Užitočné tipy

Funkcie a súčasti rukoväte, ako ho odstrániť, rozobrať a opraviť na vnútorných dverách

Pin
Send
Share
Send
Send


Poškodenie kľučky dverí vnútorných dverí je dvoch typov. Najčastejšie, keď stlačíte rukoväť, jednoducho sa posúva, západka dverí nereaguje na pohyb a dvere sa neotvárajú. Menej často sa pružina zlomí vo vnútri, rukoväť sa previsne prepadne a už sa nevracia do horizontálnej polohy.

Bez ohľadu na možnosti, s ktorými sa stretnete, na vyriešenie problému je potrebné najskôr rozobrať a odstrániť kľučku dverí. Postupnosť práce závisí od dizajnu a vlastností zariadenia konkrétneho modelu. Preto pred začatím popisu technológie na demontáž a demontáž rukoväte sa pozrime, z ktorých častí pozostáva.

Dizajn kľučky dverí

Obrázok nižšie ukazuje konštrukciu najjednoduchšej kľučky dverí.

Prvým z nich je samotné pero (v našom prípade tlačenie). K nej je pripevnený plastový krúžok, ktorý zaisťuje pevné uchytenie rukoväte k základni. Nazýva sa tiež „objímka“, ozdobná príruba alebo remienok. Vo vnútri je umiestnená vratná pružina, ktorá zaručuje stabilitu horizontálnej polohy rukoväte.

Ďalšími dvoma prvkami sú zarážka jazdy a poistný krúžok. Ich úlohou je zabrániť, aby sa rukoväť posunula za nevyhnutnú cestu. Všetky tieto komponenty sú postupne umiestnené na tyči (na obrázku - štvorec) a sú pripevnené zaisťovacou skrutkou. Tyč je zasunutá do blokovacieho mechanizmu a poháňa západku.

Na nasledujúcej fotografii vidíte demontáž rukoväte na pätici s trochu zložitejšou konštrukciou niektorých častí.

Po preskúmaní názvu a účelu každého z prvkov pokračujeme v postupnosti odstránenia kľučky z dverí a jej demontáže.

Podrobné pokyny na dokončenie práce

 1. Najskôr vyberte pero (uvedené na fotografii vyššie). Upevňuje sa na hriadeľ zaisťovacou skrutkou alebo je v najjednoduchšom prípade pripevnený pružinovým blokovacím kolíkom. Skrutku odskrutkujeme pomocou skrutkovača alebo šesťuholníka v závislosti od tvaru drážky. Ak pracujeme s pružinovým kolíkom, musí sa zatlačiť klincom dovnútra as úsilím vytiahnuť rukoväť z dverí.
 2. Odstránením rukoväte získame prístup do zásuvky. Ak sú na výstupe viditeľné montážne skrutky, odskrutkovaním ich môžeme okamžite odstrániť z tyče. Častejšie však bude nad spojovacími prvkami špeciálne prekrytie (ozdobná príruba - na fotografii nad ním je označená ako objímka). V mieste kontaktu s dverami bude mať drážku, pre ktorú sa dá pomocou skrutkovača odtrhnúť a odstrániť. Možno je potrebné obloženie jednoducho otočiť proti smeru hodinových ručičiek, ak spočíva na závite. Odstránením ozdobného povlaku získame prístup k upevňovacím skrutkám, ktoré zaisťujú samotnú objímku. Pretože je prístup k nim otvorený a nič ich nezastavuje, odskrutkujte ich pomocou skrutkovača.

Stáva sa, že objímka, rovnako ako rukoväť v iných prevedeniach, má na konci otvor: vo vybraní je pružinový kolík. V takom prípade musíte na odtok vytiahnuť výtlačok klincom a zároveň vytiahnuť výstup z tyče. Ak nájdete dieru, ale nie je v nej žiadny kolík, znamená to, že pri inštalácii rukoväte sa zásuvka otočila okolo svojej osi a kolík sa nachádzal niekde inde. Nájdete ju jemným otáčaním objímky s klincom zasunutým do vybrania, až kým klinček dosadne na kolík.

Po demontáži rukoväte v navrhovanej postupnosti môžete určiť presný dizajn vášho modelu. A už vychádzajúc z jeho funkcií, vyvodiť závery, čo presne spôsobilo rozpis a ako ho opraviť.

Typy kľučiek pre vnútorné dvere

Kľučky dverí sa predávajú dvomi typmi: „gombík“ a „na výstupe“. Rukoväť gombíka je obvykle dutá a ľahká a na výstupe je vyrobená z masívnejších materiálov a vo vnútri nie je obvykle dutá. Prvý návrh v priebehu času, s opotrebovaním pružinového mechanizmu, sa môže začať klásť alebo dokonca prehýbať. Druhá - bude trvať dlhšie a bude pohodlnejšia na prevádzku. Preto sa ich ceny líšia: najviac možností rozpočtu sú gombíky.

Tvar rukoväte je rozdelený na otáčavý a tlačiť, Zatlačenie má klasický tvar rukoväte: pri stlačení sa zámka dverí skryje v skrinke zámku a dvere sa otvoria. Otočný gombík má tvar gule, vďaka čomu je menej viditeľný. Okrem rozdielu v dizajne sa tieto dva vzory líšia vo vlastnostiach, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé.

Otočná rukoväť je kompaktnejšia: pri prechode okolo dverí je ťažšie ju náhodne dotknúť. A ak sa tak stane, nebude to také bolestivé ako pri tlačnej rukoväti. Zároveň je veľmi nepríjemné používať guľôčkové pero každý deň s mokrými alebo mastnými rukami - ruky sa pošmyknú. Vďaka pravidelnému používaniu na dverách do kuchyne alebo do kúpeľne vás tlačová rukoväť zníži.
Pozri tiež: Ako namontovať zárubeň vnútorných dverí, Štandardné veľkosti vnútorných dverí s boxom

Dizajnové prvky

Stacionárne rukoväte sú vyrobené bez zámkov a zámkov. Upevňovacie prvky k dverovému bloku sú skrutky alebo samorezné skrutky. Takéto pevné konštrukcie majú dekoratívny charakter a slúžia výlučne na pohyb dverí. Môžu byť jednostranné alebo obojstranné rôznych tvarov, spojené pomocou axiálneho prvku. Inštalujú sa na vnútorné alebo plastové balkónové dverové bloky, zriedka na vstupe.

Tlakové produkty sú páky tvaru L, ktoré sú spojené tyčou prechádzajúcou dverovým blokom. V takomto zariadení pri zatáčaní vnikne padací jazyk do vnútra dverí a zamkne ich. Pomocou prvkov sú namontované vonkajšie a vnútorné dvere.

Hlavnou výhodou modelu je jeho spoľahlivosť. Frekvencia zlyhania tlakových mechanizmov je omnoho nižšia ako u ostatných.

Rotačný mechanizmus sa najčastejšie vykonáva vo forme gule alebo gombíka s priemerom 50 - 60 mm so zámkom umiestneným v strede okrúhleho držadla. Kľúčová diera môže mať dvojcestný východ alebo jednosmerný so západkou. Dvere sa otvoria jednoduchým otočením. Takéto príslušenstvo môže obsahovať aj otvárač dverí. Preto sa často používajú v dverových konštrukciách kúpeľní a interiérových blokov a nazývajú sa aj kľučky.

Sú kompaktné, ľahko sa inštalujú, nízka cena, ale majú také nevýhody, ako je nízka pevnosť a krehkosť v dôsledku zasekávania náhradných dielov vo vnútri mechanizmu.

Otočné a tlakové výrobky sa líšia tvarom a spôsobom otvárania západky.

Základné prvky mechanizmu

Výrobky otočných a tlačných dverí pre vnútorné dvere majú také časti a detaily:

 • pero,
 • západka,
 • prúžok alebo zásuvka,
 • ozdobná príruba
 • spojovací materiál,
 • špeciálny kľúč na otáčanie a odstraňovanie mechanizmu.

Súprava kovania dverí s kľúčovými dierkami sa dodáva s kľúčmi.

Potrebné nástroje

Na odstránenie kľučky vnútorných dverí je potrebné pripraviť nasledujúce nástroje:

 1. vŕtačka
 2. perie vŕtačka
 3. fréza
 4. plochý skrutkovač alebo skrutkovač,
 5. ruleta,
 6. fix
 7. sekáč,
 8. kladivo.

Demontáž hardvéru brány nie je problémom, ak máte potrebné nástroje a minimálne teoretické znalosti mechanizmu. Rukoväť dverí vnútorných dverí môžete odstrániť sami bez toho, aby ste zavolali pánovi. Postupujte podľa pokynov:

 • Podoprite a zamknite dvere.
 • Dekoratívnu prírubu pichnite nožom a trochu ju potiahnite. Pod ním sú upevňovacie prvky, ktoré je potrebné odskrutkovať.
 • Pružinový blokovací kolík je umiestnený na ozdobnej prírube tlakového zariadenia. Stlačte skrutkovač. U otočných modelov je čap umiestnený vo vnútri krytu. Aby ste sa k tomu dostali, vložte kľúč alebo štrbinu cez technologický otvor príruby. Ak kolík nie je cítiť, otáčajte prírubou, kým sa jej nedotkne.
 • Zatlačte kolík a zatiahnite dverovú jednotku späť.
 • Uvoľnite upevňovacie skrutky.
 • Oddeľte vnútro dverového prvku zvonka, odstráňte rukoväť a ozdobnú prírubu.
 • Ak potrebujete západku odstrániť a vymeniť alebo opraviť, odskrutkujte skrutky, ktoré ju pripevňujú k boku dverového bloku, odstráňte konzolu a potom mechanizmus.

Pri inštalácii príslušenstva na iné miesto sa oplatí demontovať náhradné diely. Upevňuje sa na konštrukciu dverí v opačnom poradí. Ak sa má rukoväť alebo západka opraviť alebo vymeniť, rozoberte ju ďalej.

Ako rozobrať kľučku dverí

Rukoväť dverí sa vymení za účelom jej opravy v dôsledku poruchy, opotrebenia, v prípade odier, škrabancov, na zlepšenie vzhľadu, ako aj pri úplnej výmene jednotky dverí.

Pred začatím práce stanovte typ mechanizmu, jeho vlastnosti, pretože niektoré modely s jednoduchým zariadením sa dajú ľahko rozobrať a niektoré majú zložitejšie prvky, ako napríklad západky so západkami. Realizácia takejto práce je náročná. Preto je potrebné zvážiť výmenu každého typu dverového kovania osobitne.

Ak chcete rozobrať okrúhle kliky alebo gombíky, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 1. Zoberte ozdobnú prírubu alebo prekrytie jednoduchým nástrojom s jednoduchým otočným zámkom bez kľúča.
 2. Pomocou šrotu, klinca alebo špeciálneho kľúča stlačte zátku, ktorá sa otvorí.
 3. Súčasne opatrne vytiahnite rukoväť a vyberte ju.
 4. Na strane odstránenej časti odskrutkujte skrutky z montážnej dosky a odpojte ich od krídla dverí.
 5. Uvoľnite cylindrický mechanizmus, západku.
 6. Odstráňte skrutky a odpojte jazýček.

Ak nie je potrebné meniť, zmení sa usporiadanie. To sa deje takto:

 • Zasuňte západku tak, aby skosená časť jazyka vyzerala smerom k zatváraniu dverí.
 • Utiahnite 2 skrutkami.
 • Vložte kus hardvéru s kľúčovým bubnom na druhú stranu konštrukcie dverí.
 • Upevnite upínaciu časť a zaistite ju dvoma skrutkami.
 • Rukoväť by sa mala otáčať bez zaseknutia a mala by sa voľne vrátiť do normálneho stavu.
 • Opravte to. Za týmto účelom opatrne uchopte jednu stranu a zarovnajte druhú.
 • Pripevnite ozdobnú vrstvu.
 • Vložte zvyšnú rukoväť.

Presnosť inštalácie a činnosti sa kontroluje kľúčom zo strany západky aj z jednotky valca.

Bežné typy kľučiek dverí

Kľučky sú najobľúbenejším prvkom na vybavenie vonkajších a vnútorných dverí. Svetoví výrobcovia ponúkajú obrovské množstvo príslušenstva všetkých veľkostí a konfigurácií, ktoré spája iba typ spojovacích prvkov a zámkov.

Hlavné druhy výrobkov:

 • stacionárne
 • okrúhly so zásuvkou,
 • tlačiť,
 • kľučky okrúhleho gombíka,
 • s magnetickým zámkom.

stacionárne

Stacionárny výrobok má jednoduchý dizajn, je pripevnený k dverám pomocou skrutiek. Preto sa zriedka zlomí a odstráni sa iba vtedy, keď je potrebné ho zmeniť na funkčnejší model.

Na odskrutkovanie príslušenstva pre vnútorné dvere je potrebné vykonať tieto kroky:

 1. Skontrolujte mechanizmus dverí, či nemá axiálny záves. Urobíte to tak, že uchopíte rukoväť jednou rukou a druhou ju otočíte.
 2. Ak je mechanizmus umiestnený na hriadeli, odstráňte jednu opornú stranu, druhá sa pohybuje samostatne.
 3. Ak sa v rukoväti nenachádza žiadna tyč, odskrutkujte skrutky držiace rukoväť pomocou plochého skrutkovača.
 4. Vyberte ju jemným potiahnutím smerom k sebe.

Pri uvoľňovaní mechanizmu ho musíte opatrne držať za ruky tak, aby po odstránení spojovacích skrutiek časť produktu nespadla z konektora a nebola poškodená.

Pre vnútorné dvere

V tlakovom zariadení spôsobuje proces demontáže ťažkosti. Dôvodom je skutočnosť, že hardvér je namontovaný na axiálnom hriadeli a je ťahaný k sebe pomocou 4-stranných.

Na opravu rukoväte vnútorných dverí sa demontáž tlakového mechanizmu vykonáva v 3 stupňoch:

 1. Odskrutkujte skrutky, ktoré držia podložku, a odstráňte zátky.
 2. Potom je potrebné uvoľniť fixáciu tyče a oddeliť štvorhranný štvorec.
 3. Na druhej strane odstráňte ozdobný kryt, zvyšok mechanizmu a axiálny hriadeľ. Po vybratí častí potiahnite rukoväť dozadu smerom k sebe.

Tlakový produkt je pripravený na výmenu alebo opravu.

Ako opraviť pero

Opravy kľučky dverí sa často vykonávajú v týchto prípadoch:

 • mechanizmus sa nevráti do svojej pôvodnej polohy,
 • držadlá sa pevne otáčajú,
 • jazyk sa pri otáčaní, stlačení zariadenia nepohybuje,
 • rukoväť vypadne, zatiaľ čo základňa nie je poškodená.

Príčinou týchto porúch je často opotrebenie, oder dielu počas konštantnej prevádzky. Preto je potrebné pravidelne mazať časti mechanizmu a kľúčovú dierku, aby sa očistili od prachu a nečistôt. Pri mazaní sa dverový produkt posúva tak, aby sa viskózna kvapalina rovnomerne rozložila po prvkoch.

Ak je rukoväť uvoľnená, je potrebné opravné prvky dotiahnuť.

Niekedy je potrebné opraviť hardvér v kovových čínskych dverách. Čínske výrobky zo silumínu nefungujú správne, rozbijú sa a inštalácia zámku do takýchto dverí nie je ľahká. Ľahšie vymeniť mechanizmus. Princíp činnosti je podobný ako výmena prvku vo vnútorných dverách.

V interiéri

V kľučke dverí pre interiérové ​​dvere sa opravy najčastejšie vykonávajú pri páde kľučky. Základňa zostáva pripevnená.

Dôvodom je použitie nekvalitných tvaroviek, v dôsledku čoho by sa poistný krúžok mohol zlomiť alebo spadnúť.

Ak chcete vykonať opravy, vykonajte nasledujúce kroky:

 1. Uvoľnite základňu od dverí.
 2. Skontrolujte poistný krúžok. Ak sa pohol, je potrebné upraviť jeho polohu a nainštalovať. Ak krúžok praskne alebo sa zlomí, nahradí sa ďalším upevnením rukoväte.

Procedúra trvá 15-20 minút.

Rukoväť dverí vnútorných dverí sa opraví, ak sa kovania po otvorení vrátia do svojej normálnej polohy.

Príčinou poruchy je zlomenie alebo posun špirály.

Pri výmene špirály vykonajte nasledujúce práce:

 • vyberte zariadenie
 • rozopnite poškodenú časť, vymeňte ju,
 • opraviť pomocou poistného krúžku na vrchu,
 • namontujte mechanizmus.

Ak jar praskla, môžete si ju vyrobiť z malého kúska oceľového drôtu. Zabalte ho, zahrejte na oheň jasne červenej farby a spustite do studenej vody.

Demontáž a oprava zámku

Oprava vnútorných zámkov dverí je ťažké vykonať. Príčiny porúch sú rôzne.

Pri použití lacného nekvalitného dverového kovania zo silumínu sa môže 4-stranný čap zlomiť. Riešením problému je nákup oceľového mechanizmu od dôveryhodných výrobcov a jeho úplná výmena.

Bežná porucha zámkov je porucha jazyka. To je možné pomocou krátkeho špendlíka. Štvorec sa môže pohybovať v smere západky, stlačte ju, čím sa zníži funkcia.

Opravy zámkov sa vykonávajú týmto spôsobom:

 1. Zakúpi sa dlhý špendlík, meria sa dĺžka.
 2. Pomocou brúsky sa skracuje na požadovanú veľkosť.
 3. Potom musíte demontovať zámok dverí.
 4. Štvorcové zmeny, inštalácia dverového príslušenstva.

Pri montáži rukoväte musí základňa zakrývať všetky otvory, ktoré zostali z predchádzajúceho mechanizmu.

Zámok s rukoväťou môže vymeniť alebo opraviť dokonca aj začiatočník, ktorý vie, ako používať improvizované nástroje.

Dôvody demontáže dverových mechanizmov

Rukoväte dverí sú denne vystavené mechanickému namáhaniu. Preto, napriek sile, ktorú prisľúbili výrobcovia, kovanie rýchlo zlyháva a musí byť demontované pre následnú výmenu.

Takéto situácie môžu viesť k rôznym situáciám:

 • Rozbitie - často za nepredvídaných okolností, keď dôjde k náhodnému zablokovaniu zámku alebo vonkajšej kľučky vstupných dverí.
 • Oprava - s radikálnou zmenou v interiéri je dverové kovanie veľmi zarážajúce.
 • Strata vzhľadu - prítomnosť škrabancov, odrenín a odlupujúcich sa vrstiev poškodzuje vzhľad miestnosti ako celku.

Stacionárne rukoväte

Predstavujú dosky rôznych konfigurácií: okrúhle, štvorcové, vo forme číslic alebo zátvoriek. Kombinuje ich základné upevnenie na dverovom krídle so skrutkami.

Stacionárne rukoväte sú niekedy namontované na oboch stranách dverí na jednej tyči. To sa dá ľahko overiť pripevnením armatúr na jednej strane a otočením druhej časti na druhú. Rukoväť na zadnej strane by sa mala posúvať.

Proces analýzy nepohyblivých rukovätí je najjednoduchší

Na to, aby sme vedeli, ako rozobrať kľučku dverí namontovanú na samorezných skrutkách, nie sú potrebné žiadne zvláštne znalosti. Všetko, čo potrebujete, je:

 1. Odskrutkujte skrutky pomocou skrutkovača zo samotnej základne rukoväte alebo z konzoly, na ktorej spočíva (v závislosti od typu hardvéru).
 2. Opatrne odstráňte rukoväť.

Ak je rukoväť namontovaná na jednom axiálnom hriadeli:

 1. Opatrne odskrutkujte kus nábytku na jednej strane dverí.
 2. Potom odstráňte štruktúru zozadu.

Okrúhla kľučka so zásuvkou

Hlavným znakom takýchto rukovätí je otočný dekoratívny prvok a absencia otvorov pre skrutkovač alebo kľúč. Демонтировать такую круглую ручку нужно, начав со снятия верхнего элемента украшения.

Верхняя часть ручки оснащена декоративным элементом

Процесс разбора довольно прост:

 1. Декоративные элементы требуется разделить. Для этого нужно удерживать основу ручки.
 2. Otočte hornú časť a opatrne vyberte objímku zo závitu.
 3. Teraz môžete vidieť otvorené mechanizmy v rukoväti a pokračovať v ich odstraňovaní.

V mnohých modeloch je tlačidlo, kliknutím na ktoré môžete odstrániť príslušenstvo

Také dverové mechanizmy sú často namontované na spoločnom spoločnom závese, ktorý je možné ľahko odstrániť a rukoväť sa dá odstrániť.

Zatlačte rukoväť

Bežný model, ktorý sa vyznačuje ľahkou inštaláciou a ľahkým používaním. Vhodné pre všetky typy dverí od interiéru až po exteriér. Obsahuje dva hardvérové ​​prvky, ktoré sú pripevnené k jednej axiálnej tyči. Sprevádza ju mechanický zámok s perom, ktorý sa pri zatvorených dverách zablokuje. Stlačením kľučky dverí sa aktivuje blokovací mechanizmus.

Jednoduchý postup analýzy

Je ľahké zistiť, ako odstrániť kľučku zo dverí:

 1. Odskrutkujte skrutky, ktoré držia kryt pomocou skrutkovača. Vyberte príslušenskú časť.
 2. Otvorí sa štandardný štvorstenový axiálny prvok. V niektorých konfiguráciách je os spojená s tvarovkami pomocou tyče, ktorá sa ľahko odstráni.
 3. Odskrutkujte zvyšok rukoväte.
 4. Odstráňte obloženie z druhého fragmentu na zadnej strane dverí.
 5. Opatrne vyberte druhú časť.

Gombík na gombíky je bežný typ hardvéru inštalovaného na vnútorných dverách a je okrúhlou pákou so zámkom v strede. Takéto mechanizmy sa inštalujú na vnútorné dvere alebo do kúpeľní. Hlavným znakom je pohyblivá časť sférického tvaru. Pozostáva z dvoch zrkadlových prvkov, z ktorých jeden je otvorený kľúčom, na druhom je blokovacie tlačidlo.

Dekoratívna príruba sa odstráni pomocou kovania

Proces analýzy vyzerá takto:

 1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypnúť okraj obloženia, ktorý obklopuje kľučku dverí plochým skrutkovačom.
 2. Na otvorenie zátky stlačte kláves alebo akýkoľvek jemný predmet. Súčasne potiahnite rukoväť, potom ju jemne vytiahnite a nechajte ju visieť.
 3. V prázdnom konektore, ktorý sa objaví, namiesto rukoväte, odskrutkujte niekoľko otvorených skrutiek, po ktorých je možné odstrániť obe časti hardvéru.
 4. Teraz môžete odskrutkovať skrutky, na ktorých je držaný zámok dverí. Rukoväť dverí je úplne odstránená.

Analýza kruhových tvaroviek

Pin
Send
Share
Send
Send