Užitočné tipy

10 pravidiel prvej pomoci pri útoku na epilepsiu, ktoré by mali vedieť všetci

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 59 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a zlepšení, vrátane anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 18. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

S kŕčovitým záchvatom osoby sú kŕče zakryté a jeho správanie sa nedobrovoľne mení. Ak ste nikdy nezažili záchvat, môžete sa báť, cítiť sa nepokojne a zmätení, ale najdôležitejšou vecou v tejto situácii je zostať v pokoji.

Čo je to epilepsia

Najprv sa budeme zaoberať charakterom choroby.

Epileptický záchvat začína, keď sú elektrické impulzy, ktoré sa vyskytujú v mozgu, príliš intenzívne.

Môžu ovplyvniť jednu časť mozgu - potom hovoríme čiastočný záchvat, a ak sa elektrická búrka rozšíri na obe hemisféry, záchvaty sa stanú generalizovaný (diskutujeme o nich nižšie). Impulzy sa prenášajú na svaly, a teda na charakteristické kŕče.

Pravdepodobnou príčinou choroby je nedostatok kyslíka počas vývoja plodu, pôrodná trauma, meningitída alebo encefalitída, mozgové príhody, mozgové nádory alebo vrodené znaky jej štruktúry. Zvyčajne počas vyšetrenia je ťažké presne určiť, prečo choroba vznikla, častejšie je to kvôli kombinovanému účinku niekoľkých stavov. Epilepsia sa môže vyskytnúť počas celého života, ale v riziku sú deti a staršie osoby.

Aj keď základné príčiny choroby stále ostávajú záhadou, bolo možné zistiť niekoľko vyvolávacích faktorov:

 • stres,
 • nadmerné pitie
 • fajčenie,
 • nedostatok spánku
 • hormonálne fluktuácie počas menštruačného cyklu,
 • zneužívanie antidepresív
 • predčasné odmietnutie špeciálnej terapie, ak bolo predpísané.

Z lekárskeho hľadiska samozrejme vyzerá taký príbeh o priebehu choroby čo najjednoduchšie, ale toto sú základné vedomosti, ktoré by mal mať každý človek.

Ako to vyzerá?

Zvyčajne sa zdá, že útok začal úplne náhle. Človek plače a mdloby. Počas tonickej fázy sú jeho svaly napäté a dýchanie je ťažké, preto jeho pery zafarbia na modro. Potom kŕče vstúpia do fázy klonovania: všetky končatiny sa začínajú namáhať a uvoľňovať, vyzerá to ako nevyspytateľný šklb. Pacienti niekedy skusú jazyk alebo vnútorný povrch tváre. Možno spontánne vyprázdňovanie čriev alebo močového mechúra, silné slinenie alebo zvracanie. Na konci záchvatu obeť často trpí ospalosťou, bolesťou hlavy a problémami s pamäťou.

Čo robiť

1. Neprepadajte panike. Beriete zodpovednosť za zdravie inej osoby, a preto musíte zostať pokojní a mať jasnú myseľ.

2. Zostaňte blízko pri záchvate. Po skončení ubezpečte osobu a pomôžte sa zotaviť. Hovorte jemne a hladko.

3. Rozhliadnite sa - je pacient v nebezpečenstve? Ak je všetko v poriadku, nedotýkajte sa ho ani ho nehýbte. Nábytok a iné predmety premiestnite ďalej, aby mohli náhodne zasiahnuť.

4. Nezabudnite si všimnúť čas začiatku útoku.

5. Pacienta položte na zem a pod hlavu mu položte niečo mäkké.

6. Keď sa snažíte kŕče zastaviť, neponechávajte ich v pokoji. Nebude uvoľňovať svaly, ale môže ľahko spôsobiť zranenia.

7. Nedávajte nič do úst pacienta. Predpokladá sa, že počas útoku sa jazyk môže potopiť, je to však mylná predstava. Ako je uvedené vyššie, v tomto okamihu sú svaly - vrátane jazyka - v hypertonicite. Nepokúšajte sa uvoľniť čeľuste osoby a medzi ne neumiestňujte žiadne pevné predmety: Existuje riziko, že vás pri nasledujúcom napätí náhodou hryzú alebo vám zlomí zuby.

8. Znova skontrolujte čas.

Ak záchvat trvá dlhšie ako päť minút, zavolajte sanitku.

Dlhé útoky môžu spôsobiť trvalé poškodenie mozgových buniek.

9. Po zastavení záchvatu dajte osobu do pohodlnej polohy: je lepšie otočiť ho na bok. Uistite sa, že dýchanie je normálne. Dôkladne skontrolujte, či sú dýchacie cesty čisté: kúsky potravín alebo protézy ich môžu zablokovať. Ak je pre obeť stále ťažké dýchať, okamžite zavolajte sanitku.

10. Pokiaľ sa osoba úplne nevráti k normálu, nenechávajte ju na pokoji. Ak je zranený alebo ak prvý útok okamžite nasleduje po druhom, okamžite vyhľadajte lekára.

Pamätajte, že epilepsia nie je v žiadnom prípade stigmou alebo vetou.

Pre milióny ľudí toto ochorenie nebráni viesť celý život. Zvyčajne príslušná podporná terapia a dohľad špecialistov pomáhajú udržať všetko pod kontrolou, ale ak sa náhle začne útok s priateľom, kolegom alebo okoloidúcim, každý z nás musí vedieť, čo treba urobiť.

Epilepsia: čo to je?

Najprv musíte pochopiť povahu choroby. K útoku dôjde, ak mozog pacienta vysiela príliš intenzívne elektrické impulzy. Môžu ovplyvniť iba jednu z oblastí mozgu, potom má pacient čiastočné záchvaty, a ak sú postihnuté obe hemisféry, potom sa vyskytnú všeobecné záchvaty. Tieto impulzy sa prenášajú na svaly, a teda na charakteristické kŕče.

Lekári stále nedokážu presne povedať, čo presne spôsobuje túto chorobu, ale predpokladá sa, že príčinou je nedostatok kyslíka počas vývoja plodu, trauma počas pôrodu, meningitída alebo encefalitída, neoplazmy v mozgu alebo vrodená črta jeho vývoja. Patológia sa môže prejaviť v každom veku, ale do rizikovej skupiny sa stále dostávajú deti a ľudia v pokročilom veku.

Stále existujú štúdie, ktoré pomôžu objasniť základné príčiny choroby, existujú však návrhy, že spúšťacími faktormi sú:

 • stres,
 • zneužívanie alkoholu
 • fajčenie,
 • zlý sen
 • hormonálne poruchy počas menštruačného cyklu,
 • nadmerné používanie antidepresív,
 • predčasné odmietnutie užívania liekov predpísaných pacientovi.

Toto je len malý zlomok toho, čo človek potrebuje vedieť, aby okamžite pochopil, čo sa s ním deje a prečo. Okrem toho musíte vedieť, čo robiť s epilepsickými záchvatmi, aby ste pacientovi mohli poskytnúť prvú pomoc.

Ako podozrieť na záchvaty

Ak už niekto zažil záchvaty epilepsie, jeho príbuzní by mali vedieť, kedy sa vyskytujú častejšie, ako začína všetko a čo treba v prvom rade urobiť, aby sa s touto situáciou vyrovnali. Záchvaty epileptického záchvatu môžu byť:

 • zvýšená podráždenosť pacienta,
 • zmena správania pacienta - ospalosť alebo naopak zvýšená aktivita,
 • krátkodobé zášklby svalov, ktoré prechádzajú rýchlo a bez pomoci,
 • v zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť príznaky, ako je slza a úzkosť.

Ak sa takéto príznaky objavia, tí, ktorí sú nablízku, musia vedieť, čo robiť, ak má človek epilepsiu, aby si nespôsobil vážne škody, pretože v tejto chvíli pacient nekontroluje svoje činy.

Ako vyzerá epilepsia?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetko začína okamžite a osoba, ktorá je v okolí, nevie, čo robiť, ak dôjde k epilepsii. Pacient najčastejšie plače a stráca vedomie. Počas tonickej fázy sa jeho svaly pevne napnú, dýchanie je ťažké, a práve z tohto dôvodu jeho pery zafarbia na modro. Po začatí klonickej fázy sa v tomto okamihu začnú napínať alebo uvoľňovať všetky končatiny, zvonka vyzerá ako trhané šklbnutie.

Pacienti niekedy počas záchvatu uhryznú jazyk alebo vnútorný povrch tváre. Môže dôjsť aj k spontánnemu vyprázdneniu močového mechúra alebo čriev, silnému slineniu alebo zvracaniu. Po ukončení útoku sa pacient často cíti ospalosť, niekedy dôjde k strate pamäte. Tiež, po útoku epilepsie, bolí ma hlava. Čo robiť na zmiernenie stavu pacienta, ako znížiť záchvaty a je možné im zabrániť?

Dá sa útoku zabrániť alebo ho znížiť?

Stresová situácia alebo nedostatok spánku sa môžu veľmi často stať provokujúcimi faktormi pre vznik epileptického záchvatu. Z tohto dôvodu musia pacienti starostlivo sledovať dennú rutinu, relaxovať v maximálnej možnej miere, cvičiť, aby zmiernili stres. K záchvatom môžete zabrániť, ak neporušujete režim liekov predpísaný lekárom. V žiadnom prípade sa neodporúča meniť dávku liekov alebo narušiť priebeh.

Tip: Je potrebné pripomenúť, že pacienti s epilepsiou by nemali užívať alkohol, pretože to môže významne zmeniť účinok liekov a narušiť spánok, čo nakoniec vyvoláva časté záchvaty.

Prvá pomoc počas útoku

Ako sme už povedali, príbuzní pacienta, ktorí trpia epileptickými záchvatmi, by mali vedieť, čo robiť s epileptickými záchvatmi, ak im nebolo zabránené. Musíte pomôcť včas, ale bez nadmerného fyzického úsilia. V prípade, že k útoku došlo pred nepripravenou osobou, môže ho veľmi vystrašiť. Konvulzívne kŕče, pena z úst, vysoký krvný tlak, bledá pokožka - to všetko môže spôsobiť silný stres. Určite sa však musíte spojiť a urobiť všetko pre to, aby ste pacientovi pomohli vyrovnať sa s útokom:

 1. Je potrebné pacienta položiť čo najrýchlejšie na rovný a mäkký povrch a to všetko preto, že počas záchvatu je najčastejšie možné vyhnúť sa zraneniam a modrinám.
 2. Zložte všetok priliehavý odev.
 3. Ak je to možné, musí sa pacientova hlava otočiť nabok.

Čo sa nedá urobiť počas útoku?

Už sme hovorili o tom, čo robiť v epizóde epilepsie, ale každý, kto žije vedľa epileptika, by mal tiež vedieť, čo by nemal robiť:

 • na otvorenie čeľuste počas útoku nemusíte používať tvrdé predmety, je najlepšie vyrobiť mäkký valec z vreckovky, uteráka alebo šatky,
 • pri otváraní čeľuste nepoužívajte silu, inak ju zlomíte,
 • nemusíte obmedzovať pohyby pacienta: ublížte mu,
 • nemusíte robiť umelé dýchanie, počas záchvatu môže pacient stratiť rytmus po dobu 20-30 sekúnd, je to normálne,
 • neudierajte pacienta do tváre, nestriekajte ho vodou,
 • počas útoku by ste mu nemali dať drink,
 • počas útoku nepodávajte lieky, neliečte ich sami.

Keď budete mať všetky potrebné vedomosti o tom, čo robiť po záchvate epilepsie u človeka, nedôjde k nijakému poškodeniu a pomôže vám rýchlo sa vysporiadať so situáciou.

Tipy prvej pomoci pri epileptickom záchvate

Ak bola u vášho blízkeho diagnostikovaná epilepsia, nedá sa s tým nič urobiť, musíte sa dohodnúť a porozprávať sa s lekárom o tom, čo by sa malo urobiť po epilepsii a počas nej, aby ste pomohli? Tu je niekoľko rád od lekárov, ktorí vám môžu pomôcť rýchlo sa vysporiadať so situáciou a pomôcť osobe pri epileptickom záchvate:

 • V prvom rade nemusíte panikáriť, mali by ste sa k sebe pritiahnuť,
 • musíte byť okolo, kým sa útok nezastaví a pacient sa zobudí, aj keď zaspí, je lepšie ho pozorovať,
 • rozhliadnite sa a odneste všetko, čo by mohlo ohroziť život človeka, pretože počas útoku nekontroluje svoje činy,
 • nezabudnite, ako dlho útok trval,
 • položte ho dolu a mierne zdvihnite hlavu,
 • nedržte to násilím, snažte sa zastaviť kŕče, v tejto chvíli nič nepomôže uvoľniť svaly,
 • neotvárajte ústa, pretože existuje názor, že v tomto okamihu môže pacientovi spadnúť jazyk, všetko je úplne zle, je lepšie vložiť do úst mäkký valec, aby ste ochránili svoje zuby pred zranením.

Nezabudnite sledovať, ako dlho útok trvá, aby ste sa neskôr mohli rozhodnúť, či zavolať sanitku alebo nie.

Kedy pacient nemusí zavolať sanitku?

Kvalifikovaná lekárska pomoc sa nevyžaduje v týchto prípadoch:

  ak epilepsia trvala najviac 5 minút,

Ale sú chvíle, keď pacient jednoducho potrebuje pomoc lekárov a čo najrýchlejšie.

Kedy by som mal zavolať sanitku?

Pomoc lekárov vo veľmi zložitých prípadoch je nevyhnutná, inak môže byť akékoľvek spomalenie fatálne:

 • ak útok trvá dlhšie ako 5 minút, lekári odporúčajú sledovanie času,
 • ak je pacient pri útoku zranený, jeho dýchanie je ťažké,
 • ak došlo k útoku na ženu pri nosení dieťaťa.

Počas útoku nie je ťažké poskytnúť pomoc, hlavnou vecou nie je stratiť sa a konať rýchlo, potom ho pacient ľahšie prenesie a nepoškodí sa. V prípade ochorenia, ako je epilepsia, je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami ošetrujúceho lekára, potom môžete výrazne znížiť pravdepodobnosť záchvatu a zlepšiť kvalitu života.

Pin
Send
Share
Send
Send