Užitočné tipy

Ako rozdeliť jednotku v systéme Windows 8 bez použitia ďalších programov

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je také ťažké rozdeliť pevný disk na niekoľko oddielov, ako sa zdá na prvý pohľad. V článku sa budeme zaoberať oddelením operačného systému Windows 8. V tomto prípade nájdete popis populárnych tabuliek oddielov - GPT a MBR. Celkovo sú rozdiely v akciách minimálne, ale stále sú.

Ak vstavaný program v systéme OS nefunguje na rozdelenie disku, systém Windows 8 môže na tieto účely použiť externé programy, ktoré sú dostatočné na voľný prístup v globálnej sieti. Jeden z nich bude uvedený v článku. Nástroje tretích strán majú zvyčajne oveľa väčšiu flexibilitu a väčšie možnosti.

GPT alebo MBR?

Ak bol váš počítač zakúpený nedávno, je pravdepodobne v ňom nainštalovaný disk s tabuľkou oddielov GPT. MBR má veľa problémov, ktoré nemožno považovať za kritické, ale v GPT sú všetky minulé nedostatky vyriešené. Preto je lepšie použiť GPT, ak sa rozhodnete disk rozdeliť. Windows 8 vám umožňuje určiť, ktorá tabuľka sa má použiť, ak na pevnom disku ešte neboli vytvorené žiadne oddiely.

Nevýhody starej tabuľky typov súborov

Na HDD s MBR nie je možné vytvoriť oddiely, ktorých celkový objem presahuje dva terabajty. Ak je objem vášho pevného disku rovný trom terabajtom, zostane jedna tretina na ňom označená ako nepoužitá, bez ohľadu na to, do akej miery sa snažíte zmeniť oddiely.

Počet primárnych oddielov na disku MBR nesmie prekročiť štyri. Ak je potrebné viac, musíte vytvoriť niekoľko logických oddielov, ktoré budú umiestnené v primárnom.

MBR môžu byť modifikované vírusmi. Tento stav znižuje celkovú bezpečnosť počítača.

Ako začať správu diskov

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, je začať písať oblasť slov na úvodnej obrazovke systému Windows 8, v sekcii „Parametre“ uvidíte odkaz na „Vytvorenie a formátovanie oddielov pevného disku“ a jeho spustenie.

Metóda pozostávajúca z viacerých krokov spočíva v otvorení ovládacieho panela, potom nástrojov na správu, správy počítača a nakoniec správy diskov.

Ďalším spôsobom, ako spustiť správu disku, je stlačiť tlačidlá Win + R a zadať príkaz do riadku „Spustiť“ diskmgmt.msc

Výsledkom ktorejkoľvek z týchto akcií bude spustenie obslužného programu pre správu diskov, pomocou ktorého môžeme v prípade potreby rozdeliť disk v systéme Windows 8 bez použitia akýchkoľvek iných platených alebo bezplatných programov. V programe uvidíte dva panely, nad a pod. Prvý zobrazuje všetky logické oddiely diskov, dolný graficky zobrazuje oddiely na každom fyzickom zariadení na ukladanie údajov do vášho počítača.

Vstavaný nástroj

Ak má váš systém HDD s tabuľkou GPT, môžete pomocou vstavaných nástrojov pevný disk rozdeliť na dva. Prejdite na „Ovládací panel“ a kliknite na položku „Nástroje na správu“. Potom otvorte obslužný program „Správa počítača“ a potom v ľavom stĺpci nájdite nápis „Správa diskov“.

Ak používate prenosný počítač, nikdy sa nedotýkajte oblasti na obnovenie, ktorú zariadenie používa pre svoje potreby.

Pravým tlačidlom myši kliknite na jednotku, ktorú chcete rozdeliť. V kontextovej ponuke klepnite na slová „Komprimovať zväzok“. Systém vás požiada, aby ste určili, koľko miesta by sa malo oddeliť od existujúceho disku. Po kliknutí na „OK“ sa môže zdať, že počítač je zamrznutý, neponáhľajte sa, aby ste program násilne ukončili, inak môžete prísť o všetky údaje v časti, ktorú komprimujete. Buďte trpezliví, aby ste zlyhali váš pevný disk, Windows 8 vyžaduje množstvo zložitých operácií.

Po dokončení operácie sa vedľa oblasti, ktorá bola zmenšená, objaví nepridelená oblasť pamäte. Kliknite na jeho obrázok a v kontextovej ponuke vyberte položku „Vytvoriť oddiel“. V okne vytvorenia musíte nájsť systém súborov a veľkosť nového zväzku.

Ak urobíte rovnakú operáciu s diskom MBR, vytvorí sa ďalší zväzok, nie hlavný disk. Systém zobrazí obe rovnaké.

Ako rozdeliť disk na dva alebo viac v systéme Windows 8 - príklad

Poznámka: nevykonávajte žiadne akcie s oddielmi, o ktorých nepoznáte účel - na mnohých prenosných počítačoch a počítačoch existujú rôzne druhy servisných oddielov, ktoré sa v tomto počítači alebo inde nenachádzajú. Nerobte na nich žiadne zmeny.

Ak chcete disk rozdeliť (vaše údaje sa neodstránia súčasne), kliknite pravým tlačidlom myši na oblasť, pre ktorú chcete vyhradiť miesto pre nový oddiel, a vyberte príkaz „Komprimovať zväzok ...“. Po analýze disku vám pomôcka ukáže, aké miesto je možné uvoľniť v poli „Veľkosť stlačiteľného priestoru“.

Zadajte veľkosť nového oddielu

Ak manipulujete so systémovou jednotkou C, potom odporúčam znížiť počet navrhnutý systémom tak, aby na pevnom disku systému bolo dostatok miesta po vytvorení nového oddielu (odporúčame ponechať 30 - 50 gigabajtov.) Úprimne povedané, neodporúčam rozdeliť pevné disky na logické. úseky).

Po kliknutí na tlačidlo „Komprimovať“ budete musieť chvíľu počkať a v nástroji Správa diskov uvidíte, že pevný disk bol rozdelený na oddiely a objavil sa nový oddiel v stave „Nepridelené“.

Podarilo sa nám teda rozdeliť disk, zostal posledný krok - prinútiť systém Windows 8, aby ho videl a použil nový logický disk.

  1. Kliknite pravým tlačidlom myši na nepridelený oddiel
  2. Z ponuky vyberte Vytvoriť jednoduchý zväzok, spustí sa Sprievodca vytvorením jednoduchého zväzku.
  3. Zadajte požadovaný oddiel zväzku (maximum, ak neplánujete vytvoriť niekoľko logických jednotiek)
  4. Priradte požadované písmeno jednotky
  5. Zadajte označenie zväzku av ktorom systéme súborov by mal byť formátovaný, napríklad NTFS.
  6. Kliknite na tlačidlo Dokončiť

Hotovo! Podarilo sa nám rozdeliť disk v systéme Windows 8.

To je všetko, po naformátovaní sa nový zväzok automaticky pripojí k systému: Podarilo sa nám teda rozdeliť disk v systéme Windows 8 iba pomocou štandardných prostriedkov operačného systému. Nič komplikované, súhlasím.

A zrazu to bude zaujímavé:

Prečo sa prihlásiť na odber?

Distribúcia nových, niekedy zaujímavých a užitočných materiálov z remontka.pro. Od autorov nie sú k dispozícii žiadne reklamy ani bezplatná počítačová pomoc predplatiteľom. Iné spôsoby prihlásenia (VK, Odnoklassniki, Telegram, Facebook, Twitter, Youtube, Yandex.Zen)

07/09/2013 o 03:04

zväčšený oddiel sa zvyčajne nevytvorí na základných diskoch, už existujú 4 oddiely, potom ho najprv komprimujeme (pre kompresiu ho lepšie defragmentujeme)
po / servisné okná / príkazový riadok (kliknutie pravým tlačidlom / štart ako správca)
diskpart
zoznam disku
vyberte disk 0 alebo disk, ktorý máte
časť zoznamu
vytvoriť rozšírené - ďalej diskmgmt.msc vytvárame zväzok

07/09/2013 o 03:16

trochu
vytvoriť časť predĺžená
najjednoduchší spôsob je pravdepodobne distribuovať disky pomocou niečoho ako Acronis Disk Director alebo Paragon HDM - v skutočnosti so zavedením UEFI sa disky začali označovať v GPT - a neuvidíte základné MBR, najmä v notebookoch

14. 3. 2014 o 13:35 h

Ďakujem vám veľmi pekne. Všetko dopadlo

17.03.2014 o 21:22

Ďakujem vám, chlapci, veľmi vám to pomohlo, vďaka vám som nestrávil svoj čas zbytočným hľadaním podporných stránok, viac ako vy, alebo väčším vývojom, pre vás je to dobre)))

18.03.2014 o 09:35

Ďakujeme za spätnú väzbu.

04/05/2014 o 00:10

Zadajte požadovaný oddiel zväzku (maximum, ak neplánujete vytvoriť niekoľko logických jednotiek)

A ak je potrebné vytvoriť niekoľko logických jednotiek, napríklad 2, po rozdelení jednotky C na C a novej jednotke, čo mám robiť? Ďakujem

04/05/2014 o 10:49

Ak vám rozumiem správne, existuje systémový oddiel a určité voľné miesto, ktorým je zväzok alebo nedistribuované miesto.
Ak ide o zväzok: dá sa skomprimovať na požadovanú veľkosť, uvoľní sa kus, na ktorý sa dá zmeniť (všetko je tam jednoduché a intuitívne).
Ak nie je distribuovaný: vytvorte jeden zväzok správnej veľkosti. Z zostávajúceho priestoru - druhý.
Dúfam, že som otázke porozumel správne.

30.4.2014 o 19:42

ahoj Pomôžte poradiť! Windows 8.1, základný pevný disk GPT má - Lokálny disk C: 450 GB NTFS. Otázka: Ako z toho pritlačiť 300 GB a vytvoriť nový disk. Ďakujem

05.01.2014 o 09:08

Andrey a vyššie opísaná metóda nefunguje? Teoreticky by sa všetko malo robiť jednoducho za predpokladu, že je k dispozícii dostatok voľného miesta.

23. 11. 2014 o 21:45 hod

Vitajte! Na novom notebooku mám tri disky - C 900 GB, E 950 GB a D iba 18 GB. Potrebujem jednotku D, ktorá je podstatne väčšia. Stlačil som pohon E, t.j. uvoľnené miesto 800 GB. Ale ako pridať týchto 800 GB na jednotku D? Na disku D je časť výrobcu zariadenia (OEM) a pri pokuse o pridelenie voľného miesta na disk D sa tento názov nenachádza v zozname navrhovaných diskov. Čo robiť, to je, ako vytvoriť disk D z mojej pracovnej jednotky s veľkou veľkosťou?

11/24/2014 o 13:42

Natalia, nedotýkajte sa disku výrobcu, ak chcete, aby bol počítač vždy v stave automatickej inštalácie systému Windows a ďalších. Ak je pre vás dôležité, aby disk D fungoval as veľkým objemom, priraďte písmeno Z alebo akékoľvek iné písmeno k disku výrobcu od výrobcu pomocou správy diskov a uvoľnené písmeno D k disku, ktorý potrebujete.

12.24.2014 o 09:01

Ahoj Dmitry! A ako môžete zvýšiť jednotku D pomocou jednotky C? Faktom je, že program OneKey Recovery (Lenovo G580) ponúka zálohu systému, ale jednotka D je iba 22 GB a potrebujete najmenej 36 GB. Alebo je lepšie použiť externý disk? Ďakujem

25.12.2014 o 07:55

Na tieto účely je samozrejme lepšie použiť externý disk, ak existuje. A tak choďte do Windows Disk Management, kliknite pravým tlačidlom myši na ten C - komprimujte na požadovanú veľkosť. Potom kliknite pravým tlačidlom myši na zväzok D - rozbaľte.

02.02.2016 o 15:09

položka ponuky „rozbaliť“ je aktívna iba pre disk, z ktorého bolo vytlačené voľné miesto. Ako to zmeniť?

04.03.2016 o 08:46

Tu sú spôsoby: https://remontka.pro/disk-c-expand/
Pointa je, že samotný systém Windows môže expandovať iba „doprava“, ale softvér tretích strán takéto obmedzenia nemá.

12.24.2014 o 10:58

Ahoj znova! Okrem vašej otázky: Ak napríklad oddeľujete 100 GB od jednotky C, bude to nová jednotka a počas obnovy nebude prepísaná jednotkou C: tj môžem ich použiť na zálohovanie?

25.12.2014 o 07:53

Eugene, situácia je takáto: áno, bude to nový oddiel a po zotavení (ak máte na mysli reset v zmene nastavení počítača) teoreticky si môžete zvoliť možnosť, v ktorej by sa nemal dotýkať oblastí okrem systémového oddielu. Túto možnosť som však nikdy nedokázal využiť a určite neviem, ako to funguje (je možné len teoreticky pochopiť, že oddiely boli v čase nákupu na počítači). Takže buďte opatrní a lepšie v bezpečí ako ľúto.

19. 2. 2015 o 00:47

Vitajte! Nehovor mi túto situáciu. Keď pripojíte nový pevný disk 3 TB, v správe diskov sa zobrazia dva zväzky: jeden 2048 GB, logický disk a druhý 746 GB, ktorý nie je pridelený. Ako distribuovať druhú časť v 746 GB a skombinovať ich tak, aby ste vo vodiči videli plný objem disku bez zlomenia?

19. 2. 2015 o 08:32

ahoj Nefunguje však iba možnosť s pravým tlačidlom myši na hlavnú časť a možnosť rozbalenia (aj pri správe diskov)? Môžete tiež vyskúšať pomocné programy z tohto článku: https://remontka.pro/disk-c-expand/ (fungujú trochu inak ako štandardné nástroje systému Windows).

19. 2. 2015 o 21:21 h

Nie, nefunguje to pravým tlačidlom myši. ďakujem

03/05/2015 o 13:45 hod

Prosím, pomôžte.
V časti Správa diskov je disk pracovnej plochy
ale nie je prístupný prostredníctvom prieskumníka.
Ako ho namontovať?
Vopred ďakujeme za odpoveď.

03/06/2015 o 09:38

ahoj Súdiac podľa snímky obrazovky, v tomto prípade jednoducho kliknite pravým tlačidlom myši a priraďte k tejto jednotke písmeno.

23. 6. 2015 o 13:19 hod

taký problém: rozdelil disk a nastavil ho na 1024, potom som si myslel, že je malý a vymazal som ho, predtým mi bolo k dispozícii 197 GB a teraz idem v 64, kam išlo pamäť? a ďalšie: boli tam 4 hygienické RAM, ale stalo sa to 3. čo mám robiť, povedz mi

24.06.2015 o 09:43

Pokiaľ ide o pamäť RAM, nepoviem vám to (v závislosti od toho, čo urobili, možno dali 32-bitový systém). Pokiaľ ide o disk, choďte na správu diskov a zistite, čo sa tam deje: mal by sa zobraziť všetok dostupný priestor.

08/05/2015 o 01:45

Dobrý deň. Skvelé stránky, dobrý článok! A čelil som inštalácii Win 8.1, 500 GB diskového oddielu.
položil otázku, mám to isté. Ako urobiť systém menej ako doplnkovým? Koniec koncov, správa diskov ponúka ich rozdelenie najmenej na polovicu, t. 250/250. A potrebujem 100/400 alebo 150/350.

08/05/2015 o 10:49

Hmm. Počas inštalácie môžete určite zdieľať, ako sa vám páči (pri nastavovaní disku). Áno, podľa môjho názoru, a tiež v správe diskov (teraz nevidím). V extrémnych prípadoch existujú programy na prácu s oddielmi zadarmo. Napríklad Sprievodca oddielmi Minitool.

01/20/2016 o 22:43

Musím povoliť ochranu novo razenej logickej jednotky vo vlastnostiach systému?

21.01.2016 o 09:19

Závisí to od toho, čo tam budete ukladať. Ak sú filmy hudbou a podobne, nestojí to za to. A ak sú to dôležité dokumenty, potom môže mať zmysel zahrnúť históriu ochrany + súboru.
Spravidla však ochrana nie je potrebná (pretože jej účelom je zapisovať zmeny do systémových súborov, ktoré nie sú na novo vytvorenej jednotke).

01.01.2016 o 17:51

Dobrý deň, mám nasledujúcu situáciu, urobil som všetko, ako som povedal, stlačil jednotku C. Tam bolo miesto, ktoré nie je pridelené, kliknem na jednotku D, ale položka rozšíreného zväzku nie je aktívna. Rozhodol som sa vymazať zväzok D (boli tam len obrázky, žiadne systémové informácie), pretože som si myslel, že všetko, čo sa uvoľní, pôjde na už voľné miesto, ale nie, odstránením tohto zväzku som sa dostal takto: z jednotky C 127 gb nie je pridelený, a teda z disku D 399 GB
skombinujte ich ľubovoľným spôsobom, 127 GB dokáže rozšíriť iba jednotku C,
399 nie je distribuovaný, môžem vytvoriť iba nový zväzok (tj vrátiť jednotku D). Otázka znie, ako preniesť tieto bláznivé 127 GB do oddielu D?

02.02.2016 o 09:25

ahoj Tu sa zvažujú také prípady a riešenia: https://remontka.pro/disk-c-expand/

05/04/2017 o 07:33

Ďakujem! Všetko, čo bolo potrebné, bolo rozbiť disk. Celý deň strávil hľadaním programov a neúspešnými pokusmi o ich použitie, ale bolo to také jednoduché!

07/04/2018 o 16:10

Dobrý deň, povedzte mi, prosím: na 1 TB pamäťovom notebooku. Chcem rozdeliť jednotku C tak, aby sama o sebe mala 250 GB, a jednotka D mala zvyšok miesta, ale viac

450 GB program nemá.

07/04/2018 o 17:42

Deje sa tak kvôli skutočnosti, že niektoré systémové súbory sa „fyzicky“ nenachádzajú na začiatku disku, ale ďalej a systém ich nemôže presunúť.
Jedno riešenie nie vždy funguje:
1. vypnite súbor stránky a hibernáciu.
2. reštartujte počítač.
3. Defragmentujte disk.
4. skúste postup redukcie znova.

Poznámka: Po odoslaní komentára sa na stránke okamžite nezobrazí. Všetko je v poriadku - Vaša správa bola prijatá. Odpovede na pripomienky a ich uverejňovanie sa vykonávajú každý deň popoludní, niekedy častejšie. Vráťte sa.

Pevný disk v systéme Windows 8 rozdelíme na niekoľko diskov:

Prostredníctvom Windows 8 bez ďalších programov.

1. Pravým tlačidlom myši kliknite na odkaz Tento počítač - Správa.

2. Zaujíma nás karta Správa diskov. Kliknite na ňu.

3. Vyberte požadovaný disk, ktorý chcete rozdeliť - kliknite naň pravým tlačidlom - Komprimovať zväzok.

4. Ďalej zadajte veľkosť nového disku. Časť bude obsadená skôr nainštalovanými súbormi, prázdnu časť je možné komprimovať. Zadajte veľkosť nového disku v megabajtoch a kliknite na tlačidlo „Komprimovať“.

5. Po komprimácii jednej časti disku budete mať nepridelenú oblasť, ktorá sa stane druhým diskom. Pravým tlačidlom myši kliknite na nepridelenú oblasť - Vytvorte jednoduchý zväzok.

6. V nasledujúcom kroku nemeňte veľkosť disku - využite všetky dostupné miesta, aby neexistovali žiadne nepridelené oblasti.

7. Ďalej vyberte písmeno jednotky, ktorú chcete pomenovať.

8. Ďalším krokom je naformátovanie nepridelenej oblasti. Ak to chcete urobiť, vyberte systém súborov NTFS, zadajte označenie zväzku.

Zostáva len čakať, kým systém naformátuje a pripraví druhý disk v počítači a bude hotový!

Ako zrútiť pevný disk počas inštalácie systému Windows?

Táto metóda rozdelenia pevného disku má výhody aj nevýhody. Hlavnými výhodami sú jednoduchosť a prehľadnosť. Okrem toho tento postup nezaberie veľa času. Hlavnou nevýhodou je, že táto metóda je použiteľná iba počas inštalácie nového operačného systému. A užívateľ sa uchýli k procesu rozdelenia nielen z tohto dôvodu. Okrem toho zmena veľkosti diskových oddielov a ich úprava nebude možná bez formátovania. A ako viete, formátovanie odstráni všetky informácie zo sekcie.

Po načítaní programu, ktorý inštaluje OS, bude používateľ požiadaný o výber zväzku, do ktorého budú systémové súbory umiestnené. Práve tu je možnosť disk rozbiť. Windows 8 zobrazí v tomto okne iba jeden zväzok, ak bol HDD práve zakúpený. Ak sa použije skôr, s najväčšou pravdepodobnosťou bude výber objemov rozsiahlejší. Ak chcete začať upravovať oddiely, kliknite na tlačidlo „Nastavenia disku“, ktoré sa nachádza v dolnej časti okna.

Pred akoukoľvek manipuláciou s diskovým priestorom bude potrebné odstrániť jeden alebo viac zväzkov. Nezabudnite, že odstránením zväzku prídete o všetky údaje, ktoré boli na ňom uložené. Ak existuje voľné miesto na disku, ktoré ešte nebolo rozdelené na oddiely, nie je potrebné oddiely odstraňovať.

После этого нажмите на кнопку «Создать». В открывшемся окне нужно будет ввести желаемый размер тома. После этого останется только кликнуть по пункту «Применить».

Использование сторонних программ

Для того чтобы разбить диск, Windows 8 может использовать не только встроенные инструменты, но и иные продукты. Самые популярные программы для редактирования томов выпускают компании Paragon и Acronis. У них есть как бесплатные версии, так и коммерческие, с расширенным функционалом. В этой инструкции будет описываться Acronis Disk Director. Скачайте, установите и запустите его. Главное окно поприветствует диалогом выбора того, в каком режиме стоит работать. Ручной обладает более сложными настройками, автоматический же требует минимум действий. Выбирайте ручной.

Подробная инструкция

Kliknite na tlačidlo v hornom menu „Sprievodca“ - „Vytvoriť oddiel“. Vyberte jednotku, ktorú chcete rozdeliť. Kliknutím na tlačidlo „Ďalej“ označíte, koľko miesta musíte „uhryznúť“ z existujúceho zväzku alebo zväzkov. Znova kliknite na tlačidlo „Ďalej“. Teraz program začne kontrolovať chyby na pevnom disku. Potom budete vyzvaní, aby ste uviedli, ktorá veľkosť nového oddielu je požadovaná. Je možné nastaviť presný počet megabajtov, ako aj použiť grafický posúvač.

Nezaberajte všetok voľný priestor, ak chcete vytvoriť niekoľko zväzkov naraz. Tu uveďte, či bude hlavná časť logická. Pre jednoduchého používateľa nie je veľký rozdiel, vyberte si logického. Ak systém potrebuje zmeniť tento parameter, postará sa o všetko.

V ďalšom kroku musíte rozhodnúť, ktorý systém súborov bude mať oddiel. Ak používate operačný systém Windows 8, vyberte NTFS. Je možné špecifikovať súborové systémy, ktoré sa používajú v rodine OS Linux. Potom v rozbaľovacej ponuke vyberte písmeno a označenie zväzku. Ak chcete použiť zmeny, kliknite na úplné tlačidlo.

Záverečné kroky

Všetky vykonané manipulácie sa odrazia v grafickom zobrazení oddielov HDD. Ale to nie je všetko. Teraz musí byť program ukončený. Pred opustením sa používateľ opýta, či má vykonať všetky vyššie uvedené operácie. Bez odpovede nie je možné program dokončiť. Jednotku Windows 8 bude možné rozdeliť, iba ak odpoviete „Áno“. Potom musíte reštartovať počítač.

Pin
Send
Share
Send
Send