Užitočné tipy

Ako prilákať zdravé vtáky na miesto? Čím lepšie je kŕmiť a čo by malo byť kŕmnym žľabom

Pin
Send
Share
Send
Send


Prilákanie vtákov na záhrady a parky, zeleninové záhrady, polia a lesné vykládky nie je také ťažké a náročné. Nevyžaduje si veľa práce ani veľké výdavky, ale prináša hmatateľné výsledky.

Priťahovanie vtákov sa zvyčajne začína dlho pred začiatkom obdobia hniezdenia. Na tento účel v záhradách, parkoch a niekedy len na parapetoch usporiadajú kŕmidlá, v ktorých sa živia každý deň - rôzne semená, drobky, suché bobule, jarné plody, bazalky atď., Zozbierané z jesene. Vtáky takéto kŕmidlá rýchlo nájdu, zvyknú si na ne a neustále ich navštevujú, až kým sa nerozpadnú na hniezdiace páry. Mnoho sedavých vtákov v tejto oblasti má tendenciu hniezdiť v blízkosti takýchto stálych kŕmidiel.


Birdhouses s okrúhlymi a štvorcovými bytmi

Najčastejšie sú navštevované vrabci, brhlíci, bullfinches, v lesoparkoch - vosky, rôzne kozy (veľké, gamaše, kozy modroplutvé, pižmové, chocholaté). Pre prsia je dobré zavesiť plátky nesoleného sadla na kŕmenie alebo na strom v jeho blízkosti.

Nastavenie podávača je veľmi jednoduché. K okennému parapetu je pripevnená preglejka s nízkymi stranami pozdĺž okrajov. V záhrade alebo v parku môže byť takáto preglejka priklincovaná k nízkemu stĺpu vykopanému do zeme. Je dobré vytvoriť strechu nad takým podávačom tak, aby krmivo nezaspalo snehom a aby sa nezaplavilo.


Slaughter House

Týmto spôsobom môžete prilákať usadených alebo zimujúcich vtákov do záhrad a parkov. Väčšina užitočných vtákov pre zimné muchy zasahuje do južnejších oblastí a začiatkom jari ich treba prilákať na miesta hniezdenia.

Za týmto účelom sa v záhradách a parkoch zavesia umelé hniezda vtáčích vtákov a dutín. Spravte ich veľmi jednoduchými. Je lepšie, ak je veko domu odnímateľné, potom sa na jeseň ľahšie čistí, a to sa musí urobiť - koniec koncov, rôzne vtáčie parazity často zimujú v starých hniezdach. Hniezda so štrbinami nebudú zaberať vtáky, takže všetky najmenšie štrbiny by mali byť pokryté bežným okenným tmelom. Hniezda sú zavesené na stromoch, pod strechami a u škorcov jednoducho pribijú na tyč vykopanú v zemi alebo pribitú na strechu. Výška zaveseného hniezda nehrá významnú úlohu, ale je lepšie zavesiť ho vo výške 3 - 6 m nad zemou, aby ľudia vtáky nevystrašili. Otvory v kohútiku by nemali byť otočené na sever - vtákom sa to nepáči.


Stiahnuteľná Titmouse

V mestách a na vidieku sú hlavnými nepriateľmi malých vtákov mačky. Na ochranu hniezda pred mačkami musíte zviazať kmeň stromu s pichľavými konármi zdola alebo ho zabaliť ostnatým drôtom.

Do vtáčích hnízd a dutín môže hniezdiť pomerne málo druhov vtákov. V strednom pruhu sú obsadené škorec obyčajný, strakatý flycatcher, muška obyčajná, sivý flycatcher, obyčajný redstart, veľká sýkorka, menej často - brhlík lesný, modrý sýkorka, chocholatý a niektoré ďalšie. Všetky tieto vtáky žijú hlavne vo vysokých lesoch a hájoch.


Hniezdiská pre sivé mušky

Vtáky kríkov a otvorené priestranstvá hniezdia voľne a umelé hniezda ich nepriťahujú. V strednom pruhu medzi takéto vtáky patria rôzne penice, penice, niektoré penice, lastúrniky, ako aj vtáky konzumujúce zrno, ktoré kŕmia svoje kurčatá hmyzom, ako je napríklad linnet a niektoré ďalšie.

Na pritiahnutie k hniezdeniu v záhradách je potrebné zasadiť osobitnú skupinu kríkov (napr. Ríbezle, egreše, maliny atď.) A ploty (alebo ich vystužiť) nahradiť živými plotami z tŕnistých kríkov gledichia, hloh, šípka. Tým sa vytvoria priaznivé podmienky pre hniezdenie a vtáky tu určite zostanú. Mali by ste ich neustále chrániť pred mačkami. Iné dravce nespôsobia vážne poškodenie vtákov.


Hniezdiská pre sivé mušky

S cieľom zachrániť vtáky, ktoré hniezdia na zemi, by sa všetky záhradnícke a záhradnícke práce (orba, kosenie trávy, kosenie odrezaných konárov, kopanie atď.) Mali vykonávať buď na začiatku hniezda (pre stredný pruh - v apríli - začiatkom mája), alebo po odchode kurčiat z hniezd (na začiatku alebo v prvej dekáde júla). Tieto termíny sa zodpovedajúco posunú, ak je pružina studená, predĺžená.

Dravé vtáky je potrebné všade chrániť. Ich pritiahnutie je ťažšie, ale možné. Na tento účel sa odporúča umiestniť vysoké stĺpce do polí, na ktorých si vtáky sadnú na odpočinok alebo jesť chytenú korisť. V žiadnom prípade by ste nemali strieľať dravých vtákov náhodne lietajúcich do záhrady alebo záhrady, vrátane jastrabov.


Rôzne vzory hniezdenia: pre wagtaily (vyššie) a titmouse so sklopným vekom (dole)

Na suchých miestach, aby ste prilákali vtáky, musíte naliať vodu do plytkých drevených alebo cínových žľabov vykopaných do zeme alebo jednoducho urobiť malé zárezy v zemi, kde voda po zalievaní stagnuje. Je lepšie usporiadať takéto vodné útvary blízko ciest a ciest vo vzdialenosti 250 - 350 m od seba. Vtáky tu budú piť a plávať.


Dutá diera vyrezaná z guľatiny so zhnitým jadrom

Hneď ako vtáky obsadí hniezda pripravené na ne a objavia sa hniezdne páry, je možné úplne opustiť metódy chemickej ochrany proti škodcom.


Hniezdny prívesok

Skúsenosti Botanickej záhrady Moskovskej univerzity, kde sa chemické metódy ničenia hmyzu vôbec nepoužívajú, ukázali, že vtáky môžu úplne chrániť výsadbu pred škodcami. Aby ste to dosiahli, musíte byť opatrní a pozorní k vtákom, strážiť ich hniezda, pravidelne sa kŕmiť v zime.

Ako priťahovať vtáky

Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 14. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Spolu so skutočnosťou, že spev vtákov (vrátane lastúr, drozdov a dokonca aj vrabcov poľných) je taký príjemný na počúvanie, sa tieto vtáky v súčasnosti zmenšujú v dôsledku zmenšovania ich prirodzeného prostredia. Ako milovník vtákov, ktorý vlastníte vlastnú záhradu, však môžete vtákom pomôcť pri usporiadaní ideálnych podmienok pre svoje obľúbené vtáky vo svojej záhrade. Plné kŕmidlá a kúpaliská, ako aj bezpečné miesta na hniezdenie urobia z vašej záhrady tak atraktívnu prírodu, že budete prekvapení, koľko rôznych druhov vtákov ju začína navštevovať.

Ako priťahovať vtáky

Je potrebné pestovať rastliny, ktoré sú vhodné pre hniezdenie, ako aj pre zavesenie vtáčích vtákov a kráv.

Na jar je potrebné sledovať, na ktorých miestach vtáky hniezdia. V blízkosti týchto miest je lepšie ísť často. Keď začne liahnutie, vtáky neopustia hniezdo, aj keď ich vystrašíte.

Vtáky, ktoré lietajú v lete, zvyčajne hniezdia samy o sebe. Napríklad penice sa usadia v malinách a pod strechou žijú wagtaily.

V zime sa na mieste usadia niektoré vtáky. Najužitočnejšie z nich je tit. Môže škodcov získať aj z miest, na ktoré sa zvyčajne nemôžu dostať iné vtáky. Kozy chovali veľké množstvo kurčiat naraz, takže ich zvyčajne potrebujú veľa hmyzu. Prilákanie titmouse nie je také ľahké. Vrabci často lietajú na svoje miesto.

V zime ich môžu často vidieť a počuť, keď hľadajú jedlo v blízkosti ľudského bývania. Hniezdia však v lese.

V zime pod kôrou rôznych stromov nájdete mnoho škodcov, ktorí sú vynikajúcim krmivom pre prsia.

Ak chcete prilákať sýkorku do svojej oblasti, zaveste podávač. Najlepším riešením by bola obyčajná bunka. Zaveste ho a otvorte dvere. Do klietky môžete vložiť plastovú fľašu s otvorom pre krmivo. Vták si rýchlo zvykne na taký podávač.

Výhodou bunky je, že má dno. Keď titmouse spadne semeno, nespadne na zem, ale jednoducho na dno podávača. Napríklad, bullfinches nie klovanie krmiva z fľaše. Jedia to z povrchu.

Čo nakŕmiť

Príliš veľa vtákov, ako sú napríklad vrabci, zbožňujú obyčajné semená. Lietajú v kŕdľoch a začínajú ich aktívne klovávať. Rozptyľujú však veľa krmiva a konzumujú ho vo veľkých množstvách. Veľa potravín kloviny a červy. Jay má tiež dobrú chuť do jedla.

Okrem slnečnicových semien sa do podávača môžu nalievať proso, tekvicové semienka, proso a ovos. Môžete rozdrviť pšeničný chlieb.

Vosky a bullfinches milujú kalina a horský popol. Pre nich môžete tiež naliať baza.

Použitie fľaše s otvorom ako podávača nie je príliš pohodlné. Existuje lepšia možnosť.

Musíte vziať plastovú fľašu a urobiť 4 otvory priamo nad dnom. Do týchto otvorov prejdite krížom 2 tyčinky. Mali by pevne sedieť a vyčnievali z každej hrany najmenej 3 cm z fľaše.

Medzi vloženými tyčinkami, v krátkej vzdialenosti od spodnej časti, urobíme 4 diery štvorcového tvaru s veľkosťou asi 5 cm, ak sa fľaša trasie, semená z nej posypeme. Kozy ich ľahko klovú po jednom.

Odporúča sa zavesiť taký podávač na strom tak vysoko, ako je to možné. Omotajte si okolo krku mäkký drôt a pripevnite ho na vetvu. Tu sa budú kŕmiť kozy rôznych druhov.

Aj keď zavesíte iba jeden kŕmny žľab, nie je pochýb o tom, že veľa vtákov priletí na miesto. Nebudú od nej odletieť ďaleko a budú hľadať jedlo v stromoch. Ak sa v zime pozriete zblízka na biely sneh na záhrade, môžete vidieť malé čierne častice kôry. To je znamenie, že prsia aktívne hľadajú rôznych škodcov v kôre a zjedia ich.

Vytvorenie krmítka na prilákanie vtákov do záhrady je veľmi jednoduché. Aj za jedlo pre nich nemusia veľa utrácať. Táto technika je však skvelým spôsobom, ako ušetriť energiu a peniaze počas sezóny. V záhrade bude oveľa menej škodcov.

Pin
Send
Share
Send
Send