Užitočné tipy

Ako naladiť gitaru

Pin
Send
Share
Send
Send


Po stiahnutí online tunera kliknite na „Povoliť“ ↓. Skontrolujte, či je mikrofón pripojený k počítaču. Ak mikrofón neexistuje, môžete pomocou zvukov počúvať správne naladené gitarové struny.

Prehrajte ľubovoľný otvorený reťazec - tuner ukáže, aký druh noty je a ako presne je naladený. Ak tuner vykazuje odchýlku, otočte kolíky a skúste zmeniť zvuk reťazca. Hneď ako sa poznámka na tuneri zmení na zelenú, môžete byť v pokoji, reťazec znie správne! 👍

Klasický "španielsky" systém gitara so šiestimi strunami ♪:

Môžete tu tiež počuť, ako by mali znieť reťazce.
A k vašim službám sú ďalšie možnosti na zostavenie šesťstrunovej gitary.

Ladenie gitary tu nekončí. Po tebe naladil všetky reťazce v poradí od prvého do šiesteho (alebo naopak) odporúčame skontrolovať ich zvuk v opačnom poradí. Faktom je, že celkové napätie gitárového hmatníka sa mení, ak sa výrazne zmení napätie jednotlivých strún. Napríklad, ak ste naladili prvý reťazec, ale ostatné boli veľmi krátke, potom po naladení všetkých reťazcov bude prvý „pod“ požadovanou úrovňou.

Ak je vaša gitara úplne naštvaná, na počiatočné hrubé naladenie gitary môžete použiť tuner zvukovej gitary. S ním môžete rýchlo naladiť gitaru podľa ucha a až potom ju presnejšie naladiť pomocou mikrofónu.

Kvalita ladenia gitary v tunere do značnej miery závisí od frekvenčnej odozvy mikrofónu, od vonkajšieho šumu. Najmä v zriedkavých prípadoch, keď sa vyskytnú problémy s tunerom alebo mikrofónom, stránka obsahuje strunové zvuky na ladenie podľa ucha.

Potreba naladiť gitaru pravidelne: pre niekoho raz za týždeň a pre niekoho častejšie. Aby ste nestratili čas hľadaním, pridajte naše stránky medzi záložky.

Tuner na ladenie gitary cez mikrofón

Gitarový tuner bude užitočný pre všetkých majiteľov akustickej alebo elektrickej gitary. Ľahko sa používa, takže gitaru môže naladiť aj začiatočník.

Uistite sa, že počítač počuje zvuk vašej gitary. Ak hráte na akustickú gitaru, zvuk vstúpi do počítača cez mikrofón. Výkon mikrofónu môžete skontrolovať v programe Skype alebo v ľubovoľnom záznamovom programe. Ak je vaša gitara elektrická, jednoducho ju zapojte do mikrofónneho vstupu vášho počítača. Kliknutím pravým tlačidlom myši na tuner a výberom „Parametre“ môžete zmeniť zdroj signálu, napríklad ak je elektrická gitara pripojená k lineárnemu vstupu.

Ak chcete z prístroja prijať signál do tunera, kliknite na tlačidlo „Povoliť“ ↓, čím potvrdíte povolenie na nahrávanie. Tlačidlo sa nachádza na tunere.

Ak mikrofón neexistuje, použite zvuky správne naladených gitarových strún.

Ako naladiť gitaru

Poradie poznámok: C → C # → D # D # E → F → F # → G → G # → A → A # → B → C. Zahrajte si otvorené reťazce jeden po druhom - tuner zobrazí poznámky. Reťazce by mali znieť podľa nižšie uvedeného ladenia (E B G D A E). Ak sa zelený indikátor na stupnici po zasiahnutí struny zreteľne odklonil vľavo od príslušného písmena, znamená to, že struna sa musí vytiahnuť pomocou kolíka. Ak sa zelený indikátor vychýli doprava, napätie struny sa musí mierne uvoľniť. Ak sa písmeno na tuneri zmení na zelené, znamená to, že ste narazili na správnu poznámku. Ale buďte opatrní, môže to byť správna nota, ale z inej oktávy! Aby nedošlo k prelomeniu strún a aby nedošlo k rozrušeniu, odporúčame začiatočníkom pozorne načúvať zvukom strún a až potom naladiť gitaru.

Zvuky strun gitary ladené klasickým ladením

 • 1 reťazec (najtenší) - E (poznámka „Mi“)
 • 2 reťazce - B (poznámka „C“)
 • 3 reťazce - G (poznámka „Soľ“)
 • 4 reťazec - D (poznámka „Re“)
 • 5 reťazcov - A (poznámka „A“)
 • 6 reťazec - E (poznámka „Mi“)

Po skontrolovaní strún od prvej po šiestu nie je ladenie gitary ukončené. Teraz musíte upraviť zvuk strún v opačnom smere. Za čo? Pri zmene napätia jednotlivých reťazcov sa napnutie krku môže nakoniec zmeniť. Výsledkom je, že po vyladení šiestich reťazcov nemusia niektoré z nich zodpovedať požadovanej úrovni. Aby sa dosiahli perfektné výsledky, musí sa testovanie strún vykonať dvoma smermi.

Ako často sa musíte uchýliť k ladeniu s tunerom pre gitaru? Závisí to od potrieb majiteľa nástroja a zvuku gitary. Ak naladíte gitaru pred každou hrou, bude znieť perfektne. Užite si gitaru!

Ladenie ladiacej vidlice

Vidlička na ladenie - Malé prenosné zariadenie, ktoré presne a zreteľne vysiela zvuk určitej výšky. Používa sa ako referencia výšky tónu pri ladení hudobných nástrojov.

Štandardná ladiaca vidlica produkuje zvuk 1. oktávy pri frekvencii 440 Hz (toto je prvý reťazec stlačený na 5. pražci).

Existujú tiež ladiace vidlice, ktoré vydávajú zvuky rôzneho rozsahu. Na ladenie gitary je najvhodnejšia ladiaca vidlica, ktorá robí zvuk Mi (zvuk otvoreného prvého reťazca).

Pri tomto spôsobe ladenia gitary sa prvý reťazec naladí najskôr ladiacou vidlicou a potom sa naladia ostatné reťazce. (pozri nižšie)

Ladenie prvej strunovej gitary

Druhý reťazec stlačený na 5. pražci by mal znieť rovnako ako otvorený prvý.

Tretí reťazec pritlačený na štvrtý pražec by mal znieť rovnako ako otvorený druhý.

Štvrtá šnúra pritlačená na 5. pražec by mala znieť rovnako ako otvorená tretia.

Piaty reťazec pritlačený na 5. pražec by mal znieť rovnako ako otvorený štvrtý.

Šiesta šnúra pritlačená na 5. pražec by mala znieť rovnako ako otvorená piata.

Tuner Tuning

S pomocou tunera dokáže gitaru naladiť aj úplne hluchý človek!

Princíp tunera je jednoduchý:

Vytiahneš reťazec.

Tuner s mikrofónom prijíma výšku a zobrazuje výsledok na obrazovke.

 • Pozeráte sa na tuner a v závislosti od toho, čo vidíte, potiahnite alebo zoslabíte reťazec na gitare do požadovaného stavu.
 • Poradie poznámok:
  C - C # - D - D # - E - F - F # - G - G # - A - A # - H (B) - C

  1 reťazec (najtenší) = E (mi) / ak C, C #, D alebo D # svieti na tuneri, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svietia F, F #, G alebo G #, potom je struna už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  Varovanie! Ak je šnúrka vytiahnutá, je lepšie ju uvoľniť viac, ako potrebujete, a potom ju potiahnutím upraviť do požadovanej výšky (je lepšie ju udržať v rade).

  2 reťazec = H alebo B (si) / ak G, G #, A alebo A # svietia na tuneri, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svietia C, C #, D alebo D #, struna je už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  3 reťazec = G (soľ) / Ak D #, E, F alebo F # svieti na tuneri, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svieti G #, A, A # alebo H (B), potom je struna už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  4 reťazec = D (pe) Ak sú na tuneri rozsvietené A #, H (B), C alebo C #, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svieti D #, E, F alebo F #, je struna už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  5 reťazec = A (a) / ak F, F #, G alebo G # svieti na tuneri, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svieti A #, H (B), C alebo C #, struna je už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  6 reťazec = E (mi) / ak C, C #, D alebo D # svieti na tuneri, potom je potrebné strunu vytiahnuť, ak svietia F, F #, G alebo G #, potom je struna už príliš utiahnutá a musí sa uvoľniť.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send