Užitočné tipy

Účinná kontrola domácich lariev molvy

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 29. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Húsenice motýľov predstavujú larválne štádium vývoja tohto motýľa, ku ktorému dochádza bezprostredne po dozrievaní vajíčok. Moth radšej kladie vajcia na oblečenie a do skriniek s jedlom, pretože práve na týchto miestach bude dostatok vajíčok na vyliahnutie lariev z vajíčok určených na rast a vývoj. Ak vo svojom šatníku alebo v kuchyni nájdete mory, pravdepodobne už viete, aké škodlivé môžu byť húsenice. Našťastie sa ich môžete zbaviť náležitým vyčistením skríň a skríň od mory, zničením húseničiek potravnej mory a prijatím opatrení na zabránenie ich vyhubenia v budúcnosti.

Taktika a stratégia v oblasti boja proti moliam

Existujú najmenej stovky rôznych druhov motýľov. Z nich asi 20 sa pravidelne nachádza v ľudských domovoch. V každodennom živote je motív kolektívny koncept, ktorý spája druhy hmyzu Lepidoptera, ktoré sa živia prírodnými alebo zmiešanými textíliami a kožušinami (motýliky), ako aj rôzne druhy suchých výrobkov a zásob (potraviny).

Mory nemusia nevyhnutne začínať v upratanom alebo špinavom byte, všetko, na čom záleží, je dostupnosť vhodného jedla. A môže sa dostať do domu rôznymi spôsobmi:

 • otvorenými oknami a oknami - letí do svetla,
 • cez vetracie šachty zo susedných bytov,
 • s potravinami zo skladu, ktorý je už nakazený škodcami,
 • na odevoch z druhej ruky,
 • na nábytok a koberce prinesené z chaty alebo od príbuzných.

Odrody domácich krtkov

Můra je motýľ lepidoptera, aktívny hlavne v noci. Hmyz sa vzťahuje na škodcov, ktorí spôsobujú značné škody na ľuďoch. Situácia sa vysvetľuje skutočnosťou, že ide o keratofág, to znamená, že základom jeho výživy je nadržaná látka obsiahnutá vo výrobkoch z vlny a kožušiny.

Vyzerajú ako malé sivé alebo svetlo hnedé motýle. Vedci rozlišujú mnoho druhov a rodov hmyzu, ale väčšina z nich sa nikdy neobjaví v obytných budovách.

Najčastejšie sa ľudia stretávajú s nasledujúcimi druhmi motýľov:

 1. Food. Tento druh kazí obilniny, potraviny a iné výrobky. Motýle, ktoré jedia veci, prakticky nepriťahujú pozornosť, ale jedlá muchy voľne letí do kuchyne. Hmyz kladie vajíčka asi raz za dva mesiace. Stredná dĺžka života dospelého je asi týždeň. Celú tú dobu môže len ťažko jesť, ale zároveň kladie viac ako sto vajíčok.
 2. Vosk. Tento druh je včelárom dobre známy. Dospelí škodcovia tiež nemôžu jesť. Naopak, jeho larvy jedia takmer všetko v včelskom úli: vosk, med a včelí chlieb. Zamotaním voštín svojím hodvábom vytvárajú bariéru, ktorá bráni včelám v starostlivosti o larvy. To spôsobuje smrť mláďat. Larvy voskových motýľov sa často používajú v ľudovom liečiteľstve, pretože vďaka svojej špecifickej strave sú bohaté na vitamíny a minerály.
 3. Zavesenie. Práve tento druh lúpe šaty. Baví sa to predovšetkým z bavlnených predmetov. Šatníková móla je podobná nábytku, ktorý žerie koberce, kožušiny a vlnu, takže veľa zovšeobecňuje dve odrody.
 4. Vlna. Zástupcovia tohto druhu majú sivožlté krídla s malými čiernymi škvrnami. Tento motýl sa zvyčajne usadzuje v skriniach. Ani plastová fólia pred ňou nemôže chrániť srsť, pretože ju môže nahlodať hmyz. Okrem toho môže motýľ živiť knihy, perie vankúše a plstené výrobky.
 5. Nábytok. Krídla tohto hmyzu majú žlto-zlatú farbu. Moč najčastejšie nájde úkryt v čalúnenom nábytku, jedia jeho čalúnenie, ale v potrave je tiež zahrnutá srsť a vlna.

Akcie, keď sa v byte objaví hmyz

Aby ste sa v byte natrvalo zbavili morí, vyžaduje to veľa času a úsilia, takže boj by sa mal začať ihneď po zistení škodcu. Na úplné zničenie mory je potrebné konať komplexne:

 1. Pri prvom zistení motýľov je potrebné okamžite skontrolovať obývaciu izbu, aby sa zistili všetky možné miesta na znášanie vajíčok alebo hniezd lariev.
 2. Ak sa nájdu larvy škodcov, mali by sa okamžite zničiť. Na tento účel sa musí infikovaná oblasť dôkladne vysať a umyť mydlovou vodou s prídavkom činidla obsahujúceho chlór.
 3. Ak sa motýľ našiel v skrini, je potrebné skontrolovať všetky odevy, pretože hmyz môže rozmnožovať potomstvo aj vo veciach zo syntetických tkanín.
 4. Oblečenie umiestnené v kabíne napadnutej moľou sa odporúča prať pri maximálnej povolenej teplote. Položky, ktoré sa nedajú spracovať týmto spôsobom, sa dajú umiestniť do mrazničky na niekoľko hodín. Nízka teplota, podobne ako vysoká, zabije larvy škodcov. Vrchné odevy by mali byť kefované, pričom osobitnú pozornosť treba venovať neprístupným a uzavretým oblastiam, napríklad vreckám. Okrem toho možno veci ošetriť parným generátorom.
 5. Mali by sa umyť aj predmety z textilného dekoru, napríklad záclony a koberce. Ak to nie je možné, musí sa niekoľko hodín nechať vzduch na čerstvom vzduchu na priamom slnečnom svetle.
 6. Ak je škodca navinutý v kuchyni, je potrebné vykonať dôkladný audit výrobkov. Ustanovenia ovplyvnené mozgom nemôžu byť konzumované ani po tepelnom ošetrení. Všetok kuchynský nábytok a rôzne nádoby sa musia umyť vodným roztokom s pridaním chlóru alebo octu. Po povrchovej úprave dobre vetrajte.

Metódy ničenia škodcov

Je ťažké odstrániť molu v byte, ale je potrebné proti nemu bojovať. Malo by sa pamätať na to, že hmyz je schopný žiť doma celý rok a jeho hniezda sú pred ľuďmi dobre ukryté. Dospelí motýle sú schopné žiť bez jedla mesiac. V teplej miestnosti môže hmyz žiť dva roky. V tomto období moľo položí obrovské množstvo vajíčok, preto sa musíte v dome natrvalo zbaviť.

chemikálie

Existuje veľa chemikálií, ktoré dokážu účinne riešiť mory. Medzi najobľúbenejšie patria:

 1. Dichlórvos. Populárny chemický produkt pomáha jedovatému hmyzu na koži, vlne a kožušine.
 2. Aerosólový sprej. Spreje môžu ničiť mory aj na ťažko dostupných miestach, napríklad v knižnici alebo na policiach v kúpeľni. Látky, ktoré sú obsiahnuté v aerosóloch, majú škodlivý vplyv na dospelých a ich larvy. Tieto prostriedky by ste však mali používať opatrne a vyhýbať sa kontaktu s potravinami a riadom.
 3. Fumigátor. Na rozdiel od aerosólov pôsobia pomaly. Úplné odstránenie škodcov môže trvať niekoľko týždňov. Tento spôsob je jednoduchý a pohodlný, pretože na jeho použitie stačí zahrnúť do siete fumigátor s vhodnou látkou.
 4. Oddiel. Veľmi vhodné na riešenie malého motýľa. Vyrábajú sa vôňou harmančeka, levandule a mandarínky. Na ochranu detských vecí si môžete kúpiť špecializované insekticídy. Činnosť jednej sekcie sa rozprestiera na 15 m² a trvá šesť mesiacov. Je však potrebné mať na pamäti, že časť by mala byť v dostatočnej vzdialenosti od jedla a mimo dosahu detí.

Ľudové cesty

Pri používaní chemických látok musíte prísne dodržiavať pokyny, pretože ich neopatrné použitie môže spôsobiť vážne poškodenie ľudského tela alebo domáceho maznáčika. V tomto ohľade niektorí ľudia uprednostňujú ľudové liečivá na ničenie hmyzu. Najúčinnejšie spôsoby, ako sa zbaviť mol, sú:

 1. Levanduľový, pelargóniový, pomarančový, jedľový alebo klinčekový éterický olej. Musí sa nanášať na vatové vložky a ukladať do skriniek. Táto metóda nielen odstráni škodcu, ale dá aj príjemnú vôňu.
 2. Sasha. Malé vankúše naplnené sušenými vetvami levandule a pelargónie sa umiestnia na police alebo zavesia vedľa oblečenia.
 3. Naftalén. Tento nástroj sa už dlho používa na ochranu vecí pred molmi, ale je účinný iba proti dospelému hmyzu. Larvy sú voči svojmu pôsobeniu odolné. Je potrebné poznamenať, že naftalénové pary spôsobujú rakovinu.
 4. Cesnak, tabak, petrolej. Ktorýkoľvek z týchto nástrojov môže byť použitý ako sáčok. Plátky cesnaku, tabakových listov alebo vatových tampónov namočených v petroleji sa ukladajú do látkových vreciek, ktoré zostávajú na nábytkových policiach. Okrem toho cesnak umiestnený do pohárov a vreciek obilnín chráni produkty pred jedlom.
 5. Geranium, Coleus. Listy týchto izbových rastlín, rozptýlené v skrini, odstraňujú motýľa svojou vôňou.

Zbavte sa lariev

Najväčšie škody na majetku spôsobujú larvy mory. Rovnako ako dospelí netolerujú chlad. Všetky veci, ktoré sú nimi infikované, sa musia uložiť do vreciek a umiestniť do mrazničky na približne 30 minút. Potom sa musia zahriať na izbovú teplotu a znova zmraziť. Tieto kroky by sa mali opakovať najmenej päťkrát.

V lete bude slnko pomáhať v boji proti škodcom. Oblečenie, v ktorom sa našli larvy, by sa malo opatrne zastrčiť a zavesiť na otvorenom priestranstve. Dobré vetranie a priame slnečné žiarenie škodia škodcom.

Funkcie boja proti jedlu motýľa

Výsledkom toho, ako sa v kuchyni objaví potravina, je pokazené jedlo, ktoré by sa malo okamžite zlikvidovať. Žiadne spracovanie ich nemôže znova zjemniť.

Vajíčka, podobne ako larvy škodcov, sa ťažko ničia. Móly však môžu spôsobiť vážne intoxikáciu organizmu a spôsobiť značné škody na produktoch. V kuchyni nepoužívajte chemikálie, takže by ste mali používať ľudové metódy:

 1. Po odstránení infikovaných produktov sa preživšie umiestnia do nádob s pevným vekom.
 2. Všetky skrinky v miestnosti sa dôkladne umyjú roztokom sódy.
 3. Prístup k vode je obmedzený. Pre dospelých je to nevyhnutné pre úspešnú reprodukciu. Všetky vodovodné potrubia sú skontrolované na tesnosť. Ak sa zistí netesnosť, odstráni sa.
 4. Každá štrbina kuchynskej súpravy sa premyje vodným roztokom octu, pretože obvykle na takýchto miestach kladie motýľ vajíčka.
 5. V kuchyni sú rozložené vavrínové listy alebo orechové konáre.
 6. Mušle sušené vo vlasoch sa umiestňujú do všetkých kuchynských skriniek a nádob s múkou a obilninami, ktoré sa musia pravidelne vymieňať.
 7. Do skriniek vložili nádoby s čiernym korením.
 8. Po každom umývaní riadu sa umývadlo musí udržiavať čisté utretím dosucha.
 9. Vetracie otvory sú pokryté jemnou sieťou, aby sa zabránilo prístupu k molám zo susedného bytu.

Prevencia infekcie

Správny boj s moľou prinesie pozitívny výsledok, ale stále je lepšie uistiť sa, že škodca v dome vôbec nezvládol. Stačí urobiť jednoduché opatrenia:

 1. V skrinkách by sa vlnené odevy mali udržiavať čisté.
 2. Kožušinové výrobky by sa mali uchovávať v osobitných obaloch. Okrem toho môžu byť zabalené do papiera, ktorý je ošetrený odstraňovačom mol.
 3. Mali by ste vykonávať pravidelné čistenie skriniek. Aby to bolo možné dosiahnuť, musia byť ich police utreté v octe a potom dôkladne vetrané.
 4. Kožušiny a kožušiny by sa mali ošetrovať prostriedkami zabraňujúcimi rozomieľaniu.
 5. Dosky, najmä v rohoch, lustroch a oknách, musia byť dobre umyté.
 6. Všetky obytné štvrte by mali byť pravidelne vetrané. Často sa musí vyčistiť za mokra.
 7. Čalúnený nábytok musí byť dôkladne vysávaný najmenej dvakrát mesačne. Ak sa rozvinie, vnútro by ste mali utrieť navlhčenou textíliou.
 8. Staré a nepotrebné veci by sa mali vyhodiť.
 9. Krupica by sa mala skladovať v nádobách s pevne priliehajúcimi viečkami.
 10. Lacné obilniny obsahujú veľké množstvo prachu, ktorý priťahuje larvy mory. Odporúča sa uprednostniť vysoko kvalitné obilniny.
 11. Škůdca netoleruje vôňu čerstvých novín, takže vlna a kožušinové výrobky môžu byť zabalené do novinového papiera.
 12. Pred dlhodobým skladovaním na pohovke alebo špajzi by mali byť veci dobre zabalené.
 13. Ak sú skrútené koberce uložené v byte, musia sa pravidelne rozmiestňovať a vysávať. Zabráni sa tým šíreniu mory.
 14. V lete by sa zimné oblečenie malo vysielať mesačne na slnku.

Mora, ktorá sa objaví v byte, môže pokaziť nielen oblečenie a nábytok, ale aj výrobky, pretože tento motýľ sa v podmienkach miestnosti úspešne reprodukuje. Existuje veľa účinných spôsobov, ako sa vysporiadať s škodcom, ale je lepšie prijať opatrenia, aby sa zabránilo jeho infikovaniu. Stačí postarať sa o čistotu a poriadok, ako aj pravidelne vetrať byt a oblečenie.

Bývanie Moth Menu

Druhy jedál sa môžu špecializovať na rôzne druhy potravín. Napriek tomu, že vyzerajú takmer rovnako, larvy ovocia, múky, obilia a niekoľkých druhov morí, ktoré sa usadili v byte, sú schopné infikovať a zničiť všetky suché zásoby:

 • múka a obilniny
 • orechy a fazuľa
 • sušené ovocie a kandizované ovocie,
 • korenie,
 • čaj a bylinné prípravky
 • sušené huby.

Mólo oblečenia nie je len kožuch, vyhovuje mu aj skromnejšie jedlo. Tu je niekoľko vecí, ktoré by mohli trpieť:

 1. Prírodné kožušinové výrobky: kožuch, ovčia koža, goliere, klobúky. Húsenica moly žerie celé vlasy a zanecháva škaredé plešaté miesta.
 2. Pleteniny z vlnených nití: svetre, ponožky, palčiaky. Nite sú poškodené a dokonca aj malý otvor sa potom šíri kvôli zníženým slučkám.
 3. Šaty a obleky z vlnených a zmiešaných textílií. Prítomnosť 20% vlnených vlákien v textile je dostatočná na pritiahnutie pozornosti škodcu.
 4. Vlnená a polosyntetická plsť, izolácia a syntetické vláknité materiály.
 5. Akékoľvek prírodné a syntetické tkaniny. Larva, bez toho, aby ich úmyselne zjedla, pri hľadaní vlneného jedla nahlodáva cestu priamo cez hromady vecí ležiacich na policiach skrinky.

Je zaujímavé, ako larvy mory vyzerajú na tkanine. Priesvitné telo preberá farbu textilného farbiva, takže sa nemusíte diviť, že nájdete maľované stopy po svetlých veciach. Zrná výkalov mole budú mať tiež farbu zjedených vlákien.

Rozmnožovanie a životné fázy domorodcov

Moru v dome môžete zničiť prerušením životného cyklu škodcov lepidoptera v ktorejkoľvek fáze. Ak je ich vajíčka z dôvodu malej veľkosti takmer nezistiteľná, larvy alebo hniezda mory s kuklou sa dajú voľným okom celkom rozlíšiť. V každom prípade si pre úspešný boj musíte predstaviť, ako sa môže rozmnožovať a akou rýchlosťou.

Húsenice alebo larvy sú životnou fázou kŕmenia týchto hmyzov. Svalnaté otvory na vlnených šatách, plešaté škvrny na kožuchu a tunely v sušenom ovocí - ich čeľuste sú to pravé. A ich orálny aparát je veľmi silný, pretože kvôli svojmu aktívnemu hlodávaniu musí larva zásobiť dostatok živín na kukuricu, vyvinúť sa na dospelého motýľa a pokračovať v rode. Vhodný potravinový substrát vyhľadáva hnojená hmla, ktorej larvy sú neaktívne a trávia v nej celý život.

Odevy a potravné mory v byte, kde sa hodí vlhkosť a teplota vzduchu, sa môžu kedykoľvek rozmnožiť, čo dá ročne až šesť generácií škodcov.

Priemerná dĺžka života jedného jedinca je 5–10 týždňov, v závislosti od druhu. Počas tejto doby sa larvová húsenica dokáže vyliahnuť z vajíčka, dôkladne pokaziť šatník alebo zásoby potravín, zabaliť sa do kukly, vyzretá a vyliahnuť do lietajúceho motýľa.

Po oplodnení a znášaní vajec motýľ zomrie, pretože práve tu končí životná misia a jeho sila je vyčerpaná. Mimochodom, muži muži zvyčajne berú „potlesk“ podráždených hostiteľov, pretože nedostatočne vyvinuté krídla žien nie sú vhodné na let.

V tabuľke sú uvedené niektoré rozdiely vo vzhľade a vývojovom cykle potravy a odevov.

Metódy riešenia lariev mory

Je ťažké zbaviť sa mory, pretože hmyz môže byť v dome v rôznych fázach vývoja. A nástroj vhodný na zničenie všetkých jeho druhov nie je ľahké nájsť. Ak však pravidelne kontrolujete šatníkovú skriňu a kuchynskú linku, vykonajte opatrenia, ktoré larvy neznášajú, potom je možné upustiť od chemických insekticídov.

Šatníková mol nemá rada jasné slnečné svetlo, vysoké a nízke teploty, netoleruje niektoré prírodné éterické oleje. Na tomto a stojí za to vybudovať obrannú líniu proti obťažujúcim škodcom oblečenia:

 1. Larvy odevnej mory nie sú pevne spojené s vecami, takže ich môžete zbaviť potrasením vlnených vecí nad vanou. Potom ich prepláchnite odtokom, aby sa nevliekli do trhlín.
 2. Umyte v horúcej vode (nad 50 ° C). Vhodné iba pre bavlnu alebo ľan, v ktorých sa nachádzajú aj larvy mory.
 3. Vlnené oblečenie v lete je možné zahriať a položiť na povrch vystavený slnečnému žiareniu. Larvy a vajíčka mory umierajú pri teplote vyššej ako 35 ° C.
 4. Housenky sa tiež boja nízkych teplôt. Veci si môžete zaistiť zavesením na zimu alebo na balkón.
 5. Aby sa zničili vajcia na policiach a v štrbinách skrinky, musí sa jeho vnútorný povrch dôkladne umyť mydlovou vodou.
 6. Ak chcete použiť chemické činidlo na mory (Raptor, Antimol, Armol), potom sa veci a police ošetria aerosólom.

Po zbavení sa živej mory má zmysel prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo opätovnej infekcii hmyzom. Aby ste to dosiahli, vložte do skriniek to, čo sa mora bojí. Na ukladanie vriec zo suchého paliny alebo levanduľovej trávy sa používajú vrecká s éterickými olejmi zo skladu alebo fumigujúce taniere na policiach av vreckách vrchného ošatenia.

Larvy mory sa z potravín a kuchynského nábytku odstraňujú podobným spôsobom:

 1. Ak nie je obilnina veľmi ovplyvnená, môže sa umiestniť na 2 dni do mrazničky alebo v zime vytiahnuť na neglazovaný balkón. Potom opláchnite a osušte malé zrná a preosejte veľké.
 2. Druhým spôsobom tepelného spracovania je praženie obilnín posypaných plechom na pečenie v peci počas 10 minút. Teplota v rúre by mala byť 100 - 120 ° С.
 3. Skrinky umyte mydlom a vodou, potom čistou vodou a utrite dosucha.
 4. Rohy a škáry kuchynských skriniek spracujte roztokom stolového octu vo vode v pomere 1: 1 pomocou kefy. Expozícia po dobu 1 hodiny stačí na zničenie lariev, ktoré sa schovávajú na odľahlých miestach. Ocot sa potom umyje vlhkou handrou.
 5. Nalejte dezinfikované výrobky do zapečatených nádob tak, aby ich vôňa nepriťahovala nový hmyz.

Prevencia návratu mory do kuchyne spočíva v jej odpudzovaní aromatickými látkami prírodného pôvodu. Na police položte strúčiky cesnaku alebo vetvičky sušenej mäty, sušené pomarančové kôry. Kvetináč s mušľami na okennom parapete, ktorý ponecháva listy pri potravinách alebo v šatách, neublíži.

Boj proti molám môže trvať chvíľu, je dôležité preukázať trpezlivosť a nevzdávať sa, aby sa obnovila čistota domu a pre vás - status jediného majiteľa.

Prečo krtko končí v dome a ako vyzerajú larvy

Rovnako ako všetky druhy „domáceho“ hmyzu sa v byte človeka usadí meď, pretože je v nej teplo, aj tu je k dispozícii veľa chutných jedál a pohodlné záhony na rozmnožovanie. Hmyz sa živí konvenčnými výrobkami, ako aj výrobkami z kožušiny a vlny. Larvy mory vyzerajú ako biele červy s tmavou hlavou a šiestimi nohami. Veľkosť červov je dosť veľká a dosahuje dĺžku dvoch centimetrov. Ale niekedy nie je možné okamžite si všimnúť zákerného „suseda“ v dome.

Aby ste sa vyhli masívnemu presídleniu mol v byte alebo dome, musíte pravidelne kontrolovať skrine (najmä teplé zimné oblečenie), jedlo.

Čo je parazit nebezpečný?

Mama nehryzne ľudí ani zvieratá, nie je nositeľom chorôb. Škodlivé pre človeka spôsobuje hmatateľné, pretože vo veľkom množstve kazí jedlo, odev, domáce potreby.

Obľúbené „jedlá“ proti hmyzu:

 • obilniny, múka, zásoby cestovín,
 • sušienky, sušienky,
 • orechy, semená.

Mora s potešením zje dostupné zásoby sladkostí (napríklad sladkosti). V miestach jeho osídlenia sa nachádza pavučina lepkavá na dotyk a mikroskopické šupiny. Červy larvy so svojimi silnými čeľusťami dokážu zahryznúť celé pohyby v potrave a súčasne ich naplniť vlastnými exkrementmi.

Naučte sa, ako sušiť jablká doma a ako ich skladovať.

Prečítajte si, ako vyčistiť koberec bez vysávača bez jeho odstránenia z podlahy na tejto adrese.

Krtek značne škodí veciam, ktorým dokáže ukladať vajcia. Môže to byť:

 • koberce, čalúnenie čalúneného nábytku z prírodných tkanín (najmä s vysokým obsahom vlny v zmesi),
 • vlnené svetre, svetre, ponožky, šatky, klobúky, palčiaky, spodné šály,
 • kožušiny, saká, klobúky.

Ak nie je možné včas zastaviť rozmnožovanie mol, hordy lariev sa môžu zmeniť na kožuch, ktorý je počas letnej sezóny úplne nepoužiteľný. Larvy jedia celé plešaté miesta na kožušine, prehlbujú sa vlnenými materiálmi, nechávajú „ťahy“ na pohovkách a kreslách.

Larva potravnej mory za 5 týždňov a červ - za 3 mesiace dozrie pred premenou na kokonovú bábiku, z ktorej sa následne vyliahne šedý zamatový motýľ. Motýľ už nebude jesť jedlo a oblečenie, ale v krátkom trojtýždňovom živote bude mať čas položiť novú porciu vajec.

Kontrola a čistenie

Dôkladná prehliadka bytu si bude vyžadovať všetky miesta, kde by sa krtko mohlo začať:

 • skrine s dodávkami potravín, kuchynské skrinky, balkóny, lodžie, ak sa na nich skladuje jedlo, vrecia s obilninami, múka, cukor sa otvárajú a kontrolujú, obsah sa dôkladne preverí,
 • skrine, vrátane skriniek, ktoré uchovávajú náhradné súpravy posteľnej bielizne, uterákov,
 • kožušinové, vlnené, plsťové výrobky si vyžadujú osobitnú starostlivú kontrolu,
 • základy kobercov, kobercov, čalúnenia (hľadajte viditeľné poškodenie, otvory neznámeho pôvodu).

himpreparatov

Z chemikálií používaných na zabíjanie moľov:

 • Aerosólové výrobky bojovať proti domácemu hmyzu, ktorý sa nanáša na predmety a povrchy skríň, políc, snaží sa postriekať všetky praskliny a odľahlé miesta. Aerosóly sú toxické látky, ktoré okamžite zabíjajú dospelých, larvy a vajcia.
 • naftalén - tuhá látka s charakteristickým štipľavým zápachom, predávaná v tabletách. Vôňa naftalénu účinne odpudzuje mory, ale je veľmi „vstrebávaná“ do vecí (najmä pri dlhodobom skladovaní).

Pochybnosti o tom, či boli opatrenia na zničenie lariev hmyzu v postihnutom odeve alebo v interiéri úspešné, ostáva naďalej využívať služby profesionálneho chemického čistenia.

Preventívne opatrenia

Móla je zákerný nepriateľ, ktorý sa môže kedykoľvek v domácnosti objaviť doslova. Na zabránenie nevyžiadaného vniknutia stačí dodržiavať jednoduché preventívne opatrenia.

odporúčania:

 • Obilniny a múku možno v obchode nakaziť larvami potravných morí. Ak sa produkt omylom kúpi v podozrivom poškodenom obale, kalcinuje sa v peci pri teplote 60 - 70 stupňov Celzia. Toto opatrenie pomôže zničiť vajíčka hmyzu, ak sú prítomné vo výrobku.
 • Predmety vyrobené z vlny, kožušiny, prírodných tkanín by sa mali pred nákupom starostlivo skontrolovať. Ak je to možné, pred začatím nosenia umyte novú vec pri teplote 60 stupňov.
 • Uchovávajte svoje obľúbené molové jedlo sa neodporúča v mäkkých obaloch, ale v nádobách, nádobách zo skla, plastu, keramike, uzavretých pevnými viečkami.
 • Motýľ motýľa pripravený na znášanie vajec môže preletieť do okna, dverí alebo do vetracích otvorov. Sieťky proti komárom slúžia ako ochrana pred napadnutím hmyzom.
 • S nástupom zimy sa odevy a bytové interiéry, ktoré patria do „rizikovej skupiny“, odoberajú do chladu (napríklad balkón, lodžia s teplotou pod teplotou nula), nechajú sa 1-2 dni.

Byliny a pilulky, ktoré majú schopnosť odpudzovať mory, sa neustále uchovávajú v skriniach a skriniach. Pred uložením sezónneho teplého oblečenia do prikrývky sa dôkladne skontroluje a do obálky sa vloží „anti-mol“.

Pin
Send
Share
Send
Send