Užitočné tipy

Naučte sa etiketu telefónu

Pin
Send
Share
Send
Send


Telefónne hovory sú neoddeliteľnou súčasťou obchodnej komunikácie. Značná časť oficiálnych kontaktov s partnermi, úradníkmi a klientmi sa uskutočňuje presne telefonicky. Správne využívanie telefónnych funkcií je veľmi efektívne pri šetrení drahocenného času. Neznalosť telefónnej etikety však spôsobuje nenapraviteľné poškodenie dobrého mena a imidžu podnikateľa.

Základné požiadavky na telefónnu etiketu sú jednoduché.

Pri vyjednávaní hovoru vždy skontrolujte, kedy je vhodnejšie uskutočniť ho. Po vytočení čísla nedržte slúchadlo dlho, pokiaľ na druhý koniec vodiča neodpovedá. Maximálna čakacia doba je šesť pípnutí. Ak ste poverili zamestnanca alebo tajomníka, aby oslovil osobu, o ktorú máte záujem, mali by ste byť kedykoľvek pripravení pripojiť sa ku konverzácii.

Nezabudnite pozdraviť. Vždy a so všetkými. Psychológovia odporúčajú hovoriť: „Dobré popoludnie!“ Skôr než „Dobrý deň!“, Ako posledné slovo, má viac spoluhlásk. Hovorí sa: „Dobré ráno!“ A „Dobrý večer!“ Tiež sa neodporúča: máme pracovný deň.

Po uvítaní pozvite do telefónu osobu, ktorá vás zaujíma, a potom sa predstavte - ten, kto volá, zavolá ako prvý. Je zakázané volať sami sebe, ak na mieste nie je predplatiteľ, s ktorým musíte hovoriť. Môžete sa opýtať, kedy bude na svojom mieste, alebo môžete požiadať o niečo, čo mu chcete oznámiť.

Nepýtajte sa: „Kto ste?“ A aké je vaše číslo? “, Je však možné objasniť, či ste číslo správne vytočili a zavolali na požadované miesto. Ak ste s týmto číslom urobili chybu, potom v nasledujúcom súbore okamžite zadajte, či je to číslo, ktoré potrebujete. Ak bola konverzácia prerušená z technických dôvodov, mal by iniciátor konverzácie zavolať späť.

Telefonický hovor musí spĺňať požiadavky stručnosti. Nezabudnite: čas sú peniaze! Odporúčaná dĺžka obchodnej konverzácie nie je dlhšia ako päť minút. Bude od vás veľmi milé, ak sa na začiatku rozhovoru pýtate, či má osoba, s ktorou hovoríte, čas a do akej miery. Ak je zaneprázdnený, ospravedlnite sa a opýtajte sa, kedy je najlepšie zavolať.

Pri prijímaní telefónneho hovoru musíte telefón zdvihnúť pred štvrtým alebo piatym hovorom, najlepšie po druhom hovore. Odpovede ako „Áno!“, „Ahoj!“, „Počúvam!“ V oficiálnom prostredí sú neprijateľné. Obchodná etiketa odporúča vytvoriť skript prvých slov pozdravu vo vzťahu k špecifikám vašej spoločnosti, spoločnosti. Nemusíte uvádzať priezvisko a obmedzujete sa len na určovanie svojej pozície alebo oddelenia spoločnosti. Je dôležité, aby osoba, ktorá vytočila vaše číslo, presne vedela, kam zavolal a ktorá s ním hovorí. Ak je váš kolega požiadaný, aby zavolal, je neslušné zistiť, kto sa ho pýta.

Ak ste veľmi zaneprázdnení, je lepšie vypnúť telefón alebo požiadať sekretárku, aby odpovedala na telefón. Ak je klient alebo návštevník vo vašej kancelárii, komunikácia s ním je bezpochyby prioritou. Mali by ste prijať hovor iba s cieľom zistiť, kto volá, a povedať vám, kedy môžete zavolať späť, alebo požiadať osobu, aby zanechala vaše číslo a sľúbila mu, že mu zavolá neskôr. Ak máte návštevníkov a potrebujete zavolať, mali by ste sa im ospravedlniť a pokúsiť sa o čo najkratší hovor.

Ten, kto zavolal, ukončí konverzáciu za rovnakých podmienok. Pri rozhovore s šéfom by iniciatíva na ukončenie rozhovoru mala pochádzať od neho. (Mimochodom, v mimopracovnom prostredí má žena rovnaké privilégium). Ak konverzácia trvá ďalej, môžete zhrnúť pomocou viet: „Verím, že sme prediskutovali všetky problémy,“ „Ďakujem, že ste si našli čas pre mňa,“ a podobne. Snažte sa byť netrpezliví, zanechajte o sebe príjemný dojem.

Uskutočňovanie oficiálnych hovorov doma alebo na vašom osobnom mobilnom telefóne sa považuje za zlý tvar. Podnikatelia s dobrou povesťou by mali byť načas, aby vykonávali svoju prácu počas pracovnej doby. Ak vám váš obchodný partner poskytol číslo vášho domova alebo mobilného telefónu a umožnil vám volať kedykoľvek, nemali by ste ho brať doslovne. V prípade predchádzajúcej dohody alebo mimoriadnych okolností môžete samozrejme telefonovať po hodinách, ale takéto volanie by malo byť výnimkou, nie pravidlom. O to viac, premýšľajte stokrát predtým, ako zavoláte príliš skoro ráno alebo neskoro v noci. Aby ste sa mohli rozhodnúť zavolať do 8:00 a po 23:00, musí dôjsť aspoň k požiaru.

A čo je najdôležitejšie, vždy buďte priateľskí. Koniec koncov, telefónne drôty dokážu prenášať pochmúrny vzhľad aj nepríjemný výraz tváre a priateľský úsmev.

Pin
Send
Share
Send
Send