Užitočné tipy

Ako si vybrať balenú vodu (minerálna voda)

Pin
Send
Share
Send
Send


Počet značiek a názvov pitnej vody sa každý deň zvyšuje a je čoraz ťažšie zistiť, ktorá voda je lepšia, výhodnejšia a tiež najvhodnejšia na dennú spotrebu. V tomto článku vám povieme, na základe akých kritérií je potrebné zvoliť pitnú vodu.

Sanitárne normy a pravidlá.

Podľa hygienických noriem a pravidiel existujú dve kategórie vody: prvá a najvyššia. Hlavným rozdielom sú prísnejšie normy pre vodu najvyššej kategórie.

Prvá kategória - pitná voda, ktorá sa filtruje, zmäkčuje, z nej sa odstraňuje železo a zvyškový chlór, potom sa dezinfikuje a pridajú sa užitočné prvky.

Najvyššia kategória - voda optimálnej kvality, ktorá sa spravidla vyrába z podzemných, najlepšie z prameňových alebo artézskych zdrojov, ktoré sú spoľahlivo chránené pred biologickým a chemickým znečistením. Voda najvyššej kategórie podlieha prísnejším požiadavkám na čistotu a zloženie vody. V porovnaní s prvým je povolená vo vode najvyššej kategórie 4krát menej dusičnanov, 100krát menej dusitanov, 10krát menej sodíka a striebra a 5krát menej ropných produktov. Niektoré látky, ako napríklad vápnik a horčík, by mali byť vo vode optimálne vyvážené.

Ako skontrolovať?

Kategória vody sa spravidla uvádza na etikete, ako aj v osvedčeniach o zhode.
* Na webovej stránke vodovoz.ru osvedčenia o zhode nájdete v popise produktu v časti „Vlastnosti“. Napríklad minerálna voda „Milí moskovci“, ktorá sa vyrába v Karachajsko-Čerkesskej republike v nadmorskej výške 1100 metrov nad morom.


Pri nákupe pitnej vody musíte nádobu venovať pozornosť. Existujú tri materiály, z ktorých sa vyrábajú nádrže na pitnú vodu: polykarbonát, PET (polyetyléntereftalát), sklo.

Najlepšie je polykarbonát. Polykarbonát je chemicky neutrálny polymér, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a opakovane použiteľný. Tento kontajner je ideálny pre veľké fľaše s objemom 18 - 19 litrov - je oveľa ľahší a pevnejší ako sklo a tiež dobre odolný voči nízkym a vysokým teplotám. Polykarbonát nereaguje s balenými výrobkami, je priehľadný, ľahko sa čistí a môže sa opakovane používať. Výhodou je, že takýto kontajner sa dá použiť na miestach, kde sú sklenené fľaše zakázané bezpečnostnými opatreniami (škola, štadión, bazén, pláž).

PET fľaše sú vhodné na použitie, mäkké a ľahké, majú výraznú odolnosť proti nárazovým zaťaženiam. Sú vyrobené z polyetyléntereftalátu, jedná sa o látku s vysokou molekulárnou štruktúrou, preto sú PET fľaše určené iba na jedno použitie.

Sklenené nádoby sa používajú hlavne na výrobu vody v malom množstve, pretože samotná nádoba je ťažká a krehká.


Jedným z najdôležitejších pravidiel je nákup vody z prírodných zdrojov. Existujú tri hlavné druhy vody: artézska, minerálna a jarná.

Pramenitá voda.

Táto voda sa vyrába na miestach, kde podzemná voda prirodzene opúšťa zemský povrch. Tento druh vody sa extrahuje iba z prameňa alebo zo systému prívodu vody, ktorý má priamy prístup k prameňu. Živým príkladom je pramenitá kremíková voda Sienergy.


Pravidlá skladovania a nákupu.

Balená voda je rovnaký výrobok ako každý iný, má dátum exspirácie a musí sa skladovať za určitých podmienok (ktoré sú uvedené na označení). Čas použiteľnosti balenej pitnej vody sa pohybuje od 6 mesiacov do 1 roka, zriedkavé druhy vody majú trvanlivosť 2 roky. Významný vplyv na to majú podmienky skladovania. Výrobcovia odporúčajú uchovávať fľaše na pitnú vodu v dobre vetranej miestnosti chránenej pred slnkom pri teplote +2 až +20 stupňov.

Ak ste pri výbere pitnej vody narazili na veľmi presný údaj o množstve látky alebo zlúčeniny, napríklad vápnik - 69,9 mg / l, voda sa vyčistila a umelo obohatila stopovými prvkami.

Ako si vybrať spoločnosť na dodávku pitnej vody.

Malo by sa povedať, že kvalita nakupovaného tovaru závisí od spoločnosti a dodávateľa. Pri výbere je potrebné vyradiť živú reklamu a slogany s vysokým profilom na základe skúseností a pozitívneho imidžu spoločnosti.

Spoločnosť by mala mať nasledujúce vlastnosti:

  • Slávne značky. Spoločnosť pracuje s významnými značkami.
  • Rozsiahle skúsenosti s trhom. Ak spoločnosť nie je v tejto oblasti nová a pôsobí už viac ako 10 rokov, znamená to, že úspešne zvláda svoje povinnosti.
  • Internetová stránka. Ak má zdroj katalóg vody a iného tovaru, obsahuje informácie o mieste sídla spoločnosti, osvedčenia o ponúkaných produktoch a ďalšie užitočné informácie - spoločnosti sa dá dôverovať.
  • Branding. Dodávka sa vykonáva v služobných automobiloch, zamestnanci sú oblečení v špeciálnej uniforme.
  • Call centrum. Spoločnosť by mala mať vlastné call centrum, na ktoré môžete kedykoľvek zavolať a vyhľadať potrebné informácie.
  • Skvelý sortiment. Sortiment obchodu by mal zahŕňať nielen široký výber vody, ale aj ďalší tovar a služby, napríklad opravy a údržbu chladičov.
  • Skvelé služby. Spoločnosť poskytuje služby pre dodávku objednanej vody vo vhodnom čase pre klienta a kdekoľvek v meste. Mala by existovať aj možnosť bezplatného doručenia.

Sme si istí, že ste pochopili, ktorá spoločnosť má všetky tieto vlastnosti. Výber je však na vás! Buďte opatrní a pite iba kvalitnú vodu!

Ako zvoliť správnu balenú vodu

Tento článok napísal Claudia Carberry, RD. Claudia Carberry je odborníčka na výživu na University of Arkansas Medical. V roku 2010 získal magisterský titul v odbore dietetika na University of Tennessee v Knoxville.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Pri nákupe balenej vody je niekedy ťažké rozhodnúť sa, ktorá z nich sa má vziať. Platí to najmä pre ľudí, ktorí nerozumejú marketingovej terminológii na etiketách alebo na samotných fľašiach. Mnoho spoločností na balenú vodu propaguje svoje výrobky ako prirodzenejšia, zdravšia alebo kvalitnejšia náhrada vody z vodovodu. Avšak po vykonaní malého prieskumu už nemusíte premýšľať o tom, ktorú fľaškovú vodu si vybrať z veľkého množstva možností. Stačí si len základné znalosti, aby ste si vybrali značku alebo typ vody, ktorá vám najviac vyhovuje.

Záver: Kúpa kvalitnej vody:

I. Je lepšie si vybrať podzemný zdroj voda (artézska, pramenitá voda (kľúč), je žiaduce, aby bola zaregistrovaná v štátnom vodnom registri textal.ru/gvr.

Pohľad: a) hĺbka vrtu (najlepšie najmenej 100 metrov).

b) aquifer c) ekologický blahobyt regiónu

II. Chemické zloženie je dôležité: kategória pre sladkú vodu (prvá, najvyššia, detská). San Pin 2.1.4.1116-02.

Pre minerály: jedáleň, liečebná-jedáleň, liečivá. GOST R 54316-2011.

Voda najvyššej kvality pre deti! Nie je to kategória 1 a nie jedáleň.

Dôležité: a) poznať množstvo jednotlivých zložiek (ako je horčík, vápnik, draslík atď. Nezabudnite poznať celkovú mineralizáciu)

b) počet škodlivých látok v MPC (najvyššie prípustné koncentrácie)

c) prítomnosť konzervačných látok vo vode (oxid uhličitý, striebro, jód). Sýtená voda je kvôli oxidu uhličitému menej prospešná.

Zloženie vody vo fľaši sa odráža v etiketa, Výrobca v dobrej viere musí nevyhnutne uviesť tak kategóriu, ako aj číslo studne, čo kupujúcemu potvrdí, že voda je prírodná. Nie je však desivé, ak sa jód umelo pridáva v normálnom rozmedzí.

III. Správny dizajn etikety GOST R 52109-2003, 51074-2003, 54316-2011: názov vody, kategória alebo účel, zdroj príjmu vody. typ, zloženie, dátum výroby, podmienky skladovania, trvanlivosť, technické špecifikácie, v prípade ktorých sa vyleje voda.

Ďalšie informácie, ako napr zdroj príjmu vody a miesto rozliatie vody môže pridať informácie o kvalite vody. Naši hostia to odkazujú iba na požadované informácie. Napríklad zahraničné kampane, ak odoberajú vodu zo systému zásobovania vodou, označia na označení surovú vodu - vodu z vodovodu.

Miesto úniku sa nesmie nachádzať v mieste výroby, čo znamená, že voda môže strácať kvalitu, pretože voda sa musí dodávať do miesta plnenia.

Na označení by sa malo uviesť aj TU, tj technické podmienky. TU 9185 - minerálna voda, TU 0131 - pitná voda na každý deň. ISO 9001, 9002 číslo (systém medzinárodných noriem) potvrdzuje systém kvality výroby, ale nie samotný výrobok.

IV. Pri výbere dodávateľa venujte pozornosť:

-dostupnosť dôkazov do vody

- registrácia spoločnosti v Rospotrebnadzor register fp.crc.ru,

- úplné chemické zloženie vody (prítomnosť najmenej 93 ukazovateľov v analýzach).

- otvorenosť základných informácií, ktoré potrebujete. Prítomnosť dialógu, nie viera v to, že máme lepšie.

- Cena vody od rôznych dodávateľov je veľmi odlišná. Voda môže byť drahšia, ak bude dodávaná zďaleka. Alebo zo slávy značky. Je potrebné mať na pamäti, že lacná voda nemôže byť vysoko kvalitná. Teraz sa však tento trend častejšie pozoruje - nové, ale malé spoločnosti na trhu, ktoré majú vysoko kvalitnú vodu, často ponúkajú v boji o klienta kvalitné výrobky za mierne nižšiu cenu. Našťastie je výber na moskovskom trhu pomerne veľký a je z čoho vyberať. A dúfame, že sme vám pomohli pri výbere!

V. Závisí to aj od kvality vody kvalitné fľašev ktorej je uložená voda. Najlepší materiál je polykarbonát (v dolnej časti fľaše je číslo 7 v trojuholníku). Vo fľašiach z iných materiálov absorbuje voda plastové prvky.

Chladnejšia čistota tiež veľmi dôležité! Nevšímajte si jednoduchých hygienických pravidiel.

A včas dezinfikujte najmenej každých 6 mesiacov, aby nedošlo k zhoršeniu vášho zdravia!

Zdroj pitnej vody - vodný útvar (alebo jeho časť), ktorý obsahuje vodu, ktorá vyhovuje ustanoveným hygienickým normám pre zdroje dodávky pitnej vody a používa sa alebo sa môže použiť na čerpanie vody do systémov zásobovania pitnou vodou.

Voda sa považuje za fľašuak sa zhoduje

štátne normy, hygienické požiadavky na pitnú vodu, umiestnené v hygienickom obale a predávané na ľudskú spotrebu. Nemalo by však obsahovať sladidlá, chlór, arómy. Je povolené pridávať do fľaškovej vody príchute, výťažky a esencie prírodného pôvodu, ktoré zlepšujú jeho kvalitu a nepresahujú jedno hmotnostné percento.

Fľaša na pitnú vodu opätovne naplniteľný - polykarbonátový kontajner týkajúci sa spotrebiteľských viacúčelových obalov s hygienickým osvedčením, ktorý musí byť za výrobných podmienok dezinfikovaný.

Minerálne alebo pitné?

Značná časť balenej pitnej vody sa vyrába z bežnej vodovodnej vody. Od tej, ktorá tečie vo vašom byte, sa líši iba tým, že prechádza ďalším spracovaním. Najmä sa z nich úplne odstránia všetky soli a potom sa obohatia užitočnými minerálmi. Sanitárne pravidlá to umožňujú. Podľa našich odborníkov je kvalita pitnej vody na ruských policiach vo všeobecnosti uspokojivá. Ak neviete, ktorý z nich si vybrať, odporúčajú kúpiť tie značky, ktoré, ako sa hovorí, sú dobre známe. Známe značky majú zvyčajne zavedený prísny systém kontroly kvality.

Minerálna voda sa na rozdiel od pitnej vody plní priamo zo studne. Nečistia to veľa alebo nemení svoje chemické zloženie. Povolené bolo len prevzdušňovanie, filtrácia, odplynenie, karbonácia, ako aj ošetrenie pomocou niektorých konzervačných látok. Predpokladá sa, že takáto voda je najbohatšia na užitočné látky. Z rovnakého dôvodu však nemôže spĺňať prísne bezpečnostné normy pre obyčajnú pitnú vodu. Na dennú spotrebu je vhodná iba stolová minerálna voda, nie minerálna voda.

Nemyslite si, že najlepšia voda sa nevyhnutne dodáva zďaleka. Tí, ktorí sa ťažia, povedzme, v moskovskom regióne, majú tiež dobré zloženie.

Ako čítať štítok?

Dátum exspirácie. Voda sa tiež môže zhoršovať. Skladuje sa v sklenených fľašiach až 2 roky, v plastových fľašiach 18 mesiacov. Pozrite sa na dátum plnenia do fliaš a počítať.

Chemická a fyzikálna analýza. Koľko a aké prvky sú obsiahnuté vo vode? Štítok musí mať tabuľku s číslami.

Minerálne alebo pitné? Štítok prírodnej podzemnej vody vždy zobrazuje číslo studne, z ktorej pochádza. Ak sa voda z centrálneho systému zásobovania vodou naleje do fľaše, zaznamená sa to aj v označení explicitne alebo zahalene. Napríklad „voda z ústredného kúrenia mesta X“.

Tara. Sklo sa považuje za najbezpečnejšie. Je však príliš ťažká na to, aby ju vzala. Pokiaľ ide o zvyšok materiálov, je dôležité, aby fľaša nebola vyrobená z polyvinylchloridu (označeného „PVC“). Je mimoriadne toxický.

Roskontrolov test: balená voda

Senezhskaya (minerálna stolová voda), Bobimeks
Chutné, fyziologicky plné makro a mikroelementové zloženie. V tejto vode je dostatok vápnika, fluóru a horčíka. Vhodný na neustále pitie. Na rozdiel od pitia je povolený mierny nadbytok obsahu lítia, ale v minerálnej vode. Isté 1. miesto. Toto však nie je jediný víťaz.

Arkhyz (minerálna voda), Arkhyz

Ďalší vodca našich skúšok. Táto voda neobsahuje znečistenie ani ťažké kovy a všetky možné bezpečnostné indikátory sú normálne. Chuť súťažiaceho je tiež príjemná, „transparentná“. Jedinou vecou, ​​ktorú môžete nájsť v prípade Arkhyza, je to, že vo vode je málo fluóru. Avšak aj 1. miesto.

Nestle Pure Life (pitná voda), Nestle
Absolútne bezpečná a chutná voda. Organické znečistenie je nízke, neboli zistené žiadne ťažké kovy. Nemá ani farbu, ako by mala byť vo vode (mimochodom, ostatní súťažiaci ju majú)! Z vážnych nedostatkov je možné rozlíšiť iba neprítomnosť fluóru. Preto čestné 2. miesto.

BonAqua (pitná voda), Coca-Cola HBC
Obsah amónnych katiónov je v tejto vode prekročený. To znamená, že organické znečistenie sa dostalo do vody. BonAqua pravdepodobne nebol v továrni dobre vyčistený, a preto súťažiaci nespĺňal bezpečnostné požiadavky. Druhým dôležitým mínusom je nedostatok fluoridu. 3. miesto.

"Shishkin Forest" (pitná voda), LLC "Shishkin Forest"
Celkové mikrobiálne číslo vo vode sa meria pri 22 ° C a 37 ° C. Takže pri 22 ° C v „Shishkin Forest“ odborníci objavili mikróby - 25-krát viac ako je obvyklé! Kompozícia tiež veľa necháva byť požadovaná. Neexistujú žiadne nároky iba na množstvo fluoridu. 4. miesto.

Baikal (pitná voda), spoločnosť BAIKALSEA
V tejto vode je pri zahrievaní na 37 ° C počet mikróbov 140-krát vyšší ako najvyššia povolená norma! Veľmi závažné porušenie. Pokiaľ ide o zloženie, je to tiež mierne, nie veľmi. Táto voda obsahuje málo vápnika, horčíka a fluoridu. 5. miesto.

Koľko vody by som mal piť denne?

Dospelý potrebuje 30 ml vody na kilogram hmotnosti a pre ľudí starších ako 50 rokov - 30–35 ml - to potvrdzuje lekársky výskum.

Celý náš život pracoval na princípe bazéna z detskej úlohy: voda do neho tečie jednou trubicou a tečie cez iné. Väčšina tekutiny sa vylučuje, samozrejme, obličkami - asi 1,5 l za deň.
S potom odchádza 300–600 ml. takmer 400 ml vydýchame pľúcami. Dva predchádzajúce vývojové diagramy sa významne zvyšujú tak v teploch, ako aj počas fyzickej námahy. konečne, 200 ml prechádza cez črevá.

Ukazuje sa, že v deň výmeny potrebujeme konzumovať aspoň 2,5 l!

Pri výpočte minima nezabudnite, že nepijeme iba vodu. Nachádza sa vo väčšine produktov (pozri kapitolu „Pevná forma“). Z jedla sa dostaneme 0,7 ml - 1 l. viac 300–400 V tele sa vytvára ml.

Napríklad, keď schudneme, oxid uhličitý sa uvoľní z tukov a voda sa premení: z 100 získa sa tuk 107 g vody (viac vďaka kyslíku, ktorý sa pripojil počas reakcie).

Ak pridáte všetky tieto čísla, ukázalo sa, že na udržanie rovnováhy v tele musíme piť aspoň 1 Ja za deň, a ak nejete polievky - potom z 1,5 l.

! Najdrahšie vo svete sa voda Fillico Beverly Hills vyrába v Japonsku a stojí 100 dolárov za fľašu zdobenú kryštálmi Swarovski. Zbierajte ju z prírodnej pramene Kobe.

Keď je potrebné zvýšiť množstvo vody

V niektorých prípadoch musíte piť intenzívnejšie, ako sme zvyknutí.

► V dňoch športu, pri návšteve sauny, v horúcom počasí - o 30 - 100% viac ako obvykle.

► Dojčiace matky - 50-200%.

► Ak fajčíte a pijete silný alkohol - o 50–70%.

► Počas akútnej respiračnej vírusovej infekcie alebo inej infekcie - o 30 - 50%.

► Po sexe - pár pohárov vody.

► Počas stravovania. Čím menej budete jesť, tým viac budete musieť piť, pretože telo nedostáva dostatok vody z produktov.

Ženy musia piť viac vody na 1 kg hmotnosti ako muži

Minerálne vody: ktorý komplex si vybrať?

hydrogénuhličitan
Рекомендуется людям, активно занимающимся спортом, грудным детям (например, при частой рвоте) и тем, кто регулярно заболевает циститами.
Противопоказана при гастрите.

Сульфатная
Рекомендуется людям с заболеваниями печени.
Противопоказана детям и подросткам: сульфаты могут препятствовать усвоению кальция, а значит, и формированию костей.

Хлоридная
Odporúča sa pri ochoreniach čriev, žlčových ciest a pečene.
Hypertenzia je kontraindikovaná.

magnézium
Odporúča sa na zápchu, stres a prepracovanie.
Kontraindikované u ľudí s pravidelným trávením.

glandulární obsahuje viac ako 1 mg železa na liter.
Odporúča sa pre ľudí trpiacich anémiou z nedostatku železa.
Kontraindikované u pacientov so žalúdočnými problémami.

kyslý
Odporúča sa pre tých, ktorí majú nízku kyslosť žalúdočnej šťavy.
Kontraindikované u ľudí s chronickou gastritídou.

sodík
Odporúča sa na zlé trávenie.
Je kontraindikovaný u pacientov s hypertenziou a tých, ktorí majú predpísanú diétu s nízkym obsahom solí.

Komentár experta

Dobrá voda by mala byť nielen bezpečná, ale aj zdravá. Preto je veľmi žiaduca prítomnosť fluóru, aj keď nie je povinná. Najmä pre obyvateľov regiónov, kde vodovodná voda takmer neobsahuje tento stopový prvok.

Mäkká voda je prakticky bez solí tvrdosti, má málo vápnika a horčíka, ktoré naše telo potrebuje (často ich dostávame vodou). Pri výbere vody uprednostnite tú, v ktorej sú tieto látky obsiahnuté.

Venujte pozornosť kategórii. Kritériá fyziologickej užitočnosti vlastného zloženia spĺňajú iba najvyššie.

Pin
Send
Share
Send
Send