Užitočné tipy

Cestovanie s deťmi: 8 problémov a ich riešenia

Pin
Send
Share
Send
Send


Rodinný život môže byť komplikovaný, ak máte dieťa s vážnym chronickým ochorením, ako je zlyhanie obličiek. Väčšina z týchto detí by mala podstúpiť pravidelnú hemodialýzu. Tento postup by sa nemal vynechať bez vážnych následkov na zdravie dieťaťa. Našťastie pre väčšinu detí, ktoré dostávajú hemodialýzu, je oveľa ľahšie a bezpečnejšie cestovať. Existuje mnoho hemodialyzačných stredísk so skúsenosťami s prácou s deťmi v Rusku aj v zahraničí, takže v hemodialýze je možné pokračovať aj mimo domova.

Problém č. 1 Aklimatizácia

U väčšiny malých detí zostáva aklimatizácia bez povšimnutia. Musíte však vedieť a uplatniť sa v praxi:

 • Neboj sa aklimatizácie, ale aklimatizácie po návrate z pokoja. Nie každé telo dieťaťa si bude priať ostrú zmenu slnečnej pláže na tvrdú zimu. Takže v prvom týždni po návrate z dovolenky je lepšie minimalizovať prechádzky, dávať si pozor na preplnené miesta a podchladenie. V žiadnom prípade nie je očkované 2 týždne pred cestou a 2 týždne po nej.
 • Je lepšie nechať leto až leto ako od -30 do +30.
 • V prvých dňoch sa nevzdávajte dlho očakávanému slnku, dieťa vôbec nepotrebuje úpal. Strávte najteplejší čas dňa (medzi 12 a 16 hodinami) vo vnútri, ale nenechajte sa unášať kondicionérom.
 • Nezabudnite na opaľovací krém pre deti a Panamu.
 • Pite veľa čistej vody, aby nedošlo k dehydratácii.
 • Deti niekedy zažívajú aklimatizáciu potravín, ktorá sa prejavuje krátkodobým trávením. Môže byť výsledkom závislosti na vode alebo miestnej kuchyni a nevyžaduje liečbu.

Problém č. 2 Zmena časových zón

Rozdiel 2 hodiny nie je rozhodujúci. Kvôli nej je ťažké preložiť vnútorné hodiny dieťaťa. Ostrejšia zmena časových pásiem môže vyžadovať úpravu režimu.

Čím je dieťa staršie, tým ľahšie a rýchlejšie si zvykne vstávať a zaspať v novom čase. Je lepšie pripraviť deti vo veku do jedného roka na zmenu režimu vopred a posunúť čas vstávania a zaspávania v smere nevyhnutných niekoľko týždňov pred cestou.

Wonder Woman: Obyvateľka Magnitogorska porodila dieťa na hemodialýze

Úplne ojedinelý prípad modernej svetovej medicíny: 35-ročná obyvateľka Magnitogorska, Čeľabinska, Natalya Semenycheva otehotnela a bezpečne vydržala úplne zdravé dieťa, ktoré bolo na celoživotnej dialýze obličiek.

Šťastná, prvá a doteraz iba v histórii medicíny v južnom Urali, mladá matka, ktorá porodila na pozadí závažného ochorenia obličiek, bola 11. apríla prepustená z nemocnice v Čeľabinsku. V tento deň sa Natalya po mnohých presvedčeniach lekárov dohodla s novinármi.

A teraz ideme pozdĺž dlhých chodieb nemocnice, sprevádzaných hlavným lekárom Čeljabinskej regionálnej klinickej nemocnice Dmitrij Altman. A vysvetľuje nám, čo je dialýza.

- To je, keď obličky vôbec nefungujú, keď človek nežije kvôli fungovaniu vlastných orgánov, ale iba pomocou prístroja, ktorý čistí jeho krv od toxínov. Takýto pacient má samozrejme celý rad komplikácií. Skutočnosť, že Natalia s takouto diagnózou otehotnela, dokázala zniesť dieťa - podobné zázraku. V Rusku a na celom svete je takýchto prípadov málo - nie viac ako tucet! - hlavný lekár tieto emócie neskrýva.

Žena na pracovisku na nás čakala na gauči neďaleko jej oddelenia. Spolu s manželom Eugenom. Pevne objal svoju ženu za plecia, akoby sa chránil pred všetkými. Pekná, malá a krehká Natalya vyzerala mladšie ako jej roky a nejakým spôsobom nezapadala do obrazu zázračnej ženy. V každom jej slove, pohybe a pohľade však pocítila vnútornú silu. Natalya odmietla povedať novinárom podrobnosti o jej osobnom živote.

"Nie som verejná osoba, odpustíte mi, môžete to považovať za poveru, ale nie som ani na sociálnych sieťach," uviedla Natalya.

Z jej priemerných fráz sme sa dozvedeli, že sú manželmi Eugena už desať rokov. Dve predchádzajúce tehotenstva skončili potratmi. Tento smútok manželov sa ešte viac zhromaždil. Boli pripravení, ako sa hovorí, položiť dušu, ak otehotnela iba Natalya. Pár sa pokúsil otehotnieť dieťa pomocou IVF, dokonca našli alternatívu s náhradným materstvom.

- Posledné zmrazené tehotenstvo pred siedmimi rokmi prakticky zbavilo môjho manžela a manželky možnosti otehotnenia. Potom som po mnoho rokov nemohla otehotnieť. A potom som začal mať problémy s obličkami. Pred dvoma rokmi úplne odmietli a ja som skončil na hemodialýze. Tento postup musím vykonať trikrát týždenne, niekoľko hodín. Inak zomriem. A v auguste 2017, keď sme boli s manželom vyšetrení na IVF, zistím, že som tehotná! Rozumieš tomu, čo sme sa s manželom cítili vtedy, “hovorí mladá matka.

Zdá sa, že je to šanca - jedna z milióna! Lekári však začali od tohto kroku Nataliu odrádzať. Vysvetlili jej, že riziko otehotnenia s jej ochorením môže byť fatálne pre zdravie dieťaťa aj pre seba.

- S manželom sme si uvedomili, že je to veľmi nebezpečné. Mali sme pochybnosti, ale stále sme sa rozhodli využiť šancu, “hovorí Natalya a dodáva:

"Stálo to za to!"

Na záchranu dieťaťa musela žena stráviť takmer celé tehotenstvo v nemocničných stenách. Najprv v zdravotníckom zariadení v jeho rodnom meste, potom, od štyroch mesiacov, v Regionálnej klinickej nemocnici v Čeľabinsku, kde sa každý deň podrobovala hemodialýze. Natalya ležala pod prístrojom od pondelka do soboty, tri hodiny denne. Bola tiež vyradená z radu ďalších potrebných postupov, bez ktorých by nedošlo k normálnemu vývoju plodu. Všetky tieto postupy absolvovala nepretržite.

"Bolo psychologicky ťažké vydržať všetko, ale fyzicky som sa cítil dobre," pripúšťa mladá matka.

Pacientka bola ukončená 3. apríla - v 36. týždni tehotenstva. Narodilo sa zdravé dievča s výškou 48 cm a hmotnosťou 2,5 kg. Ošetrovateľka žena, nefrologička Angelica Soshchenko strávila päť mesiacov vedľa seba vedľa svojho pacienta.

- Je to zázrak, čo sa narodilo dievčaťu! Natália som sa tak bála! Mal som pocit, že som sa s ňou narodil sám, doktor volá.

Vo všetkých prípadoch známych vo svetovej praxi u žien podstupujúcich dialýzu, novorodenci vážili nie viac ako jeden a pol kilogramu a boli buď hlboko predčasné alebo mali závažné patológie. Toto dieťa, očividne od samotného Boha, bolo predurčené, aby sa narodilo - pekné zdravé dievčatko.

Angelica Soshchenko ocenila Natáliu za jej vytrvalosť a neuveriteľné presvedčenie, že všetko bude v poriadku.

- Počas tehotenstva sa správala úžasne dobre, počúvala a dodržiavala všetky naše odporúčania, bola pozitívne naklonená. Myslím si, že to je dôvod, prečo sa všetky hviezdy zhodli v jej prospech, “zhŕňa lekár.

Len raz došlo k nervovému zrúteniu pacienta. Natalya pripúšťa, že sa naozaj chcela vrátiť domov. Lekári ju prepustili na dva dni a potom sa znova vrátila k svojmu dobrovoľnému uväzneniu.

- Vieš, čo je jej manžel zlatý! Nakoniec si prenajal byt v Čeľabinsku, aby neustále navštevoval svoju manželku, “pokračuje Angelica Soshchenko.

Eugene, keď počul, že ide o neho, sa začína byť v rozpakoch. Osobitné je, že manžel počas manželstva podporuje manžela. Je však zrejmé, že Natalia je mu za túto podporu veľmi vďačná. Aj keď stále hovorí o svojich pocitoch veľmi zdržanlivo. Na otázku novinárov, aké meno si rodičia vybrali pre svoju jedinečnú dcéru, Natalya odpovedala, že meno je stále tajomstvom.

- Nevidel som svoju dcéru od narodenia. Pamätám si len to, že moje srdce s radosťou kleslo, keď kričala. Počas operácie som počul, ako hovoria lekári: je dobré, že kričala, potom bola zdravá. Ukázali mi moju dcéru, držal som ju v rukách, ale potom ju okamžite vzali preč, ja som ju ešte nekrmil, “vzdychla si žena.

Natalya Zhuravleva, vedúca kliniky patológie obličiek, nám povedala o rizikách, ktoré Natalya predstavuje, a prečo to celý tím PSCO považuje za úplne ojedinelý prípad:

- Počas dialýzy je narušená plodnosť ženy, to znamená samotná schopnosť stať sa matkou. Pravdepodobnosť tehotenstva je iba 3-4 percentá. Z tých, ktoré otehotnejú, majú šancu - asi 40 percent - mať dieťa, ale sú podrobené primeranej liečbe modernými drogami. Riziká pre zdravie plodu a matky však stále zostávajú veľmi vysoké, niekoľkokrát vyššie ako u bežných žien, pretože samotný postup dialýzy prispieva k rozvoju mnohých komplikácií - trombóza, krvácanie, prerušenie placenty, gestóza, anémia. Pacientka sa však rozhodla porodiť a nemali sme inú možnosť - ako ju podporiť a urobiť všetko, čo je v jej silách, aby splnila svoje sny.

Podľa lekára bol pre Natáliu Semenichevu vypracovaný individuálny program pre manažment tehotenstva a hemodialýzu. O všetkých otázkach a schôdzkach pre konkrétneho pacienta sa rozhodovalo výlučne na základe konzultácií. Čeljabinskí lekári úzko spolupracovali s odborníkmi z Moskvy a ďalších miest, ktorí sa s takýmto prípadom stretli.

- Boli sme pacienti, ktorí porodili, s transplantovanou obličkou a dokonca s transplantovanou pečeňou. Tieto zriedkavé tehotenstva, ktoré sa predtým vyskytovali u iných pacientov podstupujúcich dialýzu, bohužiaľ skončili potratmi alebo prerušením. Natalia je v tomto ohľade prvá lastovička. Je pravda, že už máme nových, ktorí chcú otehotnieť a porodiť na dialýze, ale opäť je to veľmi nebezpečná a výnimočná udalosť, - povedala Ludmila Zhuravleva.

Napriek úspešnému pôrodu teraz mladá matka Natalya Semenycheva čelí oveľa zodpovednejšej a náročnejšej úlohe - vychovať svoju dcéru. Na hemodialýze je ženský život stále zavesený na vlákne. Zachrániť ju môže iba transplantácia obličky. Lekári tvrdia, že po šiestich mesiacoch bude pacientka zaradená do registra orgánov, ktoré potrebujú transplantáciu, a bude čakať na darcovský orgán. Chcem veriť, že jej osud dá túto šancu.

Problém č. 3 Dieťa ochorelo

Dieťa, ktoré je choré v predvečer cesty, môže narušiť všetko, o čo sa usilujete už niekoľko mesiacov. Týždeň pred odchodom je preto lepšie vyhnúť sa preplneným miestam, chôdzi v zime, obliekaniu v počasí a nepiť chladené nápoje.

Ak choroba chytí dieťa na dovolenke:

 • Budete mať so sebou lekárničku (zoznam nižšie), ale v zásade je to potrebné pre pokojných rodičov a pre prvú pomoc. Vo vážnom prípade by ste mali mať:
 • Zdravotné poistenie
 • Vopred uveďte zoznam kliník, ktoré spolupracujú s vašou poisťovacou spoločnosťou. Pokúste sa dostať do veľkej multidisciplinárnej nemocnice a dohodnite si stretnutie s detským lekárom. Praktickí lekári, ktorí dostávajú schôdzky na klinike v 2 izbách, zriedka poskytujú dieťaťu dobrú pediatrickú starostlivosť.
 • Majte po ruke internet. Autodiagnostika na internete je pochybným zvykom, ale pomôže vám to, aby ste pred časom nevyvolávali paniku a zistili, že sa dieťaťu nič vážne nestalo. Internet vám okrem toho pomôže zabezpečiť, aby lieky predpísané zahraničným lekárom boli pre dieťa skutočne vhodné podľa veku a indikácie.
 • Vezmite telefónne číslo miestneho detského lekára a dohodnite sa, že mu môžete zavolať v akejkoľvek záležitosti, ktorá sa vás týka.

Problém č. 4 Ako kŕmiť dieťa

 • Je vhodné, ak je dieťa úplne dojčené. Potom všetko, čo potrebujete, je vždy s vami.
 • Pre deti s umelým kŕmením budete musieť túto zmes vziať so sebou. Počet balení nie je obmedzený, na colnici nikto nenájde chybu v kufri s bielym práškom.
 • S prepravou instantných obilnín a detského pyré neexistujú žiadne problémy. Môžete si vziať niekoľko pohárov prvýkrát a potom sa pokúsiť niečo kúpiť na mieste. Ale pre-google sortiment detskej výživy v stredisku supermarkety. Pripravte sa na skutočnosť, že detská strava môže byť 2 až 3-krát drahšia ako v Rusku.
 • Môžete si prenajať apartmány s kuchyňou alebo si dať pomalý sporák a mixér so sebou. (Ak chcete stráviť čas dovolenkovým varením, samozrejme.) V tomto prípade nezabudnite na obilniny: pohánka, proso, krupica a krupica z jačmeňa sa mimo Ruska ťažko nájdu.
 • Nespoliehajte sa na znenie „hotel má detský stôl“. Zvyčajne to znamená hranolky, kocky, pizzu a hranolky.

Problém č. 5 - Vagary v lietadle a ďalšie ťažkosti letu

V doprave sa ideálne správajú iba mŕtve spiace deti. Stačí sa s tým vyrovnať. Pamätajte si: 6 hodín hanby - a ste v stredisku.

Po celom svete sa s plačajúcimi deťmi zaobchádza s porozumením. Ak však narazíte na negatívne pripomienky, ktoré sú adresované vám, potom nespokojným cestujúcim ponúknite zmenu sedadla. Pamätajte, že jeho nespokojnosť nie je váš problém. Predtým, ako som sa stal matkou, som bol tiež veľmi rozzúrený z pohľadu kričajúcich detí. Teraz som rád, že nie moje dieťa kričí.

Úlohou rodiča je byť schopný zorganizovať letový čas svojho dieťaťa, pobaviť ho a nenechať ho príliš unaviť z letu. Deti sú iné, niekto pomôže iba tablete, niekto jedlo, ďalšia kresba, štvrtá nová hračka. A je lepšie mať po ruke všetky neutralizačné zbrane a striedať ich.

Niektoré hackerské životy v lietadle:

 • Jedlo je skvelá zábava. Cestujúcim s deťmi nie je zakázaný transport tekutín v kabíne. Môžete si vziať zmes, vodu, šťouchané zemiaky, sušienky, džús, sušené ovocie, ovocie v neobmedzenom množstve.
 • Cestujúci niekedy nie sú úplne naložený. Pri registrácii to môžete objasniť a požiadať, aby ste v blízkosti nechali prázdne miesto.
 • Kladenie uší dieťaťu vzrušuje všetkých rodičov. Deti mladšie ako jeden rok spravidla nezaznamenajú žiadne takéto problémy počas vzletu a pristátia. Starším deťom sa dá dať drink alebo Chupa-Chups. Použitie ušných kvapiek alebo vazokonstrikčných liekov sa dôrazne neodporúča.
 • Pripravte pre dieťa malé prekvapenia v lietadle, ale nedostajte všetko naraz. Môže to byť nová kniha, nie veľmi hlučná hračka, súprava na kreslenie, nálepky.
 • Ak letíte sami, neváhajte požiadať cestujúcich o pomoc. Ženy vo veku sú spravidla pripravené pomôcť v ťažkej situácii.
 • Nezabudnite, že lety môžu byť oneskorené alebo oneskorené. V takom prípade by ste mali mať detskú stravu alebo mať možnosť ju získať. Navyše, zvyčajne na letiskách vybavených detskými izbami s detskými postieľkami, kde môžete dieťa pohodlne uložiť do postele.

Problém č. 6 Obrovská batožina

Bolo to tak, že ste mohli cestovať s jedným stredným kufrom pre dvoch. Teraz si so sebou vezmete dieťa, kočík, tašku s detskou výživou, v jednom taške nesiete veľké balenie plienok, v druhom - hračky.

Niekedy si na mieste môžete požičať kočík a kúpiť si plienky a jedlá. To výrazne znižuje množstvo batožiny, ale je to spojené s únavným hľadaním pátracích prostriedkov.

Problém č. 7 Zvyšok bude unavujúci

Musíte pochopiť, že s dieťaťom nebudete môcť spať celé pracovné týždne, nebudete môcť relaxovať v reštaurácii so pohárom vína, nakupovať bez hraníc a bude sa musieť zrušiť aj jazda na kajaku. Toto nie je ani problém, ale iba skutočnosť, ktorá sa dáva rodičom a ktorá sa musí zmieriť.

 • Neplánujte navštíviť všetko naraz, byť všade v čase a vidieť všetko. S dieťaťom alebo bez neho nemôžete objať nesmiernosť. Vytvorte si zoznam pamiatok, ktoré musíte vidieť, a rozptýlite ich po celej svojej dovolenke. Nenechajte všetko v posledných dňoch.
 • Rodičia môžu zájsť na výlet. Alebo spať ráno až neskoro. A určite jesť v reštaurácii striedavo, zatiaľ čo jeden z vás zabáva dieťa.
 • Využite služby opatrovania detí.
 • Vezmite babičku so sebou na výlet. Je to, akoby ste pre ňu nechali svoje dieťa a nechali ste odpočívať, nikto sa však neurazil.
 • Rodičia by sa mali prispôsobiť spánku a bdelosti dieťaťa, a nie naopak.

Problém č. 8 - Dovolenka bude stáť viac

Cestovanie s dieťaťom mladším ako 2 roky má významné plus - dieťa nemusí kupovať samostatný letenku a platiť za ubytovanie v hoteli, čo výrazne znižuje cestovné náklady.

Na druhej strane čakáte na pohodlie za preplatok. Je nepravdepodobné, že budete chcieť lietať so 4 prevodmi, aby ste ušetrili niekoľko stoviek dolárov. A pravdepodobne by ste radšej strávili noc s dieťaťom vo viac alebo menej príjemnom hoteli, než na letisku.

Toto sú najbežnejšie problémy, s ktorými sa stretávajú rodičia cestujúci s deťmi. Podľa môjho názoru žiadny z nich nie je beznádejný. Na uskutočnenie cesty sú potrebné iba 3 podmienky: túžba, finančná schopnosť a čas. A dieťa určite nie je prekážkou.

Čo si vziať do mora pre dieťa

Prostriedky na ošetrenie malých rán:

 • Miramistín alebo chlorhexidín
 • Brilantná zelená
 • Bepanten
 • Plavčík masť
 • Расходники: вата, бинт, пластыри, ватные палочки

Средства от проблем с желудком:

 • Смекта
 • Активированный уголь
 • Эспумизан

Средство от аллергии:

 • Супрастин
 • Фенистил-гель (при зуде от укусов насекомых)

Жаропонижающее и болеутоляющее:

Средство от укачивания:

В нос:

При прорезывании зубов:

Другое:

 • Электронный термометр
 • Аспиратор
 • Успокаивающие травки

Другие важные вещи:

 • Слинг, эрго-рюкзак или хипсит
 • Uterák
 • Plavecký kruh
 • Vodný teplomer
 • Obľúbené hračky
 • obrúsky
 • Prostriedky pre bezpečnosť priestoru: zástrčky v zásuvkách, mäkké prekrytia do rohov, blokátory do skriniek a nočné stolíky
 • Opatrovateľka
 • Skladací hrniec + tašky na to

Ak si neželáte prať na dovolenke, vezmite si čo najviac oblečenia.

 • spodná bielizeň
 • Tričká
 • šortky
 • pyžamá
 • ponožky
 • Mikina alebo bunda
 • Nohavice alebo džínsy
 • Plážová obuv
 • Pouličné topánky
 • čelenka
 • Oblečenie na plávanie (plavky, plavky)
 • Ľahké plážové oblečenie s dlhým rukávom

Pin
Send
Share
Send
Send