Užitočné tipy

Zuby múdrosti: odstrániť alebo nie?

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je Ken Miyazato, DDS. Miyazato je zubárkou v lekárskom stredisku v Santa Clara Valley v Kalifornii. V roku 2014 absolvoval rezidenciu v Lutheran Medical Center.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 40. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Zuby múdrosti (tretie stoličky) sú pomenované, pretože sú to zvyčajne posledné zuby, ktoré vypukli v neskorom dospievaní. Niektorí ľudia nemajú zuby múdrosti vôbec. Infekcia zubov múdrosti môže byť veľmi nepríjemná, v takom prípade by sa zvyčajne mali prijať okamžité opatrenia. Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť bolesť, než budete môcť navštíviť zubára.

varovanie:Informácie v tomto článku slúžia iba na informačné účely. Pred použitím akýchkoľvek metód sa poraďte so svojím lekárom.

Aké komplikácie môžu spôsobiť zuby múdrosti?

Ťažkosti vyplývajúce z tretích stoličiek sú spojené predovšetkým s neskorými obdobiami ich erupcie a niektorými anatomickými znakmi štruktúry čeľuste:

 • Nedostatok miesta pre normálne zúbky. V čase, keď sa začne „osem“ rezať, sa zvyčajne vytvorí kompletný chrup osoby a tretie stoličky jednoducho nemajú dostatok miesta. Okrem toho, počas vývoja sa čeľusť u človeka znížila asi o 1 cm, čo tiež neprispieva k normálnemu rastu „osem“. V tomto prípade je indikovaná extrakcia zubov, aby sa zabránilo posunu celého chrupu.
 • Nesprávna poloha riadku (dystopia). Vedie k poraneniu mäkkých tkanív, deštrukcii a posunutiu susedných zubov.
 • Neúplná erupcia (zadržanie). Vycibrené „osmičky“ spôsobujú veľa problémov a nepohodlia - často taký zub múdrosti spôsobuje zápal ďasien a choroby „susedov“ v chrupe.
 • Perikoronarit. Zápalové ochorenie charakterizované opuchom ďasien v blízkosti zubu múdrosti, po ktorom nasleduje hnisanie. Keď je ozubenie okolo G8 ťažké, vytvorí sa takzvaná kapucňa zo sliznice, ktorá je optimálnym miestom na akumuláciu zvyškov potravy a na rast baktérií. V tomto prípade je zub múdrosti rezaný a bolesť v dôsledku zápalu odsávača pár. Ak sa nič neurobí, zápal ďasien sa vyvíja nielen pri zube, ale v celej čeľusti - už tu bude potrebné dlhé a nákladné ošetrenie ďasien.
 • Hlboký zubný kaz múdrosti. Tretie stoličky sa spravidla začnú rýchlo zrútiť - často v štádiu zubov. Prečo sa zub múdrosti rozpadá? Je to kvôli zvláštnostiam jej štruktúry a polohy: jednoducho je nemožné vyčistiť „osem“ pomocou pasty a kefy, takže zvyšky jedla a baktérií sa tam určite budú hromadiť, čo vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj infekčných procesov.

Vo všetkých opísaných situáciách je lepšie odstrániť zuby múdrosti okamžite, bez čakania na to, aby sa vyvinuli vážne komplikácie, a budete musieť stráviť veľa času a peňazí na liečbe zubov v okolí, ako aj na zapálené ďasná.

Môžu sa liečiť tretie stoličky?

Zuby múdrosti, rovnako ako všetky ostatné, podliehajú liečbe. Ale iba vtedy, ak vypukli správne, neohrozujú zdravie a polohu zvyšku chrupu a existuje tiež istota, že liečba bude úspešná. Podľa vyššie uvedených podmienok má „osem“ zmysel naďalej uvádzať tieto indikácie:

 • Ak je šiesty a siedmy zub chorý alebo zle poškodený a musí sa odstrániť, v tomto prípade sa zub múdrosti ponechá ako „najlepší z najhorších“, aby pacientovi poskytol aspoň nejaké podmienky na žuvanie, a lekárovi základ pre budúce protetiky.
 • Ak je už šesť a sedem odstránených a na inštaláciu protetických štruktúr je potrebné zachovať oporný zub.
 • V prítomnosti antagonistického zuba, ktorý je úplne zdravý a musí sa zachovať.

Pri zakrivených koreňoch, ktoré komplikujú endodontický zásah, ťažké deštrukciu tkaniva, dystopiu alebo retenciu, nebude ošetrovať G8 ani jeden kompetentný zubár - určite ho odporučí.

Príčiny bolesti

Dospelí pociťujú počas rastu zubov silnejšiu bolesť ako deti. Ich ďasná sú menej elastické a hrubé. Osem rastie veľmi pomaly. teda hlavnou príčinou bolesti je rast zubov prostredníctvom plne formovaného kostného tkaniva.

Nasledujúce faktory môžu viesť k zvýšenej bolesti:

 • Nesprávne anatomické umiestnenie zubov. Po vyklíčení zubu múdrosti v líci je poškodená sliznica. Neustále je poškodený vred. Zub musí byť v tomto prípade odstránený.
 • Nedostatok miesta pre normálne zúbky. Pritláča sa na najbližšie zuby a spôsobuje bolesť, ktorú môžete počuť v čeľusti alebo chráme. Ak sú zuby podopreté proti sebe, môže dôjsť k maloklúzii. Musíte odfotiť, aby ste zistili, či je zub správne umiestnený.
 • Na ďasne, keď vybuchne číslo osem, sa objaví tuberkulóza („kapucňa“) pokrytá sliznicou. Často je zranený troskami tuhého jedla. Vytvorí sa prostredie na vývoj patogénnych organizmov, ktoré vyvolávajú hnisavý zápal.
 • Infekcia kanálu, cez ktorý rastie zub múdrosti. Osem sa nachádza na ťažko dostupných miestach. To sťažuje udržiavanie dobrej ústnej hygieny. Často je zub už prerezaný so zubnými léziami.

Prečo potrebujeme zuby múdrosti?

Prečo naše telo vôbec potrebuje tretie stoličky? V skutočnosti to sú základy, ktoré dnes prepukli od všetkých ľudí - asi tretina celej populácie planéty nemá ani začiatky tretích stoličiek, hoci pred niekoľkými tisíckami rokov všetci dospelí pestovali zuby múdrosti. Prakticky nevykonávajú funkciu žuvania, pretože ostatné zdravé zuby sa s ňou zvyčajne vyrovnávajú.

Dnes je G8 potrebný iba ako „núdzová alternatíva“ v prípade, že prvý a druhý stolár vypadnú alebo sú vážne poškodené, a tiež ako faktor, ktorý zabraňuje uvoľneniu susedných zubov. Môžu tiež slúžiť ako podpora pre protetikov - ale opäť vo všetkých týchto prípadoch hovoríme o zdravých a správne prepuknutých G8. V rovnakom prípade, keď má osoba v ústach zhnité zuby múdrosti, nebude môcť vykonávať žiadnu z týchto funkcií a je lepšie ich odstrániť, aby nedošlo k ohrozeniu zvyšku chrupu.

Indikácie na odstránenie

Zdravé, správne umiestnené tretie stoličky s dobrým prístupom do ústnej dutiny kvôli možnej liečbe sa nemusia odstraňovať. Existujú jasné náznaky pre takúto operáciu a ak existujú, mali by sa odstrániť bez čakania na komplikácie:

 • Hlboký zub zubu múdrosti, ako aj nedostatok normálneho prístupu pre správnu liečbu.
 • Chronické zápalové procesy spôsobené tretími stolicami, vrátane prípadov, keď zub múdrosti spôsobil zápal ďasien.
 • Chronické poranenie slizníc v ústach v dôsledku nesprávne umiestneného G8.
 • Retardované alebo dystopické zuby.
 • Potreba ortodontického ošetrenia vad oklúzie, ak je lekár presvedčený, že „osem“ zabráni zubnému lekárovi zaujať správnu polohu.

Vo všetkých týchto situáciách sa odporúča odstrániť „osem“ bezodkladne.

Funkcie odstránenia

Spravidla sa operácie, pri ktorých sa odstraňujú tretie stoličky, považujú vždy za ťažké, pretože s týmito zubami zvyčajne vznikajú ďalšie problémy. Operácia môže byť jednoduchá za predpokladu, že „osem“ je umiestnené na hornej čeľusti a nemá výrazné odchýlky vo vývoji. Vo všetkých ostatných prípadoch (ako aj v situáciách, keď je zub umiestnený na hornej čeľusti, ale súčasne má silné, zakrivené a rozvetvené korene) sa operácia považuje za zložitú a mala by ju vykonať kvalifikovaný zubný lekár.

Pred zákrokom lekár stanoví prípadné kontraindikácie pre konkrétneho pacienta, vyšetrí röntgenovú oblasť problémovej oblasti a určí optimálnu taktiku pre operáciu. Trvanie procedúry je 1-10 minút s jednoduchým odstránením a až 20-120 minút s komplexom, čo vyžaduje sériu manipulácií a zošívanie diery.

Extrakcia zubov múdrosti v celkovej anestézii

Príliš veľa pacientov sa bojí odstrániť problematické „osem“, pretože sa obávajú, že tento proces bude bolestivý. Operáciu by ste však nemali odložiť kvôli vášmu vlastnému strachu: moderné anestéziové metódy umožňujú odstránenie pacienta bezbolestne a pohodlne.

Lekári zvyčajne odporúčajú zásah v lokálnej anestézii, čo bude stačiť na poskytnutie pohodlných podmienok pre pacienta počas operácie. V prípade, že metódy lokálnej anestézie z nejakého dôvodu nevyhovujú osobe, je vždy možné v anestézii odstrániť zub múdrosti. Je potrebné si uvedomiť, že táto možnosť zmiernenia bolesti nie je dostupná pre všetkých - existujú určité kontraindikácie:

 • Nekompenzovaný diabetes a kardiovaskulárne ochorenie.
 • Obdobia po infarkte alebo po mŕtvici až 6 mesiacov.
 • Akútne zápalové ochorenia vnútorných orgánov vrátane dýchacích ciest.
 • Epilepsia.
 • Závažné ochorenie štítnej žľazy.
 • Bronchiálna astma.
 • Alkohol alebo drogová intoxikácia.

Prítomnosť aspoň jedného z uvedených stojanov znemožňuje odstránenie zubov múdrosti v celkovej anestézii. Pred operáciou je potrebné vyšetrenie pacienta, aby sa zistili kontraindikácie dostupné na použitie anestézie. Okrem toho je potrebné pamätať na to, že bude potrebný určitý prípravok pred operáciou a že samotná klinika, v ktorej bude z anestézie odstránený zub múdrosti, by mala mať všetko potrebné vybavenie, ako aj tím špecialistov, ktorí budú liečiť a monitorovať stav pacienta (anestetici, resuscitátory, školený ošetrovateľský personál).

Liečba alebo odstránenie počas tehotenstva

V prípadoch, keď je zub múdrosti porezaný a bolí, čo tehotnej žene spôsobuje nepríjemné pocity, je možné ju liečiť bez ohľadu na gestačný vek. Ak neexistuje akútna bolesť a liečba sa môže odložiť, odporúča sa vykonať ju v druhom trimestri gravidity alebo po pôrode.

Je potrebné si uvedomiť, že odstránenie zubu múdrosti, najmä v anestézii, je jednoznačne kontraindikované pre tehotné ženy. Odstránenie tretích stoličiek sa dôrazne neodporúča kvôli zložitosti takejto operácie a riziku pooperačných komplikácií. Pokiaľ ide o anestéziu, nemožno ju použiť na odstránenie ani na ošetrenie - počas tehotenstva sa môže použiť iba lokálna anestézia a lieky by sa mali vyberať veľmi starostlivo a so zreteľom na stav pacienta.

Napriek svojmu názvu zuby múdrosti neprinášajú svojim majiteľom zvýšené intelektuálne schopnosti, ale môžu spôsobiť množstvo veľmi nepríjemných problémov so zdravím ústnej dutiny. Obyčajne „opuch“ olovnatých ďasien, hnisavý zápal, vznik zubného kazu v susedných zuboch a silná bolesť. Preto sa v modernej stomatológii preferujú ich odstránenie bez toho, aby čakali, kým sa začnú vážne ťažkosti, a je potrebné dlhšie a nákladnejšie ošetrenie. V mnohých európskych krajinách je dnes rozšírená taká prax, ako je odstránenie „ôsmich“ bezprostredne po ich výskyte, bez ohľadu na ich stav a správnu erupciu.

Zub múdrosti je odrezaný: čo robiť, ak je ďasien bolesť a opuchnutie?

Ak je bolesť ďasien potreba navštíviť zubára, Určí charakter bolesti a predpíše vhodné ošetrenie. Na zmiernenie stavu môže ísť o chirurgický zákrok alebo o terapeutické látky.

Liečba drogami zahŕňa použitie liekov proti opuchom, antiseptikám, protizápalovým liekom a liekom proti bolesti.

Ak nemôžete navštíviť lekára skoro, môžete použiť domáce opravné prostriedkyto dočasne pomôže zmierniť bolesť. Dajte ľad na vonkajšiu stranu tváre na 20 minút.

Vypláchnite si ústa pravidelne roztokom manganistanu draselného alebo furatsiliny (3 tablety na pohár vody). Neužívajte antibiotiká bez lekárskeho predpisu.

Ako dlho sa guma uzdravuje po extrakcii zubov? Tu sa dozviete, ako zmierniť bolesť a zabrániť komplikáciám.

Ako zmierniť bolesť ľudovými liekmi?

 • Pripravte si odvar 6 polievkových lyžíc dubová kôra a 400 ml vriacej vody. Varte 5 minút. Pridajte 4 polievkové lyžice šalvie, vyberte z tepla. Vypláchnite ústa 4 - 6 krát denne.
 • šalvia (2 polievkové lyžice) nalejte 0,5 litra vriacej vody a vylúhujte 1 hodinu. Vypláchnite si ústa tak často, ako je to možné, až kým príznaky nezmiznú.
 • Vezmite 2-3 polievkové lyžice nasekané repynalejte vodu. Varte 15-20 minút. Keď vývar vychladne, vypláchnite ústa 4-6 krát denne.
 • Posilňuje ďasná a zmierňuje zápaly Infúzia Hypericum, Na 500 ml vody sú potrebné 2 polievkové lyžice trávy. Zavlažujte ústa 5-krát denne.
 • Rozpustite 1 čajovú lyžičku sóda v 200 ml teplej vody. Kloktajte podľa potreby.

Návšteva u zubného lekára by mala byť povinná aj po zmiznutí príznakov bolesti po použití odporúčaných liečebných prostriedkov. Určí, či je potrebný chirurgický zákrok.

Na uľahčenie rastu alebo odstránenie zubu múdrosti môže byť potrebná rozrezanie ďasien. Predtým urobí lekár fotografiu, aby vyhodnotil stav zubu. Na liečenie zápalu sa často predpisuje antibiotikum.

Ako a ako anestetizovať proces rastu zubov múdrosti počas tehotenstva?

Tehotenstvo je spojené s významnými hormonálnymi zmenami v tele. Rastie rast vlasov, nechtov a často zubov múdrosti. Osem vypuklo na dlhú dobu, takže počas tehotenstva musíte monitorovať stav zubov a ďasien.

Všetky činnosti počas rastu zubov by sa mali zameriavať na prevenciu zápalového procesu. Po jedle by sa mala ústna dutina vždy vypláchnuť antiseptikami, ktoré sú bezpečné pre zdravie ženy a nenarodeného dieťaťa.

 • 1 čajovú lyžičku sódy rozpustite v pohári vody.
 • Rozdrvte 3 tablety furatsilínu a rozpustite v 200 ml vody. Tento roztok si zachováva svoje vlastnosti 2 hodiny. Potom musíte vytvoriť nový.
 • Opláchnite odvarom harmančeka a šalvie.

Nevypláchnite ústa antibiotickým roztokom (Dioxidín). Prienikom cez cievne steny vstupuje do krvného riečišťa a môže mať negatívny vplyv na plod.

Pri analgézii by tehotné ženy nemali užívať obvyklé analgetiká (Ketanov, Analgin). Prijatie No-shpa, prepláchnutie roztokom chlorhexidínu.

Bolesť môžete upokojiť pomocou miestnych aplikácií. Bavlnu navlhčite roztokom lidokaínu a prilepte na ďasná 10 minút. Po odstránení aplikácie pritlačte dlaň k boľavému boku. To spomalí prietok krvi a predĺži pôsobenie lieku.

Použitie chirurgického zákroku počas tehotenstva sa vykonáva vo výnimočných prípadoch, ak existuje nebezpečenstvo pre život a zdravie dieťaťa a matky. Je vhodné vykonať takéto ošetrenie v 2. trimestri. Dnes existujú moderné lieky proti bolesti, ktoré neprechádzajú placentou a nepoškodzujú plod.

S príchodom zubov múdrosti sa nájde takmer každý človek. Ich rast je často sprevádzaný komplikáciami spôsobenými rôznymi dôvodmi. Pre akékoľvek známky zápalu neodkladajte návštevu u zubára. Akékoľvek vynechanie zubného ošetrenia môže mať nezvratné negatívne následky.

Súvisiace video: múdrosť

Pin
Send
Share
Send
Send