Užitočné tipy

Caterpillar - štruktúra, životný cyklus, lokalita, výživa, ochrana proti škodcom 94 fotografií

Pin
Send
Share
Send
Send


Housenky žijú hlavne v živých plotoch a kríkoch. Často sa nachádzajú v záhrade alebo na záhrade, kde žijú na spodnej strane listov hostiteľských rastlín, aby sa pred dravcami schovávali. Housenky sa nachádzajú aj na tmavých miestach, ako je dlhá tráva.

Väčšina húseničiek sa skrýva v útulkoch počas dňa a živí sa iba v noci. Niektoré húsenice a rastliny sa spoločne vyvíjajú v prospech húsenice. Hostiteľské podniky spoločnosti Caterpillar vyrábajú toxické zlúčeniny, ktoré zabraňujú bylinožravcom, aby sa živili listami.

Housenky môžu tieto toxíny brať ako adaptívny mechanizmus a efektívne ich používať na ich ochranu pred dravcami. Kláštorná húsenica a jej hostiteľská mliekareň sú klasickým príkladom tejto spoločnej adaptácie.

Vlasy Caterpillar môžu spôsobovať zdravotné problémy. Pery húsenice v nich niekedy majú jedy a druhy z asi 12 rodín motýľov na celom svete môžu spôsobiť vážne zranenia ľudí, od dermatitídy maternice a atopickej astmy až po osteochondrózu, zlyhanie obličiek a intracerebrálne krvácanie.

Štruktúra a fotografia stôp - odrody

Dĺžka tela húsenice môže byť v závislosti od odrody niekoľko milimetrov až 12 cm. Pozostáva z tela, hlavy, očí, ústneho aparátu a končatín. Na trupe sú hrudná a brušná časť zreteľne rozlíšiteľné a na nich je niekoľko párov nôh.

Teleso húsenice sa skladá zo segmentov oddelených úzkymi ryhami. Riť sa nachádza na trupe, na hrudi je špirála.

Väčšina typov húsenice na hrudi má tri páry nôh, z ktorých každá má pohyblivú podrážku a pazúr, húsenica ťahá a uvoľňuje pazúry a päť párov falošných brušných končatín, na koncoch ktorých sú malé háčiky.

Telo je „oblečené“ v mäkkej škrupine, ktorá je pokrytá v závislosti od odrody výrastkami, chĺpkami alebo reliéfnymi formáciami - kutikuly vo forme hviezd, hrotov alebo granúl a chĺpky húsenice rastú jednotlivo alebo v strapcoch. Housenky niekoľkokrát počas svojho života topia.

Hlava pozostáva zo šiestich fúzovaných častí, ktoré tvoria kapsulu. Pod hlavou je týlny foramen v tvare srdca a v niektorých typoch húsenice vyčnievajú jeho časti mozgu a tvoria „rohy“. Antény rastú po stranách hlavy.

Oko húsenice je 5 až 6 párov - niekoľko jednoduchých očí, z ktorých každé pozostáva z jednej šošovky, sú usporiadané v oblúku jeden po druhom alebo sú spojené do jedného komplexného oka s piatimi jednoduchými.

Ústí húsenice je nahlodanie, horná čeľusť je silná - existujú klinčeky, ktorými hmyz okusuje alebo roztrhne jedlo.

Vo vnútri ústneho aparátu sú hľuzy, pomocou ktorých húsenica žuva jedlo, a žľazy, ktoré produkujú sliny, sú akýmsi pradiarňou - húsenica priadky morušovej tak uvoľňuje vlákno.

Pin
Send
Share
Send
Send