Užitočné tipy

Socha slobody

Pin
Send
Share
Send
Send


Tunel slobody v New Yorku bol kedysi útočiskom pre niekoľko stoviek alebo niekoľko tisíc ľudí bez domova, ktorí bývali v dočasných domovoch. V 90. rokoch ich Federálna služba pre osobnú železničnú komunikáciu donútila opustiť toto miesto a tunel slobody sa stal útočiskom pre graffiti umelcov.

Tunel slobody je pár kilometrov histórie a umenia a mal by ho vidieť každý mestský nadšenec. Je to veľmi ľahké dosiahnuť a nebudete potrebovať žiadne vybavenie.

New York: Užitočné informácie

 • Informácie o meste
 • Mapa New Yorku
 • Kam ísť
  • Atrakcie (89)
  • Obchody a strediská (131)
  • Múzeá (27)
  • Mrakodrapy (24)
  • Reštaurácie a kaviarne (44)
  • Letiská (15)
  • Parky (13)
  • Štvorce (4)
  • Mosty (3)
  • Železničné stanice (2)
  • Rýchle občerstvenia (64)
  • Chrámy, kostoly, mešity (2)
  • Zoo (2)
  • Galérie (6)
  • Porty (2)
  • Tunely (2)
  • Zábavné parky (1)
  • Divadlá (3)
  • Vyhliadkové plošiny (1)
 • Rezervujte si hotel v New Yorku
 • Vyhľadajte a rezervujte si lacné lety
 • Recenzie turistov
 • Fotografie v New Yorku
 • New York Tipy
 • Otázky a odpovede
 • Prehliadky mesta New York

metroStanica 4 a 5 bowlingu Green Station, trasa South Ferry Station 1 a stanica Whitehall St. Čiary N a R (na Battery Park na Manhattane)
AutobusM5, M15, M20 na juh Ferry, potom choďte na trajektovú stanicu.
trajektPlavby trajektmi na sochy

Najznámejším symbolom New Yorku a Spojených štátov na svete je monumentálna socha slobody. Celé meno sochy je „Sloboda, ktorá osvetľuje svet“ (angličtina - Liberty Enlightening the World).

Socha sa týči v zálive New York na ostrove Liberty Island, ktorý sa nachádza 3 km od južného pobrežia vždy pulzujúceho Manhattanu. Na počesť sochy bol na začiatku XIX. Storočia slávne pomenovaný bývalý ostrov Bedlow, ktorý bol oficiálne premenovaný v roku 1956.

Sochársky obraz bohyne slobody je hlboko symbolický. Nápis na tablete, ktorý drží Liberty v ľavej ruke: „Júl IV MDCCLXXVI“ - „4. júla 1776“ - oficiálny dátum prijatia Deklarácie nezávislosti Spojených štátov. S jednou nohou stojí bohyňa na zlomených okovoch. Koruna slobody má sedem lúčov - toto číslo odráža počet kontinentov a morí (sedem v každom - podľa západnej geografickej tradície).

Pamätníky - kópie sochy Liberty Bartholdyovej sa dnes nachádzajú v rôznych krajinách sveta. Najznámejšie z nich sú v Paríži, Tokiu a Las Vegas.

Hmotnosť a výška Sochy slobody v USA

Podľa rôznych zdrojov je hmotnosť medi v soche od 27,22 do 31 ton, hmotnosť oceľovej konštrukcie je 113,4 - 125 ton. Celková hmotnosť Sochy slobody presahuje 200 ton.

Výška Sochy slobody v New Yorku je 93 metrov, zahŕňa podstavec z betónovej ocele a 46-metrovú ženskú postavu s baterkou v pravej ruke a tabletom vľavo.

Vo vnútri podstavca je výťah. Na to, aby sa z úrovne nôh dostala na vrchol Liberty, je potrebné prekonať 377 krokov.

V rozpore so všeobecným presvedčením nepatrí Socha slobody v Spojených štátoch medzi desať najvyšších pamiatok na svete. Vzhľadom na podstavec je však na zozname najväčších pamiatok 6–8 miest, v závislosti od klasifikácie, je to najvyššia socha v USA.

História sochy slobody

Francúzsko je krajinou, ktorá predstavila Sochu slobody na sté výročie americkej revolúcie.

Mosadznú neoklasickú sochu navrhol Frederic Auguste Bartholdy. Podpornú štruktúru starostlivo premyslel Gustave Eiffel a jeho pomocný inžinier Maurice Köchlin. Podľa dohody bol pomník postavený americkou stranou podľa projektu R. M. Hunt.

Miesto postavenia pomníku v newyorskom prístave schválil Kongres v roku 1877, pričom sa zohľadnili želania sochára Bartholdiho, ktorý si vybral ostrov, okolo ktorého sa plavili všetky lode prichádzajúce do New Yorku.

Socha bola nainštalovaná z viacerých dôvodov po dátume výročia. Problémy s financovaním boli relevantné pre obe krajiny. Na prilákanie investorov bola pravá ruka najprv doplnená baterkou: boli vystavené v roku 1876 na svetovej výstave vo Philadelphii v roku 1876 a potom vystavené na Madison Square v New Yorku.

Francúzska časť pamätníka - postava Slobody - bola dokončená v roku 1884. Fregata Isere odovzdala sochu do New Yorku 17. júna 1885. 350 komponentov budúceho dizajnu bolo zabalených do 214 škatúľ. Zhromaždenie trvalo asi 4 mesiace.

Po odhalení Sochy slobody 28. októbra nasledovala slávnostná prehliadka na uliciach New Yorku. Ceremoniálu sa zúčastnili vysokopostavení politici, ktorým predsedal prezident USA Stephen Grover Cleveland. Stavitelia položili prvý kameň podstavca 5. augusta 1885. Na posilnenie konštrukcie boli do muriva zabudované oceľové preklady a kotvové trámy, ktoré sa tiahnu smerom nahor (ako je rám Eiffelovej veže) na inštaláciu sochy.

Zelená plak charakteristická pre meď pokrýva sochu od roku 1900, prírodná oxidácia chráni kov pred poveternostnými vplyvmi.

Od roku 1933 je sochou spravovaná služba Národného parku USA (NPS).

Počas druhej svetovej vojny zostala atrakcia symbolov otvorená pre pozorovateľov, ale v noci nebola osvetlená. V deň operácie Norman, ktorá bola úspešne vykonaná 6. júna 1944, svetlá sochy majáka sprostredkovali správu o víťazstve (písmeno V v Morseovom kóde).

V roku 1946 bola vnútorná časť sochy zakrytá v dosahu návštevníkov špeciálnym plastom, z ktorého sa nápisy ľahko zmývali.

Pôvodná baterka sochy Slobody je teraz v múzeu vo vnútri podstavca. Ako viete, v dôsledku explózie na polostrove Čierny Tom v roku 1916 bola vážne poškodená, neskôr bola modernizovaná, ale stále vyžadovala obnovu, pretože voda cez ňu prenikla do pamätníka. V rámci rozsiahlej obnovy roku 1984 bola baterka nahradená presnou historickou kópiou: odráža slnečné lúče vo dne a v noci je osvetlená reflektormi.

Americká socha slobody bola zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1984 ako „majstrovské dielo ľudského ducha, silný symbol mieru, ľudských práv, zrušenia otroctva, svetovej demokracie a príležitostí“.

V obnovenej podobe bola socha sprístupnená návštevníkom v roku 1886. K druhému dočasnému uzavretiu došlo krátko po útokoch z 11. septembra do konca roku 2001, ale podstavec bol k dispozícii až v auguste 2004. Neskôr bol pamätník pre návštevníkov dvakrát zatvorený: na obdobie inštalácie nových výťahov (na rok od októbra 2011) v súvislosti s pozastavením vlády (1. - 13. októbra 2013).

Ako sa tam dostať?

Vstup do národného parku Liberty Island je voľný, ale prístup k nemu je možný iba trajektom, pri ceste, za ktorú musíte zaplatiť pevnú sumu. Trasa sa vzťahuje aj na ostrov Ellis, kde sa teraz nachádza imigračné múzeum. V prípade súkromných lodí sú kotvenia ostrova uzavreté.

Trajekty so špeciálnymi výletnými trajektmi (trajekty so sochou plavby) jazdia denne z dvoch kotvísk z Battery Park na Manhattane az štátneho parku Liberty do Jersey City (New Jersey). Prvý trajekt na ostrov odchádza o 9:30, posledný - o 15:30.

Náklady na trajekt do Sochy slobody: pre dospelých a deti od 13 rokov - 18,5 USD, pre deti od 4 do 12 rokov - 9 USD, pre starších ľudí (od 62 rokov) - 14 USD, pre deti do 4 rokov - zadarmo. Odporúčame rezervovať si vstupenky vopred - na oficiálnych stránkach trajektovej spoločnosti (aby bola stránka prístupná - anonymný vchod). Ďalšie ceny nájdete aj na webových stránkach amerických národných parkov.

New York Pass môžete využiť na prevoz trajektov k soche slobody a ostrovu Ellis. Podrobnosti o mape NYP možno nájsť na príslušnej webovej stránke.

Webkamery sochy slobody

Webkamery z New Yorku s výhľadom na Sochu slobody majú výhľad na hlavnú pamiatku z rôznych uhlov - ide o skvelý spôsob, ako zobraziť atrakciu v neprítomnosti.

Klasický všeobecný pohľad v reálnom čase ukazuje kamera namontovaná na brehu v oblasti Brooklynského prístavu. Dve kamery sú namontované priamo na soche a zobrazujú jednotlivé podrobnosti v okolí. Prečítajte si viac o online kamerách v New Yorku, vrátane tých, ktoré sú nainštalované na soche alebo sú oproti nej, prečítajte si špeciálny výber s odkazmi.

Ktoré minibusové trasy sa zastavia v blízkosti adresy: Tunel

Tieto mikrobusové trasy zastavujú v blízkosti adresy: Tunel: mikrobus - 449.

Hľadáte spôsob, ako sa dostať do tunela v ruskom Petrohrade? Vaša cesta je teraz jednoduchšia ako kedykoľvek predtým!

Stiahnite si aplikáciu Moovit a nájdite najrýchlejší spôsob! Prezrite si aktualizované cestovné poriadky autobusov, metra alebo minibusov do tunela. Otvorte najnovšie cestovné poriadky všetkých dostupných ciest z tunela spolu s podrobnými pokynmi v reálnom čase.

Aplikácia Moovit vás informuje o staniciach a zastávkach v blízkosti vášho cieľového miesta. Vyberte zastávku zo zoznamu najbližšie k tunelu: Cesta do Puškin, S. Pulkovskoe / S. Petersburg.

Vyberte si možnosti autobusu, metra alebo minibusu, aby ste sa dostali do tunela. Tu je niekoľko trás, ktoré prechádzajú okolo: (Autobus) Autobus - 150, Autobus - 155, Autobus - 187, Autobus - 301, (Taxi) Taxi - 449.

Chcete sa dostať do tunela a späť, ale nepoznáte presnú adresu? Vyberte si svoj cieľ na mape a Moovit vám pomôže nájsť lepšie trasy do vášho cieľa!

Moovit vám pomôže nájsť najrýchlejšiu a najpohodlnejšiu trasu a najvýhodnejší čas odletu. Už nemusíte používať autobusovú aplikáciu na nájdenie cestovného poriadku a vlaková aplikácia na nájdenie cestovného poriadku vlakov. V Moovit nájdete všetky dopravné informácie, ktoré potrebujete! Preto bola aplikácia Moovit zaradená do zoznamu najlepších dopravných aplikácií podľa služieb Google Play a Apple Store.

Pozrite si video: New York. Socha Svobody. CZ HD (Jún 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send