Užitočné tipy

Oprava textov - obľúbený druh práce na internete

Pin
Send
Share
Send
Send


Korektor potrebuje hlboké znalosti ruského jazyka, veľkú pozornosť, schopnosť pracovať s množstvom príručiek a slovníkov. Korektor nie je len gramotný človek, musí byť odborníkom na zložité pravidlá jazykových a jazykových jemností. Osvedčený korektor sa môže spoľahnúť na pokračujúcu spoluprácu so serióznymi zákazníkmi. V skutočnosti, všade tam, kde je uverejnený seriózny text, sú potrebné korektorské služby. Korektúry sú zložitou a zodpovednou prácou a požiadavky na profesionalitu v tejto oblasti sú dosť veľké.

Podstata profesie korektora:

Korektor kontroluje text, či neobsahuje chyby, či sú v súlade s konštrukčnými normami (formát na zaznamenávanie dátumov a čísiel, „správne“ pomlčky a úvodzovky, atď.). Ani jedna tlačená publikácia (noviny, časopisy, brožúry, knihy) sa nezaobíde bez korektúry. Vývojári kvalitných webových stránok často pozývajú korektorov. Podnikatelia môžu požiadať o korektúru obchodnej dokumentácie alebo korešpondencie.

Korektor napravuje iba porušenia pravidiel jazyka („správne / nesprávne“) a nevzťahuje sa na štylistické chyby („horšie / lepšie“). Úpravy štýlu je dielom literárneho editora, hoci obe funkcie často vykonáva jeden špecialista.

Hlavní zákazníci:

 • tlačové médiá
 • vydavatelia kníh
 • reklamné agentúry a ateliéry webového obsahu.

Základné zručnosti:

 • gramotnosť, hlboká znalosť jazyka, jazykový talent,
 • všímavosť, schopnosť nevynechať jednu čiarku,
 • znalosť typografických princípov (grafický návrh textu pri tlači),
 • vlastnenie korektúrnych značiek a techník úpravy textu,
 • vlastníctvo osobitných príručiek a slovníkov.

Požadované zručnosti a znalosti:

 • znalosť schémy vydavateľstva a práce médií,
 • znalosť programov na vyhľadávanie chýb (kontrola pravopisu),
 • znalosť špeciálnych vydavateľských programov.

Výnosy korektora:

Korektor na plný úväzok vo vydavateľskej alebo redakčnej kancelárii môže počítať s 600 až 1 000 $ mesačne. Nezávislí korektori účtujú za svoje služby 1 dolár za 1 000 znakov.

Kde hľadať korektorku práce?

Užitočné materiály na túto tému:

Kto sú korektori a prečo ich zákazníci potrebujú?

Každý majiteľ webových stránok chce, aby jeho projekty obsahovali iba kvalitné a kompetentné články. Na druhej strane sú weboví tvorcovia, ktorých cieľom je písať čo najviac znakov, a preto dostanú dobrú platbu. Spojovacím článkom medzi nimi sú textové korektory za poplatok, ktoré opravujú chyby v texte a menia ho na ľahko čitateľný článok.

Prečo by niekto platil peniaze, ak by webový tvorca mohol opraviť svoj vlastný materiál? Existuje niekoľko odpovedí naraz:

 1. Nie každý pozná pravidlá jazyka tak dobre, že dokáže zachytiť všetky chyby v texte. Navyše, keď si pozriete svoj text, vaše oči „zostanú rozmazané“ a začnú vám chýbať aj tie najzreteľnejšie chyby. Skúsený editor skontroluje váš článok oveľa starostlivejšie.
 2. Copywriter často trávi oveľa viac času korektúrou textu, ako písaním. V tomto prípade je lacnejšie delegovať túto prácu a zamerať sa na vytváranie nových materiálov sami.
 3. Vy sami nemôžete nájsť veľa chýb, ale zničia dojem zákazníka na váš článok. Napríklad žiadny moderný textový program nevie vypočítať štylistické nepresnosti.
 4. Korektor umožňuje agentúram s obsahom pracovať s partiou nových copywriterov bez obáv z možných chýb v ich textoch.
 5. Pre majiteľa webových stránok je niekedy lacnejšie nájsť normálneho korektora a lacných webmasterov, ako si objednať drahé texty.

Kto sa môže stať korektorom?

Na rozdiel od copywritingu nie sú zisky editora článkov a textov vhodné pre každého. Na tento účel je potrebné mať nielen určité znalosti vo filológii, ale aj charakterový sklad vhodný pre túto činnosť. Pre niektorých je ľahšie písať tri až štyri tisíce znakov bezstarostne, ako dôsledne hľadať nedostatky v texte niekoho iného podobného zväzku.

Vysokoškolské vzdelanie, ktoré má pôsobiť ako korektor, aj keď je to žiaduce, ale nie nevyhnutné. Existujú samouci, ktorí môžu dať šance aj úctyhodným filológom. Toto je však skôr výnimka ako pravidlo a významnou časťou odborníkov sú stále ľudia s vyšším filologickým vzdelaním.

Ak nemáte špecializované znalosti, ale naozaj chcete túto prácu robiť, odporúčame vám, aby ste sa najprv vyskúšali ako copywriter a zdokonalili svoje vlastné texty. Mnoho nezávislých prichádza zarábať peniaze ako korektúry textov doma prostredníctvom copywritingu. Koniec koncov, schopnosť nájsť chyby a „preen“ články prichádza iba so skúsenosťami. Začiatočníci korektorov zvyčajne pri svojej práci uvádzajú nižšiu cenu, ako je cena ich konkurentov, a uprednostňujú pokračovanie v samovzdelávaní v pracovnom procese.

Hlavné smery práce

Ak ste odhodlaní stať sa korektorom, pred vami sa otvorí niekoľko smerov práce, medzi ktorými si môžete vybrať. Čím viac rôznych úloh dokončíte, tým rýchlejšie porastie vaša profesionalita a rýchlosť. Aj keď rozdiel medzi typmi úprav je veľmi nejasný, možno rozlíšiť štyri hlavné skupiny.

Korektor lokality

Denne sa uverejňujú tisíce článkov na firemných blogoch, na sociálnych účtoch rôznych spoločností a len na zábavných portáloch. Takmer všetky z nich potrebujú korektúry a riešenie problémov. Presne to robia takzvaní weboví korektori. Práca na textoch pre online publikácie zahŕňa opravu pravopisu pomocou interpunkcie a štylistických chýb. Práca ako korektorka textov doma vám umožní naplánovať si svoj pracovný čas odovzdaním hotových, overených článkov na diaľku cez internet.

Korektor tlače

Práca je rovnaká ako v predchádzajúcom prípade, iba texty nie sú určené na publikovanie na internete, ale v rôznych tlačených médiách: noviny, časopisy, brožúry. Okrem vyššie uvedených chýb budete musieť dodržiavať aj správne rozdelenie textu na sémantické bloky, pretože požiadavky na tlačené materiály sú zvyčajne omnoho vyššie.

SEO korektor

Okrem korektúry textu kvôli chybám bude potrebné skontrolovať aj niekoľko konkrétnych parametrov prijatého textu av prípade potreby ich opraviť.

Sú to tieto možnosti:

 • Obsah vody v texte. Tento parameter zobrazuje percento v texte slov, ktoré nenesú sémantické zaťaženie. V prípade rôznych materiálov má tento ukazovateľ svoj vlastný rámec, takže požiadavky na reklamný text budú úplne odlišné od vedeckej práce.
 • Nevoľnosť. Toto kritérium sa chápe ako frekvencia používania jednotlivých slov, vyjadrená ako percento zo zvyšku textu. Materiály, ktoré majú vysokú mieru nevoľnosti, majú tendenciu objavovať sa vo vyhľadávacích filtroch. A iba čítanie textu, v ktorom sa to isté slovo opakuje tisíckrát desaťkrát, je prinajmenšom nepríjemné.
 • Jedinečnosť. Články o internetových zdrojoch by mali byť jedinečné, predtým nezverejnené a podobné iným. Ak má text nízku jedinečnosť (môže to byť spôsobené použitím veľkého počtu klišé), nemusí byť indexovaný vyhľadávacími nástrojmi, a preto sa vo vyhľadávaní neobjaví. Aby ste tomu zabránili, musíte použiť špeciálne programy na nájdenie nejedinečných častí a ich prepísanie iným spôsobom.
 • Správne zadávanie kľúčových slov. Účinnosť prilákania prevádzky vyhľadávania závisí od tohto parametra, takže kľúčové frázy sa musia zadávať v súlade s určitými pravidlami.

Literárny redaktor

Po výbere tejto medzery si uvedomte, že spracovanie textových chýb a rečových obratov sa pridáva do textového editora. Mali by ste mať istotu, že budete používať špecializovaný softvér a služby kontroly pravopisu online. Opravy editora v literárnych textoch môžu ovplyvniť nielen jednotlivé slová a vety, ale aj celé odseky a kapitoly. Požiadavky na vaše vzdelanie a kompetencie budú tiež vysoké.

Vlastnosti úspešného korektora

Ak chcete v tejto profesii uspieť, musíte si vypestovať niektoré užitočné vlastnosti.

 • Všímavosť. Po niekoľkých naskenovaných textoch môže byť vaša pozornosť nudná. V žiadnom prípade by to nemalo byť povolené, pretože vaša práca spočíva presne v dôkladnom hľadaní toho, čo ostatní vynechali.
 • Tolerancia. Niekedy sa v texte môžu vyskytnúť najzmiešavejšie chyby, ktoré autor pri nezávislej kontrole vynechal. Nie je potrebné nechať prevziať emócie.
 • Non-diskutabilné. Aj keď vám bol zaslaný hrozný text, v žiadnom prípade nevyjadrujte svoje sťažnosti zákazníkovi - v texte už uvidí počet opráv. Ak práca na materiáli trvá príliš dlho, jednoducho cenu za svoju prácu jednoducho zvýšte.
 • Vytrvalosť. Ak máte pocit, že text nie je dokonalý, musíte ho znova a znova prečítať a napraviť zistené nedostatky. Cena vašej chyby je veľmi vysoká, takže musíte byť pri svojej práci veľmi vážni. Niekedy je ťažké donútiť skontrolovať ten istý materiál 5-10 krát, ale je to potrebné.
 • Dochvíľnosť. Toto je hlavná pozitíva každého nezávislého pracovníka. Snažte sa nerušiť termíny bez ohľadu na to, čo vás to stojí. Existuje pravidlo: sľúbené zajtra, dnes.

Výhody a nevýhody práce korektora

Práca na korekcii textov iných ľudí nemá prakticky žiadne nedostatky za predpokladu, že máte vhodné vzdelanie a charakterové vlastnosti, ktoré boli uvedené vyššie. Existuje veľa kladov, počínajúc bezplatným programom a nedostatkom potreby vymýšľať nové texty, končiac prestížnymi a kariérnymi príležitosťami. Mnoho redaktorov, ktorí vykonávajú prácu na diaľku s textom, je skutočne umiestnených vo veľkých tlačových agentúrach.

Koľko korektor zarobí?

V prípade služieb textového korektora môžu byť náklady rôzne: od desiatich do päťdesiatich rubľov na tisíc znakov. Najčastejšie to závisí od mnohých faktorov:

 • Profesionalita.
 • Povesť.
 • Pracovné skúsenosti.
 • Sadzby.
 • Odporúčania.
 • A tak ďalej.

Čím skôr začnete s touto profesiou, tým rýchlejšie budete môcť dosiahnuť normálny zárobok. Majte na pamäti, že vaša reputácia nie je len jedným z kritérií pre zákazníka, ale možno aj prechodom na dobré miesto v prestížnej spoločnosti.

Kde hľadať zákazníkov?

Pre tých, ktorí si vybrali povolanie korektora textu doma, nie je hľadanie zamestnania také ťažké, ako si mnohí myslia. Tu sú najdostupnejšie miesta, kde môžete vykonávať úlohy:

 • Výmeny copywritingu, Advego, TextSale, Etxt a podobné. Aj keď ceny práce korektora sú dokonca nižšie ako v prípade priamych objednávok, stále je toho veľa. Áno, a začiatočníci by si mali splniť svoje prvé objednávky na burzách, pretože nie je šanca byť podvedení a zostať bez platenia.
 • Fóra správcov webu, Môžu vám poskytnúť toľko práce, že na to jednoducho nemáte čas. Na tomto mieste nájdete jednorazové objednávky na určitý objem a neustále kontakty s majiteľmi veľkých portálov.
 • Špecializované stránky, Na mnohých webových stránkach s recenziami a platenými komentármi môžete ponúknuť svoju kandidatúru na post korektora. Aj keď je to únavná práca, umožní vám to mať dodatočný príjem.
 • Kreatívna možnosť, Ak vidíte materiály na veľkom portáli s veľkým publikom, ktoré obsahujú veľké množstvo chýb, môžete zadarmo opraviť niekoľko článkov a poslať ich majiteľovi ako ukážku svojich schopností. V reakcii na takéto gesto dobrej vôle vám často ponúknu prácu.

Ako dostať zaplatené za prácu korektora?

Štandardom pre nezávislých je platba prostredníctvom systému elektronických peňazí Webmoney, pomocou ktorého môžete následne previesť peniaze na bankovú kartu alebo platiť za iné služby. Existujú alternatívne spôsoby platby: Peňaženka Qiwi, Yandex.Money a okamžité bankové prevody (okamžitý kontakt, kontakt). Otázka výberu spôsobu platby je najlepšie dohodnúť so zákazníkom skôr, ako sa dohodnete na práci.

Preskúmali sme jedno z najprestížnejších online profesií týkajúcich sa práce a zarábania obsahu. Korektorské texty na čiastočný úväzok doma vám umožňujú získať peniaze na ich filologické znalosti, dokonca aj pre ľudí bez vzdelania. Pracovať na diaľku, pričom sa každý deň zvyšujú ich zručnosti, je pre mnohých sen, ktorý, ako sa ukázalo, sa dá pomerne ľahko implementovať.

Požiadavky na kandidátov

Často počujete otázku: je korektor profesiou alebo špecializáciou? Skôr je to povolanie, pretože univerzity neučia presne korektorov. Vzdelávanie je však stále potrebné. Tu je zoznam štandardných požiadaviek na dobrý korektor:

 • Vyššie jazykové alebo filologické vzdelávanie.
 • Dokonalá znalosť ruského jazyka.
 • Znalosť znakov používaných pri korektúre.
 • Znalosť tlačiarne a jej princípov.
 • Vytrvalosť a pozornosť.

V prípade publikácií, ktoré sa špecializujú na konkrétnu oblasť, sa často vyžadujú skúsenosti s úpravou odvetvových textov. Môže ísť o právne, ekonomické texty. V takýchto prípadoch zamestnávatelia často uprednostňujú korektorov so vzdelaním v odbore, než len lingvistov alebo filológov.

Mimochodom, vzdelávanie často nestačí, pretože stále potrebujete vrodený talent.

Niekedy sa vyžaduje aspoň počiatočná znalosť cudzieho jazyka, ako aj znalosť počítačových programov, pretože texty nie sú vždy upravené vo všetkých známych slovách.

Práca s veľkým počtom adresárov a slovníkov je tiež jednou z požiadaviek. Korektor je skutočne špecifická profesia. Musíte byť nielen spôsobilá osoba, ale odborník.

Medzi požadované vedomosti a zručnosti je potrebné uviesť:

 • Vlastníctvo softvéru na zisťovanie chýb.
 • Vlastníctvo vydavateľských programov.
 • Znalosť publikačného procesu a práce médií.

Pri prijímaní do zamestnania venujú pozornosť nielen diplomu, ale aj dokončeniu testovacej úlohy, v ktorej navrhujú úpravu textov. Z tohto dôvodu sa náhodní ľudia nebudú môcť dostať do povolania.

vyhliadky

Úpravy textu nie sú aktivitou, ktorá môže kandidátom poskytnúť vysoký zárobok a rast v kariére. Pri práci vo vydavateľstve sa môžete povýšiť na vedúceho korektora. Tým sa ukončí rast. Platy nie sú príliš vysoké, ale môžete dobre zaplatiť, ak čítate a upravujete najmenej sto strán textu za deň. Toto je veľmi veľká záťaž. V niektorých prípadoch sa stáva, že korektor sa stáva redaktorom oddelenia, ale bude si to vyžadovať obrovské úsilie. Manažéri korektorov sú spravidla dobrí, pozorní a zdvorilí. Všetky snahy korektorov zostávajú v tieni, pretože autor dostáva slávu a peniaze. Ak je v texte veľmi hrubá chyba, korektor bude čakať na trest.

mzda

Odmena korektora je nízka. To sa pohybuje od 18 do 45 tisíc rubľov. Priemerná mzda je 21 000 rubľov. Preto veľa predstaviteľov tejto profesie pracuje súčasne vo viacerých vydavateľstvách. Je to úplne možné, pretože produkčné cykly všetkých vydavateľov sú odlišné. Korektor doma je ďalšou oblasťou tejto profesie, v ktorej môžete získať dobrý ďalší príjem vo svojom voľnom čase.

Klady a zápory

Korektorská práca má pozitívne aj negatívne stránky. Výhody zahŕňajú:

 • Práca je vhodná pre tých, ktorí neradi vedú aktívny životný štýl a vyberajú si sedavú prácu.
 • Je možné pracovať na diaľku.

Medzi nevýhody patrí:

 • Monotónna a rutinná práca.
 • Vyhliadky na lezenie po kariérnom rebríku sú hmlisté.
 • Vysoká miera zodpovednosti s nízkymi mzdami.

Hlavnými pracoviskami sú tlačené a online publikácie. Môžete však tiež získať prácu v tlačiarenskej spoločnosti alebo v tej, kde existuje služba zodpovedná za styk s verejnosťou.

Niektorí vydavatelia, ktorí sa snažia ušetriť peniaze, dávajú opravu textov novinárom alebo copywriterom. Prax však ukazuje, že je stále potrebné overenie profesionálnym korektorom, pretože autori nie sú bez chýb a publikácia stráca dôveryhodnosť.

Pin
Send
Share
Send
Send