Užitočné tipy

Domovský oltár a jeho zariadenie

Pin
Send
Share
Send
Send


Osobitné miesta sústredenia boli v domoch všetkých národov a náboženstiev: budhistov a kresťanov, moslimov, Židov a animátorov. Pred desiatimi rokmi sa táto tradícia začala na Západe oživovať a dnes sa medzi nás rozdeľuje. Môžete to nazvať miesto moci doma oltár alebo svätyňu, alebo môžete „zamerať radosť“ alebo „miesto duše“.

Čo to bude?
Pre „domáci oltár“ je vhodný takmer akýkoľvek vodorovný priestor: doska, široká doska, dokonca aj plochý kameň, pokrytý prírodnou tkaninou: hodváb, ľan alebo bavlna. Dajte tam predmety, ktoré pre vás majú symbolický význam, alebo jednoducho zahrejte svoju dušu. Pre kresťanov sú to ikony pre budhistov obrazy Budhu. Konfuciáni na svoje oltáre umiestnili tablety s menami predkov piatich generácií (môžeme ich nahradiť rodinnými fotografiami). Tam môžete umiestniť afrických bohov, ak sú blízko vášho duchovného sveta alebo kamene, ktoré vás potešia, figúrku alebo dôležitú knihu pre vás. Pred znakmi by malo byť dosť voľného miesta. „Oltár“ by mal byť ozdobený, ale nie preťažený a nevyhnutne dobre osvetlený.

Kde zariadiť miesto moci v dome?
V vidieckom dome je lepšie zariadiť také „miesto pre dušu“ na najvyššom poschodí, aby ho nikto nedostal. V obyčajnom byte - na vysokom stole alebo v stene. Je pravda, že podľa budhistickej tradície by sa napríklad obraz Budhu mal umiestniť nad čiaru pohľadu. Toto však nie je jediné riešenie.

Naši predkovia ocenili “červený roh“(Ľavý roh šikmo od vchodu). Konfuciáni a taoisti sa však domnievajú, že energia Chi je sústredená v dome, ak inštalujete posvätný obraz priamo oproti predným dverám.
Hlavná vec pre nás je však s tým, čo si myslíme, že vybavujeme našu „domácu svätyňu“. Predpokladom je, že by malo byť na pokojnom a čistom mieste, kde sa nikto neobťažuje sústrediť sa.

Čo robiť v blízkosti miesta napájania?
Meditujte, modlite sa, robte dôležité rozhodnutia, relaxujte po náročnom dni - to všetko sa najlepšie robí blízko vášho „miesta moci“.
A aby sa to skutočne stalo, človek by sa k nemu nemal priblížiť v zlej nálade s negatívnymi myšlienkami. Ak ste na niečo naštvaní, najprv nalaďte na to, že potrebujete podporu. Miesto vašej „púte“ sa potom stane energeticky najčistejšou zónou vášho bytu. Koniec koncov, akákoľvek energia má tú vlastnosť, že sa rozmnožuje, takže zakaždým, keď tam prídete s jasnými radostnými myšlienkami, kruh vplyvu tohto miesta sa rozšíri a zintenzívni. Je veľmi užitočné odpojiť sa od starostí, urobiť „prázdnu hlavu“ a vykonať rituál ponúkania darov.

ponuky
Vďačnosť je kľúčom k prosperite. Starí Rimania poznali tento zákon, skôr pragmaticky formulovali svoj vzťah k božstvám: “Dávam ti dať". Vedia to skutočne úspešní ľudia aj vážni obchodníci našej doby.
Obetovanie je zhmotnená vďačnosť, druh rituálu, počas ktorého predstavenia sa pozitívna životná energia domu mnohokrát zvyšuje. Nie je prekvapujúce, že v staroveku sa podrobnému vývoju tejto akcie venovala veľká pozornosť. Aby ste prilákali vibrácie Harmony do vášho domu a vášho života, je užitočné priniesť päť rôznych darčekov do „domáceho oltára“ v čínštine, u-gan.

Svetlo - symbolizuje víťazstvo nad temnou energiou, slávou a úspechom.
Môžete zapáliť sviečky (podľa starodávnej východnej tradície by mali byť biele, ale farebné sviečky sú prijateľné), olejová lampa alebo aróma lampa.
Moderní experti Feng Shui veria, že aj blikajúci novoročný veniec môže byť obetovaním Svetla, ale je stále lepšie, ak je svetlo „živé“ a nie elektrické.

voda - symbol života, ženskosti, flexibility.
„Ponuka vody“ je jedným z „najnáročnejších“, ale veľmi účinných rituálov. Výkonom každý deň môžete upevniť svoje vlastné pozície v dome a v rodine.
Najskôr to urobte tak, že „pripravíte vodu“ naplnením džbánu čistou vodou a premiešaním štipky šafranového prášku v nej, aby tekutina zožltla. Tento rituál symbolizuje premenu obyčajnej vody na nektár. Potom by ste mali vziať sedem rovnakých misiek. Môžu to byť keramika, krištáľ, oceľ alebo porcelán (ale nie plasty!). Nezáleží na veľkosti plavidiel.

Ráno je potrebné dať misky do radu, blízko seba, „vo vzdialenosti zŕn ryže“ a naplniť pripravenou vodou až po okraj, aby sa však nevyliala. Na konci dňa je potrebné vyliať vodu, utrieť šálky suchým a položiť ich hore nohami (obrátené plavidlá sú symbolom chudoby). Rituál sa posilní, ak zároveň prečítate modlitbu, vyslovíte mantru alebo potvrdenie.

kadidlo očistiť atmosféru, neutralizovať negatívne emócie a impulzy.
Môžete použiť obyčajné tyčinky zo santalového dreva, ktoré sú umiestnené na širokom stojane, alebo špeciálny fajčiar, kam môžete dať kúsky kadidla alebo borievky. Všetky tieto pachy sa používajú už od pradávna, ale na celom svete.
Ak na privedenie Svetla použijete aróma, pridajte pár kvapiek kultivačného oleja - santalové drevo, kadidlo, neroli, borievku a dúhovku. Je dobré, ak je olej prírodný - syntetické arómy majú úplne odlišné vibrácie, navyše môžu spôsobovať bolesti hlavy. Použité palice alebo fajčenie je potrebné okamžite odstrániť.

kvety zvýšiť energiu lásky a krásy.
Kvety samozrejme musia byť živé. Podľa tradície sa biele, žlté, ružové, modré a modré kvety považujú za výhodné pre ponuky. Mali by ste sa vyhnúť jasným červeným odtieňom a ostnatým farbám. Najlepším darčekom na východe sú chryzantémy.
Pri prvom náznaku vädnutia je potrebné každý deň vymeniť vodu a vyčistiť kvety. Ak sa vo vašom živote stalo niečo dobré alebo sa realizuje váš plán, ďakujem vášmu „miestu duše“ aspoň s jedným kvetom - karafiát, dúhovka alebo gerbera.

Sušené kvety by sa nemali uchovávať v dome (najmä na vašom chránenom mieste) - bez ohľadu na to, aké krásne je ich zloženie, šíria impulzy smútku. Kytica umelých kvetín so zaoblenými okvetnými lístkami a listami môže v extrémnych prípadoch ozdobiť oltár, ale nepovažuje sa za dar.

jedlo symbolizuje materiálne bohatstvo, bohatstvo. Okrem toho v slovanských presvedčeniach ponúka ponuka potravín najlepším spôsobom vzťah majiteľov so patrónovými duchmi domu. Najlepším riešením sú okrúhle plody, rôzne sladkosti, sušienky. Všetky výrobky musia byť čerstvé a nepoškodené (napríklad odlomené cookies alebo pokrčené jablko môžu „vytiahnuť“ zodpovedajúce problémy s peniazmi).

Jedlé dary by sa mali pravidelne aktualizovať. Keď budhisti prinášajú jedlo, opakujú univerzálnu mantru: Om-mani-hum, aby odvrátili potulných duchov.
Autor - Tatyana Gavrilova

Kúzlo a očarenie: zariadenie oltára a chrámu v staroveku

Nanešťastie sa zachovalo len málo informácií o tom, ako vyzerali starodávne chrámy. V staroveku boli slovanské chrámy vyrobené z dreva, z materiálu, ktorý nebol odolný. Tu je to, čo vieme: na kopci stálo päť Churosov, vedených Dazhdbogom, na diaľku (v nížine) - Chur Veles. Existuje iba sedem sôch bohov. Tri úrovne slovanského chrámu (najvyšší bod kopca, kopca a nížiny) symbolizujú Prav, Jav, Nav.

Do chaty za starých čias postavili domáci chrám - domáci oltár. Spomeňte si na ruskú chatu, červený roh sa nachádzal na východnej strane, šikmo od kachlí. Obidve strany červeného rohu mali okná, takže to bola najviac osvetlená časť domu. Domáci oltár bol umiestnený do „červeného“ alebo „predného“ rohu miestnosti tak, aby bol oltár prvý, ktorému sa osoba vstupujúca do miestnosti venovala. S tým úzko súvisí aj populárne príslovie „Bez Boha nie je na prahu“: Pri vstupe alebo výstupe z miestnosti alebo chaty bol Slovan najprv poctený Bohom a až potom majiteľovi domu.

Ako si vyrobiť domáci oltár?

V súčasnosti sa stavajú domy bez ohľadu na starodávne tradície, v bytoch nie je špeciálne miesto pre červený roh. Preto musí byť domáci oltár umiestnený v závislosti od svetových strán na východe bytu. Slovanský domáci oltár sa skladá z troch úrovní: Dazhdbog (alebo Rod, ak je na oltári), Veles extrému a piatich bohov, podľa vlastného uváženia by ste mali podľa svojej duše cítiť, ktorí bohovia sú pre vás najdrahší. Ak je na oltári Rod aj Dazhdbog, potom je Rod umiestnený vyššie.

Čo sa hovorí o domácom oltári?

Cestovatelia zo severnej krajiny hovoria o domácom oltári:

„Na fotografiách historických rekonštrukcií ruskej chaty som videl červené hromady. Z nejakého dôvodu bol však červený výrez zriedka dobre osvetlený, a to napriek oknám na oboch stranách rohu. Okná boli malé a svetlo z nich padalo priamo, prakticky bez rozptylu. Preto bol rez obvykle dosť tmavý (možno v lete by bolo vhodné chrániť dom pred kúrením). A napriek tomu som počul, že v zime pred vianočným časom boli do tohto výrezu umiestnené vetvičky ovocných stromov. Ak vetvička kvitla na sviatok Kolyady, považovalo sa to za dobré znamenie (tj v zime svetlo, keď slnko stúpa nízko nad obzor, malo by to stačiť). Z môjho osobného života môžem spomenúť, že o osude mojej babičky, nelegitímnej dcéry v rodine, sa rozhodlo pomocou takejto vetvičky (kalina) v červenom rohu. Našťastie jej vetvička rozkvetla, takže sa rozhodlo nechať babičku nažive.

Ospravedlňujeme sa za tento ústup. Všeobecne platí, že červený kut bol najelegantnejšou časťou chaty (pripomeňte si na ruské príslovie: „Nie chata je červená s rohmi, ale červená s koláčmi“). Prvá vec, ktorá na neho padla, bola, keď niekto vstúpil do domu (už ste to spomenuli). Obrazy bohov, ktoré sa tu nachádzali, boli často zdobené uterákmi (magické vyšívané alebo tkané uteráky). Tam zostali obety Bohom: kvety, sviečky, pamätné jedlo. Vo večerných hodinách v červenom rohu horeli sviečky alebo baterky, ktoré osvetľovali obrazy bohov. Kut bol špeciálne vyzdobený na sviatky: Kupala, Rusko, vianočný čas, kúpele. Po prázdninách boli tieto šperky zlikvidované alebo odložené až do budúceho roka ako talizman a liek v prípade, že niekto z rodiny ochorie (Klechalnye / Rusalnye a Spassky kytice).

Počas búrky alebo dôležitých udalostí (napr. Narodenie alebo smrť v rodine) bola do červeného rohu umiestnená svietiaca sviečka - špeciálna sviečka tkaná v podobe pigtala s malým trojzubcom na vrchu - taká sviečka bola vyrobená pre slovanský festival Gromnitsa, symbolizovala jednotu a jednotu troch svety: Pravidlá, Odhaliť a Navi. Na slovanskom oltári sa často okrem obrazov bohov nachádzajú aj obrazy predkov (najmä v dňoch pamätných dní) a domáci duchovia, ako je známe, oltár Ducha domova - Brownie bol pôvodne ruským sporákom. V moderných podmienkach sa takýto oltár zvyčajne vyrába v kuchyni neďaleko kachlí. Tam umiestňujú postavy Brownie (tradične zavesia ozdobný dom metiel alebo postavia Brownie) a obeti zanechajú dedkovi. “

Oslovte bohov na domácom oltári

Každý deň sa obrátia k domorodým bohom na slovanskom domácom oltári. Nezabudnite každé ráno, keď sa zobudíte, pozdravte Bohov a každý večer, keď sa vrátite domov, pozdravte ich.

Obráťte sa k Bohom na slovanskom domácom oltári

Počas sviatkov by bolo pekné umiestniť obety Bohom na domáci oltár, aby ste dokázali, že viete, že sa o vás zaujímajú, vidíte, koľko dobrého prišlo do vášho života. Pretože máte čo dať Bohom, znamená to, že vy sami ste dobre živení a zdraví. Nie je to šťastie? Najlepšie je ozdobiť červený roh darmi prírody. V lete sú vhodné kvety a byliny, na jeseň ovocie. Predtým bol Bohom vždy ponúknutý prvý zväzok pšenice alebo raže. Ak ich nemáte, všetky rastliny urobia lepšie z vašej vlastnej záhrady. V zime môžete s Bohmi zdieľať jedlo, ktoré ste si pripravili, vlastnými rukami. Napríklad obradný cookie vo forme zvierat - srnica sa môže stať obetou.

Slovanský domáci oltár - miesto, kde žijú bohovia!

V mnohých veciach usporiadania oltára neexistujú prísne pravidlá. Hlavná vec je cítiť vo svojom srdci prítomnosť domorodých bohov a iba duša vám povie, ako ich potešiť!

Chury na domáci oltár z obchodu Northern Tale

Na našom mieste nájdete v Severnom príbehu nádherné ručne robené Churs pre slovanský domáci oltár a zvrat pre obetovanie Bohom prijatý na našom severe. Nech žije radosť vo vašom dome spolu so slovanským oltárom!

Posvätenie oltára

Je potrebné vykonať achamanu (čistenie priestoru vodou). Rituálna denná prax očisťovania Achamana.doc.

  1. Zastupujeme okolo jednoduchého ochranného kruhu s mantrou, do ktorého je prenos.
  2. Na oltári robíme obete (ovocie, jogurt, kadidlo, voda, kvety).
  3. Čítali sme 4 čistiace mantry (Gayatri, Mahamrityunjaya, Asatoma, Guru mantra).
  4. Vizualizujeme Strom svätyne priamo nad hlavou a pred vami s vierou a oddanosťou, recitujeme mantru alebo modlitbu svätyne.
  5. Predstavujeme zostup požehnaní zo Stromu útočiska, ktoré zostupujú na oltár vo forme prúdu svetla, kvetín, slabík, zvukov mantry.
  6. Vyrábame duševne vďačnú obeť pre božstvá a svätých stromu, vrháme štipku ryže a kvetov do vzduchu a posypeme ponúkanou vodou.

Na konci tréningu sme si OM mantru prečítali trikrát.

Denná prax pri oltári

1. Za úsvitu zazvonte na zvonček a otvorte záclony (ak sú na vašom oltári). V prípade potreby utrite oltár a príslušenstvo.

2. Prineste na oltár symboly piatich prvkov: novú vonnú tyčinku, čistú čerstvú vodu, ghí alebo ovocný olej, lístky, oheň. V jednoduchej dennej verzii môže byť minimálna sada: kadidlo, voda, oheň.

3. Posaďte sa v sukhasane alebo vajrasane oproti oltáru.

4. Po vykonaní namaste-kriya spievajte OM mantru trikrát, vykonávajte Guru jógu a zodpovedajúcu vizualizáciu, potom spievajte mantru Refuge:

Namo Guru Virgo

Namo Satya Dharma

Namo Arya Sanga

potom štyri mantry:

- Gayatri,

- Mahamrityunjaya

- Astoma

- Guru Jóga Mantra

5. Urobte obetovanie zvonenia zvonením piatich prvkov. Zapáľte sviečku, kadidlo a mentálne to všetko ponúknite stromu útočiska.

6. Ak existuje čas a príležitosť - v rozšírenej verzii môžete vykonať ľubovoľnú prax (pri ktorej máte prevod). Začať akékoľvek povolanie s achamans.

Cvičenie rannej sútry alebo prax, ktorá sa vykonáva na bhadžanskej mandale. Ranné tréningové súpravy (116 Kb)

7. Ukončite cvičenie meditáciou 4 Brahma-vihar (4 nekonečné stavy tvorcu Brahmy) 3 min. a znova Guru Jóga s OM mantrou a položená vizualizácia.

8. Zazvonte. Zatvorte oltár. Ranná prax pri oltári je u konca.

Rovnakú prax môžete urobiť v poludnie a večer.

Ak nemáte čas ani čas, urobte to v krátkej verzii, t. bez odseku 4.

Verí sa, že všetci svätí a siddhis vydávajú stály božský impulz (Anugraha-sakti). Preto keď sa na ne naladí, potom prostredníctvom nich môžete získať tento impulz.

Vedy hovoria, že v našom veku Kali-jugy, v čase úpadku Dharmy, je najúčinnejšou praxou vzývanie svätých a siddhov. Najjednoduchšie je vykonať takúto výzvu na zvláštnom mieste - pri oltári.

Cvičenie s oltárom propaguje jogínov na ceste, dáva skúsenosti, pomáha dostať sa do kontaktu so svätými a siddhami a naladiť sa na Najvyšší zdroj.

Pin
Send
Share
Send
Send