Užitočné tipy

Ako otvárať a nalievať víno a prečo potrebujú poháre na víno nohu

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Nemusíte byť somelier, aby ste prekvapili svojich obsluhujúcich schopností a znalostí vína. Či už máte vínny večer s priateľmi alebo slúžite hosťom na nejakej akcii, naše jednoduché tipy vám pomôžu vzbudiť dojem skutočného znalca vína. Malo by sa pamätať na to, že šumivé, červené a biele víno vyžaduje iný prístup a teplotu chladenia, aby sa zabezpečila správna chuť nápoja. Používajte aj správne poháre na určitý druh vína a nezabudnite na vývrtku!

Koľko druhov pohárov na víno kúpiť? Koľko stojí dobrá vývrtka?

Skladovanie a podávanie vína je obklopené mnohými pravidlami, ktoré sa laikovi javia ako nemožné si ani pamätať - nie nasledovať. Nová kniha pre milovníkov vína - „Víno podľa pravidiel a bez“ - vám však pomôže oddýchnuť: urobte, ako sa vám páči, niekedy sa pozerajte na skúsených someliérov.

Ako sa stať majstrom úniku vína

  1. Nevylievajte víno do pohára.
  2. Nalejte víno jemne, ale isto.
  3. Naplňte pohár najviac do polovice. V prípade potreby môžete vždy pridať.
  4. A čo je najdôležitejšie: oddeľte fľašu od pohára, urobte rýchle polovičné otočenie zápästím - zastavte tak plynulé kvapky. Ale vo všeobecnosti by bolo pekné, keby ste si druhou rukou vzali uterák alebo obrúsku, aby ste si okamžite utierali hrdlo fľaše. (Niet divu, že to robia všetci someliéri.)

Nepoužívajte biele víno príliš studené a červené víno príliš teplé

Vždy existuje pokušenie dať biele víno do chladničky a nechať červené víno na stole - ale v tomto prípade nebude mať správna teplota ani jedno, ani druhé. Ak sa víno podáva príliš studené, jeho aróma a textúra sa uzavrú, a ak je príliš teplé, môže sa zdať nezrelé a jednoduché - a to isté platí pre biele aj červené vína.

Pamätajte, že od nalievania vína do pohára sa jeho teplota zvýši - na to musíte byť pripravení, aby ste nevynechali príležitosť vyhodnotiť, ako sa postupne odhaľuje.

Ideálnym spôsobom, ako udržať fľašu pri správnej teplote, je uchovávať ju vo vínnej komore (alebo v pivnici so stabilnou teplotou, ak ju máte). Ale väčšina z nás nemá ani jedného, ​​ani druhého. V takom prípade skladujte vína v mierne vychladenom stave a trochu vopred ich odstráňte, aby mali čas zohriať na požadovanú teplotu. Pre väčšinu červených vín je pol hodiny viac ako dosť. A ak je víno prehriate? Vráťte ju do chladničky a ak je to potrebné, môžete do pohára hodiť kocku ľadu. (To nie je zakázané.)

Sklo roztočte

Je to naozaj stojí za to. Vplyvom kyslíka sa víno „otvára“, jeho aróma sa stáva zreteľnejšou, pretože prchavé zložky sa uvoľňujú a napĺňajú pohár, výrazný buket získava výraznejšiu štruktúru, textúra zjemňuje a všeobecne sa víno pije príjemnejšie.

Správne by malo byť iba sklo: zužujúce sa na vrchol a dostatočne objemné, aby víno stekalo po malých stenách v malých vlnách. A nenapĺňajte ju až po okraj!

Tip od profesionálov: naučiť sa, ako správne krútiť sklo, položiť ho na rovný povrch a bez jeho zloženia otáčať.

Poháre na víno majú nohy z dobrého dôvodu - používajte ich!

Nie sú tam pre krásu. Účelom nohy je, že vaša ruka neprichádza do styku so stenami skla a neprenáša víno (ktorého teplota by teoreticky nemala presiahnuť 21 ° C), jeho teplo (36,6 ° C). Pohár teda berte za nohu, nie za šálku - aj keď je víno naopak príliš studené, môžete ho zohriať tak, že ho držíte v dlaniach. Predstavte si, že robíte fyzický experiment.

Noha je potrebná na to, aby sa sklo pohlo a uvoľnila jeho aróma. Toto je, ako to bolo, os, ktorá vám umožňuje vykonávať hladké a rovnomerné kruhové pohyby.

To všetko však nie je dôvodom na úplné opustenie pohárov bez nôh - sú vhodné na pikniky, koncerty, spontánne neformálne večierky atď. Tieto poháre však nedokážu prezentovať víno vo svojej najlepšej forme.

Nepotrebujete viac ako dva typy pohárov - maximálne tri

Tu je princíp, podľa ktorého si vyberáme poháre: jedno pre biele vína, jedno pre červené a jedno „žolíky“ v prípade osobitných preferencií. Bez ohľadu na to, čo niekto povie, nemusíte mať pre každý druh vína samostatnú pohár.

Najvhodnejšou farbou pohára je jeho neprítomnosť. Nie je potrebné gravírovať. Žiadna farba. Je nevyhnutné, aby bolo viditeľné samotné víno. Po nohe je druhou najdôležitejšou časťou skla jej okraj. Mal by byť veľmi tenký a mal by slúžiť ako minimálna bariéra medzi vínom a ústami. Miska pohára by sa mala zužovať smerom hore - tak, aby jej najširšie miesto bolo v strede. (Pomáha to koncentrovať arómy a tiež zabraňuje striekaniu.)

A rozlúčte sa so šampanským. A tiež s pohárikmi. Väčšina vinárskych závodov Champagne ich nikdy nepoužíva, pretože flautové poháre vám nedovolia cítiť vôňu - rovnako ako poháre, z ktorých sa bubliny príliš rýchlo rozptýlia.

Pijem šampanské z pohára bieleho vína, ale niektorí uprednostňujú tulipánové poháre, kríž medzi príliš úzkymi flautami a štandardnými poháre. Umožňujú vám získať všetko, čo potrebujete: t. Vychutnajte si čo najviac vôňu a chuť šampanského, nielen si vychutnajte bubliny.

Pin
Send
Share
Send
Send