Užitočné tipy

Ako viesť reklamnú kampaň

Pin
Send
Share
Send
Send


Reklamná kampaň je jedným z najlepších nástrojov na podporu podnikania. Oboznamuje potenciálnych zákazníkov s produktom alebo službou, upozorňuje spotrebiteľa na výrobky, buduje dobré meno spoločnosti a zvyšuje počet predajov. Aby bola reklamná kampaň efektívna, jej organizácia a implementácia by mali byť zverené odborníkom.

Vieme, čo je komplexná reklamná spoločnosť. Naša spoločnosť zamestnáva vysoko kvalifikovaných odborníkov. Zavolajte a pýtajte sa na akékoľvek otázky 8 800 700-18-35

Algoritmus pre organizovanie reklamnej kampane

Na usporiadanie vlastnej reklamnej kampane môžete použiť nasledujúci algoritmus:

 1. Stanovte si cieľ. Môže to byť budovanie značky alebo rast predaja. Ak prvý typ reklamy predstavuje potenciálnych zákazníkov vo vašej spoločnosti a produktoch, druhý - informuje o akciách a predaji.
 2. Plánujte územné pokrytie. Majte na pamäti svoj cieľ a premýšľajte o tom, čo bude reklamná kampaň: regionálna alebo miestna („bod“). Pri výbere trvania (intenzity) vystavenia reklamy vezmite do úvahy, koľko peňazí ste ochotní minúť za vedenie kampane.
 3. Rozhodnite o rozpočte. Predpokladá sa, že veľkosť rozpočtu na reklamu by nemala prekročiť dve až päť percent hrubého príjmu z predaja.
 4. Vyberte reklamné nástroje. Na splnenie tejto úlohy musíte rozhodnúť o cieľovom publiku. Popíšte čo najpodrobnejšie spotrebiteľa vášho tovaru alebo služieb. To vám pomôže pochopiť, kde a v akej forme je lepšie umiestniť reklamu.
 5. Vytvorte reklamu. Ak neviete, ako to urobiť, zverte tvorbu reklamy odborníkom, napríklad reklamnej agentúre. Obchodníci preskúmajú produkt alebo službu, identifikujú ich silné a slabé stránky na pozadí konkurenčných produktov a vytvoria ponuku, ktorá bude najúčinnejšia za súčasných trhových podmienok.
 6. Vyskúšajte reklamu. Pred investovaním peňazí do reklamy je potrebné ich otestovať. Na základe tohto odporúčania vám pomôžeme vyhnúť sa nákladným chybám.
 7. Spustite reklamnú kampaň. Ak ste presvedčení, že inzercia je efektívna, môžete spustiť rozsiahlu reklamnú kampaň.

Uskutočňovanie reklamnej kampane online

Ako viete, World Wide Web má čestné druhé miesto z hľadiska efektívnosti reklamy (na prvom mieste - televízie). Inzercia na webe je lacná, preto by túto možnosť mali využívať tí, ktorí chcú z kampane vyťažiť maximum s minimálnymi investíciami.

Ak chcete začať propagovať svoju vlastnú firmu na webe, musíte vytvoriť webovú stránku, ktorá sa stane vašou vizitkou. Je dôležité, aby potenciálny klient na stránke našiel všetky potrebné informácie: zoznam služieb alebo tovaru, ceny, kontaktné údaje atď.

Vytvorenie stránky umožní:

 • predávať tovar alebo služby online,
 • zvýšiť lojalitu zákazníkov,
 • získať viac zákazníkov (preto musíte pracovať na optimalizácii vyhľadávacích nástrojov).

Neignorujte sociálne siete. Vážnymi pomocníkmi pri propagácii tovaru alebo služieb budú stránky ako Vkontakte, Instagram, Twitter, Google+ a Facebook. V súčasnosti sa veľa reklamných agentúr zaoberá tvorbou a propagáciou stránok predstavujúcich produkty zákazníkov. Do propagácie sa môžete zapojiť sami, ale to si vyžaduje veľa času. Okrem toho je s určitými nebezpečenstvami spojená aktívna propagácia. Napríklad pravidelná distribúcia reklám sa môže považovať za spam, v dôsledku čoho bude blokovaná skupina alebo stránka.

Reklamná kampaň na webe sa stane efektívnejšou, ak utratíte peniaze za nákup oblasti pre banner. Ak to chcete urobiť s minimálnymi nákladmi, venujte pozornosť nasledujúcim metódam:

 • Kontextová reklama Google Adwords. Je to jeden z najlepších a lacných spôsobov propagácie stránok. Takáto reklama je lacná, pretože Neplatíte za zobrazenia, ale za konverzie. Google Adwords vám umožňuje inzerovať vo vašich účtoch Gmail, partnerských weboch a na stránke, ktorá zobrazuje výsledky vyhľadávania Google.
 • Google Adwords Express Táto reklama je vhodná pre tých, ktorí chcú informovať svojich obyvateľov určitého regiónu o svojej značke alebo produkte. Podstata služby Google Adwords Express je nasledovná: používateľ zadá dotaz obsahujúci jedno z kľúčových slov, ktoré ste vybrali, a vašu reklamu uvidí v hornej časti stránky.

Využite služby reklamnej agentúry Efekt na uskutočnenie efektívnej reklamnej kampane. Neodkladajte rozvoj podnikania až neskôr. Kontaktujte nás teraz!

Plánovanie reklamných kampaní

Vypracovanie plánu reklamnej kampane je mimoriadne zodpovedný proces. Plánovanie by malo byť opatrné, je dôležité nevynechať jediný detail. Príklad plánu kvalifikovanej reklamnej kampane je uvedený nižšie:

 • Cieľové publikum. V prvom rade stojí za to rozhodnúť sa o cieľovom publiku a ďalej stavať na jeho vlastnostiach. Nakoniec by sa reklama pre dôchodcov mala zásadne odlišovať od reklamy pre školáčky.
 • Lokalita. Výber miesta na umiestnenie propagačných materiálov je tiež veľmi dôležitým aspektom plánovania. Musíte vychádzať z cieľového publika - premýšľajte o tom, kde bude pre vašich zástupcov najjednoduchšie vidieť vašu reklamu. Napríklad reklama v rozhlase je vhodná iba pre veľmi obmedzený okruh CA, najmä pre automobilových nadšencov.
 • Rozpočet. Reklama stojí peniaze a dobrá reklama stojí veľa peňazí. Toto je axióma. Preto musíte jasne určiť výšku rozpočtu, ktorý môžete minúť na reklamnú kampaň. Okrem toho by sa mal každý cent, z dlhodobého hľadiska, platiť sám za seba. Pretože v reklame nemá zmysel zmysel pre reklamu.
 • Firemná identita. Ďalším dôležitým bodom, ktorému by sa mala venovať zvýšená pozornosť, je rozvoj korporátnej identity spoločnosti. Potenciálni spotrebitelia by mali spoločnosť na prvý pohľad spoznať a je vhodné, aby mali veľmi príjemné združenia.
 • Správa pre spotrebiteľa. Pri reklame musíte uviesť druh správy, ktorú musí spotrebiteľ zachytiť. Formát tejto správy a spôsoby jej odoslania by sa mali starostlivo zvážiť. Kľúčom k úspechu reklamnej kampane je stručnosť a sémantická kapacita. Nemali by ste sa však snažiť všetkých potešiť - správa by sa mala objaviť presne v strednej Ázii.
 • Testovanie reklám. Po vypracovaní návrhu ho musíte otestovať na niekoľkých zástupcoch cieľovej skupiny, aby ste mohli predbežne vyhodnotiť efektívnosť. Testovanie sa najlepšie uskutoční usporiadaním malej cieľovej skupiny, ktorej predstavitelia budú môcť objektívne a komplexne vyhodnotiť reklamu, a navrhnúť odporúčania na jej zlepšenie.

Tradičná reklama

Existuje mnoho druhov reklamy, z ktorých niektoré sa používajú už viac ako sto rokov. Všetky môžete použiť v reklamnej kampani alebo sa zamerať na akékoľvek konkrétne typy tradičnej reklamy. Napríklad:

 • Reklama v tlačených médiách. Pri umiestňovaní reklamy v novinách a časopisoch by ste sa mali predovšetkým starať o jej kvalitný dizajn. Formát štandardnej textovej reklamy, aj keď je zvýraznený rámčekom alebo farbou, bude mať veľmi slabý reklamný efekt. Preto by najlepšou voľbou bola modulárna reklama, to znamená grafický súbor s textom, ktorý by zaberal dobre vymedzenú oblasť pruhu tlačenej publikácie. Cena takejto reklamy závisí od umiestnenia. Prvý a posledný jazdný pruh sú najdrahšie. Cena tiež závisí od počtu tlačených modulov, ktoré reklama zaberá (veľkosť jedného modulu je približne rovnaká ako plocha krabičky na zápalky) a jeho farebnej schémy - „šedá“ reklama stojí menej ako farebná. Reklama v tlači by samozrejme mala byť jasná, stručná a zároveň informačná.
 • Reklama v televízii. Najdrahšia forma reklamy, ktorú si môžu dovoliť iba veľké spoločnosti. Ceny za takúto reklamu závisia od stavu kanála: lacnejšie v miestnej televízii, drahšie - v štáte. Zoberme si napríklad vysielanie reklamy na káblovej televízii. Jeho správne umiestnenie má niekoľko odtieňov. Optimálne trvanie takéhoto videa je od 15 do 30 sekúnd. Cena za umiestnenie pozostáva z načasovania, počtu zobrazení za deň a času týchto zobrazení. Hlavný čas je drahý, hlboká noc je lacnejšia. Aby ste sa dostali presne k cieľovému publiku, môžete vysielať reklamy počas alebo pred premietaním filmov / programov, ktoré sú zacielené na vaše potenciálne cieľové publikum. Príklad: reklama na lieky proti akné „vstúpi“ dobre do strednej Ázie počas vysielania mládežníckych seriálov.
 • Vonkajšia reklama. Toto je jeden z najbežnejších typov reklamy. Zahŕňa tlačené bannery, plagáty, dopravné značky - skrátka to, čo potenciálny klient uvidí, keď idú von. Takáto reklama spravidla obsahuje minimum textu - hlavný dôraz sa kladie na pozvanie obrazu. Najvýznamnejším reklamným efektom budú plagáty, ktoré stoja pri rušných cestách. Billboardy umiestnené vo veľkých nákupných centrách tiež fungujú skvele. Samotná tlač reklamných bannerov je pomerne lacná, ale za miesto „ryby“ musíte zaplatiť veľa, aby ste ich umiestnili. Malo by sa pamätať na to, že aj najkreatívnejšia a najsilnejšia vonkajšia reklama bude neúčinná, ak bude umiestnená na neobsadenom pozemku, kde míňa mesiac a pol.
 • Reklama v rozhlase. Tento typ reklamy má dosť kontroverznú účinnosť a nie je vhodný pre všetky spoločnosti. S rozširovaním internetu čoraz menej ľudí začalo počúvať rádio, a preto je ťažké dostať reklamu do cieľovej skupiny. Pokiaľ však, samozrejme, nepredávate náhradné diely na autá alebo neponechávate umývanie ani servis. Dnes je väčšina poslucháčov rádia automobilov. Ich záujmy sa, samozrejme, neobmedzujú iba na autá a náhradné diely, ale stále bude ťažké ich zaujímať o reklamu v rozhlase. Mimochodom, cena reklamnej rozhlasovej správy závisí aj od jej trvania, stavu rozhlasovej stanice a času vysielania. Záver: Reklama v rádiu je vysoko špecializovaná a oplatí sa za to venovať časť rozpočtu na reklamu obozretne.
 • Letáky a letáky. Distribúcia tlačených výrobkov malého formátu je možno jedným z najstarších druhov reklamy. Letáky spravidla obsahujú informácie o zľavách a propagačných akciách a sú distribuované dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je prenos z ruky do ruky na rušných miestach v meste. Druhou je distribúcia prostredníctvom poštových schránok potenciálnych zákazníkov. Posilnenie reklamného účinku pomôže zľavám, ktoré sa môžu zákazníkom poskytnúť po predložení letákov a letákov.

Internetová reklama

Medzi všetkými typmi reklamy stojí reklama na otvorených priestranstvách World Wide Web. Informácie o tom, ako správne naplánovať a viesť reklamnú kampaň na internete, nájdete nižšie:

 • Vytvorenie webovej stránky spoločnosti. Profesionálne vytvorená webová stránka spoločnosti automaticky zvyšuje jej štatút v očiach potenciálnych zákazníkov. Webová stránka poskytuje ľahký prístup k informáciám o produktoch spoločnosti a tiež rozširuje dosah cieľového publika. Ďalšie funkcie, ktoré je možné implementovať na webe, zvýšia predaj. Napríklad možnosť spätného volania alebo online záznamu klientov na firemných akciách.
 • Skupiny na sociálnych sieťach. Reklamný efekt verejnosti na sociálnych sieťach nemôže byť menší a možno dokonca väčší ako z celej stránky. Môžu tiež ľahko umiestňovať informácie o zľavách, propagačných akciách a produktoch spoločnosti. Propagácia skupín je omnoho lacnejšia ako údržba a technická podpora celej stránky.
 • Kontextová reklama a bannery. Kontextová reklama Google Adwords je jedným z najúčinnejších spôsobov propagácie webových stránok spoločnosti, a teda aj jej produktov. Balíky takejto reklamy sú relatívne lacné v porovnaní s reklamou v televízii a vo veľkých tlačených médiách a účinok je pomerne porovnateľný. Dobrým riešením by bolo aj kúpiť miesto pre reklamné bannery na stránkach s vysokou návštevnosťou. Kliknutím na takýto banner sa klient rýchlo odošle na webovú stránku spoločnosti, kde sa už s tovarom môže oboznámiť. Stojí za to priblížiť sa k dizajnu bannerov s osobitnou zodpovednosťou - mali by byť čo najviac informatívne a „držať sa“ klienta podľa ich vzhľadu.

Existuje veľa písomných a nepísaných pravidiel pre vytváranie dobrej reklamy. Napríklad videoreklama s príchuťou kvalitného humoru a chytľavého hudobného sprievodu bude mať od cieľového publika omnoho väčšiu odozvu ako „suchá“ a formálna, a to na základe avarantného zoznamu faktov. V reklamných materiáloch sa tiež neodporúča používať obrázky „ideálnych“ hrdinov - to odrádza priemerného spotrebiteľa. Hrdinovia by mali byť takí prirodzení a blízki ľuďom. Kvalitná reklama by samozrejme nemala mať zaplnené klišé a známky - nespôsobujú ľuďom nič iné ako podráždenie. Kľúčom k úspešnej reklame je jej mierna originalita!

1. Plánovanie, stratégia a taktika

Vo fáze plánovania sa oplatí venovať pozornosť takým momentom, ako sú:

 • definícia cieľovej skupiny (reklama pre deti a dospelých, mužov a ženy, má jasné rozdiely v prezentácii materiálu, dôrazu a výbere hlavnej myšlienky),
 • výber najúčinnejších platforiem reklamy (ulica, okno, reklama v médiách, na internete, vírusový marketing atď.),
 • stanovenie výšky rozpočtu na reklamu,
 • vytvorenie značky / firemnej identity, ktorá umožňuje rozlíšiť predmet reklamy, odlíšiť ju od konkurencie,
 • vytvorenie hlavnej myšlienky reklamnej kampane, jej sloganu alebo hesla,
 • vytvorenie hraníc „marketingovej flexibility“ - nie je možné potešiť každého, čo znamená, že strata potenciálnych spotrebiteľov, bohužiaľ, je nevyhnutná,
 • vykonávanie testovania, ktoré môže demonštrovať výhody a nevýhody reklamy na príklade hodnotenia výrobku prostredníctvom prieskumov zameraných na skupiny / spotrebiteľov. Je potrebné zamerať sa na preferencie cieľového publika. Pokiaľ ide o mládež, nemali by ste reklamu používať v tlačených médiách a dôchodcovia pravdepodobne nebudú ochotní prijať online reklamu.

2. Organizácia reklamných kampaní vo webovom priestore

a). Vývoj webových stránok (jednostránkový, vizitky, propagačné, firemné, online obchody - všetko záleží na druhu podnikania). Vysoko kvalitná webová stránka je indikátorom obchodného úspechu, ktorý určuje mieru dôvery spotrebiteľov a vhodnou reklamnou a informačnou platformou, ktorá dokáže vyriešiť marketingové aj praktické úlohy.

Pomocou svojho vlastného webu môžete rozšíriť svoju zákaznícku základňu, organizovať online objednávky alebo priamy predaj, zabezpečovať pravidelné aktualizácie informácií, používať širšiu škálu reklamných nástrojov a metód propagácie.

b). Sociálne siete ako nástroj propagácie reklamy každoročne získavajú čoraz väčší objem trhu s online inzerciou. V závislosti od cieľov a charakteru reklamy si môžete vybrať weby na organizovanie reklamných kampaní: od mikroblogovania po sociálne siete ako Facebook alebo VKontakte. A ak máte skúsenosti, môžete ho použiť ako reklamnú platformu a také izolované komunity, ako je publikum sociálnych sietí a služieb LinkedIn, FourSqare, Pinterest.

c). Vytvorenie blogu je dobrou alternatívou k webu a umožňuje neformálnejšiu komunikáciu s cieľovým publikom. Dnes je však inzercia blogov omnoho efektívnejšia, čo umožňuje osloviť cieľové publikum v čo najväčšej miere na základe tematickej korešpondencie denníka online a reklamnej kampane. Zároveň možno reklamu na blogoch klasifikovať ako nízku cenu a účinok jej použitia je pomerne porovnateľný s umiestnením bannerovej a kontextovej reklamy.

g). Využitie možností kontextovej a kontextovej mediálnej (bannerovej) reklamy je priamou cestou k úspešnej implementácii reklamných kampaní akejkoľvek zložitosti. Tu môžete dosiahnuť cielený prístup k reklamným displejom, zúžiť rozsah jeho dosahu podľa regionálnych alebo vekových dôvodov, nastaviť filtre a zakázať zobrazenia v určitých časoch dňa.

3. Offline reklama

Medzi spôsoby reklamy mimo webového priestoru by ste mali venovať pozornosť takým osvedčeným možnostiam, ako sú:

 • reklama v tlači, tlačených médiách, tematicky lesklých publikáciách,
 • televízna a rozhlasová reklama,
 • vonkajšia reklama - billboardy, stĺpy, svetelné boxy, reklama na vozidlách,
 • mobilné reklamné médiá - pohľadnice, letáky, kalendáre, suveníry a darčekové výrobky,
 • vykonávanie propagačných akcií, ochutnávok, testovania tovaru v miestach aktívneho predaja.

Pin
Send
Share
Send
Send