Užitočné tipy

Ako jazdiť na alpských saniach

Pin
Send
Share
Send
Send


Najprv musíte zistiť, aké druhy sánok existujú. Tieto produkty možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

- kovové sane s drevenými trámami, ktoré sú známe každému z nás od detstva. Môžu byť buď s rukoväťou alebo s pripevneným lanom, so chrbtom a bez.

- drevené. Zvyčajne sa kupujú pre batoľatá, pretože tieto sane majú chrbát, sú silné a stabilné.

- Plastové sane sú v poslednej dobe veľmi časté. Sú obľúbené u starších detí, pretože majú mnoho druhov - od jednoduchých obložení alebo žľabov po snežné skútre a snežné skútre s lyžami a volantom. Niektoré z nich sú obľúbené pre svoju ľahkosť a dobrý sklz.

- nafukovacie, pripomínajúce kúpacie zariadenia. Ich výhodou je pohodlné skladovanie, majú pomerne nízku hmotnosť a dobre kĺzajú.

Pre mladšie deti, ktoré ešte nie sú pripravené na zjazdové lyžovanie, je lepšie kúpiť kovové alebo drevené sánky. Na nich môže byť dieťa vyvedené na dlhú prechádzku. Staršie deti budú mať radi plastové alebo nafukovacie vozidlá. V takom prípade je potrebné tovar starostlivo preštudovať, venovať pozornosť bezpečnosti, trvanlivosti a pohodliu. Je potrebné si uvedomiť, že čím väčšia je vzdialenosť medzi bežcami, tým stabilnejšie sú sane a tým menšia je pravdepodobnosť, že sa prevrátia.

Pred zostúpením na horu musíte oblasť dôkladne preskúmať. Aký je sklon svahu a aká je hrúbka snehovej pokrývky v mieste vášho výberu. Ak je viditeľná holá pôda, je možné, že sa sánky zastavia a dieťa padne. Je dôležité, aby v blízkosti miesta zostupu nebola žiadna vozovka. Je vhodné, aby dieťa jazdilo vedľa rovesníkov, a nie so spoločnosťou zábavných školákov. Povedzte svojmu dieťaťu, že musíte správne padať na bok, ohýbať kolená a nie na chrbát, žalúdok alebo ruky.

Niekoľko praktických tipov pre nadšencov tobogánu:

- dávajte pozor na oblečenie. Na vás by nemalo visieť nič. Šál musí byť zastrčený, je žiaduce, aby boli tiež skryté konce všetkých viazaní a šnúrky. V opačnom prípade sa môžete chytiť a zraniť.

- Ak vidíte, že zrážkam sa nedá vyhnúť, skúste rýchlo vyskočiť zo saní. Je lepšie ísť z kopca na saniach ešte raz, ako sa zraniť

- naučiť sa jazdiť na saniach. Ak položíte nohu alebo rameno, môžete sa otáčať alebo posúvať rýchlejšie a ľahšie. Dá sa ovládať aj lanom natiahnutým vpredu.

- je dôležité vedieť spomaliť. Zvyčajne sa to deje s nohami, takže na podložke musíte nosiť pevnejšie topánky. Pamätajte, že čím bližšie sú nohy k telu, tým rýchlejšie brzdíte.

- aby ste uľahčili manévrovanie, môžete jazdiť s nohami vytiahnutými nahor, takmer v drepe a sedieť v zadnej časti sane.

Sánkovanie nie je len zábava, ale aj prínos pre zdravie a tiež pomáha zjednotiť rodinu.

brzdenie

Ak chcete spomaliť, musíte potiahnuť pás a spomaliť tak, že chodidlá umiestnite rovnobežne s bežcami. Malo by byť podporované na celej podrážke. Ak sa budete držať snehu iba na svojich pätách, bude brzdný účinok minimálny. A ak nejako vložíte nohu, šikmo, môžete ju zastrčiť. Ak chcete prudko spomaliť, silno potiahnite pás, zdvihnite sane a súčasne si postavte nohy na sneh - zotrvačnosť vás posunie vpred a nakoniec sa postavíte a budete na nohách pružiť.

Je celkom možné jazdiť po drevených saniach vo dvojiciach, nezabudnite: čím väčšia je hmotnosť vozidla, tým väčšia je brzdná dráha. Pri postupnom klesaní je dôležité pri manévrovaní súčasne posúvať ťažisko a vo všeobecnosti robiť všetko koordinovaným spôsobom. Podľa nepísaného vysokohorského zákona ten, kto sedí ťažšie a silnejšie pred ním (dodáva: a rozmýšľa rýchlejšie), pretože „riadi“ sane.

výstroj

Potrebujete teplé nepremokavé a zároveň „dýchajúce“ oblečenie a silnejšie horské topánky (na tvrdé brzdenie môžete nosiť špeciálne mačky alebo reťaze). Mimochodom, legíny sú tiež užitočné, takže sneh sa pod nohavicami upcháva. Rovnako ako lyžiarom a snowboardistom, aj na saniach sa dá odporučiť „korytnačka“ - ochranný krk pre chrbát. Prilba je absolútnou nevyhnutnosťou: s ňou je oveľa väčšia šanca dostať sa z akejkoľvek nehody bez zranenia. Pre večerné lyžovanie doplňte svetlomet len ​​pre prípad.

Kódex správania

Dodržujte všeobecné lyžiarske predpisy. Dávajte pozor na ostatných, nevytvárajte nebezpečenstvo na svahu. Dbajte na dostatočnú vzdialenosť a predbiehajte. Ak je to potrebné, dajte najavo svoj výkrik (v tme vám pomôže upozorniť baterku a reflexné oblečenie). Vyberte si rýchlosť a štýl jazdy v závislosti od vašich schopností, počasia, stavu trasy a počtu ľudí na nej. Nezastavujte sa v zákrutách alebo v oblastiach so zlou viditeľnosťou, počkajte, kým vaši kamaráti budú na voľnom priestranstve, bez toho, aby ste rušili chodbu. Obetiam vždy pomáhajte.

Tirolská federácia sánok kategoricky zakazuje brať psov na horu - je príliš ťažké ovládať zvieratá na trati, najmä v zostupe, keď sa ponáhľate rýchlosťou 60 km / h. Švajčiarske varovanie: Nezaväzujte sane medzi sebou, nebude to tandem, ale zostrelený bojovník. Nejazdite dole z lyžiarskych svahov (aby ste tomu zabránili, musíte si pozorne prečítať značky a značenia). A nikdy nejazdite opitý na saniach.

Pin
Send
Share
Send
Send