Užitočné tipy

Tip 1: Ako zistiť, v akej vzdialenosti od vás blesk dopadne

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Blížia sa búrky a zrazu uvidíte blesky sprevádzané ohlušujúcimi búrkami. Znelo to blízko, veľmi blízko. Vypočítanie vzdialenosti od blesku vám pomôže určiť, či ste v bezpečnej vzdialenosti alebo či naliehavo potrebujete nájsť útočisko.

Deväť mýtov a faktov o bleskoch

27/07/2010

Vedci študujú blesky už stovky rokov. Aj keď veľmi dobre vedia, čo spôsobuje blesky, tieto záhadné ohniská elektriny stále držia veľa tajomstiev.

v po prečítaní, že letná sezóna sa začala v lete, vám odporúčame doplniť si pole vedomostí užitočnými a zaujímavými faktami o úderoch blesku. Zvážte, aké pravdivé sú niektoré bleskové mýty.

mýtus: tornáda a hurikány sú nebezpečnejšie ako blesky.
skutočnosť: blesk zabije ročne viac ľudí ako tornáda alebo hurikány. Na povodne zomiera viac ľudí ako na blesky.

mýtus: aj doma môžete dostať blesk.
skutočnosť: možno najbezpečnejšie miesto počas búrky je v dome, ale to neznamená, že by sa nemali prijať preventívne opatrenia.

Ak blesk zasiahne budovu, potom elektrický prúd s najväčšou pravdepodobnosťou prechádza cez prívod vody alebo vedenie pred opustením zeme. Preto počas úderu blesku nehovorte na pevnom telefóne, držte sa ďalej od tečúcej vody (nesprchujte sa, neumývajte taniere a ruky). Nepoužívajte kachle, počítače ani iné zariadenia pripojené k elektrickej sieti.

mýtus:
Blesk vždy zoslabuje lietadlá.
skutočnosť: v skutočnosti blesk pravidelne pristáva na lietadlách, ale zriedka vedie k havárii. V priemere najmenej raz ročne zasiahne blesk každé lietadlo. Väčšina lietadiel je vyrobená z hliníka, ktorý je dobrým vodičom elektriny, takže pre lietadlá sú stanovené prísne bezpečnostné pravidlá.

mýtus: počas búrky musia byť elektronické zariadenia vypnuté.
skutočnosť: Rázový prúd môže poškodiť elektroniku, aj keď blesk nevstúpil do vášho domu. Ak si nie ste istí spoľahlivosťou prepäťovej ochrany, vypnite počítač, televízor a inú elektroniku. Ak začnete vypínať zariadenia počas búrky, je tu šanca podstúpiť šok, takže to musíte urobiť pred začiatkom búrky.

mýtus: počas búrky je nebezpečné byť v aute.
skutočnosť: v skutočnosti sú autá jedným z najbezpečnejších miest počas búrky, ak nemôžete vstúpiť do budovy. Len sa uistite, že má vaše auto spoľahlivú a pevnú strechu: nebude fungovať golfový vozík ani kabriolet.

mýtus: Blesk neklesne dvakrát na to isté miesto.
skutočnosť: počas búrky môže blesk niekoľkokrát spadnúť na rovnaké miesto.

mýtus: nie je bezpečné byť vonku počas búrky.
skutočnosť: Ak sa ocitnete na ulici počas búrky, skúste sa skryť v uzemnenej budove alebo v aute. Ak to nie je možné, nasledujúce riziká pomôžu minimalizovať: Vyhnite sa otvoreným priestorom a osamotene vysokým objektom (napríklad stromy). Drž sa ďalej od vody - dobre vedie elektrinu. Neležte na zemi - zväčší sa tým kontaktná plocha, pretože ak blesky zasiahnu blízko vás blízko zeme, čím menšia je kontaktná plocha, tým menej prúdi do vás.

mýtus: musíte zostať doma ďalšiu pol hodinu po skončení búrky.
skutočnosť: vo väčšine prípadov blesk zasiahne ľudí uprostred búrky. Podľa americkej národnej meteorologickej služby (NMS) môže blesk zasiahnuť zo vzdialenosti 15 km od miesta, kde prší, takže ak začujete hrom, ste v nebezpečnej zóne blesku.

NMS radí nasledujúcim radám: „Ak začujete hrom, počkajte doma. Bude bezpečné opustiť dom pol hodiny po poslednom hromu. “

mýtus: môžete určiť vzdialenosť od búrky a počítať, koľko sekúnd uplynulo od záblesku svetla do hromu.
skutočnosť: prekvapivo tento trik pre deti skutočne funguje. Svetlo cestuje rýchlejšie ako zvuk, preto najskôr uvidíme záblesk svetla a potom hromadu hromov.

Ak chcete určiť vzdialenosť od búrky, musíte poznať rýchlosť zvuku: pohybuje sa rýchlosťou 1 km za 3 sekundy .

Pin
Send
Share
Send
Send