Užitočné tipy

Svrbenie kože s cukrovkou: príznaky a liečba masťami

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 7. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Ľudia s cukrovkou veľmi často trpia neznesiteľným svrbením. Toto je častý vedľajší účinok vysokej hladiny glukózy v krvi, ktorá je určujúcim faktorom pri cukrovke. Ak tým trpíte, prečítajte si náš článok, aby ste sa naučili, ako podráždenie upokojiť.

Prečo cukrovka poškriaba pokožku

Svrbenie od cukrovky na celom povrchu tela a pálenie je považované za prekvapivý jav, podobné príznaky uvedené na fotografii často sprevádzajú túto chorobu. V dôsledku zvýšeného cukru sa glukóza usadzuje v malých krvných cievach, v dôsledku toho sa u diabetikov môže pozorovať vývoj mikroangiopatie. Neskôr je poškodená funkcia obličiek a objavujú sa problémy so zrakom.

Koža okamžite reaguje na katastrofálny proces, ktorý sa vyskytuje v krvi pacienta, pokožka rýchlo stráca elasticitu a vysychá, začína sa aktívne odlupovať, v dôsledku narušenia prírodných obranných funkcií, vysoký cukor vyvoláva svrbenie kože pri diabetes mellitus.

Typicky, pri cukrovke typu 2, svrbenie rúk, svrbenie sa objavuje v dolných končatinách, oblasti genitálií, krku, ucha. Na slizniciach je možné pozorovať svrbenie a pálenie, u mužov a žien s diabetes mellitus sa často objavujú lupiny, vďaka ktorým hlava začína svrbieť.

Pri diabetickej svrbení diabetik často pociťuje také príznaky cukrovky, ako sú pálenie, nepohodlie a integuments. Pred liečením svrbenia cukrovkou je dôležité zistiť príčinu choroby a odstrániť ju.

Je tiež potrebné normalizovať hladinu glukózy v krvi pacienta.

Kožné patológie pri cukrovke

U diabetikov sa často vyvinú rôzne kožné ochorenia. Aby sa zbavilo svrbenia pri cukrovke typu 2, na odporúčanie ošetrujúceho lekára sa mení predchádzajúca predpísaná terapia, aby sa upravila hladina cukru v krvi osoby.

Ak sa liečba diabetu nezačne včas, príznaky ochorenia sa zosilnia, vysoká koncentrácia glukózy vedie k tvorbe vezikúl a početných bolestí v celom tele. Diabetické svrbenie sa prejavuje v oblasti trieslovín, v oblasti dolných končatín a na svrbení očí a brady.

Všetky patológie na koži sa tvoria v dôsledku primárnych alebo sekundárnych príčin. Primárnou príčinou je narušenie procesu odstraňovania škodlivých látok a toxínov z tela diabetika, a preto je pozorovaná angiopatia. Sekundárne faktory sú sprevádzané výskytom zápalových procesov a hnisavými formáciami na rozčesaných ranách. Ako viete, pri zvýšenom cukre je proces odstraňovania potu prerušený, vďaka čomu sa zdá prostredie priaznivé na množenie baktérií.

Zahrnutie svrbenia pri cukrovke sa môže vyskytnúť po užití akýchkoľvek liekov. V dôsledku urtikárie alebo alergickej reakcie má diabetik svrbivé oči, muži majú vyrážku v penise, svrbenie v ušiach a dolné končatiny.

Svrbenie kože s cukrovkou, ako hlavný ukazovateľ metabolických porúch, môžu sprevádzať tieto faktory:

 • S metabolickou poruchou a narušením procesu metabolizmu tukov v tele dochádza k rozvoju diabetického xantómu. Tento stav môžete vyliečiť normalizáciou hladiny cukru v krvi a lekár tiež predpíše vhodné lieky, ktoré normalizujú koncentráciu tukov.
 • Medzi kožnými chorobami u mužov s cukrovkou sa vyznačuje diabetický erytém, podobné ochorenie sa pozoruje u pacientov starších ako 40 rokov.
 • Svrbenie nôh pri diabetes mellitus sa často vyvinie na diabetické pľuzgiere. Postihnuté sú aj chodidlá dolných končatín. V bublinách je ružovkastá tekutina, ktorej veľkosť závisí od veľkosti útvarov na pokožke.
 • Ak má pacient cukrovku 2. typu, zvyčajne nielen svrbí telo, ale aj pokožka zhustne. Terapia spočíva v znížení hladiny glukózy v krvi, je tiež predpísaná masť na svrbenie pri cukrovke a zmäkčujúci krém na nohy, ktorý sa dá kúpiť v ktorejkoľvek lekárni.
 • Pri prvom type ochorenia sa môže farba pokožky zmeniť, táto patológia sa nazýva vitiligo. Zmeny sa pozorujú na tvári, brade, ušiach. Aby sa zmenilo z takéhoto porušenia, pacient sa podrobuje hormonálnej terapii.

Liečba svrbenia pri cukrovke

Mnoho diabetikov si kladie otázku, či telo dokáže svrbieť od cukrovky, ak sa inzulín nevytvára v správnom množstve. V prípade zvýšenia hladiny cukru v krvi dochádza k svrbeniu v ušiach, pri cukrovke, svrbení hlavy, rúk a nôh sa na genitáliách objavujú vredy.

Predtým, ako sa zbavíte svrbenia, musíte sa podrobiť vyšetreniu ošetrujúcim lekárom, ktorý vykonal potrebné testy, vyšetrí pacienta, predpíše liečbu tabletkami a masťami av prípade potreby tiež zvolí liečbu pomocou ľudových liekov.

Zvyčajne, ak je telo svrbené s cukrovkou alebo svrbením v ušiach, je ochorenie liečené normalizáciou hladiny cukru v krvi, vrátane liečebného krému, ktorý je konzistentný s lekárskymi indikáciami.

Terapia sa uskutočňuje v niekoľkých fázach, v závislosti od charakteristík choroby.

 1. Špeciálny liek môže pomôcť normalizovať metabolizmus tukov a uhľohydrátov. Liečba sa uskutočňuje dva až tri týždne.
 2. V prípade plesňových infekcií sa používa antimykotikum. Aby sa zabránilo poškriabaniu rúk a nôh, zatiaľ čo vredy sa hojia rýchlejšie, existujú liečivé krémy, masti a gély.
 3. Ak sa svrbenie pri cukrovke typu 2 vyskytne po užití jedného alebo druhého lieku diabetom, liek sa nahradí liekom, ktorý je pre neho vhodnejší a nespôsobuje vedľajšie účinky.
 4. Rodičia sa často pýtajú, či má telo dieťaťa po konzumácii produktu svrbenie a ako ho môže svrbenie odstrániť. Ak sa takéto príznaky objavia v dôsledku nekvalitného alebo alergénneho lieku, lekár predpíše terapeutickú diétu.

U mužov sa niekedy vyskytuje svrbenie v slabinách, keď sa používa nový typ inzulínu, ak tento typ hormónu nie je pre pacienta vhodný. V takom prípade sa musíte poradiť so svojím lekárom, aby ste vybrali správny typ lieku a vybrali nový liečebný režim.

Ak teda telo svrbí s cukrovkou, musí sa urobiť všetko pre to, aby sa hladina cukru v krvi normalizovala, vrátane prechodu na správnu výživu.

Pálenie a svrab u žien

Pri dlhotrvajúcom a pretrvávajúcom svrbení pokožky v intímnych miestach genitálií, lopatkách, zadku, bruchu ženy môže lekár diagnostikovať angiopatiu, ktorá je sprevádzaná poškodením najmenších krvných ciev - arteriol a kapilár.

Takéto ochorenie narúša prísun krvi do slizníc a blokuje tok životne dôležitých živín do vnútorných orgánov. Ak ochorenie pokračuje, má žena šupku a suchú pokožku, na koži a slizniciach sa nachádzajú mikrotrhliny.

Miestne imunitné a ochranné funkcie sú tiež znížené, acidobázická rovnováha kože sa mení, čo negatívne ovplyvňuje celkový stav diabetika. Na suchých a riedených membránach sa objavujú mikrotrhliny, vďaka ktorým sa zvyšuje svrbenie a pálenie. Plesne a hnisavé organizmy sa dostanú do rán, čo vedie k vzniku zápalovej reakcie.

 • Ženy s cukrovkou majú často nepríjemné pocity v perineu, pubis, vulve a vagíne. Vrátane choroby, svrbenia v ušiach, na koži dolných končatín, pod prsiami, na vnútornej strane stehien, v tukových záhyboch so zvýšeným potením, podpazuší, okolo lopatiek a spodnej časti.
 • Telo začne svrbieť v dôsledku porušenia stavu najmenších krvných ciev. Mikroangiopatia spôsobuje zlyhanie obličiek, čo vedie k nefropatii. Po určitom čase sa môže zhoršiť zrak osoby a môže sa vyvinúť retinopatia.
 • Koža spravidla začne reagovať na takéto zmeny v tele skôr, ako ktokoľvek iný. Začína vysychať, olupovať, svrbiť, v tomto stave nie je schopná úplne chrániť podkožné tkanivo pred účinkami patogénnych mikroorganizmov.

Keď žena pociťuje silné svrbenie a pálenie, rozčesáva pokožku pred vytvorením rán, v dôsledku čoho sa objavia bubliny s prasknutím kvapaliny a neznesiteľná bolesť. Neskôr na pokožke dozrievajú nové vezikuly, ktoré vysychajú a sú pokryté hrubou kôrou. Takéto krusty sú veľmi svrbivé, ale v žiadnom prípade ich nemôžete odlupovať. Inak sa nová rana stane zdrojom infekcie a podráždenia.

Pri cukrovke je dôležité vedieť, ako liečiť kožné ochorenia, aby sme včas pomohli diabetikom. Inak purulentné abscesy, huby a vírusy vedú k závažným komplikáciám, ktoré je veľmi ťažké podstúpiť terapiu.

Okrem normalizácie hladiny cukru v krvi by žena mala vykonať ďalšie testy, aby sa ubezpečila, že na použité potraviny a drogy neexistuje alergická reakcia.

Vitiligo sa lieči pomocou hormonálnej terapie a žena je predpísaná tak, aby bola v tieni mimo priameho slnečného žiarenia, aby sfarbená pokožka nebola vystavená ultrafialovému žiareniu. Kontakt s poškodenou pokožkou môže spôsobiť podráždenie.

 1. V prípade diabetes mellitus 2. typu spočíva liečba v dodržiavaní terapeutickej diéty. Ak dôjde k páleniu a svrbeniu v pohlavných orgánoch ženy v dôsledku používania liečivých hypoglykemických látok, mal by sa zvoliť podobný liek, ktorý nespôsobuje alergickú reakciu.
 2. Ženy sa rýchlo zbavia nepohodlia v intímnej oblasti, ak navyše užívajú vaginálne tablety, ktoré obsahujú účinnú látku klotrimazol. Podaním fluomizínu je možné odstrániť podráždenie sliznice na povrchu sliznice pohlavných orgánov. Tento liek je druhým najobľúbenejším a najúčinnejším.
 3. Ak sa na pokožke objaví podráždenie a zápal, odporúčajú sa známe ľudové liečivá vo forme odvarov, pleťových vôd a usadzovania pohlavných orgánov. Pomôžu rýchlo zastaviť svrbenie cukrovky u žien.

Na starostlivosť o pokožku sú veľmi vhodné harmanček, nechtík, dubová kôra, lastovičník, slabý roztok manganistanu draselného a furatsilín.

Prevencia svrbenia pri cukrovke

Aby sa zabránilo vzniku kožných ochorení alebo sa rýchlo zbavili vyrážky pri prvých podozrivých príznakoch, je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Aby znížili hladinu glukózy v krvi a zlepšili celkový stav pacienta, pijú šťavu z artičokov z Jeruzalema.

Okrem toho je dôležité napraviť poruchy endokrinnej výmeny. Je potrebné urobiť všetko pre zvýšenie imunity a zlepšenie zdravia. Chráni telo pred patogénnymi účinkami.

Pre diabetikov je veľmi užitočná fyzioterapia, sedatívna a sugestívna terapia, ktorá má právo predpísať každému diabetikovi. Účinným liekom je masť na svrbenie na nohách s diabetom, ktorá zahŕňa kortikosteroidy. Rovnaký liek lieči svrbenie v ušiach, rukách a ďalších problémových oblastiach.

Pri silnom a častom svrbení sa na postihnutých miestach kože vykonáva antimykotická, antivírusová a antibakteriálna terapia. Pomáha to predchádzať šíreniu infekcie a zmierňuje stav pacienta.

Na prevenciu tvorby krvných zrazenín a krvácania z kŕčových žíl a cukrovky sa používa heparínová masť, jej nohy sú rozmazané pod kolenami.

Pri bakteriálnom svrbení, ak iné prostriedky nepomáhajú, môžu byť vhodné antibiotiká. Ak diabetik vykazuje fistuly alebo zhubné nádory, používa sa pohotovostná operácia.

Príčiny a liečba svrbenia kože pri cukrovke sú opísané vo videu v tomto článku.

Mechanizmus výskytu svrbenia

Existujú dva mechanizmy výskytu:

Diabetická vyrážka

 1. V dôsledku zhoršenej absorpcie glukózy sa hromadí veľa toxických metabolických produktov „vedľajších produktov“. Dráždia pokožku a sliznice a výsledkom je svrbenie.
 2. Pri vysokej hladine glukózy v krvi kryštalizuje. Glukózové kryštály poškodzujú jemné steny kapilár, preto kapiláry začínajú zle plniť svoju funkciu. Keď hovoríme všeobecne o tele, z tohto dôvodu je narušená funkcia obličiek, prísun krvi do sietnice, atď. Pokiaľ ide o pokožku, jej výživa je narušená, pokožka sa začína olúpať, vysušiť, zjemniť a následkom svrbenia.

Existujú tri typy svrbenia cukrovky:

 1. Vychádza priamo z cukrovky (z vyššie uvedených dôvodov).
 2. Zo spojenej infekcie, najmä plesňovej infekcie.
 3. Z užívania liekov na cukrovku (výskyt alergických reakcií, neznášanlivosť).

Svrbenie ako príznak cukrovky

Svrbenie kože s cukrovkou je jedným z dôsledkov metabolických porúch. Funguje funkcia obličiek a hromadia sa toxické látky, ktoré okamžite pôsobia na pokožku.

Môže poškriabať nielen pokožku tela, ale aj hlavu. Výsledkom je, že sa pokožka olúpa a objavia sa lupiny. Neustále rozčesávanie svrbivých častí tela ich pacient vtiera do krvi. Pri cukrovke sa dokonca úplne neškodné malé škrabance vyliečia veľmi dlhú dobu, a preto sa česané rany okamžite stávajú ideálnym cieľom pre infekciu a plesne.

Dôležité je, že u prediabetov sa môže vyskytnúť svrbenie: keď je celkový obraz choroby stále nejasný a hladina cukru v krvi je už výrazne vyššia ako je obvyklé.

Pokožka trpí nedostatkom vlhkosti a živín, vďaka ktorým stráca elasticitu, zožltne a začne sa odlupovať. S rozvojom dermatopatie sa pacient svrbí pod kolenami a môžu sa objaviť aj pľuzgiere a červené škvrny.

V dôsledku drsnosti a vysušenia pokožky sa na chodidlách a lakťoch môžu objaviť praskliny. Kritický nedostatok vlhkosti je možné vidieť stlačením kože na hornej strane kefy: v normálnom stave sa koža okamžite vracia do pôvodnej polohy, keď je telo dehydratované, záhyb nie je na niekoľko sekúnd vyhladený.

Okrem toho sa pacienti s cukrovkou typu 2 často obávajú svrbenia a pálenia genitálií: ženy sa sťažujú na svrbenie v perineu a u mužov sa zápal predkožky.

Svrbenie genitourinárnych orgánov u žien je najčastejšie príznakom drozdu. V dôsledku špeciálnych faktorov sa na slizniciach začína vyvíjať huba. Ak drozd nezmizne dlho ani pri použití špeciálnych liekov, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Ochorenia kože spojené s ochorením s svrbením

Všetky kožné problémy s cukrovkou, sprevádzané svrbením alebo pálením, možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 • alergické reakcie, ktoré sa vyskytujú v reakcii na používanie určitých liekov na liečbu cukrovky,
 • primárne morfologické prvky alebo vyrážky na nezmenenej koži: vezikuly a pľuzgiere na koži, ktoré sa objavujú v dôsledku nadmerného množstva toxínov (hlavná príčina spočíva v metabolických poruchách metabolizmu),
 • sekundárne morfologické prvky alebo vyrážky, ktoré sa vyvinuli z primárnych morfologických prvkov: plesňové alebo erózne ulcerózne lézie, pigmentácia.

Pruritus pruritus pri cukrovke nemožno klasifikovať ako samostatné ochorenie, je to len zvláštny príznak mnohých rôznych chorôb, napríklad:

 • Dermatopatia - pacient svrbí pod kolenami, vezikulami a načervenalými, na spodnej končatine sa objavia jasne definované škvrny s priemerom viac ako 1 cm, ktoré sa bez primeraného ošetrenia objavia. Ochorenie je spojené výhradne s vaskulárnymi zmenami v špecifickej oblasti tela. Nevyžaduje si špeciálne ošetrenie, čiastočne prechádza, za predpokladu, že si pacient udržiava normálnu hladinu cukru v krvi.
 • Diabetická sklerodermia - choroba sa prejavuje malými tesneniami lokalizovanými v chrbtovej a krčnej oblasti. Je charakteristický pre cukrovku 2. typu. Sklerodermu je potrebné liečiť rovnako ako iné kožné ochorenia, ktoré vznikli v dôsledku cukrovky - udržiavaním normálnej hladiny cukru v krvi. Pomocné ošetrenie sú zvlhčovače a oleje.
 • Erytém - prejavuje sa veľkými červenkastými škvrnami lokalizovanými na otvorených miestach kože. Je charakteristická pre mužov nad 40 rokov, ktorí trpia diabetes mellitus (najčastejšie druhého typu).
 • Xantóm je výsledkom narušenia metabolizmu tukov. Vyskytuje sa vo forme žltých plakov na zákrutách lakťov a pod kolenami. Typické príznaky cukrovky sú lokalizované na nohách, pľuzgiere rôznych veľkostí, vyplnené šedavo ružovkastou látkou.
 • Diabetická neurodermatitída - s touto poruchou pacient neustále svrbí telo.

Sťažnosti na to často vznikajú ešte predtým, ako sa zistí diabetes.

Tieto kožné ochorenia sú často doplnené ťažkými nepohodliami a bolesťou. Svrbenie a pálenie cukrovkou sa dá vylúčiť iba liečením príčiny - samotnej choroby.

Лечение зуда при диабете

Aby ste pochopili, ako sa zbaviť svrbenia, musíte zistiť jeho povahu. Svrbenie spôsobené alergiami zahŕňa užívanie antihistaminík: Erius, Suprastit atď., Špeciálnych hormonálnych liekov: Betametazón a Prednizolón.

Lokálne ošetrenie svrbenia v oblasti genitálií sa tiež vykonáva pomocou krémov a mastí založených na prednizolóne: Lokoid a Latikort (dva najlepšie lieky).

Ak je príčinou svrbenia huba, pacient bude mať protiplesňové ošetrenie. Neurodermatitída a rôzne pustulárne kožné lézie sa musia liečiť antibiotickými masťami.

Prevencia svrbenia

Hlavným opatrením na prevenciu svrbenia pri diabetes mellitus je neustála kontrola hladiny cukru v krvi. Stabilná nízka hladina je zabezpečená pomocou špeciálnej diéty, ako aj liekov predpísaných lekárom.

Rýchle uhľohydráty (cukor a med, cukrovinky, hrozienka, banány atď.) Sú pre pacienta kontraindikované, spotreba pomalých uhľohydrátov (obilniny, cestoviny), rastlinných a živočíšnych tukov je obmedzená.

Rovnako dôležité je dodržiavať pravidlá hygieny tela:

 • Musíte umývať každý deň, hygienické výrobky: uterák, uteráky by mali byť osobné.
 • Je potrebné starostlivo prečítať štítky mydlových a sprchových gélov: kompozícia by nemala obsahovať látky, ktoré u pacienta vyvolávajú alergie. Detské mydlo založené na prírodných zložkách je veľmi vhodné.
 • Starostlivosť o nohy si vyžaduje osobitnú pozornosť: všetky kukurice, pľuzgiere a praskliny sa musia dezinfikovať.
 • Starostlivosť o genitálie by sa mala vykonávať každý deň pomocou špeciálnych intímnych gélov bez vôní a vôní.
 • Pre pacientov s cukrovkou existujú špeciálne zubné pasty a ústne vody.

Svrbenie, ako jeden z príznakov cukrovky, sa eliminuje pri liečbe choroby. Liečba je založená na troch prvkoch: strava, podpora liekov a inzulínová terapia. Dodržiavanie všetkých troch podmienok zaručuje prinajmenšom úľavu od príznakov cukrovky: svrbenie a podráždenie a maximálne ich úplné odstránenie.

Svrbenie slizníc a genitálií

Najprv si povedzme o intímnom probléme - svrbení pohlavných orgánov. Diabetici sú často v rozpakoch, aby sa s týmto problémom poradili s lekármi, a márne by odborníci pomohli vyrovnať sa s týmto chúlostivým problémom a život oveľa uľahčili. Tiež u mužov a žien sa môže vyskytnúť v konečníku.
Svrbenie genitálií je rovnako bežné u mužov aj žien.

Svrbenie pri cukrovke u žien sa vyskytuje v perineu, stydkých pyskoch a dokonca aj vo vagíne. Okrem toho majú pacienti s cukrovkou sklon k plesňovým chorobám, čo ešte viac zvyšuje svrbenie.

Diabetici majú tiež tendenciu infikovať a hnisať pokožku, takže je dôležité, aby sa koža nečesala, ale aby sa udržiavala hygiena a aby sa sami neliečili.

Ženy, ktoré majú tento problém, musia kontaktovať gynekológa a uistiť sa, že informujú endokrinológa o svojich ochoreniach (pravdepodobne bude potrebná korekcia liečby znižujúcej hladinu cukru).

Svrbenie u mužov s cukrovkou sa vyskytuje v miešku, penise a vnútorných stehnách. Odporúčania sú rovnaké: nemiešajte, starostlivo dodržiavajte hygienu a poraďte sa s odborníkom - urológom a endokrinológom.

Svrbenie dermatitídy

Svrbenie kože s cukrovkou tiež spôsobuje veľa nepríjemností. Nohy často trpia, ale niekedy majú svrbenie celého tela, je veľmi ťažké tolerovať a vyžaduje si povinnú lekársku starostlivosť.

Najčastejšie sa nepohodlie vyskytuje v dolných končatinách a nohách. V dôsledku silného svrbenia pacient rozčesáva pokožku a vyskytujú sa dlhodobo sa nehojace sa rany. Je tiež možné pripojiť bakteriálnu a hubovú infekciu, ktorá ďalej komplikuje priebeh choroby.

Vyrážka

Často sa vyskytuje aj v kožných záhyboch. V záhyboch kože sú dobré podmienky na spojenie s plesňovou infekciou, je to trýznivé svrbenie, erózia, mokré povrchy.

U žien sa často vyskytuje v oblasti podprsenky. Preto sa ženám odporúča, aby si vybrali tesnú, mäkkú podprsenku vyrobenú z priedušnej bavlnenej tkaniny. Denná sprcha je dôležitá najmä v lete.

Svrbenie pokožky hlavy tiež spôsobuje pacientom s cukrovkou veľa nepríjemností. Okrem fyzického nepohodlia sa objavuje aj estetické nepohodlie. Vlasy vyzerajú neporiadne, objavuje sa výpotok. Hlavným odporúčaním, rovnako ako kdekoľvek inde, je hygiena. Viditeľným výsledkom je použitie antiseboroidných šampónov odporúčaných dermatológom alebo trichológom.

Na záver niekoľko tipov

 • Postupujte podľa diéty! S normalizáciou výživy môže svrbenie prejsť bez liečby.
 • Dodržiavajte všetky odporúčania svojho lekára - pomôže vám to vyhnúť sa mnohým komplikáciám. Pamätajte, že krém a masť na svrbenie pri cukrovke zmierňujú príznaky, musíte však bojovať proti tejto príčine.
 • Starostlivo dodržiavajte osobnú hygienu, sprchujte sa každý deň. Pomôže to znížiť svrbenie a znížiť riziko infekcie.
 • Vyberte čistiace prostriedky bez účinku sušenia.
 • Vyberte si oblečenie a obuv starostlivo. Mali by mať veľkosť, nikdy by sa nemali drviť alebo trieť. Je tiež dôležité, aby boli odevy vyrobené z priedušnej bavlny a topánky vyrobené z kože.
 • Neaplikujte sa sami, konzultujte s odborníkom.

Diabetes mellitus je závažné ochorenie, avšak pri správnom ošetrení a záujme pacienta je možné vyhnúť sa mnohým komplikáciám a problémom. Buďte zdraví!

Pin
Send
Share
Send
Send