Užitočné tipy

Ako rýchlo zmierniť nevoľnosť u dieťaťa: účinné recepty na domácu medicínu

Pin
Send
Share
Send
Send


- Infekcie gastrointestinálneho traktu (gastritída, gastroenteritída vírusovej alebo bakteriálnej etiológie).

- Otrava jedlom pri jedle nízkej kvality.

- intoxikácia akéhokoľvek pôvodu (horúčka s akútnymi infekciami dýchacích ciest, zápal pľúc, infekcie močových ciest, zápal stredného ucha, apendicitída atď.).

- Ochorenia centrálneho nervového systému (infekčné choroby - meningitída, encefalitída, choroby sprevádzané zvýšeným intrakraniálnym tlakom, traumatické poškodenie mozgu (12 - 24 hodín po poranení).

- Choroby žalúdka (gastritída, peptický vred, u detí mladších ako jeden rok: pylorická stenóza, GERD).

- Otrava drogami, toxickými látkami.

- Iné príčiny (cukrovka, úpal).

Prvé kroky na nevoľnosť

Ak sa objavila nevoľnosť v dôsledku otravy alebo prejedania, je potrebné z tela odstrániť toxické látky:

 1. Vypite pohár slanej vody. Pomôže to vyčistiť žalúdok baktérií.
 2. Ak sa objavila nevoľnosť v dôsledku otravy nekvalitnými výrobkami, mali by ste zmiešať 250 g teplej vody s 10 g sódy a niekoľkými kryštálmi manganistanu draselného.
 3. Vezmite 2-3 tablety práškového aktívneho uhlia. Ak po zvracaní zvraciate, vypite ďalšiu pohárik sódy a manganistanu draselného.
  Po zákroku vypite v malých dávkach veľké množstvo tekutín. Na tento účel je vhodná čistá voda s citrónom a medom. Vhodné sú aj sušené ovocné kompoty alebo silný sladký čaj.
 4. Znížte fyzickú aktivitu. Je vhodné si ľahnúť, až kým sa príznaky úplne nezmiernia.
 5. Odvetrajte miestnosť, odopínajte odev, aby telu poskytol maximálny kyslík, zapnite ventilátor.
 6. Ak teplota stúpne, mali by ste na hrudník a krk položiť chladiaci kompresor.

Nevoľnosť u detí

Na zastavenie nevoľnosti u malých detí pred príchodom lekára by ste mali pripraviť infúziu:

 • dajte plátok citróna do pohára s čajovou lyžičkou medu, zalejeme vriacou vodou,
 • trvajú najmenej štvrtinu hodiny.
  Dajte dieťaťu každých 8-10 minút po dobu 40-50 g.

Domáca špajza: ľudové recepty na nevoľnosť

Liečivá vlastnosť zázvoru sa často používa v ľudovom liečiteľstve. Pomáha naviazať metabolizmus po prázdninách a blokuje kyslé prostredie v žalúdku. Na nevoľnosť sa odporúčajú tieto recepty:

 • môžete rozpustiť malý kúsok zázvoru alebo zázvoru,
 • nastrúhajte malú časť koreňa zázvoru, vytlačte šťavu. To by malo ukázať 5-10 kvapiek. Podľa chuti pridajte med. Kompozícia je užitočná iba čerstvo pripravená. Vezmite si ráno
 • zalejeme nastrúhaným koreňom 250 g vriacej vody, nechajte asi 8 minút. Vypite napitú infúziu ráno až do 2 šálok lahodného nápoja. To pomôže nielen eliminovať nevoľnosť, ale tiež posilní imunitný systém.

Prospešné vlastnosti citrónu pomáhajú v mnohých situáciách. Toto je sklad vitamínu C. V boji proti nepríjemným nutkaniam používajte jeden z nasledujúcich receptov:

 • na prípravu citrónovej vody je potrebné stlačiť jeden plátok do 200 ml vody, podľa chuti pridať med. Pite ráno ihneď po prebudení,
 • nalejte rozdrvené kôry 2-3 citróny s 1 fľašou vodky. Trvajte minimálne na 1 týždni, namažte ho a uložte na tmavom mieste. Pred jedlom užite najviac 10 ml na 250 ml vody,
 • aromaterapia. Princíp účinku éterických olejov je prostredníctvom čuchu. Pachy v tele vyvolávajú psychologické a fyziologické reakcie. Čoskoro potom, čo telo „počuje“ arómu, zlepší sa pohoda človeka.
  Ak chcete odstrániť pocit nevoľnosti, musíte rezať citrón na malé kúsky a usporiadať taniere v celom byte.

Hlavné príčiny zvracania

Tento jav často spôsobuje rodičom strach. Nevedia, čo mohlo spôsobiť zvracanie, a či je vhodné poradiť sa s lekárom. Najnebezpečnejšou príčinou zvracania je reakcia tela na hrozný strach, dlhodobý plač. V takýchto prípadoch nevoľnosť prechádza rýchlo a nie je potrebné konzultovať odborníka. Ak dieťa ešte pred začiatkom zvracania nebolo vystavené psychoemotačným šokom, potom môže byť dôvod oveľa závažnejší.

Telo často pomocou silného zvracania reaguje na otravu nekvalitnými potravinami, chemikáliami a liekmi. Ak dieťa krátko predtým zjedlo potraviny pochybnej kvality, rodičia majú všetky dôvody veriť, že to je presne dôvod na nevoľnosť.

Takmer vo všetkých prípadoch je infekcia črevnou infekciou sprevádzaná silným zvracaním. V tomto prípade má dieťa vysokú horúčku, začína hnačka. V tomto prípade môže byť zvracanie veľmi silné. Dieťa bude potrebovať okamžitú lekársku starostlivosť.

Príčinou silného zvracania môže byť aj poranenie hlavy, akútne chirurgické ochorenie, cudzie teleso uviaznuté v dýchacích cestách. Všetky tieto patológie sú samy osebe vážne. Rodičia by sa mali uistiť, že dieťa je vyšetrené odborníkom.

Ako môžem pomôcť dieťaťu so silným zvracaním?

Ak predtým, ako sa dieťa začalo cítiť choré, nebol podrobený psychologickému traumatu, neprežil zmenu podnebia, potom môže byť príčina zvracania dosť vážna. Rodičia musia dieťaťu ukázať odborníkom. Ak naznačujú, že by to mohlo spôsobiť zvracanie, mali by ste o tom rozhodne informovať lekára. Pomôže to rýchlo stanoviť správnu diagnózu a začať liečbu.

Lekárska pomoc bude zameraná na odstránenie príčiny zvracania a na zabránenie dehydratácie. Rodičia by si mali pamätať, že zvracanie je samo o sebe nebezpečné. Ak je dieťa choré viac ako 3-krát denne, môže sa to stať základom hospitalizácie. Inštalácia kvapkadla pomôže predchádzať dehydratácii.

Ak prípad nie je taký vážny, rodičia budú môcť zabrániť dehydratácii doma. Ak to chcete urobiť, dajte dieťaťu piť tak často, ako je to možné. Je lepšie mu ponúknuť dusené ovocie alebo sladký čaj. V lekárni si môžete kúpiť špeciálny liek, ktorý sa musí rozpustiť vo vode a dať dieťaťu piť niekoľkokrát denne. To pomôže vyrovnať nedostatok sodných a draselných solí v tele.

Pri silnom vracaní by ste dieťaťu nemali dávať jedlo, ak o to nežiada. Telo musí dostať príležitosť vyrovnať sa s nevoľnosťou, a ďalšie jedlo sa môže stať prekážkou. Ak dieťa niekoľkokrát za sebou zvracalo a jeho stav sa začal zhoršovať, je naliehavé zavolať záchranný tím.

Zvracanie u dieťaťa: liečba

Pred liečením zvracania u dieťaťa nezabudnite na to najdôležitejšie - musíte piť dieťa. Zo lyžice, z pohára, pomocou injekčnej striekačky z antipyretika, pomocou skúmavky - ako sa vám páči, ale musíte dať čo najviac tekutiny.

1. Najefektívnejšie je piť s perorálnymi rehydratačnými roztokmi. Prípravky narieďte podľa pokynov a uveďte:

 • ak je dieťa dojčené - 1 lyžička každých 5 minút,
 • ak má dieťa zvracanie, dieťa má 2 roky - 1 - 2 lyžičky. každých 5 minút
 • v staršom veku ponúknuť na pitie v malých dúškoch alebo dať aj 2-3 lyžičky. a viac v závislosti od veku (do 50 ml) každých 5 minút.

2. Ak neexistuje žiadny špeciálny rehydratačný roztok, pripravte si ho sami. Je veľmi dôležité pozorovať proporcie, pretože nápoj môže vyvolať zvýšenie symptómov.

Ako pripraviť roztok na perorálnu rehydratáciu, prečítajte si článok „Ako zastaviť zvracanie“.

3. Ak dieťa nemôže piť soľný roztok (nemôže alebo odmietne), ponúknite mu inú tekutinu.

Ako nakŕmiť:

 • V súčasnosti sa neodporúča odolávať hladovej pauze, ale nie je potrebné nútiť jesť. Chuť do jedla v prvých dňoch ochorenia je spravidla buď úplne neprítomná alebo veľmi malá a selektívna.
 • V počiatočných dňoch choroby majú deti dostatok materského mlieka a soľných roztokov.
 • Pri umelom kŕmení v prípade črevnej infekcie pokračujte v kŕmení zmesou rovnako ako pred ochorením, ale nebojte sa, či dieťa v prvých dňoch choroby bude jesť menšie objemy. Je lepšie kŕmiť častejšie, ale v menších dávkach.
 • K návnadám, ktoré ste uviedli pred ochorením, sa vráťte do 2 - 3 dní pohody. Počas choroby, samozrejme, neuvádzajte žiadne nové produkty.
 • Starší ľudia dávajú ľahko stráviteľné jedlá: jablkovú omáčku, šťouchanú zeleninu, obilniny, obilniny bez mlieka, rezance, sušienky, sušienky, bezmäsovú polievku, banány, želé. Varené mäso / ryba nie skôr ako 2-3 dni. Nezahŕňa čerstvé pečivo, plnotučné mlieko, džúsy, sódy, vyprážané a mastné výrobky.

Ak sa u dieťaťa bez horúčky vyskytne zvracanie, nemusí byť potrebná medikácia.

Mincovňa a Melissa

Tento recept bol testovaný v čase. Upokojujúce účinky bylín pomáhajú nielen v stresových situáciách, ale aj pri zastavení príznakov nevoľnosti alebo zvracania.

 • jedna pohár vriacej vody nalejte pol lyžice sušenej mäty. Trvajte na tom, že v uzavretej nádobe trvajú najmenej dve 2 hodiny. Pite 100 ml namáhaných a teplých pred jedlom najmenej dvakrát denne,
 • Ak chcete pripraviť odvar z meduňka, musíte naliať 20 g bylín do pohára vriacej vody a variť štyri hodiny. Pred jedlom vypite 100 ml namočeného mlieka,
 • napariť pohár vriacej vody v termoske 3 lyžičky. zbierka meduňky, mäty, harmančeka a hypericum. Trvajte na tom, že najmenej 8 minút. Na zlepšenie chuti pridajte plátok citróna a lyžicu medu.

V ľudovom liečiteľstve sa používajú semená kôpru. Normalizujú metabolizmus a zlepšujú tráviaci trakt. Semená sa varia aj pre dojčatá, aby sa v krehkom tele vytvorili metabolické procesy. Použite recept v každom veku.

 • Nalejte 10 g semien kôpru do vody, zmes nechajte zohriať na bod varu. Po ochladení ju vypijú v malých dúškoch.

Pravidlá vykonávania domácej terapie

Zvracanie sa vyskytuje v detstve z rôznych dôvodov. Črevná infekcia, otrava jedlom, alergické reakcie, zápal slepého čreva - neúplný zoznam patologických stavov sprevádzaný nepríjemným príznakom.

V počiatočných štádiách choroby sa môžete sami s týmto problémom pokúsiť vyrovnať. Ak chcete dosiahnuť maximálny úspech z domácej liečby, skúste postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Každých 15 minút zaplavuje telo dieťaťa. Pijeme čistú vodu, sušené ovocné kompóty.
 2. Dodržiavajte prísnu stravu. Nejedzte korenené, vyprážané, údené jedlá. Po dobu niekoľkých týždňov bude musieť dieťa ísť na diétu. Je povolené jesť nízkotučné polievky, cereálie na vode, želé, pečené jablká, pšeničné sušienky.
 3. Nemôžete nezávisle zvýšiť dávku, frekvenciu užívania symptomatických liekov. Prísne postupujte podľa pokynov.
 4. Deti mladšie ako 1 rok sa neodporúčajú liečiť inými receptami, aby nespôsobili alergickú reakciu.
 5. Po vypustení zvratkov vypláchnite ústnu dutinu vodou. Tento postup zabráni dráždivému účinku kyseliny chlorovodíkovej na ústnu sliznicu.
 6. Ak sa stav zhorší, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Mechanizmus účinku zvracania u dieťaťa

Stav je často kombinovaný s ďalšími nepríjemnými symptómami. Liečba patológie je založená na identifikácii príčin zlého zdravia. Stáva sa to infekčné a neinfekčné v prírode. V prvom prípade telesná teplota stúpne na 39 ° - 40 ° C. V druhom - čísla teplomerov ukazujú normálnu hodnotu. V závislosti od teplotnej reakcie sa určujú ďalšie taktiky ošetrenia.

S teplotou

 1. Upokojte dieťa.
 2. Položte ju na posteľ a otočte hlavu na stranu, aby nedošlo k vdýchnutiu zvracania.
 3. Ak je telesná teplota vyššia ako 38,5 ° C, podajte antipyretiká. Odporúča sa deťom, aby užívali sirupy alebo tablety Ibuprofenu, Paracetamolu. Vykonajte metódy fyzického chladenia: otvorte dieťa, nechajte vychladnúť na veľkých nádobách. Tento postup zabezpečí rýchlu a účinnú normalizáciu teploty. Pri bielej horúčke (ruky, nohy studené) sa odporúča na rozšírenie spazmodických ciev užívať polovicu tabliet bez shpy.
 4. Každých 15 minút dajte dieťaťu 1 polievkovú lyžicu vody, ktorá doplní zásoby stratenej tekutiny, aby sa zabránilo dehydratácii.
 5. Ako prvá pomoc pri zvracaní, hnačkách, Oralite je vhodný Regidron. Lieky sú dostupné vo forme prášku rozpusteného v 1 litri vody. Drogy pomáhajú obnoviť rovnováhu vody a elektrolytov v tele.
 6. Môžete bezpečne dať dieťaťu Smect. Lieky odstraňujú toxíny z tela, zlepšujú celkový stav pacienta.

Žiadna teplota

 1. Poskytnite dieťaťu odpočinok na posteli.
 2. Po každom úkone je potrebné vypláchnuť ústnu dutinu čistou vodou.
 3. Dajte čerstvý vzduch do miestnosti, kde je dieťa choré.
 4. Pijeme veľa tekutín. Dojčenie - ½ lyžičky vody každých 10-15 minút a staršie deti - lyžica. Časté, čiastočné pitie vám ušetrí dehydratáciu.
 5. Nenúťte dieťa jesť. Ak chce jesť, môžete dať nízkotučné jedlo: cereálie na vode, zeleninové polievky, sušené ovocné kompóty, pečené jablká. Liečba diétou a silné pitie sú dve hlavné zložky úspešnej liečby zvracania.
 6. Oralit, Regidron, Humana Electrolyte - lacné, účinné lieky, ktoré pomáhajú predchádzať nežiadúcim účinkom. Fondy dopĺňajú zásoby elektrolytov, tekutín. Pacient sa rýchlo zotavuje.
 7. Aktívne uhlie, Smecta - enterosorbenty. Lieky odstraňujú toxíny a bránia ich vstrebávaniu v krvi.

Metódy Home Stop

Liečba zvracania u detí sa vykonáva doma pomocou farmaceutických liekov, bylinných tinktúr. Pred použitím lieku sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc.

Medzi populárne lieky na zvracanie a ľudové recepty sa rozlišujú bezpečné a účinné lieky.

Prehľad účinných liekov

 1. Smecta - musí byť v každej lekárničke. Univerzálny enterosorbent bojuje proti vírusom, baktériám a ich toxínom. Schválené na použitie od narodenia. Na použitie stačí rozpustiť 1 vrecko prášku v pohári vody. Použitie v malých dúškoch. Na jeden deň musíte vypiť 3 balíčky Smecta.
 2. Regidron - zabraňuje rozvoju dehydratácie. Pri zvracaní, slušnom množstve elektrolytov, sa vylučuje tekutina. Liek obnovuje rovnováhu voda-elektrolyt, prispieva k rýchlemu uzdraveniu. Je potrebné rozobrať 1 vrecko lieku v litri vody. Vezmite si celý deň.
 3. Enterofuril sa týka črevných antibiotík. Pomáha vyrovnať sa s príznakmi črevnej infekcie, ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka. Droga je dostupná vo forme suspenzie pre mladšie deti, kapsúl pre staršie deti. Vezmite 2 kapsuly 4 r / deň.
 4. Jeseter je antiemetikum. Podáva sa intravenózne alebo intramuskulárne. Dávka sa počíta na kilogram (0,1 mg / kg telesnej hmotnosti dieťaťa).
 5. Laktofilné tablety inhibujú rast a reprodukciu patogénnych baktérií. Liečivo je indikované, ak je príčinou dysbióza. Užívajte 1 tabletu 3-krát denne. Priebeh liečby závisí od stavu pacienta, je 2 týždne - 1 mesiac.

Ľudové lieky

 • vziať 1 lyžička semien kôpru, nalejte pohár prevarenej vody. Vložte výrobok do vodného kúpeľa. Po 15 minútach napätia. Dajte dieťaťu po každom útoku v malých porciách. Kôš uvoľňuje telo toxínov, má upokojujúci účinok na žalúdočnú sliznicu,
 • Ginger je populárny liek na posilnenie imunity. Nastrúhajte zázvor, aby ste dostali čajovú lyžičku rastliny. Potom nalejte poháre vriacej vody, vložte do vodného kúpeľa. Po 10-15 minútach namáhania dávajte 1 polievkovú lyžicu každú pol hodinu,
 • mäta normalizuje funkciu tráviaceho systému, eliminuje zvracanie. Nalejte 200 ml prevarenej vody do malého množstva suchej trávy. Nechajte vylúhovať 20 minút. Vezmite štvrť šálky každých 20-30 minút,
 • žĺtok + odtučnené mlieko prispieva k zastaveniu vracania. Vezmite 100 ml mlieka a 1 žĺtok. Mieša sa do homogénnej hmoty. Dieťa by malo vypiť 2 polievkové lyžice drogy každých 20 minút,
 • Prudký varenie zeleného čaju stav zastavuje vďaka antioxidačným vlastnostiam. Zástupcovia tradičnej medicíny odporúčajú užívať dve polievkové lyžice čaju medzi útokmi,
 • kombinácia mäty, meduňky, harmančeka má antiemetické vlastnosti. Bylinná úroda sa pripravuje nasledovne: zoberte rastliny uvedené v rovnakom pomere, nalejte pohár vriacej vody. Nechajte to variť pol hodiny. ¼ šálky je potrebné brať v malých dúškoch,
 • Účinný recept: odoberte 20 g presličkového poľa a 200 vriacej vody. Naplňte trávu, nechajte pôsobiť 30 minút. Po uplynutí času infúziu napnite. Dajte svojmu dieťaťu naraz niekoľko polievkových lyžíc drogy,
 • na ďalšiu antiemetickú infúziu potrebujete lyžicu sušených javorových listov, 250 ml prevarenej vody. Nechajte listy vo vodnom kúpeli jednu hodinu. Potom napätie. Po každom útoku vypite štvrtinu pohára,
 • pridajte do vody citrónovú kôru. Zvracanie sa zastaví po niekoľkých dúškoch takého nápoja,
 • zastaviť červené nutkanie dieťaťa doma bude môcť šťavu z červeného ríbezle. Musíte vypiť polievkovú lyžicu nápoja každých 30 minút.

Kontraindikácie pri domácej liečbe

Больные дети и их мамы всегда предпочитают оставаться дома, чем ехать в больницу. Иногда утерянное время для лечения патологии грозит серьезными осложнениями. Врачи настоятельно рекомендуют обязательно посетить больницу в таких ситуациях:

 1. Рвотные массы содержат патологические примеси (прожилки крови, желчь, гной).
 2. Tento stav nezmizne počas dňa po užívaní drog, opakuje sa niekoľkokrát a neprináša úľavu.
 3. Nepríjemný príznak sa spája s nevoľnosťou, hnačkou a horúčkou.
 4. Ťažká dehydratácia je hlavnou kontraindikáciou pri liečbe doma. Tento stav sa prejavuje suchou pokožkou, viditeľnými sliznicami, oliguriou.
 5. Deti mladšie ako 1 rok by sa mali vždy ukázať lekárovi, keď sa vyskytne patológia.
 6. Domáce ošetrenie nemá žiadny pozitívny účinok. Stav dieťaťa sa postupne zhoršuje.
 7. Ak je zvracanie spojené s bolesťou brucha, je prísne zakázané sedieť doma. Kvalifikovaný lekár bude schopný vylúčiť alebo potvrdiť vývoj slepého čreva, črevnej intususcepcie, pankreatitídy. Uvedené stavy bez včasnej liečby komplikuje peritonitída.
 8. Ak je dieťa náchylné na alergie, pred použitím lieku sa musíte poradiť s lekárom.
 9. Zvracanie, ktoré nastane po traumatickom poranení mozgu, si vyžaduje povinnú konzultáciu s lekárom.
 10. V prípade sprievodnej patológie (diabetes mellitus, gastritída, pankreatitída) sa odporúča navštíviť lekára. Zvracanie môže byť príznakom vážnej choroby.

Zvracanie u detí sa lieči pomocou farmaceutických liekov, bylinných infúzií. Hlavnou podmienkou úspešnej liečby je prísne dodržiavanie frekvencie podávania, dávky liečiva.

Pin
Send
Share
Send
Send