Užitočné tipy

Ako sa starať o kaktusy

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku pracovalo na jeho úprave a zdokonaľovaní 41 ľudí vrátane anonymných.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Krásna slávnostná rastlina (botanický názov je „Schlumbergera“ alebo „Zygocactus“) kvitne na katolíckych vianočných sviatkoch a niekedy aj na Veľkú noc, ale podlieha správnemu režimu starostlivosti. Mesiac pred Vianocami môžete sledovať, ako začnú listy narastať. Každý deň stmavnú, až sa objavia púčiky. Na Vianoce, akoby magicky, sa púčiky premieňajú na úžasné kvety, ktoré vašej dovolenke dodajú farbu a teplo.

Funkcie kaktusu

Rodiskom kaktusov je Amerika. Vo voľnej prírode môžu kaktusy rásť do významných veľkostí. Púštne kaktusy vynikajúco rastú a vyvíjajú sa v drsných podmienkach polopúští nachádzajúcich sa v Argentíne, Čile, Mexiku, Peru a Bolívii. Vo voľnej prírode sa v tropickej džungli nachádzajú lesné kaktusy. Púštne aj lesné druhy kaktusov majú významné rozdiely av tomto ohľade je spôsob starostlivosti o kaktus určený ich typom.

Všeobecné informácie

Existujú 4 skupiny, presnejšie podrodiny kaktusov, ktorých predstavitelia sa od seba výrazne líšia:

 • Pereskievye

Podrodina pozostáva z jedného druhu sukulentov kríkov. Kaktus Pereskia má plné listy a nesukulentné stonky. Botanici považujú tento rod za prechodnú formu spájajúcu kaktusy s listnatou vegetáciou.
Niektoré druhy zubáčov sa pestujú nielen ako domáce kvety, ale používajú sa aj na skladovanie kaktusov iných druhov. Jedná sa o kvitnúce kaktusy, ale aby mohli kvitnúť doma, potrebujú dobrú starostlivosť a podmienky, ktoré sú čo najbližšie k prírodným.

Táto podrodina je početnejšia a pozostáva z 18 rodov. Najviac pichľavé kaktusy hrušky sú pomerne veľké a rýchlo rastú, takže sa častejšie vyskytujú v kanceláriách, skleníkoch, hale rôznych inštitúcií, kde majú dostatok priestoru.
Hlavnými znakmi pichľavých kaktusov sú stonky neobvyklého tvaru, môžu byť valcovité, ploché alebo sa skladajú z mnohých segmentov. A okrem toho na povrchu kvetu sú glochídie - malé hroty, ostré, s vrúbkovanými zárezmi.
Pichľavé hrušky sú veľmi nenáročné, pretože sú zvyknutí na rôzne klimatické zmeny, takže aj kaktus sa môže postarať aj začiatočník.

 • Mauhienivye

Zástupcovia tejto podrodiny z Patagónie sa navonok podobajú pichľavej hruške, ibaže pichľavá glochídia nemá. V skutočnosti skôr, ako patrili k Opuntia cacti, dnes je to samostatná podrodina pozostávajúca z jedného rodu - Mayuenia, ktorý zahŕňa 2 druhy - Patuonian mayuenia a Pöppig mayuenia.
Na domácu kultiváciu sa odporúča pestovať tieto sukulenty na silných, dobre vyvinutých pichľavých hruškách. Pestovatelia kvetín, ktorí doma pestujú takéto kaktusy, sa často pýtajú, ako často kvitnú a dá sa očakávať, že kvitnú vôbec? Ako ukazuje prax, pestované majuény prakticky kvitnú.

Najväčšia podrodina spájajúca všetky ostatné kaktusy. Tieto sukulenty nemajú glochídiu ani lístie, s výnimkou toho, že v niektorých odrodách sa zachováva vo forme základných častí. Epifyty - sukulenty spojené s inými, väčšími a silnejšími rastlinami, ale nie s xerofytmi - kaktusy odolné voči suchu, ktoré sa nekŕmia na svoje náklady, patria do rovnakej kategórie.

Veľká rodina kaktusov pozostáva z rôznych rastlín, napriek rôznorodosti druhov a rôznym potrebám však existuje množstvo všeobecných zásad týkajúcich sa starostlivosti a udržiavania týchto exotických hostí doma.

To je zaujímavé! Kaktusy sa nazývajú sukulenty, rastliny, ktoré dokážu ukladať vlhkosť a hospodárne ju tráviť v suchom období. Kaktusy sú v skutočnosti sukulenty. Je však chybou nazývať kaktusy všetkých sukulentných rastlín, pretože do tejto skupiny okrem kaktusov patria aj zástupcovia iných rodín. A dokonca aj medzi rodinami hrozna, aroidy a bromeliady existuje jeden druh sukulentov.

druh

Doma, kaktusy, ktoré sú trpasličí, často rastú, sa narodili s pomocou chovateľov. Môžete si kúpiť obrovské množstvo miniatúrnych odrôd, pričom ich umiestnenie niekoľko desiatok na parapet nebude ťažké.

Medzi najobľúbenejšie domáce púštne kaktusy patria: Knippel's echinocereus and comb, peruánsky cereus, sporocactus spratus, notocactus, pichľavý hruška, trpaslík trpasličí, echinopsis, echinopsus grusonský, chametereus sylvesteriformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes, sylvestristiformes.

Odrody lesných kaktusov pestovaných doma nemajú vonkajšiu podobnosť s kaktusmi, ktoré sú všetkým známe. Vo voľnej prírode radšej pestujú pod stromami alebo na nich. Doma sa najčastejšie pestujú epifytum, ripsalidopsis a tiež zygocactus (vianočný strom alebo decembrista).

Základné pravidlá pestovania kaktusov

Áno, väčšina kaktusov je veľmi húževnatá a nenáročná, tieto vlastnosti však prejavujú v prírodnom prostredí. Keď však upadnú do podmienok bytu, často ochorejú a umierajú, aj keď kvetinárka sa stará o nezvyčajné oddelenia, ako aj o zvyšok ozdobnej vegetácie.

Ide o to, že podmienky týchto sukulentov by mali byť čo najbližšie k prírodným - púštny obyvateľ potrebuje dostatok svetla a minimálne množstvo vlhkosti, les - vo vysokej vlhkosti, horúčave a dlhé denné svetlo. A ak pestovateľ poskytne kvetine potrebné podnebie, bude dobre rásť, rozvíjať sa a možno dokonca rozkvitnúť.

Ako sa správne a kompetentne starať o kaktus? Je potrebné venovať pozornosť hlavným bodom.

Funkcie vnútornej starostlivosti

V prípade, že ste si kúpili tento závod, aby ste sa neochránili pred žiarením, ale aby ste vyzdobili byt, skúste zvoliť najvhodnejšie miesto.

Odrody púštnych kaktusov vyžadujú veľa slnečného svetla. V tejto súvislosti odborníci radia, aby boli umiestnené na okne južnej alebo východnej orientácie. Na okná so severnou alebo západnou orientáciou sa odporúča umiestniť rôzne kaktusy lesov vrátane zygocactusu. Ak položíte vianočný strom na okno južnej orientácie, jeho listové platničky budú vyblednuté a medzi obdobiami kvitnutia a pokoja sa začnú chyby.

V lete sa tieto rastliny najlepšie vyberajú na čerstvý vzduch (balkón). Ak je v zime byt veľmi teplý, potom je u kaktusov potrebné udržiavať vysokú vlhkosť. Za zmienku však stojí, že v zime majú takmer všetky odrody kaktusov odpočinok. Z tohto hľadiska sa odporúča presunúť ich do chladnej miestnosti (od 15 do 17 stupňov) a umiestniť do čiastočného tieňa alebo tieňa.

Hoci je rastlina odolná voči suchu, nesmie sa napojiť vôbec. Je povolené preskočiť jedno zavlažovanie, ale je lepšie vykonať tento postup podľa potreby a nezabudnite, že kaktus, rovnako ako všetky ostatné rastliny, potrebuje vodu. Na zalievanie musíte používať vodu pri izbovej teplote, ktorú musíte chrániť jeden deň. Ak je to možné, odporúča sa kaktusy zaliať dažďom alebo roztopenou vodou.

Približný plán zavlažovania:

 • na jar av lete - denne alebo raz za dva dni,
 • jesenné obdobie - raz za 5–7 dní,
 • zimné obdobie - 1krát za 1-1,5 týždňa.

Základným princípom zavlažovania je, že čím viac a častejšie bude zavlažovanie, tým bude miestnosť teplejšia.

Malo by sa tiež pamätať na to, že kaktus v teplých mesiacoch aktívne rastie, zatiaľ čo v chladnom období začína kvitnúť. V prípade, že chcete, aby váš kaktus kvitol, potom si len musí zariadiť odpočinok.

Transplantácia kaktusu

Kaktus by mal byť transplantovaný iba vtedy, ak je preplnený v kvetináči. Tento postup sa vykonáva na jar, zatiaľ čo obdobie intenzívneho rastu začína. 2-3 dni pred transplantáciou by sa kaktus mal zastaviť napojený, pretože pôda by sa nemala brániť koreňom. Aby nedošlo k zraneniu kaktusu, musí byť zabalený do niekoľkých vrstiev papiera alebo tkaniny s vysokou hustotou.

Mladé exempláre si vyžadujú každoročnú transplantáciu a tí, ktorí majú 3 alebo 4 roky, potrebujú tento postup raz za niekoľko rokov.

Kapacita výsadby by sa mala zvoliť kompaktná, aby do nej zapadol koreňový systém a aby zostal voľný priestor. Na dne hrnca je potrebné rozložiť drenážnu vrstvu a naliať malé množstvo substrátu. Potom musíte rastlinu držať rukou a jej korene spustiť do nádoby. Zároveň s druhou rukou pomaly nalievajte pôdu do nádoby, až kým nenaplní nádobu. V tomto prípade by povrch pôdy mal byť centimeter pod okrajom nádrže. Dno stonky nemôžete pochovať do podkladu. Aby sa pôda naplnila husto v pôde, musíte systematicky poklepávať na jej steny. Optimálne zloženie pôdnej zmesi pre túto rastlinu: premytý riečny piesok, rašelina, plošina a drevené uhlie. Pôda je slabo kyslá a uvoľnená. Ak si želáte, v špeciálnom obchode si môžete kúpiť zmes kaktusov.

Funkcie zimovania

Väčšina z týchto rastlín potrebuje spiace obdobie, ktoré sa vyskytuje v chladnom období. V prírode hibernačia pri relatívne nízkych teplotách a pri malých alebo žiadnych zrážkach a hibernácii. Ich rast sa zastaví, rastliny odpočívajú a získajú silu pred nadchádzajúcim kvitnutím.

Tu je odpoveď na častú otázku pestovateľov začínajúcich kaktusov o tom, ako sa správne starať o púštny kaktus tak, aby kvitol:

 • od jesene by sa mal počet zavlažovaní postupne znižovať - ​​raz za 5–7 dní, raz za 1,5 týždňa, niekoľkokrát mesačne, so studenou zimou, zalievanie sa úplne eliminuje,
 • sukulentná nádoba sa umiestni do chladnej miestnosti, kde sa teplota pohybuje od +5 do +15 stupňov,
 • bez ohľadu na sezónu a vegetačnú aktivitu by kaktus mal dostať dostatok svetla.

Ak nie je možné zabezpečiť také podmienky, môžete kvetinu umiestniť blízko okenného skla a oplotiť ju sklom alebo fóliou. A pokiaľ to klíma dovolí, sukulenty sa nechajú v zime na zasklených balkónoch alebo lodžiách, v prípade potreby pomocou vykurovacích zariadení.

Kaktusy by sa mali zo hibernácie odstraňovať postupne, a to za slnečného a teplého počasia. Namiesto prvého zalievania sa odporúča rastliny postrekovať. Zvyknú si rastlinu na slnko a od februára do marca sa oplatí venovať tieňovaniu.

Chov kaktusov

Kaktusy sa môžu množiť metódou semien, ako aj výhonkami. Druhá metóda je veľmi jednoduchá a účinná, a preto je obľúbenejšia u pestovateľov kvetín. Avšak tí, ktorí sa považujú za skutočného pestovateľa kaktusu, budú určite chcieť pestovať kaktus zo semien vlastnými rukami. Malo by sa však pamätať na to, že tento spôsob rozmnožovania je dosť komplikovaný a neúčinný.

Na vegetatívne rozmnožovanie sa používajú postupy, ktoré sa získavajú z dospelých jedincov. Takéto odrezky majú spravidla malé korene a v tomto ohľade dochádza k zakoreneniu pomerne rýchlo a ľahko.

Semená týchto rastlín zakúpené v špeciálnom sklade sa musia dezinfikovať ich ponorením do silného roztoku manganistanu draselného. Potom sa klíčia umiestnením do vlhkého prostredia. Semená niektorých druhov môžu klíčiť po dni, zatiaľ čo iné vyžadujú niekoľko týždňov.

Psychológovia zistili, že kaktusy najčastejšie pestujú ľudia, ktorí sú suchí a zdržanliví v emóciách, ale v skutočnosti sú veľmi citliví a zraniteľní.

Pravidlá napájania

Nemali by ste si myslieť, že keďže v púšti nie je prakticky žiadna vlhkosť, zalievanie kaktusov môže byť veľmi zriedkavé. Naopak, počas aktívnej vegetácie - na jar av lete je pre rastlinu veľmi potrebná voda. Spravidla sa používa po vyschnutí ornice.

Napájajú sa iba zdravé sukulenty, pri dodržaní opatrenia - nedostatok vlhkosti vedie k zastaveniu rastu rastlín, k prebytku - k hnilobe koreňov.
Púštne kaktusy, ktoré dostávajú dostatok vody, sa nemusia striekať. Ale pubertálne sukulenty sa nedajú zavlažovať vôbec. Stonky očistite navlhčenou tkaninou a odstráňte tak špinu a prach.

O kvalite pôdy, top obliekaní a vlastnostiach transplantácie púštneho kaktusu

Pôdna zmes pre tieto rastliny vyžaduje voľnú, priepustnú pre vzduch a vodu. Je dôležité, aby voda prešla vo vnútri zemskej kómy a nestagnovala. Pôdu nemôžete uvoľniť, inak môžete vážne poškodiť povrchový koreňový systém.

Púštna pôda je bohatá na minerálne zložky, ale obsahuje málo organických látok, najmä dusík. Presne to by mal byť substrát pre kaktusy - kupuje sa v kvetinárstve alebo sa pripravuje samostatne.

Tieto sukulenty sa hnojia iba na jar av lete pomocou zložitých minerálnych zlúčenín s nízkym obsahom dusíkatých látok. Nedostatočne rastúce rastliny tolerujú lepšie ako nadmerné množstvo živín.

Púštne kaktusy sa transplantujú zriedka, mladé exempláre raz ročne, viac dospelých - raz za 3-4 roky. Pre veľké sukulenty postačuje pravidelná výmena ornice.

Transplantácia sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Na dno širokého plochého kvetináča sa naleje vrstva drenáže.
 2. Pôdna zmes sa umiestni na vrch.
 3. Rastlina je ponorená do zeme ku koreňu krku, dutiny sú vyplnené pôdou, a krk sa príliš neprehlbuje.
 4. Namiesto vrchnej vrstvy substrátu môžete použiť malý štrk, ktorý dobre drží kaktus a dobre prechádza vodou.

Zalievanie transplantovanej vzorky to nestojí za to naraz, je lepšie počkať, kým sa nezakorení.

Púštne sukulenty milujú svetlo a teplo, takže počas aktívneho rastu je dôležité, aby dostávali dostatok slnečného svetla a tepla. Mnoho odrôd sa rád v lete nachádza na lodžii alebo na balkóne a teplotný rozdiel vo dne iv noci ich prospieva. Tieto rastliny by však mali byť chránené pred zrážkami a prievanom.

Starostlivosť o tropických (lesných) obyvateľov

Kaktusy z trópov sú ešte teplejšie a vlhkosť milujúce rastliny, dávajú prednosť difúznemu osvetleniu, ktoré je vlastné stálezeleným lesom Južnej Ameriky. Niektoré odrody rastú lepšie v čiastočnom tieni. Takmer všetky z nich sú epifyty, majú dlhé stonky.
Charakteristickým rysom takýchto kvetín je vytváranie vzdušných koreňov, ktoré zachytávajú vlhkosť zo vzdušných prúdov a pripájajú kôru kríky a stromy.

Existujú 4 skupiny domestikovaných lesných kaktusov, ktorých starostlivosť sa trochu líši:

 • riasovitý (rod Heliocereus) - vyžadujúci zimnú zálievku.

 • bičovitý, odpočinok v zime - aporocactus, hylocereus, selencerius,

 • listová, ktorá kvitne v období jar / leto - nenávisti, lepismium, epifyllum,

 • listová, ktorá kvitne v období jesene a zimy - Schlumbergera (Decembrist) a ripsalis.

Pri pestovaní týchto exotických kaktusov stojí za zváženie, že ak sú základné princípy starostlivosti o všetky kaktusy podobné, stále existujú určité významné rozdiely.

 • Tropické rastliny sú zvyknuté na vysokú vlhkosť, potrebujú časté zalievanie počas aktívnej vegetácie, ale bez zamokrenia pôdy.
 • Počas letného horúčavy a prevádzky vykurovacích zariadení sa odporúča takéto prípady striekať, zapnúť zvlhčovač alebo umiestniť nádoby naplnené vodou. Epifyty sú schopné získať chýbajúcu vlhkosť zo vzduchu, ale častejšie zalievanie môže spôsobiť rozklad odnoží.
 • Pôda je vhodná okyslená, riedka na organické látky. Textúra je sypká, priepustná pre vodu.
 • Epifyty sa počas aktívneho rastu oplodňujú špeciálnym vrchným obväzom. Najlepšie je používať špeciálne prípravky určené pre rastliny tejto skupiny.
 • Lesné kaktusy tiež nemajú radi transplantácie, preto je vhodné zmeniť ich „domov“ iba v prípade potreby - ak sú korene preplnené alebo sukulentné ochorenie. Pred transplantáciou a po nej nie je kvetina napojená niekoľko dní. A počas akcie nemôžete prehĺbiť koreňový krk.
 • Niektoré odrody wattled kaktusov v zime potrebujú odpočinok pri nízkych teplotách. Preferované teplotné podmienky - +12 - +17 stupňov, zalievanie sa zastaví. Zníženie teploty na +7 alebo nižšie pre tieto kaktusy hrozí zamrznutím a smrťou.
 • Zvyšok sukulentov, kvitnúcich na jeseň av zime, padá na konci leta a začiatkom jesene. Ostatné typy epifytov sa polievali po celý rok.
 • Tieto rastliny milujú svetlo, ale rozptýlené, pred priamym slnečným žiarením je vhodné ich zatieniť.

Тропические кактусы склонны сильно разрастаться, большинство из них выпускают большое количество побегов. Их рекомендуется прореживать, обрезая старые, поврежденные или деформированные отростки. Обрезать цветок лучше всего в весеннее время или в июне.

Aká starostlivosť je potrebná pre kvitnúce kaktusy?

Starostlivosť o kvitnúce kaktusy by mala byť rovnaká ako starostlivosť o nekvitnúce, je však dôležité nerobiť chyby, kvôli ktorým sa proces môže náhle zastaviť alebo ukončiť v predstihu:

 • v dôsledku pretečenia, preskupenia alebo rovnomerného otočenia kvetináča okolo osi môže šťavnatý spadnúť puky,
 • kaktusy, ktoré potrebujú „chladné zimovanie“, ktoré v zime zostávajú teplé, nevstúpia do kvetu,
 • je nemožné transplantovať kvitnúce rastliny,
 • Sukulenty, ktoré nemajú dostatok svetla a tepla, nekvitnú,
 • kvetinár, ktorý čaká na prvé kvitnutie exotického domáceho maznáčika, by sa mal najprv pozrieť, ako budú jeho púčiky vyzerať, aby ich nebrali na známky choroby - u niektorých druhov púčiky vyzerajú ako malé pichľavé bábätká, u iných vyzerajú ako opuchy tumoru alebo plesnivé kúsky,
 • niekedy mladé kaktusy produkujú veľké množstvo púčikov, a preto ich kvitnú len 2-3 z nich, alebo všetky spadnú - to nie je vždy chyba pestovateľa, možno samotná kvetina nevypočítala svoju silu a zbavila sa „balastu“, aby v budúcnosti zachránila svoje vlastné zdroje. pestované a silnejšie domáce zviera bude potešiť svojho majiteľa.

Rovnaké vzorky môžu kvitnúť v rôznom čase - záleží to na trvaní zimovania a teplotných podmienkach.

Možné ťažkosti s pestovaním domácich kaktusov

Cez prežitie a vytrvalosť môžu kaktusy v domácnosti trpieť rôznymi negatívnymi vplyvmi:

 • mechanické zranenia
 • porušenia režimu údržby - spálenie od slnka a chemických popálenín, omrzliny, podchladenie,
 • nedostatok alebo prebytok dusíkatých a iných živín v pôde.

Pri preplnení substrátu a podchladení kaktusy často ochorejú hubovými a bakteriálnymi chorobami, ktoré sa používajú na kontrolu insekticídov.

Oslabené kaktusy môžu napadnúť rôznych hmyzích škodcov - vošky, škvrny, roztoče. Môžu sa odstrániť pomocou fungicídov.

Ak kaktus rastie v príliš úzkej kapacite, skôr alebo neskôr sa ukáže príznaky nedostatku živín - rast sa spomaľuje, tŕne a tŕne sú malé, nedostatočne vyvinuté, sukulentné kvitnutie.

Pri častom zalievaní a zvýšenej koncentrácii dusíka v pôde sukulentných rastlín sú výhonky príliš silné, husté, ich koža sa zlomí a kvet sa hnije v mieste poškodenia.

Kaktus, ktorý stojí na prievane, môže byť zakrytý hrdzavými bodkami a kvôli zmene osvetlenia získajú vzdušné časti rastliny neprirodzený načervenalý odtieň.

Pozrite si video: Pichľavá krása v Botanickej záhrade - výstava kaktusov a sukulentov (Január 2023).

Pin
Send
Share
Send
Send