Užitočné tipy

Detailne o chlamydii u mužov: prenosové cesty, príznaky a liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Chlamydia alebo urogenitálna chlamydia - sexuálne prenosná choroba, je vyvolaná mikroorganizmami Chlamidia trachomatis, chlamydia.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa každý rok na svete zaznamená viac ako 250 miliónov nových epizód infekcie pohlavne prenosnými infekciami. Vedúce postavenie v štruktúre týchto chorôb patrí urogenitálnej chlamydii - asi 100 miliónov prípadov.

Chlamydia u mužov sa najčastejšie diagnostikuje vo veku 20 - 35 rokov, počas obdobia maximálnej sexuálnej aktivity. Infekcia Chlamidia trachomatis je vo veľkej väčšine prípadov (viac ako 80%) príčinou uretritídy (vrátane negonokokového ochorenia). Podľa niektorých správ je každých 15 zo 100 mladých ľudí v reprodukčnom veku infikovaných chlamydiami.

Chlamydia u mužov sa môže vyskytovať tak explicitne, ako aj latentne asymptomaticky (približne 50% prípadov). Pomerne často je infekcia chronická, v tomto prípade môžu mikroorganizmy v postihnutých orgánoch a tkanivách pretrvávať a zachovať patogénne vlastnosti po celé desaťročia, niekedy aj po celý život.

Chlamydiová infekcia je často komplikovaná stúpajúcou léziou orgánov genitourinárneho traktu, spôsobujúcou zápal v prostate, semenníky, spermatické šnúry a semenníky, a môže tiež viesť k neplodnosti (v dôsledku zápalu sa znižuje počet spermií v semennej tekutine, znižuje sa ich pohyblivosť). Chlamydia u mužov je často spojená so syfilisom, kvapavkou, trichomoniázou.

Bola dokázaná schopnosť Chlamidia trachomatis na subcelulárnej úrovni viazať sa na hlavu spermy, krk a proximálny pás. V tomto prípade samčie zárodočné bunky pôsobia ako priame nosiče patogénnych mikroorganizmov s nechráneným vaginálnym kontaktom, čím zabezpečujú zavedenie infekcie do dutiny maternice a vajcovodov. Dôsledky chlamýdiovej infekcie pre ženu môžu byť neplodnosť, tubálne (mimomaternicové) tehotenstvo, potrat a komplikácie v tehotenstve, popôrodná endometritída.

Príčiny a rizikové faktory pre chlamydiu u mužov

Hlavným dôvodom rozvoja chlamydií u mužov je infekcia mikroorganizmom Chlamidia trachomatis počas nechránených pohlavných stykov s pohlavnými orgánmi, pohlavných orgánov, análneho a orálneho pohlavného styku. Mechanizmus prenosu patogénu v domácnosti je tiež možný napríklad pri návšteve sauny (kontakt genitálií s povrchom kontaminovaným chlamydiami).

Chlamydia je intracelulárna gramnegatívna patogénna látka, ktorá sa vyznačuje dvojfázovým životným cyklom vo forme aktívnych intra- a neaktívnych extracelulárnych telies (retikulárnych a elementárnych telies).

K infekcii dochádza, keď neaktívne elementárne telá Chlamidia trachomatis prídu do styku so sliznicou urogenitálnych orgánov, po ktorej sa zavedú do epiteliálnych buniek a transformujú sa do aktívnej retikulárnej formy, ktorá je schopná reprodukcie do 8 hodín. Novo vytvorené mikroorganizmy existujú v hostiteľskej bunke izolovane vo vnútri špeciálnej vakuoly - jedná sa o takzvané chlamydiové inklúzie. V poslednom štádiu reprodukčného cyklu sa aktívne telá stávajú neaktívnymi, obklopené zhustenou bunkovou stenou a narušujúc integritu membrány postihnutej bunky, opäť vstupujú do vonkajšieho prostredia, kde napadajú nové zdravé epitelové bunky, opakujú reprodukčný cyklus a šíria tak zápalový proces.

Zložitosť diagnostiky a liečby chlamydií u mužov je spôsobená intracelulárnou lokalizáciou patogénu. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov je mikroorganizmus schopný transformovať sa do „spiacej“ formy, ktorá je vo vnútri hostiteľských buniek po dlhú dobu bez vyvolania imunitnej reakcie a bez vyvolania symptómov choroby. V procese delenia sa chlamydia prenáša do dcérskych buniek, kde naďalej existuje v neaktívnej forme (tento jav je spájaný s nesúladom medzi objemami tkanivovej infekcie a klinickým obrazom). Aktivácia Chlamidia trachomatis sa spravidla vyskytuje so znížením rezistencie tela, imunosupresiou.

Rizikové faktory pre chlamydiu u mužov:

 • mladý vek
 • prítomnosť dvoch alebo viacerých sexuálnych partnerov súčasne,
 • veľký počet (viac ako 6) sexuálnych partnerov počas sexuálnej praxe,
 • slobodný rodinný stav
 • nízka sociálna úroveň sexuálnych partnerov,
 • Zanedbanie antikoncepcie bariéry
 • sklon k riskantnému a deviantnému (deviantnému) správaniu.

Formy choroby

V súlade s klinickou klasifikáciou prijatou v Rusku sa rozlišujú dve formy chlamýdií u mužov:

 • čerstvé, v prípade nekomplikovanej infekcie dolnej genitourinárnej oblasti,
 • chronické, pretrvávajúce, charakterizované opakujúcimi sa léziami horných častí urogenitálneho traktu.

Vzdialeným a najvýznamnejším dôsledkom chlamydií u mužov je vývoj Reiterovej choroby, závažného autoimunitného ochorenia, ktoré je najčastejšou príčinou artritídy u mužov v sexuálne aktívnom veku.

Predstavená progresia chlamýdií u mužov znamená premenu choroby z akútneho zápalu na chronický proces, iba 3 stupne:

 1. Aktívny zápalový proces so zjavnými symptómami alebo asymptomatickým priebehom, vhodný na štandardnú farmakoterapiu.
 2. Latentná infekcia, pravidelne aktivovaná pod vplyvom provokujúcich faktorov.
 3. Chronický proces, ktorý sa prakticky nedá liečiť.

Príznaky chlamýdií u mužov

Hlavným príznakom chlamydií u mužov je vo väčšine prípadov nepohodlie v močovej trubici, močová trubica (svrbenie, pálenie, bolesť počas močenia) rôznej závažnosti.

Iné príznaky, ktoré sa vyskytujú u chlamydií u mužov:

 • skromný priehľadný výboj sklovitého charakteru,
 • hyperémia výtoku z močovej trubice, priľahlej oblasti penisu žaluďov,
 • dysurické javy (poruchy močenia),
 • nízka teplota tela,
 • závažnosť a nepohodlie v bedrovej oblasti, bolesť a opuch mäkkých tkanív mieška,
 • zhoršenie celkovej pohody, nemotivovaná únava, slabosť.

Inkubačná doba pre chlamydiu u mužov trvá 1 až 3 týždne od času infekcie. U asi polovice pacientov je ochorenie asymptomatické, nepríjemný pocit v močovej trubici sa vyskytuje sporadicky, je mierny alebo úplne chýba.

V niektorých prípadoch chlamýdie u mužov prebiehajú vo forme transportu, keď patogénne mikroorganizmy v neaktívnej forme pretrvávajú v sliznici urogenitálneho traktu. Táto vlastnosť je spojená s vysokou aktivitou imunitného systému.

diagnostika

Diagnóza chlamydií u mužov sa vykonáva komplexne, zahŕňa komplexné vyhodnotenie anamnézy, objektívny obraz choroby a výsledky laboratórnych testov:

 • epizódy nechráneného pohlavného styku, sexuálnych vzťahov s neznámymi partnermi až do 3 až 4 týždňov od nástupu príznakov choroby,
 • prítomnosť charakteristických sťažností a objektívnych údajov,
 • výsledky polymerázovej reťazovej reakcie (identifikácia fragmentov Chlam DNA

Na získanie čo najobjektívnejšieho obrazu pri diagnostike chlamýdií u mužov sa musí dodržať niekoľko povinných požiadaviek:

 • zdržať sa pohlavného styku počas dňa až do odberu diagnostického materiálu,
 • zdržať sa močenia najmenej 2 hodiny pred vykonaním testov,
 • Neužívajte antibakteriálne a antimikrobiálne látky (7-8 dní) pred vyšetrením.

Chlamydia u mužov sa najčastejšie diagnostikuje vo veku 20 - 35 rokov, počas obdobia maximálnej sexuálnej aktivity.

Všeobecné informácie o patogéne

Príčinou infekcie je Chlamydia trachomatis. Toto je gram-negatívny kokciálny mikroorganizmus, ktorý sa nachádza hlavne vo vnútri bunky. Žije hlavne v urogenitálnom trakte. Prietok krvi a lymfy môže preniknúť do iných orgánov a ovplyvniť spojivky očí, sliznicu ústnej dutiny a kĺbov.

Chlamydia môže v tele existovať dlhú dobu bez toho, aby sa prehlásila. V prípade nepriaznivých stavov (užívanie antibiotík, akútnych respiračných vírusových infekcií, prehriatia alebo podchladenie) sa baktérie prepnú do hibernácie a vytvoria tvar L. V tomto stave môže chlamydia existovať mnoho rokov. Prítomnosť L-foriem komplikuje výber antibiotík, vedie k vzniku perzistentnej (existujúcej bez klinických prejavov) infekcie a je hlavnou príčinou zlyhania liečby.

Liečba chlamydií u mužov

Základom liečby chlamydií u mužov je antibiotická liečba. V súčasnosti sa najbežnejšie používajú tieto lieky:

 • makrolidy / azalidy,
 • chinolóny / fluórchinolóny,
 • tetracyklíny.

Okrem liekov, ktorých cieľom je eliminácia patogénu, sa na liečenie infekcie používajú tieto látky:

 • imuno-orientované lieky
 • gepatoprotektory,
 • antioxidanty a ich synergenty,
 • adaptogény,
 • proteolytické lieky
 • pre- a probiotiká.

Klinické a mikrobiologické kritériá účinnosti farmakoterapie chlamydií u mužov sa monitorujú najskôr 6 až 8 týždňov po ukončení liečby.

Počas liečby je potrebné opustiť nechránený pohlavný styk, nevyhnutnou podmienkou pre rýchle uzdravenie je vyšetrenie stáleho sexuálneho partnera, a ak je to potrebné, jeho paralelné liečenie.

Spôsoby prenosu

Hlavná cesta infekcie je sexuálna. Prenos patogénu je možný pri akejkoľvek forme sexuálneho styku (vaginálny, análny, orálny sex). U mužov je menej pravdepodobné, že sa nakazia chlamydiami ako ženy, čo súvisí s anatomickými vlastnosťami štruktúry močovej trubice. Dlhá močová trubica u mužov je istou prekážkou pre baktérie.

Chlamydia často vstupuje do tela človeka, nie sám, ale v dobrej spoločnosti. Počas vyšetrenia sa často zistí zmiešaná infekcia: súčasná existencia chlamydií, gonokokov a iných patogénnych mikroorganizmov. Je zaujímavé, že k prenosu chlamýdií nedochádza pri každom sexuálnom kontakte. A ak je pravdepodobnosť infekcie kvapavkou viac ako 75%, potom v prípade chlamydií je tento ukazovateľ 25%. Inými slovami, iba jeden zo štyroch mužov po sexe s nosičom chlamýdií v skutočnosti dostane túto infekciu.

Príznaky urogenitálnej chlamýdie

Inkubačná doba je 14-28 dní. Pôvodca je tropický pre sliznicu močovej trubice. To znamená, že prvým prejavom choroby bude uretritída - zápal močovej trubice. U mužov je tento stav sprevádzaný výskytom týchto príznakov:

 • slabý výtok sliznice alebo mukopurulentu z močovej trubice,
 • dysuria: pálenie, svrbenie alebo bolesť pri močení,
 • svrbenie a pálenie na koži penisu v močovej trubici,
 • bolesť v perineu, siahajúca až po konečník.

Počas vyšetrenia môže lekár okolo otvoru močovej trubice vidieť opuch a začervenanie kože. Výtoky s chlamydiami nie sú špecifické, takže bez laboratórneho vyšetrenia nemôžete okamžite diagnostikovať.

Prenikaním chlamýdií do močového mechúra sa vyvíja cystitída. Močenie sa stáva častejším, falošným nutkaním na záchod. Všetky tieto príznaky nie sú sprevádzané horúčkou. Ochorenie môže trvať roky s pravidelnými exacerbáciami. Trvanie remisie môže byť veľmi odlišné a závisí od stavu imunity.

U 46% mužov je choroba asymptomatická. Muž sa cíti úplne zdravý a ani nepozná infekcie. K aktivácii infekcie a objaveniu sa typických symptómov choroby dochádza so znížením imunity. K exacerbácii chlamydií prispievajú tieto faktory:

 • hypotermia,
 • SARS,
 • zhoršenie chronickej patológie,
 • užívanie antibiotík a iných liekov, ktoré ovplyvňujú lokálnu imunitu,
 • stres,
 • zmena podnebia.

Možné komplikácie a dôsledky chlamýdií u mužov

Najčastejšie komplikácie chlamydií u mužov:

 • orchitída (zápal semenníkov),
 • epididymitída (zápal príveskov semenníkov),
 • neplodnosť,
 • pristúpenie ďalších pohlavne prenosných chorôb na pozadí poklesu miestnej imunity,
 • zmeny spojivového tkaniva v lúmene močovej trubice, ktoré vedú k jej zúženiu,
 • zápal prostaty.

Infekcia Chlamidia trachomatis je vo veľkej väčšine prípadov (viac ako 80%) príčinou uretritídy (vrátane negonokokového ochorenia).

Vzdialeným a najvýznamnejším dôsledkom chlamydií u mužov je vývoj Reiterovej choroby (komplexné poškodenie kĺbov, orgánov urogenitálnej gule a spojoviek očí), závažné autoimunitné ochorenie, ktoré je najčastejšou príčinou artritídy u mužov v sexuálne aktívnom veku.

Prognóza zotavenia je priaznivá s včasnou diagnostikou a okamžitým začatím liečby. Ak sa liečba začína v neskorom štádiu ochorenia s chronickou infekciou, prognóza na zotavenie sa výrazne zhoršuje.

Poškodenie anorektálnej oblasti

Táto forma ochorenia je sprevádzaná výskytom týchto príznakov:

 • svrbenie, bolesť, pálenie v anorektálnej oblasti,
 • slabý žltkastý výtok z konečníka.

Keď sa proces rozšíri nad análny zvierač, pozoruje sa tenesmus - falošné túžby po pohybe čriev. Počas pohybu čriev je bolesť. V stolici sú zaznamenané nečistoty hnisu alebo krvi. V súvislosti s ťažkým diskomfortom a bolesťou sa vyvíja zápcha spojená so strachom z toho, že sa budete cítiť znova.

zápal spojiviek

Poškodenie očí chlamydiou je sprevádzané objavením sa týchto príznakov:

 • mierna alebo stredná bolestivosť očí,
 • svetloplachosť,
 • silné suché oči
 • sčervenanie spojovky,
 • slabý mukopurulentný výtok, ktorý sa hromadí v rohoch očí.

Ak sa objavia takéto príznaky, mal by sa objaviť oftalmológ. Po vyšetrení lekár upozorní na povahu výtoku, zaznamená sčervenanie slizníc očí a opuch spojoviek.

Zápal hrdla chlamýdiami je zriedkavo nezávislé ochorenie a zvyčajne sa vyskytuje na pozadí šírenia urogenitálnej infekcie. Známky choroby nie sú špecifické a vyskytujú sa v mnohých ďalších podmienkach:

 • sucho v krku
 • bolesť hrdla, horšie pri prehĺtaní.

Pri vyšetrení je pozoruhodný opuch, sčervenanie hrdla a mandle.

Zápal semenníkov a dodatkov

 • bolesť v oblasti prívesku (zvyčajne na jednej strane)
 • slabina
 • mukopurulentný výtok,
 • porušenie močenia
 • bolesť pri sexe.

V prípade testikulárnej lézie sa vyskytnú tieto príznaky:

 • perineálna bolesť zasahujúca do anorektálnej oblasti,
 • bolesť v miešku a dolnom bruchu, projekcia krížovej kosti.

Počas vyšetrenia musí lekár zahmatať semenníky a určiť zväčšený, hustý a dosť bolestivý prívesok.

Zápal prostaty je sprevádzaný objavením sa charakteristickej bolesti v perineu, ktorá siaha až do konečníka. Prostatitída často sprevádza uretritídu. Pri dlhom priebehu môže viesť k narušeniu močenia a spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Reaktívna artritída

Aseptický zápal synoviálnych membrán, fascie a väzov kĺbov nesúvisí priamo s prienikom chlamýdií, ale je spôsobený výskytom imunologických reakcií. Ochorenie sa nevyskytuje izolovane, ale vyvíja sa ako uretrookulózový syndróm. Táto patológia sa vyznačuje výskytom troch kľúčových príznakov:

Okrem poškodenia kĺbov, slizníc očí a močovej trubice sa zaznamenávajú aj zmeny na koži a slizniciach. Pomerne často sa pozoruje keratodermia, pri ktorej sú narušené keratinizačné procesy v koži. Na dlaniach a chodidlách sa objavujú husté ploché ložiská žlto-ružovej farby, drsné na dotyk. Veľkosť zaostrenia môže dosiahnuť 5 mm. S chlamýdiami sa tiež objavujú vredy v ústnej dutine.

Zápalný proces s reaktívnou artritídou je najčastejšie lokalizovaný v týchto kĺboch ​​(v zostupnom poradí):

 • koleno,
 • členok,
 • metatarzofalangeálního,
 • kĺby na nohách
 • Bedro atď.

Jeden kĺb je zvyčajne postihnutý, aj keď sú možné výnimky. Prvá epizóda choroby trvá asi 6 mesiacov. V budúcnosti sa zaznamená striedanie epizód exacerbácie a remisie. U 20% mužov dochádza k poškodeniu šliach na nohách, čo vedie k zhoršeniu chôdze a držania tela.

Indikácie na preskúmanie

Skríning na chlamydiu je indikovaný v týchto situáciách:

 • výskyt charakteristických príznakov chlamýdiovej infekcie,
 • prítomnosť iných VTI,
 • nechránený styk s nosičom chlamýdií,
 • neplodnosť,
 • vyšetrenie pred plánovaním dieťaťa,
 • darovanie spermií.

Chlamydia sa často kombinuje s inými STI, vrátane syfilis a hepatitídy. Chlamydiová infekcia významne zvyšuje riziko infekcie HIV. Если источник заражения не был установлен, мужчине рекомендуется пройти обследование на указанные инфекции. Не исключено, что половой партнер был носителем и этих заболеваний, а выявить их следует как можно скорее.Ak je výsledok negatívny, vyšetrenie by sa malo opakovať (v prípade syfilisu po 3 mesiacoch, HIV a hepatitídy po 6 mesiacoch).

Diagnostické metódy

Na identifikáciu chlamydií sa používajú tieto metódy:

Materiál na štúdium je zoškrabanie z močovej trubice, prvej časti moču, sekrécia prostaty. Pred odberom moču sa odporúča vyprázdniť močový mechúr po dobu 3 hodín. Pri veľkom výboji sa tento interval nedá pozorovať a analýza sa potom uskutoční 15 minút po močení.

Metóda PCR má maximálnu citlivosť na chlamýdie. V 98% prípadov vám toto vyšetrenie umožňuje stanoviť diagnózu. Keďže chlamýdie sú patogénnymi mikroorganizmami, nie je potrebná ďalšia identifikácia ich titra v počiatočnej fáze diagnostiky. Chlamydia v tele by nemala byť. Ak sú, je to dôvod na predpísanie liečby.

Samotná ELISA nemôže byť jedinou diagnostickou metódou. Bez PCR nie sú jeho výsledky bezvýznamné. ELISA sa vykonáva po ukončení liečby a umožňuje vyhodnotiť jej účinnosť. Počas štúdie sa detegujú protilátky proti chlamydiám a stanoví sa ich titer. Tento ukazovateľ je potrebný na rozvoj ďalších taktík riadenia pre pacienta.

Na základe týchto údajov sa získa výsledok:

 • negatívne,
 • pochybný
 • pozitívne.

Negatívny výsledok sa vyskytuje v týchto situáciách:

 • žiadna chlamýdiová infekcia
 • infekcia nastala pred menej ako 3 týždňami
 • od vyliečenia uplynulo viac ako 9 mesiacov.

Po prijatí pochybného výsledku by sa mala analýza zopakovať po 2-4 týždňoch. Ak je odpoveď opäť pochybná, mala by sa považovať za negatívnu.

Pozitívny výsledok sa zistí v týchto situáciách:

 • existuje chlamýdiová infekcia, infekcia nastala pred viac ako 3 týždňami,
 • od liečenia uplynulo menej ako 9 mesiacov.

Pri teste ELISA sa hodnotí nielen titer protilátok, ale aj ich trieda:

 • IgM je akútna alebo nedávna infekcia. Stanovujú sa 5 dní po infekcii. Vrchol je 1 - 2 týždne. Pretrvávať 3 mesiace.
 • IgA - vyskytujú sa v sére po 14 dňoch, zníženie o 2-4 mesiace. Prítomnosť týchto protilátok naznačuje reaktiváciu chlamýdií.
 • IgG je predchádzajúca alebo chronická infekcia. Stanovené v krvi 14-21 dní po infekcii, skladované najmenej 9 mesiacov. Pri chronických infekciách sa zisťujú počas celého života.

V klinickej praxi je dôležitá aj dynamika titra protilátok. Zvýšenie ich koncentrácie 3-4 krát naznačuje aktiváciu infekcie.

Zásady liečby

Srdcom liečby choroby je antibiotická terapia. Antibiotiká sa vyberajú s ohľadom na citlivosť chlamýdií:

 • tetracyklíny (doxycyklín),
 • makrolidy (josamycín, azitromycín).

Liečba chlamýdiovej uretritídy je 7 dní. Terapia infekcie prekrývajúcich sa oddelení môže trvať až 21 dní. Po 14 až 28 dňoch po ukončení liečebného postupu sa uskutoční druhá analýza chlamýdií. Pri negatívnom výsledku sa ďalšie pozorovanie nezobrazí.

prevencia

Špecifická prevencia nie je rozvinutá. Všeobecné pravidlá ochrany STI zahŕňajú:

 1. Odmietnutie príležitostných sexuálnych vzťahov.
 2. Bariérová antikoncepcia (kondóm).
 3. Osobná hygiena, najmä pri návšteve sauny, kúpeľného domu, bazéna, verejnej pláže.

Dodržiavanie týchto jednoduchých odporúčaní významne znižuje riziko chlamýdií.

FAQ alebo často kladené otázky

Sú chlamydia nebezpečné pre mužov?

Bez liečby môže chlamydia viesť k rozvoju prostatitídy, spôsobiť komplikácie vnútorným orgánom vrátane srdca, pečene a pľúc. Chlamydiová infekcia je tiež jednou z príčin neplodnosti u mužov.

Môže sa chlamýdie vyskytovať normálne?

Nie, normálne chlamýdie v ľudskom tele by nemali byť.

Musím liečiť chlamýdie, ak sa nachádzajú v analýze, ale nič ma neobťažuje?

Áno, pretože k reaktivácii infekcie môže dôjsť kedykoľvek.

Je možné infikovať chlamydiou súčasne s inými infekciami (trichomonády, mykoplazmy, kvapavka atď.)

Docela často je chlamydia súčasťou iných infekčných agensov. O chlamydii je známe, že zvyšuje riziko infekcie HIV.

Je možné zabrániť chorobe po nechránenom kontakte (existuje núdzová prevencia)?

Do 2 hodín po nechránenom pohlavnom styku by sa mali pohlavné orgány liečiť ktorýmkoľvek z dostupných antiseptík: chlorhexidínom, miramistínom atď. Neposkytuje to 100% ochranu, ale stále sa znižuje riziko infekcie. Po 2 týždňoch by sa malo vykonať vyšetrenie, aby sa vylúčila možnosť infekcie chlamydiami.

Čo je titer anti-chlamýdiových protilátok a o čom sa to hovorí?

Titer protilátky naznačuje, či existuje procesná dynamika. Ak titer rastie, potom je infekcia v aktívnom štádiu.

PCR poskytla pozitívny výsledok, test na protilátky je negatívny. Čomu veriť?

Protilátky v krvi sa objavujú iba 5 až 7 dní po infekcii. V tomto okamihu môže PCR už priniesť pozitívny výsledok a tejto analýze sa dá veriť. Okrem toho imunitný systém nie vždy správne rozoznáva chlamydie a v tomto prípade sa netvoria protilátky.

Môže infekcia „odísť“ sama o sebe?

Sebahojenie sa z chlamýdií je mýtus. Chlamydia prechádza do režimu spánku a môže existovať v ľudskom tele po mnoho rokov. Po znížení imunity sa choroba opäť prejaví. Chlamydiu sa môžete zbaviť iba pomocou antibiotík.

Musím sa liečiť so sexuálnym partnerom?

Inak dôjde k opakovanej infekcii.

Je možné dostať chlamydiu do sauny, bazéna?

Áno, ale infekcia nie je spôsobená vodou, ale pri používaní bežných hygienických výrobkov uteráky. Ak budete opatrní, riziko infekcie je takmer nulové.

Informácie o patogéne

Chlamydia sa nazýva patogénne mikroorganizmy veľmi malej veľkosti a vyskytujú sa hlavne vo vnútri buniek ľudského tela. V systematickej sérii sa nachádzajú medzi baktériami a vírusmi.

Chlamydia vo vnútri bunky existuje a vyvíja sa do troch dní, potom je bunka úplne zničená a mikroorganizmy sa začínajú šíriť do ďalších častí postihnutého tkaniva. V súčasnosti je takmer nemožné zobrať kus materiálu na analýzu, a preto mikroskopická technika na štúdium náterov a odrenín má nízky obsah informácií.

Podľa štatistík, ak sa sexuálny kontakt uskutočnil bez použitia bariérových kontraceptív, potom sa infekcia týmto ochorením vyskytuje v deväťdesiatich prípadoch zo stovky. Po celom svete je u chlamydií diagnostikovaná polovica dospelých žien a mužov. Inkubačná doba je asymptomatická, a preto je takmer nemožné zistiť infekciu v skorom štádiu. Z tohto dôvodu ochorenie nadobúda chronickú formu, čo vedie k neplodnosti.

Okrem toho sa počas tehotenstva vyskytujú rôzne poruchy vývoja plodu, potraty a autoimunitné somatické choroby, ako je artritída. Preto musí byť chlamydia u mužov a žien diagnostikovaná čo najskôr a musí sa s ňou okamžite zaobchádzať.

Známky chlamydie u mužov

U 46% mužov ochorenie prechádza v asymptomatickej forme, ale aj v tomto prípade je osoba nosičom infekcie a je pre sexuálneho partnera potenciálne nebezpečná. Inkubačná doba chlamýdií je 14 - 28 dní a prvé príznaky choroby sa často zaznamenávajú dva týždne po pochybnom kontakte. Ako sa prejavuje chlamydia? Príznaky a príznaky choroby môžu byť tieto:

 • Pri akútnej chlamýdii u mužov je príznakom nízka telesná teplota 37,2 - 37,5 ° C, celková slabosť a zvýšená únava.
 • Z močovej trubice môže dôjsť k sklovitému, vodnatému alebo mukopurulentnému výtoku, najmä po spánku.
 • Pri močení, svrbení, pálení sú prvé kvapky moču zakalené.
 • Akútny zápalový proces u mužov môže byť sprevádzaný špinením počas ejakulácie alebo na konci močenia.
 • Vonkajší otvor močovej trubice môže byť opuchnutý, sčervenaný.
 • Muži niekedy cítia nepríjemné alebo bolestivé pocity v slabinách, dolnej časti chrbta.
 • Po infekcii príznaky chlamýdií často ustupujú, výtok môže byť iba občas ráno a človek na to zabudne, nejde k lekárovi. Preto akútna fáza ochorenia sa často stáva chronickou, čo vedie k prostatitíde, cystitíde a iným chorobám.

Urogenitálna chlamydia u mužov - liečba

Ako liečiť chlamýdie? U mužov je problémom liečby tohto ochorenia oneskorený prístup pacienta k špecializovaným službám a lekári sa často musia vysporiadať s chronickou urogenitálnou chlamydiou.

Prečítajte si tiež tému:


Pri liečbe chlamýdií sú vybrané liečivá založené na charakteristikách chlamýdií, konkrétne že životná aktivita týchto mikroorganizmov sa vyskytuje vo vnútri buniek. Preto sú na terapiu najvhodnejšie len tetracyklínové antibiotiká, makrolidy a fluórchinolóny. Použitie cefalosporínov, sulfonamidov a penicilínov sa neodporúča z dôvodu ich nízkej prirodzenej aktivity proti chlamýdiam.

Pred liečbou ošetrujúci lekár stanoví trvanie infekcie, nástup prvých príznakov, neznášanlivosť na akékoľvek lieky, možné alergické reakcie a ďalšie chronické ochorenia. Na základe laboratórnych testov sa objasňuje aj toto:

 • Stav imunity
 • Stav hepatobiliárneho systému - pečeň, žlčník, pankreas
 • Črevná mikrobiocenóza
 • Stav urogenitálneho traktu

Pri liečbe chlamydií u mužov sa lieky vyberajú odborníkom, pričom sa prihliada aj na sprievodné pohlavne prenosné choroby - pohlavne prenosné choroby, pretože chlamydia je často sprevádzaná ďalšími infekciami:

 • antibiotiká, Sú predpísané tieto lieky:
  • Tetracyklíny: doxycyklín - unidox solutab, Dorix, Vibramycín, Vibra-Tabs.
  • Makrolidy: azitromycín (Sumamed, Zithromax, Homyomycín), Josamycín (Vilprafen) a Clarithromycin (Clarbact, Fromilid Uno)
  • Fluórchinolóny: Ofloxacín (floxín, Zanocín, Tarivid, Ofloxín), Levofloxacín (Tavanik, Glevo, Levostar, Flexid), Ciprofloxacín (Cifran, Ciprobay, Ciprinol, Cipro-Bid), Spiramycín (Rovamycín), Norfloxín, Norloxín, Norfloxín, (Lomflox), Sparfloxacín (Sparflo).
 • Niekedy sa v liečebných režimoch chlamydie u mužov okamžite používajú 2 antibiotiká a protiplesňové látky (Pimafucín, Flukonazol) s komplikovaným procesom:
  • azitromycín s ciprofloxacínom
  • rifampicín s ciprofloxacínom
  • doxycyklín s ciprofloxacínom.

U mužov neexistuje žiadny jediný liečebný režim pre chlamydiu, pretože v každom konkrétnom klinickom prípade určuje kvalifikovaný lekár individuálny liečebný režim, berúc do úvahy všetky sprievodné choroby, vek pacienta, jeho individuálnu citlivosť a ďalšie faktory.

Ako dochádza k infekcii chlamydiami?

U mužov spôsobuje pôvodca tohto ochorenia močovú trubicu (uretru), konečník, oči. Na rozdiel od kvapavky, chlamydia zriedka postihuje hrdlo.

Ak došlo k nechránenému sexuálnemu kontaktu s osobou infikovanou týmito mikroorganizmami, pravdepodobnosť infekcie dosahuje 50%. Pravdepodobnosť chytenia chlamýdií v domácnosti je veľmi nízka, pretože tento patogén nemôže žiť mimo ľudského tela, a preto by to malo byť veľmi. Preto sa nebojte chodiť na verejné záchody, kúpeľne, používať bežné riady a uterák, nebude to viesť k infekcii.

Ako chlamydia ovplyvňuje mužské telo?

Toto pohlavne prenosné ochorenie môže spôsobiť rozmačkanie rany na reprodukčnú funkciu človeka a spôsobiť neplodnosť. Infekcia prenikajúca močovou trubicou a spôsobujúca jej porážku stúpa k prostate pozdĺž stúpajúcej línie. Chronická chlamýdiová prostatitída podporuje tvorbu cýst na prostatickej žľaze a vyčerpanie jej funkcií. Po určitom čase dôjde k atrofii a skleróze. V tomto prípade dôjde k úplnej strate funkcií prostaty a samotná žľaza začne klesať.

Okrem toho sú chlamýdie takmer vždy sprevádzané takýmito chorobami:

 • zápal močového mechúra,
 • epididymitída,
 • pyelonefritída,
 • orchitída.

Ich vývoj začína zápalovým procesom, ktorý vyvoláva chlamýdiovú infekciu v močovom mechúre, semenníkoch a obličkách. Jeho prítomnosť ničí zložité biochemické systémy, ktoré sa po porážke prakticky neobnovia.

Príznaky choroby

Podľa štatistík je veľa infekcií pohlavných orgánov asymptomatických vrátane chlamýdií. Inkubačná doba tohto ochorenia trvá 14-28 dní. Spravidla uplynú dva týždne, kým sa v tele objavia prvé príznaky nepríjemnej infekcie.

Ako sa prejavuje chlamydia? Príznaky u mužov (prvé príznaky) sú nasledujúce:

 • z močovej trubice sa začína objavovať slabý a priehľadný výtok,
 • mierne bolesti v dolnej časti chrbta, močovej trubici, semenníkoch a miešku,
 • pri močení je mierna bolesť,
 • v dôsledku intoxikácie sa objaví slabina, zníži sa výkon,
 • niekedy môže teplota tela mierne stúpať,
 • v moči sa môže objaviť krv a hnis.

Toto sú hlavné znaky. Chlamydia u mužov sa prakticky nemôže prejaviť a po určitom čase jej príznaky úplne vymiznú. Preto človek nechce navštíviť lekára. Medzitým infekcia nadobúda chronickú formu, ktorá je spojená so závažnými komplikáciami.

Aké sú následky infekcie chlamydiami?

Po preskúmaní príznakov (chlamydia u mužov je častým problémom) je potrebné pochopiť, ku ktorým komplikáciám môže táto infekcia viesť. Môže ovplyvniť mnoho orgánov a systémov tela. Tu je také zákerné ochorenie - chlamýdie. U mužov môžu byť dôsledky veľmi vážne.

Medzi najzákladnejšie patrí impotencia a neplodnosť. Šírenie infekcie ovplyvňuje semenné vezikuly s chlamýdiovou vezikulitídou, ako aj bulburetrálne žľazy, ktoré spôsobujú chlamýdiovú kuperitídu. V dôsledku toho sa u mužov vyskytuje úplná nezvratná neplodnosť.

Análny sex s nosičom tohto vírusu vedie k tomu, že sa infekcia začína šíriť do blízkych orgánov. Existuje proktitída, ktorá prispieva k porážke konečníka. Ak dôjde k sexuálnemu orálnemu kontaktu, vyvíja sa chronická faryngitída.

Kardiovaskulárne choroby, zápaly kĺbov - to sú komplikácie, ktoré vznikli na pozadí chlamýdií. Ak sa infekcia dostane do očí, potom sa vyvinie chlamýdiová konjunktivitída, ktorá je plná úplnej slepoty. Ochorenie tiež prispieva k začiatku zápalového procesu vo vnútornom uchu a k dysfunkcii vestibulárneho aparátu.

Ako sa prejavuje chlamydia u mužov? Patológia, ako je Reiterova choroba, ktorá zahŕňa klasickú triádu: konjunktivitída, uretritída, artritída, môže naznačovať prítomnosť tejto infekcie. Každá patológia prináša jednotlivcovi veľké problémy a ich kombinácia niekoľkokrát znižuje kvalitu života. Toto ochorenie vedie k poškodeniu horných vrstiev epidermy a môže tiež ovplyvniť nervový systém. Vyskytujú sa rôzne encefalopatie a encefalitída sprevádzané kŕčmi a nervovými kŕčmi.

Ako vykonať odber vzoriek materiálu?

Zoškrabanie zo stien močovej trubice by sa malo vykonať takým spôsobom, aby bolo k dispozícii dostatok materiálu na analýzu. Je to skôr bolestivý postup, ale je to potrebné. Na tento účel použite špeciálny jednorazový nástroj.

Pred zákrokom by mal muž:

 • piť alkohol
 • jesť údené a mastné potraviny,
 • navštívte saunu alebo kúpeľ.

Takéto neobvyklé pravidlá sú potrebné na to, aby chlamýdie ostro aktivovali a prešli z chronického na akútny stav, čo výrazne zjednoduší analýzu.

Testy na chlamydiu u mužov

Mikroskopia sa považuje za najbežnejšiu analýzu. Na sklo sa nanesie náter z močovej trubice, vysuší sa a zafarbí. Biologický materiál sa skúma pod zväčšením, aby sa zistila prítomnosť chlamýdií. Táto metóda však nie je príliš informatívna, pretože jej presnosť je iba 10 - 15%.

Metóda IF alebo imunofluorescencia, ktorá sa vykonáva v laboratóriu, vám umožňuje zistiť hlavný proteín chlamýdií. Táto metóda sa považuje za presnejšiu, ale nedokáže určiť, či je mikroorganizmus životaschopný alebo nie. Výsledok preto môže byť pozitívny alebo negatívny.

Na siatie sa biologický materiál vyberie z močovej trubice, ktorá sa umiestni do špeciálneho živného média, a počkajte dlhšie, kým mikroorganizmy klíčia.

Najefektívnejšia je metóda PCR, ktorú budeme podrobnejšie skúmať.

Takáto analýza sa považuje za najpresnejšiu a informačnú. Na stanovenie diagnózy sa odoberie malé množstvo biologického materiálu (vzorky tkaniva, krv atď.). Krv sa najčastejšie používa na výskum, menej často - škrabanie alebo rozmazanie.

Metóda PCR pre chlamydia má nesporné výhody:

 • vysoká úroveň špecifickosti
 • diagnostika v krátkom čase,
 • vysoká citlivosť, vďaka ktorej sa zisťujú infekcie, ktoré sú nielen akútne, ale aj latentnej povahy.

Традиционные анализы не во всех случаях выявляют возбудителя инфекции. Метод ПЦР на хламидии дает развернутый результат, что позволяет начать лечение на первоначальном этапе развития заболевания. Сдается такой анализ обязательно натощак.

Pin
Send
Share
Send
Send