Užitočné tipy

Ako rozmotať dúhovú hračku (jar, slink)

Pin
Send
Share
Send
Send


„Slinky Slinky, Slinky miluje každýa dospelí a deti, chlapci a dievčatá! Slinky slinky sú prameň, ktorý sa každému páči! “
- zo slávnych v USA piesní o Slinkách.
Tento kúsok šťastia, o ktorom všetci snívali v detstve! Jemne sa trblietal v dlaniach od prsteňa k prsteňu, slinky vedeli, ako na to: skočiť, hojdať sa a dokonca. tempom!

V roku 1943 experimentoval lodiarsky inžinier Richard James z Philadelphie s prameňmi a raz na jar padol z police pred ním v celej svojej kráse. Vzal ju domov, aby pobavil deti. Od tejto chvíle sa začína slinky.

Názov slinku pochádza zo švédskeho „točenia, kĺzania“.

Od roku 1945 sa táto najjednoduchšia jarná hračka vyrába v Pensylvánii prakticky bez zmien.
Richard James patentoval hračku v roku 1947 a založil jarnú výrobnú spoločnosť James Industries.

Tu je výňatok z článku uverejneného v roku 1948 o vynálezcovi slinky na jar Richard James.

Výroba slinkov sa stala rodinným podnikom rodiny Jamesových. Neskôr, keď Richard sám odstúpil z podnikania spoločnosti, jeho manželka Betty James začala dohliadať na prácu spoločnosti na výrobu pružín.

V roku 2001 82-ročná Betty James získala prestížnu cenu Asociácie amerických výrobcov hračiek - jej meno vstúpilo do Siene slávy.


Prvá pružina R. Jamesa mala 98 zákrut a keď bola zložená, bola vysoká 6,35 cm, mohla sa natiahnuť v priamke o 30 metrov.

Pôvodné slinky boli vyrobené z čierneho a modrého kovu, potom bol kov nahradený svetlom.
Už 60 rokov továreň v Spojených štátoch vyvinula ideálny plastový vzorec pre pružiny Slinki: odolný, pružný a odolný proti deformácii.

Neskôr mnoho spoločností začalo vyrábať šmýkačky - „falzifikáty“, začali vyrábať šmýkačky z plastu, menili jeho tvar (v tvare srdca, hviezdy, motýľov), farby, veľkosti.


Pružina dúhy je jedným z najpopulárnejších falzifikátov z juhovýchodnej Ázie.

Skutočná jar Slinka sa však stále vyrába iba v Spojených štátoch v jedinej továrni - v tej, kde sa vyrobila prvá šarža v roku 1954, a môže mať iba guľatý tvar a rovnakú farbu. Od prvého vydania sa na celom svete predalo viac ako 250 miliónov slinky výrobkov.

Po celom svete nájdete ďalšie názvy tejto hračky. Napríklad Rusko to nazýva „dúha“ a „onda“ („ondamania majster“).

Deti nosili na ruke pružinu ako náramok, preskakovali ju ako povraz, vyrábali girlandy, zamotali a rozmotali, Slinky sa tiež nazýva „chôdza“. Zvlášť krásna vyzerá, keď „zostupuje“ zo schodov. To môže byť spustený po schodoch do destilácie - ktorého prvý z nich bude klesať. Je zaujímavé, že týmto spôsobom zostupuje iba okrúhla pružina, pružiny iného tvaru nemôžu „chodiť“ presne po schodoch.

Aj keď bol slinkový prameň vynájdený ako detská hračka, dospelí ho tiež našli. Napríklad tieto pramene sa počas vietnamskej vojny používali ako mobilné rádiové antény.

Západní psychológovia odporúčajú simulátor pre deti so zníženou koordináciou pohybov alebo so zvýšenou duševnou vzrušivosťou. Upokojuje nervy a učí koordináciu.

Slinky majú pomerne veľkú hmotnosť a veľmi nízku tuhosť.
Pretože jarný sklz má veľmi nízky koeficient pružnosti, táto vlastnosť vám umožňuje vykonávať zaujímavé experimenty.

Slinky môžu ísť po schodoch dolu alebo po naklonenej rovine.
Stačí ho postaviť na hranu schodov vo zvislej polohe a zatlačiť naspodok a schody. Keď celá pružina „tečie“ do dolného stupňa, horný koniec po opísaní oblúka prejde na ďalší krok atď.

Hlavným dôvodom je to, že horný koniec pružiny má pomerne vysokú rýchlosť, čo jej umožňuje prejsť na ďalší krok. Je to analóg samoscilačného systému, v ktorom sa potenciálna a kinetická energia premieňajú na seba. Na zlepšenie chôdze pružiny je žiaduce znížiť jej elasticitu, zvýšiť hmotnosť a spustiť pružinu z nízkych stupňov.

Jarná slinky sú vhodné na demonštráciu oscilačných procesov.

S jeho pomocou je ľahké simulovať pozdĺžne mechanické vlny a študovať ich vlastnosti. Za týmto účelom natiahnite pružinu, jedna z jej zákrut je stlačená pozdĺž osi, a potom začnú vibrácie. Na jar prebieha vlna kompresie a vzácnosti, ktorá sa odráža od jej koncov.

Ak sú klipy mierne natiahnuté, rýchlosť vĺn sa zvýši, pretože dochádza k poklesu hustoty média šírenia pozdĺžnych vĺn.

V roku 2001 bol Slinky pomenovaný ako oficiálna hračka štátu Pennsylvania a Discovery Channel uznal jar Slinky za jednu z 10 ikonických hračiek 20. storočia. V roku 1999 bola v USA v sérii „Oslávte storočie“, ktorá zhrnula výsledky 20. storočia, vydaná poštová známka s obrázkom tejto hračky.


Slinkovú jar využili astronauti NASA na vesmírny let a uskutočnili experimenty na štúdium gravitácie vo vesmíre. Slinky sú vystavené v známom Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku a sú uvedené spolu s Barbie, Monopoly a Lego v Národnej sieni slávy hračiek.

Pin
Send
Share
Send
Send