takže novorodenci boli zabalení do veľkého počtu koží zvierat.

Tieto časy sú už dávno preč, nemá zmysel dodržiavať pravidlo - dať dieťaťu ešte jednu vec. Pamätajte, že metabolizmus novorodenca je omnoho rýchlejší ako metabolizmus dospelých, a preto, keď ste v pohode, je v teple. Prehrievanie bude mať za následok iba problémy s dýchacím systémom, bruškom a jemnou kojeneckou pokožkou.

Optimálna teplota doma pre novorodenca

Pre mnohých dospelých, ktorí sú doma doma pri vysokých teplotách vzduchu, bude prekvapujúce, že dieťa bude v chladnejších podmienkach lepšie.

Keď je doma horúco alebo chladno, jeho spánok bude nepokojný, bude rozmarný a často sa prebúdza. Ak teplomer ukazuje 20 až 24 stupňov tepla - ide o optimálnu teplotu vzduchu pre novorodencov.

Ak chcete voľný obeh vzduchu doma, nezastrešujte striešku na posteľ. Strany môžete odmietnuť. Navyše, bez nich bude v miestnosti menej prachu.

Ako zistiť, či je novorodenec zmrazený alebo nie?

Ak chcete zistiť, či je dieťa teplé alebo studené, dotknite sa ho. Ak má studený krk a hornú časť chrbta, potom je chladný.

Existuje niekoľko ďalších príznakov, pomocou ktorých môžete pochopiť, že novorodenec je chladný.

Za týmto účelom sa môžete dotknúť dieťaťa v záhyboch rúk a nôh - ak je koža chladná alebo studená, musíte na dieťa položiť trochu teplejšie.

Ak cítite horúcu a vlhkú pokožku, ste príliš zabalení a musíte odstrániť jednu vrstvu oblečenia.

Viac informácií o starostlivosti o dieťa do 3 mesiacov nájdete v online kurze Happy Maternity: Soft Care Technique >>>

V kurze rozumieme tomu, ako zaobchádzať s dieťaťom, porezať nechty, zamotať alebo nie, ako ísť na prechádzku a iné naliehavé problémy pre mladú matku.

Ak čkanie - je dieťa studené?

Keď novorodenec príde do kontaktu so studeným vzduchom, jeho svaly sa napnú, žalúdok tlačí na bránicu a začne škytať.

To neznamená, že dieťa je chladné. To znamená, že sa dokáže prispôsobiť meniacim sa teplotám vzduchu, čo znamená, že sa dobre vyvíja.

Existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo novorodenec škytavka:

 1. Kŕmenie zmesou,
 2. Zníženie telesnej teploty,
 3. Prehltnutie vzduchu
 4. Materská strava (viac o výžive dojčiacej matky >>>.

Prekrmovanie novorodenca zmesou vedie k tomu, že rýchle napínanie a plnenie jeho žalúdka podporuje kŕče bránice, spôsobuje čkanie.

Pri dojčení sa tak nestane, pretože dieťa ľahko vstrebáva mlieko bez toho, aby na krehký žalúdok vyvíjalo nadmerný tlak.

Zmes musí byť kŕmená dieťaťom striktne v dávkach uvedených na nádobe. Nezabudnite na správne riedenie zmesi!

Počas sania prsníka, pri nedostatočnom priľnavosti na prsníku, môže dieťa prehltnúť vzduch s mliekom a od tohto okamihu začať škytať.

Toto je signál pre matku, že je potrebné napraviť záchvaty prsníka, pomôcť dieťaťu správne sať prsia - to dá najlepší prírastok na hmotnosti a uvoľní sa škytavka.

Ak máte problémy s dojčením, prečítajte si online kurz Tajomstvo dojčenia >>>

Ako sa obliecť doma dieťa?

Pred rozhodnutím o tom, ako sa obliecť novonarodené dieťa doma, musíte rozhodnúť o materiáli, z ktorého sú šaty vyrobené. Tkanina by mala byť prírodná a mäkká a farby by mali byť pokojné.

Je lepšie, ak sú švy vonku, takže nemôžu poškodiť jemnú pokožku dieťaťa. Nič by nemalo trieť: ani zipsy, ani zapínanie.

Bez nich sa samozrejme nemôžete obísť, ale nechajte ich na svojich pleciach. Lepšie sú tlačidlá: ľahko sa zapínajú a rozbaľujú. Šetria čas výmenou oblečenia.

Takéto oblečenie je v zásade vhodné pre domácnosť:

 • klzáky,
 • otvorené nohavičky
 • telo,
 • kombinézy s dlhými rukávmi,
 • kombinézy s krátkymi rukávmi,
 • Vesty s krátkym rukávom
 • vesta s dlhým rukávom
 • tenké plienky
 • plienky sú flanelové.

Prvých 1 - 1,5 mesiaca dieťaťa je lepšie sa rozkročiť, aby pre neho vytvorili miernejšie podmienky na prechod zo života v brušnej matke na našom svete. Prečítajte si, ako zabaliť novorodenca >>>

Ak sa teplota vzduchu v domácnosti pohybuje okolo 22 - 23 stupňov, bude stačiť dať dieťaťu blúzku a zabaliť ho do flanelovej plienky.

Novorodenec má stále nezrelé procesy termoregulácie, a preto, ak zostávate oddelene od matky na dlhú dobu, oplatí sa dieťa navyše zahriať niečím teplým.

Varovanie! Udržujte svoje dieťa v bezpečí. Deka alebo deka by nemali zakrývať tvár dieťaťa. Dieťa musí byť vždy na dohľad.

Ak ste už dieťa zastavili, potom pri teplote v dome 22 stupňov, môžete si obliecť novorodenca do bavlnenej kombinézy s dlhými rukávmi, v ktorej budú tiež zatvorené nohy.

Dieťa nemusí mať doma čiapku. Výnimkou môžu byť iba veľmi nízke teploty v dome, napríklad pod 18 stupňov.

Pri izbovej teplote 22–25 stupňov si môžete novorodenca obliecť do kombinéz s krátkymi rukávmi alebo do kostýmov a vestičiek, tiež s krátkymi rukávmi.

Teplota vzduchu v domácnosti sa spravidla udržiava rovnaká bez ohľadu na ročné obdobie, pretože v zime zapínajú kúrenie. Môže byť chladné doma, keď kúrenie ešte nie je zapnuté alebo je dom nečestne vyhrievaný.

V takom prípade, ak je teplota vzduchu doma pod 18–20 stupňov, mali by ste mať novorodenca teplejšie. Na tento účel sú vhodné tielko a fleecová kombinéza alebo fleecová kombinéza na tenkej bavlne.

Ako sa obliecť novorodenca doma v zime závisí od teploty v byte.

Ak je to +23 stupňov, novorodenec musí mať bavlnené blúzky a pletené jazdce.

Pletená kombinéza je lepšia, nezanecháva otvorené časti tela, čo je veľmi výhodné. Zároveň ako blúzka alebo vesta sa môže krútiť alebo ťahať a spôsobiť novorodencom nepríjemnosti.

Potrebujem doma kapotu?

Stále sa stretávam s matkami, ktoré sú doma teplé a prikladajú dieťaťu kapotu. Nie je to potrebné.

Dieťa NIE JE MOŽNÉ doma chytiť hlavu alebo uši.

Tip! Deti prežívajú prehriatie ťažšie ako podchladenie, takže nie je potrebné znovu zabaliť dieťa.

S horúcim a suchým vzduchom sliznice nosa vyschnú, zažívacie šťavy zhustnú, čo vedie k vzniku bolestivej koliky.

Ako pomôcť dieťaťu s kazikov a kolikou, pozrite si online kurz mäkkých brušiek >>>

Potrebujete ponožky?

Pri teplote vzduchu v dome, ktorý sa považuje za normu (18 - 22 stupňov), sa ponožky nemôžu nosiť na novorodenca - ak sú v šmýkačkách alebo kombinézach so zavretými nohami.

Pri vzduchových kúpeľoch budú zbytočné aj ponožky. Dieťa má zvyčajne mierne chladné chodidlá. To indikuje normálnu termoreguláciu.

Vytvárajte priaznivé podmienky pre novorodencov doma. A oblečte dieťa správne.

Ako obliecť novorodenca na jeseň v počasí

Jesenné detské oblečenie rozdeľte na spodnú bielizeň a vrchné oblečenie. Vrchné odevy zahŕňajú bundy, obálky, kombinézy a prikrývky, spodnú bielizeň - pánske, body, kombinézy, tielka, tričká atď. Začiatkom jesene, keď je teplota na ulici asi 17-18 ° C, by ste nemali dostať vonkajšie oblečenie. Bude stačiť len teplý malý muž alebo ľahký oblek s dlhými nohavicami a rukávmi.

Keď teplota začne klesať, môžete začať postupne zahriať. Nie je potrebné opustiť dom, vytiahnuť na dieťa teplú kombinézu a zabaliť ju vlnenou prikrývkou. Pediatrom sa odporúča používať zásadu vrstvenia, t.j. noste pár ľahších odevov alebo si so sebou prineste niekoľko tenkých koberčekov. Ak sa na ulici otepľuje, môžete si vybrať jednu vrstvu oblečenia a naopak, ak sa ochladí, môžete dieťa prikryť ďalšou prikrývkou.

Ako identifikovať chladného novorodenca alebo horúceho

Sledujte dieťa. Nemusíte byť schopní obliecť ho hneď prvýkrát, najmä preto, že počasie na jeseň je dosť premenlivé. Ak bolo dieťa na ulici nezbedné a doma ste si všimli, že jeho pokožka bola červená a zahriata, nezabudnite, že súprava oblečenia je príliš teplá a dieťa sa prehrieva. Nabudúce si na toto počasie pripravte ľahšie veci.

Pri chôdzi na čerstvom vzduchu sa pravidelne dotýkajte nosa dieťaťa, rovnako ako jeho ruky by mal byť teplý. Ak je nos studený, novorodenec by mal byť teplejší. Ďalším znakom toho, že dieťa je zima, je čkanie.

Sledujte reakcie svojho dieťaťa, zatiaľ čo stále nevie hovoriť, potom od jesenných prechádzok budete mať obaja len výhodu.

Potrebujem novorodenecké oblečenie na spánok?

Takmer každý pediater vám povie, že vzduchové kúpele sú veľmi prospešné pre vývoj omrvín. A určite musíte počas dňa nechať dieťa bez oblečenia. Napríklad pri výmene plienky. Nechajte ho ležať nahé 10 minút a postupne ho zvyšujte.

Vynára sa teda primeraná otázka: nebolo by pre dieťa prospešnejšie spať bez oblečenia, aby nič nezasahovalo ani tlačilo?

Faktom je, že telo novorodenca stále nedokáže regulovať prenos tepla a dieťa môže zamrznúť už pri teplote 21 stupňov. Preto nezabudnite nosiť aspoň tenký „muž“ v noci. Ak je miestnosť veľmi horúca a nemôžete zapnúť klimatizáciu, mali by ste svoje dieťa umiestniť do tenkého tela s krátkym rukávom a bez nôh.

Potrebujete ponožky? Detské ponožky sú tým istým nevyhnutným atribútom pre spánok, ako aj pyžamy, najmä pre staršie deti. Novorodenecké ponožky však nie sú potrebné, ak používate „malého muža“ s nohami.

A čo klobúky? Mal by som v noci nosiť pre novorodenca klobúk? Ak si kúpate dieťa pred spaním, potom sa o klobúku ani nehovorí - je to potrebné! Ak je však krk dieťaťa v noci mokrý, je čas sundať klobúk - je horúco! Výnimkou je letná horúčava - ak je miestnosť upchaná, klobúk bude dieťaťu viac nepríjemné.

Prístrešok alebo nie?

Myslíte si, že keď arašid prikryl prikrývkou, bude spať takto celú noc? Nie - deti sa hodia a otočia sa v noci a ráno nájdete niekde na podlahe prikrývku. Preto ľahké pyžamy a ponožky - to sú potrebné veci na nočný odpočinok.

Namiesto prikrývky budete vy aj vaše dieťa pohodlnejšie so spacákom. Mimochodom, táto položka je nielen pohodlnejšia, ale aj bezpečnejšia - dieťa ju nebude zakrývať hlavou, nebude vypadávať z postieľky a strúhanka bude teplá.

Ako nosiť dieťa na spanie?

Pediatri odporúčajú obliekanie novorodenca na spánok aj na prechádzku - na princípe kapusty. Vrstvenie umožňuje rýchlo odstrániť alebo zmeniť vrchnú vrstvu oblečenia - napríklad, ak je dieťa horúce.

Ak dáte bábätko dieťaťu, musíte mať pod plienku oblečený šmýkač alebo telo. Oblečenie by malo byť v závislosti od ročného obdobia buď teplé (pokiaľ možno fleece) alebo ľahké, bavlnené.

Slip (inými slovami „malý muž“) je kombinéza s rukami a nohami, buď tenká pletená alebo teplá. Pre väčšie pohodlie sú papuče vybavené tlačidlami, čo je veľmi výhodné, keď potrebujete vymeniť detskú plienku.

Takéto oblečenie sa používa nielen na spánok, ale aj na chôdzu a na denné hry s celými nohami a pažami, ako aj s otvorenými. Šmýkačky sú určené pre batoľatá do 2 rokov, ale staršie deti potrebujú iné oblečenie. spánok.

Karoséria - zjednodušená verzia sklzu. Je to kombinéza, ale bez nôh. Môže to byť oboje s dlhými rukávmi a vôbec bez nich. V oddelení s telom musíte používať nohavičky.

Korzety sú vybavené tlačidlami pre pohodlnú výmenu plienok. Telo s krkom vyberte pre deti. ktorí vedia, ako sedieť. Všetky nite a telo sú šité tak, aby bol priestor pre plienky, to znamená, že telo je dlhšie ako nohy.

Dospelšou možnosťou sú pyžamy

Oddelené nohavičky a tričko - to je možnosť pre už dospelé deti, ktoré vedia, ako chodiť a vstávať v noci na záchode.

Je lepšie, ak na rukávoch a nohaviciach nie sú elastické pásky a krk je voľný. Nemali by ste si kupovať detské pyžamá „pre rast“ - je lepšie, ak sú rukávy a nohy mierne krátke. Zároveň by však na zvyšných častiach nemalo nič tlačiť a brániť pohybu. A samozrejme si navlečte svoje detské ponožky na noc!

Vždy pri výbere nočného oblečenia pre dieťa uprednostňujte prírodné látky: bavlna, bicykel, fleece, pleteniny, flanel. A nechajte satén a hodváb pre seba.

Pin
Send
Share
Send
Send