Užitočné tipy

Ako sa vysporiadať s ťažkými ľuďmi?

Pin
Send
Share
Send
Send


správanie

Rozdiely v% správanie môžu tiež spôsobiť konflikty, pretože znižujú mieru vzájomného porozumenia medzi ľuďmi a brzdia ich spoluprácu. To platí najmä pre ľudí, ktorí patria do kategórie ťažko komunikovateľných. Napríklad typ náročnej komunikačnej osoby, ako je napr „Parný štadión“. Dá sa predpokladať, že tento hrubý a necitlivý človek, ktorý si myslí, že by ho mal dať každý okolo seba a ktorý nezohľadňuje iné názory, bude neustále v konflikte s ostatnými.

Nemenej nebezpečný je iný typ - „Výbušný človek“ (alebo „poistka“, „nahnevané dieťa“). Táto osoba nemá zlú povahu. Exploduje ako dieťa, ktoré sa náhle stalo v zlej nálade. Preto od neho môžete vždy očakávať ťažkosti. Líder, ktorý donedávna pokojne a pokojne hovoril s podriadenými, sa môže náhle vzplanúť a cítiť, že úplne stratil kontakt. Týmto spôsobom sa žiarlivý manžel často správa, obáva sa straty svojej manželky a straty kontroly nad ňou.

Od takých druhov ľudí, ako sú ťažké, možno očakávať veľa problémov v komunikácii "Silent" (Ďalej len "tichá"). Títo ľudia tiež predstavujú potenciálne nebezpečenstvo z hľadiska konfliktu, pretože cudzinci nepoznajú dôvody ich utajenia. Je ľahké s nimi stratiť trpezlivosť, pretože je ťažké získať od nich odpoveď, čo je skutočný dôvod ich utajenia.

Veľkým nebezpečenstvom sú také druhy, ako sú "Sverhpokladisty". Takíto ľudia nemusia spôsobovať problémy v čisto ľudských vzťahoch, pretože sa vždy vzdajú každého a sľubujú pomoc v akomkoľvek podnikaní. Akonáhle však dôjde k splneniu sľubu, môžu pre vás spôsobiť ťažkosti, pretože ich slová sa často od skutku odlišujú. Napríklad zamestnanec môže začať vykonávať určitú prácu, ale neurobí to, šéf môže sľúbiť zvýšenie platu a zvýšenie zvýši až do dôchodku. Hlavným problémom „superťažujúcich“ ľudí je to, že nemôžu nikomu odmietnuť svoje žiadosti a nemajú ani silu ani čas na splnenie všetkých sľubov. Odtiaľto pochádzajú títo ľudia nielen medziľudské, ale aj intrapersonálne konflikty.

Toto sú odporúčania, ktoré vydal odborník na konflikty J. G. Scott.

Kľúčovým bodom je zachovať flexibilitu uplatňovať vhodný prístup k určitej osobe, berúc do úvahy jej skryté potreby a záujmy, ako aj vaše vlastné priority v tejto situácii

1Zadajte „klzisko“. Ak pre vás predmet konfliktu nie je dôležitý, je lepšie sa mu vyhnúť alebo sa prispôsobiť. Dostaňte sa z cesty alebo podľahnite tomuto človeku v malom, aby ste ho upokojili. Ak ste zvolili iný prístup, je lepšie začať tým, že necháte takú osobu „pustiť pary“.

2Zadajte „skrytý agresor“ („ostreľovač“). Človek patriaci k tomuto typu ľudí sa snaží spôsobovať problémy ľuďom pomocou podvodov, posmeškov a iných skrytých prejavov agresie. Ak sa rozhodnete, že vyhnúť sa alebo tolerovať takého nie je pre vás, potom najlepším spôsobom je odhaliť špecifický fakt spôsobujúci zlo. a potom skryté dôvody. Osobe, ktorá na vás útočí, je potrebné objasniť, že ste nad tým, že poviete niečo ako: „Čo s tým robíte?“ Ak začne fakty popierať, poskytnite dôkazy.

3Zadajte „nahnevané dieťa“ („výbušná osoba“). Človek, ktorý sa takto správa, je zvyčajne vystrašený a bezmocný a výbuch emócií odráža jeho túžbu prevziať kontrolu nad situáciou.

Základný princíp, ktorý musíte dodržať, aby ste sa vyhli eskalácii konfliktu (ak sa vôbec rozhodnete nevyhýbať sa), nechajte kričať, prepustiť jeho emócie. Musíte presvedčiť osobu, že ste ho počúvali. Je tiež potrebné ho informovať, že má situáciu pod kontrolou, a tým ho upokojiť.

4Zadajte „sťažovateľ“. Často ho prijíma nejaká myšlienka a obviňuje ostatných (niekoho konkrétne alebo celý svet ako celok) za všetky hriechy.

Najskôr si vypočujte sťažovateľa. Nezáleží na tom, či má pravdu alebo nie. Chce byť vypočutý. To je jeden z dôvodov, prečo je neustále nespokojný, je presvedčený, že ho nikto nechce počúvať ani brať jeho slová vážne. Jeho sťažnosti zvyčajne vznikajú na základe sklamania a vedomia jeho vlastnej bezmocnosti. Počúvaním ho vrátite zmyslu pre sebaúctu a poskytnete mu príležitosť vyjadriť svoje pocity. Mali by ste túto osobu spoznať alebo oceniť tým, že preukážete, že ste pochopili, čo povedal, a možno ju opakujete inými slovami. Potom, ako vyjadrí podstatu svojej hlavnej sťažnosti, je potrebné hľadať spôsob, ako ukončiť alebo preniesť konverzáciu na inú tému.

5Zadajte „tichý“ („tichý“). Kľúčom k vyriešeniu konfliktu, ak sa mu chcete vyhnúť, je prekonať izoláciu osoby. Môžete mať nejaké predpoklady o jeho príčinách (napríklad, táto osoba je na niečo naštvaná, ale nechce vám to priznať), ale vychádzať z nich nie je najlepšou voľbou. Ak urobíte chybu, môže to situáciu len skomplikovať.

Aby ste odhalili podstatu problému, mali by ste položiť niekoľko otázok vo forme, ktorá vám nedovolí vyjadriť odpovede iba slovami „áno“ alebo „nie“, alebo iba kývnutím hlavy. Ak si neželáte dostávať monosyllabické odpovede, potom položte nasledujúce otázky: „Čo si o tom myslíte?“ Alebo „Čo spôsobilo vašu izoláciu?“ Navyše, ak máte nejaké predpoklady a táto osoba vám neposkytne informácie, vy Môžete ich zdieľať a zistiť, či sú správne (napríklad: „Zdá sa mi, že sa vyhýbate mojej spoločnosti, pretože si myslíte, že som vám na poslednej strane venoval nedostatočnú pozornosť“). Vyhľadajte možné dôvody alebo povedzte osobu, aby hovorila. Zároveň si zachovajte zmysel pre proporcie. Ak vidíte, že osoba náhle stíchla a stále viac odmieta vaše pokusy pokračovať v konverzácii, netrvajte na tom. Ďakujem mu a ak je to potrebné, skúste usporiadať nové stretnutie.

6Typ „super kujný“. Takíto ľudia sa môžu zdať príjemní vo všetkých smeroch, ale čas od času spôsobujú problémy:

zrazu súhlasia s tým, že pre vás niečo urobia, ale na poslednú chvíľu nájdu dôvod na odmietnutie. Ak považujete za potrebné pokračovať v komunikácii s takou osobou, potom kľúčom k vyriešeniu problému je ukázať mu, že chcete z jeho strany pravdivosť. Trvajte na tom, že chcete vedieť, čo si tento človek skutočne myslí, a chcete, aby urobil iba to, čo dokáže. Zamerajte sa na to, čo vás trápi, nie na tom, či s vami súhlasí alebo nie, ale na jeho nekonzistentnosť.

Toto sú pravidlá správania sa pri určitých druhoch konfliktných osobností. Ale okrem vyššie uvedeného existujú aj iné typy, ktoré si vyžadujú osobitný prístup k nim. So všetkými rozdielmi v týchto prístupoch, s ktorými je ťažké komunikovať, sú všetky postavené na nasledujúcich základných zásadách:

1) Keď stretnete ľudí, s ktorými je ťažké komunikovať, mali by ste použiť prístup, ktorý je v súlade so špecifickou povahou správania,

2) uvedomiť si, že s človekom je ťažké komunikovať a určiť, k akému typu ľudí patrí;

3) nespadajú pod vplyv tejto osoby, jej pohľadu, postoja: udržiavajte pokoj a neutralitu,

4) ak sa nechcete vyhnúť komunikácii s takou osobou, skúste s ním hovoriť a zistiť príčiny jeho „ťažkostí“,

5) pokúsiť sa nájsť spôsob, ako uspokojiť svoje skryté záujmy a potreby,

6) používať spoločný prístup k riešeniu konfliktov, ktorý sa začína objavovať po pripísaní správania ťažkej osoby určitému typu.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Použite vyhľadávanie:

1. Na svoj účet nič neberte

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri rokovaniach s ťažkým človekom, je vykonať určité zmeny vo vašom myslení. Môže to byť veľmi ťažké, pretože väčšina ľudí sa hnevá, keď sú proti nim urážlivé slová. Ale nejde o teba. Ide o najťažšiu osobu a jej realitu. Nemôžete zmeniť jeho názor, ale môžete zmeniť svoj. Naštvaní ľudia často hovoria veci, ktoré nemajú na mysli, a vy ste možno práve na nesprávnom mieste v nesprávny čas. Preto sú tieto výbuchy hnevu zamerané na vás. Snažte sa tomu venovať pozornosť.

2. Nadýchnite sa a zostaňte v pokoji

Keď sa stretnete s nahnevanou alebo náladovou osobou, najlepšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, nie je vznietiť zúrivosť inej osoby svojou vlastnou. Urobte krok o chvíľu späť. Počítajte do 10 a zhlboka sa nadýchnite. Až potom vyriešite situáciu. Môžete to zvládnuť oveľa lepšie, ak budete sami v pokoji. Okrem toho, ak iná osoba zistí, že ste v panike alebo nejako inak reagujete na jeho slová a činy, môže to viesť k tomu, že sa situácia vymkne spod kontroly.

3. Pochopte osobu a začnite hovoriť

Veľmi často chcú byť ľudia vypočutí. Nechajte ich vystúpiť a potom so súcitom reagovať. Použite frázy „Je mi ľúto, že sa cítite takto“ alebo „Dokážem pochopiť vašu situáciu a súcitiť s vami.“ Cieľom je počúvať. Týmto spôsobom môžete otvoriť dvere dôvere a komunikácii. V skutočnosti sa na túto situáciu môžete pozerať očami náročného človeka a možno mu dokonca môžete pomôcť vyrovnať sa s týmto problémom.

4. Oddeľte osobu a jej problémy

Niekedy, keď potrebujeme komunikovať s ľuďmi, ktorí sa zdajú byť neúnosnými, je veľmi dôležité oddeliť ich problémy od seba. Ľudia môžu mať problémy, ale sami nie sú problémami. Obtiažni ľudia majú tiež rodičov a priateľov, ktorí ich milujú za to, kým sú. Toto oddelenie vám pomôže zamerať sa na samotný problém a nie na osobnosť osoby.

Druhým krokom pri riešení problémov s ťažkými ľuďmi je vytvorenie akčného plánu pre seba.

1. Používajte dôveru, ale nie hrubost

Ak pracujete a váš kolega nesúhlasí s vašim názorom, buďte pripravení poskytnúť konkrétny dôkaz svojej podpory. Povedzte nám, aké sú vaše dôvody na to, aby ste sa rozhodli. Ale nebraňte sa okolo kríka. Hovorte priamo, potom váš kolega nebude mať čas na výber z toho, čo ste povedali, a nenájde viac dôvodov, prečo vás znova vyzvať.

2. Použite vyhlásenie „I“

To, že máte čo do činenia s ťažkými ľuďmi, ešte neznamená, že vás môžu prekročiť. Obhajujte svoje názory a pocity, ale robte to tak, aby ste nútili inú osobu brániť sa. Použite výroky ako „Cítim sa zle, keď so mnou hovoríte týmto tónom.“ Každé takéto vyhlásenie začína „Ja“, potom hovorím o vašich pocitoch a potom o tom, čo robí iná osoba alebo o situácii, ktorá sa vyvinula.

3. Pokračujte v ofenzíve

Môžete mať pocit, že sa musíte brániť, keď vás napadne ťažká osoba. Namiesto toho, aby ste sa bránili, skúste pokračovať v ofenzíve. Ak sa vás napríklad opýta, prečo ste tak navrhli prezentáciu týmto spôsobom, môžete sa opýtať, čo váš oponent urobil na vašom mieste. Budete počuť iný pohľad a nájdete kompromis.

Pin
Send
Share
Send
Send