Užitočné tipy

Výpočet normálnej telesnej hmotnosti (BMI)

Pin
Send
Share
Send
Send


Vaša výška (cm):Hmotnosť (kg):

BMI - index telesnej hmotnosti - odráža stav ľudského zdravia. Tento ukazovateľ závisí od tukových zdrojov tela a môže zodpovedať norme, byť nadmerný alebo nedostatočný. U mnohých ľudí nie je index telesnej hmotnosti ani zďaleka optimálny. Nečudo, že sa BMI objavil v lekárskych záznamoch ako kľúčový rizikový faktor pre chorobnosť a začal sa pri diagnóze brať do úvahy.

Aký je váš index telesnej hmotnosti?

Podľa WHO polovica ľudí na tejto planéte dnes neumiera na nebezpečné infekcie, ako tomu bolo v minulých obdobiach. Hlavnými nepriateľmi človeka boli rýchle občerstvenie, prejedanie sa, stres, „sedavá“ práca a „odpružený“ voľný čas.

Celá generácia ľudí trpiacich obezitou a odsúdených na cukrovku 2. typu, kardiovaskulárne choroby, osteochondróza a mnoho ďalších nebezpečných ochorení už rástla. Asymptomatické obdobie týchto patológií môže pretrvávať roky, počas ktorých bude pomaly, ale iste, prechádza sila tela. Deštruktívnej aktivite skrytého ochorenia bude predchádzať aj zvýšený index telesnej hmotnosti.

Znížená hodnota BMI potom signalizuje ďalšiu odchýlku od normy - bolestivé vyčerpanie osoby. Táto podmienka by sa tiež mala týkať. Organizmus s nedostatočnou hmotnosťou telesného tuku nie je schopný normálne sa vyrovnať so svojimi funkciami a odolávať chorobám. Nedostatok tukového tkaniva môže byť príznakom cukrovky typu 1, osteoporózy, tráviacich porúch, problémov s dýchaním alebo psychiky.

Index telesnej hmotnosti vám v každom prípade umožní zachytiť čas a obnoviť fyzickú formu. Samozrejme, na ceste k dokonalosti sa budete musieť spojiť, zbaviť sa zlých návykov, obetovať ničivé závislosti. Hra však stojí za sviečku, pretože ide o najdrahšie - váš život.

Ako vypočítať index telesnej hmotnosti?

Ak chcete zistiť tento ukazovateľ, musíte určiť svoju hmotnosť (v kilogramoch) a zmerať svoju výšku (v metroch). Potom by sa číslo udávajúce hmotnosť malo vydeliť číslom získaným porovnaním digitálnej expresie rastu. Inými slovami, musíte použiť vzorec, ktorý vyjadruje pomer telesnej hmotnosti k výške:

(M - telesná hmotnosť, P - výška v metroch)

Napríklad vaša hmotnosť je 64 kg, výška - 165 cm alebo 1,65 m. Nahraďte svoje údaje vzorcom a získajte: BMI = 64: (1,65 x 1,65) = 26,99. Teraz sa môžete obrátiť na oficiálne lieky na interpretáciu hodnôt BMI:

klasifikácia
zdravotné podmienky
Index telesnej hmotnosti
Vo veku 18 - 30 rokovviac ako 30 rokov
Nedostatok telesnej hmotnostimenej ako 19,5menej ako 20,0
norma19,5-22,920,0-25,9
telesná nadváha23,0-27,426,0-27,9
Obezita I. stupňa27,5-29,928,0-30,9
Stupeň obezity II30,0-34,931,0-35,9
Obezita III. Stupňa35,0-39,936,0-40,9
Obezita IV. Stupňa40,0 a vyššie41,0 a viac

Autorom tohto vzorca je belgický vedec Adolf Quetelet. Pravda, nebol fyziolog, ale matematik. Preto majú lekári niekoľko sťažností na jeho zloženie:

 • neberie do úvahy pomer svalovej a tukovej hmoty, takže BMI nebude schopný primerane odzrkadľovať zdravotný stav kulturista zapojeného do budovania svalového potenciálu: ak vypočítava index telesnej hmotnosti podľa vzorca Ketle a podľa výsledkov bude v spoločnosti ľudí s nízkym obsahom tuku,
 • tieto výpočty nie sú vhodné pre starších ľudí: pre 60-70-ročných dôchodcov sa trochu obezita nepovažuje za nebezpečnú pre zdravie, takže rozsah BMI pre nich sa môže rozšíriť z 22 na 26.

Ak nie ste staršia osoba alebo kulturista, potom sa Queteletov vzorec úplne vyrovná s posúdením rovnováhy vašich parametrov. Rozsah chyby v tomto prípade nebolí pochopiť, či ste normálni alebo nie.

Malo by sa pamätať na to, že myšlienka lekárskej komunity o norme BMI sa môže v priebehu času meniť. Takže to bolo už na pokraji tretieho tisícročia, keď BMI odporúčané lekármi kleslo z 27,8 na 25. Izraelskí vedci však dokázali, že index telesnej hmotnosti 25 - 27 rokov je pre mužov optimálny: s týmto indexom majú najdlhšiu očakávanú dĺžku života.

Ako vypočítať index telesnej hmotnosti online?

Naša online kalkulačka bude vašim rýchlym a presným pomocníkom pri výpočte BMI. Nemusíte sa ručne množiť a deliť. Program automatickej elektronickej kalkulačky vás z tejto hádanky ušetrí.

Princíp jeho činnosti je jednoduchý a jasný. Musíte urobiť iba tri kroky:

 1. Uveďte svoje pohlavie (z fyziologických dôvodov je BMI u žien zvyčajne nižšia ako u mužov).
 2. Označte svoju výšku (v centimetroch) a hmotnosť (v kilogramoch).
 3. Do príslušného poľa zadajte celkový počet rokov.

Po vyplnení celého formulára kalkulačky kliknite na tlačidlo „Vypočítať“. Po získaní údajov od vás program okamžite poskytne správny výsledok s odporúčaniami odborníkov.

Dozviete sa, čo robiť, ak váš index nie je ani zďaleka optimálny alebo sa od neho začína vzdialiť. Aj keď stále máte normálny BMI, nezabudnite na tu uvedené želania. Potom a v budúcnosti nebudete mať zdravotné problémy.

Ako vypočítať index telesnej hmotnosti

Vítame všetkých, ktorí už začali svoju cestu k zdravému životnému štýlu, a tých, ktorí stále premýšľajú o tom, ako sa zbaliť a postaviť sa naň. Dúfame, že tento článok bude užitočný pre obe strany.

Posúdenie vášho stavu hmotnosti môže byť skreslené, ak nepoužívate nástroje špeciálne navrhnuté na tento účel.

Index telesnej hmotnosti (BMI) je hodnota, ktorá vám umožňuje posúdiť mieru korešpondencie s hmotnosťou osoby a jej výškou, a teda posúdiť, či je hmotnosť nedostatočná, normálna alebo nadmerná.

Index telesnej hmotnosti sa vypočíta podľa vzorca: I = m / h 2 a merané v kg / m2.

* m - telesná hmotnosť v kilogramoch

* h - rast v metroch.

Napríklad hmotnosť osoby = 85 kg, výška = 164 cm, preto sa index telesnej hmotnosti v tomto prípade rovná:

BMI = 85: (1,64 × 1,64) = 31,6 Index telesnej hmotnosti bol vyvinutý belgickým sociológom a štatistikom Adolphe Quetelet v roku 1869.

V súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie sa vyvinula táto interpretácia ukazovateľov BMI:

Index telesnej hmotnosti je vzťah medzi hmotnosťou osoby a jej výškou:

16 a menej výrazný nedostatok telesnej hmotnosti

16-18,5 nedostatočná (deficitná) telesná hmotnosť

25-30 s nadváhou (obezita)

30-35 obezita 1. stupňa

35–40 obezita druhého stupňa

40 alebo viac obezity 3. stupňa (morbídna)

Spolu s indexom telesnej hmotnosti existuje množstvo ďalších metód na určenie úrovne nadváhy. Napríklad existujú metódy na výpočet indexov centrálnej obezity, indexu telesného objemu, Brockovho indexu (metóda je použiteľná iba pre rast 155 - 170 cm. Normálna telesná hmotnosť sa rovná (výška [cm] - 100) - 10 (15%), Breitmanov index, Bernhardov index a mnoho ďalších.

Okrem indikátorov rastu a hmotnosti sa môže použiť aj metóda stanovenia hrúbky kožného záhybu, ktorú navrhuje Korovin. Pomocou tejto techniky sa stanoví hrúbka kožného záhybu v epigastrickej oblasti (zvyčajne -1,1 - 1,5 cm). Zväčšenie hrúbky záhybu na 2 cm naznačuje prítomnosť obezity.

Index telesnej hmotnosti je hrubý nástroj na hodnotenie, ktorý nemusí byť vhodný pre každého. Napríklad pokus o vyhodnotenie postavy profesionálnych športovcov s ňou môže viesť k nesprávnemu výsledku (vysoká hodnota indexu je v tomto prípade vysvetlená rozvinutým svalstvom). Súčasne u žien s tenkými kosťami a nedostatočne vyvinutými svalmi môže byť index telesnej hmotnosti normálny, ale v tele môže byť nadbytok tukového tkaniva. BMI môžu používať osoby mladšie ako 18 rokov. BMI by nemali užívať tehotné ženy. A pre ľudí s mierne vyvinutými svalmi a normálnou hrúbkou kosti je BMI tým správnym spôsobom, ako posúdiť, či ich hmotnosť predstavuje hrozbu pre zdravie tela ako celku.

Pri prognóze je veľmi dôležitý typ obezity. Obezita hornej polovice tela (hrudník, brucho, pás) je veľkou hrozbou pre zdravie pacienta. Pri náraste obvodu pásu viac ako 102 cm u mužov a viac ako 88 cm u žien a pomere obvodu pásu a bedra o viac ako 1,0 u mužov a viac ako 0,85 u žien je riziko cukrovky, koronárnych srdcových chorôb a mozgovej príhody veľmi vysoké. Zároveň obezita v dolnej polovici tela (zadok a stehná) často vedie k chorobám žíl dolných končatín.

Podľa izraelskej štúdie je index telesnej hmotnosti 25–27 pre mužov ideálny. Priemerná dĺžka života mužov s takýmto BMI bola maximálna.

Najmä pre vás ponúkame nákup praktickej ruletovej kalkulačky. Je vybavená stupnicou na určenie BMI (musíte kombinovať svoju váhu na jednej stupnici s ukazovateľom rastu na inej, a potom v okne BMI uvidíte, do ktorej kategórie patríte), a tiež sa stanete vaším pomocníkom pri monitorovaní zmeny vašich objemov, ak Už ste na to začali vyvíjať úsilie. Koniec koncov, ako ukazuje prax, proces chudnutia vo všetkých a v rôznych štádiách prebieha odlišne: niekedy odchádzajú kilogramy a niekedy sa hmotnosť môže mierne znižovať, ale súčasne sa prísne znížia centimetre v páse a bokoch. Preto na objektívne posúdenie dynamiky odporúčame viesť denník, kde je potrebné zaznamenávať týždenne hmotnosť, pás a boky.

Pravidlá telesnej hmotnosti

 1. Je lepšie vážiť sa v rovnakom čase ráno na lačný žalúdok a najlepšie po prvej ceste na záchod.
 2. Je lepšie používať elektronické váhy, chyba merania by nemala byť väčšia ako +/- 50 gramov. Na akékoľvek meranie hmotnosti a na určenie ideálnej hmotnosti použite výsledky rovnakých hmotností, potom budú výpočty najspoľahlivejšie
 3. Pás správne odmerajte - bez oblečenia alebo v ľahkej bielizni, aby sa meranie vykonávalo na pokožke.
 4. Zmerajte objem pásu pozdĺž línie pupka. Ak chcete správne zmerať pás, musíte stáť rovno, uvoľnite si žalúdok a voľne spúšťajte ruky pozdĺž tela. Meracia páska samotná musí byť umiestnená striktne vodorovne bez napätia. Získané veľkosti sú zaznamenané na konci normálneho výdychu.
 5. Ak chcete určiť veľkosť bokov, postavte sa rovno, päty k sebe, zadok a nohy uvoľnené, ruky dole pozdĺž trupu. Stredovú pásku umiestnite striktne vodorovne bez napätia okolo bokov na úrovni najviac vyčnievajúcej časti sedacej časti a zmerajte boky. Boky by sa mali merať aj bez oblečenia.

Ako viete, aká váha je pre vás normálna a koľko kilogramov musíte schudnúť?

Európska asociácia odborníkov na výživu vyvinula tento odporúčaný vzorec telesnej hmotnosti (RMT):

Muži: RMT (kg) = P-100- (P-152) X 0,2

Ženy: RMT (kg) = P-100- (P-152) X 0,4,

Kde P je rast v cm.

Ak po výpočtoch získate číslo, ktoré sa vám zdá nedosiahnuteľné, nepodľahnite zúfalstvu. Koniec koncov, vašou úlohou nie je zajtra dosiahnuť tento výsledok. Buďte trpezliví a začnite postupnou zmenou stravovacích návykov. Viac o tom, ako jesť správne, aké potraviny si vybrať a ďalšie kľúčové kroky pre úspešné chudnutie, nájdete v našej špeciálnej sekcii: Program korekcie hmotnosti.

A pre tých, ktorí ešte nevedia o špeciálnej sade produktov NSP, ktorú sme si vybrali, aby sme vám pomohli, si môžete prečítať v jednej z kapitol tejto sekcie: Výrobky NSP v programe Korekcia hmotnosti.

Ideálny index telesnej hmotnosti (BMI)

Vzhľadom na rozdiel vo svalovej hmotnosti medzi priemerným mužom a ženou (neberieme do úvahy športovcov), najlepším ukazovateľom je:

 • 20-22 pre ženy,
 • 23 - 25 rokov pre mužov.

Koeficient (počet) indexu telesnej hmotnosti u mužov a žien je rovnaký, ale program interpretuje výsledok rôznymi spôsobmi - dostanete výpočet v závislosti od pohlavia.

Napríklad muž s BMI nad 18 rokov sa nemá čoho obávať, ale ženy by nemali znižovať svoju hmotnosť na index telesnej hmotnosti 19 alebo nižší. Takže pre mužov s BMI 18,5 bude program hovoriť, že všetko je v poriadku, a pre dievča s rovnakým indexom telesnej hmotnosti bude indikovať nedostatočnú telesnú hmotnosť.

BMI - 18 a menej

Ak zjavne nejete, mali by ste čo najskôr normalizovať stravu.

Myslíte si, že jete dosť? Potom musíte čo najskôr navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniu, aby ste vylúčili nebezpečné choroby.

Index telesnej hmotnosti nižší ako 16 je pre zdravie nebezpečnejší ako 30+.

BMI - 25 a viac

Nenechajte sa rozčuľovať a netrápte sa vysokým indexom telesnej hmotnosti. Tento ukazovateľ je veľmi spriemerovaný a nie je vhodný pre každého. Deti a športovci by sa tým nemali vôbec riadiť.

Ďalšia vec je, ak je nedokonalosť vašej postavy viditeľná voľným okom. Pred začatím tréningu a diéty by ste sa mali vždy poradiť s lekárom. Možno bude potrebné vyšetrenie, aby ste sa uistili, že vaša nadváha nie je dôsledkom choroby.

A až potom, čo sa ubezpečíte, že neexistujú žiadne kontraindikácie, môžete začať schudnúť.

Pre tých, ktorí nemajú čas navštíviť lekára J, vám odporúčame minimalizovať spotrebu slaných, vyprážaných a mastných potravín, ako aj začať robiť banálne cvičenia. To samo o sebe vážne zníži riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a významne zlepší celkový stav tela.

Ako sa počíta index telesnej hmotnosti?

Môžete to urobiť sami. Jednoduchá kalkulačka zjednoduší túto úlohu. Rozdeľte svoju hmotnosť v kilogramoch dvakrát na výšku v metroch.

Príklad pre osobu s výškou 180 cm a hmotnosťou 75 kg.

 1. Výška 180 cm je 1 meter a 80 centimetrov, t.j. 180 cm = 1,8 m.
 2. 75/1,8 = 41,6
 3. 41,6/1,8 = 23,1
 4. Index telesnej hmotnosti sa rovná 23,1

Autorom metódy je Adolf Ketle (1869).

Index telesnej hmotnosti a armáda

Rast nižší ako 150 centimetrov alebo telesná hmotnosť nižšia ako 45 kg poskytuje spravodajcovi jednoročné oneskorenie. Ak sa po vyšetrení a / alebo ošetrení telesná hmotnosť nezvýši, potom je takýto človek oslobodený od hovoru.

Právo na odklad na pol roka sa udeľuje spravodajcom s koeficientom telesnej hmotnosti menším ako 18,5 (vo veku 18 - 25 rokov) a mladším ako 19 (pre mužov nad 25 rokov).

Pin
Send
Share
Send
Send