Užitočné tipy

Ako znížiť rolety na šírku sami

Pin
Send
Share
Send
Send


V niektorých prípadoch nemusia byť zakúpené rolety vhodné pre vaše okno. Napríklad, ak je okno zložitého tvaru alebo ste pôvodne nemerali správne otvorenie okna alebo ste sa rozhodli presunúť záclony z jedného okna do druhého ...

Ako vidíte, existujú rôzne prípady. A málo ľudí chce zavolať pána na taký jednoduchý postup, ako je skracovanie roliet.

Poďme teda zistiť, ako zastrihnúť rolety.

Svetlé rolety na balkóne

Ako skrátiť šírku rolety sami

Našťastie je konštrukcia roliet jednoduchá, takže ich môžete doma dosť skrátiť na správnu veľkosť.

Ak chcete skrátiť záclony, použite tieto nástroje: Ceruzka, pravítko, kancelársky nôž alebo nožnice, píla na kov (vyžaduje sa!), Brúsny papier alebo spis.

Ako čalúniť rolety:

 1. Položte záclony na rovný povrch.
 2. Rozviňte látku z kotúčika.
 3. Odstráňte závažie zo spodnej časti závesu (je ľahké ho nájsť úplne dole).
 4. Presne označte, ako chcete odrezať záclonu a odrezať látku.
 5. Rezte hriadeľ na požadovanú šírku pomocou pílky alebo podobného nástroja. Za účelom odstránenia škvŕn okraj vložte pomocou súborov alebo brúsneho papiera.

POZOR! Hriadeľ by mal byť o 8-10 mm širší ako pás.

 • Vystrihnite závažie (10-15 mm užšie ako záclonovina!)
 • Teraz zostavte záclonu: pripevnite zátku, vložte závažie do spodného okraja látky.
 • Zostáva zatočiť oponu späť na rolku, ponechávajúc 40-50 mm voľného okraja - a máte hotovo!
 • Dĺžku opony skracujeme v 6 jednoduchých krokoch:

  1. Prípravu vykonávame rovnakým spôsobom ako pri zmene šírky záclony.
  2. Berieme na vedomie, ako dlho je potrebné tkaninu skrátiť.
  3. Vytiahneme váhy a odrežeme látku.

  POZOR! Uistite sa, že dávate 40-50 mm na vytvorenie nového vrecka pre vážiacu hmotu.

 • Textilnú „rúru“ šijeme na spodnú časť záclony podľa veľkosti váhového prostriedku (najjednoduchší spôsob je zabaliť ju do záclony a zistiť, koľko látky na ňu potrebujete).
 • Vložte závažie do výsledného vrecka.
 • Blahoželáme! Vaša roleta má teraz správnu dĺžku.
 • Ako skrátiť rolety na koľajniciach

  Takéto záclony sa skrátia rovnakým spôsobom ako bežné záclony, s jediným rozdielom, že sa musia najprv vytiahnuť z vodiacich líšt, ktoré držia látku blízko skla, so zatiahnutými záclonami.

  Vodiace lišty sú namontované tak, aby sa tkanina počas vertikálneho vetrania neprehýbala. Potom opony lepšie pokrývajú slnko a okno vyzerá elegantnejšie.

  Je veľmi jednoduché odstrániť tkaninu z vodidiel, pretože sa môže mierne zdeformovať a potom obnoviť tvar. Pri ratanových a bambusových závesoch musíte byť obzvlášť opatrní, aby ste nepoškodili okraj.

  Vo všetkých ostatných ohľadoch sa proces skracovania záclon nelíši od toho, čo sme opísali vyššie v tomto článku.

  Vyberáme nástroje

  Aby bolo možné záclony nezávisle odrezať, budú potrebné tieto nástroje:

  • mydlo alebo špeciálna ceruzka na látku,
  • nožnice pre domácnosť alebo ostrý kancelársky nôž,
  • ihly, nite,
  • centimetrová páska.

  Ak sú záclony príliš široké, čo presahuje veľkosť okna, musíte ich zúžiť. Po odstránení zástrčiek musíte plátno najskôr nasadiť. Vezmite prosím na vedomie, že kotúče sú vybavené špeciálnymi závažiami, ktoré je tiež potrebné odstrániť a odrezať, aby zodpovedali veľkosti nového okna.

  Návod

  Použite mydlo a centimetrovú pásku na záclonovú textíliu. Pred strihaním hriadeľa roliet a jeho uvedením do požadovanej dĺžky je potrebné odmerať šírku okna a ustupovať 2-3 cm od dĺžky konzoly.

  Potom musíte nainštalovať zátky a odrezať prebytočnú časť koľajnice, ktorá by sa na konci mala rovnať dĺžke hriadeľa.

  Závesy sú tiež označené mydlom a centimetrovou páskou. Ostrým nožom alebo obyčajnými nožnicami pre domácnosť sa plachtovina odreže na šírku spodnej časti koľajnice.

  Po pripojení materiálu k hriadeľu. Aby sa to dosiahlo, musí sa po nalepení ochrannej pásky samolepiacou podložkou pevne navinúť. Látka sa musí navinúť opatrne a priliehať k drieku v prísne vodorovnej polohe. Vyvarujte sa najmenším skresleniam, pretože v tomto prípade bude všetka práca vykonaná zbytočne.

  Ohnite 5 cm plátna tak, aby sa vytvoril záhyb, v ktorom bude namontovaná šachta s lepenou páskou. Nestláčajte príliš veľa, pretože hriadeľ v tomto prípade skĺzne a nebude schopný pevne zaistiť svoju polohu.

  Potom, čo potrebujete jazdiť po vrchu záclon a zvinúť ho až do 3/4 dĺžky. Namontujte spodnú koľajnicu do otvoru v clone. Vložte držiak na samý koniec ovládacieho mechanizmu a druhý koniec zasuňte rovnakým spôsobom. Na konci práce sa musia zmontovať všetky časti, ktoré držia systém na mieste, a roleta s menšou šírkou by sa mala zavesiť na miesto určené pre tento účel.

  Ako vidíte, nie je ťažké sami odrezať záclony na šírku. Tu je hlavná pozornosť a starostlivosť, ako aj hodina voľného času a dostupnosť potrebných pracovných nástrojov.

  Veľkosti závesov

  Rímske rolety môžu mať rôzne veľkosti, takže na panoramatických aj bežných oknách vyzerajú dokonale. V porovnaní s tradičnými žalúziami sú tieto záclony vybavené systémom zatemnenia a úplne zakrývajú otvorenie okna, čím v miestnosti vytvárajú ľahké súmraku. Výrobky je možné prišiť na objednávku a zakúpiť v rovnakom čase, aby ste si mohli vybrať, musíte poznať presné rozmery okien. Veľkosť záclon závisí spravidla od toho, s ktorým systémom sú vybavené.

  Nasledujúce modely sa najčastejšie vyskytujú na predaj.

  • Otvorené. Zvyčajne sa vyberajú pre štandardné okná, pretože maximálna šírka plátna je 180 cm a výška je 2 metre. Závesy je možné pripevniť na plastové okná v otvore a na vrch svahu.

  • Minikassetnye. Ich výška dosahuje 220 cm a šírka môže byť minimálna - 70 cm. Strany plachiet sú opatrené špeciálnymi vodiacimi lištami, vďaka ktorým látka získava krásny tvar a neklesá.

  • Veľké. Takéto záclony sú vybavené hriadeľom s priemerom 35 až 79 mm, vyrábajú sa so šírkou 3,5 ma dĺžkou 4,5 m. Aby maľby vyzerali štýlovo, musia úplne zodpovedať veľkosti okenných otvorov. Na ich zníženie sa používa prerezávanie. Šírku rolety je možné ľahko skrátiť vlastnými rukami.

  • Vikier. Vybavené pružinovým mechanizmom, ktorým sa vodítka hladko otvárajú a zatvárajú na plátno. Ich výška môže byť 200 cm a minimálna šírka je 70 cm.

  Pred inštaláciou roliek musíte vykonať presné výpočty. V budúcnosti to pomôže zjednodušiť inštaláciu a znížiť náklady na výrobok. Za týmto účelom sa meria šírka otvoru a na každú jeho stranu sa pridá malý okraj 10 mm. Do výšky otvoru sa musí pridať 50 mm.

  Ako sa orezať?

  Rolety sa spravidla strihajú, keď je potrebné zmeniť dekoráciu miestnosti alebo ak nezodpovedajú veľkosti okenných otvorov, ku ktorým často dochádza pri presune a zmene miesta bydliska. Každá žena v domácnosti bude môcť skrátiť rožky. Na začiatku by sa látka mala zavesiť na rímsu, keď sa narovná a získa konečný tvar, vykonajú sa merania. V tomto prípade bude dekoratívne spracovanie nižšie uvedeného produktu závisieť od typu tkaniny. Najjednoduchší spôsob, ako znížiť plátno, je dvojitý lem, pomocou ktorého môžete schovať až 30 cm látky bez orezania.

  V prípade, že sú záclony šité z hodvábu alebo organzy, nemôžete ich označiť, inak môžu zostať stopy. Aby ste tomu zabránili, používajte univerzálne lepiace pásky. Sú vopred vyžehlené žehličkou a potom je látka a zložený kus spolu spojené. Prúžky je potrebné vyžehliť pomocou tenkej tkaniny a položiť látku na mäkkú utierku.

  Okraje roliet môžu byť tiež ošetrené prúžkom, ktorým je textilná páska. Najprv sa zaistí kolíkmi a potom sa vybuduje. Nie je potrebné skrátiť záclony zdola, existuje spôsob, ako skrátiť dĺžku od horného okraja.

  Bez ohľadu na typ orezávania budete potrebovať na mieru mydlo, nožnice, žehličku, nite, ihly a centimetrovú pásku.

  Samotný proces skracovania pozostáva z niekoľkých fáz.

  • Hrana sa najprv oreže. Toto by sa malo robiť opatrne, pretože vrhanie môže viesť k deformácii a poškodeniu látky. Hrany sa spočiatku spracúvajú po stranách, potom sa opona ohne, vyžehlí a dobre zašije.
  • Ďalej sa k vrchu budúcej opony pripevní vrkoč, ktorý ohýba okraje plátna o 2 až 3 cm. Počet švov v tomto prípade závisí od šírky pletiva. Spodná strana rolety by mala byť obojstranne lemovaná.
  • Dokončenie sa považuje za závesy.

  Ako zmenšiť šírku vodorovných žalúzií

  Ak vodorovné žalúzie nezodpovedajú šírke otvoru, môžu sa zmenšiť rozrezaním jednej alebo dvoch strán naraz (kvôli symetrii) časti konštrukcie. Je lepšie skrátiť zo strany, kde je umiestnený ovládací mechanizmus:

  • odstráňte zátky a ochranný kryt z rímsy,
  • posuňte káblový systém a ovládací mechanizmus cez kolík,
  • odmerajte požadovanú veľkosť, vložte značku,
  • starostlivo zložte všetky lamely do jedného viacvrstvového prúžku, zovrite ich zvierkami alebo pružným pásom, aby sa nerozpadli,
  • prebytočnú pílku s malými zubami,
  • okraje zakončite pilníkom alebo brúsnym papierom tak, aby nedošlo k otriasaniu, mierne okolo okrajov,
  • zmontujte štruktúru v opačnom poradí a rolety môžete nainštalovať na okno.

  Je lepšie upravovať kovové a drevené horizontálne žalúzie na frézke, takže hrany budú oveľa presnejšie. Plátok sa musí ošetriť ochrannou látkou a podľa potreby zafarbiť.

  Grafické pokyny o tom, ako merať otvory, aby sa žalúzie správne prerezali

  Úloha skrátenia žalúzií vodorovnými lamelami je jednoduchšia:

  • otvorte spodnú lištu
  • rozopnite uzly na obmedzujúcich kábloch, odstráňte spony,
  • odstráňte prebytočné lamely, odrežte čipku na požadovanú veľkosť a znova zložte žalúzie v opačnom poradí.

  Aby nedošlo k chybám v tomto procese, nezabudnite si pozrieť tipy na video o tom, ako správne zaslepiť žalúzie.

  Rolety sa odvíjajú od valca, vyberte plachtu. Valec je orezaný rovnako s rímsou, pílkou. Samotná látka je položená na stôl, opatrne vtiahnutý do veľkosti otvoru, plus bočná hrana, strihané nožnicami a lemované. Potom nainštalujte spodnú vodiacu koľajnicu. Aby sa po prilepení koncovej hrany k hriadeľu záclona nebola krátka, je dôležité nezabudnúť na prídavok, ktorý sa rovná obvodu rúrky, zvyčajne 50 mm.

  Schéma, ako orezávať rolety

  Tipy na zníženie vertikálnych žalúzií

  Vertikálne žalúzie obvykle vyčnievajú 15-40 cm za otvorom, esteticky to vyzerá príjemne, a preto nie sú žiadne problémy so šírkou záclon.

  Aj keď takáto potreba vznikla, je tento proces veľmi jednoduchý:

  • vyberte zátky, otvorte krabicu,
  • odstráňte prebytočné bežce a prvky vzdialenosti,
  • opatrne odstráňte šnúrky, reťaze a výstroj bez toho, aby ste prerušili plátky,
  • posuňte zostávajúce časti na kolík tak, aby neprekážali,
  • vyrezal rímsu pomocou pílky
  • pozorne skontrolujte, či sa vo vnútri nenachádzajú žiadne zvyšky, okraj vložte do súboru,
  • umiestnite výstroj na miesto
  • prejsť reťazou cez reťaz a ozubené kolesá,
  • zostaviť žalúzie.

  Ak sa nechcete obťažovať navíjaním čipky, stačí si zahryznúť kliešte na kliešte. Podrobnejšie pokyny nájdete vo videu, ktoré ukazuje krok za krokom, ako správne rezať rímsu.

  Keď sú vnútorné stropy nízke alebo otvory nie sú štandardné, vyvstáva otázka: ako skrátiť vertikálne žalúzie? Ak sú naplánované krátke záclony k parapetu, je optimálne, ak sú záclony o 50 mm nižšie ako otvor. Je vhodné vytvoriť dlhé žalúzie vo výške 10 - 20 mm nad podlahou.

  Aby nedochádzalo k narušeniu geometrie vertikály, medzi spodným okrajom lamely a podlahou nechajte malú medzeru.

  Tento proces nie je tak zložitý ako starostlivý:

  • vyberte lamely z háčikov, ako to urobiť správne, pozrite sa na video, sprievodca poskytuje užitočné tipy, ako robiť prácu a nepoškodzovať štruktúru.

  • jemne potiahnite plastové remienky s očkom pod háčik,
  • strihajte ostrými nožnicami, alebo môžete použiť vládny nôž na pravítku, prúžky dlhé plus 20 - 30 mm na zákruty,
  • okraje opracujte tak, aby sa neposypali, syntetické látky sú dobre upevnené ohňom,

  Odporúča sa žehliť záhyb pásu

  • zastrčiť okraj lamely, opatrne urobiť otvor v strede pod uchom,
  • vložte plastovú tyčinku,

  Ohyb časti sa dá fixovať lepidlom Moment, ale môže sa objaviť na prednej strane a kaziť vzhľad záclon.

  • lem alebo prilepte záhyb pásu, potom ho môžete zavesiť na rímsu.

  Na úpravu drahých žalúzií je lepšie obrátiť sa na odborníkov, najmä na kovové zliatiny a drahé drevo.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send