Užitočné tipy

Rozmnožovanie a pestovanie indoor sukulentov

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je Katie Gohmann. Katherine Gomann je profesionálna texaská záhradkárka. Pôsobí ako záhradník a profesionálny záhradník od roku 2008.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Riedenie sukulentov z listov je pomerne jednoduché, preto musíte vykonať iba niekoľko krokov a použiť iba niekoľko improvizovaných prostriedkov. Ak odrežete zdravý list z rastliny, prirodzene to začne dávať korene a z týchto koreňov sa vytvorí nová rastlina. Sukulenty môžu byť skvelým darčekom. Takáto rastlina môže privítať nových susedov alebo ich vymeniť za niečo iné od priateľov a iných známych záhradníkov. Je ľahké pestovať sukulenty z listov, ale keďže nie všetky listy sa zakorenili, je lepšie sa pokúsiť zakoreniť aspoň dva listy.

Aké je odvolanie sukulentov?

Názov sukulenty, preložený z latinčiny - „sukulentný“, tieto rastliny dostali kvôli schopnosti ukladať vlhkosť pre budúcnosť v kmeňoch a listoch. Preto sú nenáročné na osobitnú starostlivosť, nevyžadujú časté zavlažovanie.

Rôznorodosť sukulentov je pôsobivá. Drobček, ktorý sa môže pestovať v skúmavkách a má pôsobivú veľkosť, vyzerá dobre v domácej zimnej záhrade alebo len na parapete. Sukulenty vynikajú v bizarnom tvare, prekvapujú neočakávaným sfarbením listov, neobvyklým kvetom.

Predpokladá sa, že vnútorný sukulentný človek zdieľa užitočnú energiu. Nie je náhoda, že sa odporúča umiestniť blízko monitora počítača, má priaznivý vplyv na človeka a niektoré druhy majú liečivý účinok.

Mnoho ľudí si pamätá aloe, je to jedna z odrôd sukulentov, ktoré naše babičky považovali za povinné mať na parapete. A odporučte, aby ste si v byte alebo kancelárii priniesli tučnú dievčinu alebo „strom peňazí“, aby ste zaistili finančnú pohodu.

Jedným z najobľúbenejších sukulentov je aj „živý kameň“ a rozchodník, agáve a rôzne druhy tukových rastlín, výhonok, echeveria a mnoho ďalších kvetín.

Dozvieme sa viac o tom, ako sú chované exotické sukulenty z listov, odrezkov rastlín alebo zo semien.

Použitie listu na propagáciu

Na získanie druhu, ktorý sa vám páči, stačí jeho list. Rozmnožovanie listami je pomerne jednoduchý a cenovo dostupný spôsob.

Musíte starostlivo zvážiť výber listu určeného na reprodukciu. Mal by to byť silný, zdravý list, bez poškodenia. List neroztrhajte ani neodlamujte, aby sa dal reprodukovať, musí sa rezať ostrým nožom bez toho, aby jeho časti zostali na rastline.

Odrezaný list nemožno umiestniť do vody, naopak, musí sa na deň alebo dva uchovávať na vzduchu, aby bol list trochu vyschnutý. List je potrebné vysušiť na povrchu pôdy, v ktorej má rásť. Na zakorenenie nemusíte robiť nič konkrétne, stačí len rozšíriť plátok listu do pôdy. Všetko ostatné sa stane bez nášho konania, list sa zakorení sám!

Video „Rozmnožovanie sukulentov listami“

Rezanie sukulentov

Ďalším spôsobom rozmnožovania týchto exotických rastlín sú nemenej populárne a jednoduché - odrezky.

Rezne sa tiež rezajú ostrým nožom a nechajú sa pár dní zaschnúť.
Uistite sa, že venovať pozornosť závodu, ktorý dal odrezky. Výsledná časť musí byť posypaná uhlím, ktoré bolo predtým rozdrvené. V takom prípade musíte pred spracovaním plátok skontrolovať. Ak rastlina patrí k tým druhom, ktoré vylučujú mliečnu šťavu, potom sa plátok najskôr umyje a potom ošetrí aktívnym uhlím.

Propagácia odrezkami je dlhší proces. Stopku v pôde je možné zasadiť až po objavení sa koreňov.

Tri spôsoby množenia rôznych sukulentov

Sú ľudia, ktorí veria, že sukulenty sú výlučne kaktusy. V skutočnosti existuje niekoľko takýchto rastlín. Môže to byť tak malý litológ, ako aj populárny strom peňazí (crassula) a dokonca aj starý dobrý sansevieria. Spoločným znakom všetkých sukulentov je prítomnosť silného stonky a / alebo listov, v ktorých kvetináč ukladá vlhkosť.

Sukulenty sú stonka (uložte vlhkosť do kmeňa ako eufória alebo kaktus) alebo krídlo (haworthia, ehveria, aloe: ich stonky sú skromné, ale listy sú super šťavnaté).

Takže sa môžete množiť: Crassulu, Kalanchoe, Sedum, Pachyphytum.

Citlivý „potomok“ vyjde iba zo zdravého mladého listu. Neodporúčam používať starú, žltnúcu, chorú osobu.

Potrebujete s ním takto pracovať:

 1. List nakrájajte ostrým nožom. To sa musí robiť čisto, aby na matke stonky nezostali žiadne častice listu. Je dôležité, aby ste sa nerozbili, ani nestrihli, a to rezaním!
 2. Položte list na povrch pôdy, v ktorej ho budete pučať, a na 1-2 dni ho držte na stole alebo parapete (na jasnom mieste, ale nie na priamom slnečnom svetle), aby došlo k vyschnutiu rezu.
 3. Otočte rezaný list do zeme. Ľahko stlačte, aby nevyskočila ... A zabudnite na existenciu hrnca.

Rôzni sukulenty sa budú správať inak. Niektorí potešia hostesku s mladými obličkami už za 1,5 týždňa, iné sa vyliahnu za 2 mesiace. Najznepokojenejší zo všetkých je pahifitumktoré môžu klíčiť až o rok neskôr.

Špeciálna prednáška - Kalanchoe Degremon (na fotografii). Je živý - na konci listov vyrastie deti. Vyrastajú a oddeľujú sa, padajú do pôdy materského hrnca a tam sa zakorenia. Môžete nakrájať celý list pomocou „korálikov“ detí, dať ho do zeme - a všetky tieto deti sa zakorenia, po 1,5 mesiaci vám dá pár desiatok mladých Kalanchoe.

Môžete tu vidieť veľa naklíčených listov rôznych rastlín:

Tento spôsob je vhodný pre takéto sukulenty.: Crassula, Sansevieria, Euphorbia.

Pri práci s driekom musíte dodržiavať tri povinné pravidlá: strihajte iba ostrým nástrojom a nič neporušte, stopku vysušte na vzduchu 2-3 dni (nezomrie, nakoniec nakoniec šťavnatý) posekanú upravenú rastlinu, ktorá zostane v hrnci, posypte práškovým uhlím - ochráni sa tak pred hnilobou, Ak pracujete s mliekom, obe sekcie (na odrezkoch aj na rastline) sa musia najskôr umyť čistou vodou alebo navlhčenou handričkou z mliečneho džúsu a potom posypať a vysušiť.

Stopka sa stane plnohodnotnou rastlinou až po uvoľnení koreňov. Existujú dva spôsoby, ako ho zakoreniť, o čom sa budem venovať nižšie.

Dôležité! Môžete pracovať s odrezkami od začiatku jari do konca leta, Jeseň a zima je lepšie to riskovať. Faktom je, že v tejto dobe je v našich apartmánoch chladno a dokonca aj tam je málo svetla. Z týchto dôvodov odrezky často odumrú v dôsledku hniloby.

Mimochodom! Skúsení profesionálni pestovatelia, ktorí pestujú sukulenty na predaj, uprednostňujú odrezky listov pred odrezkami. Jeden z týchto ľudí hovorí:

Zakorenenie vo vode

Vezmite destilovanú vodu, ešte lepšie - prevarenú alebo destilovanú vodu (nezabudnite, že existujú kultúry, ktoré vyhovujú iba poslednému typu vody).

Príbory sa umiestnia do vody tak, že „visia“ na listoch pritlačených k hornej časti pohára. Je dôležité, aby jeho spodná časť nestála dole.

Proces zakorenenia pri izbovej teplote trvá 15 - 20 dní. Ak používate skleník (alebo zakryte sklo vrecom), všetko pôjde rýchlejšie. Ak sa ponáhľate, môžete navyše namočiť stopku v Kornevine alebo iný stimulátor rastu koreňov.

Udržujte pohár na svetle. Ak stonok pije veľa vody, mali by ste čas naliať čerstvú vodu. Ak sa plátok začne hniť, nakrájajte ho, vysušte, znova ho ponorte do koreňového činidla a vráťte ho do vody (čerstvý).

Zakorenenie v mokrom piesku

Táto možnosť je najvhodnejšia pre sansevieria (jazyk švagrov).

 1. Piesok je lepšie vziať veľký. Pred použitím ju preosiať a dezinfikovať (pečieme v rúre alebo na panvici).
 2. Driek ponorte do rovnakého „Kornevina“ alebo „Epínu“.
 3. Stonku „zasaďte“ do minimálnej hĺbky (do 2 cm).
 4. Jemne nalejte piesok.
 5. Nádobu zakorenenej sansy skladujte na svetlom a teplom mieste.

Takto sa môže množiť: Gastéria, aloe, haworthia, pachypodium, adénium, lithops, baobab a kaktusy.

Čo musíte urobiť:

 1. Naplňte nádobu substrátom (zemina + predkalcinovaný piesok). Aby ste čo najviac potlačili patogénnu mikroflóru v zemi, môžete do pôdy premiešať prášok trochu uhlia rozdrveného na prach. Bude tiež slúžiť ako zdroj výživy pre sadenice.
 2. Posypte túto zem tenkou (2 mm) vrstvou čistého piesku.
 3. Semená namočte do mierne ružového roztoku manganistanu draselného. Semená v ňom držte asi deň.
 4. Ľahko nalejte piesok do nádoby s rovnakým roztokom manganistanu draselného.
 5. Semená rozprestrite na povrch piesku.
 6. Nádoba musí byť zakrytá niečo priehľadné. Mám k nemu plastové viečko (veľmi výhodné). Ak tomu tak nie je, môžete krabicu utiahnuť kuchynským zábalom alebo jednorazovou taškou, alebo na vrch položiť nepriesvitné priehľadné sklo.
 7. Krabicu udržiavajte na svetle (v zime nad ňou môžete nainštalovať fytolamp), v teple. Sadenice sa liahnu rôznymi spôsobmi: niektoré z nich budú zelené už o dva dni neskôr, iné iba po 2 týždňoch.
 8. Sadenice musia vykonať 2 výbery. Prvý - mesiac po objavení klíčkov (v spoločnej nádobe s väčším množstvom "dospelej" pôdy), druhý - keď sú deti "vyrazené" po dobu šiestich mesiacov (v jednotlivých kvetináčoch).

Ďalšie komentáre o klíčivosti semien rôznych sukulentných rastlín si môžete vypočuť tu:

Výsadba dospelých detí v osobnom hrnci

kapacita pre jednu rastlinu vezmite malú, inak celý sukulentný „pôjde“ ku koreňom. Hrniec by mal byť plytký pre samostatnú aj skupinovú výsadbu. Materiál hrnca nie je dôležitý. Hlavná vec je, že pod ňou sú drenážne otvory.

prízemný Môžete si kúpiť hotový výrobok „Pre sukulenty“ alebo „Pre kaktusy“. Nezabudnite na odtok do spodnej časti hrnca. Hrubý (riečny) piesok je vhodný pre malú rastlinu, expandovaná hlina pre veľkú rastlinu.

Väčšina sukulentov ako je táto výsadba: najprv sa hrniec naplní odtokom o tretinu, potom takmer úplne substrátom a navrch pieskom. Korene rastlín v tejto pôde a koreňový krk by mali spadnúť do pieskovej vrstvy. Vďaka tomu nebude rastlina náchylná na hnilobu.

Po presadení je mladá rastlina chránená po dobu 1,5 týždňa pred priamym slnečným žiarením a nie je dočasne napojená, Aby sukulent nevyschol, mala by byť pôda spočiatku mierne vlhká.

Osoba, ktorá sa profesionálne zaoberá sukulentmi, vám povie viac o starostlivosti o rastliny tohto typu:

Starostlivosť o „sľubné“ sukulenty

napojená rastliny tohto typu v závislosti od ročného obdobia. V lete - od 3 do 4-krát za mesiac, v zime - 1 - 2-krát. Nezabudnite tiež, že voda by mala byť mäkká. Filtrujem z kohútika. Môžete tiež zmraziť a rozmraziť, variť alebo aspoň jednoducho brániť (2 dni v otvorenom obale).

umelé hnojivo Pre tieto kvetináče je vhodný fosfor draselný v slabom riedení. Môžete to urobiť každé 2-4 týždne. Aby ste si neprebrali mozog výberom konkrétneho hnojiva, kúpte si špeciálne hnojivo „Pre sukulenty“. Na obale sa hovorí o tom, ako ho zriediť a ako ho často vyrábať.

Ako oddeliť hárok

Všetko bude závisieť od druhu a typu vášho sukulenta., Napríklad najcitlivejšie Sedum, ako aj niektoré Echeveria, sa môžu množiť listom alebo procesmi. Na druhej strane sa Aeonium množia iba apikálnymi odrezkami. Preto ich nemôžete množiť pomocou letákov.

Inými slovami, všetky odrody sukulentov sú rôzne, takže ak neviete, čo vo vašom prípade funguje, jednoducho experimentujte! A aby ste fóliu oddelili, jednoducho ju otočte od stonky. Hlavná vec je zabezpečiť, aby na stonke nezostalo nič. V skutočnosti, najlepšie vytiahnuť malý list.

Ak list poškodíte a jeho časť zostane na stonke, pravdepodobne to nebude fungovať. Ak ste všetko urobili správne, môžete vidieť jasný obrys na spodnej časti oddeleného hárka.

Vysušte sadenice

Po porezaní stonky alebo listu je veľmi dôležité, aby trochu vyschlo. V závislosti od množstva tepla a intenzity slnečného žiarenia môžete nechať sadenice jeden až dva dni vyschnúť.

Ak to neurobíte, v odrezkoch alebo listoch bude príliš veľa vlhkosti, takže sa môže pri prvom zalievaní hniť. Je úplne normálne, ak sa list po výsadbe zmenšuje a mierne zmenšuje. Akonáhle si to všimnete, musíte poliať sadenice.

Dospelí sukulenti nepotrebujú denné zalievanie, ale listy a odrezky sa musia zalievať pomerne často. Nedostatok vlhkosti spôsobí sadenice zhnednú a odumrú.

Zakorenenie v piesku

Piesková zmes sa zvyčajne používa na zakorenenie sansevieria. Do pripraveného (preosiateho a vyprážaného v peci alebo na panvici) sa umiestni piesok ošetrený výstužnou kompozíciou ("Epin", "Kornevin"), potom naleje teplou vodou.

Nie je potrebné prehĺbiť stopku príliš. Hĺbka 1,5 - 2,5 cm je optimálne vhodná pre rastlinu.

Počas zakorenenia v piesku je stopka udržiavaná aj na teplom a jasnom mieste.

Video „Propagácia sukulentov odrezkami“

Najlepší spôsob pristátia

Ak používate listy, umiestnite ich na povrch pôdyuistite sa, že ich konce sa nedotýkajú zeme. Voda vždy, keď pôda zaschne. Na udržanie vlhkosti v horných vrstvách pôdy môžete použiť rozprašovač (sprej).

Niektorí záhradníci odporúčajú umiestniť rezaný koniec listu do pôdy, ale to môže spôsobiť hnilobu.

Na rozdiel od listov sa musia odrezky vysádzať do pôdy. Pretože sú to prakticky dospelí sukulenti, všetko, čo potrebujú, je zasadiť ich a zalievať, Začnú rásť! Rovnako ako listy, odrezky by sa mali napojiť vždy, keď pôda zaschne. Takto vyzerajú listy položené na podklade:

Ak niektorí z nich zomrú - nebojte sa - viac ako polovica bude pučať! Niektoré z nich budú rásť veľmi pomaly, zatiaľ čo iné budú mať veľké množstvo koreňov a vôbec žiadne letáky. Každý stonok rastie inak a je úplne normálne, ak nemôže klíčiť!

Pri vývoji nových rastlín venujte pozornosť skutočnosti, že korene sú pokryté pôdou, inak vyschnú a kvet prestane rásť.

Okrem článku si môžete pozrieť aj informatívne video o pestovaní sukulentov z listu:

Väčšina sukulentov bude potrebovať najmenej niekoľko mesiacov, aby sa stala zrelou rastlinou, ale niektorí budú potrebovať asi rok. Všeobecne toto nie je rýchly procesale funguje to! Vyskúšajte to a čoskoro sa doplnenie objaví vo vašej zbierke domácich kvetín.

Množenie osiva

Sukulenty sa môžu pestovať zo semien. Na to potrebujete pôdu pozostávajúcu z vyprážaného piesku a zeme. V nádobách sa pripravená zmes prikryje tenkou vrstvou piesku (s hrúbkou nie väčšou ako 2 mm), ktorá sa najskôr rozloží na slabý roztok manganistanu draselného a nechá sa pôsobiť 24 hodín. Semená ošetrené týmto spôsobom sa umiestnia do tenkej vrstvy piesku, ktorý sa pred rozložením naleje rovnakým roztokom. Nádoba je potiahnutá polyetylénom a vytvára tak „mini skleník“. Na teplom a jasnom mieste sa uchováva, kým sa neobjavia výhonky. Obdobie klíčenia rôznych druhov je od 2 do 14 dní. Potápanie sa môže uskutočniť najskôr mesiac po objavení sa klíčkov. Ale konečná transplantácia je možná až neskôr, skôr by malo uplynúť najmenej 6 mesiacov.

Pot výber

Výsadba ozdobných kvetov sa začína rozhodnutím, ktorý sukulentný kvet sa najlepšie hodí.
Pri výbere kapacity pre výsadbu je potrebné určiť, ako sa má pestovať kvetina, či už ide o jednorázovú výsadbu alebo o zloženie kvetín v kvetináči. Z tohto hľadiska sa vyberie viac alebo menej priestranný hrniec. Populárne je aj pristátie v plochom kvetinovom kontajneri. Mali by ste si vybrať hrniec s príliš veľkým objemom. V tomto prípade sa rast rastlín spomalí: sukulenty najprv „ovládnu“ korene sadby a až potom využijú energiu na rozvoj hornej, podložnej časti rastliny.

Pri výbere nádoby na výsadbu pestovateľ nezávisle uprednostňuje materiál, z ktorého je vyrobený (plast alebo hlina), ako aj formy hrnca. Povinnou požiadavkou pre akúkoľvek kapacitu výsadby je prítomnosť odtokového otvoru v spodnej časti nádoby.

Video „Výber sukulentného hrnca“

Príprava pôdy

Ďalším krokom je príprava pôdy vhodnej pre sukulenty. V kvetinárskych a záhradných obchodoch sa pôda predáva pre sukulenty v hale. Okrem tejto pôdy je potrebné pripraviť drenážny piesok a expandovanú hlinu.

Hrniec sa plní v nasledujúcom poradí: prvá vrstva je drenáž, druhá vrstva je vlhká pôdna zmes, vrstva 3-1 je piesok.

Sukulentná výsadba sa uskutočňuje v pôdnej zmesi. Výhonok sa opatrne umiestni do kvetináča bez poškodenia koreňov kvetu. Pôdna zmes by mala zakoreniť korene až po hrdlo koreňa, ktoré by malo byť v pieskovej vrstve. To ušetrí rastlinu pred hnilobou.

adaptácia

Dôležitým okamihom v živote rastliny je adaptačné obdobie a starostlivosť po rozmnožovaní. В течение 1-1,5 недель растение оберегают от прямых солнечных лучей, чтобы избежать ожога и не поливают. Влажности почвенной смеси будет достаточно, а ее избыток может привести к гниению.

Видео «Грунт для суккулентов»

Уход за суккулентами

Суккуленты — нетребовательное комнатное растение. Но без соблюдения основных правил ухода не обойтись.

Pre tieto izbové kvety nie je potrebné bohaté zavlažovanie. Frekvencia zavlažovania závisí od ročného obdobia. V zime sa rastliny zalievajú menej často, sukulenty sa pri izbovej teplote nezalievajú častejšie, 1-2 krát mesačne. Od jari je zálievka častejšia: každých 7-10 dní.

Sukulenty dobre reagujú na slabé roztoky hnojív fosforu a draslíka bez dusíka alebo s minimálnym množstvom hnojív.
Často hnojenie - 1-2 krát mesačne.

Priemysel ponúka aj špeciálne zložité hnojivá pre sukulenty. Pri ich používaní je potrebné dodržiavať konkrétne pokyny na použitie.

Podľa týchto jednoduchých pravidiel rozmnožovania, pestovania a starostlivosti o kvety nemôžete doma získať iba sukulenty. Originálna kompozícia krásnych a neobvyklých rastlín sa stane skutočnou ozdobou interiéru.

Pozrite si video: HDZ 04 2019 IZBOVÉ RASTLINY, SUKULENTY (August 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send