Užitočné tipy

Vytvorte falošný BSOD

Pin
Send
Share
Send
Send


Modrá obrazovka smrti (BSOD) - správa o kritickej chybe systému umiestnená na modrom pozadí obrazovky počítača. BSOD (modrá obrazovka smrti) zobrazuje informácie o vážnom zlyhaní systému Windows, zobrazuje názov a chybové kódy zastavenia.

V dôsledku problémov s hardvérom počítača alebo nesprávnymi funkciami softvéru sa zobrazí „modrá obrazovka smrti“. Príčiny BSoD môžu byť veľmi odlišné: konflikty ovládačov, konflikty zariadení, konflikty aplikácií, účinky vírusov atď.

Od verzie systému Windows 8 sa vzhľad „modrej obrazovky smrti“ mierne zmenil. Keď modrá obrazovka vystrašila mnohých používateľov, chybové hlásenie teraz nevyzerá tak zlovestne ako predtým. V systéme Windows 10 sa na modrej obrazovke zobrazuje minimum informácií.

Na identifikáciu príčin kritických systémových chýb môžete použiť softvér, najmä bezplatný program BlueScreenView, ktorý je článkom na mojej stránke.

Existujú situácie, keď je naopak potrebné na výskumné účely umelo spôsobiť modrú obrazovku. Napríklad je potrebné vykonať diagnostiku, získať snímky obrazovky počas BSoD, skontrolovať fungovanie programov atď. Túto príležitosť som potreboval na demonštráciu fungovania programu BlueScreenView, keď som písal článok o tejto aplikácii.

Ako volať modrú obrazovku? Existuje niekoľko spôsobov, ako umelo spustiť BSOD v počítači. V tomto článku sa budeme zaoberať dvomi spôsobmi, ktoré spôsobujú BSOD v počítači: pomocou klávesníc, po úprave registra a pomocou programu Not My Fault.

Zakázanie automatického reštartu systému Windows pri zlyhaní systému

V operačných systémoch Windows 10, Windows 8.1 a Windows 8 je potrebné vypnúť automatický reštart v prípade zlyhania systému, pretože používateľ nemusí rozumieť dôvodu reštartu počítača.

Ak chcete zmeniť nastavenia, musíme zadať ďalšie systémové parametre. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

 1. Otvorte ovládací panel počítača a potom kliknite na ikonu Systém (v zobrazení Malé ikony).
 2. V okne „Zobraziť základné informácie o počítači“ kliknite na odkaz „Rozšírené nastavenia systému“.
 3. V okne „Vlastnosti systému“ na karte „Rozšírené“ v časti „Stiahnutie a obnovenie“ kliknite na tlačidlo „Možnosti ...“.
 4. V okne „Stiahnutie a obnovenie“ v časti „Zlyhanie systému“ zrušte začiarknutie políčka „Vykonať automatický reštart“.
 5. Kliknite na tlačidlo OK.

 1. Stlačte na klávesnici klávesy „Win“ + „R“.
 2. V okne Spustiť zadajte príkaz: „systempropertiesadvanced“ (bez úvodzoviek).
 3. Ďalej v okne „Vlastnosti systému“ na karte „Spresnenie“ v časti „Stiahnutie a obnovenie“ kliknite na „Nastavenia ...“.
 4. V okne „Stiahnutie a obnovenie“ vypnite automatický reštart systému, ktorý sa vykonáva v prípade zlyhania systému.
 5. Použite toto nastavenie.

Ako spôsobiť modrú obrazovku smrti vo Windows

Táto metóda funguje v operačných systémoch Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP. Kláves Scroll Lock slúži na zmenu správania alebo polohy kurzora myši. Kľúč má okrem iného funkciu, pomocou ktorej môžu vývojári získať výpis pamäte tým, že umelo spôsobia ladenie systému „modrou obrazovkou smrti“.

Funkcia BSOD hovoru je v nastaveniach systému Windows predvolene vypnutá. Užívateľ môže nezávisle aktivovať túto funkciu pre použitie pre svoje vlastné účely.

Musíte urobiť zmeny v registri Windows. Otvorte Editor databázy Registry jedným z týchto spôsobov.

Postupujte podľa pokynov, ak používate klávesnicu pripojenú cez port PS / 2:

Ak je klávesnica pripojená cez USB, prejdite na nasledujúcu cestu:

Vstúpte do časti „Parametre“ a kliknite pravým tlačidlom myši na voľné miesto.

V kontextovej ponuke vyberte „Vytvoriť“ a potom „DWORD Parameter (32 bitov)“.

Pomenujte parameter „CrashOnCtrlScroll“ (bez úvodzoviek).

Pravým tlačidlom myši kliknite na parameter a v kontextovej ponuke vyberte príkaz „Zmeniť ...“.

V okne „Zmeniť parameter DWORD (32 bitov)“ do poľa „Hodnota“ vložte parameter „1“ (bez úvodzoviek) a potom kliknite na tlačidlo „OK“.

Ak chcete použiť nastavenia, reštartujte počítač.

Teraz, ak je to potrebné, vyvoláme modrú obrazovku smrti Windows stlačením pravého klávesu Ctrl a dvojitým kliknutím na kláves Scroll Lock (ScrLk) na klávesnici.

Ak potreba takého spustenia BSOD v počítači zmizla, vymažte predtým vytvorené parametre z registra.

Ako urobiť modrú obrazovku Windows v Not My Fault

Bezplatný program Not My Fault bol vytvorený Markom Russinovičom, aby spôsobil umelé zlyhanie operačného systému z rôznych dôvodov. V budúcnosti sa systém Windows bude správať tak, ako sa bude systém správať po výskyte skutočnej poruchy, takže je lepšie vyskúšať túto aplikáciu na virtuálnom počítači.

Tu si stiahnite pomôcku Not My Fault Utility. Rozbaľte archív s programom a potom zo zložky programu spustite súbor aplikácie v súlade s kapacitou vášho systému. Not My Fault nevyžaduje inštaláciu do počítača.

V dialógovom okne Not My Fault na karte „Crash“ vyberte príslušnú príčinu kritického zlyhania systému:

 • Vysoká chyba IRQL (režim jadra).
 • Pretečenie pufra.
 • Pretečenie kódu.
 • Zásobník koša.
 • Vysoká IRQL chyba (užívateľský režim).
 • Pretečenie zásobníka.
 • Pevne stanovený bod prerušenia.
 • Dvojlôžková zadarmo.

Kliknite na tlačidlo Crash.

BSoD sa otvorí v počítači s chybou, ktorá spôsobila zlyhanie systému.

Obeť však nevie o falošnom BSOD!

Všeobecne ho používajte. Nevydierajte peniaze z tohto vtipu, len si užívajte reakciu. Na druhej strane by som odporučil, aby ste ho použili ako prostriedok „odinštalovania“ programu, ktorý váš kolega alebo potomok neustále používa v domácom počítači. Práve teraz tomu budeme venovať pozornosť.

 • Skopírujte súbor do koreňového adresára jednotky C a vytvorte odkaz na pracovnej ploche:

 • Potom vo vlastnostiach skratky vyberte ikonu Zmeniť a prejdite na umiestnenie v priečinkoch programov nainštalovaných v systéme Windows, ktoré sú zvyčajne zoskupené do adresára Program Files:

Vybral som si ikonu známeho antivírusového programu. Ak ste svedomitý otec, vyberte odznak hry, ktorá je nudná pre všetkých, z ktorej sa dieťa nemôže odtrhnúť. A podľa tohto veľkého zámienku (hovoria, že to nefunguje, vidíte?), Vymazať.

Teraz stačí premenovať skratku, dať jej názov požadovaného programu a odstrániť skutočnú ikonu. Tomu sa hovorí falšovanie, ale v dobrých úmysloch. Rolu bude hrať falošný BSOD. Najmä ak používatelia v tomto účte skryjú panel úloh z pracovnej plochy:

Modrá obrazovka smrti, jej príčiny

Dôvody vzhľadu modrej obrazovky možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • systém, Problémy s operačným systémom: nie sú potrebné žiadne súbory potrebné na správne fungovanie systému Windows, nesprávne nainštalovaný operačný systém, infikovanie škodlivým softvérom alebo súborom atď.
 • technické vybavenie, Problémy s hardvérom počítača: porucha pevného disku alebo grafickej karty, prehriatie procesora atď.

Aby ste mohli presne určiť príčinu chyby, musíte starostlivo preskúmať obsah modrej obrazovky. Koniec koncov, je to na tom, že sú uvedené všetky informácie, ktoré užívateľ potrebuje, konkrétne: príčina chyby a dokonca odporúčania na jej odstránenie.

Ak informácie, ktoré sa zobrazujú na obrazovke, nie sú dostatočné, počítač možno nakonfigurovať osobitne na diagnostikovanie modrej obrazovky smrti.

Poškodenie súboru win32k sys vyvoláva modrú obrazovku. Preto sa určite oplatí kontrolovať a skenovať ďalšie adresáre.

diagnostika

Modrá obrazovka systému Windows alebo výpis z pamäte sú odrazom pracovného (alebo nie celkom) stavu operačného systému v určitom časovom období. Pretože okamžite po výskyte kritickej chyby, po ktorej môže dôjsť k prudkému vypnutiu zariadenia, systém Windows zobrazí všetky potrebné informácie na známej modrej obrazovke, pre ďalšiu diagnostiku si ju musíte zapamätať: prepíšte alebo urobte fotografiu.

Hlavným problémom je, že sa na prísne obmedzenú dobu zobrazuje modrá obrazovka. Potom sa spustí mechanizmus reštartu. Preto nepripravený používateľ, ktorý nevie, kde hľadať, môže byť ťažké prepísať potrebné informácie.

Ak chcete zakázať automatický reštart zariadenia, to znamená, že keď sa počítač alebo prenosný počítač okamžite začne reštartovať, ihneď po objavení modrej obrazovky smrti musíte aktivovať zaznamenávanie výpisov malých pamätí, ktoré sú súčasťou jeho dôležitého obsahu. Postupujte takto:

 1. otvorenie štart a pravým tlačidlom myši kliknite na položku počítačový.
 2. V zobrazenom rozbaľovacom zozname vyhľadajte a vyberte riadok „Vlastnosti».
 3. Prejdite na kartu „umiestnenú v ľavom hornom rohu oknaĎalšie systémové parametre».
 4. Teraz prejdite na „dodatočne».
 5. Otvorí sa nasledujúce okno, v ktorom sa okrem ďalších informácií, ktoré sú k dispozícii na zmenu, otvorí aj časť „Spustenie a obnovenie systému". Ak je to potrebné, môžete vytvoriť kontrolný bod, aby ste systém mohli vrátiť späť. V tejto časti kliknite na tlačidlo Možnosti.
 6. Tu nájdete sekciu „Porucha systému».V odseku “Vykonajte automatický reštart»Len to odškrtnite. Ak tak urobíte, počítač alebo laptop sa už nebudú reštartovať okamžite. Aby sa to stalo, musíte stlačiť Enter. Teraz v sekcii “Zaznamenajte si informácie o ladení„V rozbaľovacom zozname musíte nájsť a vybrať“Malý výpis pamäte". To sa musí vykonať tak, aby sa všetky údaje o zlyhaní systému automaticky zaznamenávali a ukladali do zariadenia na určitý čas. Uložte vykonané zmeny kliknutím na tlačidlo OK.

Teraz modrá obrazovka smrti pri načítaní systému Windows 7 nezmizne okamžite, takže budete mať čas na prepísanie potrebných informácií.

Pri dekódovaní sa vyskytla chyba

Keďže akákoľvek porucha môže spôsobiť modrú obrazovku smrti, potom je potrebné chybu opraviť, a preto ju musíte identifikovať.

Akonáhle sa vám podarí nasnímať modrú obrazovku pri načítaní systému Windows alebo zaznamenať informácie, ktoré sa na nej zobrazujú, môžete pokračovať v dešifrovaní chyby, ktorá sa stala príčinou jej výskytu:

 • Prvý riadok systému v angličtine zdvorilo oznamuje, že došlo k kritickému vypnutiu systému Windows.
 • Nasleduje to, čo presne spôsobilo problém. Môže to byť názov súboru alebo ovládača grafickej karty, zvukovej karty, TCPIP.SYS, SPCMDCON.SYS, DXGKRNLl.SYS, NTKRNLPA.EXE, NETIO.SYS atď. Ak tento riadok chýba, je potrebné zistiť príčinu chyby v hardvéri počítača.
 • Názov chyby, zrozumiteľný pre používateľa, napríklad DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, naznačuje, že pri inštalácii ovládača došlo k chybe.
 • Nasleduje veľké množstvo textu, v ktorom systém Windows ponúka možné riešenie problému. Napríklad skontrolujte správnu inštaláciu ovládačov, spustite službu kontroly diskov, vykonajte obnovenie systému atď.
 • Po slove STOP sa zobrazí kód technickej chyby, ktorý ho presnejšie identifikuje a odstráni. Môže byť typu 0x1000007e, 0x00000116 a podobne.
 • Pod systémom je možné opakovane označovať názvy súborov alebo ovládačov, ako sú TCPIP.SYS, SPCMDCON.SYS, NTKRNLPA.EXE, NTOSKRNL.SYS, NETIO.SYS a podobne, čo by mohlo vyvolať modrú obrazovku.
 • V závislosti od typu poruchy môže systém Windows navyše dať adresu RAM, kde sa vyskytla kritická chyba. Analogicky s kódom STOP bude pravdepodobne vo formáte typu Adresa 0x00000116.

Po vedomí týchto informácií je zrejmé, ako odstrániť modrú obrazovku smrti.

Všeobecné odporúčania na riešenie kritických chýb

Problémy s modrou obrazovkou v 90% prípadov sú najbežnejšie a vyskytujú sa u používateľov, ktorí majú zlé znalosti počítačov, takže často zanedbávajú inštaláciu aktualizácií systému, ovládačov, správneho postupu pri odstraňovaní programov atď.

Poškodenie súboru acpi sys môže spôsobiť modrú obrazovku, takže ak chcete chybu vyriešiť, musíte ju nahradiť funkčnou verziou.

Aj keď sa na obrazovke hovorí, že chyba bola spôsobená súbormi ako tcpip, ntoskrnl, fltmgr, netio, ntkrnlpa, prvá vec, ktorú treba urobiť, je:

 • Vyčistite vnútro počítača od prachu. Ak chybové hlásenie obsahuje informácie o prehriatí zariadenia, je možné tepelnú pastu vymeniť. Spravidla sa v tomto prípade počítač vypína oveľa častejšie a pri načítaní sa pravidelne zobrazuje obyčajná čierna obrazovka.
 • Vykonajte úplnú diagnostiku zariadenia a skontrolujte, či je zariadenie správne pripojené.
 • Aktualizujte a podľa potreby preinštalujte ovládače, najmä pokiaľ ide o poškodenie systémových súborov TCPIP.SYS, NTOSKRNL, SPCMDCON.SYS, FLTMGR, IGDPMD64.SYS, NTKRNLPA.EXE, NETIO.SYS a podobne.
 • Ak je procesor chybný, skontrolujte stabilitu zariadenia.
 • Vykonajte diagnostiku problémov s počítačovou RAM.
 • Spustite automatickú kontrolu aktualizácií systému.
 • Vyčistite pevný disk nezdravých programov.
 • Stiahnite a nahrajte chýbajúce alebo poškodené knižnice .dll.
 • Vykonajte antivírusovú kontrolu na prítomnosť škodlivých súborov a programov.
 • Ak vo svojej práci používate ďalšie dosky, mali by ste ich určite skontrolovať.

Defragmentácia, kontrola a čistenie registra nebude zbytočné. Najlepšie je to pomocou špeciálneho softvéru. Jeden taký program je CCleaner.

S jeho pomocou je tiež možné skontrolovať dostupnosť všetkých súborov potrebných na stabilnú prevádzku knižníc operačného systému. Ak niektorá z nich chýba alebo je poškodená, program ponúkne ich stiahnutie a výmenu. Ak chcete, môžete si vytvoriť kópiu pôvodných súborov a uložiť ich na akékoľvek vhodné miesto na pevný disk.

Obrazovka smrti pri načítaní alebo inštalácii systému Windows

Ak neviete, ako odstrániť modrú obrazovku smrti pri inštalácii systému Windows 7, pozorne si prečítajte nasledujúce informácie. Takáto chyba sa môže vyskytnúť iba v troch prípadoch, ak:

 • chybný obraz operačného systému x64,
 • pracovný obraz, ale chybný hardvér (chyba 0x00000116, IGDPMD64.SYS, fltmgr, ntoskrnl),
 • Systém BIOS bol nakonfigurovaný nesprávne.

Ak sa počas inštalácie systému Windows XP modrá obrazovka opakuje znova a znova, ale ste si istí, že hardvér počítača je v poriadku, potom je pravdepodobné, že ide o veľmi chybný obraz operačného systému, ktorý používate.

Modrá obrazovka pri inštalácii alebo obnove systému Windows sa môže vyskytnúť v dôsledku chybnej vnútornej jednotky (HDD) alebo nesprávneho formátovania. Nezanedbajte štandardný postup na overenie funkčnosti použitého obrazu OS, disku alebo jednotky Flash. Všetky tieto informácie nájdete na obrazovke. Rovnakým spôsobom odstráňte ďalšie problémy.

Chýbajúce alebo poškodené systémové súbory

Ak neviete, ako odstrániť modrú obrazovku smrti v dôsledku neprítomnosti alebo poškodenia systémových súborov alebo knižníc, ako sú TCPIP.SYS, SPCMDCON.SYS, IGDPMD64.SYS, fltmgr, DXGKRNLl.SYS, NTKRNLPA.EXE, NETIO.SYS alebo chyby 0x00000116 potom je táto metóda pre vás. Je tiež vhodný pre chyby spôsobené inými súbormi s príponou .SYS, .DLL, .EXE. Na tento účel môžete použiť špeciálny bezplatný nástroj distribuovaný treťou stranou. Jeden z najpopulárnejších je DLL Suite.

Po nainštalovaní programu musíte program spustiť a spustiť skenovanie pomocou tlačidla Štart. Ďalej tento nástroj ponúkne kontrolu súborov ako ntoskrnl, dxgkrnl, igdpmd64, fltmgr, tcpip, netio, ntkrnlpa. Program okrem toho skontroluje ďalšie adresáre. Ak ste si istí, že to bola modrá obrazovka systému Windows 7 alebo akýkoľvek iný, ktorého meno musíte presne vedieť, bol to súbor nvlddmkm sys, potom si ho môžete skontrolovať.

Po dokončení skenovania DLL Suite ponúkne:

 • ak bol súbor skutočne poškodený, vymeňte ho,
 • pokračujte v skenovaní zostávajúcich systémových súborov, ak uvedený súbor nie je poškodený,
 • jednoducho vymažte chybný súbor, ak ho chcete nahradiť sami,
 • Nerobte nič, ale zároveň otvorte priečinok s poškodeným súborom, aby ste problém vyriešili sami.

Voliteľne môžete nainštalovať ďalšie aplikácie na automatické vyhľadávanie poškodených systémových súborov a ich nahradenie. Niektoré z nich podobne identifikujú a opravia problémy súvisiace s vodičmi.

Obnovenie systému BIOS

Ak ste nedávno vykonali zmeny systému BIOS alebo ste sa pokúsili pretaktovať procesor, je možné, že problém je spôsobený. Preto sa určite oplatí pokúsiť sa vrátiť k predvoleným nastaveniam. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 • Pomocou prepojky. Táto metóda je vhodná pre stolové počítače. Napájanie zariadenia musíte úplne vypnúť, až kým nevyberiete zástrčku zo zásuvky, odstráňte kryt zo systémovej jednotky a nájdete prepojku umiestnenú na systémovej doske vedľa batérie, ktorá je zvyčajne označená CMOS, Presuňte mostík do polohy 2-3 na 15 sekúnd.Potom sa nastavenia systému BIOS vrátia na výrobné nastavenia. Ak existujú iba dva kontakty, stačí ich zatvoriť.
 • Ak je to možné, použite obslužný program Nastavenie systému BIOS, potom môžete pomocou tohto nastavenia obnoviť výrobné nastavenia. Ak to chcete urobiť, spustite program a vyberte možnosť „Načítať optimálne predvolené hodnoty»Alebo podobný názov v závislosti od verzie systému BIOS.Делать это следует осторожно, так как неправильный сброс настроек BIOS может привести к поломке устройства. Если вы не уверены в своих силах, то обратитесь за помощью к квалифицированному специалисту.

Pin
Send
Share
Send
Send