Užitočné tipy

Ako variť ovsené vločky

Pin
Send
Share
Send
Send


Ovesné vločky sú najzdravšie raňajky, ktoré sa ľahko pripravujú. Ako variť ovsené vločky, nie každá žena v domácnosti vie. Všetko, čo musíte urobiť, je naučiť sa správne ovsené vločky variť. Z nášho článku sa môžete dozvedieť, ako variť ovsené vločky vo vode a mlieku.

Výhody ovsené vločky

Ovsené vločky sú bohaté na vlákninu a vlákninu z potravy, z ktorých jedna je β-glukán, ktorý stabilizuje cholesterol v tele a znižuje hladinu cukru v krvi. Ovos je tiež bohatý na horčík, fosfor, chróm, zinok, nikel, vápnik, draslík. Ovsené vločky tiež pomáhajú udržiavať pocit plnosti, ktorý nepochybne poteší ľudí, ktorí sledujú svoju postavu, a rodičov, ktorí sú opatrní pri výbere potravín pre stravu svojich detí.

Ako variť ovsené vločky?

Ovesné vločky sa môžu variť vo vode aj v mlieku. Koľko varíme ovsené vločky v mlieku a koľko vody? Čas varenia je nezávislý od tekutiny použitej počas varenia. Presný čas varenia uvádza všetky balenia obilnín a obilnín. Závisí to od veľkosti vločiek a ich hrúbky. Priemerná doba varenia je 5-10 minút.

Aby sa ovsená kaša stala menej mastnou, môžete ju zriediť vodou, približne ½ časti vody na ½ časti mlieka. Na chuť pridajú trochu krému, vďaka čomu ovsená kaša stáva jemnejšou. Niektoré ovsené vločky nevyžadujú varenie, preto sa jednoducho nalejú do vriacej vody, džúsu, kefíru alebo iných výrobkov z kyslého mlieka.

Ako uvariť ovsenú kašu v mlieku nájdete v našom článku „AKO VARIŤ Kašu s mliekom bez problémov“, kde sú uvedené podrobné recepty pre každý typ kaše.

Ako variť ovsené vločky?

Koľko minút variť ovsené vločky? Čas varenia ovsených vločiek závisí od veľkosti ovsených vločiek. Ak je ovsená kaša veľká, varte asi 15 minút. Stredné mletie - 5-7 minút, okamžité varenie - 1 minúta.

Varenie

Ovsené vločky, ktoré najčastejšie vidíme na pultoch obchodov, nie sú ovsené vločky, aj keď sú vyrobené z nich. Kríže nie sú nikdy sploštené, sú tvrdšie a potrebujú dlhé varenie. Premýšľali o tom, že z neho vyrobia vločky, aby skrátili čas varenia chutných a zdravých raňajok. Kaša z celých zŕn je však podľa výživových odborníkov najužitočnejšia. Preto sa moderná gazdinka nebolí naučiť sa variť ovsené vločky z obilnín a obilnín rôzneho mletia. Na to potrebuje poznať niekoľko dôležitých bodov.

 • Okrem celej ovsenej vločky sú na predaj aj ovosné vločky rôznych veľkostí. V našej krajine je prijatá určitá klasifikácia. Ovsená kaša s najväčším mletím sa nazýva „Hercules“ a poukazuje na výhody mýtickej postavy Hercules, ktorá je známa svojou silou. Jemne mleté ​​ovsené vločky sa nazývajú Extra 1, Extra 2 a Extra 3. Čím vyššie je číslo pri označovaní obilnín, tým jemnejšie je mletie. V poslednej dobe sa ovsené vločky objavili ešte menšie a jemnejšie a nevyžadujú vôbec žiadne varenie: stačí na ne naliať vriacu vodu a počkať niekoľko minút. To významne šetrí čas na prípravu raňajok, ale znižuje jeho samotnú hodnotu pre telo.
 • Niekedy sa stáva, že varené ovsené vločky sú horké. Niekedy je problémom kvalita vody, častejšou príčinou je nesprávne alebo príliš dlhé skladovanie obilnín. Čerstvé ovsené vločky majú mliečny, niekedy krémový odtieň, príjemne zapáchajúci ovsené vločky. Ak vás ich farba a vôňa zmiasť, je lepšie odmietnuť z nich vyrobiť ovsenú kašu.
 • Herkulové krúpy si vyžadujú predchádzajúcu prípravu. Najskôr sa dôkladne umyje, trie si zrná rukami a potom sa 2 hodiny máčí v studenej vode. Potom bude trvať 40 minút, kým sa kaša na vode uvarí, hodinu na mlieku. Ak uvaríte ovsenú kašu bez toho, aby ste ju najprv namočili, bude to trvať asi dve hodiny. Takmer žiadna žena v domácnosti nemá tento čas ráno, preto sa na varenie ovsenej kaše častejšie používa ovsené vločky „Hercules“ alebo „Extra“.
 • Ovsené vločky akéhokoľvek drvenia pred použitím sa nemusia umyť a ani sa neodporúčajú, najmä pokiaľ ide o jemné vločky.
 • Čas varenia obilná ovsená kaša závisí od toho, ako drvia. Z kaše Hercules sa varí 20 minút, z Extra 1 vločiek - 15 minút. Extra 2 vločky si vyžadujú 10 minút varenia. Extra 3 obilná kaša bude pripravená do 5 minút. Kaša sa varí o niečo rýchlejšie na vode ako na mlieku, ale tento rozdiel je zanedbateľný.
 • Aby sa zabránilo spáleniu kaše, odporúča sa variť ju v smaltovanej panvici s dvojitým dnom. Ak v dome takéto pokrmy nie sú, môžete použiť nepriľnavú panvicu. Úspešné ovsené vločky vyjdú v pomalom sporáku.
 • Pri príprave ovsenej múky z obilnín v pomalom hrnci sa odporúča použiť program „Mliečna kaša“. Ak jednotka nemá takúto funkciu, môžete použiť akýkoľvek program určený na prípravu jedál z obilnín. Môže sa to nazývať „ryža“, „Pilaf“, „Pohánka“ alebo inak. Tento program sa používa na výrobu ovsenej kaše z celej ovsenej múky.
 • Čas varenia ovsených vločiek v pomalom hrnci je 10 - 30 minút, ak sa varí z obilnín, 40 - 60 minút - ak sa varí z celých zŕn.
 • Aby sa predišlo úniku mlieka pri varení ovsenej kaše vo viacvrstvovom mlyne, sú steny miska viacvrstvového maziva namazané maslom približne v polovici svojej výšky. Ukazuje sa hranica, ktorú mlieko pri varení nemôže prekonať.

Ovesné vločky sa často dopĺňajú čerstvým a sušeným ovocím, aj keď sa varia vo vode bez cukru. Obzvlášť dobre to funguje s banánmi, jablkami a hrozienkami. Do ovsenej kaše môžete pridať aj orechy a čokoládu. Smotanová chuť jedla pomôže dať maslo. Ovesné vločky s tekvicou, smaženie zeleniny sa považuje za vynikajúce. Niekedy sa varí s duseným alebo vareným mäsom. Zmenou prísad môžete získať jedlo s jedinečnými organoleptickými vlastnosťami. To vám umožní výrazne diverzifikovať rodinné menu a pripraviť ovsené vločky s rôznymi chuťou na raňajky.

Podiel obilnín a tekutín

Výsledok pri varení obilnín často závisí od správneho pomeru obilnín a tekutín.

 • Na varenie ovsenej múky z celých zŕn na 100 g hlavného produktu sa odporúča odobrať 400 - 500 ml vody alebo 600 - 800 ml mlieka. Ak sa použije zmes mlieka a vody, potom sa na 100 g obilnín odoberie 0,5 - 0,6 l tekutiny. Čím viac tekutín, tým dlhšie bude variť ovsenú kašu a čím je tenšia, tým sa ukáže.
 • Pri príprave ovsenej vločky z vločiek akéhokoľvek mletia na vode vezmite 1,5 pohára vody do pohára ovsenej kaše, aby ste získali silnú kašu, alebo 2 šálky na uvarenie viskóznej kaše.
 • Pri príprave mliečnej kaše z obilnín na získanie viskóznej kaše odoberte 2 poháre mlieka na pohár cereálie. Viskózna kaša vyjde, ak užijete o 1 diel viac mlieka. Tretia pohár mlieka sa zvyčajne nepridáva okamžite, ale potom, ako sa už začala kaša zahustiť. Ak chcete získať 150 gramovú ovsenú kašu, vezmite štvrtinu šálky obilia a tri štvrtiny pohára mlieka.
 • Pre deti je tekutá ovsená kaša niekedy varená. Potom pridajte 4 poháre mlieka do pohára obilnín.
 • Podiel obilnín a tekutín pri varení ovsených vločiek v pomalom hrnci bude rovnaký ako pri varení v panvici.

Do pohára s objemom 250 ml sa vloží 95 g vločiek Hercules, do pohára s objemom 200 ml - iba 80 g.

Energetická hodnota ovsené vločky, varené vo vode bez cukru a iných prísad, sú iba 90 kcal. Nesladená ovsená kaša s mliekom má energetickú hodnotu asi 105 kcal. Cukor, ovocie, maslo a ďalšie prísady môžu zvýšiť obsah kalórií ovsených vločiek na 200 kcal alebo viac, takže s týmito prísadami by ste mali byť opatrní, najmä ak ste na diéte.

Dôležité! Ovesné vločky sa nazývajú produktom mladosti a krásy. Obsahuje významné množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú telu odolávať škodlivým účinkom voľných radikálov a biotínu, ktorý je nevyhnutný pre dobrý stav pokožky a vlasov.

Ovos tiež obsahuje mnoho látok, ktoré pomáhajú zlepšovať stav srdca a krvných ciev.

Ovesné vločky, z ktorých sa zvyčajne varia obilniny, prispievajú k šetrnému čisteniu čriev.

Komplex vitamínov a minerálov obsiahnutý vo vločkách Hercules pomáha udržiavať telo v dobrom stave, má všeobecné posilňujúce vlastnosti.

Odborníci však neodporúčajú jesť ovsené vločky denne, najmä pre deti a staršie osoby, pretože v ovsa sú látky, interferuje s absorpciou vápnikaktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie. Ovsená kaša sa podáva deťom iba od 8 do 10 mesiacov a nie častejšie 1 - 2-krát týždenne.

Pokyny na varenie:

1. Varte vodu.

2. Pridajte veľké ovsené vločky a za stáleho miešania varte 15 minút.

3. Podľa chuti pridajte cukor a soľ.
4. Keď je kaša pripravená, zakryte ju vekom a nechajte ju stáť 2 minúty, aby ovsená kaša absorbovala prebytočnú vlhkosť.
5. Ovsené vločky sa môžu podávať v studenej a horúcej forme, ak je to potrebné, môžete pridať mlieko a ozdobiť bobuľami.

Veľké ovosné vločky sa vyrábajú z celých nezrúbkovaných ovsených zŕn, ktoré sa sploštia na vločky. Vo veľkej ovsenej múčke je zachovaná aróma a všetky mikro a makro prvky ovsa.

Tradičný recept

Ovsené vločky môžete variť vo vode, ale v mlieku bude zdravšie, výživnejšie a chutnejšie. Pre deti bude vhodnejšia druhá možnosť: mlieko dodáva ovsenej kaši chuť a arómu.

Vezmite prosím na vedomie: ovsené vločky sú veľmi uspokojujúce a zároveň ľahké jedlo, ktoré trvá prípravu 15 - 30 minút. Čas závisí od toho, ktoré zrná sa používajú na prípravu kaše.

Ak chcete variť ovsené vločky podľa tohto receptu, budete potrebovať:

 • 1 šálka celého ovseného zrna
 • 2 šálky mlieka
 • 1 štipka soli
 • 4 polievkové lyžice cukru
 • 50 g masla.

Zrná ovsených vločiek dôkladne opláchnite. Môžete ich dokonca krátko namočiť do hrnca s vodou, aby ste skrátili čas varenia.

Čas varenia ovsených vločiek závisí od hustoty a veľkosti zrna

 1. Nalejte mlieko do panvice, položte na tichý oheň. Za stáleho miešania varte. Nenechávajte mlieko bez dozoru, môže to chvíľu utiecť.
 2. Nalejte ovsené vločky do vriaceho mlieka a dobre premiešajte. Varte 15 minút a potom vyberte z tepla.
 3. Panvicu zakryte a nechajte ju uvariť ďalších 5 minút. Počas tejto doby sa objem zŕn zvýši.
 4. Pridajte maslo do ovsenej kaše. Znovu prikryte a nechajte ďalších 5 minút.
 5. Teraz je kaša pripravená. Môžete k nemu pridať med, ovocie, bobule, džem, kandizované ovocie, orechy - všetko, čo vám hovorí vaša fantázia.

Ak namiesto mlieka použijete vodu, ovsená kaša sa ukáže byť ľahšia a menej kalórií. Túto možnosť často odporúčajú odborníci na výživu.

Anglická ovsená kaša

Pravdepodobne najobľúbenejšie ovsené vločky v Anglicku. V každom prípade o tom vieme z kníh, filmov, seriálov o tejto nádhernej krajine. Takže Briti vedia veľa o varení ovsených vločiek. Na tento recept potrebujeme obvyklé jedlá, ale kaša je silnejšia. Budete potrebovať:

 • 1 šálka celého ovseného zrna
 • 1,5 šálky vody
 • soľ a cukor podľa chuti,
 • mlieko.
 1. Zrná ovsenej kaše opláchnite niekoľkokrát, aby ste odstránili všetky plevy. Najlepšie je použiť prevarenú vodu.
 2. Varte vodu, pridajte ovsené vločky, premiešajte, pridajte cukor alebo soľ. Kaša varte v tichom ohni 10 - 15 minút.
 3. Po uvarení ovsenej múky zakryte panvicu vekom a nechajte ju uvariť po dobu 5-7 minút.
 4. Podávajte anglické ovsené vločky v hlbokých tanieroch a pridajte varené horúce mlieko. Môžete pridať kyslú smotanu, aby sa kaša stala nasýtenejšou.

Anglická ovsená kaša je dobrá v tom, že ju možno jesť nielen sladkú, ale aj slanú. Do sladkej kaše pridajte bobule, ovocné plátky, med, orechy. Soľ je možné ochutiť korením, bazalkou, bylinkami a korením.

Do ovsenej kaše v mlieku môžete pridať akékoľvek bobule a ovocie.

Namiesto celých zŕn sa môžu použiť obilniny. Tým sa výrazne skráti čas varenia. Ale v anglickej ovsenej múčke sa tradične používajú celé zrná.

Varenie ovsených vločiek v pomalom hrnci a mikrovlnnej rúre

Príprava jedla samozrejme trvá nejaký čas. A dokonca aj na jednoduchú ovsenú kašu budete potrebovať asi 20 minút a ráno, bohužiaľ, nie každý si to môže dovoliť. Preto sú našimi nepostrádateľnými pomocníkmi zástupcovia kuchynských spotrebičov. Napríklad hrniec na krk je veľmi vhodné zariadenie, ktoré pre vás nezávisle pripraví niekoľko jedál naraz.

Aby ste uvarili ovsené vločky v pomalom hrnci, vezmite tieto výrobky:

 • 1 šálka ovsených vločiek
 • 3 šálky mlieka
 • 30 gramov masla,
 • 1 lyžica cukru
 • soľ podľa chuti.

Za doplnok si môžete vziať bobule, ovocie, džem, med, marmeládu, kandizované ovocie a ďalšie, čo vám dodá fantáziu.

Vezmite do kruhu misu z viacerých vrstiev a namažte maslom, aby mlieko neutieklo. Na dno dajte ďalší kus oleja. Nalejte ovsené vločky a nalejte mlieko zriedené vodou v pomere 1: 1. Môžete tiež pridať krém, ovsené vločky budú ešte chutnejšie a bohatšie.

Zatvorte kryt multifunkčného zariadenia a vyberte režim „Porridge“. Zvyčajne je navrhnutý na 40 minút, ale v tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou máme na mysli kašu z obilnín, ktorá vrie oveľa dlhšie. Na ovsené vločky stačí 10 minút. Odporúčame vám experimentovať a nájsť vhodný čas pre váš model zariadenia. Po uplynutí doby varenia nechajte ovsenú kašu ďalších 5 minút, aby zhojila.

Varenie ovsených vločiek v mlieku v pomalom hrnci si nevyžaduje čas

Dajte ovsenú kašu na taniere a pridajte to, čo vaše deti milujú. Každá doska môže mať inú prísadu. Takže ovsené vločky nebudú deti obťažovať a každé ráno budú mať nové jedlo.

Podľa toho istého receptu sa ovsené vločky môžu variť v mikrovlnnej rúre. Vezmite tieto produkty:

 • 1 šálka ovsených vločiek
 • 200 ml horúcej vody (vriaca voda),
 • 1 šálka mlieka
 • 1 lyžička maslo,
 • cukor a soľ podľa chuti.

Vezmite misku vhodnú do mikrovlnnej rúry, nalejte ovsené vločky do nej vriacou vodou a soľou. Mikrovlnná rúra po dobu 5 minút. Potom pridajte mlieko a varte ďalšie 3 minúty. Dajte ovsenej kaši trochu času na varenie, pridajte cukor a maslo. Kaša je pripravená, chut!

Užitočné tipy:

1. Pri varení ovsenej kaše v mikrovlnnej rúre vyberte na varenie veľkú hlbokú šálku.
2. Okamžité ovsené vločky sú voliteľné. Nalejte tekutinu a nechajte cez noc a ráno sa ráno zahrejte. Menej varenia - viac uložených vitamínov.
3. Keď je kaša pripravená, zakryte ju vekom a nechajte ju stáť 2 minúty, aby ovsená kaša absorbovala prebytočnú vlhkosť.

Je tu pomalý sporák, ale neviete, ako v ňom uvariť kašu? Použite náš článok „Ako uvariť ovsenú kašu v pomalom sporáku“.

Čo určuje konzistenciu ovsených sušienok, ako rôzne zložky ovplyvňujú chuť a vzhľad? Dozviete sa všetko o ovsených vločkách z našej super štúdie.

Celozrnné ovsené vločky na vode

 • ovsené krúpy (celé) - 100 g,
 • voda - 0,5 l
 • soľ - 2 g
 • maslo alebo rastlinný olej, cukor - podľa chuti.

 • Opláchnite cereálie do čistej vody, preneste na panvicu, naplňte vodou. Nechajte pôsobiť 2 hodiny.
 • Opláchnite cereálie, vráťte na panvicu, nalejte čistú vodu.
 • Priveďte vodu do varu, ovsené vločky varte 40 minút a pravidelne z povrchu odstraňujte lepiaci film.
 • Pridajte maslo, cukor a soľ, premiešajte.
 • Kašu stmavte na miernom ohni počas 5 minút.
 • Po odstránení panvice s ovsenou kašou z ohňa ju zabaľte a nechajte ju ďalších 20 - 30 minút.

Kašovitá kaša varená vo vode z celej ovsenej múky sa považuje za najužitočnejšiu. Odporúča sa jesť tým, ktorí dodržiavajú diétu.

Hercules kaša na vode

 • ovsené vločky "Hercules" - 40 g,
 • voda - 0,2 l
 • soľ je štipka
 • cukor (voliteľné) - 5-10 g,
 • maslo (voliteľné) - 20 g.

 • Do nej prevarte vodu, nalejte cukor a soľ. Miešajte, kým sa úplne nerozpustí.
 • Nalejte vločkové vločky, premiešajte. Varte za občasného miešania 15 minút.
 • Pridajte olej, premiešajte kašu. Vyberte panvicu z tepla.
 • Zabaľte panvicu s uterákom a nechajte pôsobiť 10-15 minút, kým nedosiahne pripravenosť.

Ovesné vločky vo vode sa môžu pripraviť bez cukru. Maslo je možné nahradiť rastlinným olejom. Zástancovia zdravej výživy ovsené vločky s ľanovým olejom často ochutnávajú. Tento produkt sa po zahriatí stáva zbytočným, takže sa pridáva do už pripravenej kaše položenej na taniere. Cukor v obilninách sa môže nahradiť medom. Je tiež žiaduce pridať ho do už pripravenej misky tak, aby si zachovala maximum užitočných vlastností.

Obilná ovsená kaša v mlieku

 • ovsené vločky - 40 g,
 • mlieko - 0,3 l
 • cukor - 10 g
 • soľ je štipka
 • voda - 20 ml
 • maslo - 25 g.

 • Na spodnú časť nádoby nalejte lyžicu studenej vody - je to nevyhnutné, aby sa mlieko nelepilo.
 • Pridajte pohár mlieka. Priveďte do varu.
 • Nalejte cukor a soľ do vriaceho mlieka, zamiešajte.
 • Pridajte ovsené vločky. Варите кашу, пока она не начнет густеть.
 • Добавьте оставшееся молоко, перемешайте. Поварите кашу еще пару-тройку минут, перемешайте, снимите с огня.
 • Добавьте в кашу масло, перемешайте.
 • Кастрюлю накройте крышкой, укутайте, оставьте на 10-15 минут. За это время каша еще немного загустеет и приобретет оптимальную консистенцию.

Каша, сваренная из овсяных хлопьев на молоке, получается нежной и вкусной. Она нравится и взрослым, и детям.

Молочная каша из овсяных хлопьев в мультиварке

 • Herkules vločky - 95 g,
 • mlieko - 0,75 l
 • soľ je štipka
 • cukor - 20 g
 • maslo - 30 g.

 • Do viacvrstvovej misky nalejte obilie, soľ a cukor.
 • S maslom približne v polovici výšky misy pre viac vrstiev nakreslite čiaru - bude to hranica, ktorú mlieko pri varení nemôže prekonať. Zvyšný olej položte na obilie.
 • Nalejte mlieko do kapacity viaczložkového mixu, zamiešajte.
 • Jednotku zapnite aktivovaním programu „Mliečna kaša“. Ak nie je k dispozícii, spustite program „Porridge“, „Krupa“, „Rice“ alebo podobne. Ak máte jemne namleté ​​ovsené vločky, nastavte časovač na 10 minút, ak je to Extra 2 alebo Extra 1, 20 minút. Pri varení kaše z vločiek Hercules nastavte čas varenia na 30 minút.

Po ukončení programu nechajte ovsenú kašu v režime zahrievania ďalších 10 minút, potom bude omnoho chutnejšia.

Celozrnné ovsené vločky so zeleninou v pomalom hrnci

 • celá ovsená kaša - 100 g,
 • voda alebo vývar - 0,5 l,
 • cibuľa - 100 g,
 • mrkva - 100 g
 • rafinovaný rastlinný olej - 40 ml,
 • soľ, korenie - podľa chuti.

 • Opláchnite obilniny, namočte ich 2 hodiny do studenej vody.
 • Uvoľnite cibuľu z šupiek nakrájaných na malé kocky.
 • Mrkvu zoškrabte, umyte ju, osušte obrúskom, nakrájajte na strúhadlo s veľkými otvormi.
 • Nalejte olej do viacvrstvovej misky, vložte doň cibuľu a mrkvu.
 • Zapnite spotrebič aktivovaním programu „Smaženie“. Ak váš model viacerých výrobcov takýto program nemá, aktivujte program Pečenie.
 • Po 10 minútach spotrebič vypnite. Nalejte pripravenú obilninu do viacvrstvovej misky. Pridajte soľ a korenie, premiešajte.
 • Naplňte jedlo vodou. Spotrebič zapnite v režime prípravy obilnín na 40 minút.
 • Kaša sa mieša. Nechajte ho zapnuté ďalšiu hodinu v režime kúrenia.

Celá ovsená kaša sa dá variť s duseným mäsom, potom bude ešte chutnejšia. Dusené mäso sa pridáva 40 minút po príprave kaše v hlavnom režime a pokračuje sa vo varení ďalších 20 minút. V režime kúrenia potom nie je potrebné ovinúť kašu.

Herkulovitá kaša s čerstvými bobuľami

 • Herkules vločky (hrubé mletie) - 95 g,
 • voda - 0,5 l
 • čerstvé bobule - 100 g,
 • cukor (voliteľné) - 10 - 20 g,
 • soľ je štipka.

 • Ľanové vločky zmiešame so soľou a cukrom. Vložte panvicu.
 • Varte vodu, naplňte vločky Herkules, premiešajte.
 • Dajte hrniec na oheň. Kaša varte na miernom ohni 15 minút.
 • Zoradiť, umyť bobule. Môžu byť tiež rozdrvené, ale nie je to potrebné.
 • Dajte bobule alebo šťouchané zemiaky na panvicu s ovsenou kašou, premiešajte. Varte 5-7 minút, kým sa kaša nezapáli.

Kašu môžete variť so zmrznutými bobuľami, ale potom budete musieť pridať cukor, pretože mrazené bobule sa zvyčajne ukážu ako omnoho kyslejšie ako čerstvé.

Ovsená kaša s mliekom a hrozienkami

 • ovsené vločky "Extra" - 100 g,
 • voda - 0,25 l
 • mlieko - 0,5 l
 • hrozienka - 100 g.

 • Nalejte hrozienka vriacou vodou, po 5 minútach vypustite vodu, hrozienka vytlačte.
 • Zrieďte mlieko vodou a privarte.
 • Nalejte ovsené vločky, premiešajte.
 • Kaša varte 5 minút.
 • Pridajte dusené hrozienka a varte kašu, kým sa neuvaria.

Rozinky môžu byť nahradené iným sušeným ovocím, predparené a nakrájané na kúsky. Potom do kaše pridajte trochu cukru, pretože hrozienka sú sladšie ako sušené slivky a sušené marhule.

Ovsená kaša je zdravá a chutná. Môže sa variť z celých zŕn alebo ovsených vločiek. Dieters radšej variť ovsené vločky vo vode. Deti uprednostňujú ovsené vločky v mlieku. Toto jedlo je často doplnené čerstvými a sušenými bobuľami, ovocím, menej často - mäsom alebo zeleninou. Všetky možnosti jedla sú dobré svojím vlastným spôsobom a hodné sa zúčastniť na strave osoby, ktorá sa riadi zdravím.

Čo sa stane ovsené vločky

Kaša môže byť vyrobená z ovsených vločiek alebo obilnín. Pred varením sa cereálie niekoľko hodín namáčajú a pomerne dlho varia asi 30 - 40 minút. Je však tiež najzdravšia a najchutnejšia.

elwakt.com

Vločky majú mnoho podob:

 • Extra číslo 1 - najtenšia, najväčšia a najzdravšia z ovsených vločiek. Čas varenia je 15 minút.
 • Extra číslo 2 - tenké vločky menšej veľkosti, varte 5-10 minút.
 • Extra číslo 3 - najtenšie a najmenšie, vhodné pre detskú výživu. Rýchlo varte: 2–5 minút.
 • Hercules - hrubé veľké vločky naparené, a preto menej zdravé. Varte asi 20 minút.
 • Okvetné lístky sú silné vločky, ale mäkšie ako ovsené vločky, a varia sa rýchlejšie: asi 10 minút.

Vždy si prečítajte pokyny na obale: je tu uvedený presný čas varenia pre konkrétny druh obilnín.

Aké proporcie varíte ovsené vločky?

Kaša sa môže variť v mlieku alebo vo vode. Objem kvapaliny závisí od toho, akú konzistentnosť chcete dosiahnuť:

 • pre tekutú ovsenú kašu na 1 diel obilniny alebo cereálie odoberte 3–3,5 časti tekutiny,
 • pre polo viskózne - pomer 1: 2,5,
 • pre viskózne - 1: 2.

Na jednu porciu stačí pol šálky ovsenej múky alebo obilia.

Čo môžete pridať do ovsených vločiek

Kaša sa zvyčajne varí s cukrom alebo medom: na jednu porciu - asi jednu polievkovú lyžicu sladidla. Pre zvýšenie chuti môžete tiež pridať malú štipku soli a kúsok masla.

 • bobule, ovocie a sušené ovocie,
 • jam,
 • kandizované ovocie
 • orechy,
 • čokoláda alebo kakao
 • zelenina: mrkva alebo tekvica,
 • korenie: škorica, klinček alebo iné (podľa chuti).

Ako variť ovsené vločky v panvici

Zahrejte vodu alebo mlieko. Keď tekutina začne vrieť, pridajte obilie alebo obilniny, sladidlo a štipku soli. Za miešania dajte kašu do varu a znížte teplo.

Kaša varte, kým sa neuvarí, nezabudnite ju premiešať. Potom vyberte z tepla, prikryte ho a nechajte ho niekoľko minút stáť. Na záver pridajte polevy, kúsok masla a podávajte.

Ako variť ovsené vločky v mikrovlnnej rúre

Kombinujte ovsené vločky, vodu, cukor a soľ v miske. Mikrovlny a varte pri maximálnom výkone po dobu 1,5 minúty. Potom zmiešajte ovsenú kašu a zapnite rúru na ďalších 20–40 sekúnd.

Uistite sa, že ovsené vločky neutekajú: ak vrie, je takmer pripravená. Vyberte ovesenú kašu a nechajte ju niekoľko minút stáť pod vekom.

Na varenie v mikrovlnnej rúre je lepšie nepoužívať mlieko: veľmi rýchlo steká. Je tiež lepšie brať instantné obilniny.

Ako variť Lazy ovsené vločky

Ak ráno varíte ovsené vločky - výkon, urobte tento večer. Rýchlo varné vločky (č. 2 alebo 3) doplňte horúcim mliekom alebo vodou, pridajte zvyšné ingrediencie, nechajte vychladnúť na izbovú teplotu, prikryte a vložte do chladničky. Ovesné vločky absorbujú všetku tekutinu cez noc a kaša bude pripravená. Ráno to stačí zohriať v mikrovlnnej rúre.

Lahodné recepty ovsených vločiek nájdete v týchto článkoch:

Pin
Send
Share
Send
Send