Užitočné tipy

Ako prežiť sexuálne zneužívanie?

Pin
Send
Share
Send
Send


Nechcem písať zdĺhavé nezmysly na tému „Nechoďte tam, nechoďte sem.“ Ale ak už ste v situácii, ktorá ohrozuje vaše zdravie, život a ...

1. Osoba, od ktorej potenciálne nebezpečenstvo vyplýva, je primeraná, nie duševne chorá (normálne, samozrejme, nebudete môcť pomenovať násilie).

Začnite hovoriť. Čím väčšie a intenzívnejšie, tým lepšie. O všetkom. O chorom dieťati, ktoré potrebuje lieky, o milovanom manželovi, o starých rodičoch, o svojich záľubách. O všetkom, čo v ňom môže poškodiť ľudské pocity. Koniec koncov, je to predovšetkým človek.

Pokúste sa v ňom nájsť niečo podobné vám. Máte radi rovnakú farbu tričiek, rádiových staníc, ktoré si nedávno kúpili takmer rovnaké kolesá pre auto (zaujímajte, ako sa vášmu partnerovi podarilo udržať ich v takom dobrom stave), aké krásne / nechutné počasie je v januári. Čokoľvek, iba keby s vami hovoril, má pocit, že nie ste objektom, ale človekom, rovnako ako on. Je oveľa ťažšie urobiť niečo zlé pre osobu, s ktorou si už vymenil niekoľko fráz.

Jedna žena sa dokázala vyhnúť znásilneniu nasledujúcim spôsobom.
Neskoro večer vystupuje z autobusu na zastávke. Nasleduje ju muž s výrazom v tvári, ktorý nič dobré nesľubuje. Viac na chvíľu nie duša. Takže táto dáma zaútočila na potenciálneho násilníka slovami: „Je to také dobré, že si šla so mnou, inak sa bojím ísť domov sama!“

Tak mu uložila úlohu „spasiteľa hrdiny“. Podal som mu jeho ťažké vrecia a muž ju pokorne sprevádzal na verandu. (Potom informovala o tomto type políciu. A skutočne sa ukázalo, že už dlho hľadal znásilnenie.)

Môžete skúsiť zamerať sa na náboženstvo. Jeden známy utiekol z boja s davom „proletárov“, keď bola v tomto dialógu doslova privedená päsť:

- Človeče, si pravoslávny?
- Áno.
- Boh s tebou!
- ... so mnou!
"Tak čo to robíš?"

A pokojne odišiel.

2. Osoba, od ktorej potenciálna hrozba vychádza, je neprimeraná (šialený, maniak).

Toto je možno oveľa komplikovanejšia situácia. Je veľmi ťažké pochopiť, čo sa deje v čele neobvyklej osoby. Tu sa musíte spoľahnúť iba na svoju intuíciu. Ak máte pocit, že pre neho sú pojmy „násilie“ a „obeť“ dôležité, je potrebné tento rámec zničiť a prestať vyhovovať týmto normám. Napríklad, aby sa na neho udrel: „Drž ma pevne, drahý, dám ti lásku!“

S druhým typom ma Boh miloval. A v situáciách prvého typu som sám navštívil dvakrát. V obidvoch prípadoch sa mi zdalo, že niečo kritizovalo moju kritiku. Bol som v zhone (alebo v zhone).

Krásne ženy! Nezáleží na tom, kde neskoro, bez ohľadu na to, ako je zima / mokro / neskoro na ulici, okamžite sa nedostaňte do auta s cudzími ľuďmi. Zastavte sa na pár sekúnd a pomyslite si: „Potrebujete riskovať hneď teraz? Je osoba vhodná na vedenie vozidla? Je sám v aute? Na aký účel sa rozhodol dať vám výťah? “(Vedie ho túžba zarobiť si peniaze, len pomôcť, alebo niečo iné?) Ak sa na pár sekúnd zastavíte, aby ste zhodnotili situáciu, všetko sa dá„ prečítať “z auta aj z tváre vodiča.

A znova: skúste si zapamätať číslo automobilu, značku, farbu a potom zavolať blízkemu. Povedzte nám, že vám bola ponúknutá jazda, všetko je v poriadku. Vysvetlite potencionálnemu násilníkovi, že nie ste sami.

Obeť často pozná svojho násilníka

Dospelí, ktorí deťom hovoria o bezpečnostných predpisoch, varujú: dajte si pozor na cudzincov, ktorí na vás čakajú v temnej uličke. Ale to je skôr strašidelná rozprávka. V skutočnosti väčšina obetí pozná svojho páchateľa dobre. Môžu sa stať priateľom alebo dokonca príbuzným.

Nie, to neznamená, že niekto z blízkych je potenciálnym násilníkom. Ale ak sa dospelý správa podozrievavo: snaží sa objať, bozkávať, vytvára rôzne rady - je to príležitosť, aby ste si dali pozor. Najmä ak dospelý neodpovedá na žiadosť o zastavenie alebo sa snaží všetko preložiť ako vtip.

Dospelí by sa tak nemali správať s deťmi. Zostať sám s takou osobou môže byť nebezpečné. Jedného dňa môže stratiť kontrolu, najmä ak zneužíva alkohol alebo drogy. Ak sa chcete vyhnúť problémom, musíte to určite povedať svojim rodičom, starším priateľom, školskému psychológovi - každému dospelému, ktorému dôverujete.

Je vždy obeťou ženy?

Ďalšia populárna mylná predstava: znásilňovanie iba dievčat. V skutočnosti sú tiež ohrození chlapci. Podľa štatistík každý desiaty dospievajúci zažije znásilnenie pred dosiahnutím veku 14 rokov. A z desiatich postihnutých tínedžerov budú dvaja chlapci. Vzhľadom na to, že nie všetky obete idú na políciu, skutočné čísla môžu byť vyššie.

Nebezpečenstvo číha chlapcov v šatniach a sprchách športových klubov. Znásilnením sa môže stať tréner aj chlapci zo športového tímu. Agresívni, dominantní tínedžeri môžu znásilnenie vnímať ako vtip. A skúste „vtip“ s niekým, koho nemajú radi. Násilie pre nich je tiež spôsob, ako páchateľa potrestať. Obeť zároveň nevyhnutne nespácha niečo skutočne zlé, len nerobí to, čo chce vedúci spoločnosti.

Dievčatá sú znásilnené bez ohľadu na ich vzhľad. Existuje názor, že útočia iba na tých, ktorí sa zdajú byť cenovo dostupní: nosí krátke sukne, pestrofarebné a neochotne sa správajú. Ale to tak nie je.

Obeťou sa môže stať aj skromné, tiché dievča, ktoré nikdy nepritiahlo pozornosť chlapcov. Dievčatá sú zvlášť ohrozené v spoločnostiach, ktoré požívajú alkohol a drogy. Násilník môže svoju obeť úmyselne spájkovať a čakať, kým bude pod vplyvom alkoholu a nemôže odolať.

Najlepším spôsobom, ako sa chrániť, nie je nič konzumovať a pokúsiť sa odísť čo najskôr. Ak cudzinec ponúkne drink a je veľmi vytrvalý, musíte zavolať pomoc. S týmto chlapcom nemôžete ísť nikam a byť s ním sám.

Dievčatá riskujú, keď sa vrátia domov neskoro, chodia samy cez pustatinu alebo iné neobývané miesto, nastúpia do auta s neznámymi mužmi. Aby ste sa chránili, musíte si vždy naplánovať rozvrh tak, aby ste sa vrátili domov pred úsvitom, choďte iba po preplnených uliciach, informujte svojich rodičov alebo priateľov o tom, kde ste, aby sa s vami mohli stretnúť.

Som pripravený na sex?

Vek sexuálneho súhlasu existuje z nejakého dôvodu. Deti a dospievajúci mladší ako 16 rokov ešte nie sú pripravení na sex. Telo a psychika sa naďalej formujú. Väčšina tínedžerov si je istá, že vedia všetko a sú pripravení na sex, ale v skutočnosti to tak nie je. Nie je potrebné ponáhľať. Nepríjemný prvý zážitok môže zničiť dojem a natrvalo odradiť od túžby mať sex v budúcnosti.

Telo mladistvého je formované až 18 - 20 rokov, Genitálie, rovnako ako všetky ostatné, sa musia správne tvarovať. U dievčat je raný sex plný porúch menštruačného cyklu, môžu sa objaviť choroby genitourinárneho systému: cystitída, cysta, erózia. Chlapci riskujú poranenie pohlavných orgánov, praskliny a trhliny predkožky.

Emocionálna pripravenosť na sex je rovnako dôležitá ako fyzická. Prvý sex je vzrušujúca a zodpovedná udalosť, najmä pre dievčatá. Ak dospievajúci začnú mať sex pred 16. rokom veku, zvyčajne nie sú chránení. Nemôžu si kúpiť antikoncepciu a často ani nevedia, že sa musia používať.

V prípade tehotenstva alebo nakazenia sa pohlavne prenosnými chorobami dospievajúci pociťujú silný nervový šok. Potrat alebo dlhšie trvajúce liečenie spôsobuje hanbu a vinu, obávajú sa, že sa o tom niekto dozvie. Obzvlášť citliví tínedžeri môžu potrebovať pomoc psychoterapeuta.

Ak partner trvá na sexeale myslíte si, že je príliš skoro, nemusíte sa nútiť. Sex bez jasného súhlasu je znásilnenie. Nútený dospelý sex s tínedžerom je znásilnenie. Nemusíte súhlasiť so sexom, aby ste zdali staršie alebo zo strachu sklamať svojho dospelého priateľa (dievča). Okrem toho, aj keď je všetko dobrovoľné, váš partner môže mať problémy. Sex s tínedžerom, ktorý nedosiahol vek súhlasu, je trestným činom.

Neverte všetkým dospelým

Malé deti môžu ísť po podivnej tete, ak im sľúbi sladkosti. Takéto metódy nefungujú pre staršie deti, takže zločinci musia byť vynaliezaví. Môžu požiadať o pomoc, predstierať, že sú chorí, zdravotne postihnutí. Predstavte sa ako policajt, ​​sociálny pracovník, môžu mať pri sebe dokumenty. Na takéto „predstavenia“ sa zločinci pripravujú vopred a vyzerajú veľmi presvedčivo.

V žiadnom veku nemôžete byť dôveryhodní! S dospelým nemôžete ísť do domu, nastúpiť do auta, dať mu telefón. Aj keď je táto osoba známa a vaši rodičia mu dôverujú, buďte opatrní. Ak sa cítite v nebezpečenstve, zabudnite na pravidlá dobrého rodičovstva. Nehanbite sa kričať, zavolať pomoc, vytlačiť dospelého preč. Ak sa snaží obmedzovať alebo ťahať, musíte sa ho pokúsiť vytlačiť.

Môže sa znásilnenie tešiť?

Počas znásilnenia môže niekedy obeť zažiť orgazmus. Znamená to, že bola potešená? Nie. Prečo sa to deje? Naša psychika je navrhnutá tak, aby sme sa chránili v akejkoľvek nebezpečnej situácii. Telo preto reaguje na sex orgazmom, aby tak situáciu vyhladilo. Fyzické reakcie nie je možné kontrolovať, preto sa nehanbite a myslite si, že s vami niečo nie je v poriadku.

Ak máte pochybnosti, či to bolo znásilnenie, pretože ste boli fyzicky potešení, premýšľajte o tom, či ste to naozaj chceli. Ako sa budete správať, ak sa situácia opakuje? Získal váš partner súhlas s pohlavím, a ak áno, aký bol dôvod? Možno sa ho bojíš? Alebo si myslíte, že sex je druh poplatku za vzťah? Aj keď ste počas samotného procesu spokojní, znásilnenie je bez sexu. A vzťahy s osobou, ktorá vás núti mať sex, ak to nechcete, sú nebezpečné a nesprávne.

Niektorí ľudia majú tendenciu tešiť sa z bolesti masochisti, Verí sa, že na vine sú ich rodičia, ktorí používajú fyzické tresty. Deti milujú svojich rodičov a potrebujú vzájomnú lásku. Ak však deti namiesto podpory dostanú trest, začnú bije ako jeden zo znakov lásky.

Vychovávaní v nefunkčných rodinách, chlapcoch a dievčatách, pri vstupe do vzťahu a začatí mať sex, chcú rovnaký vzťah od partnera. Ak budú znásilnení, pravdepodobne to budú vnímať ako niečo normálne a dokonca príjemné.

Páchateľom môže byť jeho partner alebo náhodná osoba. Takáto reakcia je neobvyklá, masochisti nemôžu posúdiť nebezpečenstvo takéhoto vzťahu a vážne trpieť. Ak si všimnete podobné sklony, potrebujete pomoc. Nebojte sa o tom hovoriť s psychológom alebo rodičmi. Všetko, čo poviete, zostane medzi vami a dostanete účinnú radu.

Nesmiete mlčať

Obete znásilnenia sa často boja alebo sa hanbia vyhľadať pomoc. Obávajú sa, že im nebude veriť, že páchateľ nebude potrestaný, a to by sa mohlo opakovať. Niektorí neveria svojim rodičom, nechcú hovoriť s políciou alebo podstúpiť potrebný lekársky zákrok. Musíte pochopiť, že od polície, lekárov a sociálnych pracovníkov sa vyžaduje pomoc. Sú povinní klásť nepríjemné otázky, aby získali úplný obraz o tom, čo sa stalo, a boli schopní vzniesť obvinenia.

Prekonanie obmedzenia môže byť veľmi ťažké. Ale dôverná konverzácia s inou osobou vám prinesie úľavu. Ak vo svojom prostredí nemáte takýchto ľudí alebo sa bojíte s niekým hovoriť, zavolajte na horúcu linku pre obete znásilnenia. Existujú odborníci, ktorí vám určite poradia a povedia vám, aký je najlepší postup.

Dôsledky násilia

Znásilnenie sa môže vyvinúť v dôsledku psychologické traumy, Sú to neustále nočné mory, pocit strachu a neistoty, strach zo vzťahov.

Dôsledky znásilnenia môžu byť rôzne: od úplného odmietnutia mať sex až po promiskuitný sex so všetkými. Zdá sa, že obeť znásilnenia prestane cítiť svoje telo, považuje ho za špinavé a rozmaznané.

Keď dospievajúci zažili znásilnenie, niekedy sa považujú za vinných a násilník je s ním oslobodený a súcitil ho. Úmyselne začínajú hľadať vzťahy s ľuďmi, ktorí sa k nim budú chovať nahnevane a pohŕdavo. Partner môže teenager potrestať, poraziť a vo všetkých možných prípadoch obmedziť, a bude si myslieť, že by to malo byť. Tento jav sa nazýva stockholmský syndróm, Môže ovplyvniť človeka v dospelosti a zabrániť mu v budovaní normálnych vzťahov.

Je obeť vinná?

Victimbleming (doslovne „obvinenie obete“) je prenos viny za znásilnenie z páchateľa na obeť. Bohužiaľ, zodpovednosť sa často presúva na obeť. Jej oblečenie alebo správanie sa považuje za legitímny dôvod znásilnenia. Ale to je zle. Aj keď obeť chodila s miliónom v náručí a doslova požiadala o lúpež, súd zistil, že lupič je vinný zo spáchania trestného činu. Takže je to so znásilnením. Za to môžu zodpovedať iba zločinci.

Aj keď sa vám zdá, že vaše správanie mohlo nejakým spôsobom vyprovokovať násilníka, za to, čo sa stalo, je zodpovedný iba on. Preto sa nebojte vyhľadať pomoc.

Keď sa človek, ktorého poznáte, stane násilníkom

To všetko sa však týka prípadov, keď cudzinec zaútočí. A ako ukazujú skúsenosti z nášho centra sestier, väčšina násilníkov nie je vôbec neznámym banditom. 70-80% znásilnení spáchajú ľudia. oboznámený.

Môj priateľ raz pripustil, že vo veku 15 rokov stretla dospelého muža, ktorý o dva dni neskôr pozval ju, aby strávila večer s ním. A bol veľmi zdvorilý - kým nevstúpili do jeho bytu na 10. poschodí a nezatvoril dvere kľúčom, ktorý vložil do vrecka. Potom podnikateľsky povedal: „No tak, vyzleč sa, čo si stojíš ako stĺp.“ Dievča šokované náhlou zmenou povedalo, že nechce ísť spať. "Potom vyskočte z okna," tento dospelý, ale divoký exemplár muža sa zazubil a šiel za ňou. Potrat nemusel. Po mnoho rokov v rade však nesla nočnú moru poníženia a šikanovania, obávajúc sa, že jej príbuzní jej nebudú rozumieť. Na prekonanie psychologickej bariéry následkov „tohto stretnutia“ si vyžadovala veľkú vôľu, dlhé platonické súdnictvo a trpezlivosť svojho manžela.

Tento príklad jasne ukazuje, že v našej spoločnosti pojmy „ľudská dôstojnosť“ a „majetok druhých“ zatiaľ znamenajú málo. Rodičia zriedka učia deti agresívne chrániť svoje telá a pevne hovoria „nie“. Niekedy sa nenaučia pochopiť, že toto „nie“ vyžaduje rešpekt, že nemôžete násilím a hrozbami brať to, čo nechcete dať - či už je to čudné, oveľa menej cudzie teleso, a to s poctou. Často sa zvažuje: ak žena hovorí: „Nechcem“, potom ju možno stále „presvedčiť“. A ak neodolá, „znamená, že súhlasí, ale je v rozpakoch to priznať.“

Mimochodom, pre tých, ktorí pochybujú o práve žien na vyslovenie „nie“, sa v ruskom trestnom zákonníku ustanovuje článok „Pre znásilnenie, to znamená, že pohlavný styk využívajúci fyzické násilie, vyhrážanie alebo bezmocný štát obete“. Spočíva od 3 do 7 rokov. A pre znásilnenie gangu alebo znásilnenie maloletej - od 5 do 15 rokov. Na obzvlášť závažné následky, ako aj na znásilnenie maloletej osoby - od 8 do 15 rokov, s odkazom na obdobie 2 až 5 rokov alebo bez odkazu. Alebo SMRTI.

Nanešťastie sa podľa odborníkov len polícia obráti na políciu so žiadosťou o pomoc. Mnoho z nich prežíva v tichosti. Počet zaregistrovaných prípadov násilia páchaného na ženách medzitým jednoznačne rastie: z 9 000 v roku 1980 na 15,5 tisíc v minulom roku. V uplynulom roku sa 56,4 tis. Obrátilo na lekárov o pomoc v dôsledku zranení a iných zranení. manželia. 14,5 tis. Boli zabití manželia.

Ako sa správať so znásilnením

Najdôležitejšou vecou znásilnenia nie je panika. Viem, že mnohým, ktorí nestratili hlavu, sa podarilo utiecť bez zranení alebo s malými stratami aj z takmer beznádejných situácií. Ak hlas nezmizol zo strachu, skúste ho použiť na šokovanie nepriateľa a utečenie. Jedna žena bola zadržaná zozadu neskoro v noci. A zdá sa, že do toho niečo bolo zahrnuté: „Ja vás poznám,“ povedala pokojne. Útočník zmizol.

Môžete skúsiť a presvedčiť, tápať na miestach citlivých na konverzáciu. Alebo pite na necitlivosť, ak existuje takáto príležitosť. Ak máte istotu v úder, zasiahnite niečo, čo sa objavilo pod pažou, ale nie špachtľou na šľahanie múch. Nie horšie ako ostatné a veta: „Súhlasím, ale najprv si uvaríme niečo chutné - neklásť sa na prázdny žalúdok.“ A tu môžete skúsiť posypať tablety a pridať niečo iné. A korenie, soľ v hádzaní. В общем, смотря по обстоятельствам.

А если трагедия уже совершилась (а в семье иногда повторяется регулярно), идите а милицию. В течении 72 часов (пока остается сперма) вас должны направить на судмедэкспертизу. Если сперма попала в полость рта, в анальное отверстие, на кожу, постарайтесь ее сохранить, собрав в какую-то емкость. Правда, учтите, что даже в Москве судмедэкспертиза пока одна. A ďalšia otázka: bude tento konkrétny policajt, ​​ktorého ste sa obrátili, chcieť začať podnikať. „Hangman“ - nevyriešený zločin neznámej osoby - vyvoláva u mnohých dôstojníkov činných v trestnom konaní presvedčenie, aby nevydávali hluk.

A potom, a ak nechcete publicitu, ale cítite potrebu podpory a lekárskej pomoci, kontaktujte nás, Centrum pre sestry pre sexuálne zneužívanie v Moskve. Zaviazali sme sa prijať, oceniť a neodsúdiť všetkých tých, ktorí prežili násilie, vrátane tých, ktorí majú AIDS alebo HIV. Rovnako ako prostitútky, alkoholici a drogovo závislí. Naša pomoc je bezplatná a anonymná.

Vieme, že nikto nechce byť znásilnený a obeť nikdy nevyvoláva násilie. Chceme, aby obete znovu získali vieru v svoju silu, kontrolovali svoj život. Naším cieľom je vyvinúť stratégiu na odstránenie tohto zla. A vytvoriť sieť útulkov, liniek pomoci.

Zmierte obete znásilnenia

Existujú právnici, ktorí chránia obete na súde, prokurátor, ktorý pomáha pri vybavovaní takýchto prípadov. Pre ženy, ktoré nechcú začať súdny proces, poskytneme psychologickú podporu.

Chcel by som však, aby si ľudia mysleli: prečo nechcú reklamu? Existuje mnoho možností, ale podstata je vždy rovnaká: tie, ku ktorým by sa dieťa, žena, ktoré by sa chcela obrátiť, sa zvyčajne vychovávali vo viere, že ak by bol niekto znásilnený, potom je to „nepochybne vina obete“.

To je zle! A prináša ďalšie utrpenie. Osamelosť neznamená výzvu na útok. Toto je naše nemorálne vzdelávanie, ktoré vedie k tomuto stavu. A ani milujúci otec (a matka veľmi často), ani manžel ani brat - nikto nemá právo urážať znásilnenú ženu za to, čo sa jej stalo. Práve prešla situáciou voľby medzi životom a smrťou. Ak by jej nehrozilo bitie, smrť jej dieťaťa, obeť by mohla povedať: „Nie, ďakujem, nechcem“ - a odíde. Vybrala si život. A tak potrebuje vašu podporu. Prijali ste ju tak, ako je teraz. Áno, znásilnenie, kto prežil nešťastie, kríza. Ale stratil si svoju myseľ, pocity.

To je jediný dôvod, prečo obeť nechce publicitu - nesprávne vzdelanie svojej rodiny.

Je teda čas postupne zmeniť náš postoj k obeti znásilnenia? Napokon, nikdy by nikoho nenapadlo obviňovať človeka za to, že ho okradli alebo mu padla tehla na hlavu, za to, že sa narodil mrzák. Ale nie sú také duchovné rany také vážne? Takže je možné dokončiť toho ležiaceho muža? Nie je to humánnejšie podať mu ruku.

Zriaďujú sa asistenčné služby pre ženy, ktoré sú obeťami násilia, napríklad „sestry“, a vytvárajú sa aj v iných mestách krajiny. V Petrohrade, Jekaterinburgu, Nižnom Tagile, Zagorsku. Ak takáto služba nie je v blízkosti a je nákladné zavolať, napíšte nám. A nezabudnite podstúpiť vyšetrenie s dermatovenerológom, pretože viete, že po takomto „kontakte“ s cudzími ľuďmi sú možné rôzne komplikácie.

Pin
Send
Share
Send
Send