Užitočné tipy

Ako odstrániť poškodenie dymom z fotografií

Pin
Send
Share
Send
Send


Dokonca aj miestne požiare, ktoré sa vyskytli v byte alebo v dome, za nimi zanechávajú štipľavý zápach dymu a pálenia. Pálená zápach napúšťa textílie, čalúnenie, steny, stropy a podlahy. Aby ste sa zbavili následkov požiaru, môžete použiť rôzne metódy v závislosti od závažnosti požiaru. Poďme na to, ako odstrániť popáleniny po požiari a čo je na to potrebné.

Spôsoby, ako odstrániť zápach horenia v miestnosti

Po zapálení sa musí dávať pozor na odstránenie viditeľného dymu, pretože produkty spaľovania nepriaznivo ovplyvňujú dýchací systém človeka a vedú k rôznym chorobám. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné otvárať okná dokorán a zariadiť prievan v miestnosti. S pomocou takého vetrania môžete odstrániť väčšinu dymu a horenia, v dôsledku čoho menej nasávajú čalúnený nábytok a predmety.

Ak chcete odstrániť zápach pálenia, ktoré potrebujete:

 • miestnosť často vetrajte
 • nepoužívajte osviežovače vzduchu, pretože takéto výrobky iba zhoršujú situáciu,
 • nechať v domoch nádoby naplnené slanou vodou alebo octom, dokážu absorbovať aj tie najhoršie arómy,
 • vykonať dôkladné čistenie ošetrením miest ohňa, stien, dverí a iných povrchov pomocou octu. Ak to chcete urobiť, musíte použiť nové handry, pretože všetky tie staré sú nasýtené popálením,
 • čistite textílie a odevy alebo sa sami perte a osušte. Zverte odborníkov, aby čistili čalúnený nábytok, koberce a obuv. Veci, ktoré nie je možné obnoviť po požiari, je potrebné rýchlo zlikvidovať,
 • v konečnej fáze zapnite ionizáciu vzduchu, ak existuje, alebo ozonizujte vzduch.

Špecifiká špeciálnej chémie

Na účinné odstránenie silného zápachu sa používajú špeciálne prípravky. Majú vysokú koncentráciu a riedia sa vodou v pomere 1: 3. Na zvýšenie účinnosti zrieďte kompozíciu teplou vodou. Náradie je ekonomicky náročné, nespôsobuje alergické reakcie a neobsahuje toxické zložky. Po zriedení sa musí kompozícia použiť po dobu 5 dní. Výrobok môže byť zmrazený bez straty účinnosti, ale pred použitím musí byť dobre premiešaný.

Bezpečnostné odporúčania pre chemické spracovanie

Pri čistení zápachu horenia profesionálnymi chemickými zlúčeninami musíte dodržiavať bezpečnostné pravidlá a vykonávať čistenie povrchov v uzavretých pogumovaných rukaviciach, stavebných okuliaroch, ochrannom respirátore a ochrannom odeve. Môžete nosiť uniformu alebo špeciálnu zásteru. Toto čistenie by sa malo vykonávať v dobre vetraných priestoroch. Ak sa chemický prostriedok dostane na pokožku alebo na sliznicu očí, musíte zasiahnuté miesto rýchlo opláchnuť veľkým množstvom vody. Ak bolesť a nepohodlie pretrvávajú dlhšiu dobu, musíte ísť do nemocnice. Chemikálie udržiavajte mimo dosahu malých detí a zvierat.

Hlavné hacky: (júl 2019)

Aj malý požiar, ktorý sa rýchlo nachádza v dome, môže spôsobiť rozsiahle poškodenie dymom. Všetko, čo sa nezmení na popol alebo je ohňom veľmi spálené, bude pravdepodobne pokryté vrstvou zvyškov sadzí. Po takejto katastrofe sa väčšina ľudí drží emocionálne významných objektov, ako sú fotografie a fotoalbumy. Hoci väčšina menších škôd spôsobených dymom môže byť odstránená z fotografií pomocou jednoduchých domácich materiálov, v závažných prípadoch by sa mal zaoberať špecialista na obnovu.

Poškodenie dymom môže nad vašimi hodnotnými fotografiami zanechať vrstvu sadzí.

So všetkými fotografickými predmetmi manipulujte pomocou latexových rukavíc. Používanie holých rúk môže spôsobiť ďalšie rozmazanie a poškodenie vášho odtlačku prsta.

Z mäkkej kefy na štetiny odstráňte sadze z prednej a zadnej časti všetkých poškodených výtlačkov. Pri čistení sadzí používajte jemný a jemný dotyk.

Okraje suchej špongie odstráňte tvrdé škvrny sadzí alebo akéhokoľvek spáleného materiálu.

Zmiešajte jednu šálku teplej vody a niekoľko kvapiek jemného mydla.

Nasýtite tkaninu z mikrovlákna zmesou a potom vytlačte nadbytočnú vlhkosť. Rámy a vesty na fotoalbumy čistite handrou. Podľa potreby opláchnite a odstráňte tkanivo.

Vložte veľkú zásuvku sódy na pečenie do veľkého plastového vrecka. Vložte fotografie do vaku vedľa škatule a pripevnite ho na dva dni, aby ste odstránili zápach dymu.

Príčiny otravy dymom

V prípade požiaru nehrozí iba otvorený oheň. Pri požiari dochádza k otrave dymiacim materiálom v dôsledku požiaru v dôsledku vniknutia dymu cez dýchacie cesty. Otravný účinok je primárne zabezpečený dvoma látkami:

 • oxid uhoľnatý
 • a kyanovodík je nebezpečný dokonca aj v malom množstve.

Prítomnosť kyanidu v dyme je spôsobená tým, že je dostupný v stavebných materiáloch.

Oxid uhličitý blokuje hemoglobín, čím narúša prívod kyslíka do rôznych orgánov, rozvíja sa hladovanie kyslíka. Kyanid narušuje energetický metabolizmus v štruktúre tkanív a bunkové dýchanie.

Pri horení rôznych materiálov vznikajú dráždivé plyny, ktoré po zmiešaní s vodou tvoria korozívne roztoky - dusičnú, sírovú a sírovú, amoniak. Spôsobujú poškodenie (chemické popáleniny) slizníc dýchacích ciest, zúženie malých priedušiek a hromadenie tekutiny v pľúcach.

Dym môže obsahovať vysoko toxický fosgénový plyn, ktorý sa vyskytuje, keď sa obsah hasiaceho prístroja dostane do kontaktu s horúcim povrchom.

Je možné byť pri sedení pri ohni otrávený dymom? Ukazuje sa, že dym z ohňa je pre organizmus rovnako deštruktívny ako dym z cigariet. Pri nútenom varení na ohni v tele každý deň dostáva množstvo dechtu, čo zodpovedá fajčeniu 2 balení cigariet. Deti a tehotné ženy sú najviac náchylné na otravu dymom z ohňa. Trpia chronickými ochoreniami dýchacieho systému, deti sa rodia choré. Katarakta sa vyvíja z dymu.

Pri spaľovaní odpadkov, padajúcich listov, existuje tiež nebezpečenstvo: plastové fľaše, tráva so znečistením pri cestnej premávke motorovou naftou, benzínom a tak ďalej spadajú do odpadu.

Obzvlášť nebezpečné sú otravy dymom z pálenia plastov, penovej gumy, gumy, farieb a lakov, preglejky - výsledný fosgén a dioxín, spôsobujúce zhubné choroby a kyanidy prispievajú k rozvoju závažných alergických reakcií.

Pri vlhkom počasí sa toxické látky kombinujú s vodnými parami, visia vo vzduchu a usadia sa na sliznici dýchacích ciest.

Otrava dymom z mäsa alebo rýb spálených na panvici poskytuje výslednú zmes oxidu uhoľnatého (CO) a oxidu uhličitého (CO2). Obeťami sú často deti, ktorých rodičia zabudli na panvicu, ktorá zostala na sporáku a opustila dom alebo milovníkov „zeleného hada“.

Príznaky otravy dymom

Hlavné príznaky otravy dymom sú:

 • výskyt celkovej slabosti,
 • ťažkosť v hlave
 • bolesti hlavy (v prednej časti tela),
 • začervenanie tváre

 • hučanie v ušiach,
 • srdcová frekvencia
 • ospalosť,
 • bolesť svalov
 • je možné zvracanie a mdloby.
 • V prípade otravy dymom sa príznaky môžu objaviť po niekoľkých hodinách, ale závažnosť sa môže veľmi rýchlo zvýšiť, čo predstavuje nebezpečenstvo pre život.

  Dráždivé plyny spôsobujú pálčivý charakter bolesti v krku a hrudníku, pretrvávajúci kašeľ. Cez deň sa objaví namodralý odtieň pokožky, vyvíja sa dýchavičnosť a nasleduje pľúcny edém.

  Pri silnom stupni otravy je dýchanie časté a plytké, objavujú sa kŕče, vyvíja sa dýchacie a kardiovaskulárne zlyhanie. Možno nedobrovoľné močenie. Smrť nastáva z dôvodu zastavenia dýchania a zlyhania srdca.

  Pri rozsiahlych lesných požiaroch v blízkych osadách môže byť veľa ľudí rôzneho veku narušených nevoľnosťou, zlým zdravotným stavom a poruchami kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

  Prvá pomoc

  Život obete často závisí od pomoci, ktorá jej bola poskytnutá. Čo by sa malo robiť v prípade otravy dymom? Najprv musíte zavolať sanitku alebo kontaktovať zdravotnícke zariadenie v blízkosti. Pred príchodom odborníkov by sa mala začať prvá pomoc.

  Prvá pomoc pri otrave dymom obsahuje nasledujúce opatrenia.

  1. Obeť musí byť vytiahnutá alebo vytiahnutá na čerstvý vzduch, zbavená oblečenia, ktoré sťažuje dýchanie - aby sa uvoľnil golier a pás.
  2. Pite horúci silný čaj.
  3. Na urýchlenie eliminácie toxínov z tela dajte sorbent: najsilnejším z nich je sorbent Polysorb MP novej generácie, vhodný je však aj aktívny uhlík.
  4. Ak mdloby, opatrne ňuchajte vatu s amoniakom.
  5. Uistite sa, že sú dýchacie cesty voľné, a ak sú prítomné zvracanie, z nich uvoľnite ústnu dutinu.
  6. V bezvedomí položte obeť (otočte hlavu na stranu), aby ste zabránili pádu jazyka do vzduchu.
  7. Skontrolujte pulzáciu v krčnej tepne.
  8. V prípade neprítomnosti búšenia srdca a dýchania vykonajte nepriamu masáž srdca a vykonávajte umelé dýchanie.
  9. Na vylúčenie podchladenia - ak je to potrebné, umiestnite ohrievače na chodidlá, pričom sa vyhnete popáleninám pokožky, berte do úvahy zníženie citlivosti na bolesť.

  Po vyšetrení rozhodne lekár o ďalšom ošetrení. Po hospitalizácii je pacientovi dlhodobo dýchaný kyslík, ktorý vylučuje oxid uhličitý z jeho spojenia s hemoglobínom. Do troch hodín sa vytvorí hyperventilačný režim - koncentrácia kyslíka v inhalovanom vzduchu je asi 80% a potom sa zníži na 50%. Vo zvlášť závažných prípadoch sa ošetrenie uskutočňuje v tlakovej komore so zvýšeným tlakom kyslíka.

  Symptomatická liečba sa vykonáva v závislosti od závažnosti stavu. Ak existujú náznaky, potom sa použijú:

  • kortikosteroidy,
  • antidotá,
  • lieky na srdce
  • vitamínová terapia.

  V dôsledku toho je možné urobiť nasledujúce závery - dym sa môže otráviť v rôznych situáciách: v prípade požiaru v miestnosti alebo v lese, od požiaru pri spaľovaní odpadu alebo počas varenia v dôsledku horenia potravín na panvici. Obzvlášť nebezpečné je dym zo spaľovania plastov. Príznaky otravy sú slabosť, sčervenanie tváre, dýchavičnosť, zvýšená srdcová frekvencia, bolesti hlavy. V prípade otravy by sa mala poskytnúť prvá pomoc av závažných prípadoch vyhľadať lekársku pomoc.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send