Užitočné tipy

Ako prestať báť zubárov

Pin
Send
Share
Send
Send


12 praktických rád

Odpoveď na túto otázku je výsadou profesionálnych psychológov. Ako zubár nie je pre mňa úplne správne dávať odporúčania k tejto téme. Môže však byť užitočné pozerať sa na problém z iného uhla. Okrem toho som sa tiež ocitol v topánke podozrivého zubára. A existuje možnosť podeliť sa o odporúčania týkajúce sa prekonania strachu zubného lekára na oboch stranách. Nebudeme vykonávať akademickú analýzu príčin vzniku dentofóbie, ale okamžite sa obrátime na praktické rady.

Situácia 1. Nikdy ste svoje zuby neošetrili.

Do istej miery sa všetci bojíme niečoho nového - toho, čo musíme urobiť prvýkrát. Nechať mamu na pár minút, zostať doma, ísť dole z kopca na saniach, očkovať sa - takéto nebezpečenstvo nás od detstva čakalo. S vekom nezmizli úplne - bolo strašidelné sa utopiť, keď sa snažili naučiť plávať, zrážať sa pri jazde v aute, nastúpiť na palubu lietadla. Pamätajte, ako ste sa pri uchádzaní o zamestnanie obávali prvého termínu alebo rozhovoru, hoci ani tie najničivejšie výsledky priamo nepoškodzujú telo. Strach z neznámeho je prirodzený pocit človeka s aspoň malou predstavivosťou. Niektorí to ľahko prekonajú, pre ostatných je každé víťazstvo osobným činom bez preháňania.

Nájdite vo svojej biografii epizódu úspešného prekonania strachu z neznámeho. Venujte pozornosť tomu, ako pokojne teraz prenášate to, čo ste sa prvýkrát pripravili s trepidáciou, ale stále ste sa rozhodli ho implementovať. Napríklad plávanie na šírom mori alebo verejné vystúpenie s veľkým publikom.

Situácia 2. Už ste nikdy predtým svoje zuby neošetrili, ale od tých, ktorí sa s v zubárskej ordinácii stretli, ste počuli veľa „hrôzy“.

Vyrovnávanie sa s negatívnymi predsudkami je, samozrejme, oveľa zložitejšie ako len obávať sa neznámeho. Ak sa však opatrne ponoríte do svojej vlastnej pamäte, nájdete udalosti, ktoré sa zdali byť desivé, ale úspešne sa vyriešili následne. Pamätajte si, aké strašidelné bolo prvýkrát ležať na okraji (koniec koncov, „sivý vrchol príde a zahryzne na hlaveň“), alebo po niekoľkých desaťročiach nechať svoje dieťa prvýkrát bez dozoru.

Pokiaľ ide o stomatológiu, treba poznamenať, že mnoho negatívnych názorov na zubné ošetrenie je spojené s nízkou kvalitou liečby všeobecne a najmä s úľavou od bolesti. Novokain, používaný mnoho desaťročí ako jediné anestetikum, mal skôr slabý analgetický účinok. Lidokain, ktorý ho nahradil, bol účinnejší, ale nie každý pacient počas liečby zmiernil bolesť. Navyše, ľudia so skúsenosťami v zubnom lekárstve bez anestézie stále žijú na svete. Čo je prekvapujúce - nie všetci sú starší. V našej krajine sú miesta, kde sa takéto neľudské metódy praktizovali v 21. storočí. Samozrejme, na to, aby sme sa takýmto problémom predišli, stačí vykonať aspoň elementárny výber zdravotníckych zariadení. Neúspešná zubná skúsenosť známych je predovšetkým ich ľahkomyseľný prístup k výberu lekára.

Pokúste sa poučiť z chýb druhých a pri výbere špecialistu pristupujte k zodpovednejšiemu prístupu. Čím nižšie sú náklady na liečbu, tým vyššie je riziko opakovania smutnej skúsenosti známych (na nákladnej klinike sa môžete stretnúť aj s problémami, ale šanca je oveľa nižšia).

Pri prvom stretnutí je lepšie sa obmedziť iba na konzultáciu - pozrite sa na lekára, zvyknite si, položte všetky svoje otázky. Určite varujte o svojich obavách. Všimnite si reakciu lekára, jeho stupeň pripravenosti na individuálny prístup (citlivosť a predvídateľnosť). Ak vás psychologický kontakt s niečím obťažuje, je najlepšie experimentovať a hľadať iného zubára.

Ak máte v ústnej dutine niekoľko problémov - začnite ich odstraňovať najkomplikovanejšie. Najjednoduchší spôsob je profesionálna hygiena. Vyžaduje sa u väčšiny pacientov, nemá prakticky žiadne komplikácie a je relatívne bezbolestný. Liečba drobného kazu, defekt alebo gingivitída v tvare klinu vás tiež pripraví na budúce komplexné zásahy čo najpohodlnejšie.

Situácia 3. Už ste predtým liečili svoje zuby a osobné skúsenosti boli neúspešné.

V tomto prípade je riešenie najťažšie nájsť, ale nie všetko je také beznádejné. Najprv by ste mali identifikovať všetky hlavné príčiny, ktoré vo vašej mysli vytvorili negatívny obraz zubára. Najbežnejšie z nich:

A) bolesť pri užívaní,

B) bolesť po užití

C) neúspešný výsledok liečby (krátka životnosť náplní, korunky, zápal ďasien, tvorba cysty a oveľa viac),

D) výskyt komplikácií,

D) okolie stomatologickej ambulancie (bzučiaca vŕtačka, zápach drog, druh nástrojov atď.).

Pozrime sa podrobnejšie na tieto faktory.

Situácia 3-A. Bolí to, keď si ošetrujete zuby skôr.

Ako už bolo spomenuté (a na niektorých klinikách pokračujú dodnes), boli použité anestetiká predchádzajúcich generácií - novokain a lidokaín. Toto je najpravdepodobnejšia príčina bolesti počas liečby.

Požiadajte o najúčinnejšiu anestéziu. Medzi lokálne anestetiká je to v súčasnosti articaín (4% roztok s adrenalínom v pomere 1: 100 000). Obchodné názvy: „Ultracain“, „Ubistezin“, „Septanest“, „Alfacain“ a ďalšie.

Naposledy anestézia mohla byť neúčinná kvôli chybnej technike jej vykonávania. Techniky lokálnej anestézie sú rôzne. Pre zuby hornej čeľuste (najmä predné) je dosiahnutie dobrej analgézie oveľa jednoduchšie.

Ak máte na výber, je lepšie začať liečbu hornými zubami.

Ak najlepšie anestetikum nie je účinné ani pri liečbe zubov v hornej čeľusti, nemusíte sa mučiť - vyhľadajte stomatológiu pomocou anestézie a ešte lepšie sedáciu. Sedácia je účinná vo všetkých prípadoch.

Situácia 3-B. Samotná liečba v zubárskom kresle bola bezbolestná, ale nasledujúce pooperačné obdobie bolo mimoriadne nepríjemné.

Bolesť, opuch, teplota, strata sily počas niekoľkých dní po zubnom zákroku u niektorých pacientov vydesia viac ako samotný príjem. Tieto problémy však vznikajú iba pri dostatočne invazívnych zákrokoch (komplexné odstránenie, štepenie kostí, atď.).

Mali by ste vopred upozorniť na ťažké situácie bez toho, aby ste ich odhalili. Liečte zuby v skorých štádiách ochorenia. Za týmto účelom pravidelne navštevujte svojho zubného lekára.

Ak dôjde k strate celého času, vyberte si ceteris paribus lekára, ktorý sa zameriava na menej invazívny zásah. Ak to chcete urobiť, musíte sa ponoriť do podrobností o operácii, ale neexistuje iný spôsob, ako zistiť, ako sa správne rozhodnúť.

Situácia 3-B. Predchádzajúca liečba bola bezbolestná, ale hlúpa.

Tu už pacient necíti strach, ale zúfalstvo. A obáva sa, že opäť bude všetko úsilie zbytočné. Môžete to prekonať iba pozitívnym liečebným zážitkom. Opäť je potrebný dôkladný výber kvalifikovaného odborníka.

Spýtajte sa svojho lekára na predpovede všetkých možností liečby. Neuspokojte sa s otáznymi postupmi (najmä drahými), pravdepodobnosť úspešného výsledku je nižšia ako 50%. Nesnažte sa šetriť zuby za každú cenu. Ak zub podľa predpovede lekára netrvá ani tri roky, nemá zmysel hádzať všetky peniaze na jeho záchranu. Buďte kritickí k príliš optimistickým prognózam zubného lekára. „20 rokov záruky“ alebo „celý život bude v pohotovosti“ sú veľmi nepravdepodobné sľuby.

3G situácia Dentálne ošetrenie bolo v minulosti zatienené nejakou nezabudnuteľnou komplikáciou.

Prekonanie takej nepríjemnosti pozitívnymi opatreniami (a ešte viac elimináciou ich vplyvu) je mimoriadne náročná úloha. Hlavným problémom je, že s najväčšou pravdepodobnosťou vaša vina pri výskyte tejto komplikácie vôbec neexistuje. A preto sa musíte úplne spoľahnúť na zručnosti lekára, šťastie a vyššie sily. Neexistujú takmer žiadne možnosti na kontrolu procesu sami, výberom najopatrnejšej taktiky. V rovnakej bezmocnej situácii sú cestujúci lietadla počas letu. Poverením svojho života pilotovi sa na niekoľko hodín dobrovoľne úplne vzdajú svojho podriadenia. Ak sa nebojíte lietať v lietadlách, zubné kreslo by pre vás nemalo byť desivejšie. Ak je dentofóbia kombinovaná s aerofóbiou, mali by ste stále pripustiť, že riadenie činnosti zubára je stále o niečo jednoduchšie ako pilot. Aspoň vždy môžete vstať a odísť.

Vysvetlite zubárovi, ako dôležitá je pre váš pokoj aj nepriama kontrola liečby. Požiadajte ho, aby v maximálnej možnej miere hovoril o nadchádzajúcich manipuláciách, komentoval uskutočnené činnosti a čo je najdôležitejšie, upozorňoval na akékoľvek zmeny počas procesu. V ideálnom prípade, ak sa počas liečby zistia dôležité nové okolnosti, lekár by mal liečbu zastaviť, informovať vás a navrhnúť preskúmanie liečebného plánu (alebo počkať na súhlas, aby pokračoval v konaní ako predtým). Bohužiaľ to nie je možné vždy urobiť. Existuje však len málo príležitostí pre takúto možnosť pre spoločnú prácu zubára a pacienta. Lekár ich ignoruje najčastejšie a pacient je v rozpakoch, aby si ich znova pripomenul.

Situácia 3-D. Už sa bojíte jediného vzhľadu, zvuku, vône zubnej ordinácie.

Pridružené združenia sú sekundárne. Hneď ako sa hlavné príčiny strachu vyrovnajú, pomocné by mali zmiznúť. Ak sú také významné, že sa sami stanú neprekonateľnou prekážkou liečby, bude lepšie si zvyknúť na ich bezpečný účinok na niekoho iného.

Pri liečbe svojho (chladnokrvnejšieho) známeho požiadajte o účasť v kancelárii. Sadnite si do kúta, pozerajte sa, počúvajte, oceňujte pokoj druhého pacienta a starostlivosť lekára. Zvyknite si na zvuk pracovnej vŕtačky alebo typu nástrojov, upokojujúci hlas lekára alebo spokojný úsmev pacienta, ktorý ukončil liečbu - a bude pre vás ľahšie ísť týmto spôsobom sami.

Pred dokončením článku však chcem venovať pozornosť jednej okolnosti. Pred použitím navrhovaných odporúčaní si musíte položiť otázku: „Chcem sa zbaviť strachu zo zubného ošetrenia?“

Otázka nie je ani zďaleka formálna. Paradoxne to znie, ale veľa ľudí sa nechce zbaviť stomatofóbie. Neuvedomuje si to. Títo občania sa považujú za vysoko citlivé povahy, výnimočné osoby, ktoré svojou sofistikovanosťou vystupujú nad dav. Vyžadujú osobitnú pozornosť a starostlivosť, ktorá sa okamžite zníži, ak sa náhle prekonajú obavy lekára. Čo môže spôsobiť oveľa väčšie psychologické ťažkosti. Ľudia s jemnou mentálnou organizáciou to často chápu inštinktívne a vo všetkých možných ohľadoch sa držia dentofóbie ako výhodnejšej slamy.

Ďalším možným dôvodom negatívnej odpovede na podobnú otázku je neochota venovať čas, energiu a peniaze na zubné ošetrenie. Priznať sa sebe (a ešte viac ostatným), že sa kvôli svojej lenivosti alebo chamtivosti vyhýbajú zubnej ambulancii, je pomerne náročná úloha. Strach zubára je omnoho „šľachetnejším“ dôvodom, nie je to škoda hovoriť o tom ostatným. Týmto spôsobom sa zníži vnútorné nepohodlie a pokusy o prekonanie strachu zmiznú. Článok môže pomôcť iba tým, ktorí sa úprimne chcú prestať báť zubnej ordinácie.

A ešte jedno odporúčanie ... alebo skôr žiadosť.

Keď navštívite lekára, skúste byť trochu priateľskejší. Je zrejmé, že vy sami nie ste ľahké a nie až do emisie univerzálnej radosti. Potrebujete pomoc a podporu predovšetkým sami od seba. Nezabudnite však, že zubár je tiež človek. Pohľad na nekonečne pochmúrneho pacienta, ktorý prevzal okružnú obranu a so všetkým, čo vyzerá, dokazuje, že jeho hlavným bezprostredným cieľom nie je odovzdať sa ozbrojenému nepriateľovi v bielom kabáte a lekár má malú dobrú náladu. Pokúste sa minimalizovať vaše nepriateľstvo voči ďalšiemu zástupcovi panstva liečiteľov (aj keď máte dobré sťažnosti kvôli zjavnej vine jeho predchádzajúcich kolegov). Šanca začať od nuly je už dobrý začiatok a malý krok vpred sa môže dokonca stať katalyzátorom rozvoja vynikajúcich vzťahov a dosahovania vynikajúcich výsledkov. Najjednoduchším krokom je úsmev. Podeľte sa o svoj úsmev s lekárom na prvom stretnutí - a ona sa k vám vráti viackrát.

Čo je detofóbia - iba strach alebo choroba?

Pred návštevou zubnej ambulancie je každý nervózny.

Niekto jednoducho prežíva miernu nervozitu a nepohodlie a niekto sa strašne bojí myšlienky návštevy zubára a zmienka o vŕtaní spôsobí, že táto osoba bude hysterická. V druhom prípade dochádza k dentofóbii (výrazy odontofóbia a stomatofóbia sú tiež synonymom tohto pojmu) alebo panický strach z návštevy u zubára.

Takáto závažná patológia by sa mala odlišovať od zvyčajného strachu zubárov, že takmer každá osoba má skúsenosti v zubárskom kresle. Prejavuje sa záchvatmi nekontrolovaného strachu, hystérie až po stratu vedomia. Ľudia trpiaci hypertenziou môžu zažiť hypertenzívne krízy alebo záchvaty angíny pectoris. Takíto pacienti zvyčajne nie sú v kontakte a dokonca ani najskúsenejší lekár s nimi nemôže nájsť spoločný jazyk.

Výrazný strach zubárov - fóbia nie je veľmi častá. Podľa štatistík asi 5-7% pacientov trpí dentofóbiou

Ľudia s dentofóbiou najčastejšie chodia k zubárovi iba v pokročilých prípadoch. Napríklad, keď zub bolí toľko, že lieky proti bolesti nepomáhajú alebo zničený zub narúša normálny rozhovor a úplné stravovanie.

Prečo sa bojím ísť k zubárovi alebo odkiaľ pochádzajú obavy?

Prvý a najdôležitejší okamih, ktorý vám umožní prekonať strach zubárov, je pochopenie príčiny taký problém. Každý, kto trpí dentofóbiou, má svoje vlastné, ale vo všeobecnosti sú faktory vyvolávajúce fóbiu dosť podobné.

 1. Mimoriadne negatívne predchádzajúce skúsenosti zubné ošetrenie. Zástupcovia staršej generácie si určite budú pamätať na „sovietske štandardy“ pre poskytovanie zubnej starostlivosti: revúci vrták, minimálna anestézia (alebo dokonca jeho neprítomnosť), nepríjemná pachuť v ústach po arzéne. Liečba jedného zuba sa navyše najčastejšie uskutočňovala pri niekoľkých návštevách, ktoré pacientom tiež nepriniesli pozitívne emócie. To všetko prispelo k rozvoju a posilneniu strachu zubného lekára a následne - k formovaniu ťažkých fóbií.
 2. V súčasnosti ponúka stomatológia pacientom obrovské množstvo nových služieb, z ktorých mnohé majú cudzie a nejasné mená (napríklad Opalescencia, Biele svetlo alebo Zoom). To je to napätie vedie k tomu, že človek sa bojí ísť k zubárovi. Pokusy o nájdenie informácií na internete môžu často zhoršiť fóbiu v dôsledku negatívnych recenzií a komentárov „odborníkov“, ktoré vystrašujú pacientov o dentálnych zdrojoch.
 3. Mnohí sa boja zubára. kvôli zlým zubom, Tento strach často vyvolávajú niektorí lekári, ktorí kritizujú postoj pacienta k zdraviu. Výsledkom je začarovaný kruh: čím horší je stav zubov, tým výraznejšia je fóbia.
 4. Niektoré ženy sa boja choďte k zubárovi, Dôvodom je skutočnosť, že ženy sú v rozpakoch, aby vyzerali smiešne, s otvorenými ústami. Návšteva ordinácie lekára okrem toho znamená obmedzenie používania dekoratívnej kozmetiky, čo tiež niektoré ženy mýli.
 5. Ak sa dieťa bojí liečiť zuby, v niektorých prípadoch by sa mala hľadať príčina tohto javu v správaní rodičov, Mamičky a oteckovia (ktorí niekedy trpia dentofóbiou) hovoria svojim deťom, že ak sa budú správať zle, lekár im vytiahne alebo vyvŕta zuby. Deje sa tak tak, aby dieťa potichu sedelo pred zubárskou ordináciou. Výsledkom je, že deti sa začínajú báť aj tých najjednoduchších a neškodných stomatologických výkonov. A prekonať taký strach, ktorý je súčasťou detstva, nefunguje ani tínedžer, ani dospelý.

Okrem vyššie uvedených dôvodov môže byť spôsobená aj dentofóbia duševné ochorenie alebo nízky prah citlivosti na bolesť, Niekedy sa vyskytne podobný problém počas tehotenstvakeď sa nastávajúca matka bojí, pretože liečba môže dieťaťu poškodiť.

Ako prestať báť zubára?

Ako sa nebáť zubára? Toto je kritický problém pre osoby trpiace dentofóbiou. Zvlášť akútne sa stáva, keď už nie je možné odložiť návštevu u zubára.

Poradenstvo psychológa vám povie, ako sa nebáť zubára a navždy prekonať dentofóbiu.

  Po prvé, je potrebné prísť na to в том, чего именно вы боитесь. Для этого можно составить таблицу, которая поможет определиться с видом страха. V prvom stĺpci musíte zadať možný variant fóbie a pred každú položku umiestniť číslicu 1 až 4, pričom tieto štyri budú zodpovedať pojmu „šialene sa bojí“, tri budú zodpovedať „veľmi sa bojí“, dva budú zodpovedať miernemu strachu a jednotka nebude „ Obávam sa úplne. “ Napríklad:

StrachStrach úrovne 1 až 4
Bojím sa odstrániť zub4
Bojím sa vyvŕtať zuby3
Obávam sa injekcie u zubára2
Obávam sa, že z nervu odstránim nerv2
Obávam sa anestézie1
Bojím sa vytiahnuť zub múdrosti4
Obávam sa, že mám zubný implantát2
Bojím sa odstrániť zub s cystou4
Bojím sa odstrániť zubný kameň1
Bojím sa liečiť predné zuby2

Taký test je potrebné vykonať v pokojnom prostredí a čestne napísať všetky svoje obavy. Nasleduje druhý krok analyzovať výsledný zoznam a pokúste sa zistiť, čo vás v každom konkrétnom prípade desí a čo by mohlo tento jav spôsobiť.

 • Bojím sa vytiahnuť zub, pretože sa bojím bolesti. Raz som mal zub bez anestézie odstránený a bolo to veľmi bolestivé.
 • Bojím sa odstrániť zubný kameň, pretože sa hanbím, pretože som si začal čistiť zuby. Naposledy mi zubár čítal záznamy dlho a vyčítal mi, že nemám svoje zdravie vôbec monitorované.
 • Obávam sa, keď vyvŕtajú zuby, pretože sa mi nepáči zvuk pracovnej vŕtačky. V detstve ma rodičia vždy vystrašili.

Takáto jednoduchá technika často stačí na odstránenie strachu zo zubára. Ak nie je možné tento problém vyriešiť sami, môžete navštíviť lekára s týmto zoznamom, ktorého plánujete podstúpiť liečbu a získať radu o svojich obavách a ich realite.

Často pomáha prekonať strach zubárov predbežné konzultácie u zubára. Väčšina kliník ponúka svojim pacientom príležitosť porozprávať sa s chirurgom alebo terapeutom na schôdzke, ktorá diskutuje o existujúcich problémoch so zubami a diskutuje o spôsoboch ich riešenia. Lekár môže klásť všetky dôležité otázky, ako aj objasniť všetky diagnostické a terapeutické opatrenia. Diskutuje sa tiež o anestézii, ako aj o možných alternatívnych terapeutických modalitách. Dôverný vzťah s lekárom do značnej miery určuje úspech v boji proti dentofóbii. Ak pacient verí ošetrujúcemu lekárovi, rýchlejšie sa uvoľní v zubárskom kresle a prestane cítiť strach.

Neskladajte návšteva stomatologickej ambulancie. Časom sa strach nemusí zmenšiť, ale stav zubov bude oveľa horší.

Skôr ako navštívite lekára, vyskúšajte dobre sa bavte a spite, Včerajšiu noc môžete užívať glycín alebo používať ľudové lieky so sedatívnym účinkom (infúzia valeriány alebo materskej mladiny). Pred plánovaním návštevy u zubára neplánujte žiadne dôležité udalosti, ktoré by sa mohli stať ďalším stresom.

Ako prekonať strach zubára - pohľad z druhej strany

Dentofóbia nie je len problémom pre pacientov. Tento jav sa vzťahuje aj na lekárov, ktorí sa musia rozhodnúť, čo robiť s človekom, ktorý musí podstúpiť nejakú lekársku manipuláciu (napríklad odstrániť nervy alebo vytiahnuť zkazený zub), ale bojí sa sedieť v zubárskom kresle k smrti.

Dobrý chirurg, terapeut alebo zubný technik najprv povedie rozhovor s pacientom, aby zistil úroveň jeho strachu, a tiež si vypočuje, čo konkrétne znepokojuje osobu a s čím sú spojené jej fóbie. Podrobne vysvetlí, čo sa nazýva tento alebo ten postup a aká je jeho podstata.

Cieľom modernej stomatológie je vo všeobecnosti minimalizovať stres u ľudí pri návšteve zubnej ambulancie. Na tento účel široko používajú:

 1. Pozadie ľahkej klasickej hudby alebo prírodných zvukov, ktoré prispievajú k relaxácii a upokojeniu.
 2. Niektoré kliniky sú vybavené video okuliarmi, vďaka ktorým môže byť pacient rozptyľovaný časom, keď zubár pozrie zaujímavý film.
 3. V špeciálnych prípadoch sa používa zubné ošetrenie pod anestéziou.

Prípady ťažkej dentofóbie sú liečené psychoterapeutom rôznymi terapeutickými technikami.

Dentofóbia u detí

V detstve je dentofóbia oveľa častejšia ako u dospelých. Je to kvôli labilite detských emócií, nedostatku predchádzajúcich skúseností s návštevami u zubára. Táto fóbia je zvlášť ťažká pre deti vo veku 2 až 5 rokov, pretože v tomto veku deti stále nie sú schopné ovládať svoje emócie a činy, sú pre kontakt zle prístupné a nemôžu úplne rozprávať o svojich pocitoch a strachoch.

Vo väčšine prípadov je detská dentofóbia spôsobená prvou neúspešnou cestou k zubárovi.

Detská dentofóbia má rovnaké dôvody ako verzia strachu pre dospelých:

 • strach z neznámeho
 • strach z bolesti
 • negatívne predchádzajúce skúsenosti s návštevou nielen zubára, ale aj lekára inej špecializácie,
 • nesprávne rodičovské správanie.

Ako zachrániť dieťa pred strachom?

Ak sa dieťa bojí zubného lekára, je pravdepodobné, že príčinou bude nepríjemný prvý kontakt s lekárom tejto špecializácie. Je to prvá návšteva u zubára, ktorá u malej postavy vytvorí ďalší prístup k zubnému lekárstvu.

Prekonanie dentofóbie prispeje k:

 • Maximálny kontakt lekára s mladým pacientom, Úroveň strachu dieťaťa sa výrazne zníži, ak sa pred liečbou uskutoční malá exkurzia, počas ktorej môžete ukázať kanceláriu, hovoriť o náradí, ukázať obrázky o zuboch a ich liečbe.
 • Aplikácia anestézie pri liečbe zubov.
 • Používame moderné tiché terapeutické techniky, Hlavnými nepriateľmi strachu detí sú absencia nepríjemných pocitov, zvuk cvičenia, ako aj krátke trvanie procedúr.
 • Používanie multimediálnych zariadenívďaka ktorej môže malý pacient počúvať príjemnú hudbu, zvukovú rozprávku alebo sledovať obľúbenú karikatúru a uniknúť samotnej procedúre liečenia a negatívnym emóciám, ktoré sú s ňou spojené.
 • Správne rodičovské správanie, Ak mama alebo otec pred zubným lekárom pociťujú nervozitu a úzkosť, potom sa tento pocit prenesie na dieťa a inštinktívne sa začína báť. Fóbia niekedy môže byť vylepšená neškodnými na prvý pohľad frázami „nebojte sa“, „nebolí sa to“, „nie je to strašidelné“, ktoré sú vyslovované za účelom upokojenia a ktoré môžu mať opačný účinok. Rodičovské správanie by malo byť prirodzené pred zubárskou kanceláriou a je najlepšie z návštevy nevykonať veľkú udalosť. Je to potrebné, aby dieťa od detstva malo pocit, že starostlivosť o zdravie jeho zubov je bežná vec.

Našťastie sa väčšina detí rýchlo prispôsobí a prestane sa báť. Pri správnom správaní lekára a rodičov pre dievčatá a chlapcov mladého veku bude liečenie mliečnych zubov a následne stoličiek zaujímavé a vzrušujúce dobrodružstvo.

Zaujímavé fakty o strašnom

Bojíte sa liečiť zuby? Ak áno, potom sme pre vás špeciálne zhromaždili najbežnejšie obavy týkajúce sa zubného lekárstva, ako aj skutočnosti, ktoré vám ich umožňujú prekonať.

 1. Bojím sa liečiť zuby počas tehotenstva - môže to dieťaťu ublížiť, Toto je jeden z najnebezpečnejších obáv, pretože každý zhnitý zub, aj keď nie je na škodu, je zdrojom chronickej infekcie, ktorá môže ľahko preniknúť do dieťaťa a spôsobiť vážne vrodené zdravotné problémy. V ideálnom prípade by sa zuby mali liečiť dokonca aj vo fáze prípravy vopred, ale ak je žena už tehotná a potrebuje zubné ošetrenie, je absolútne nemožné ju odmietnuť. Moderná stomatológia má nástroje a materiály, ktoré sú absolútne bezpečné pre zdravie matky aj dieťaťa.
 2. Bojím sa bolesti u zubára, ale ešte viac sa bojím liečiť svoje zuby injekciou - čo keď bude sám bolestivý alebo nebude fungovať, Tento strach pochádza z období, keď bola anestézia extrémne nedokonalá. Doteraz sa na zmiernenie bolesti používali zvyčajné novokaín alebo ľudokaín, ktoré vyžadovali dostatočne veľkú dávku, nepôsobili okamžite a trvanie ich účinku bolo veľmi krátke. Moderné lieky, ako je articaín (ako súčasť Ultracaine, Ubestesin, Septanest) a Mepivacaine (zahrnuté v Scandonest drogy) vyžadujú minimálne dávky na liečbu, majú vysokú účinnosť a dlhotrvajúci účinok. Okrem toho sú bezpečné a môžu sa používať u ľudí s rôznymi patológiami kardiovaskulárneho systému a dokonca aj u detí alebo tehotných žien.
 3. Obávam sa, že z nervu odstránim nervy a bolí to, Ignorovanie príznakov pulpitídy môže viesť k vážnym následkom až po stratu zubu. Depilácia alebo odstránenie zubného nervu je jedným zo stupňov liečby takejto patológie. Až donedávna bol takýto postup natiahnutý na niekoľko dní a bol veľmi bolestivý: lekár otvoril zubné kanáliky a dutinu koreňa zuba, vložil do nich arzén, vložil dočasné naplnenie a prepustil pacienta až do ďalšej návštevy. Za 2 až 3 dni mal zubný nerv zomrieť a tento proces bol často sprevádzaný neznesiteľnými bolesťami, ktoré nebolo možné odstrániť ani pri použití silných liekov proti bolesti. V súčasnosti takýto postup nie je potrebný. Moderné lokálne anestetiká vám umožňujú odstrániť nervy do 30 minút a bez najmenšieho nepohodlia.
 4. Chcem si bieliť zuby, ale obávam sa, že postup bielenia nie je nebezpečný pre sklovinu, Nie je to tak dávno, čo sa v populácii objavili obavy z liečby stmavnutia zubov pomocou prúdenia vzduchu, opalescencie, bieleho svetla alebo zväčšenia. Mnoho ľudí chce dať svojim zubom biely odtieň, ale obávajú sa, že ich zuby ovplyvnia chemicky aktívne látky. Moderné bieliace technológie sú bezpečné, ak sa postup vykonáva správne. Aby ste získali zaručený pozitívny výsledok, mali by ste si vybrať kliniku s rozsiahlymi skúsenosťami, ktorá má moderné vybavenie, certifikované zásoby a iba pozitívnu spätnú väzbu od skutočných zákazníkov.
 5. Je potrebné liečiť zubný kaz, ale obávam sa, že si vyvŕtam zuby, Príprava alebo vŕtanie zubov pomocou hlučnej vŕtačky je jednou z hrôz sovietskej stomatológie, na ktorú si mnohí pamätajú. A práve kvôli tomuto zvuku mnohí odďaľujú návštevu zubného lekára. Moderné kliniky však môžu ponúknuť alternatívne možnosti: chemickú a ultrazvukovú prípravu zubov. Takéto techniky sú absolútne tiché, nespôsobujú nepríjemné alebo bolestivé pocity. Sú tiež účinné a umožňujú lekárovi úplne vyčistiť zubné dutiny a vyplniť defekty zubného tkaniva.
 6. Lekár trvá na protetike predného zubu zubným implantátom a obávam sa takého postupu, Zubná implantácia alebo implantácia umelého koreňa do kostného tkaniva je jedným z najmodernejších postupov, ktoré vám umožňujú obnoviť stratené zuby. Implantáty majú vysokú estetiku, sú trvanlivé (nebudú sa musieť vymieňať každých 5 až 10 rokov) a čo najplnejšie naplnia chrup. Implantačné technológie sa vyvíjajú veľmi presne a operácie sa vždy vykonávajú po počítačovej simulácii - t.j. prístup ku každému pacientovi je vždy individuálny. Okrem toho sa implantácia vykonáva iba v anestézii a po procese štepu sa necíti vôbec.

Ako vidíte z článku, strach zubárov je veľmi častým javom, proti ktorému je možné a malo by sa bojovať. Hlavná vec je nenechať všetko náhodou a nezabudnúť, že udržiavanie zdravých zubov je oveľa jednoduchšie, ak pravidelne navštevujete zubára a dodržujete všetky jeho odporúčania.

Pin
Send
Share
Send
Send