Užitočné tipy

Chlapci a dievčatá - určte pohlavie morčaťa

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 9. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Mnoho majiteľov morčiat má problémy s určovaním pohlavia zvieraťa, najmä pokiaľ ide o novorodencov. Je potrebné určiť pohlavie zvieraťa, aby ste sa vyhli neplánovanému množeniu ošípaných, keď plánujete pretvoriť nové morča na existujúce. Okrem toho je potrebné včas identifikovať samcov vo vrhu a oddeliť ich od matky, aby sa zabránilo páreniu. Samozrejme môžete kontaktovať svojho veterinárneho lekára, ktorý určí pohlavie vášho zvieraťa, ale môžete sa naučiť, ako to urobiť sami.

Podľa tvaru konečníka a vonkajších sexuálnych charakteristík

 • Opatrne vezmite morča a položte ho na dlaň. Ak zviera nezapadne do dlane, môžete ho držať voľnou rukou na chrbte.
 • Je potrebné zviera opatrne tlačiť na spodnú časť brucha bez toho, aby spôsobovalo bolesť. Kožu ošípaných môžete jednoducho posunúť v smere na hrudník.
 • Ak mierne zatlačíte na spodnú časť brucha, je u samcov ošípaných zreteľne cítiť bičík. Toto flagellum je penis. Ak po stlačení nie je pre zviera nebezpečné.
 • U dospelých mužov miešok je zreteľne viditeľný, ktorý sa nachádza pod predkožkou. Navonok to vyzerá ako malý guľatý vak.

Na análny vak

Jeden z najjednoduchších spôsobov.

Ak chcete týmto spôsobom určiť pohlavie morčaťa, položte ho na brucho.

Dámska análna taška atrofovaný a je základom.

Mužský análny vak - veľký a zreteľne viditeľný:

Podľa formy podstielky

Pohlavie morčaťa sa dá určiť aj podľa toho, ako idú na toaletu. Presnejšie, aká forma ich výkalov.

 • U samcov ošípaných stolica tvaru oblúka pozdĺž okrajov, podobná oblúku s drážkou.
 • U samíc ošípaných taká drážka neexistuje.

Podľa nepriamych údajov

Pohlavie morčaťa môžete zistiť tak, že ho chvíľu sledujete.

Samice sa správajú pokojnejšie a priateľskejšie ako muži. U samcov je väčšia pravdepodobnosť, že prejavia dominantné správanie, vydávajú špecifické zvuky (rachotenie) a vyrábajú klietky pre príbuzných. Samice morčiat sa pokúšajú o umiestnenie príbuzných iba v období sexuálneho lovu, ktoré trvá iba jeden deň a opakuje sa približne každé dva týždne.

Ak nechcete „klonovať“ svoje morča a pre vás je dôležité, aby nejakým spôsobom pripomínalo svojho druhého bratranca, zavrite oči k podlahe zvieraťa - v každom prípade budete spokojní.

Ako zistiť pohlavie morčaťa

Preskúmajte svojho domáceho maznáčika. Pohlavie hlodavca môžete zistiť pomocou nasledujúcich metód:

 • venovať pozornosť intímnym orgánom domáceho maznáčika,
 • Preskúmajte prsné žľazy zvieraťa,
 • preskúmať ich konečník.

Je dôležité, aby sa: ak je zviera vystrašené a vytrhne sa z vašich rúk, odporúča sa odložiť vyšetrenie na inokedy, keď je zviera pokojnejšie.

Morčatá sú dosť plaché a neradi ich chytia a násilne držia v nepohodlnej polohe. Aby zviera bolo vystavené čo najmenšiemu stresu, je potrebné vykonať postup kontroly rýchlo a bez náhlych pohybov.

Musíte tiež dodržiavať pravidlá kontroly:

 1. Pred vykonaním postupu je potrebné nosiť sterilné jednorazové rukavice. V prípade vyšetrenia dvoch domácich miláčikov sa musia rukavice zmeniť, pretože prítomnosť škodlivých mikróbov na pohlavných orgánoch hlodavcov. Aby nedošlo k prenosu infekcie na iného domáceho maznáčika, musíte dodržiavať hygienické pravidlá.
 2. Na vyšetrenie pohlavných orgánov sa odporúča položiť morča na chrbát a držať ho v dlani. Aby sa zabránilo pádu zvieraťa, je potrebné ho držať v oblasti hrudníka.
 3. Ak je zviera v tejto polohe upevnené, je potrebné dôkladne vyšetriť jeho pohlavné orgány, prstami mierne posúvať pokožku po spodnom bruchu.
 4. Po ukončení postupu by sa malo domáce zviera vrátiť do klietky a nezabudnite mu dať obľúbenú liečbu.

Ako to zistiť: chlapec alebo dievča podľa pohlavných orgánov

Bežným spôsobom skúmania genitálií je odstránenie sliznice: je potrebné mierne zatlačiť na samý spodok brucha hlodavca, potom, čo zviera umiestni na vrchol s labkami v dlani. Ak je to chlapec, môžete vidieť penis vo forme malej rímsy. Dievčatá otvoria časť sliznice.

Samice majú plodný orgán malej veľkosti a mierne vypuklého tvaru. Sexuálna medzera sa smerom k chvostu zmenšuje a pripomína tvar latinského písmena Y.

Genitálny orgán samca je zaoblené miesto, v hornej časti ktorého je viditeľný bod - toto je genitálna šachta zvieraťa. Ľahko sa hmatá s miernym tlakom na spodnú časť brucha zvieraťa.

U chlapcov je tiež ľahké nájsť semenníky a miešok. Vyzerá to ako malý, vypuklý vak a nachádza sa medzi pohlavným orgánom a konečníkom.

Varovanie! Ak neviete, ako určiť pohlavie morčiat a získať domáceho miláčika od neoverených chovateľov, je tu možnosť získať „ošípané v poke“ tým, že vezmete homosexuálny pár alebo tehotnú samicu.

Určenie pohlavia formou podstielky

Týmto spôsobom môžete tiež určiť pohlavie morčaťa. Stelivo samca má v dôsledku štrukturálnych vlastností konečníka tvar polmesiaca, zúžený na obidvoch koncoch a drážkou po celej dĺžke. Dievčatá majú rovnomerný oválny tvar.

Toto je iba doplnková metóda a je vhodná na objasnenie príslušnosti k rovnakému pohlaviu skupiny zdravých ošípaných alebo na určenie pohlavia osobitne nastaveného, ​​ale aj zdravého morčaťa.

FAQ: treba poznamenať, že určenie pohlavia pomocou podstielky je spoľahlivé pre morčatá so zdravým trávením.

Určenie pohlavia morčaťa nepriamymi znameniami

Ak chcete určiť pohlavie týmto spôsobom, mali by ste svojho domáceho maznáčika sledovať na určité obdobie. Pri pozorovaní sa oplatí venovať pozornosť správaniu zvieraťa: samice zostávajú vždy pokojné a priateľské. Chlapci sú naopak agresívnejší, často vykazujú dominantné správanie, vrčia. Počas sexuálneho lovu (1-2 krát za niekoľko týždňov) môžu skočiť na iné morčatá.

Muži sa tiež líšia vo väčších veľkostiach: hmotnosť dospelého zástupcu niekedy dosahuje jeden a pol kilogramu, má silnú kostru a masívnu hlavu. Dievčatá naopak majú nižšiu hmotnosť (nie viac ako kilogram), sú malé, hlava a kostra sú sofistikovanejšie.

Stanovenie pohlavia morčiat u malých detí

Varovanie! Kontrola morčiat do 3 týždňov je prísne zakázaná. Vôňa ľudských rúk zostáva na kožušine zvieraťa, čo prispieva k odmietnutiu matky kŕmiť toto dieťa. Pre neho to môže byť fatálne.

Ak chcete zistiť pohlavie dieťaťa, musíte ho položiť na rameno, brucho a vizuálne odmerať vzdialenosť medzi konečníkom a močovou trubicou. U žien je oveľa menšia ako u predstaviteľov opačného pohlavia.

Je potrebné poznamenať, že chlapci v oblasti penisu majú niekoľko kožných záhybov, zatiaľ čo dievčatá to nemajú.

Pravidlá kontroly morčiat:

 1. Pred zákrokom musíte mať lekárske rukavice a musíte vyšetriť ďalšieho domáceho maznáčika v nových čistých rukaviciach. Faktom je, že v genitáliách zvierat sa môžu vyskytovať škodlivé mikróby. A aby sa choroba nedostala zo zvieraťa a neprenášala sa na iného hlodavca, musíte dodržiavať hygienické pravidlá.
 2. Ak chcete študovať pohlavné orgány morčaťa, odporúča sa opatrne položiť domáce zviera na dlaň žalúdka, ale pevne ho držať v oblasti hrudníka.
 3. Ak je zviera upevnené v tejto polohe, majiteľ by mal dôkladne vyšetriť svoje pohlavné orgány a jemne roztiahnuť prsty na pokožku dolného brucha.
 4. Po zákroku sa ošípané vrátia späť do klietky a ošetria sa podľa vášho obľúbeného ošetrenia.

Dôležité: ak je zviera niečo vystrašené a začína sa mu vytrhávať z rúk majiteľa, odporúča sa odložiť prehliadku inokedy, keď je hlodavec v pokojnom stave.

Rozlišovacie sexuálne vlastnosti dospelých morčiat

Nie je také ťažké rozlíšiť samca od samice, keď zvieratá dosiahnu pubertu, ak poznáte štruktúru ich pohlavných orgánov. Existujú tri spôsoby, ako zistiť pohlavie morčaťa:

 • preskúmať intímnu oblasť tela zvieraťa,
 • študovať veľkosť mliečnych žliaz hlodavcov,
 • preskúmaním ich konečníka.

Prvá metóda: na pohlavných orgánoch

U žien je reprodukčný orgán malý, mierne opuchnutý a genitálna fisúra pripomína tvar latinského písmena Y, ktoré sa zužuje na chvostovú oblasť.

Mužské pohlavné orgány sú oválnou oblasťou s výrazným bodom v hornej časti. Bod je penis zvieraťa a môžete ho cítiť prstom, ak mierne vyvíjate tlak na pohlavné orgány zvieraťa.

Samca od samice morčaťa môžete rozlíšiť podľa genitálií, fotografie

U mužov je tiež možné pociťovať miešok so semenníkmi, ktorý sa nachádza medzi konečníkom a genitáliami a vyzerá ako malý konvexný vak. Samice prirodzene nemajú žiadne takéto hrče.

Druhá metóda: pomocou konečníka

Je možné rozoznať pohlavie malého domáceho maznáčika podľa veľkosti stolice. Samce označujú toto územie vstreknutím páchnuceho enzýmu z análnej žľazy, a preto majú samce dobre rozvinutý konečník, hnedý alebo sivý.

Samice sa neoznačujú a ich konečník je malý atrofovaný orgán, ktorý je dosť ťažké vidieť.

Ak sa majiteľovi podarilo nájsť zvieraťu veľkú análnu tašku, nemôže mať pochýb o tom, že čelí chlapcovi.

Tretí spôsob: na bradavkách

Morčatá oboch pohlaví majú prsné žľazy, líšia sa však farbou a veľkosťou. Na určenie toho, kto je pred vami - chlapca alebo dievča podľa vzhľadu bradaviek, sa domáce zvieratá umiestnia na chrbát a kožušina sa rozprestrie na bruchu alebo sa týmto prstom jemne cíti.

Chlapci majú malé hnedasto-ružové bradavky, ktoré vyzerajú ako malé malé pupienky a sú takmer na nerozoznanie na dotyk.

Ako určiť pohlavie morčiat podľa bradaviek, foto

Samice majú veľké jasne ružové mliečne žľazy, ktoré sú ľahko viditeľné alebo cítia pri hladení brucha hlodavcov.

Stanovenie pohlavia morčiat vo forme výkalov

Podlahu zvieraťa môžete rozlíšiť podľa výkalov. Vzhľadom na skutočnosť, že análne otvory samíc a samcov sa líšia veľkosťou a štruktúrou, stelivo morčiat má odlišný tvar.

Morča, ako určiť pohlavie výkalov, foto

Výkaly samcov sú podlhovasté granule vo forme polmesiaca so strednou drážkou, vďaka ktorej vyzerajú ako kávové zrná. U žien sú stoličky menšie, pravidelného oválneho tvaru a bez drážky.

Ale s cieľom určiť samca alebo samicu pomocou tejto metódy sa ukáže, že v klietke žije niekoľko domácich miláčikov. Ale ani vtedy nie je možné túto metódu nazvať spoľahlivou, pretože ak sú morčatá držané pohromade, bude pre majiteľa ťažké určiť, ktorého výkaly študuje. Aby sa zistilo pohlavie malého hlodavca pomocou tejto metódy, je vhodné určitý čas transplantovať zvieratá do rôznych buniek.

Dôležité: Predtým, ako sa budete spoliehať na túto metódu, musíte sa uistiť, že zvieratá sú úplne zdravé a netrpia chorobami tráviaceho systému, ktoré môžu ovplyvniť tvar ich výkalov.

Ako určiť pohlavie malého morčaťa

Na rozdiel od dospelých je určenie pohlavia novorodenca morčaťa pomerne jednoduché. Aby ste to dosiahli, musíte starostlivo preskúmať genitálie mláďaťa.

V intímnej oblasti chlapca je zreteľne viditeľný tubercle z penisu vtiahnutého dovnútra. U dievčat na pohlavných orgánoch môžete zvážiť trojuholník. Okrem toho v genitáliách mužského dieťaťa je viac kožných záhybov ako u novonarodených žien.

Môžete identifikovať chlapca alebo dievča sledovaním vývoja mláďat. Až do týždňa sa deti oboch pohlaví vyvíjajú rovnakým spôsobom, ale po prvom týždni života chlapci rastú a priberajú na váhe oveľa rýchlejšie ako dievčatá.

Dôležité: Ak nie je potrebné urćiť pohlavie mláďat, neodporúća sa dotýkai detí mladších ako tri týżdne. V opačnom prípade ho žena, ktorá cíti vôňu ľudských rúk z mláďaťa, ho môže odmietnuť nakŕmiť.

Charakteristiky vzhľadu a správania samíc a samcov morčiat

Chlapec a dievča môžete od morčiat odlíšiť buď podľa vonkajších údajov, alebo po dlhšom pozorovaní správania domácich miláčikov:

 • dospelí muži sú väčšie a ťažšie ako ženy a ich hmotnosť môže dosiahnuť 1,5 kilogramu,
 • dievčatá sú menšie a elegantnejšie na tele. Samice vážia od 1 do 1,2 kilogramu,
 • Môžete určiť chlapca alebo dievča podľa veľkosti hlavy. Hlava mužov je o niečo masívnejšia ako hlava žien,
 • kvôli prítomnosti zápachovej žľazy v análnom vaku má stolica mužov tvrdšiu a nepríjemnú vôňu ako stolica samíc,
 • Morčatá sú agresívnejšie ako samice a majú tendenciu vykazovať dominantné postavenie, čo je obzvlášť viditeľné, ak niekoľko heterosexuálnych jedincov žije v tej istej klietke,
 • samice sú pokojnejšie a priateľskejšie ako muži a prejavujú agresiu iba vo výnimočných prípadoch, napríklad pri ochrane mláďat,
 • keď sú samce držané v tej istej klietke, neustále súťažia o jedlo, územie a ženy. Môžu sa však zapojiť do hlučných nepokojov a bojov, bez toho, aby spôsobili nepriateľovi vážne škody,
 • pokojné a pokojné dievčatá spolu vychádzajú dobre v jednej klietke, budú si navzájom kamarátiť, zdieľať jedlo a dokonca spať v tom istom dome,
 • na rozdiel od predstaviteľov žien, ktoré prakticky nevydávajú žiadne zvuky, muži hovoria viac a prejavujú svoje emócie hlasným dunením alebo nespokojným hlučnosťou,
 • v porovnaní so samičou sa samec morčaťa chová aktívnejšie a so záujmom skúma okolie. Dievčatá väčšinu času spia alebo relaxujú v dome.
Ako rozlíšiť chlapca od dievčaťa u morčiat - chlapci rastú rýchlejšie, foto

Po dosiahnutí jedného pohlavného veku vo veku jedného mesiaca sa morčatá rýchlo množia. A ak majiteľ neplánuje tieto zvieratá chovať, potom nie je žiaduce držať samca a samicu v tej istej klietke. Je lepšie kúpiť zvieratá rovnakého pohlavia na účely spolužitia, aby sa domáce zvieratá nenudili, a ak by neprišiel majiteľ, museli by mať niekoho na rozhovor.

Pin
Send
Share
Send
Send