Užitočné tipy

Výmena brzdových kotúčov

Pin
Send
Share
Send
Send


Ahoj všetci, Dlho som nenapísal, moja práca je v ohni. Ale stále robím malé auto. Nedávno som si všimol, že brzdenie automobilu je menej účinné. A v krabici sú dlho kúpené brzdové doštičky a kolesá spoločnosti Brembo„Najprv som si myslel, že vezmem auto do servisu, ale keď som vedel, ako títo pokrivení muži pracujú, rozhodol som sa pomaly a múdro pristupovať k tomuto problému, vyčistiť ho, namazať ho na správnych miestach. Brzdy sú však osobnou bezpečnosťou a vy by ste neverili strýkovi Vasyovi, najmä preto, že práca nie je taká náročná ...
Čísla dielov rozmiestnim, ale predtým, ako pôjdete priamo do obchodu, vyberte koleso a pozrite si priemer brzdového kotúča. Pri loganoch pre rôzne roky vydania boli tieto podrobnosti odlišné. Môj disk má priemer 260 mm.
disky: 08.A268.10
podložky: P 68 008
Z nástroja, ktorý potrebujete:
1. Otvorený kľúč 17 "
2. Kľúč 13 "
3,18 "hlava + ráčna
4. Kladivo
5. Vrták / skrutkovač s vozíkom alebo kovovou kefou
6. Torex 40 "

Z chemikálií a mazív, ktoré som kúpil:
1. Medené mazivo.
2. Žiaruvzdorná čierna farba.
3. Silikónové mazivo.
4. Čistič brzdového systému 2 ks.
5. Mazanie brzdového systému (! nie pre sprievodcov!) Liqui Moly 7585 2 vrecká.
6. Tuk pre vodiace strmene Liqui Moly 7656 2 vrecká.

Maľovanie nového disku:
Pred začatím prác (ak to potrebujete) musíte disk natrieť tak, aby v čase, keď je nainštalovaný, mal náter čas na zaschnutie. Nepotrebné miesta uzavierame maskovacou páskou. Maľujeme.

Demontáž starého brzdového kotúča:
1. Pomocou 17 "kľúča (držte vodiaci kolík) a 13" odskrutkujte vodiace skrutky strmeňa.
2. Vyberte strmeň a vyberte ho nabok (dá sa nasadiť na páku), vytiahnite vankúšiky.
3. Hlava 18 "odskrutkujte skrutky konzoly zo zadnej časti pästi, odstráňte konzolu.
4. Vypneme tajné skrutky držiace disk so 40 "Torexom.
5. Jemným poklepaním na kladivo zrazte lepiaci disk.
6. Náboj očistíme od hrdze.

Okrajový zdroj

Pri každom kontakte s blokom sa disk opotrebuje, aj keď jeho hrúbka neklesá tak rýchlo, ako je hrúbka trecích obložení. A predsa príde čas, keď opotrebenie presiahne prijateľné limity. Minimálna povolená hrúbka brzdového kotúča musí byť uvedená výrobcom v technickej špecifikácii vozidla.

Pokiaľ ide o ostatných, dátum výmeny je po niekoľkých desiatkach tisíc kilometrov. Väčšina výrobcov automobilov prijíma opatrenia na výmenu dôležitých komponentov. Ide však o približné čísla, pretože tempo a povaha opotrebenia ovplyvňujú mnohé faktory.

Ovplyvňujúce faktory

Výber podložiek použitých na výmenu počas procesu údržby má významný vplyv. Väčšina výrobcov má svoj vlastný recept na výrobu trecích obložení. Fyzikálne vlastnosti týchto vankúšikov sa môžu líšiť.

Veľa závisí od prevádzkových podmienok zariadenia a štýlu vodiča. Ovplyvňuje opotrebenie celého systému. Výskyt porúch niekedy významne znižuje zdroje súčastí. Potrebné odporúčania sú potrebné na to, aby ste dali zamestnancom predajne. Nespoliehajte sa však úplne na svoju dobrú vieru.

Aby ste vedeli, kedy treba vymeniť brzdové kotúče, odporúča sa ich pravidelne kontrolovať a merať ich hrúbka. Pred vykonaním meraní je potrebné objasniť možnosť konfigurácie vozidla. Často je možné nainštalovať ten istý stroj ako vetrané brzdové kotúčea obyčajné. Líšia sa veľkosťou.

Znehodnotenie povrchu, na ktorý sú podložky pritlačené, je nerovnomerné. Je to tak kvôli štruktúre samotných trecích obložení, ako aj kvôli vniknutiu cudzích predmetov, ako sú malé kamienky, do medzery medzi blokom a diskom. Aby sa to eliminovalo, musia byť cudzie predmety včas odstránené. Ak je látka v štruktúre trecích obložení, stojí za to upustiť od používania častí nie príliš svedomitého výrobcu.

Nebezpečné prehriatie

Čím intenzívnejšie brzdenie, tým vyššie je zahrievanie. Ak však teplota zostáva vysoká aj pri dlhodobom pohybe s uvoľneným pedálom, znamená to, že strmene sa nebrzdia kvôli kyslosti ich piestov alebo vodidiel.

V tomto prípade sa opotrebovanie častí prudko zrýchli. Porucha musí byť okamžite odstránená. Niekedy na to stačí vyčistiť časti od špiny a hrdze. Môže však byť potrebná oprava a dokonca aj úplná výmena zostavy.

Možné možnosti

Konštrukčné vlastnosti brzdového systému závisia od zámerov vývojárov a výsledkov získaných po predbežných výpočtoch a skúškach. Toto ovplyvňuje usporiadanie jednotlivých častí, ich rozmery a materiál výroby. Na zvýšenie brzdného výkonu je možné do vozidla nainštalovať:

 • Vákuové zosilňovače, ktoré zvyšujú tlak v hydraulickom pohone systému. Ak je k dispozícii, viac tonový stroj možno zastaviť ľahkým stlačením pedálu.
 • Strmene so zvýšenou účinnosťou, zaisťujúce vysokú upínaciu silu na podložky.
 • Dierované brzdové kotúče. V dôsledku prítomnosti otvorov alebo štrbín na pracovnej ploche sa samotná časť stáva ľahšou a koeficient trenia medzi trecími obloženiami a diskom sa výrazne zvyšuje. Súčasne sa tiež urýchli opotrebovanie podložiek. Z tohto dôvodu sa k takémuto riešeniu pristupuje, ak sa vyčerpali iné spôsoby na zvýšenie účinnosti bŕzd.
 • Uhlíkové disky. Vysokej cene tohto materiálu bráni rozšírená dostupnosť nesporných výhod častí uhlíkových vlákien. Takéto komponenty sa doteraz dajú nájsť iba na veľmi drahých automobiloch.

Dôležité! Ak si želáte vykonať nezávislé zmeny v konštrukcii brzdového systému, nezabudnite, že je to možné iba po dohode s vývojárom zariadenia. V opačnom prípade môže byť upravený automobil používaný iba na športových tratiach.

Vykonávanie majiteľov automobilov oprava brzdového systému ich vlastné auto alebo iba zaujímajúci sa o zariadenie a pravidlá pre servis zariadení, sa často zaujímajú o postup pri vykonávaní niektorých prác. Hovoríme o tom.

Ako vybrať brzdový kotúč?

Ak nie je záujem alebo možnosť navštíviť servisné stredisko, môže sa práca vykonať nezávisle. Samozrejme za predpokladu, že máte potrebné podmienky, nástroje a zručnosti. Všimnite si, že oprava brzdového systému Musí sa to robiť opatrne a pri demontáži a montáži mechanizmov je dôležité udržiavať čistotu.

Výmena predných brzdových kotúčov

Pre úspešnú prácu sa odporúča používať zdvihák alebo zdvihák v kombinácii so spoľahlivými zarážkami. Samozrejme, v závislosti od konkrétneho modelu vozidla existujú určité nuansy. Všeobecná postupnosť akcií na najmodernejších strojoch je však nasledovná:

 1. Oslabte dotiahnutie skrutiek kolesa.
 2. Zdvihnite auto, až kým sa pneumatika prestane dotýkať ložiskového povrchu.
 3. Úplne odskrutkujte skrutky a vyberte koleso.
 4. Odskrutkujte tiež kryt strmeňa (v závislosti od dizajnu) vyraďte vodítka. Potom odoberte brzdové doštičky.
 5. Pretože nové podložky by sa mali inštalovať spolu s novým diskom, pomocou plochého držiaka úplne zapustíme piesty strmeňa. Zároveň dbáme na to, aby sa voľne pohybovali a prašníky boli neporušené.
 6. Vypneme strmeň z upevňovacích bodov. Aby ste to mohli dosiahnuť, napríklad aby ste zaistili pohodlný prístup k čapom, musíte otočiť volant v jednom alebo druhom smere. Odstránime strmeň a pomocou drôtu zavesíme závesné rameno alebo karosériu na vzperu tlmiča, aby boli hadice vo voľnom stave. Niekedy na to musíte najprv uvoľniť alebo odstrániť svorky držiace hadice.
 7. Odskrutkujte skrutku (alebo skrutky) pripevnenie disku na náboj kolesa. Potom diel odstráňte. Stáva sa, že sa drží na sedadle na náboji. Potom musíte použiť tekutý kľúč, kladivo a drift z mäkkého kovu.
 8. Sedadlo na náboji očistíme od nečistôt a hrdze a novú časť utiahneme dotiahnutím upevňovacej skrutky (skrutky).
 9. Pracovný povrch disku odmastite.
 10. Opravíme strmeň na mieste.
 11. Nainštalujte vložky.
 12. Vložte koleso na miesto.

Pre vašu informáciu! Podrobnosti sa menia iba v pároch. Je zakázané vykonávať práce iba na jednej strane stroja.

Výmena zadných brzdových kotúčov

Povaha a poradie operácií sa spravidla nelíši od práce na predných kolesách. Len tak sa dostanete na miesta, kde sú strmene pripevnené niekedy zdola pod auto. S výťahom to nie je problém. Ak je k dispozícii iba zdvihák, je potrebný pozorovací otvor.

Aj keď sú mimoriadne zriedkavé, existujú modely áut, v ktorých sú kolesá vyrobené súčasne s nábojom. V takom prípade budete musieť vymeniť celú zostavu.

Malo by sa pamätať na to, že v počiatočnej fáze, kým nie sú vankúšiky zabehnuté, bude brzdný účinok o niečo nižší ako obvykle. Niektorí výrobcovia náhradných dielov dodávajú lapovaciu pastu spolu s dielmi, ktoré by sa mali nanášať v súlade s návodom na použitie.

Ktoré brzdové kotúče sú lepšie?

Samozrejme existujú známe značky, ktorých kvalita produktu je dokázaná skúsenosťami s prevádzkou. Medzi nimi možno uviesť Brembo, ATE, TRW. Na jednej strane sa však na trhu neustále objavujú noví hráči, ktorí dodávajú výrobky dostatočne vysokej kvality, a na druhej strane je na predaj pomerne veľa falošných dielov.

Z týchto dôvodov sa skúste skomponovať menovitý brzdový kotúč nestojí to za to, a pri výbere náhradných dielov sa odporúča venovať pozornosť nielen veľkému názvu výrobcu, ale aj všeobecnej kvalite tovaru.

Pretože nemôžete analyzovať zloženie materiálu, z ktorého je vyrobená časť, ktorú potrebujete, mali by ste sa zamerať na tieto parametre:

 • Presné dodržiavanie rozmerov, kvôli porušeniu ktorých montáž jednotky môže byť nemožné. Nesprávne vyváženie disku spôsobí jeho náraz, ktorého extrémnym prejavom je pulzácia brzdového pedála pri stlačení. Takéto komponenty sa budú musieť okamžite poslať do šrotu.
 • Kvalita spracovania. Je neprijateľné, ak na dieloch dochádza k záblesku, otrasom alebo hlbokým škrabancom. Svedomí výrobcovia to neumožňujú.
 • Zodpovedajúce čísla katalógu. Musia sa presne zhodovať s údajmi uvedenými v technickej dokumentácii alebo na webovej stránke spoločnosti, ktorá vyrobila daný diel.

Príliš mäkké trecie obloženia, ak sú spárované s diskom z tvrdej zliatiny, sa rýchlo opotrebujú. Tvrdé vankúšiky naopak v krátkom čase spôsobia, že časť vyrobená z mäkkého kovu nebude použiteľná.

Pin
Send
Share
Send
Send