Užitočné tipy

Ako zahodiť lieky, ktoré už nepotrebujete

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 30 ľudí pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 5. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Viete, že lieky na splachovanie a toalety alebo umývadlá sú škodlivé pre životné prostredie? Existuje bezpečnejší spôsob, ako sa zbaviť liekov nahromadených v skrini. Prečítajte si ďalej a naučíte sa, ako sa zbaviť nepoužitých liekov, aby nespadli do nesprávnych rúk a kontaminovali podzemnú vodu.

anamnéza

Až donedávna som o tom nejako nemyslel, a keď som začal hľadať informácie, narazil som na environmentálne štúdie, že ide o pomerne závažný problém.

Zdá sa, že, aký problém to môže byť?

Ukazuje sa, že v USA existuje štúdia, že vodné útvary nachádzajúce sa v blízkosti miest obsahujú obrovské množstvo hormonálnych liekov a antidepresív, ktoré sa dostanú spolu s odpadovou vodou z domácnosti a nepriaznivo ovplyvňujú obyvateľov týchto vodných útvarov, najmä rýb. A to sa nedá vylúčiť, koncentrácia látok je taká, že sa stáva skutočným nezamýšľaným problémom.

Odkiaľ pochádzajú tieto látky v riekach a jazerách v blízkosti miest? Sú to len nepoužité lieky umyté do kanalizácie. V USA obyvatelia dávajú prednosť tomu, aby sa týmto spôsobom zbavili nepotrebných drog.

Aká je situácia v postsovietskom priestore?

V roku 2011 medzinárodná spoločnosť STADA CIS uskutočnila prieskum medzi obyvateľmi 65 miest Ruska o farmaceutickej gramotnosti obyvateľstva. V prieskume boli okrem iného otázky, ako sa zbaviť drog, ktoré z nejakého dôvodu už nie sú potrebné. Tu sú výsledky:

 • 41% respondentov sa domnieva, že neexistujú žiadne pravidlá na zneškodňovanie a takéto lieky sa môžu s domovým odpadom likvidovať obvyklým spôsobom.
  27% sa domnieva, že lieky sa môžu likvidovať spolu s domovým odpadom, ale predtým sa vložia do špeciálnej nádoby.
 • 21% považovalo za ťažké odpovedať.
 • 11% je presvedčených, že nepotrebné lieky by sa nemali likvidovať s domovým odpadom, ale konzultujte s lekárnikom alebo lekárom informácie o tom, ako ich správne zlikvidovať.
 • A čo by ste povedali, keby ste boli požiadaní, kam vyhodiť zbytočné lieky?

Pravdepodobne by som bol na rozpakoch, pretože som o tom nikdy nepremýšľal a automaticky som ho poslal do koša.

Keď vedci v Spojených štátoch čelili tomuto problému, rozhodli sa stráviť deň navyše liekov, keď ľudia môžu prísť do lekárne a dať im liek, ktorý nepotrebujú. Čo si myslíte, koľko liekov sa zhromaždilo? 180 ton. Mohli by však byť vyhodení a dostať sa do životného prostredia. Problém teda nie je tak kecy.

Potom v USA a niektorých európskych krajinách umožnili lekárnikovi vypršať platnosť alebo z nejakého dôvodu zbytočné lieky. Napríklad takzvaný Deň extra liekov (Národný deň odberu liekov na predpis) a ďalšie programy na užívanie nepotrebných liekov (Programy odberu liekov). A lekárne sa už zaoberajú ich ďalším zneškodňovaním.

Je zaujímavé, že v Európe je tento problém pomerne živo diskutovaný a skúmaný: v Španielsku, Švédsku, Írsku, Anglicku atď.

V postsovietskom priestore sa o tom pravidelne vynára otázka, zatiaľ sa však nič neurobilo. Všetko to spadá do zákona - lekárne nemajú povolenie na zneškodňovanie biologického odpadu, ktoré zahŕňa drogy. Nemocnice však majú takúto licenciu, najmä tam, kde sú nemocnice. Nemocnice však majú dosť problémov bez likvidácie drog, takže veci stále existujú.

Tipy na bezpečnú likvidáciu drog

Správna likvidácia drog je environmentálnou záležitosťou, ktorá môže spôsobiť nesprávne znečistenie vody alebo ohroziť deti alebo domáce zvieratá. Poznajte svoje bezpečné možnosti. Naučte sa, ako správne likvidovať nežiaduce lieky.

Mám ich spláchnuť na záchode?

Pravdepodobne ste to urobili, ale odborníci tvrdia, že táto metóda má potenciálne škodlivý vplyv na životné prostredie. Ak sa vaše lieky zlikvidujú cez toaletu, vstúpia do miestneho kanalizačného systému, kde ich čistička odpadových vôd nemusí úplne odstrániť. Po prepustení do rieky môže liek vstúpiť do pitnej vody. Aj malé množstvá drog v pitnej vode majú neznámy účinok na tých, ktorí ju konzumujú.

Výnimkou sú lieky, ktoré FDA odporúča zlikvidovať splachovaním. Sú to také, ktoré predstavujú takú veľkú hrozbu pre vašu rodinu alebo domáce zvieratá, že sa nemôžu skladovať dlhšie, ako je potrebné, pretože aj jedna dávka môže byť fatálna. Ak nemáte program okamžitého návratu, je vhodné ho z bezpečnostných dôvodov prepláchnuť.

Mali by ste ich naliať do umývadla?

Nie je to lepšie ako ich spláchnutie z toalety. Stále sú na rovnakom mieste. Ešte horšie je, ak váš dom používa septický systém. Odborníci tvrdia, že drogy môžu preniknúť na miestnu hladinu podzemnej vody a nakoniec ísť niekde, napríklad do neďalekého jazera alebo potoka, alebo dokonca do vášho vlastného majetku, kde môžu byť ohrozené domáce zvieratá, hospodárske zvieratá alebo divá zver. Túto metódu používajte iba s liekmi, ktoré sa podľa FDA majú zlikvidovať umytím.

Musíte ich hodiť do koša?

Odborníci v oblasti bezpečnosti dôrazne neodporúčajú vyhadzovať ich do koša, kde ich môžu nájsť deti alebo domáce zvieratá. Váš odpad nakoniec skončí na miestnej skládke, kde môže byť váš liek stále vymytý. Mnoho komunálnych alebo miestnych odpadových služieb má v súčasnosti skládky odpadov pre domácnosť, kde môžete svoj liek bezpečne spáliť na spálenie. Možnosti vo vašej oblasti vám poskytne miestny kôš.

Mali by ste ich vrátiť do lekárne?

Toto je dobrá voľba, ak tak urobíte vo svojej lekárni, ale nemusíte brať váš nepoužitý liek. Niektoré lekárne a reťazce drogérií sponzorujú pravidelné cesty „čistia lekárske skrinky“, kde sa zákazníci môžu vrátiť staré, uplynuté alebo nepoužité lieky, doplnky a iné voľne predajné produkty. Požiadajte vo svojej miestnej lekárni alebo lekárni o možnosti vo vašej oblasti.

Mali by ste ich vrátiť lekárovi?

Toto je ďalšia dobrá voľba. Rovnako ako lekárnici to však neurobia všetci lekári alebo lekári. Niektorí môžu kolísať. Niektoré z nich nemusia byť úplne pripravené na bezpečné riadenie procesu. Volať vopred, aby ste zistili, či váš reumatológ ponúka bezpečné metódy likvidácie liekov.

Ako to zahodiť - pokyny

Prečo musíme vyhodiť drogy? Výskum (a životné skúsenosti) ukazujú tieto hlavné dôvody:

 • ended dátum vypršania platnosti,
 • pacient je mŕtvy
 • pacient sa uzdravil a už nepotrebuje lieky,
 • liečba sa zmenila a predpísali sa iné lieky.

Takže zatiaľ čo úrady rozhodujú (alebo nerozhodujú), čo robiť s nepotrebnými drogami, čo robiť, ako sa zbaviť liekov, ktorým už uplynula platnosť, vo vašej domácej lekárničke? Hodíte to do koša? Splachovanie záchodu? Ako zahodiť drogy, aby nikomu neublížili?

Nejde iba o životné prostredie (pre mnohých, bohužiaľ, je to príliš abstraktný pojem), ale aj o konkrétnejšie veci - čo keď deti vyzdvihnú krásny balík a rozhodnú sa vyskúšať farebné tablety, ktoré vyzerajú ako sladkosti? A túlavé zvieratá? A ľudia, ktorí zámerne hľadajú lieky v produktoch z domového odpadu na ich ďalšie spracovanie na „svinstvo“ alebo zneužitie?

Áno, jedná sa o zriedkavé prípady, ale nie nemožné. A čo robiť?

Pravdepodobne sa budete smiať, ale Američania boli tiež v bezpečí a vytvorili ste celý rad pokynov, ako sa zbaviť uplynutých a nepotrebných liekov. Pokiaľ viem, v právnych predpisoch v ruskom jazyku neexistuje žiadna takáto inštrukcia, takže budete musieť použiť to, čo navrhla Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) Ministerstva zdravotníctva USA.

Pokyny sú podľa môjho názoru zostavené celkom spoľahlivo, tak prečo ich nepoužiť? Okrem toho je celkom nová, revidovaná a doplnená v októbri 2017. Prekladám tu v skrátenej forme, nie doslovne, ale zachovávam všeobecný význam.

Čo nám teda ponúkajú? Chýba nám dodávka do lekární alebo špeciálnych kioskov, bohužiaľ, to nie je pre nás. Prejdeme k časti o tom, ako si doma poradiť s nepotrebnými liekmi.

1 spôsob - spláchnite toaletu. Je však vhodný iba (!) Pre lieky, pre ktoré je napísané priamo v pokynoch.

2 cesty - zbavíme sa domového odpadu. Táto metóda je vhodná pre takmer všetky lieky (tablety, roztoky, kvapky, krémy atď.), Ale najskôr s nimi musíte urobiť nejaké jednoduché manipulácie:

 • Odstráňte všetky prípravky z obalu a zmiešajte s niečím neatraktívnym, napríklad s podstielkou pre mačky alebo kávou. Je to potrebné na jednej strane, aby boli lieky „nerozpoznateľné“ pre „zlých“, ktorí majú záujem o komunálny odpad, z praktických dôvodov, a na druhej strane, aby boli neatraktívne pre deti a zvieratá, ktoré ich môžu vtiahnuť do úst.
 • Výslednú nechutnú hmotu vložte do vrecka, pohára, nádoby atď., Všeobecne, niečo odolného, ​​aby sa tablety nevyliali z vreca na odpad.
 • Hoď to do koša.

Ešte pár žetónov. Nezabudnite z liekov odstrániť všetky osobné informácie o vás, napríklad meno osoby, ktorej boli predpísané. Koniec koncov, Američania sú posadnutí súkromím informácií, a to nás postupne zasahuje. Ak nechcete, aby sa pri vstupe porozprávali všetky staršie mamičky, aby ste diskutovali o tom, čo je choré a čo vyhodíte - odstráňte štítky s osobnými údajmi.

doplnky stravy

Pokiaľ ide o prvú metódu, odborníci uvádzajú, že sa najčastejšie používa na omamné a psychotropné drogy, aby sa zabránilo ich zneužívaniu inými ľuďmi a náhodnému požitiu deťmi a / alebo domácimi zvieratami.

Druhú metódu dešifrujem podrobnejšie: tablety vyberieme z blistrov, rozvineme alebo rozbijeme kapsuly, uvoľníme ich obsah, otvoríme ampulky, odtrhneme všetky etikety z fliaš.

Odstránené tablety sa musia rozdrviť a až potom zmiešať s neatraktívnymi látkami.

Tašku, nádobu atď. Uzavierame veľmi pevne, dokonca ju môžete pripevniť pomocou pásky tak, aby sa neotvorila. A až potom budú všetky tieto manipulácie vyhodené.

Okrem toho môžem tiež povedať, že v niektorých krajinách, napríklad v USA, existuje program, v rámci ktorého sa užívajú a odovzdávajú nepotrebné lieky pacientom, ktorí ich potrebujú. Robia to hlavne charitatívne nadácie a organizácie.

Ale tu samozrejme existujú zvláštne podmienky. Napríklad balenie lieku by malo byť neporušené, všetky štítky a nápisy musia byť neporušené a na svojom mieste a ďalších šesť mesiacov zostáva pred dátumom exspirácie. Len v tomto prípade charitatívny fond odoberie tento liek od vás.

Je zaujímavé, že sa k nám to všetko dostane niekedy? Čo si myslíš?

K> Google+, Vkontakte, Odnoklassniki, Facebook, Twitter

Čo je potrebné zvážiť

Zvážte všetky možnosti bezpečného a neškodného odstránenia nepoužitých liekov. Majte na pamäti, že správna likvidácia drog je stále nový environmentálny problém. Dokonca aj odborníci a úradníci nesúhlasia s tým, čo by sa malo urobiť s týmto problémom. Vaše možnosti likvidácie môžu a budú závisieť od vašej polohy alebo regiónu.

Ak potrebujete zlikvidovať nepoužitý liek v koši, môžete pridať malé množstvo vody k tuhým liekom alebo stužiť tekuté lieky pomocou malého odpadu, pilín alebo múky. Môže to zabrániť tomu, aby vaše dieťa alebo domáce zviera náhodne užilo Váš liek.

Okrem toho, nové biologické lieky na injekciu, čo znamená, že existuje ihla na správne zneškodnenie. Nerozhodujte to len do koša. Použite nádobu na biologické nebezpečenstvo, ktorá sa dodáva s liekom, a postupujte podľa pokynov.

Kedy vyhodiť drogy

Približne raz za šesť mesiacov musíte vykonať audit v súpravách prvej pomoci a vyčistiť ich nielen od liekov, ktorým uplynula platnosť, ale aj od liekov, ktorých vzhľad nevyvoláva dôveru. Takže nezabudnite vyhodiť tablety, ktoré vypadli z blistra, aj keď ste si 80% istí, že ide napríklad o aspirín.

Po prvé, vždy existuje možnosť, že ide o úplne iný liek. Po druhé, v tablete bez obalu sú porušené podmienky skladovania, čo znamená, že sa môžu stratiť aj jej užitočné vlastnosti.

Do popolnice by sa mali zasielať aj všetky rozdrvené a rozpadajúce sa tablety - rozmazlený vzhľad môže naznačovať, že boli nesprávne uložené a stratili svoje liečivé vlastnosti.

Zmenená farba môže hovoriť o rovnakej veci - ak sa v pokynoch hovorí, že liek by mal byť jasne žltý a je takmer biely, vyhoďte ho bez ľútosti.

Kvapalné výrobky, ako sú kvapky, sirupy, roztoky, by sa mali posielať do koša, ak sú zakalené, na dne alebo stenách nádoby vytvárajú zrazeninu, čuchajú čudne, menia farbu. Zmena farby by mala upozorniť aj v prípade mastí a mastí (tekuté masti topiace sa pri telesnej teplote). Dôvodom na ich vyhodenie môže byť aj strata homogenity masti, výskyt hrudiek, zŕn, vodnatosť.

Lieky sa často neotvárajú vo forme tabliet, ale v obale kapsuly. Dôvodom vyhodenia takýchto liekov môže byť porušenie tvaru kapsuly, ako aj zlepenie kapsúl dohromady. Ak sa na nich objavia praskliny alebo poškodenia, mali by sa do koša zaslať lekárske sviečky. Je pravda, že na to, ako v prípade iných liekových foriem, musíte správne - aby ste nepoškodili životné prostredie.

Slovo spoločnosti DipHealth

Trochu vytrvalosti, prípravy a plánovania bude stáť za vaše úsilie. Najlepšie je zistiť, či vo vašej oblasti prebiehajú opakujúce sa činnosti súvisiace s spracovaním drog, ako sú napríklad Národné vrátenia liekov na predpis alebo umiestnenie najbližšieho zberného miesta nebezpečného odpadu.

 • Zdieľajte to
 • salto
 • E. adresa
 • text
Bola táto stránka užitočná? Ďakujeme za vaše hodnotenie! Aké máte problémy? Zdroje článku
 • Likvidácia nepoužitých liekov: Čo by ste mali vedieť. US Food and Drug Administration.

Vyacheslav Shubnikov, generálny riaditeľ Ekológie odpadového hospodárstva CJSC

- Podľa odhadov sa v Rusku ročne vyprodukuje 0,6 až 1,0 milióna ton lekárskeho a biologického odpadu (okrem rádioaktívnej triedy „D“). Podľa Rospotrebnadzor sa v roku 2010 na území Ruskej federácie nazhromaždilo 1 748 747,3 ton lekárskeho odpadu, v roku 2011 - 1 789 162,6 ton. Podľa oficiálnych údajov sa v Moskve ročne vyprodukuje asi 80 tisíc ton lekárskeho odpadu (podľa niektorých zdrojov 240 tisíc ton), čo má tendenciu k intenzívnemu rastu.

Bohužiaľ, v Ruskej federácii sa problém legislatívnej a technologickej podpory spracovania lekárskeho a biologického odpadu zatiaľ nevyriešil. Neboli identifikované najmä metódy zneškodňovania „farmaceutického odpadu“.

Zničia sa v súlade s Pravidlami ničenia neštandardných liekov, falšovaných liekov a falšovaných liekov, schválenými nariadením vlády Ruskej federácie z 03.09.2010 N 674 (v znení zmien a doplnení zo 4. septembra 2012).

V tomto dekréte však nie sú žiadne metódy ničenia farmaceutických vozidiel a Pokyn o postupe likvidácie liekov vyd. Uznesenie ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruskej federácie z 05.02.2010 N 62n, v ktorom boli uvedené tieto metódy, aj keď nie optimálne, už nie je platné.

Metódy ničenia liekov upravené týmto dokumentom - spaľovanie, vypúšťanie do priemyselných kanalizácií a zakopávanie na sanitárnych skládkach - nie sú zároveň šetrné k životnému prostrediu. Vypúšťanie do priemyselnej kanalizácie sa teda môže použiť iba pre dávkové formy obsahujúce vo vode rozpustné liečivé látky.

Regulovaný stupeň predbežného stonásobného riedenia vodou navyše nezohľadňuje vždy najvyššiu povolenú koncentráciu látok (MPC). Okrem toho hodnoty MPC vo vode nie sú známe pre všetky liečivé látky.

Na sanitárnych skládkach je zneškodňovanie farmaceutického odpadu možné len s prihliadnutím na ich triedu nebezpečnosti IV a V pre životné prostredie, hoci v súčasnosti nie sú definované triedy nebezpečnosti liekov. V praxi zostáva lekársky odpad všetkých tried na miestnych skládkach tuhého odpadu.

В результате медицинские отходы на свалках создают потенциальную экологическую и эпидемиологическую опасность путем выделения в окружающую среду вредных для человека веществ под действием природных факторов (солнце, дождь, снег и пр.), что приводит к загрязнению почвы и воды вблизи полигонов как неорганическими соединениями (хлориды, сульфаты), так и патогенными микроорганизмами.

Поэтому, как показывает мировой опыт, самый перспективный способ обезвреживания ЛС — термическое обезвреживание на установках с многоступенчатой очисткой уходящих газов.

Ako nakladať s drogami

Pri tejto metóde neutralizácie dochádza k spaľovaniu pri vysokých teplotách - 800 - 1500 ° C a plyny uvoľňované pri spaľovaní vstupujú do špeciálneho dodatočného spaľovania. V nej pri menej vysokej teplote dochádza k konečnému spáleniu nespálených častíc, po ktorom výfukové plyny prechádzajú cez odstredivé zariadenie na prebublávanie (CBA) na filtrovanie z aerosólov a prachu.

Výsledkom je, že z drog zostáva len plyn, ktorý je bezpečný pre životné prostredie a tiež takmer neškodný zvyšok popola.

Je prirodzené, že je nereálne usporiadať takéto tepelné ošetrenie doma. V ideálnom prípade by bolo pekné, keby aj súkromné ​​osoby mali v našej krajine lieky na likvidáciu. Napríklad v európskych krajinách sa uplynuté alebo nepotrebné tabletky a lieky môžu vziať do lekárne alebo do lekárskych zariadení, kde sú špeciálne nádoby na ich zozbieranie.

V ruských lekárňach a na klinikách nebudete pravdepodobne brať staré tablety alebo sirupy. Faktom je, že samotné lekárske zariadenia a lekárenské reťazce platia za likvidáciu liekov, ktorým uplynula platnosť, špeciálnym spoločnostiam zapojeným do spracovania tabliet.

Okrem toho - táto suma závisí od hmotnosti odovzdávaných liekov, takže nie je dôvod, aby si vzali tablety a potom im zaplatili peniaze za likvidáciu. V súčasnosti je jediným spôsobom, ako správne zlikvidovať lieky z lekárne vyrobenej z domácej medicíny, ich „pripojenie“ k priateľom zo súkromnej kliniky, ktorí môžu zariadiť vaše oneskorenie s odpadom.

Ako sa zbaviť drog

Zostáva len zahodiť drogy a čo najviac chrániť ľudí a životné prostredie pred ich účinkami. Mnohí z nás znižujú vypršanú tekutinu do kanalizácie. To však nie je šetrné k životnému prostrediu, pretože mikročastice liečiva v tomto prípade priamo spadajú do prírodných vôd.

Zdalo by sa, že niekoľko tabliet antibiotík alebo antivírusových liekov z kabinetu pre domáce lieky nebude veľmi škodiť. Ale ak vezmete do úvahy, koľko ampúl a tabliet sa každý deň hodí do jedného veľkého mesta, dokážete si predstaviť, koľko drog sa dostane do vodných útvarov.

Výsledkom je, že vo vode a pôde sú detegované mikročastice rôznych prípravkov. Odtiaľto padajú na výrobky a cez ne do tela zvierat a ľudí. Obzvlášť nebezpečné v tomto prípade je dostať sa do nášho tela antibiotiká a hormonálne lieky.

Odborníci na likvidáciu lekárskeho odpadu preto odporúčajú posielať do kanalizácie iba lieky rozpustné vo vode (takéto výrobky majú v pokynoch „dispergovateľnú“ značku).

Vo vode nerozpustné prípravky by sa mali zlikvidovať v koši, riadne zabalené. Za týmto účelom odstráňte všetky tablety z obalu a blistrov a rozdrvte na prášok. Výsledný prášok potom vložte do nepriehľadného vrecka alebo do skrútenej nádoby a pridajte niečo, čo zjavne nie je možné: použitý podstielku pre mačku, dámske hygienické výrobky, staré čajové lístky. Všetko musí byť dôkladne premiešané a nádobu zavrieť alebo uviazať na mieste.

Zmyslom týchto akcií je, že ľudia (napríklad ľudia bez domova) alebo zvieratá, ktoré sa môžu dostať do koša, nemôžu ľahko otvoriť nádobu s bývalými liekmi. A ak to otvoria tak, aby sa o obsah nezaujímali a nerozhodli sa ho použiť ako jedlo.

Ešte lepšou možnosťou je zabrániť hromadeniu liekov, ktorých uplynutie platnosti uplynulo vo vašej domácej lekárničke: skúste kúpiť presne toľko, koľko potrebujete na zotavenie (lekári zvyčajne predpisujú správne dávkovanie v predpisoch).

Ak existujú prebytky, môžete ich skúsiť dať tým, ktorí ich skutočne potrebujú: na mnohých fórach pre matky existujú špeciálne pobočky, kde sa umiestňujú reklamy na prenos liekov do rúk tých, ktorí ich potrebujú.

Pin
Send
Share
Send
Send