Užitočné tipy

Ako, kedy a čo prerezané broskyňou?

Pin
Send
Share
Send
Send


Jednou z povinných metód starostlivosti o stromy je prerezávanie broskýň na jar, v lete a na jeseň. Strom potrebuje maximálne osvetlenie, ale intenzívne vytvára pozemnú časť. V dôsledku toho koruna zhustne v dôsledku vetiev bez plodiny, nie je dostatok svetla. Prerezávanie upravuje tvar stromu a odstraňuje výrastok vo výkrme. Sily stromu sú zamerané na tvorbu plodiny.

Čo určuje tvar koruny

Broskyňa je teplomilný strom. S pomocou úspechov pri výbere sa získali odrody, ktoré postúpili do stredného Ruska a Trans-Uralu. Strom však nedokáže odolať stabilným mrazom bez prístrešia - vetvičky zamrznú, sú ovplyvnené korene. Ak je strom zakrytý skoro, kôra škvrny. V zimnom období sa môže tok miazgy začať uprostred zimy.

Záleží na klimatických vlastnostiach, ako správne brousiť broskyňu, aký tvar koruny zvoliť:

 1. Poháriková tvarovaná korunka sa používa v oblastiach s teplým podnebím a miernymi zimami.
 2. Vytvorenie „ovocnej väzby“ vytvára plazivú jeleň z dvoch kostrových vetiev, ktoré zase prinášajú ovocie. Výsadba je zahustená, nazýva sa inak „lúčna záhrada“, používa sa v chladnom podnebí na prístrešie.
 3. Tvar kríkov predstavuje niektoré z najrozvinutejších výhonkov zo zeme, ktoré sú rezané po plodení. Táto forma broskyne sa často používa na predmestiach.

Klimatické charakteristiky regiónu závisia od načasovania prerezávania broskýň na jar. V chladných zime, keď bolo nebezpečenstvo omrzliny, sa prvé prerezávanie z jari prenesie do obdobia, keď listy kvitnú - je zrejmé, koľko treba zaseknuté vetvy odrezať.

Úlohy týkajúce sa tvorby stromov

Prerezávanie sa vykonáva na zvýšenie výnosu stromu a predĺženie produktívnej životnosti. Živiny extrahované z koreňov z pôdy sú rovnomerne rozložené po celom kmeni. Zároveň rastú vetvy bez ovocia rýchlejšie, čím sa koruna zahusťuje. Strom vo vnútri je odkrytý a výnos je minimálny. Ak mladé vetvy nerastú, plodenie prestane.

Orezávanie sa vykonáva s cieľom:

 • zlepšiť osvetlenie a vetranie stromu,
 • uľahčiť zber
 • stimulovať tvorbu plodných výhonkov,
 • odstrániť staré konáre, omladiť strom,
 • dajte korunke požadovaný tvar.

Existuje niekoľko typov orezania, z ktorých každý sa vykonáva v určitom čase. Prízemie tvorí niekoľko druhov rastu: rastové generatívne a ročné kytičné vetvy. Zmiešané a pradené vrcholy sú tiež vetvami, ale nemôžete čakať na úrodu z nich.

Prerezávanie broskýň na jar vytvára shtamb zo sadenice požadovaného tvaru pred plodením a v nasledujúcich rokoch. Počas vegetačného obdobia sa vykonáva sanitárne prerezávanie - odstraňovanie rozbitých alebo zlomených vetiev. Riedenie broskyňového stromu, odstraňovanie tučných konárov patrí k rovnakému druhu. Jarné prerezávanie tvorí korunu mladého stromu a skracuje časť plodných vetiev, takže na nich vznikajú nové výhonky. Táto starostlivosť sa nazýva tvarovací lem.

Prerezávanie broskýň na jar pre začiatočníkov je najdôležitejšie obdobie. Nemôžete byť neskoro, so silným tokom miazgy, operácia nie je vykonaná. Je potrebné vytvoriť strom podľa schémy, riedenie, ale plodné výhonky s púčikmi. Na krúžok by sa mali samozrejme odstrániť zvislé vetvy rastúce na kostrových vetvách vo vzdialenosti 1 meter od kmeňa stromu. Stáva sa, že s veľmi zriedkavým nižším stupňom sa takéto vetvy odmietajú postupným prerezávaním vonkajšieho oka. Efekt je doplnený potiahnutím vetvy nadol lanom.

Ak staré vetvy dávajú malý rast, odstránia sa pomocou prerezávania starnutím. Je dôležité, aby sa omladenie vykonávalo postupne niekoľko rokov. Nemôžete narezať veľa dreva súčasne, strom odumrie.

Sekvencia tvorby rôznych druhov koruny

Prerezávanie sa vykonáva v suchom počasí. Súčasne sa odstráni rast koreňov.

Schéma orezávania broskýň s miskou je charakteristická tým, že vytvára rozľahlý tvar a nastaviteľný rast.

Pri výsadbe sadenice sa všetky vetvy na stonke odstránia 50 cm od zeme. Nechajte 3-4 vetvy, ktoré budú kostrové pre dolnú vrstvu. Uchopte horný bod rastu. Nasledujúce jar sa pestované výhonky skrátia o tretinu a tvoria na nich vetvy druhého rádu. V treťom roku sa na tejto úrovni odstránia všetky vetvy, ktoré rastú do hĺbky alebo vodorovne.

Ako rastú, vytvára sa druhá vrstva 5 kostrových vetiev, ale vrchol je neustále rezaný, aby sa obmedzil rast. Ale dve obličky ju opustia. Správne formovaný strom po 5 rokoch má 2 ovocné vrstvy, riedke vetvy a rast nie viac ako 3 metre.

Keď sa koruna tvorí pomocou puzdra, chýba centrálny vodič. Kríky sa vyrábajú zo 4 dolných konárov naraz, hneď ako sa sadenice umiestnia na svoje miesto. Takáto výsadba zaručuje rýchle zotavenie, aj keď časť dreva zamrzne. Krík má dostatok svetla, pretože existuje málo vetiev. V lete sú takéto vetvičky štiepané na 30 - 40 cm, aby vytvorili novú vlnu rastu mladých výhonkov pre budúci rok úrody.

Tvorba ovocného spojenia je plazivá forma, konáre sa ľahko schovávajú počas zimy. Broskyne sa pestujú husto - 2x0,5 m., Takže z každého stromu sa získa najviac 15 plodov. Prvý rok dávajú broskyňu rast a silu. Na jar sa sadenice orežú a ponechajú 2 konáre blízko zeme. Jedna vetva bude pestovať plodiny, druhá - bezpečnosť. Každý rok sa menia.

V lete je jedna vetva pokrytá mladými ovocnými vetvami, ktoré prinášajú úrodu. Na druhej vetve orezať. Na každej vetve zostávajú 2 vetvy, ktoré sú najbližšie ku kmeňu, aby sa pokračoval vo vývoji stromu. Po zbere sa stará vetva oreže. Počas tejto doby vzrástli výmenné vetvy. Stočí sa plazivý ker.

Aký druh koruny si vybrať?

V dôsledku prerezávania stromov by sa mala vytvoriť silná silná koruna, ktorá by stromu umožnila poskytnúť hojnú úrodu. Výška rastliny a stonky ovplyvňuje tvar koruny.

Ak je tvar koruny nízky stonka, vytvorte ju pre rastliny rastúce v južných oblastiach. Ak je výška stonky od 0 do 40 cm, potom ide o takzvané kríky alebo stonky. Použite ich v severných regiónoch.

Vetvy môžu byť tiež tvarované do šálky s miernym poklesom dĺžky vetiev v strede alebo v tvare puzdra.

Formálna starostlivosť o broskyne v lete

Leto je obdobie, keď týždenná starostlivosť o svrbenie, pinzetu alebo odstránenie 10 cm výhonkov môže znížiť zranenie prerezaním na jeseň a na jar.

Orezávanie broskýň v lete je najjemnejšou operáciou. Až v lete môžete vidieť, či sa na strome nachádzajú mrazené konáre. Je potrebné ich odstrániť, drevo už nie je schopné udržať tok miazgy. V lete sa zbierajú mladé výhonky, ktoré rastú vo vnútri koruny. Ak sa plody naplnia do prierezu do 1 cm, je potrebné odstrániť ďalšie vaječníky. Považuje sa za správne, ak dospelý strom má 80 hojných ovocných vetiev alebo 200 nízkoplodých. Čím menej ovocia na strome, tým väčšie a sladšie budú. Letné prerezávanie broskyne reguluje úrodu, zabraňuje zhrubnutiu stromu.

Prečo potrebujete orezať broskyňu?

Broskyňa je rozmarný strom, ktorý je schopný dosahovať vysoké výnosy, iba ak sa o neho starostlivo stará. Jedným z faktorov je správne prerezávanie, to znamená vytvorenie koruny stromu. Vďaka tomu môžete zariadeniu poskytnúť potrebnú starostlivosť.

Broskyňa bude reagovať na manipuláciu prerezávania včasným rozkvetom a pravidelným rodením veľkých plodov, ktoré sa vyznačujú vysokou chuťou. Tvorba stromu začína vo veku jedného roka. Dôvody orezávania sú:

 • existencia ostrých vidlíc konárov,
 • zahustená koruna, ktorá zabraňuje prenikaniu dostatočného množstva slnečného žiarenia do všetkých druhov ovocia,
 • oslabenie rastliny v dôsledku veľkého počtu púčikov,
 • zamedzenie predčasného rastu.

Aké nástroje sú potrebné?

Ak chcete účinne a efektívne vykonávať orezávanie broskýň, získajte nasledujúce nástroje:

 • záhradnícke nožnice s dlhými držadlami,
 • špeciálny záhradný nôž
 • drevená píla s tenkou ostrou čepeľou,
 • štetcom.

Ak chcete menej poškodeným rastlinám, kontrolujte ostrosť brúsenia všetkých nástrojov a správnu úroveň dezinfekcie.

Pred začatím práce náradie dezinfikujte. Na tento účel použite alkohol.

Prerezávanie stromov

Po zbere sa broskyňa pripravuje na mier. Až do novembra strom postupne znižuje tok miazgy. Po zbere je potrebné odstrániť zlomené vetvy a skrátiť časť ovocných vetiev. V tomto okamihu je pohyb šťavy menší, rany nie sú mokré a strom nie je vystavený silnému stresu.

Broskyňa sa delí na jeseň od septembra do 15. októbra. Nestojí to za sprísnenie, každý výrez oslabuje strom. V zime musí byť silný.

Správnu korunu s najmenším stresom tvorí iba broskyňová starostlivosť počas celého vegetačného obdobia. Každé prerezávanie je chirurgická operácia zahŕňajúca zavedenie chorôb do otvorenej rany.

Odrody pestovania

Odrežte rastlinu na rôzne účely. Rozdeľte typy tejto manipulácie na nasledujúce odrezky:

 • Strihanie pre domácnosť - slúži na odstránenie mŕtvych suchých konárov. Týmto prerezávaním odstráňte vetvy s poškodením - praskliny, zakrivenia, prasknutá kôra, delaminácie.
 • Orezávanie obnovy postupujte, ak bol strom poškodený mrazom. Potom obnovte svoju korunu. To sa dá dosiahnuť, ak vykonáte dôkladnú kontrolu všetkých vetiev a zistíte, či sú suché a neživotaschopné - vyberte ich.
 • Podrobné orezanie slúži na skrátenie vetiev asi o 1/2 dĺžky starých vetiev. Intenzívne ztenčovať vetvy.
 • Orezanie obrysu vykonáva sa odstránením vonkajších vetiev stromu, čím sa eliminuje ich šírenie na šírku.
 • Rekonštrukčné rezanie stráviť 1 rok po vykonaní anti-aging. V takom prípade skráťte celú vetvu o 30 - 50%.
 • Diferenciálne obloženie produkujte iba na horných konárech, aby ste ich rozriedili.

formatívne

Hlavným účelom tvorby prerezávania je stimulovať rast a vývoj stromu. Po implementácii je strom vyváženou výživou a koruna získava optimálnu veľkosť a tvar. Mladé výhonky sa stávajú silnejšími, čo priamo ovplyvňuje výnos a chuť ovocia.

Odporúčania pre orezávanie:

 1. Pri vytváraní koruny dospelého stromu majte na pamäti, že na jar dochádza k zovretiu konárov, ktorých bod je vo výške maximálne 0,4 m. V dôsledku toho sa v rastline vytvorí druhá vlna výhonkov.
 2. Musíte začať tvoriť strom od dvoch rokov. Okrem toho nechajte korunu, keď strom rastie okolo 7-8 vetiev, ktoré budú tie hlavné. Takáto rastlina by mala byť úplne vytvorená do veku 5 rokov, maximálne 6 rokov.
 3. Môžete si vytvoriť korunu v tvare kríka. Orezajte prvýkrát hneď po výsadbe. Prečítajte si o jesennom pristátí tu. Potom v druhom roku nechajte iba štyri hlavné vetvy s povinnou centrálnou. O dva roky budú tieto odvetvia schopné pestovať plodiny.
 4. V nasledujúcich rokoch, až do piateho, odrežte vetvu približne na úrovni krku. Každý rok je potrebné nechať asi päť vetiev schopných niesť ovocie stromom a tiež nechať nahradiť dve ďalšie výhonky.

Pozrite sa na video o tom, ako sa robí formatívne broskyňové prerezávanie:

regulačné

Regulačné prerezávanie sa môže vykonávať v ktorejkoľvek sezóne, aby sa zachovalo ovocie stromu a počet dozretých plodov na konáre.

Musí sa to urobiť, pretože na strome sa vytvára nadmerné množstvo krúžkov. Najstarší z nich práve strihali. Takáto manipulácia vám umožní upraviť obdobie a trvanie tvorby ovocia na strome.

Pre regulačné prerezávanie skráťte mladé vetvy, ktoré dosahujú dĺžku viac ako 1/2 m. Vyberte tie, ktoré ostro vyčnievajú z celkového tvaru koruny.

omladzujúci

Vykonajte tento druh prerezávania v dospelom strome, aby ste ho omladili. To vám umožní predĺžiť proces plodenia.

Počas tohto postupu odstráňte zo stromu staré vetvy, mladé nechajte vo veku 2 rokov, maximálne 4 roky. Je dovolené nechať točiaci sa vrchol, ktorý rastie od spodnej časti starého výhonku.

Ak sa orezávanie dospelých stromov proti starnutiu dlho nevykonávalo, bude potrebné intenzívnejšie odstrániť vetvy a prípadne aj časť stromu.

Koľko je broskýň rez?

Pre každý typ orezania sú stanovené presne stanovené termíny. Musia sa dodržiavať, inak to bude mať negatívny vplyv na plodenie stromu a zmení jeho vegetáciu.

Sada rezov sa dá rozdeliť do dvoch typov:

 • úplné odrezanie vetvy,
 • čiastočné orezanie.

Jarné prerezávanie

Začať jarné prerezávanie od konca februára a pokračovať na jar. V tomto okamihu je potrebné výhonky skrátiť, aby sa vytvorila široká rozvetvená koruna. Postup by mal byť vhodný pre vybraný druh korunky.

Základným pravidlom je znížiť asi o 1/2 alebo 1/3 toho, ako veľmi pobočka rastie za rok. Nezabudnite tiež, že na vetvách prvého poriadku musíte vykonať väčší rez ako na vetvách druhého poriadku.

Pri orezávaní sa uistite, že mladý rast zostáva čo najintenzívnejší. Koniec koncov, práve tie vetvy, ktoré majú 2-3 roky, dávajú najlepšie ovocie vo veľkých množstvách.

Aby sa broskyňa po prerezávaní rýchlejšie zotavila, začnite ju, keď sa vnútorné šťavy ešte nezačnú v strome pohybovať.

Vo videu nižšie vidíte, ako sa vykonáva jarné prerezávanie broskýň:

Letné prerezávanie

V lete odrežte tie vetvy, ktoré úplne vyschli alebo začali proces sušenia. Odstráňte vetvy, ktoré zlikvidujú farbu. Zvyčajne rastú nesprávne, to znamená smerom do stredu koruny.

Hlavné pravidlo letného prerezávania - musí sa vykonať v júni alebo začiatkom júla. Počas tohto obdobia sa vo fetálnej kosti vyskytuje znášanie.

Jesenné prerezávanie

Mnoho skúsených záhradníkov odporúča na jeseň orezávanie broskýň. Je to spôsobené skutočnosťou, že zariadenie bude mať na zhodnocovanie dlhšie obdobie. Môžeme teda očakávať intenzívnejšie kvitnutie, a teda plodenie.

Jesenné orezávanie sa oplatí vykonávať v tých regiónoch, kde je pozorované teplé podnebie. Jesenné obdobie je tu zvyčajne teplé a na začiatku zimy sa vyskytuje mráz. Preto sa strom pred začiatkom prvého mrazu a chladu po zákroku úplne zotaví.

Základným pravidlom jesenného prerezávania je čas jeho začiatku, ktorý sa začína približne od polovice septembra do konca októbra. V tom čase už bola úroda zo stromov už úplne vyťažená.

Prerezávanie na jeseň v teplých oblastiach vám umožňuje urýchliť proces vývoja ovocia.

Pravidlá pre jesenné orezávanie broskýň nájdete v nasledujúcom videu:

V oblastiach s miernym podnebím je dôležité nikdy nevyžívať jesenné orezávanie, pretože strom pravdepodobne nebude schopný zimu a odumretie.

Je broskyňa orežovaná v zime?

V zime sa prestrihávanie broskýň nevykonáva - to môže zničiť rastlinu. Jedinou vecou, ​​ktorá sa dá nazvať zimné prerezávanie, je, že jar sa môže začať v polovici februára.

V teplých oblastiach jar prichádza oveľa skôr av tejto dobe pravdepodobnosť silného mrazu zmizne - takže môžete začať orezávať.

Orezať podľa roku

Pri prerezávaní nezabudnite vziať do úvahy vek stromu. Pretože v mladom exemplári by sa všetky snahy o orezávanie mali zameriavať tak, aby rástli a rozvíjali sa. Budúci rok sa snaží stimulovať plodnosť.

U zrelších stromov narezajte do tvaru koruny, aby ste zabránili zahusťovaniu, aby sa zvýšil počet tvorených kvetenstvo, a tým aj ovocia. V prípade starých broskýň sa usiluje omladiť a udržiavať ovocné procesy na určitej optimálnej úrovni.

Hneď po pristátí

Hneď ako sa vysadí mladá stromček broskyne (tu sa napíše jarná výsadba broskyne), urobte preň prvé orezanie. Ak to chcete urobiť, jednoducho skráťte stredný výhonok, to znamená hornú časť rastliny. Tiež skráťte približne o 1/3 všetky zostávajúce bočné vetvy sadenice.

Pre jednoročné rastliny je tiež potrebné orezávanie. Hlavným cieľom je správna tvorba koruny budúceho stromu dospelých. Uistite sa, že kostrové vetvy sú umiestnené správne av pravom uhle.

Vo veku jedného roka skráťte vetvy asi o 1/3 ich celkovej dĺžky. Uistite sa, že skracovanie sa nevykonáva vo vzdialenosti menšej ako 1/4 celkovej dĺžky vetvy.

Pred začatím orezania zmerajte nový zisk. Ak je z nejakého dôvodu dosť slabý, to znamená, že nerástol viac ako 30 cm, potom v tomto prípade nemôžete prerezávať mladý strom.

Počas druhého roku života rastliny narezajte to isté ako v predchádzajúcom roku. Je dôležité vytvoriť správnu korunu. Повторением такой обрезки — действительно сформируете нужную корону для растения и подготовите его к обильному плодоношению в последующие годы.

Садовод предоставил видео про обрезку персика на второй год жизни:

По мере того, как растение достигло своего третьего года роста, оно вступает в период активного плодоношения. Broskyne sa tvoria hojne iba na mladých pobočkách a na tých, ktoré prešli prerezávaním.

Odporúčania pre orezávanie:

 1. Je dôležité zabezpečiť, aby strom nezhustol a nestarol. Každá takáto vetva odoberá zo stromu silu, takže každý rok bude neošúpaná broskyňa prinášať ovocie čoraz menej.
 2. Odteraz zmeňte stratégiu orezávania stromov. Najdôležitejšie je teraz zamerať sa na potrebu odstrániť najslabšie vetvy. Okrem toho tiež odstráňte mrazené konáre.
 3. V tomto bode je potrebné zabezpečiť, aby sa korunka stromu nezhustla. Aby ste to dosiahli, odrežte nadbytočné konáre na celom povrchu stromu.
 4. Základné pravidlo v tomto prípade je, že ak nové mladé vetvy dorastú do dĺžky viac ako 0,5 m, je potrebné ich skrátiť. Výsledkom bude urýchlené vytvorenie nového rastu.

Nasledujúce roky

Vo všetkých nasledujúcich rokoch zvážte vek rastliny a jej aktivitu. Kým je broskyňa dosť mladá, zopakujte predchádzajúce prerezávanie, ktoré je typické pre tretí rok rastu rastlín.

Keď je strom starý, nezabudnite ho omladiť. V takom prípade vykonajte orezanie, ktoré dodržiava nasledujúce pravidlá:

 • určite skráťte kostrové časti vetiev o 1/3 ich celkovej dĺžky,
 • znížte vrcholy, ktoré zostávajú na strome, až kým nezostane približne 1/2 m.

Starostlivosť po orezaní

Po orezaní stromu je potrebná primeraná starostlivosť. Pomôže to tým, že sa po zákroku rýchlejšie zotaví. Umožňuje mu nepodliehať chorobám alebo útokom škodcov.

Tu sú základné pravidlá:

 • spáliť všetko, čo je odrezané od rastlín, aby sa zabránilo šíreniu chorôb alebo plesňových infekcií,
 • kusy, ktoré sa vytvorili po orezaní, tj. rany, ošetrili záhradnými odrodami,
 • malé porušenia integrity kôry získané počas rezu, ošetrené manganistanom draselným alebo kyselinou boritou,
 • ošetriť celý strom špeciálnym riešením,
 • po ukončení orezávania strom hojne zalejte,
 • na jar rozložte mulč okolo časti kmeňa (z tohto článku sa naučíte, ako mulčovať pôdu).

Užitočné tipy

Začiatočníci záhradníci môžu poskytnúť také užitočné tipy:

 • Pred prerezaním strom dôkladne skontrolujte, či nie je poškodený po zimných mrazoch.
 • Je potrebné vytvoriť korunu v závislosti od regiónu, kde rastlina rastie.
 • Ak pri rezaní určitej dĺžky nie je dôvera v presnosť oka, skontrolujte rozmery merača vetiev. Je lepšie ho preháňať opatrne, pretože nadmerné skrátenie môže viesť k pomalému rastu stromu a mať presne opačný účinok, ako sa očakávalo.
 • Používajte vysokokvalitné záhradné vybavenie - znižuje rany na strome, ktoré sa vyskytnú po prerezávaní.

Pamätajte na potrebu povinnej dezinfekcie záhradného vybavenia - predídete tak možnej infekcii broskýň z iných rastlín.

Možné chyby

Ak broskyňový strom vyrezáte nesprávne, bude to mať najnepriaznivejšie následky. Pre mladý strom to bude pomalý rast. Zatiaľ čo ovocná broskyňa začne mať problémy s tvorbou kvetenstvo a následne s tvorbou chutného ovocia v správnom množstve.

Aké chyby sú častejšie:

 • Ak nadmerne skrátite konáre zdravých rastlín, výsledkom bude oneskorenie tvorby kvetov a potom broskýň ovocia. Nepochybne, nadmerné horlivosť pri prerezávaní bude mať negatívny vplyv na rastlinu.
 • Nezávislosť majiteľa plantáže na prerezávaní stromu tiež nie je dobrá. Mnohí veria, že tomuto postupu sa možno vyhnúť a nedôjde k negatívnym výsledkom.
 • Výsledkom nedbanlivého prístupu k starostlivosti budú malé plody s nízkym vkusom. Nebudú sa líšiť v aróme a správnej hladine cukru. Strom bude nepravidelne prinášať ovocie, pri raste a starnutí rýchlejšie zhustne.
 • Je dôležité začať orezávať broskyňu od 2 rokov. Je potrebné sledovať a merať uhol sklonu vetvy k hlavnému kmeňu. Nemala by byť menšia ako 45 °. Ak je uhol menší, je potrebné ho pripevniť na kolík.
 • Prílišné skrátenie sezóny môže spôsobiť zamrznutie vetiev počas skorých mrazov.

Na základe vyššie uvedených odporúčaní pomôže vytvoriť zdravú rastlinu s hojným, pravidelným plodením a pomalým starnutím.

Je to možné a prečo prerezávať broskyňu?

Akákoľvek záhradná plodinazvýšiť plodnosť a výnos. Broskyňa sa tiež krája, aby sa zvýšila jej odolnosť voči nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Z metódy priameho formovania stromovej koruny zimná odolnosť rastliny závisí, Napríklad broskyňa vytvorená z „vretenového puzdra“ („vreteno“) bude mať na juhu nádhernú zimu - na Cherkessku alebo v Machačale, ale na území Krasnodar môže Rostov na Donu zamrznúť. Tu je lepšie pestovať „misku“.

V strednom Rusku je potrebné vetvy broskyne spustiť ešte nižšie a vytvoriť ker. A v náročnejších podmienkach by sa mali ukladať horizontálne - v stanze.

Broskyne sú okrem formovania „predpísané“ aj regulačným, regeneračným, proti starnutiu a sanitárnym prerezávaním.

Broskyne vytvárajú okrem formovania aj regulačné, regeneračné, proti starnutiu a sanitárne prerezávanie

Výber správneho času: na jar, v lete alebo na jeseň?

Strihanie broskýň sa začína od druhého roku života, Do tejto doby sa rastlina už „otvára“ - má niekoľko vedľajších výhonkov. Z nich sú vybrané budúce kostrové vetvy.

Nemá zmysel začať orezávať predtým. Samozrejme štipnutie vrcholu stimuluje rast bočných vetiev.

Ak však chytíte priveľa, výhonky pôjdu v ostrom uhle k vodičovi. Oprava takéhoto stromu bude trvať dlhšie.

Broskyňa je plodina, ktorá je to potrebné na jar, v lete a na jeseň.

pružinaTvorba sadenice koruny. Orezávacie odrezky s odstránením zmrazených výhonkov. Orezávanie starých stromov proti starnutiu.
letnéOdstránenie mŕtvych výhonkov bez povšimnutia na jar. Skrátenie slabých ovocných vetiev. Riedenie vrcholov a odstránenie zahusťujúcich výhonkov. Sanitárne prerezávanie výhonkov postihnutých chorobami a škodcami. Skrátenie rastu bežného roka pre ich lepšie starnutie.
jeseňSanitárne prerezávanie chorých výhonkov. Odstránenie vetiev odrezaných plodinou.

Skúsení pestovatelia broskýň odporúčajú spočítať konáre zostávajúce po jesennom prerezávaní. Nemalo by ich byť viac ako osemdesiat.

Schéma letného, ​​jarného a jesenného prerezávania

V každom ročnom období je dôležité zvoliť správny čas na orezanie, Vlhké počasie, dážď, rosa prispievajú k prenikaniu infekcie do poranení a poranení. Preto by sa mala operácia naplánovať na suchý a jasný deň.

Minimálna súprava náradia a orezové materiály zahŕňajú:

 • záhradnícke nožnice,
 • vetvy,
 • záhradný nôž
 • záhradné pilníky
 • modrý vitriol
 • záhradný tmel.

Pred operáciou musí byť celý prístroj dezinfikovaný akýmkoľvek fungicídom alebo iba vriacou vodou a potom utrite dosucha.

Pred orezaním musia byť nástroje dezinfikované akýmkoľvek fungicídom, iba vriacou vodou, utrieť dosucha

Schéma jarného prerezávania broskýň:

 1. Pri formovaní „misy“ v dvojročných sadbách sa výška stonky meria asi 50 cm.
 2. Stanovia sa tri kostrové vetvy umiestnené pod veľkým uhlom k vodičovi a smerované rôznymi smermi. Sú skrátené o 2 obličky, takže horná časť vyzerá smerom von.
 3. Vodič je vyrezaný cez hornú bočnú vetvu. Nadbytočné výhonky sa odstránia do kruhu.
 4. U starších stromov sa skúmajú prezimované výhonky. Rozbité a mrazené odstránenie.
 5. Na omladenie broskýň sa odstránia všetky konáre s drevom starším ako 4 roky.

Jarné prerezávanie broskýň:

Schéma letného prerezávania broskýň:

 1. Skontrolujte strom, či neobsahuje zvyšky mŕtvych výhonkov. Ak sú nájdené, odstráňte ich.
 2. Skontrolujte rast segmentov. Koruny rastúce vertikálne nahor alebo hlboko sa odstránia.
 3. Zostávajúce zisky sa pripnú.
 4. Skontrolujte plodné vetvy. Ak sú niektoré slabé a tenké zviazané veľké plodiny, musíte ich skrátiť a zúžiť vaječníky.
 5. Choré výhonky sa odstránia.

Nová metóda prerezávania broskýň v lete, aby sa plody zväčšili:

Schéma jesenného prerezávania broskýň:

 1. Suché, choré a zlomené vetvy sa odstránia.
 2. Príliš dlhé a tenké výhonky, ktoré nemali čas dozrieť, sa nakrájajú na polovicu.
 3. Ak sa objavil koreňový výhonok, je vyrezaný.

Ak sa na jeseň vysadili broskyňové sadenice a zimu neprežili dobreNa jar môže odraziť bočné výhonky z dolných púčikov na stonke.

V takomto prípade môžete vykonať vytvorenie kríka a odrezať zamrznutý centrálny vodič vo výške 4 až 5 cm nad hornou žijúcou obličkou.

Ako sa starať po zákroku?

Po prerezaní sa musí broskyňa starostlivo ošetrovať. Všetky rany je potrebné ošetriť, Mnoho pestovateľov broskýň radšej nepoužíva tradičné záhradné var, ale ako tmel sa používa olejová farba.

Plátky rozmazané varom, niekedy hnilobou kvôli vlhkosti. Tesnenie olejovej farby nie je horšie a nespôsobuje rozklad. tiež dobrý nástroj - pasta RanNet.

Pre lepšie sušenie, hojenie a dezinfekciu pred tmelom môžete ranu ošetriť 3% roztokom síranu meďnatého, Nanáša sa čistou špongiou a nechá sa pôsobiť 1 až 1,5 hodiny. Potom použite záhradný tmel.

Ako vytvoriť korunu a starostlivosť o broskyňu:

Pestovanie a starostlivosť

Okrem pravidelného prerezávania broskyňa potrebuje zalievanie, hnojenie a ošetrenie proti škodcom a chorobám.

pružinaVrchný obväz0,5 litra infúzie fermentovaného mulleínu v 10-litrovej nádobe s vodou. O týždeň neskôr - liter plechovka z popola.
postrekAk bola broskyňa v minulej sezóne silne napadnutá škodcami, strom sa postrieka Calypso. Spracovanie sa uskutočňuje dvakrát: na púčikoch a po kvitnutí. Počas kvitnutia môže insekticíd poškodiť opeľovače.
zalievanieS malým množstvom roztavenej vody - 10 dní pred kvitnutím.
letnéVrchný obväzVrchná úprava listov s roztokom hnojiva pre ovocné stromy komplexu Zdraven-Aqua.
postrekAk je to potrebné, ošetrenie insekticídmi a fungicídmi. Na konci augusta - hnojenie rastlín listového draslíka Plantafol na urýchlenie dozrievania dreva.
zalievaniePri nedostatočnom prirodzenom zrážaní sa pôda zasychá a do hĺbky 60 cm sa prelieva 2 týždne pred zberom ovocia sa zavlažovanie zastaví.
Krmné dávkyNa začiatku dozrievania ovocia sa skúmajú vaječníky a hodnotí sa schopnosť stromu „znášať a kŕmiť“. Ak je príliš veľa vaječníkov, treba ich riediť.
jeseňVrchný obväzIba hnojivá na báze fosforu a potaše. Dusík je vylúčený.
zalievanieVyžaduje sa zavlažovanie vodou. Nechať broskyňu na zimovanie v suchej pôde je neprijateľné - koreňový systém zamrzne.
Zimné prípravkyBieli steblo s limetovou pastou „Gardener“.
V ťažkých zimách s malým snehom vytvára ďalšie suché prístrešky: trstina alebo kukuričné ​​chaty, čiapky vyrobené z agrospánu.

Medzi povinné činnosti starostlivosti o broskyne patrí Neustála starostlivosť o kmeň kmeňa: burina, uvoľnenie, mulčovanie s hrubou vrstvou organickej hmoty: rozdrvená kôra, podané piliny, pokosená tráva, zrelý kompost.

Seno ako mulč je lepšie nepoužiť - hlodavce sa v nej radi usadzujú.

Mulčovanie sa vyhýba potrebe častého zalievania aj v suchých letách, čím sa zabráni odparovaniu vlhkosti a tvorbe pôdnej kôry. Po rozložení poskytne organický mulč rastline dusík a oxid uhličitý.

Medzi povinné opatrenia starostlivosti o broskyne patrí aj neustála starostlivosť o kmeň stromu: burina, uvoľnenie, mulčovanie

Letné očkovanie, pučanie: ako zasadiť broskyňu na slivku, marhuľu atď.

Ďalšou dôležitou „zelenou operáciou“ môže byť broskyňová vakcína. Zdá sa, že je to potrebné v prípadoch, keď:

 • bola to drsná zima, drevo zmrzlo, ale koreň je živý,
 • strom bol ťažko zlomený vetrom, snehom alebo ťažkou úrodou,
 • je nevyhnutná samooplodná odroda, opeľovač, ale nie je miesto na jej výsadbu,
 • existuje vhodné sadivo pre sadenice a túžba rozmnožiť obľúbenú odrodu.

Vhodný ako surovina pre broskyne horké mandle, divoká marhuľa, broskyňa Manchu, divoká čerešňová slivka. Ak sa nič z toho na pozemku nenachádza, môžete pestovať broskyňu na slivke - tieto plodiny majú dobrú znášanlivosť.

Pučanie sa vykonáva v korune pažby alebo na stonke mladého sadenice podľa tejto schémy:

 1. Z vhodnej rastliny sa odreže aktívne rastúci zelený výhonok. Všetky listy sú z nej odstránené, ale stopky zostávajú.
 2. Zo strednej časti výhonku sa vyberie dobrá oblička a odreže sa „štít“ - časť kôry s kambiom a samotná oblička. Dĺžka chlopne je asi 2,5 až 3 cm.
 3. Na podnose je kôra v tvare T a je mierne ohnutá do strán. Nie je potrebné sa dotýkať kambia.
 4. Štít sa vloží do rezu, zakryje sa kôrou, takže oblička zostane vonku.
 5. Navíjanie sa vykonáva zdola nahor v špirále a obchádza obličky.

Miesto vakcinácie môžete zabaliť zadnou (nelepivou) stranou bežnej elektrickej pásky alebo lepiacej pásky.

Ako zásoba broskýň sú vhodné horké mandle, divoká marhuľa, manchúrske broskyne, divoká čerešňová slivka, slivka.

O 7-10 dní pretože sa stopka posudzuje podľa toho, či oko zakoreňuje. Ak je stopka žltkastá a pri dotyku prstom odpadne, oblička zakorenila. Ak sčernie a hnilobne, vakcína zlyhala.

Ak bude úspešný, po 1-2 mesiacoch môžete vinutie odstrániť, Ak sa vakcinácia uskutočnila štandardne, bude v zime vhodné vyrastať strom. Takto bude možné chrániť obličky pred zamrznutím alebo poškodením hlodavcami.

Na jar je krajina naberaná a miesto očkovania je ošetrené 3% Bordeauxovou tekutinou.

Aby sa broskyňa cítila dobre a priniesla ovocie hojne, starostlivosť by mala byť komplexná a pravidelná, Táto kultúra neodpúšťa lenivosť a zanedbávanie, ale odmeňuje úsilie krásnymi aromatickými plodmi.

Pin
Send
Share
Send
Send