Užitočné tipy

Pennet Grill

Pin
Send
Share
Send
Send


Mriežka Pennet bola navrhnutá anglickým vedcom Pennetom na uľahčenie riešenia praktických problémov v genetike. Pokiaľ ide o jednu vlastnosť, ktorou sa štúdia vykonáva, môžete sa pokúsiť vytvoriť výkresový diagram alebo vypočítať možné možnosti v mysli. Ak sa však študujú dva alebo viac znakov, schémy sú plné zvláštnych označení a zapamätanie si všetkých kombinácií je jednoducho nemožné. Za takýchto okolností je sieť Pennet skvelým spôsobom na zefektívnenie riešenia.

Na základe známych zákonov genetiky vieme, že každý kvalitatívny atribút ktoréhokoľvek organizmu je kódovaný v DNA. Časť jeho molekuly zodpovedná za jeden taký znak je gén. Pretože každá bunka v tele má vo svojom jadre dvojitú sadu chromozómov, ukázalo sa, že jeden gén je zodpovedný za jednu vlastnosť, ale je prítomný v dvoch formách. Nazývajú sa alely. S vedomím, že počas sexuálnej reprodukcie bunka (gameta) obsahuje sadu chromozómov, rozdelených do dvoch častí, a keď si pamätáme, ako sa tieto bunky tvoria v tele, chápeme, že jedna alebo druhá alela génu sa dostane do každej takejto pohlavnej bunky. Mriežka Pennet zachytáva všetky možné typy gamét od každého rodiča. Zaznamenávajú sa nad ňou od jedného kríženca a z jednej strany (zvyčajne vľavo) z druhej strany. V bunke na priesečníku stĺpca a riadku nájdeme kombináciu génov potomka, ktorá určí, ako sa to alebo tá vlastnosť v ňom prejaví.

Čo sú zač

V tomto prípade je prvá možnosť vytvorená ako bežný stôl so stĺpcami a radmi a druhá je kosoštvorec, pozdĺž ktorého horných bočných okrajov sú uvedené označenia možných rodičovských gamét. Použitie druhého typu je zriedkavé.

Praktická aplikácia

Veľmi jednoduchý príklad: gény s kožušinou u mačiek, ktoré označujeme G a g. Krížiame mačku krátkosrstú a mačku dlhovlasú. Gén longhair je recesívny, čo znamená, že sa objavuje iba v homozygotnom stave, to znamená, že naša mačka môže mať iba genotyp gg. Ale mačka môže byť buď Gg alebo GG. To nemôžeme povedať podľa vzhľadu (fenotyp), ale môžeme dospieť k záveru, že ak mala mačiatka ako on a jej dlhovlasá mačka, potom jej vzorec je Gg. Tak nech to je. A tu je najjednoduchšia mriežka:

Gg ggggg ggggg

Ukázalo sa, že 50% mačiatok má dlhé vlasy ako otec. A druhá polovica z nich má krátkosrsté vlasy, ale nesú dlhovlasé gény, ich genotypy sú rovnaké ako genotypy ich matky.

Hybridné kríženie

V tomto príklade majú oba organizmy genotyp Bb. Môžu produkovať gaméty obsahujúce alelu B alebo b (prvý znamená dominanciu, druhý znamená recesiu). Pravdepodobnosť potomka s genotypom BB je 25%, Bb je 50%, bb je 25%.

Základná doska
Bb
jeho otecBBBbb
bbbbb

Fenotypy sa získavajú v kombinácii 3: 1. Klasickým príkladom je sfarbenie srsti potkana: napríklad B je čierna, b je biela. V tomto prípade bude mať 75% potomstva čierny kabát (BB alebo Bb), zatiaľ čo iba 25% bude mať biely kabát (bb).

Hybridné kríženie [upraviť |

Pozrite si video: Kitchen Clips: A tour of the 110 Grill at the Holyoke Mall (Júl 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send