Užitočné tipy

Najlepší spôsob, ako sa učiť listy

Pin
Send
Share
Send
Send


Učenie abecedy, ktorá predchádza lekciám čítania, je jedným zo základných kameňov raného vývoja. Ak ste šťastní rodičia predškolského veku (alebo predškolských zariadení), potom ste takmer určite oboznámení s trápením na tému „kedy a ako učiť dieťa listom“:

 • Začať triedy takmer z kolísky pomocou populárnych módnych techník?
 • Zamerajte sa na to bližšie k škole pomocou tradičných ABC alebo ABC?
 • Hľadáte svoje vlastné prístupy so zameraním na individuálne charakteristiky dieťaťa a jeho pedagogické schopnosti?

Ponáhľame sa ubezpečiť: každá z uvedených možností má právo na existenciu. Hlavná vec je, že vy aj dieťa by ste mali byť spokojní.

Optimálny vek pre oboznámenie sa s písmenami

Aby som bol úprimný, pomenujte optimálny vek na výučbu dieťaťa čítať a písať - úloha, ktorá nemá jasné riešenie. Deti sú rôzne. Podmienky výchovy sú rôzne pre každého. Príležitosti aj pre rodičov. Takmer všetky deti do 4 rokov sú však dostatočne vyvinuté na to, aby doma študovali listy a mali očakávaný účinok.

Existuje nadácia

Vo veku 4 rokov už majú deti dostatočné vedomosti a zručnosti na to, aby sa učili listy účelne. Príhovor štvorročného syna je plný zložitých zákrut, obohatený o príslovky a prídavné mená. Dieťa už podporuje konverzáciu, majstrovské schopnosti učiť sa, vedome si pamätá básne a detské rýmy. V pasívnych koši sú všeobecné predstavy o listoch ako symboloch, vďaka ktorým matky a otcovia čítajú také zaujímavé príbehy, príbehy a rýmy pre materské školy.

Deti venujú pozornosť krásnym listom na plagátoch a reklamách, na informačných stánkoch a vo verejnej doprave. Určite už niektoré listy dobre poznajú, sú správne pomenované alebo ich môžu písať samostatne.

Aj keď to nevedia, nie je to problém. Takže najzaujímavejšie je pred nami =)

Ľahko motivovať

Deti, ktorých vývoju sa venovala pozornosť od útleho veku, vo veku 4 - 5 rokov, prejavujú úprimný záujem o nezávislé čítanie. Mimochodom, nezávislosť je jednou z hlavných čŕt tohto obdobia súvisiacich s vekom.

Ak sa dieťa chce naučiť čítať nezávisle, bude naozaj ľahké naučiť ho listy, pretože váš malý študent je už správne motivovaný.

Ak je cieľ jasný, cesta k nemu je neporovnateľne ľahšia ako cesta, ktorej vyhliadky sú pre cestujúceho rozmazané a nezrozumiteľné.

Aktívne zlepšovanie mentálnych procesov

Aj keď pozornosť a spomienka štvorročného dieťaťa stále charakterizuje dominancia nedobrovoľnosti, deti sú už schopné sústrediť sa, úmyselne si zapamätať a vydržať 15- a 20-minútové kurzy podľa plánu. Objemy pozornosti a pamäti rastú. Zlepšenie presnosti prehrávania.

Štúdiom listov vo veku 4 rokov vycvičíte pozornosť a pamäť detí, stimulujete ich ďalší rozvoj - to znamená položiť základy budúcich úspechov a úspechov dieťaťa.

Aj keď dieťa rastie, počas celého predškolského obdobia je hlavnou činnosťou stále hra. Ak chcete zefektívniť vzdelávaciu lekciu učenia sa listov, usporiadajte ju hravým spôsobom. Video lekcie, v rozsahu predstavenom na moderných vzdelávacích internetových portáloch, vzdelávacích karikatúrach a programoch, vám to pomôžu. Pripravili sme pre vás niekoľko jednoduchých, ale účinných receptov, ako ľahko naučiť štvorročné listy bez námahy.

 • sfarbenie: vo veku 4 rokov sú jemné motorické zručnosti dostatočne rozvinuté, aby sa mladý umelec vyrovnal s vyfarbením písmen pozdĺž obrysu. Potrebné sfarbenie je možné kúpiť v ktoromkoľvek obchode s vývojovými materiálmi, vytvoriť ich sami alebo si stiahnuť hotové výrobky na internete a vytlačiť ich na domácej tlačiarni.
 • Vystrihli sme: staré noviny a nepotrebné časopisy sú v každej domácnosti. A v každom denníku a časopise sú písmená! Nájdeme známe listy s dieťaťom a potom ho požiadame, aby ich rezal bezpečnými nožničkami pre bábätká. Môžete orezať celé nadpisy, slabiky alebo jednotlivé písmená. Všetko záleží na kvalite publikácie, veľkosti písma a vašej fantázii.
 • lepenie: všetci predškoláci radi vytvárajú aplikácie. V rámci výučby 4-ročného dieťaťa gramotnosti vám ponúkame vytváranie aplikácií z písmen. Môžete požiadať svoje dieťa, aby nalepilo listy vystrihnuté z novín a časopisov na kus papiera. A môžete ísť ešte ďalej: pripraviť hárok s veľkými obrázkami ovocia, zvierat, vozidiel atď. A potom nalepiť na každý obrázok písmeno, ktorým sa začína názov zobrazeného objektu. Takto si vytvoríte vlastnú abecedu, učíte sa listy a rozvíjate jemné motorické zručnosti. Bingo!
 • lepíme: plastelína, modelovacie cesto, hlina môžu pomôcť pri učení sa abecedy. Ako? Jednoduché! Položte kartu s dieťaťom na list a ponúknite ho v procese modelovania. Pracovnými rukami aktivujeme myšlienkové procesy. Pamätáte si, že podľa Sukhomlinského je detská myseľ na špičkách jeho prstov? Dieťa teda chytrejšie povzbudzujeme, aby prstami vytváral listy.
 • Cítime: vynikajúca schopnosť zapamätať si listy schopnosť ich citovo cítiť. Hotové materiály si môžete kúpiť s vypuklými písmenami rôznych farieb alebo si ich môžete vyrobiť sami doma. Hlavná vec je, že váš štvorročný má príležitosť rozdrviť písmená, cítiť ich, identifikovať rôzne písmená na dotyk so zavretými očami.
 • Vypočujte si: Hovoriace plagáty, ktoré sú dnes populárne, sa stali najlepšími pomocníkmi pre rodičov, ktorí hľadajú efektívne metódy rozvoja predškolských zariadení. Takýto plagát môžete pripevniť na skriňu, stenu, dvere - kdekoľvek - tak, aby ho dieťa mohlo kedykoľvek bezplatne zapnúť. Vyberte tie, v ktorých vyslovujú nie písmená (BE, BE ...), ale zvuky (B, C). Uprednostňujú sa plagáty s niekoľkými režimami (zvuky, piesne, jazykové twistery atď.). Môžete si kúpiť hovoriacu abecedu vo forme hracieho tabletu, notebooku, knihy.
 • Píšeme: kdekoľvek a čokoľvek: pomocou palice v snehu alebo piesku počas chôdze, prstom v krupici, múke alebo na hmlovom okne rozširujeme listy s kameňmi, vetvičkami, semenami, korálkami ... To je veľmi zaujímavé a zábavné. Takáto vzdelávacia hra pomôže dieťaťu naučiť sa listy ľahko a bez násilia.

Čo by si mali pamätať rodičia, ktorí sa rozhodli učiť detské listy:

 • žiadne násilie, žiadne donucovanie
 • záujem je predovšetkým
 • neučia, ale hrajú,
 • uvedomujeme si, prečo dieťa potrebuje listy,
 • nezabudnite opraviť naučené listy,
 • zameriavame sa na zvuky - potrebujeme ich čítať,
 • moderný priemysel ponúka veľa školiacich materiálov, neváhajte ich použiť.

Vážení priatelia! Svoje skúsenosti so štúdiom listov môžete zdieľať s dieťaťom vo veku 4 až 5 rokov, ak zanecháte komentár alebo napíšete správu v skupine VKontakte. Ak chcete získať viac praktických tipov a trikov o tom, ako sa s dieťaťom učiť listy a naučiť čítať predškoláka, sledujte naše najnovšie publikácie. Pomôžeme vám zefektívniť a spríjemniť vaše rodičovstvo! Uvidíme sa skoro!

Povedzte o tom svojim priateľom kliknutím na jedno zo sociálnych tlačidiel. siete:

Učenie listov - Polyakovova herná technika

Možno sa vám zdá, že názov tohto článku je neslušný a autor - arogantný. Možno si myslíte, že autor použil taký názov, aby upútal pozornosť čitateľov.

Áno, je. Účelom tejto kapitoly je upozorniť na skutočne najefektívnejší spôsob, ako naučiť vaše dieťa v čo najkratšom čase písmená ruskej abecedy a naučiť ho, ako tieto písmená vyslovovať zvukami. Jednoduchosť a efektívnosť tejto metódy uvidíte sami prečítaním tohto článku a začatím s ňou učíte svoje listy pre deti. Po piatich triedach vaše dieťa dobre pozná všetkých 10 samohlások a začne si zapamätať spoluhlásky, aj keď predtým nepoznal jediný list. A čo je najdôležitejšie, naučí sa listy v procese hier a pevne si ich bude pamätať.

Najprv však malá odchýlka. Skôr ako začnete učiť vaše dieťa, musíte sa rozhodnúť, prečo ho potrebuje. Niektorí rodičia sú hrdí na to, že sú schopní učiť listy dvojročného alebo dokonca jedného a polročného dieťaťa. Ale stojí za to to urobiť iba vtedy, keď začnete učiť svoje dieťa čítať. Akékoľvek znalosti by mali okamžite nájsť praktické uplatnenie. A učenie listov samo o sebe, bez toho, aby sa súčasne učilo čítať, nedáva zmysel. Existuje mnoho ďalších, nemenej účinných spôsobov, ako rozvíjať pamäť dieťaťa a stimulovať mozog počas formovania. Je dobré, ak na začiatku čítania dieťa zabudne tieto predčasne naučené listy a nevyjadruje ich spôsobom, akým sa učil: Be, Ve, Ge. alebo by si, gee. v opačnom prípade bude pri čítaní veľmi znepokojujúce. Pýtate sa: „No, ak učíte detské listy a čítate súčasne, v akom veku je lepšie začať, je možné začať už od dvoch rokov?“ Domnievam sa, že doma, v rodine, sa už môže zapojiť matka s dieťaťom tohto veku, najskôr však pol minúty a potom niekoľko minút počas dňa. Vďaka takýmto „lekciám“, ktoré sú postavené vo forme hry, si dieťa vyvinie schopnosť sústrediť sa na konkrétne povolanie, a potom od troch rokov a dokonca o niečo skôr ho možno naučiť čítať v skupine detí, ako je on. Nezabudnite iba na to, že výučba čítania, a najmä skorá, by sa mala uskutočniť bez nátlaku v hre na pozadí pozitívnych emócií.

Herná technika na štúdium desiatich samohlások v 5 lekciách

Takže ste sa rozhodli učiť vaše dieťa čítať knihy. Začnete, samozrejme, učením sa listov s ním. V akom poradí je učiť? Samozrejme, nie v abecednom poradí a nie v úplnom zmätku, keď má dieťa zmes samohlások a spoluhlásk.

Dôležitým faktorom v počiatočnej fáze výučby čítania v skladoch je solídna znalosť dieťaťa o desiatich listoch predstavujúcich samohlásky (kvôli jednoduchosti ich budem nazývať len samohlásky). Opakovane som upriamil pozornosť na skutočnosť, že deti, ktoré zle čítajú, dokonca aj školáci, neisto volajú samohlásky a keď čítajú, koktajú, spomínajúc si, či E, či Ё, či Yoo, Kvôli prvoradej dôležitosti poznať desať samohlások pre úplné čítanie (aby dieťa „nenakazilo“ v každom sklade), som vyvinul túto hernú techniku ​​pre ich rýchle štúdium, ktorú už niekoľko rokov úspešne používam.

Každá z piatich lekcií tejto techniky trvá niekoľko minút. Lekcie sa konajú dvakrát týždenne a počas zvyšných dní v týždni rodičia opakujú obsah predchádzajúcej hodiny s dieťaťom dve až sedem minút denne. Vypočítal som, že všetky výučby desať samohlások dieťaťu pomocou tejto techniky trvajú celkom niečo vyše hodiny.

Metodika je založená na princípe viacnásobného zobrazenia a simultánneho bodovania skupiny postáv s ich postupným čiastočným nahradením, ktoré navrhol vynikajúci učiteľ Glen Doman. V tomto prípade je táto úloha uľahčená skutočnosťou, že v ruskom jazyku samohlásky tvoria dvojice, ktoré, ako sa zdá, rýmujú: A - I, O - E, U - Yu, S - I, E - E, Doplnil som viacnásobnú šou o päť posilňujúcich hier, ktoré som vyvinul.

 • Účelom tejto techniky je poskytnúť dieťaťu solídne znalosti desiatich samohlások v piatich lekciách. Rodičia sa často domnievajú, že ich dieťa to nepotrebuje: „Poznal všetky listy od dvoch rokov.“ Keď mu začnete ukazovať listy, ukáže sa, že ich nepozná dobre. zamieňaný E s Ё alebo s Yoonevie E, ssi niekedy pamätá nejaký list. Skôr ako sa pustíte do učenia čítať, je potrebné, aby sa vedomosti dieťaťa o všetkých samohláskach podrobili automatizácii.
 • Z iných spôsobov učenia sa listov, ktoré často len spomaľujú ich absorpciu a sťažujú používanie ( - vodný melón, a - morčacie alebo ach - ako bageta, Yoo - list Yulina, Ja som - podobná stožiaru so svietidlom atď.), táto technika je jednoduchá a účinná.

Píšte alebo tlačte samohlásky na hrubý biely papier, každý na samostatnú kartu: písmená A, O, U, S, E - veľké tučné červené písmo na kartách s rozmermi 12 × 10 cm a I, Y, Y, Y, E - tučným písmom o niečo menším na kartách 9 × 10 cm. V prvej lekcii potrebujete iba karty A, I, Oh, Yo.

Ja som
achЁ

Na zadnú stranu každej karty napíšte tento list ručne, aby ste pri písaní písmen dieťaťu nepozerali dopredu.

Triedy môže vyučovať učiteľ alebo rodičia dieťaťa.

Zobrazujú sa prvé dva páry samohlások (A - Z, O - E).

Zložte dva páry kariet v stohu tak, ako je to znázornené na ľavom obrázku, chrbtom k vám. Preneste kartu najbližšie k vám dopredu (podľa šípky na pravom obrázku) a ukážte to dieťaťu. Povedz: „Toto je - Potom posuňte ďalšiu kartu vpred a povedzte: „Toto je - Ja som", potom -" Toto je - ach"a potom -" Toto je - ЁUkážte každú kartu dlhšie ako sekundu. Je zábavné, vo forme hry. Nepozerajte sa na karty, ale do očí dieťaťa, aby ste zistili, kde hľadá, a aby upútali jeho pozornosť. a ach väčšina detí to už vie. Môžete pozastaviť a dať dieťaťu príležitosť pomenovať ho. A listy Ja som a Ё rýchlo sa volajte pred dieťaťom, aby ste mu nedali príležitosť urobiť chybu. A nevyžadujú, aby ich dieťa opakovalo. Vašou úlohou je rýchlo ukázať tieto štyri písmená a zároveň recitovať trochu rýmu:

„Toto je "

„Toto je Ja som"

„Toto je ach"

„Toto je Ё"

Deti si ľahko zapamätajú dlhšie verše a ešte viac si začnú takúto ľahkú báseň čoskoro samy opakovať.

Ak ste učiteľka, vysvetlite matke dieťaťa, ktorá je v triede, že by mu mala ukázať, a pomenujte tieto štyri písmená každý deň až do nasledujúcej hodiny najmenej päťkrát denne. Nechajte ju urobiť to prvýkrát vo vašej prítomnosti, aby ste ju mohli napraviť, ak tak neurobí. Neváhajte a vysvetlite svojim rodičom všetko dôkladne ako ich deti a skontrolujte, ako vám rozumejú. Zamiešajte karty. Požiadajte mamu, aby ich usporiadala v správnom poradí. Potom by mala zasadiť alebo dať dieťa pred seba a pozerať sa mu do očí, zatiaľ čo ukazuje listy. Deti, ktoré dieťa neznáme, by mala vysloviť jasne pred ním. Typická chyba je, keď mama vytiahne ďalšie písmeno a drží ho v druhej ruke bez toho, aby ho zakryla posledným písmenom. V takom prípade vidí dieťa súčasne dve písmená.

Povedzte svojej mame, že všetky domáce úlohy jej budú trvať pol minúty, pretože jedna taká šou trvá päť sekúnd. Dôležité je, aby si ich nevynechal. Postupne treba pauzu za slovom „Toto.“ Zvýšiť a slovo samotné by sa malo vyslovovať s tázavou intonáciou, akoby nabádalo dieťa, aby si pomenovalo samotné písmená. Dieťa by malo list jednoducho pomenovať. Nemal by hovoriť „toto "alebo" list "Dajte svojej matke štyri písmená, ktoré ste urobili, požiadajte ich, aby ich so sebou priniesli do triedy."

Na začiatku tejto hodiny sa deti opakovali už dva až tri dni po svojej matke A, I, Oh, Yo a dobre si ich pamätajte v tomto poradí.

Oprava hier.

Teraz s týmito štyrmi písmenami musíte hrať päť posilňovacích hier, aby si ich deti pevne pamätali v poradí podľa naučeného rýmu a samostatne.

Položte štyri karty v pároch na stôl pred dieťaťom a nahrajte ich nahlas v poradí, v akom mu boli ukázané. Potom pokračujte do hier.

Ja som
achЁ

hru. "Vietor." Vysvetlite dieťaťu, že červené písmená sú veľkí bratia a modré písmená sú malí bratia. Potom povedzte: „Vietor priletel a zmiešal všetkých bratov.“ Listy si zamiešajte sami, aby sa neobrátili hore nohami. Potom ich dajte do poriadku v pároch a nahlas volajte: - blízko Ja som, ach - blízko Ё (najskôr s vašou pomocou).

hru. „Skryť a hľadať“. Zakryte menšie karty veľkými (červené písmená hore) a zmeňte poradie týchto párov: „Malí bratia sa skryli pod tými veľkými a zamenili ich, aby ich Lena nenájla. Hádajte, čo sa malý brat skryl pod veľkým bratom ach? Hneď pod ach skryl Ё! A pod ? To je pravda, Ja som!"

hru. "Perepryatki". Hráte rovnakým spôsobom, ale tentoraz je to naopak - veľkí bratia sa schovávajú pod malými.

hru. "Havran". Pohybujte dlaňami cez karty, usporiadané v správnom poradí a povedzte: „Vrana letela, letala, lietala, lietala a jedla list.“ Rýchlo zakryte dlaňou jedno z písmen: „Aký list vrana jedla?“ Je lepšie jazdiť s obidvomi dlaňami súčasne, takže je pre dieťa ťažšie uhádnuť, ktorý list budete kryť. Ak nemohol rýchlo odpovedať, odtrhnite mu dlaň a znova list zakryte. Ak to ani nehovoríte, povedzte mi napríklad: „Vedľa ach, To je pravda, Ё! “V priebehu času si dieťa zapamätá umiestnenie písmen a ľahko ich uhádne.

hru. "Mapy". Teraz si s dieťaťom zahrajte s rovnakými kartami ako karty pre dospelých. Zamiešate karty, potom hodíte kartu na stôl pred seba a spýtate sa: „Čo je to?“ Nazval to správne - vyhral a vzal si kartu, urobil chybu - druhý študent si ju vzal a doma - svoju matku. Urobte si čas, aby vám ostatní študenti dali podnety, pomyslite na svoje dieťa. Najprv sa pokúste hádzať karty do dvojíc: ako prvý achza ňou Ё, Ja som atď. Ak dieťa s istotou vyhrá, hodte do páru, ale v opačnom poradí. Potom začnite hádzať rozptyl.

Присутствующая на уроке мама запоминает и записывает, как играть в эти пять игр дома. Играть нужно только один раз в день, если ребенок сам не просит больше. Но каждый раз прекращайте игру, пока он еще хочет играть: "В другой раз доиграем".

Показ трех пар гласных (А — Я, О — Ё, У — Ю).

Potom, čo ste odohrali päť hier s prvými dvoma pármi písmen, vyberte ďalšiu pár kariet, ktoré ste urobili U - U, napíšte si ich na zadnú stranu a pridajte ich na hromadu (po hodine dajte túto hromadu všetkých šesť písmen svojej matke).

Ja som
achЁ
vYoo

Teraz dajte dieťaťu tri páry písmen, ako ste mu ukázali v lekcii číslo 1 dva páry. Iba tentoraz dieťa pomenuje prvé štyri písmená a vy sami rýchlo zavolajte posledné dve písmená, bez toho, aby ste sa dopustili chyby (pripomeňte to mame). Dajte svojej matke rovnaké pokyny ako v lekcii číslo 1. Do nasledujúcej hodiny v priebehu dvoch alebo troch dní po výstave si dieťa pamätá nový rým:

„Toto je - "

„Toto je - Ja som"

„Toto je - ach"

„Toto je - Ё"

„Toto je - v"

„Toto je - Yoo"

Dajte svojej matke týchto šesť listov, ktoré ste urobili, požiadajte ich, aby ich priniesli so sebou na ďalšiu lekciu.

Varovanie! Po lekcii číslo 2 matka ukazuje dieťaťu niekoľkokrát denne už tieto tri páry samohlásk, ale hrá s ním iba posilňovacie hry iba pre prvé dva páry (A - I, O - Yo) raz denne.

Na začiatku tejto hodiny sa deti už naučili rým:

„Toto je - "

„Toto je - Ja som"

„Toto je - ach"

„Toto je - Ё"

„Toto je - v"

„Toto je - Yoo",

a listy A, I, Oh, Yo vďaka piatim opravným hrám, ktoré poznajú a náhodne. Teraz musíte upevniť vedomosti o posledných samohláskach, ktoré sa naučili v a Yoo.

Zobrazujú sa tri páry samohlások (O - E, Y - U, S - I).

Odneste prvých pár kariet A - Izískajte ďalší pár, ktorý ste vytvorili S - A, karty si napíšte na zadnú stranu a pridajte ich do zásobníka.

Počnúc touto lekciou, vždy, keď pridáte novú dvojicu samohlások, odstráňte prvú dvojicu, aby celkový počet zobrazených písmen nepresiahol šesť. Teraz sú karty uložené v nasledujúcom poradí.

achЁ
vYoo
sa

Ukážte svojmu dieťaťu tieto tri páry listov, ako ste to urobili v predchádzajúcich lekciách. Rovnako ako predtým, dieťa pomenúva prvé štyri písmená a vy sami rýchlo zavolajte posledné dve písmená bez toho, aby ste sa dopustili chyby (pripomeňte to mame).

Dajte svojej mame všetky listy, ktoré ste urobili, požiadajte ich, aby ich priniesli so sebou na ďalšiu lekciu. Povedzte svojej matke, že jej všetky domáce úlohy odteraz nebudú trvať dlhšie ako šesť minút denne, a pripomíname vám, že je dôležité, aby ste nevynechali žiadnu z nich.

Varovanie! Vezmite prosím na vedomie, že po tejto lekcii musí dieťa ukázať tieto tri páry samohlások niekoľkokrát denne, pričom by malo odložiť známeho A - I, A večer musíte s ním hrať iba opravné hry iba pre prvé tri páry: A - I, O - E, U - Yu (zatiaľ bez s,— a).

Na začiatku štvrtej hodiny deti poznajú vo dvojiciach tieto samohlásky: A - I, O - E, U - U, S - Ia listy A, I, O, Y, Y, Y, Y vďaka posilňujúcim hrám to tiež vedia náhodne. Teraz musíte upevniť vedomosti o posledných samohláskach, ktoré sa naučili s a a.

Prečo učiť dieťa abecedu

Prvá znalosť abecedy a písmen, ktoré človek dostáva v ranom detstve. Podľa výsledkov prvej triedy je spravidla potrebné vedieť čítať, písať a to bez znalosti písmen nie je možné.

V modernom svete sa deti rýchlo rozvíjajú, v informačnom veku, ktorý používali na zvládnutie abecedy, osvojujú si znalosti pravidiel ruského a dokonca anglického jazyka. Abeceda je definovaná ako kombinácia určitých písmen a znakov listu.

Mladí študenti stoja pred otázkou: „Prečo poznať abecedu?“. Samozrejme, môžete hovoriť bez vedomia abecedy, ako dôkaz toho sú malé deti, pretože vôbec nepoznajú písmená, ich usporiadanie podľa abecedy, napriek tomu však vedia vyjadriť svoje myšlienky.

Okrem toho musí byť socializovaná osoba schopná čítať a písať. Aby ste porozumeli textu, napíšte list, musíte poznať písomné označenie zvuku. Ak sa chcete naučiť akýkoľvek jazyk, musíte ovládať abecedu.

Vo veku 5 rokov musí dieťa poznať všetky písmená abecedy, je to nevyhnutné, aby úspešne zvládol čítanie. Zaujímajte sa, aké požiadavky kladie na budúcich prvákov porovnateľná škola, ktorú ste si vybrali pre ďalšie vzdelávanie dieťaťa.

V niektorých školách bude stačiť, ak sa dieťa naučí zlúčiť priame a reverzné slabiky, v iných je potrebné čítať od 15 slov za minútu alebo viac. Čím skôr sa začnete učiť abecedu, tým rýchlejšie a ľahšie dieťa získa potrebné vedomosti.

Abeceda je základom intelektuálneho rozvoja človeka, vďaka nemu začína vývoj vedy, prenášajú sa vedomosti. Abeceda je jednou z najdôležitejších zložiek vývoja pokroku v celej civilizácii.

Zobrazujú sa tri páry samohlások (Y - Y, S - I, E - E).

Tentoraz odstránite prvé dva páry kariet A - I a Oh - yoa vyberte posledný vytvorený pár E - E, Tieto karty označte na zadnej strane a pridajte ich do zásobníka. Celkový počet zobrazených písmen je šesť a rým zostáva rovnako ľahko zapamätateľný. Je tiež dôležité, aby listy E a Ёže deti často zamieňajú, nikdy sa „nestretnú“ na výstave: keď list „prišiel“ E vo štvrtej lekcii list Ё už „preč“. Teraz sú karty uložené v nasledujúcom poradí.

vYoo
sa
EE

Ukážte svojmu dieťaťu tieto tri páry listov, ako ste to urobili v predchádzajúcich lekciách. Ako predtým, prvé štyri písmená volá dieťa a pre neho sú nové E a E rýchlo si zavoláš sám sebe a nedovolíš mu urobiť chybu (znovu to pripomeň a mama). Dajte svojej matke všetkých desať listov, ktoré ste urobili, požiadajte ich, aby ich priniesli do triedy. Povedzte jej, že všetky domáce úlohy jej teraz nebudú trvať dlhšie ako šesť až sedem minút denne, a pripomeňte jej, že je dôležité nevynechať ani jednu.

Varovanie! Upozorňujeme, že po tejto hodine musí dieťa niekoľkokrát denne ukázať posledné tri páry samohlások, aby ho oboznámilo A - I a Oh - yo, A večer musíte s ním hrať opravné hry pre prvé štyri páry: A - I, O - E, U - U, S - I (zatiaľ bez E, E).

Článok poskytnutý webom „7 krokov k knihe“

V akom veku sa naučiť abecedu s dieťaťom

Takmer všetci rodičia premýšľajú o tom, v akom veku by mali začať učiť dieťa čítať a písať, základy jazyka. Niektoré matky a otcovia sa domnievajú, že pri vývoji reči a písania nie je potrebné dieťa nosiť s triedami, veria, že sa to bude učiť v škole. Moderný vzdelávací systém vyžaduje, aby prví učitelia už dokázali rozlišovať písmená a čítať.

Predtým, ako začnete s výučbou abecedy dieťaťa, musíte zistiť názor odborníkov, o ktorom veku sa má začať učiť a ako tento problém správne vyriešiť. Nesprávny prístup k tejto záležitosti môže vyvolať averziu k procesu učenia sa u dieťaťa, čo oddiali vývoj písmen na dlhú dobu.

Niektorí rodičia sa domnievajú, že sa musíte začať učiť abecedu už od šiestich mesiacov. Existujú špeciálne techniky, ktoré pokročilí rodičia používajú, z ktorých je ich len veľmi málo. Ak vezmeme do úvahy takých rodičov a rodičov, ktorí sa týmto problémom vôbec nezaoberajú, môžeme tento proces nazvať „od extrémneho k extrémnemu“.

Ak sa začnete učiť dieťa od jedného roku, existuje vysoká pravdepodobnosť, že zabudnete listy kvôli nedostatku praxe. Odborníci považujú optimálny vek od 4 do 5 rokov, v tejto dobe sa dieťa začína zaujímať o zaujímavé skutočnosti, ktoré môže čítať v knihe, čo prispeje k praxi zapamätania si listov, v tomto veku nie je šanca, že dieťa zabudne abecedu pred školou.

Ak je túžba rodičov učiť abecedu deťom, ktoré ešte nie sú vo veku 4 až 5 rokov, príliš veľká, môžete pre deti použiť rôzne videohovory. Teraz existuje veľa vzdelávacích videí, karikatúr, piesní, počúvania, ktoré si deti pamätajú na listy.

Rovnaký účinok sa dá dosiahnuť, ak sa so svojím dieťaťom zapájate do rôznych druhov úžitkového umenia. Aplikácie, strihanie, kreslenie, matka môže šiť objemové listy so svojím dieťaťom. Aby si dieťa pamätalo, bude stačiť urobiť a naučiť sa jeden list týždenne. Okrem toho má toto všetko dobrý vplyv na rozvoj jemných motorických schopností.

Aký je najlepší spôsob vedenia tried

Prvé a hlavné pravidlo, ktoré si rodič musí pamätať: dieťa nemusí byť unavené štúdiom abecedy. Každodenné „hodiny“ sa môžu konať doslova 10 minútale systematicky.

Najprv musíte opatrne ukázať detské listy, vystrihnúť ich z farebného papiera a zavesiť ich v miestnosti, aby si ich vizuálne zvykli.

Rodič sa musí naučiť, že nie je potrebné trápiť dieťa „skúškami“, aby dôrazne požadoval výsledok, je potrebné do neho vniesť „lásku“ k listom. Najprv musíte vysvetliť, prečo potrebujete poznať listy. Napríklad, ak chcete deťom ukázať plagáty so svojimi obľúbenými postavami a prečítať si na nich nápisy, čítajte knihy v noci, čím vnášate lásku k čítaniu.

Ako viete, dieťa opakuje všetky kroky pre rodičov, snaží sa byť ako oni, preto by ste ako príklad napodobňovania mali vyskúšať čítať knihy v prítomnosti dieťaťa, čo nepochybne vzbudí jeho zvedavosť na tento proces.

Keď študujete listy, nemusíte v detskej hlave vytvárať zmätok, to znamená, že nehovorte „ge“, „be“, je to iná výslovnosť, musíte sa naučiť zvuky alebo písmená.

Ale ako ukazuje prax skúsenejších a starších matiek, ktorých deti sa už učia čítať, je lepšie naučiť dieťa presne zvuky. Uľahčí to proces zlúčenia dvoch písmen do slabiky. Dieťa sa pokúsi skombinovať zvuky „b“ a „a“ v „va“ namiesto „ve“ a „a“. Deti, ktoré sa naučili vyslovovať listy, majú často problémy spojiť ich so slabikami.

Pripojením pamäte motora môžete listy vystrihnúť a vyrezať. V podobe hry môžete usporiadať listy z rôznych predmetov, ktoré sa s vami stretnú. Nie je potrebné stanovovať konkrétny čas, v ktorý sa budú listy študovať každý deň. Rodič musí pochopiť, v ktorý deň dňa je dieťa pripravené venovať ich štúdiu.

Niektoré deti sa učia jazyk pomocou magnetov vo forme písmen, pre mnohých je tento prístup zaujímavý. Okrem vizuálneho štúdia písmen sa musia naučiť písať, čo pomôže rýchlo si zapamätať znaky abecedy.

Pripravuje sa naučiť abecedu s dieťaťom

Predtým, ako sa dieťa začne učiť abecedu, rodičia sa musia na tento proces psychicky pripraviť, pretože nie všetky deti sa okamžite učia písmom a zvukom, každé dieťa si musí nájsť svoj vlastný prístup.

S trpezlivosťou môžete prejsť do ďalšej fázy, konkrétne k „implementácii“ písmen v živote dieťaťa, ich distribúcii v byte vo forme tabliet, magnetov, môžete si kúpiť špeciálnu kriedu alebo štítok, na ktorý denne písať listy, mali by ste sa tiež pokúsiť upozorniť dieťa na listy v rôznych obchodoch, na ulici, v reklamných tabuliach.

Nenechajte sa ponáhľať, aby ste sa s dieťaťom naučili čo najviac listov v krátkom čase. Nechajte stráviť niekoľko dní jedným listom, ale potom je pevne zakorenené v hlave dieťaťa.

Po učení písmeno „A“, požiadajte dieťa, aby v tomto liste uviedlo čo najviac slov alebo slov, ktoré začínajú týmto písmenom: "Car", "Stork", "Bus" a tak ďalej. A presne to isté s ostatnými písmenami. Keď sa dozvie niekoľko písmen, požiadajte o pomenovanie slov, ktoré obsahujú kombinácie určitých zvukov, ktoré sú mu už známe.

Mama alebo otec by mal ísť do kníhkupectva, aby si kúpil abecedu a najzákladnejšie jednoduché knižky. Abeceda by mala byť dieťaťu veľmi zrozumiteľná, preto ho pred nákupom posúvajte, aby ste zistili, či sú všetky slová-asociácie v ňom jednoduché a dobre známe dieťaťu, písmená v knihe by mali byť vytlačené dobrým písmom, jasnou farbou.

Teraz v obchodoch s hračkami pre deti existuje značný počet špeciálnych koberčekov s písmenami, ktoré sa po stlačení vyjadria, ak je to možné, mali by sa kúpiť, čo urýchli proces učenia sa abecedy.

Hračkárske listy

V súčasnosti si v obchode môžete kúpiť hračky s písmenami, ktoré sú vyrobené z látky a výplne. Tieto „nástroje“ môžu vyrábať samotné matky, ak majú základné vedomosti o šití.

Hračkárske listy zaujmú dieťa svojím vzhľadom, jasom, dieťa bude mať záujem z neho vyprodukovať základné slová. Po ich umiestnení v detskej izbe si dieťa zvykne na typ písmen, z času na čas mu môžete nenápadne pripomenúť význam symbolu.

Ručne vyrábané písmená Ručne vyrobené môžu byť použité na školenie, sú vyrobené z farebnej lepenky, vystrihnuté vo forme akýchkoľvek číslic, znakov, ktoré začínajú určitým písmenom.

Aplikácie, kreslenie, stolové hry

Ak sa chcete naučiť abecedu s dieťaťom, môžete použiť rôzne karty v doskových hrách, usporiadať ich do poriadku, vytvárať slová „mama“, „otec“ a ďalšie. Písmená si môžete nakresliť, vystrihnúť a naučiť sa abecedu hravým spôsobom.

Niektoré matky podávajú žiadosti deťom nalepením listov z farebného papiera na lepenku. Mimochodom, tu môžete okamžite rezať spoluhlásky z modrej, zelenej, hnedej a samohlásky z červenej, žltej alebo oranžovej. Pozitívne to ovplyvní chápanie pojmov spoluhlásk, samohlások a zvukov dieťaťa.

Autorove metódy

Existuje mnoho metód chránených autorskými právami, ktoré vyvinuli psychológovia v rôznych obdobiach. Boli vydané špeciálne súpravy na výučbu listov pomocou metódy Montessori. Zakladá sa na dotykových pocitoch dieťaťa, práve vďaka nim si pamätá listy. Vyvinuli sa aj špeciálne karikatúry s hudobným sprievodom.

Pre najmladšie deti od šiestich mesiacov existuje japonská technika, pri ktorej sú deťom na kartách zobrazené písmená a ich slová vyslovujú. Je potrebné poznamenať, že aj bez rozvoja reči môže ukazovať prstom na list, o význam ktorého sa žiada.

Tipy a triky

Hlavnými odporúčaniami sú, že dieťa, ktoré sa učí abecedu, by sa malo uskutočňovať v najprirodzenejšom prostredí bez donucovania a násilia. Rodič musí byť jemným psychológom, ktorý rozumie jeho dieťaťu, jeho túžbám a možnostiam.

Nie vždy je ľahké dohodnúť sa s dieťaťom vo veku 5 rokov, ale môžete sa uchýliť k hernej forme odbornej prípravy, ktorá vám pomôže zvládnuť abecedu. Ak dieťa odmietne študovať, znamená to, že nemá záujem, úlohou rodičov v tomto prípade je presvedčiť dieťa o dôležitosti vedomostí.

Najlepšia voľba je, samozrejme, vtedy, keď sa dieťa začne zaujímať o čítanie. Preto musia rodičia v listoch dieťaťa vzbudiť zvedavosť.

S kategorickým odmietnutím dieťaťa študovať listy, hrať špeciálne hry sa oplatí ustúpiť na chvíľu a počkať, kým bude dieťa pripravené na proces učenia.

Nikdy nemusíte porovnávať svoje deti s ostatnými, každé dieťa je individuálne, zvláštne, má svoje vlastné tempo vývoja, často sa vyskytuje prudký skok vo vývoji detí po dlhej „stagnácii“.

Namiesto záveru

V každom prípade, bez ohľadu na to, akú metódu si rodičia vyberú, je potrebné naučiť sa abecedu. Hlavnou vecou je nerušiť to, aby sa neodradilo od vôle dieťaťa učiť sa.

Druhá požiadavka je systematická. Každý deň je zaručená 10 minút výučby a úspech v zvládnutí abecedy.

Pozri tiež súvisiace články

3 komentáre

Ďakujem za článok. Veľa užitočných vecí. A cvičíme rezanie a nášivka. Hlavná vec je, že štúdium listov je nenápadným spôsobom. A kreslíme ich na piesok paličkou, na asfalt s kriedou a na stôl s múkou. Vo všeobecnosti teraz listy žijú všade.

Vitajte! V tomto článku nehovoríte nič o tom, že existuje predkvartérne obdobie, ktoré v skutočnosti pomáha dieťaťu porozumieť procesu zlúčenia zvuku pri učení sa čítať. Preto by ste nemali odporučiť, aby rodičia študovali abecedu s dieťaťom (toto je koniec koncov automatizovaná séria, ktorá samozrejme chodí do školy, podobne ako dni v týždni, názvy mesiacov, ktoré by deti pri vstupe do školy mali vedieť). Milí rodičia! Štúdium s dieťaťom by malo byť „portrétmi“ písmen nazývaných zvuky a je potrebné systematicky pripomínať malému študentovi, že portrét je list, ktorý vidíme a vieme písať, skladať, slepať, kresliť a zvuk, ktorý nevidíme, iba to počujeme a vyslovujeme.

Ďakujeme za váš komentár. Aj keď naše deti v materských školách už čítali slabiky celkom úspešne. Vyučovali sa písmená a slabiky. Áno, a príklady z 20 ich naučili, ako ich riešiť

Učiace sa listy: kde začať

V akom poradí sa učiť listy? Musím sa naučiť abecedu? Začnite s samohláskami alebo spoluhláskami?

Jasne to tak:

1. Nie je potrebné sa učiť písmená v abecednom poradí.

2. Naučte sa listy prerušovane: samohlásky alebo súhlásky.

3. Buďte prví, ktorí sa spolu s dieťaťom naučia 10 písmen predstavujúcich samohlásky.

Podrobne sme písali o tom, ako sa naučiť 10 samohlások v 5 lekciách. Táto technika je skutočne veľmi efektívna a jednoduchá. Každá mama to zvládne.

4, Súhlásky sa učia najlepšie po samohláskach.

5. Pomenujte zvuky, nie ako sa písmeno vyslovuje v abecede.

Prečo je dôležité naučiť sa 10 samohlások?

Ako ukazuje prax, zle čítajúce deti koktajú, pretože zabudnú, ako sa samohlásky čítajú. Aby sa dieťa počas čítania „nedotklo“, neponáhľajte sa pri štúdiu písmen. V počiatočnej fáze venujte pozornosť samohláskam: ako sa vyslovujú, ako vyzerajú v liste. A až potom pokračujte spoluhláskami.

Ako naučiť dieťa abecedu za 3-4 roky

Ak sa rozhodnete pre výučbu detských listov vo veku 3 rokov, nezabudnite, že nič sa nedá urobiť silou, iba hrami, iba zábavnými cvičeniami a BEZ VÝKONU. Эти рекомендации актуальны для любого возраста, ведь вы не хотите выработать нежелание учиться и ходить в школу в дальнейшем.

 • Не ждите, что ребенок сразу запомнит много букв. Не преследуйте цель выучить весь алфавит, на это потребуется время.
 • Два раза в неделю давайте ребенку новый материал, а в остальные дни повторяйте и закрепляйте пройденное.
 • С ребенком 3-4 лет достаточно заниматься 2-7 минут в день.
 • Учите гласные парами, так ребенку будет легче запомнить: А — Я, О — Ё, У- Ю, Ы — И, Э — Е.
 • Predtým, ako dieťa predstavíte spoluhláskam a začnete s čítaním, uistite sa, že všetky samohlásky sú plne automatizované.

Ako sa naučiť súzvuky: herná technika

Existuje viac spoluhlásk ako samohlások. Ich štúdium si bude vyžadovať viac trpezlivosti, sily a času. Ale všetko bude fungovať, ak budete prísne dodržiavať odporúčania a nebudete ponáhľať.

Pripravte stôl. Každá tabuľka sa skladá zo šiestich riadkov. V hornom riadku napíšte alebo napíšte modré pevné súhlásky, zelené - mäkké. Do zostávajúcich riadkov napíšte krátke otvorené slabiky.

Bb b
BaB i
B asiB yo
v BB y
B sB a
B eB e
V b
V aV i
Asi oIn yo
V USAV Yu
V sV a
V eV E
DR b
GAG. I
D OG yo
G UG Yu
pán LiG a
G eG E
DD b
Y AD I
O OD yo
D uD Yu
D sD a
D eD E
W3 b
Z AZ I
3 oZ yo
W YZ Yu
S sZ a
Z eZ E
LL b
L AL I
L oL yo
L uL Yu
L sL a
L eL e
 • Spievajte s dieťaťom samohlásky: hrubým tichým hlasom A, O, U, S, E a vysoký tenký hlas Ja, Y, Y, Y, E.
 • Jasne vyslovujte spoluhlásky na hornom riadku tabuľky. V každej lekcii pracujte so 6 tabuľkami.

POZOR! Uistite sa, že dieťa a vy sami vyslovujete spoluhlásky čisto, aby po nich neboli počuť žiadne cudzie samohlásky. s alebo I. Eak si dieťa zvykne hovoriť Dočakávaný Cs namiesto čistých zvukov D, Cpotom bude nesprávne prečítať.
Najťažšie vysloviť jasné zvuky B, C, D, D, B, B, G, D, Zvyšok je ľahší, zvlášť hluchý.
Naučte svoje dieťa vyslovovať správne W a sb, napríklad veľmi jednoduché. Opýtajte sa dieťaťa: „Aký veľký je bzučanie komárov?“ W-W-W. Nie Ws a W-W-W! Mosquito nemôže hovoriť Wje to tak W-W-W, A ako bzučí malý komár? Zb zb, Komarik nevie hovoriť Wa robí Zb zb, Tomu hovoríme tieto listy: W-W-W a Zb zb«.

 • Spievajte slabiky rovnakým spôsobom ako v prípade samohlások.
 • Ukážte dieťaťu list v tabuľkách b a hovoria, že sa to nazýva mäkké znamenie. Z času na čas mu pripomeňte jej meno.

písmeno B neznamená zvuk, ale naznačuje iba mäkkosť spoluhlásky.

 • Píšte na samostatnú kartu TH, Aký je zvuk tohto zvuku? Uveďte príklady slov, ktoré začínajú týmto zvukom: jód, jogurt, jogín.

Úplné meno listu “a krátke “sa dieťa naučí neskôr, keď sa učí abecedu. Z času na čas pripomeňte svojmu dieťaťu tento list: HOVORÍ S NIMI.

 • Vráťte sa k týmto stolom niekoľkokrát denne a spievajte spolu s dieťaťom obchody. Urob to pravidelne.
 • Keď vidíte, že dieťa robí všetko správne, nahraďte 2 tabuľky dvoma novými.
MML
MAMN
MOMyo
MUManchester United
WEMI
MEIU
Hpolpenzia
TOAE
VUT v BrneNYO
WELLNUDE
HNOR
NIENOT

Technika je rovnaká. S dieťaťom spievajte všetkých 6 stolov denne. Výsledkom bude, že dieťa bude opakovať staré a naučiť sa 2 nové písmená.

 • Nahraďte 2 tabuľky znova dvoma novými, atď.

Ak dodržujete plán „2-krát týždenne, nový, v iných dňoch sa opakujeme“, vaše dieťa sa naučí 32 písmen ruskej abecedy mesačne. C b dieťa predstavíte neskôr, keď začne čítať tento list slovami.

POZOR! V ruštine sú dvojča zvuky a sklady: FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, FF, Sú písané rôznymi spôsobmi, ale znejú rovnako! Dajte pozor na toto dieťa.

Ako učiť dieťa abecedu za 5-6 rokov

Vek 5-6 rokov je najoptimálnejší na učenie sa abecedy a na začatie čítania. Je lepšie, keď dieťa chodí do školy pripravené. DÔLEŽITÉ je iba správne uvariť, aby sa učiteľ nemusel rekvalifikovať a dieťa trpí z dôvodu nečinnosti rodičov alebo súcitnej babičky, ktorá chcela „to najlepšie“.

Všetky rovnaké techniky, ktoré boli podrobne opísané pri výučbe abecedy detí vo veku 3 až 4 roky, sa dajú použiť aj u predškolákov vo veku 5 až 6 rokov.

Ak vaše dieťa už niektoré písmená pozná, môžete tento proces trochu urýchliť: učte sa a opakujte samohlásky ako súhlásky. Paralelne sa môžete naučiť čítať slabiky.

Najdôležitejšie v tomto veku je venovať pozornosť SPEECH CORRECTNESS. Ak je to potrebné, poraďte sa s logopédom, aby vám pomohol vydať správne zvuky, pretože od toho závisí úspech v štúdiu v škole.

Častým problémom v tomto veku je zdravý zvuk. P, S dieťaťom môžete pracovať sami a pravidelne vykonávať špeciálne cvičenia.

Vážení čitatelia! Podeľte sa v komentároch o svoje skúsenosti a názory na to, ako naučiť svoje dieťa abecedu.

Upozorňujeme na vývojové školiace programy so psími terapeutmi v závislosti od veku dieťaťa a vašich prianí:

 • Tréning na pomoc psom. 3+
 • Kurzy so psími terapeutmi „Čítajte psovi“. 5+
 • Lekcia pre deti "Psy objatia." 0+ (do 3 rokov)
 • Vzdelávacia lekcia „Pre deti o povolaniach mužov a psov.“ 4+
 • Tréningové stretnutia so psími terapeutmi ako súčasť tvorivého tábora. 8+
 • Triedy s terapeutickými psami a deťmi s vývojovým postihnutím. 5+
 • Vyvíja sa kurz „Pes je priateľ človeka“. (4 hodiny). 4+

Pin
Send
Share
Send
Send