Užitočné tipy

Liečba rakoviny prostaty

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako pri iných typoch onkológie, prognóza rakoviny prostaty závisí od stupňa rozšírenia nádoru v čase diagnózy.

Na identifikáciu, popísanie stupňa prevalencie rakoviny v osobnej mape, odborníci používajú špeciálnu klasifikáciu.

Stupne rakoviny

Fázy rakoviny prostaty závisia od šírenia, veľkosti a vlastností novotvaru.

V medicíne sa rozlišujú tieto štádiá rakoviny prostaty:

 • prvá etapa: v tomto prípade sa rakovina šíri iba v prostate, je mikroskopická. Pri rektálnom digitálnom vyšetrení nie je možné nádoru cítiť. Na obrázkoch prostaty tiež nie je viditeľná,
 • druhá fáza: novotvar začína rásť v prostatickej žľaze, ale stále sa nerozširuje za hranice orgánu,
 • tretia etapa: rakovina sa šíri za prostatu (mierne). Rakovina v tomto prípade postihuje orgány v okolí (napr. Semenné vezikuly),
 • štvrtá fáza: metastázy rakoviny do prostaty do iných orgánov, tkanív. Spravidla sa v tomto prípade choroba šíri do kostí, lymfatických uzlín, pečene a tiež do pľúc.

Stupeň malignity vám umožňuje určiť typ rakovinových buniek, ako aj ich rýchlosť rastu. Identifikácia stupňa malignity sa vykonáva po biopsii (odber vzoriek a dôkladné vyšetrenie tkaniva).

Ako sa lieči rakovina prostaty?

Funkcie liečby rakoviny prostaty závisia od štádia vývoja patológie, typu nádoru. Ochorenie, ktoré sa zistí v ranom štádiu a nerozšíri sa do iných orgánov, je dobre liečiteľné. Nasleduje opis najobľúbenejších, najbežnejších spôsobov liečby danej choroby.

Chirurgické ošetrenie

Ak je choroba zistená v skorých štádiách, jednou z najbežnejších účinných metód liečby je chirurgický zákrok. Najšetrnejšou a najnebezpečnejšou možnosťou je laparoskopický zásah.

V tomto prípade sa odstránenie prostaty uskutočňuje pomocou malých rezov. Tým sa znižuje riziko komplikácií po operácii. Procedúra je u človeka omnoho ľahšia.

Radikálna prostatektómia zahŕňa chirurgické odstránenie celej prostaty, ako aj susedných tkanív, semenných váčkov, lymfatických uzlín a panvových kostí.

Radiačná terapia

Radiačná terapia je liečebná metóda, ktorá sa často predpisuje ako doplnok k chirurgickému zákroku. V tomto prípade môžeme hovoriť o externej rádioterapii (pacient sa nachádza pod emitorom).

Niektorí pacienti majú predpísanú internú radiačnú terapiu. V tomto prípade sa do tela pacienta zavedú špeciálne granule (rádioaktívne). Radiačná terapia (externá) má svoju vlastnú klasifikáciu.

Onkológovia sa zároveň usilujú minimalizovať škodlivé účinky žiarenia na organizmus. Preto má zmysel nasmerovať tok žiarenia na nádor čo najskôr. Uchyľujú sa k 3D konformnej radiačnej terapii, ako aj k protónovej radiačnej terapii. Tieto prístupy majú svoje výhody a nevýhody.

Rádioterapia často vedie k erektilnej dysfunkcii, pretrvávajúcim poruchám močenia.

Interná radiačná terapia zvyšuje účinok žiarenia znížením vzdialenosti od zdroja žiarenia k rakovinovým bunkám. Granule použité na postup obsahujú paládium, rádioaktívny jód a ďalšie chemikálie.

Sú schopné dlhodobo pôsobiť na okolité tkanivá. V závislosti od spôsobu vystavenia môžu byť granule v tele po dlhú dobu.

Ako poraziť rakovinu hormonálnymi liekmi?

Liečba rakoviny prostaty hormónmi zahrnuje odstránenie mužských pohlavných hormónov z tela, Najdôležitejšie z nich je testosterón. Výroba tejto látky sa uskutočňuje pomocou semenníkov.

Vo väčšine prípadov je zhubný nádor citlivý na hormóny. Inými slovami, testosterón poskytuje rast nádorov.

S poklesom účinku tohto hormónu na prostatu môže byť rakovina zastavená. Hormónová liečba je predpísaná, keď sa po operácii, ožarovaní, vyskytuje recidíva rakoviny prostaty.

Ak dôjde k poškodeniu lymfatických uzlín, ako aj kostí, tento druh liečby sa považuje za najlepšiu voľbu. Medzi výhody tejto metódy patrí prevádzkové zníženie hladín testosterónu. V procese hormonálnej terapie pomocou injekcií sa zavádzajú lieky, ktoré sa zvyčajne nazývajú analógy hormónov hypofýzy.

Najnovšie správy o nových spôsoboch boja proti rakovine

Jedným z najnovších prístupov k liečbe onkológie je imunoterapia. Odborníci považovali za potrebné stimulovať imunitný systém pacienta.

Nedávno sa ukázalo, že mikročastice oxidu železa môžu pomôcť pri liečbe rakoviny, Na tento účel použite metódu magnetickej biodetekcie.

To vám umožní identifikovať charakteristiky tela reagovať zvonka na magnetické pole. Vedci dokázali potvrdiť aj možnosť použitia nanočastíc oxidov železa. V dôsledku aplikácie elektromagnetického poľa sa mikrokomponenty zlúčenín nachádzajúcich sa v nádorových bunkách zahrievajú a potom ničia metastázy.

Môže byť rakovina prostaty u mužov úplne liečená?

Môže poškodiť prostatu a ďalšie orgány nachádzajúce sa v okolí.

K tvorbe patogénnych tkanív dochádza z epitelových buniek prostaty. Ak nechcete ísť na liečbu choroby okamžite, v procese vývoja, choroba dá metastázy. V tomto prípade budú ovplyvnené ďalšie dôležité orgány mužského tela.

Z tohto dôvodu sa musí terapia vykonávať v skorých štádiách. V počiatočnej fáze sa pravdepodobnosť úspešného výsledku výrazne zvyšuje. Na detekciu vyvíjajúceho sa nádoru je dôležité pravidelne ho vyšetrovať a robiť testy.

Nakoniec, patológia, ktorá je v ranom štádiu, nie je sprevádzaná živými symptómami. Pacient často ani netuší podozrenie na nebezpečnú chorobu. Ochorenie v treťom aj štvrtom štádiu sa dá liečiť oveľa horšie. V tomto prípade je predpísaná paliatívna terapia.

V ktorých prípadoch môže niekto dúfať v úplné vyliečenie?

V modernej onkológii je najpriaznivejšia prognóza detekcie rakoviny prostaty v prvých štádiách.

Prežitie pacienta závisí od agresivity, prevalencie nádoru, ako aj od veku a celkového stavu tela. V prvých štádiách s neagresívnym nádorom je prognóza priaznivá.

Lekári preto odporúčajú, aby všetci muži nad 40 rokov absolvovali pravidelné vyšetrenie na vývoj onkológie.

Podobné videá

Ako liečiť rakovinu prostaty? Odpovede vo videu:

Fáza 2.3 môže byť liečená na rakovinu prostaty, ak je veľkosť nádoru malá, existuje jednostranná lézia orgánu, nedochádza k klíčeniu v semenných váčkoch, nervových kmeňoch. Podľa štatistík je približne 80% mužov v druhej fáze rakoviny úplne uzdravených. Pri chorobe v 3. etape je prognóza menej priaznivá.

V tomto prípade je vysoko pravdepodobné, že sa nádoru podarilo uvoľniť vzdialené metastázy. Môžu sa prejaviť po čase po rádioterapii, chirurgickom zákroku. Po liečbe odborníci odporúčajú dôkladne sledovať PSA.

Aktívny dohľad

U niektorých mužov môže liečba v dôsledku veku alebo súvisiacich zdravotných problémov viesť ku komplikáciám a vedľajším účinkom, ktoré sú závažnejšie ako problémy spôsobené samotnou rakovinou. V takýchto prípadoch môže lekár dodržiavať aktívne pozorovanie. Takáto taktika je možná v týchto prípadoch:

 • Pacient nemá príznaky.
 • Predpokladá sa, že nádor rastie pomaly.
 • Nádor je malý.
 • Rakovina sa nerozširuje za prostatu.

Taktika aktívneho pozorovania zahŕňa vyšetrenie lekárom a krvné testy na antigén špecifický pre prostatu každých šesť mesiacov. Raz ročne lekár môže predpísať biopsiu prostaty.

Chirurgická liečba rakoviny prostaty

Pri rakovine prostaty sa vykonáva radikálna prostatektómia - operácia, pri ktorej sa odstráni prostata a okolité tkanivá vrátane semenných vezikúl.

Radikálna prostatektómia sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi:

 • Pôrodná prostatektómia vykonáva sa pozdĺžnym rezom od pupka po pubis. Zvyčajne je pacient prepustený z kliniky niekoľko dní po operácii, zotavovacie obdobie trvá niekoľko týždňov.
 • S perineálnou prostatektómiou urobte oblúkový rez medzi mieškom a konečníkom. Táto operácia je rýchlejšia v porovnaní s posterolaterálnou prostatektómiou, ale počas nej je ťažký prístup k lymfatickým uzlinám a často vedie k problémom s erekciou.
 • Laparoskopická prostatektómia vykonáva sa pomocou špeciálnych nástrojov prepichnutím brušnej steny. V porovnaní s otvorenými zákrokmi je sprevádzaná menším krvácaním a menšou traumou tkanív a doba zotavenia sa skracuje. Riziko komplikácií je však rovnaké.
 • Robotická prostatektómia vykonávané pomocou robota da Vinci. V skutočnosti ide o rovnaký laparoskopický zásah, ale chirurg nedrží nástroje sám, ale riadi pohyby robota pomocou špeciálneho diaľkového ovládača. Vďaka tomu sú pohyby nástrojov presnejšie. Neexistujú však dôkazy o tom, že by to pomohlo znížiť riziko komplikácií.

Možné komplikácie po radikálnom odstránení prostaty: močová inkontinencia, erektilná dysfunkcia, mierne skrátenie penisu, trieslová kýla, neplodnosť, lymfedém (edém v dôsledku odstránenia lymfatických uzlín).

Chemoterapia rakoviny prostaty

Chemoterapia nie je hlavnou liečbou rakoviny prostaty, ale niekedy môže byť užitočná. Chemoterapia sa predpisuje v kombinácii s hormonálnymi liekmi alebo v prípadoch, keď hormonálna terapia nefunguje.

Pri rakovine prostaty sa používajú lieky: docetaxel, kabazitaxel, mitoxantrón, estramustín.

Fázy a rysy priebehu rakoviny prostaty

Prostatická žľaza je malý orgán (veľkosť gule na stolný tenis), ktorý sa nachádza na spodnej časti močového mechúra. Jeho hlavnou funkciou je syntéza tajomstva, ktoré je súčasťou spermií, a účasť na procese ejakulácie.

Rakovina prostaty znamená výskyt a zväčšenie veľkosti nádoru, ktorý je schopný rýchleho rastu a metastázovania (prenos malígnych buniek do iných orgánov a tkanív). Toto ochorenie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale vo veľkej väčšine prípadov sa diagnostikuje u mužov starších ako 60 rokov.

Rakovina prostaty je treťou najbežnejšou rakovinou u mužov v Rusku po rakovine pľúc a žalúdka. Nachádza sa u jedného z pätnástich mužov starších ako 40 rokov. Každý rok sa na svete diagnostikujú zhubné nádory prostaty u milióna ľudí a asi jedna tretina z nich zomrie na túto patológiu.

Prečo sa vyvíja rakovina prostaty? Je známe, že to súvisí so zmenami hormonálneho pozadia, genetickej predispozície, podvýživy a vplyvom niektorých ďalších faktorov, ktorých úloha ešte nie je úplne zavedená.
Od okamihu, keď sa objaví prvá rakovinová bunka, sa objavia príznaky, ktoré vedú človeka k konzultácii s lekárom, zvyčajne uplynie niekoľko rokov. Z tohto dôvodu je pacient často videný onkológom so zanedbávaným, zarasteným nádorom, ktorý sa ťažko lieči.

Celkovo je obvyklé rozlišovať štyri štádiá rakoviny prostaty:

 • Fáza 1 charakterizované malými veľkosťami nádorov, absenciou zapojenia lymfatických uzlín do patologického procesu (rakovinové bunky sa tam môžu dostať s lymfatickým tokom) a pohody pacienta. V tomto štádiu sa rakovina prostaty spravidla zisťuje náhodne - počas liečby iného ochorenia žľazy. Prognóza života pacienta je priaznivá, liečba netrvá príliš dlho.
 • 2 štádium Rakovina prostaty znamená, že veľkosť nádoru sa zväčšila. Môže sa to vyšetriť - pri rektálnom vyšetrení (prostata prilieha k prednej stene konečníka, aby ju lekár mohol dosiahnuť prstom). V tomto prípade sa príznaky choroby často neprejavujú. Preto je veľmi dôležité pravidelne sa podrobovať preventívnemu vyšetreniu urológom. Asi 80% pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina prostaty v 2. etape, sa zotaví.
 • 3 etapa Ochorenie je charakterizované rastom nádoru za obalom prostaty. Rakovinové bunky sa nachádzajú v lymfatických uzlinách panvy a v niektorých susedných orgánoch. V tomto momente sa pacient zvyčajne cíti nepohodlne: močenie je narušené deformáciou žľazy, objaví sa bolesť v perineu. Chirurgia už nestačí na porazenie nádoru, a preto onkológovia často používajú kombinovanú taktiku kombinujúcu rôzne prístupy k ničeniu rakovinových buniek. Miera prežitia v tomto štádiu rakoviny prostaty je nižšia ako 40%.
 • 4. etapa znamená, že rakovina okrem prostaty postihla aj vzdialené orgány alebo lymfatické uzliny. Metastázy sa nachádzajú v kostiach, pľúcach, pečeni atď. Ak je pacient starším človekom s ťažkými chronickými ochoreniami, lekári sa rozhodnú ukončiť operáciu v prospech šetrných metód liečby, ktoré predĺžia život a zmiernia utrpenie pacienta, hoci nepomôžu poraziť rakovinu. ,

Výber krajiny na liečbu rakoviny prostaty

Ako viete, onkologické odvetvie medicíny je v mnohých krajinách Ázie a Európy veľmi rozvinuté. Ale najlepšou voľbou je Izrael. Dôvodom je vysoká úroveň zdravotnej starostlivosti, ktorú kontroluje štát, a zároveň relatívne nízke ceny (o 30 - 50% nižšie ako v Amerike a Európe).

Zorganizovanie zákroku na ošetrenie v Izraeli však nie je ľahké. Najmä s ohľadom na to, že nemôžete prísť o drahocenný čas. Klinika Top Ichilov je pripravená prevziať celú organizáciu zájazdu: personál si zakúpi cestovné lístky, zabezpečí dopravu, ponúkne vhodné možnosti ubytovania, a to aj v blízkosti kliniky, organizuje konzultácie a vyšetrenia a pomáha pri liečbe. A je možné ísť do Izraela na ošetrenie čo najskôr po kontakte s „Top Ichilov“.

Ďalšou výhodou kliniky je dostupnosť moderných high-tech zariadení a v dôsledku toho vysoká presnosť diagnostiky rakoviny. Špičkoví odborníci Ichilovu, vrátane profesorov, prezidentov a členov správnej rady profesijných združení v Európe a USA, sú pozorní ku každému pacientovi a sú pripravení pokračovať v sprievode po ukončení liečby. Tím odborníkov "Top Ikhilov" má lekárov rôznych profilov, ktorí dosiahli vysoké výsledky vo svojom odbore.

Hormonálna liečba rakoviny prostaty

Je známe, že mužské pohlavné hormóny - androgény - stimulujú rast rakoviny prostaty. Cieľom hormonálnej terapie je znížiť hladinu androgénov v tele alebo zabrániť ich interakcii s rakovinovými bunkami.

Hormonálna terapia na chvíľu zastaví rast nádoru. Ako monoterapia nie je schopná liečiť. Indikácie pre jej vymenovanie:

 • Prítomnosť kontraindikácií pre chirurgickú liečbu a ožarovanie.
 • Bežná rakovina prostaty, keď sú operácie a ožarovanie neúčinné.
 • Pri agresívnych nádoroch, keď je riziko relapsu vysoké, je predpísaná hormonálna terapia spolu s rádioterapiou.
 • Môže byť tiež predpísané pred ožarovaním, aby sa inhiboval rast nádoru a zlepšili výsledky liečby.

4. fáza Liečba rakoviny prostaty

V štádiu IV sa rakovina prostaty šíri do močového mechúra, konečníka, lymfatických uzlín, vzdialených metastáz sa objavuje v kostiach a rôznych orgánoch. Ale aj v tejto fáze, v závislosti od rozšírenia procesu, sa niekedy môže dosiahnuť remisia. V prípadoch, keď je rakovina nevyliečiteľná, paliatívna liečba pomôže na chvíľu obmedziť jej rast a predĺžiť život pacienta.

Liečba rakoviny prostaty v štádiu 4 typicky zahrnuje:

 • Hormonálna terapia, v niektorých prípadoch, v kombinácii s chemoterapiou.
 • Chirurgické ošetrenie. Ak sa rakovina nerozšírila do lymfatických uzlín a nie sú odstránené žiadne metastázy, je možné vykonať radikálnu prostatektómiu. Inokedy bojovať
 • so symptómami sa uchyľujú k paliatívnej intervencii - transuretrálna resekcia prostaty (TURP).
 • Ak je pacient kontraindikovaný pri všetkých typoch liečby a nemá výrazné príznaky, je možné aktívne pozorovanie.

Liečba metastáz rakoviny prostaty v kosti

Ak sa zistia kostné metastázy, predpíše sa hormonálna terapia, ožarovanie, chemoterapia. Кроме того, в лечении метастаз в кости при раке простаты применяют бифосфонаты (препараты, которые замедляют разрушение кости), деносумаб (тот же эффект, что у бифосфонатов, но другой механизм действия), препараты гормонов коры надпочечников (уменьшают боли), обезболивающие средства.

Výhody liečby rakoviny prostaty na Európskej klinike

Hlavné rozdiely na európskej klinike:

 • Vždy konáme v záujme pacienta. Keď lekár vyberie liečebné metódy, snaží sa dosiahnuť maximálny účinok s minimálnymi rizikami pre pacienta.
 • Tím lekárov pracuje s pacientom na európskej klinike: klinický onkológ, onológ, chemoterapeut a onkológ-rádiológ.
 • Prostatektómia je vážny zásah. Staráme sa o bezpečnosť pacientov, preto pred chirurgickým zákrokom, pred vykonaním dôkladného vyšetrenia, s pacientom konzultuje terapeut, neurológ, kardiológ, resuscitátor anestéziológa.
 • Druhé stanovisko získate od renomovaných lekárov z Európy, Izraela a USA.
 • Liečíme rakovinu prostaty v Moskve podľa medzinárodných protokolov v súlade so zásadami medicíny založenej na dôkazoch.

Ohlasy pacientov o liečbe rakoviny prostaty na Európskej klinike

Bol som sledovaný na okresnej klinike už mnoho rokov a bol som pripravený na to, že skôr či neskôr nájdem rakovinu prostaty. Bol s mojim dedkom a otcom. Obaja na neho nezomreli, ale stále boli dosť alarmujúce. Pred šiestimi mesiacmi teda nádorové markery vykazovali nádor. Vybral som si kliniku výlučne na internete, zostavil zoznam piatich, podľa môjho názoru, najlepšie a potom telefonoval. V dôsledku toho sa zastavil na európskej klinike. Keď som dorazil na recepciu, okamžite sa to nejako upokojilo. Prijala ma Avetis Agvanovič, veľmi podrobne a podrobne som vysvetlil svoju diagnózu, jeho vyhliadky a metódy liečby. Ihneď je zrejmé, že odborník pozná otázku „dokonale“. Urobili nejaké testy a postupy. Zatiaľ to neprerušili. Možno to nemusí. Teraz mám úplnú kontrolu nad situáciou, viem s istotou, čo sa tam deje, a čo je najdôležitejšie, viem s istotou, že existuje vynikajúci lekár, ktorý si ma osobne pamätá a je pripravený kedykoľvek reagovať. Ďakujem, Avetis Agvanovich, a do ďalšej kontroly! Igor Andreevich Shch.

Pin
Send
Share
Send
Send